گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

نی هفت بند و شیو های نوازندگی آن (۲)


همانطور که در مقاله قبل گفته شد، نوازندگی نی هفت بند به دو روش به اصطلاح “دندانی” و “لبی” صورت میگیرد. حال به توضیح تفصیلی هر یک از این دو روش و ویژگیهای آنها می پردازیم.

روش اول:
در این روش صدایی که از نی تولید می شود به وسیله باریکه هوایی است که از شیار میانی زبان ایجاد شده و با برخورد به قسمت پشت دندانهای پیشین بالایی به داخل نی هدایت شده و تولید صدا میکند. به عبارت دیگر تیغه سر نی بین دو دندان جلویی قرار میگیرد. البته کسانی که فاصله دندانهای آنها به اندازه ای نیست که سر نی بین دو دندان پیشین آنها قرار بگیرد، معمولا با ایجاد شیار بر روی سرنی قسمت بین دو دندان جلویی خود را داخل این شیار قرار میدهند(ابداع کننده این روش استاد محمد موسوی میباشد)

نکته قابل توجه در روابط با سر نی، جنس آن است. جنس سر نی، در جنس و شکل صدای تولید شده تاثیر دارد. نوازندگان از موارد مختلفی برای ساختن سر نی استفاده می کنند که این اختلاف بیشتر به دلیل سلیقه شخصی هر یک از آنها است.

در قدیم اغلب از خود نی به عنوان سری استفاده میشد که به علت ضخامت آن صدای صاف و مطلوبی از نی خارج نمیشد. البته بعدها نوازندگانی که از جنس خود نی استفاده میکردند با تراشیدن و کم کردن ضخامت آن توانستند از نی صدایی مطلوب و شفاف تولید کنند(استاد حسن کسائی از جنس خود نی برای سری استفاده میکند)

عده ای نیز از جنس فلز مثل برنج یا استیل استفاده میکنند که به نظر میرسد استفاده از این جنس، بیشتر در صدای دوم و سوم(یعنی اوج و غیث) باعث زنگ دار شدن صدای نی میشود.

برخی از نوازندگان نی خصوصا” در سالهای اخیر از جنس طلق های پلاستیکی استفاده میکنند. این جنس بیشتر در صدای دوم و سوم میتواند به نوازنده کمک کند که صدایی شفاف تولید کند.(استاد حسن ناهید امروز از این روش برای نوازندگی استفاده میکنند)

در مجموع باید گفت تاثیر جنس سر نی، در تولید صدای مطلوب به مراتب کمتر از شیوه قرار دادن و حالت زبان و فرم دندانهای نوازنده (مخصوصا” دو دندان جلویی) می باشد؛ زیرا دیده شده که دو نوازنده نی با استفاده از یک جنس مشابه در سری، دو صدای کاملا متفاوت از نی تولید کنند.
نوازندگی به شیوه دندانی به دلیل تولید دو نوع صدای متمایز یعنی صدای اول (بم) و دوم (اوج) باعث شده که نی در بین تمام سازهای بادی از این نظر منحصر بفرد باشد. به عبارت دیگر دو صدای متفاوت از هم (که شاید برای کسی که آشنا به این دو صدا نباشد در باری امر تصور شود که دو ساز مختلف است) خصوصیت بارز این نوع نوازندگی است و شاید این خصیصه باعث شده که امروزه بیشتر از این روش برای نوازندگی نی استفاده شود و شیوه لبی چندان مورد توجه قرار نگیرد. تکنیک های ویبراسیون و گلیساندو، در این روش تماما به وسیله لب نوازنده انجام میشود، یعنی نوازنده با باز کردن و بستن قسمت آزاد لب خود (یعنی قسمتی از لب که نی بر روی آن قرار نگرفته) می تواند این دو تکنیک را اجرا کند.


audio file به
قسمتی از نوازندگی سید محمد موسوی با روش دندانی گوش کنید.


اجرای تکنیک استکاتو به دلیل اینکه زبان در روش دندانی آزاد نیست به راحتی شیوه لبی نمی باشد. توضیح آنکه اجرای تکنیک استکاتو در سازهای بادی معمولا به وسیله نوک زبان صورت میپذیرد، یعنی زبان با حرکت بالا و پایین و عقب و جلو می تواند هوا را به طور مقطع از لب خارج کند و به خاطر حرکت تند زبان، اجرای این تکنیک در سرعت بالا امکان پذیر خواهد بود. ولی در شیوه دندانی زبان خود عامل هدایت هوا در نی میباشد و قادر نیست هوا را بطور مقطع به داخل نی هدایت کند؛ لذا نوازنده برای اجرای نتهای مقطع مجبور است هوا را از قسمت انتهایی زبان یعنی عضلات حلق، قطع و وصل کند. باید گفت اجرای این عمل در سرعتهای بالا و بصورت ممتد و در زمان طولانی امکانپذیر نیست.


شیوه دوم:
در این روش از نوازندگی که همان شیوه لبی است صدا بوسیله باریکه هوایی که از میان شیار بین دولب به صورت کامل به داخل نی هدایت میشود، تولید میگردد. این روش قادر به تولید صدایی مانند صدای اول در روش دندانی نیست و صرفا” صدای دوم و سوم و بم نرم در این روش قابل اجراست.

مقدار هوایی که برای تولید صدا در این روش لازم است بسیار کمتر از روش قبل است، ولی از لحاظ کوک در این روش به دلیل اینکه مولد صدا نسبت به روش دندانی، به نی نزدیکتر است، کمی بالاتر یا زیرتر از روش دندانی است، یعنی نوازنده ای که از هر دو روش استفاده میکند مجبور است که این دو شیوه را از نظر کوک با هم منطبق کند و به عبارت دیگر روش دندانی را با مقدار هوای بیشتر و روش لبی را با حداقل هوای ممکن اجرا نماید.( این عمل بسیار مشکل است و نیاز به تمرین فراوان دارد).

اجرای تکنیک های ویبراسیون و گلیساندو در این روش مثل فلوت با کم و زیاد کردن شدت هوا، صورت میگیرد و اجرای تکنیک استکاتو هم مانند فلوت با نوک زبان انجام میگیرد. صدای تولید شده در روش لبی می تواند بسیار شفاف باشد و ضخامت سری نی به شفافیت صدا کمک زیادی میکند. در این روش جنس سر نی تاثیر زیادی در جنس صدای تولید شده ندارد.

Audio File
قسمتی از فیلم نوازندگی حسن ناهید با استفاده از هر دو روش

در مجموع میتوان گفت که این دو روش در نوازندگی نی میتوانند مکمل یکدیگر باشند و تکنیکهایی که در یک روش قابل اجرا نیست با روش دیگر امکان پذیر میباشد. در میان نی نوازان ایران تنها نوازنده ای که از هر دو شیوه در نوازندگی استفاده کرده، استاد حسن ناهید (در کنسرتهای سالهای گذشته بوده) که هر دو روش را (مخصوصا لبی) به زیبایی نواخته. در پایان باید گفت امید است که نوازندگان نی از هر دو روش و (حتی تکنیکهای نوازندگی دیگر سازهای بادی) بتوانند به نحو مطلوبی برای ارتقا امکانات تکنیکی نی استفاده کنند.

علی نجفی ملکی

علی نجفی ملکی

علی نجفی ملکی متولد ۱۳۶۲ تهران
لیسانس حقوق
نوازنده نی

دیدگاه ها ۲۵۸

 • آیا بهترین نوع نی چه نوع نی ای است ایا انسان میتواندبا هر نوع نی ای تمرین کند یا باید حتما نی هفت بند باشد (یا لوله پولیکا)لطفا راهنمای کنید

 • سلام به خدمت شما عزیزانی که در این سایت زحمت می کشید
  ما در اذر بایجان غربی شهرستان ماکو مرز ترکیه با ایران قرار داریم در اینجا با کمبود آموزشی و استاد روبرو هستیم و همچنین وجود این ساز ( نی ) در شهرمان بی رونق است و دسترسی به ان خیلی دشوار است لذا از شما خواهشمندیم که طریقه آموزش این ساز را به روش ساده و با زبان گویا برایمان بفرستید
  آذربایجان غربی ماکو خیابان امیر کبیر پشت آموزش و پرورش پلاک ۱۰۵ منزل نظمی
  بنده حقیر و تعدادی از دوستان به این ساز علافه ای زیادی داریم و حدود ۸ سال به صورت دیمی از طریق نوار های استاد کسایی و محمد موسوی و حسن ناهید و دیگر استادان کار می کنیم و افراد زیادی همچون ما با این ساز به صورت دیمی نوازندگی می کنند و خواهشن از شما خواستاریم که در سایت در مورد نحوه آموزش به روش ساده (ضرب ها و ردیف ها پاره ها و دستگاهها )بگذارید .
  متشکریم

 • با سلام
  من یکی ازهنرجویان استادایژدری هستم که زیر نظراستاد کیانی نژاد این ساز را تحصیل میکنم وعلافه زیادی به گسترش این ساز دارم
  من که خودمدتها به صورت غلط تمرین می کردم دوست ندارم سایر علافه مندان نیزاشتباهات من را تکرار کنندومی خواهم به سایرعلافه مندان درحدتوانم کمک کنم
  در ابتدا بگویم که هیچ گونه سیدی ونواری که این ساز را به صورت صحیح آموزش بدهد وجود نداردو بهترین راه یادگیری این ساز رفتن به نزد اساتید مجرب که باشیوه جدید نوازندگی آشناهستندمی باشد.در هر صورت اگر هرکدام از دوستان خواستاراطلاعات یا سازیاکتاب وهرچیزدیگری هستند من حاضرم با کما ل میل وبدون دریافت هیچ هزینه ای به آنها خدمت کنم.درصورت تمایل به آیدیه زیرایمیل بفرستند:
  mohammad_reza_shajariyan_1319

 • خیلی جالب بود.
  من ویولن آموزش می بینم و می خواهم در کنار آن نی هم یادبگیرم ولی بدون استاد. مرا لطفا راهنمایی کنید.

 • ز سایت شما ممنونم.من ۴ماه است کار با این ساز را شروع کردم.البتهبا کتاب ونوار اموزشی استاد جاهد.لطفا درسایت مطالب اموزشی در باره نی را زیاد بیان کنید
  موفق باشید.

 • با عرض سلام
  ضمن عرض تشکر از مطالب مفیدتان درباره ساز نی
  میخواستم بگویم که من عاشق نی هستم ولی متاسفانه تا الان هیچ گونه سروکاری با این ساز نداشته ام و خیلی دوست دارم که نی زدن را یاد بگیرم و به نظر خودم هم استعداد این کار را دارم خواهشمند است مرا در چگونگی راههای اموزش نی کمک کنید.

 • من دنبال کسی میگردم که بتونه کمی نت به من یاد بده
  البته کمی نت ساده هم دراختیارم بگذاره ممنون می شم
  با تشکر

 • سلام مقاله خوبی بود ولی کم بود من به نی نوازی علاقه دارم توی شهرستانمون هم چند ماهی کلاس رفتم اما استادم به خاطر مشکلاتی که داشت رفت حالا میخوام نی را بدون استاد یاد بگیرم خواهش میکنم کمکم کنید.

 • خسته نباشید عرض میکنم
  بنده هم از عاشقان ساز نی هستم و باید به عرض هنر دوستان برسانم که اموزش ساز نی بدون استاد هم ممکن است ولی خیلی مشکل .بنده هم ساز نی را به صورت دیمی شروع کردم ولی بعد که به محضر استادداریوش اشوری که از شاگردان استاد کسایی است راه یافتم تازه فهمیدم که ساز ین با ان ساختار ساده چقدر پیچیده است. گویند که سنگ لعل شود در مقام صبر/ اری شود ولی به خون جگر شود

 • خیلی عالی بود ولی خواهشی که از شما دارم
  این است که یه کمی مطالب را بیشتر کنید ودر خصوص نواختن این ساز با نت توضیحات بیشتری بدهید به نظر بنده نواختن به وسیله نت برای مبتدیانی جون من بهتر باشد
  با ارزوی موفقیت
  خدا نگهدار

 • با سلام خدمت همه خادمان نی میخواستم بدانم اقای استاد کسایی نت میداند یا نه متشکرم اگر جواب بدهیید

 • کوک ترین نی را چه کسی در ایران میسازد قیمتش در حدود چند است لطفا راهنمای کنید یا ادرس فروش ان را بدهید

 • نوشته های شما خوب است.اما چه فایده؟کدامیک از ما نوازندگان حال حاضر را می شناسیم؟ آیا شما مطلبی راجع به استاد موسوی خداوندگار نی دارید؟سعی کنیم بجای یاد گذشتگان سطح علمی خود را بالا ببریم.

 • با سلام من حدود ۴ ساله نی کار میکنم وبچه ها هم همه میگن خیلی قشنگه پیش هیچ استادی هم نرفتم چون در استان ما نیست می خواستم از اساتید محترم سوال کنم من میتوانم حدود ۴۵ ثانیه اهنگ بنوازم ولی اخرش را خراب می کنم پس حالا باید چطور نت را عوض کنم

 • رسول کمایی باغملک با تشکر از همه دوستان هنر مند من نی هفت بند خیلی دوست دازم م تنم بزنم اما نی ندارم و میخاستم درابطه با نت هم کمی کمک کنید ومطالب هم بنویسید خدمت گزار شما رسول

 • رسول اموزش نی را از طریق اینترنت اسان تر کنیدتا بتونیم بهری برده باشیم واگر امکان داره چندتا
  سی دی اموزشی معرفی کنید

 • سلام خسته نباشید
  مهران هستم ازباغملک نی هفت بند را دوست دارم به خاطر صداش چون غم است غم را دوست دارم چون همیشه هم در دلم غم است دلم را دوست دارم چون یه نفر همیشه در قلب من است
  کوچیک شما مهران
  از شما می خواهم که در مورد نی هفت بند بیشتر و روان تر توضیح دهید

 • باسلام سجاد حسینی هستم از باغملک خواهش مند است که روش نوازندگی نی هفت بند را اسان تر وروان ترتوضیح دهید

 • با سلام خدمت همه نوازندگان نی من یک نی درست کردم که جنسش از لوله پلیکان است وقطر ان به۲سانت وطول ان۶۴سانتاست وصداش با صدای نی هیچ فرقی نداره البته از نظر من اگر دوست دا شتین بخرین واستفاده کنیداگر برای کوک ان مشکل دارید پیام داخل همین سایت بزارین تا اندازه ها و قرار گرفتن سوراخ ها را برا تون توضیح بدهم
  با تشکر دوست حقیر شما رسول

 • من یکی از نوازدگان نی در استان خوزستان هستم ولی تنها مشکلی که کارم داره نت یا چیزی ندارم که بر روی نت نی بزنم اگه کتاب یا چیزی شما بینندگان از این وبلاگ دارین به ما معرفی کنید
  حقیر شما خسرو شهبازی

 • سلام
  من در حال آموزش نی هستم اما در صدای اوج و غیث دچار مشکل هستم خواستم ببینم اگر کسی هست می تواند کمک کند ممنون می شوم.

 • سلام، از مطالب حرفه ای و مفید شما لذت بردم، همانگونه که از کامنت خوانندگان پیداست، کمبود اطلاع رسانی در کشور ما بسیار مشهود و باعث عدم پیشرفت خیل مشتاقان موسیقی میهن است. امیدوارم استادان هم همت کنند و به سئوالات مطرح شده برای آموزش، تهیه ساز (خصوصا نی که باید درست ساخته شده و کوک باشد)، و … پاسخ درخور دهند.

 • با سلام
  من در صدای اوچ و غیث دچار مشکلم. خواستم ببینم اگر کسی هست که کمکم کنه خیلی ممنون می شم. الان پیش استاد در حال آموزشم اما تو صدای اوچ و غیث دچار مشکل شدم. واقعا دارم خسته میشم.
  کسی که می تونه کمکم کنه خواهشن با من تماس بگیره ممنون می شم. ۰۹۱۲۳۱۸۵۱۰۶

 • جناب اقای خلیل بنده در مقام جسارت نیستم فقط به عنوان یک دوست پیش نهاد میکنم به ۳ فاکتور مهم در صدا دهی مطلوب نی توجه کنید: حالت و زاویه قرار گرفتن نی در دهان ,حالت قرار گرفتن زبان و قدرت دمیدن باد در ساز بیش تر دقت کنید و در صدای اوج وغیث زاویه نی را تنگ کرده و بر قدرت دمیدن بیفزایید در ضمن لازم است در ابتدای راه تلق نی کمی بلند تر قرار گیرد.ضمنا به این مصرع استاد توجه کنید: با لب و دندان خود گر ……..
  این حاصل تجربه ۸ ساله من بود .
  موفق باشید. با تشکر از اقای نجفی

 • سلام من امروز به سایت شما سر زدم سایت خوبی اگه میشه برای اموزش من وامثال من که درخواست های زیادی هم داشته اند روشهای بهتر و راحت تری را در سایت بگذارید از زحمات همه شما متشکرم– از فارس

 • سلام به همه عاشقان نی
  من امروز از این سایت دیدن کردم سایت خیلی خوبی است. میخواهم مرا در مورد این سوال که آیا برای آموختن نی باید حتما از روی نت کار کرد یا نه میتوان به صورت گوشی هم در این ساز ‍یشرفت کرد. منتظر جواب هستم . با تشکر

 • با سلام من همیشه به سایت شما سر میزنم و دنبال مطالب بهتر و جدید تر هستم خواهشمندم قطعات بیشتر و متنوع تری از نوازندگی استادان گوناگون نی را جهت دانلود در سایت خودمان قرار دهید و خواهش دیگه اینکه قسمتهای آموزشی تصویری برای دانلود کردن در سایت بگذارید چون cd اموزشی نی کم وبسیار گران است به امید روزی که این سایت از موفقترین سایت های آموزش موسیق باشد بسیار بسیار از زحمات شما متشکرم

 • در پاسخ به سوال جناب امینی نیا باید گفت آموزش نی و فراگیری تکنیک نوازندگی آن تفاوتی با سازهای دیگر از نظر متد آموزشی ندارد و بهتر است یادگیری آن بوسیله نت باشد تا قوه تحلیل و آنالیز قطعات موسیقی شما پیشرفت کند. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که نوازنده نی میبایستی گوش موسیقایی و درک ملودیک قوی داشته باشد.

 • سلام بزگوارا چطور شد این بخش های دانلودی اموزشی سایتتون متشکر می شم اگه زودتر سی دی اموزش را جهت دانلود بذارین آخه قیمت فروش توبازار شیراز خیلی گرونه با تشکر از سایت خوبتون

 • با تشکر از سایت خوب شما
  به اطلاع میرسانم اینجانب رسول زمردی به تازگی ارکستر نی نوازان را در استان فارس تاسیس نموده ام از علاقه مندان و مربیان گرامی خواهشمند است در صورتی که قطعه ای را برای گروه نی نوازی تنظیم شده دارید برای ارکستر ارسال نمایید.تا به اسم خود شما در ارکستر اجرا نماییم.

  رسول زمردی سرپرست ارکستر نی نوازان فارس

 • salam
  mikhastam bedoonam neyhaye ostad mehdi ebrahimi khoob hast ya na . yek ney azash kharidari kardam neye topoli hast va ghotre sare an 2.5 mibashad in ney khoob hast ya na ?
  va 30000 toman miyarze ke man poolesho dadam ya na .
  ba tashakor

 • باعرض سلام خدمت تمام عزیزان دستندرکار این سایت سایت جالبی است ولی اطلاعات آن کم است .
  از عزیزان اهل نی می خواهم در صورتی که اطلاعاتی در مورد چگونه گی نگهداری نی اطلاعاتی دارند بر روی سایت قرار دهند

 • باتشکر از سایت پر محتوایه شما.من سه ساله نی اموزش میبینم به دوستان هم توصیه میکنم حتما برایه فراگیریه این ساز به پیش استاد برنوبه کتاب و سی دی اموزشی بسنده نکنن

 • جواب دو کامنت قبل (مریم):
  نت های اوج و غیث با یک فرم ولی غیث با نفس بیشتر اجرا می کنند. در صدای اوج و بم نت سی نداریم اما سی بمل را نوازندگان با نفس بیشتر در حالت نت لا(دست باز) اجرا می کنند.

 • باتشکر…
  لطفا سری مقالات آموزشی راادامه دهید
  هنرجویان عزیز گوش دادن زیاد به نوارها، تمرین زیاد درتنهایی وجلوی آینه، عدم اجرای نت های من درآوردی موجب تقویت نوازنده مبتدی نی می شود.طبق تجره خودم وچندتن ازدوستان. نی رانوازش کنید….

 • سلام به همه بر و بچه هایی که برای حفظ و گسترش موسیقی ایرانی به خصوص نی ساز خودم و خودتون تلاش می کنید .
  دمتون گرم نفستون داغ داغ

 • به گفته ی استاد کسایی:اولین سازی که بشر کشف کرده نی است. در بیشتر ممالک شرق نی را با لب می نوازند اما در ایران با استفاده از دندان. با تجربه ترین اساتید نی اصفهانی هستند.
  استاد اسماعیل بنی اردلان : هیچ وقت فکر نمی کردیم که یک ساز ساده همچون نی بتواند انتقال دهنده تمدن و فرهنگ یک کشور باشد.

 • سلام من یکی از هنرجویان رشته نی هستم می خواستم ببینم ایا با لوله پولیکا هم میشه نی زن شد یا نه؟
  ایا نی هفت بند واقعا برای شروع مناسب هست

 • با سلام خدمت همه خادمان موسیقی اللخصوص نی که خداوند
  همه سازهاست.می خواستم از دوست عزیزی که در محضر استاد کیانی نژاد کسب فیض می کنند(ابی)بپرسم که آیا می توانند دقیق آدرس منزل یا تلفن ایشان را به من بدهند؟
  متشکر از دوستان وسایت محشرتان.

 • مدتی است که به دنبال استاد ناهید هستم خواهشا آدرس یا تلفنی از ایشان را به من بدهید. با تشکر شهرام

 • با سلام خدمت همگی من تقریبا مدت دوازده سال است که نی میزنم واز اساتید زیادی استفاده نمودم مانند استاد موسوی.افشارنیاو… وعلاقمندم تا با دوستانم که در این هنر زحمت میکشند همکاری کنم ..با تشکر از همگی شما دوستان …

 • salam
  kheli khoshhal hastam ke mibinam yeki az sazhaee ro ke baraye residan be hagh taala , aramesh va zendegi entekhab kardam inhame tarafdar va doostdar dare, soal zyad daram , khob be har hal avvale rah hastam , mikhastam bedoonam in ke migooyand 2nooe yad gereftane mosighi vojod dare 1.goshi ya samaee 2 az rooye not …va man moshahede kardam ke honarmandanee ke az rooye not kar kardan az baghiyeye afrad zaeef tar hastand ….in gofte be nazare shoma cheghadr sehhat va sanadiyyat darad …merc

 • سلام مطالب خوبی در سایت شما هست . اکثر دوستان و مراجعه کنندگان درخواست سی دی آموزش نی را دارند . چرا مرجع این صی دی را اگر وجود دارد در سایت خود نمی گذارید .
  متشکرم

 • با سلام خدمت کلیه هنرمندان و هنرجویان محترم
  من علاقه زیادی به نوازندگی نی دارم.از کلیه عزیزان خواهشمندم در صورت امکان برای اینکه سرعت اولیه یادگیری در من بیشتر شود مرا راهنمایی کنید.
  بدرود

  ایمیل :mmahoo@yahoo.com

 • سلام اینقدر از اساتیدی که نمیشناسید تعریف نکنید در ضمن بهترین نی نوازان ایران در آذربایجان و اصفهان سکونت دارند در کردستان هم تعدادی وجود دارند ولی تعداد انها کم است

 • درپاسخ به انتقاد آقای نوید باید بگم اولا بنده تعریف و یا تمجید خاصی از اساتیدی که در مقاله از آنها نام بردم نکردم.ثانیامدتنسبتا زیادی از محضر استاد موسوی و استاد ناهید استفاده کردم وبا سبک و مختصات نوازندگی هردو استاد آشنایی کامل دارم.در خصوص استاد کسایی هم مسایلی رو گفتم که برای اکثر نوازنده های نی آشناست.ثالثا اینکه بهترین نوازنده های نی در چه استان یا منطقه ای سکونت دارند هم حرف کاملا غیر منطقیست ِچه اینکه امروزه در اکثر نقاط ایران نوازندگان بسیار خوبی وجود دارند و منحصر به چند استان خاص نمیشود و آقای نوید فکر میکنم خیلی بیشتر در این مورد باید تحقیق کنند.

 • کاملترین نرم افزار اموزش نی از استاد سروریان همراه با کتاب و cd بصورت تصویری و ساده و روان در نوار فروشیها موجود است امیدوارم استفاده کنید

 • من نی را خیلی دوست دارم چون که جوانی تحصیل کرده وبی کارم دلم از دست روزگار نامر د خونه نی مزنم تا شاید کمی دلم واشه اخه من نه پول دارم کهدلم خوش باشه نه خونواده درستی بقول شاعر بشنو از وز حدایها شکایت مکند به اید اینکه هرکس این مطلب میخواند در شادی وخوشی زندگی کند

 • به نظراینجانب اگرقطعه های که ازنوازندگان رادراین سایت قرارمی دهید قابل دانلودکردن باشد خیلی بهتراست با تشکر

 • با سلام
  من علاقه زیادی به نواختن نی دارم ولی متاسفانه استاد مجربی را در شهر محل سکونتم نمی شناسم و بیشتر دوست دارم آموزش از اطریق مجازی یا غیر حضوری باشد لطفا در صورت امکان راهنمایی بفزمایید

 • باعرض سلام خدمت تمامی عاشقان نی ونینوازی.من ۱۳ساله که با نی اشنا شدم و این مدت چند بار سعی کردم در کلاسهای مختلف شرکت کنم اما متاسفانه ادامه دار نبوده و بقولی پشتکار خوبی نداشتم چون واقعا برای یاد گرفتن هر سازی مخصوصا نی باید استخوان ترکاند .الان صدای نی رو تاحدودی خوب اجرا میکنم و در دستگاه هردمبیل می نوازم اما ارزو بدل موندم که بتونم یه اهنگی که شبیه به دستگاههای معروف هست رو بتونم اجرا کنم .به نظر من با کتاب و سی دی و فیلم به سختی میشه به اون مهارت لازم رسید .باید در کنار استاد تمرین کرد تابه تبحر لازم رسید.برای همه عاشقان نی ارزوی موفقیت میکنم و ا میدوارم روزی برسه همه ما بتونیم حرف دلمون رو با نی بازگو کنیم.

 • با سلام بنده نیز مثل تعداد زیادی از مراجعه کنندگان به سایت شما دنبال cd تصویری آموزش نی هستم ولی نه در سایت شما و نه در هیچ سایت دیگری امکان این خرید به ویژه خرید از طریق پست امکان ندارد خواهشمند است در این رابطه اقدام لازم را مبذول فرمائید باتشکر

 • قطعه موسیقی وفیلم بسیار جالب بود
  استادعندلیبی کاست زیبایی را در دو سه سال گذشته ارائه نمودند لطفا قطعاطی از ان راهم بگذارید

 • با عرض سلام و خسته نباشید

  سوالی داشتم در مورد رابطهء کوکهای مختلف نی .به عنوان مثال نی سل با نی می از چه نظر تفاوت یا شباهت دارند در صورتی که به طور مثال هر دو دست بسته نت دو را مینوازند؟

 • با تشکر از سایت بسیار خوب شما
  اگه میشه من یه خواهش مصرانه دارم ، اون هم اینه که نت ترانه های مختلف نی رو واسه دانلود بذارین تو سایت

 • با سلام

  من علاقه زیادی به نی دارم ولی در منطقه ما آموزشگاهی نیست. آیا کتابی یا سایتی هست که بشود استفاده کرد.ممنونتون میشم
  با تشکر

 • من مدتی پیش هنرجوی استاد اژدری بودم ولی متا سفانه مدتی از ایشان دور ماندم ولی اخیرا به اموزشگاه ایشان در مطهری رفتم و ادرس تغییر کرده بود اگر ادرس جدیدشان را دارید به من بدهید.

 • با سلام و خسته نباشید
  من به تازگی در کلاس نی شرکت کردم(فقط یک جلسه)ولی متأسفانه هنوز نتوانسته ام از نی صدایی در بیاورم. البته ناامید نمی شوم چون بسیار به این ساز علاقه دارم. لطفاً مرا راهنمایی کنید چگونه موفق شوم؟

 • با سلام
  نی رو با استاد شروع کنید
  من ۳ ماه کلاس رفتم کتاب اول ویولن رو تموم کردم ولی الان یک ساله تمرین می کنم تمام چیزایی که یاد گرفتم رو مسلط شدم حالا دوباره می خوام یه دوره کلاس برم! نفس گیری و صدا دهی رو خیلی تمرین کردم نت خوانی هم کنار نذاشتم.
  هر ۳ تا مهمند.ضرب پا هم یادتون نره که آهنگاتون موزون در بیاد!
  موفق باشید
  حمید از شیراز

 • سلام میثم۱ یکم درباره استاد اژدری مینویسی مثلا اینکه چندساله که نی میزنه و در چه سطحی کار میکنه؟
  حسام از شهرری

 • سلام خسته نباشی من حدود ۲ساله خودم به صورت خود جوش وکوشی نی میزنم حالا میخوام نی رو به صورت اکادمیک یاذد بگیرم در ضمن من سر کار میرم و وقتم کمه ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سلام بهتر بود میگفتی اهل کجا هستی ولی به هر حال من به عنوان کسی که خودم تو این راه خیلی سختی کشیدم بهت پیشنهاد میکنم از همون ابتدای کار پیش یه استاد خوب بری من استاد اژدری رو بهت پیشنهاد میکنم و مطمئن باش که پشیمون نمیشی .

 • با سلام خواهشمندم اگر در مورد آقای موسوی استاد بزرگ نی خبری در مورد آموزشگاه و یا آدرسی از ایشان دارید برایم میل کنید ممنونم

 • با عرض سلام خدمت تمام کسانی که قدمی در راه اعتلای فرهنگ و هنر اصیل ایرانی می کنند .از شما تقاضا داشتم به من نشان دهید در کجا و کدام آموزشگاه می توانم از محضر استادمحمدموسوی استفاده کنم
  یک دنیا ممنون می شوم اگر پاسخ مرا بدهید

 • باسلام و خسته نباشی مطالب شما را بادقت خواندم امیدوارم بتوانم از شما جهت معرفی به یک استاد نی جهت آموزش نت وردیف استفاده کنم با آرزوی موفقیت وسربلندی دوست عزیز

 • باسلام اینجانب نیز مدت پنج سال است که در حال نواختن نی هستم و در این مدت ار محضر استادانی مانند آقای سیامک جهانگیری و آقای شاهو عندلیبی استفاده برده ام از آنجائیکه احساس میکنم بایستی در این راه برای بهتر شدن نوازندگی از محضر اساتید مختلف بهره برد دربدر بدنبال آدرس یا تلفنی از استاد محمد موسوی و یا استاد افشارنیا هستم چنانچه عزیزانی بتوانند کمککم کنند ممنون خواهم بود. آدرس من rezanazari1540@.cim

 • باسلام و خسته نباشید به شما از شما واقعا تشکر میکنم مطالب شما واقعا مفید هستند
  من یکسال پیش کلاس نی می رفتم اما به دلیل مشغلهدیگه نی رسم کلاس برم از شکا میو خاهم که آموزشتان را از مقطع ابتدایی شروع کنید تا اونهایی که تازه کارند بتوانند پیشرفت کنند با تشکر فراوان
  رضا

 • باسلام
  مطالب بسیار مفیدمیباشد.خواهشمندم در صورت امکان یک مرجع جهت دسترسی به نت آهنگهای راحت برای هنرجویان مبتدی معرفی نمایید.ضمنا”از آقای رسول زمردی به خاطر زحماتی که برای بنده کشیده اندکمال تشکر دارم ویاد آورمیشوم که آقای زمردی از اساتید و هنرمندان برجسته نی نوازی میباشندکه بدون هیچ چشمداشتی در این راه تلاش میکنند و هنرمندان زیادی دراین رشته تحویل جامعه هنری داده اند.
  ایمیل:hadi_yx@yahoo.com
  منتظر معرفی مرجع……….بدرود

 • با سلام
  لطفا الکی نگین استادتون شاگرد استاد کسایی بوده
  در ضمن اگر استاد کسایی را نمی شناسید در مورد ایشان صحبت نفرمایید

 • باسلام میخواستم من را برای تهیه سی دی آموزش نی راهنمایی نمائید ومتشکر از امکانات سایت خوبتان

 • باسلام مطالب بسیار جالب است اگر سی دی آموزش نوازندگی نی هست با هر قیمتی اگر امکان فروش از طریق اینترنت هست برایم بفرستید با تشکر

 • سلام
  می خواستم این نکته را متذکر شوم که لطافت صدائی راکه توسط برخی از نوازندگان بنام ساز نی به اجرا می گذارند حاصل یک عمر زحمت و ریاضت این اساتید می باشد لذا دوستان توجه داشته باشند که یک شبه نمی توان ره صد صاله را پیمود.با تشکر از همه هنرجویان و اساتید به خاطر زنده نگه داشتن اشتیاق افراد به این ساز

 • من تاحدی میتوانم بنوازم ولی می خواهم بدانم که دراز بودن یا کوتاه بودن نی در کیفیت صدا فرقی دارد؟کدم بهتر است ؟ممنونم

 • من در محضر استاد علاءالدینی تلمذ میکنم نغمه نی ایشان بسیار دلنشین و زیبا میباشد استاد بزرکوار عضو وابسته درجه یک خانه موسیقی کشور و همچنین عضو کمیته مدرسان خانه موسیقی ایران میباشند.
  استاد علاءالدینی از مفاخر موسیقی استان مازندران و کشور میباشند.

 • سلام
  من چند ساله که نی می زنم.کتاب آقای کیانی نژاد رو کار کردم.اما فکر می کنم فرم قرارگیری زبانم در موقع ایجاد صدا صحیح نیست.در صورت امکان فرم زبان را با شکل نشان دهید.با تشکر.

 • آنچه را نی میزند در زیر و بم
  فاش اگر گویم چهان برهم زنم

  با سلام
  لطفا نام چند تن از اساتید بنامی که تدریس نی میکنند رو با آدرس و شماره تماس بیان کنید.ممنونم

 • سلام بر دوستان و مدیر محترم سایت
  بنده نوازنده تار میباشم ولی جدیدا اشتیاقی زیاد برای نواختن نی پیدا کرده ام اتفتقا نی هم خریده ام حقیقتا وقت رفتن در کلاس استاد مقدور نیست چطور شروع کنم؟
  ممنون از این سایت پربار و جذابتون

 • سلام
  امید وارهستم درقسمت آموزش ( نواختن )نی که ب بغل صروده میشود هم معلومات ارائه کنید
  تشکر

 • باسلام آیا برای تعغیر صدای نی باید شدت دم را کم وزیاد کرد یا باحرکت زبان این کار و انجام داد با تشکر

 • سلام بنده حدود۱۲سال نی میزنم وروزبروزبیشتر شیفته این سازمیشم فقط این سازبیشترازاموزش به تجربه نیازداره که باتمرین زیادبدست میاد

 • خوشبختانه داره تعداد نوازنده های نی زیاد میشن.
  ولی خدا میدونه چنتاشون میتونن این راه سختو تا آخرش ادامه بدن؟

 • salam khubin man ye soal dashtam khedmatete dustan man ye ostad mikham ke be tore herfeyi ney ro behem amuzesh bede va az karaj hastam mamnun misham yeki komak kone va behem moarefi kone tel ya adresse ye ostade herfeyi ro behem bede

 • سلام من مجتبی هستم حدود یک ساله که نی میزنم حدود ۵ ماه هم خدمت استاد زندی و استاد عباسی در همدان بودم اما به علت مشکل مالی نتونستم ادامه بدم اما روزی لااقل ۲ساعتی نی میزنم و صداهای اوج و غیث رو هم بد نمی زنم. کتاب کیانی نژاد رو تا درس ۵۶ پیش استاد عباسی کار کردم.به نظر شما من چطور می تونم به صورت کلاسیک ادامه بدم البته قبل از نی حدود ۸ سالی هم تنبور می زدم

 • اگه کسی از شیراز میخواد کلاس نی بره من استاد رسول زمردی رو پیشنهاد میکنم
  یک سال شاگرد ایشان بودم ولی مشکلات زندگی نذاشت ادامه بدم هرچند قصد دارم بازم خدمتشون برسم
  آموزشگاه باران بولوار مدرس تدریس میکردن
  نه تنها از ایشون نی نوازی یاد میگیرید بلکه متانت و وقار و تواضع هم نصیبتون میشه

 • سلام واااااااای چقدر علاقه مند به ساز نی فکر کنم ما تازه اول راه باشیم

  امان از این نی حسود
  تو شهر ما قدیمی یا بهش میگن (نی حسود)

 • سلام
  نرم افزار جامع نی
  کار جالبیه از آقای کاوه سروریان همراه با کتاب
  البته بهتره به عنوان مکمل استاد استفاده کنید
  یه قسمتیش رو فیلم گرفتم ببینید بد نیست
  اینم لینک دانلودش

 • سلام، من چند ساله دارم در سنندج نی کار می کنم، خدمت استادای خوب سنندج هم بودم، درسته که یاد گرفتن این ساز به استاد نیاز داره ولی در مرحله اول باید شما عاشق این ساز بشید، فقط عشقه که رابطه بین دو تا وجودو ناگسستنی میکنه، اگه عاشق سازتون باشید تمام روز رو هم تمرین کنید خسته نمی شید، یادگیری نی یعنی عشق به اضافه تمرین پیوسته، موفق باشید

 • سلام.خیلی دوست دارم مجموعه ای ازتکنوازی نی اساتید این سازداشته باشم.اما توشهرمون نتونستم این تکنوازی هارو پیدا کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  isolate.1389

 • سلام من هم خیلی دوست دارم یکی از نوازندگان نی باشم چون حدود ۸ سالم بود مه صدای بم و زیر نی را در آوردم ولی پنجه زنی ، نی را یاد نگرفتم اگه امکانش هست بهم کتاب وCDمعرفی کنید
  باتشکر

 • با سلام خدمت همه ی نی نوازان عزیز
  من می خوام شروع کنم به ردیف اگه کسی شماره ی استاد جمشید عندلیبی یا استاد موسوی را داره به من بده.
  ممنونsaeedmirzahosseini@gmail.com

 • سلام دوستان مجتبی هستم خوشبختانه دوباره خدا کمک کرد و ۳ ماهی هست که دارم میرم خدمت استاد عباسی و دو سه جلسه دیگه کتاب کیانی نژاد رو تموم می کنیم و وارد درس های کتاب ردیف استاد دوامی می شیم.
  اگه کسی از بچه های همدان دوست داره ساز نی رو یاد بگیره بنده استاد عباسی رو معرفی می کنم که شاگرد اساتیدی همچون استاد موسوی-کیانی نژاد-افشار نیا و عندلیبی بوده و بنده که چند تا استاد عوض کردم واقعا استاد عباسی رو تو همدان ترجیح می دم که از لحاظ اخلاق و چه از لحاظ دلسوزی برای هنرجو و واقعا استادی نمونه ست و البته تئوری موسیقی خیلی قوی ای هم داره و سازهای پیانو و فلوت رو هم تدریس می کنه
  اگه دوستان خواستن با ساتاد عباسی کلاس بگیرن می تونن با بنده تماس بگیرن
  ۰۹۳۷۶۱۲۴۲۰۸ مجتبی رضائی مهر
  البته چون استاد مطلع نبود درست نبود که شماره ایشون رو تو سایت بذارم

 • با سلام و خسته نباشید
  ممنون از سایت خوب و جامعتون من از سال ۶۹ تا حال مشغول نوازندگی نی و تئوری کاربردی موسیقی شریقی و ردیف…….هستم اگر سوالی در مورد این اژدها داشتید ممنون میشم کمکتون کنم …من به شخصه مقلد استاد محمد موسوی هستم و بیشتر از گام و فضای ایشون استفاده میکنم….

 • در مورد دوستان که کتاب سلطان و مستانه نی ایران کیانی نژاد را تموم کردن پیشنهاد میکنم تئوری موسیقی غربی و شرقی را یاد بگیرند و به گوش دادن ردیف آوازی استاد عبادی و محمود کریمی بپردازن و سعی کنن با خواندن ردیف در کوک سازشون به یادگیری آن بپردازن البته برای نی از ۵ سال به بالا میشه گفت صدای نی به پختگی رسیده و من به تمام دوستان پیشنهاد میکنم بیشتر بر روی صدای نی کار کنن و با بالا و پایین آوردن دهنی نی به کوک کردن آن بپردازن …..

 • دوستان علاقه مند ساز بی نام و نشان نی سلام
  من چند باری برای دانلود نی سیرچ کردم به این سایت رسیدم و دیدم دوستان با نی مشکل دارن نوازندگانی که در سنندج هستن با نام من آشناهستند و من حدود ۴ سالی هست نی تدریس نمیکنم ولی اگه دوستانی که تا حدودی صدای نی را درآوردن و مثل قدیم خودمان در جا می زنند خوشحال میشم کمکشون کنم . استاد یعنی آدرس و مربی شنا اصل کار خودتون هستید فقط و فقط صدای نی تمرین کنید نی یعنی صدا خسرو شیرین و گبری موسوی و دشتی فروهری و اصفهان کسای.
  به نام آنکه نی را از صفر به عدد رساند و آنکه آنرا از عدد به افلاک رساند.راجبه نی بسیار است مطالب ولی ظرفیت و مجال نمی گنجد بهر حال ایمیل من farezare@yahoo.comدوستانی که کتاب را تموم کردن و دنبال سرمشق میگردند دوست دارم کمکشون کنم.

 • باسلام به تمام نوازنده ها واساتید نی
  به نظر من ۹۹درصدخود هنرجو ۱درصداستاد اگه باهوش باشین این تجربه ۱۰سال نوازندگی جسارتاعرض کردم. بهقول آقافردین موفقیت درنوازندگی نی فقط تمرین چند ساعته درروز:
  آقافردین فکرمیکنم میشناسمتون شما شاگرد استاد( ع)بودین وفامیلیتون هم باید(ل)باشه.

 • فردین جان سلام
  من برات ایمیل فرستادم و راهنمایی خواستم
  امیدوارم کمک کنی
  ایمیل من اینهhamid_shiraz_26@yahoo.com

 • سلام به تمامی دوستاران ونوازندگان نی من میخوام بفهمم چراموقع نی زدن بسیار خسته وبدونم ایانرم افزاروکتاب الکترونیکی یااموزش ویدئویی برای نی وجوددارد یانه باتشکر

 • سلام به همه دوستان
  من شاگرد استاد موسوی هستم
  و چند نکته مهم در زمینه تولید صدا در نی رو که از ایشان یاد گرفتم خدمتتون عرض میکنم
  ۱ در تو لید صدای بم باید دستها به جلو آورده شودو نی به سمت راست چرخانده شود تا از دایره سر نی قسمت بیشتری در دهان قرار گیرد
  سر نی نباید به داخل دندان برودالبته در صدای بم نباید هیچگونه گرفتگی در عضلات فک و صورت ایجاد کرد و زبان باید کاملا ریلکس باشد اگرفک و زبان به حالتی که گفته شد ریلکس نباشد صدای بم نی خشن تولید میشود
  زبان باید بر روی سر نی قرار گیرد که این کار در صورتی که دستها کاملا به جلو متمایل باشد امکان پذیر است
  در زمینه فراگیری نی هم نظر استاد بر این است که هشتاد درصد فراگیری موسیقی بر اثر گوش کردن نوار های اساتید است و ۲۰ درصد تمرین است ایشان به من همیشه میگویند که هر چه میتوانم نوار گوش کنم تمرین روزی نیم ساعت کافیست

 • با سلاممن ارش هستم از شهرستان روانسر سایت قشنگی دارید اگه میشه تصویر نی زدن استادهارو هم بذارید

 • سلام میخواستم بدونم میشه کسی که کلاس نی نرفته بتونه یاد بگیره؟و دوم این که نی که من ازش استفاده میکنتم سری آهنی داره
  خواستم بدونم امکان داره صاف نبودن صدا از این باشه؟صداهمراه با هواست…
  اگه ممکنه راهنماییم کنید.
  ممنون
  ARMIN_SENATOR44

 • رحیمی هستم هر کس نی یاد بگیرد باید بسوزد تا یاد بگیرد ریاضت میخواهد من ۳ ماه نی میرم کلاس و روزی ۳ ساعت تلاش و پشتکار دارم پس نی میتوان گفت همه کس نمیتواند یاد بگیرند و هیجکس بدون نت نمیتواند یاد بگیرد اگر کلاسیک بخواهید من توانستم صدای نی و نتخوانی و اولین اهنگ بزنم پس ۳ ساعت در روز میتوان رسید کتابهای خوبی و سی دی های خوب میشناسم معرفی کنم میتوانید تماس بگیرید با شماره ۹۱۷۵۲۱۴۲۱۸ مشتاق دیدار تماتم موسیقی دانان

 • سلام خدمت اساتید وعاشقان سازنی. میخواستم بدانم بهترین نی چیه وایامیشود نی زدن را از روی سایت یاسی دی اموزش یاد گرفت یابهتره به کلاس نی بروم؟

 • درود بر همه دوستان.من تازه میخوام آموزش نی ببینم.ممنونمیشم اگه آدرس یه استاد خوب بهم بدین.
  ساکن جنوب شرق تهران هستم.mohammadbrari@yahoo.com

 • سلا.من تازه می خوام برم تو کار نی، نی گرفتم یه ذره هم صداشو دراوردم ولی تا حالا یه کتابی چیزی نگرفتم، لطفا اگه می تونین راهنماییم کنین.اگه کتاب یا سی دی آموزشی معرفی کنین هم ممنون میشم

 • با سلام و تشکر . من یه روزه که نی هفت بند گرفتم صداشو درآوردم ولی نمیتونم ریتم بدم . وقتی که میخوام ریتم بدم یا صدا قطع میشه یا همینجوری فقط صداش درمیاد .در ضمن یه کم هم درباره نازک و بم بودن صدای نی صحبت کنید لطفا راهنمایی کنید

 • در خصوص سوال آقای علی(۲۰۹) باید گفت اینکه صدای نی درحین نوازندگی قطع میشود بر میگردد به تغییر حالت در زبان یا زاویه نی که اگر این امر زیاد اتفاق بیفتدباید نوازنده دقت بسیار زیادی در ثابت نگه داشتن نی در دهان و همچنین ثابت نگهداشتن زبان خودداشته باشد ودررابطه با دوستانی که مایلند سی دی آموزشی معرفی کنم نظر شخص بنده این است که یادگیری نی و بطور کلی تمامی سازها بهتر است درحضور مربی آشنا ومسلط به فنون نوازندگی وآمزشی آن ساز صورت پذیرد ویادگیری صرف ازطریق کتاب ،سی دی ،نوار وغیره نمی تواند تمامی ایرادات هنرجو را برطرف سازد وتوصیه به دوستان وعلاقمندان به یادگیری نی این است که چنانچه امکان حضور درکلاسهای آموزشی فراهم است از این طریق استفاده نمایند.

 • سلام آقاابراهیم رضائیم اززنجان عرض ادب وارادت دارم خدمتت ابی جان نمیتونی یه قراربااستادموسوی بذاری ببینمش اگه برات ممکن بود خبرم کن ۰۹۱۲۷۴۱۱۰۳۸

 • سلام و عرض تشکر و خسته نباشید
  مهدی هستم از ملکشاهی
  فقط میگم افتخار میکنم که هنوز چوانانی هستند که دمبال سنت و موسیقی سنتی هستند
  دس خوش و خیر باین براکانم

 • نی حدیث راه پرخون میکند قصه های عشق مجنون میکند
  دوستان و هنرمندان عزیز سلام ، بنده حدود ۲۰ سال است که ساز زیبای نی را در دست گرفته و مینوازم الیته بدون استاد و بهتر بگویم متاًسفانه چون هیچ وقت برایم فرصتی فراهم نشد که محضر استاد را درک کنم ولی با کاستهای استاد محمد موسوی و استاد سید حسن کسایی بهره ها بردم ، امیدوارم تمام علاقمندان به این ساز عرفانی قدر این ساز را دانسته و با نواختن آن به لحظاتی عرفانی دست یابند.
  در نی نوای عشق چو مطرب نمود ساز *****در حیرتم که نی زچه از این نوا نسوخت؟
  این آتشی که در دل من از هوای توست***** کی برگرفت شعله که مرغ هوا نسوخت
  **********************************|
  نی غمبار ما را کس به لب هرگز نمیگیرد**** عجب شوری از این هفت بند در افلاک میپیچد
  خدا نگهدارتان

 • با سلاموتشکر از زحمات شما من در حال حاظر اموزش نی میبینم ولی هنگام تمرین احصاص ظعف و سرگیجه میکنم لطفا مرا راهنمای کنید

 • لطفا طرز قراز گرفتن در روش دندانی و لبی را با رسم شکل و تصوریر و نحوه ی و شکل زبان و لبها را نشان دهید

 • سلام. من از شهرستان قاین-خراسان جنوبی مزاحمتون میشم. آیا استادی دراین منطقه برای آموزش سراغ دارید .لطفا معرفی کنید.سن در آموزش تاثیر داره؟ وبرای شروع چه باید کرد.خیلی نوازندگی نی را دوست دارم. تو را خدا کمکم کنید. منطقه ما محرومه وامکان استفاده از اساتید مجرب نیست.راهنماییکنید

  باتشکر فراوان از سایت خوبتون

 • من حدود۲۰سال است نی میزنم تاحدودی بادستگاههاونت آشنا هستم ونوازدگی اساتید بزرگ راگوش میکنم تجربه من این است که ازروش گوشی بهتر میشود نی نواخت اززحمات شما تشکر مینمایم

 • سینا پای چوبه‌‌دار نی نواخت

  ساعت ۵ صبح آخرین چهارشنبه شهریور ۸۵ است و محکوم به مرگ (سینا ) را جهت اعدام به پای چوبه دار می برند.

  شیون‌های خانواده‌ بالا می گیرد ، افسر جانشین از در زندان بیرون می‌آ‌ید و از خانواده دو محکوم به مرگ (سینا ) می‌خواهد تا محل را ترک نکنند. امید در دل دو خانواده جان می‌گیرد و در میان اشک مادر او لبخند کمرنگی نمایان می‌شود.

  پدر سینا پایمرد روز گذشته را اینچنین وصف کرده است: حوالی ساعت ۵ صبح من همراه همسر و پسر کوچکترم مقابل در بودم. هر طور که می‌شد از مسوولان خواستم تا بگذارند برای یک‌بار دیگر سینا را ببینم. کسی حرف‌هایم را گوش نمی‌کرد. شاید مسوولان نمی‌شنیدند که چه می‌گویم. وقتی افسر جانشین را دیدم در یک لحظه فکر کردم سینا را بالای چوبه‌دار بردند اما او گفت که سینا سازش را می‌خواهد.سینا نی می‌زند. ساز را به او دادم. جابری- قاضی اجرای احکام- ساز را بازرسی کرد و آن را به سینا داد.

  سینا در پای چوبه‌دار به عنوان آخرین خواسته‌اش سازش را خواسته بود. مسوولان ساز را به دست پسرم رساندند و سینا پای چوبه‌دار شروع به نواختن نی کرد.

  سینای نوجوان من که در این چند سال گویا سال‌ها بزرگ‌تر شده است نی زد و همه خانواده‌هایی که در محوطه حضور داشتند با صدای نی سینا گریستند.

  یکی از زنانی که در محوطه بود و گویا اولیای دم پرونده دیگری بود با شنیدن صدای نی سینا نزد طرف دیگر پرونده رفت و رضایتش را اعلام کرد. سپس نزد خانواده ولی دم پرونده‌ها رفت و از آنها خواست تا آنها هم راضی به رضایت بشوند.

  اولیای دم پرونده طرف ما هم از آنجا که انسان‌هایی تحصیلکرده و محترم بودند، با شنیدن حرف‌های این زن رضایتشان را اعلام کردند.

 • در خصوص سوال دوست عزیز آقای علی رضا تاجمیری باید گفت که معمولا در اوایل نوازندگی با نی چون شخص عادت به دمیدن بطور مداوم ندارد دچار سرگیجه شده واین امری است طبیعی وبهتر است تمرین بصورت مقطعانجام شده ومثلاً بین هر ۳۰ دقیقه تمرین ۱۵ دقیقه استراحت بصورت دراز کش ویا قدم زدن باشد.داستانی را هم که آقای علیرضا مرادی حریت نقل قول کردند بسیار تامل برانگیز بوده وتاثیر عمیق موسیقی را در احساسات وحالات روحی انسان نشان می دهد.ساز نی به علت سادگی و نزدیکی به صدای انسان بسیار تاثیر گذار است.

 • بنده آشنایی با تمامی نوازندگان مناطق مختلف کشور ندارم و ازدوستانی که از اینجانب می خواهند دربرخی نقاط برایشان استاد نی معرفی کنم عذر خواهی میکنم.

 • سلام من تا حالا نی کار نکردم تقاضا دارم به من بگویید صدای نی را چطور دربیاورم ؟
  خیلی متشکرم

 • جناب :یک نی نواز برای شروع کار نوازندگی ۳شرط اساسی را باید داشته باشد ۱صدای قابل قبولی بتواند از نی بیرون بیاورد۲ نفس به میزان۳۰ثانیه۳ گوش موسیقی کیانی نزادوموسوی وعندلیبی و……هر یک زیر ۱۰ثانیه نفس دارند خیلی از قطغات نی ماننده دیلمان و مثنوی ها و……..کمتر از۲۰ثانیه نفس داشته باشی نمی توانی اجرا کنی صدای نی استاد عندلیبی از زمان شروع نوارندگی تا کنون هیج تعقیری نکردهاست یعنی هوای خالی از صدا نوار سه گاه شجریان بانی موسوی گوش به دهید ازگوشه مویه به بالا همه خارج است شجریان در کتاب خودش گفته موسیقی مبتذل یعنی کسی که خارج می نوازد با تشکر نی شایق را در تکنوازان گوش کنید

 • با سلام من سه چهار روز است این سایت کارساز را کشف کرده ام ونظرات مفیدی را که به یادگیری نی مربوط است کپی کرده در یک فایل به نام نی نگه میدارم از دوستان که دسترسی به اساتید دارند خواهش میکنم تجربیات خود را مخصوصا در مورد درآوردن صدای نی در سایت درج کنند من خودم تا به صدای ملکوتی نی برسم خیلی سرگردان شدم دلم میخواهد نوآموزان زود به نتیجه برسندبادست مریزاد برای آقای نجفی و آرزوی شادی برای شما

 • اولین شرط نواختن و خوب نواختن ساز ها بخصوص ساز نی علاقه است . من ۱۰ سالم بود اولین بار صدای ساز نی را درآوردم چون علاقه داشتم.

 • آقای علی نجفی ملکی شما خودتان در چه سطحی از موسیقی و نی نوازی قرار دارید؟ اثری از نوازندگی خودتان در وبلاگ بر جای بذارید.

 • سلام..من در رشت زندگی می کنم در اینجا نوع خاصی از نی وجود داره که جز ساز های محلی ماست و کوتاه هستشو ۶ سوراخ در جلو و یک سوراخ نزدیک به دهان داره و دو سوراخ کوچیک ونزدیک به هم در پشت. جنسش هم از پلاستیک یا فلز نیس و واقعا نی هستش که از نی زار میارن و خیلی ارزون هستش.البته من بلد نیستم که این ساز کوچیکو بنوازم و هیچ کلاس اموزشی هم برای نواختنش نیست و شاید هم هست و من نمی دونم! به هر حال خیلی مشتاقم که یاد بگیرم اما نمیدونم چطور..شما اگه در موردش میدونین لطفا راهنماییم کنین

 • سلام . خسته نباشید.. من میخواهم برای همسرم نی بخرم….. اما همسرم جنس دندان هایش خوب نیست…. زود خراب میشوندو …. میخواهم بدانم اگر خیلی به دندان فشار میآورد صرف نظر کنم.

 • سلام دوستان همتون رو دوست دارم..دوس دارم باهم همکاری کنیم من چند سالیه نوازندگی میکنم و مطمئنم ک هیچکدومتون اندازه من شرایط بدی نداشتین..آ؛رزوی موفقیت برای همتون

 • سلام به همه دوستداران موسیقی سنتی
  نی حدیث راه پرخون می کند
  قصه های عشق مجنون میکند

  ممنون از مطالب مفید سایت…….نظر دوستان هم بسیار جالب و خواندنی بود……..بنده خوشه چین خرمن هنری استاد ارجمندم رسول زمردی در شیراز هستم و از همینجا عرض ارات ویژه خدمت ایشون و تمامی هنرمندان شهر شیراز دارم.

 • یه مطلب دیگه هم اضافه کنم که دوستان بدونند که این ساز و یا هر هنر دیگه ای رو جز با حضور مستمر در سر کلاس اساتید مجرب و تمرین مداوم نمیشه بصورت صحیح یاد گرفت.

 • چون بیشتر هنرجویان عزیز دست رسی به استاد ندارند بنده با سابقه زیادی که در نوازندگی این ساز دارم و تجربه چندین ساله می‌گویم اگر می‌خواهید که ردیف ها را با این ساز بزنید بعد از اینکه تمام صداهای نی را به طور کامل و شفاف و روان نواختید ابتدا ردیفهای کریمی را کار کنید و همزمان ردیف‌های کسایی البته برای درک بهتر باید ردیف یک ساز مثل سه تار یا تار را هم کنارش کار کنید تا بهتر متوجه شوید امتحان کنید

 • با سلام و تشکر از مطالب خوب شما
  سوال من این است که چگونه یه نت را تکرار کنیم مثلا اگر بخواهیم سه بار فا را بزنیم چگونه باید اینکار را بکینم ؟

 • اگر استکاتو باشد با زبان و دمیدن فا فا فا یعنی مقطع میزنی ولی اگر لگاتو بود یک سره با یک دم فااااااااااا.

 • سلام به همه مردم شریف و علاقمند به نی .

  تقاضا دارم یه بنده خدایی پیدا شه و به سوالات این دوستان عزیز جواب بده !

  ذکات علم آموزش است

 • با سلام، دوستانی که دنبال نوازندگی نی به طور اصول هستند حتما باید برن نت خونی رو آموزش ببینند چون همش از روی سی دی امکان پذیر نیست.باید ردیف نوازی رو حتما آموزش ببینید. موفق باشید

 • باسلام خدمت دوستان
  فقط باتمرین میتونید به سوالاتون جواب بدید من کتاب شیوه های نی نوازی استادکیانی نژاد که حاوی یک سی دی آموزشی هست هر روز قبل از تمرین مطالعه میکنم تنها پیشنهادم تمرین تمرین تمرین

بیشتر بحث شده است