نی هفت بند و شیو های نوازندگی آن (II)

همانطور که در مقاله قبل گفته شد، نوازندگی نی هفت بند به دو روش به اصطلاح “دندانی” و “لبی” صورت میگیرد. حال به توضیح تفصیلی هر یک از این دو روش و ویژگیهای آنها می پردازیم.

روش اول: در این روش صدایی که از نی تولید می شود به وسیله باریکه هوایی است که از شیار میانی زبان ایجاد شده و با برخورد به قسمت پشت دندانهای پیشین بالایی به داخل نی هدایت شده و تولید صدا میکند. به عبارت دیگر تیغه سر نی بین دو دندان جلویی قرار میگیرد. البته کسانی که فاصله دندانهای آنها به اندازه ای نیست که سر نی بین دو دندان پیشین آنها قرار بگیرد، معمولا با ایجاد شیار بر روی سرنی قسمت بین دو دندان جلویی خود را داخل این شیار قرار میدهند(ابداع کننده این روش استاد محمد موسوی میباشد)

نکته قابل توجه در روابط با سر نی، جنس آن است. جنس سر نی، در جنس و شکل صدای تولید شده تاثیر دارد. نوازندگان از موارد مختلفی برای ساختن سر نی استفاده می کنند که این اختلاف بیشتر به دلیل سلیقه شخصی هر یک از آنها است.

در قدیم اغلب از خود نی به عنوان سری استفاده میشد که به علت ضخامت آن صدای صاف و مطلوبی از نی خارج نمیشد. البته بعدها نوازندگانی که از جنس خود نی استفاده میکردند با تراشیدن و کم کردن ضخامت آن توانستند از نی صدایی مطلوب و شفاف تولید کنند(استاد حسن کسائی از جنس خود نی برای سری استفاده میکند)

عده ای نیز از جنس فلز مثل برنج یا استیل استفاده میکنند که به نظر میرسد استفاده از این جنس، بیشتر در صدای دوم و سوم(یعنی اوج و غیث) باعث زنگ دار شدن صدای نی میشود.

برخی از نوازندگان نی خصوصا” در سالهای اخیر از جنس طلق های پلاستیکی استفاده میکنند. این جنس بیشتر در صدای دوم و سوم میتواند به نوازنده کمک کند که صدایی شفاف تولید کند.(استاد حسن ناهید امروز از این روش برای نوازندگی استفاده میکنند)

در مجموع باید گفت تاثیر جنس سر نی، در تولید صدای مطلوب به مراتب کمتر از شیوه قرار دادن و حالت زبان و فرم دندانهای نوازنده (مخصوصا” دو دندان جلویی) می باشد؛ زیرا دیده شده که دو نوازنده نی با استفاده از یک جنس مشابه در سری، دو صدای کاملا متفاوت از نی تولید کنند. نوازندگی به شیوه دندانی به دلیل تولید دو نوع صدای متمایز یعنی صدای اول (بم) و دوم (اوج) باعث شده که نی در بین تمام سازهای بادی از این نظر منحصر بفرد باشد. به عبارت دیگر دو صدای متفاوت از هم (که شاید برای کسی که آشنا به این دو صدا نباشد در باری امر تصور شود که دو ساز مختلف است) خصوصیت بارز این نوع نوازندگی است و شاید این خصیصه باعث شده که امروزه بیشتر از این روش برای نوازندگی نی استفاده شود و شیوه لبی چندان مورد توجه قرار نگیرد. تکنیک های ویبراسیون و گلیساندو، در این روش تماما به وسیله لب نوازنده انجام میشود، یعنی نوازنده با باز کردن و بستن قسمت آزاد لب خود (یعنی قسمتی از لب که نی بر روی آن قرار نگرفته) می تواند این دو تکنیک را اجرا کند.

audio file به قسمتی از نوازندگی سید محمد موسوی با روش دندانی گوش کنید.

اجرای تکنیک استکاتو به دلیل اینکه زبان در روش دندانی آزاد نیست به راحتی شیوه لبی نمی باشد. توضیح آنکه اجرای تکنیک استکاتو در سازهای بادی معمولا به وسیله نوک زبان صورت میپذیرد، یعنی زبان با حرکت بالا و پایین و عقب و جلو می تواند هوا را به طور مقطع از لب خارج کند و به خاطر حرکت تند زبان، اجرای این تکنیک در سرعت بالا امکان پذیر خواهد بود. ولی در شیوه دندانی زبان خود عامل هدایت هوا در نی میباشد و قادر نیست هوا را بطور مقطع به داخل نی هدایت کند؛ لذا نوازنده برای اجرای نتهای مقطع مجبور است هوا را از قسمت انتهایی زبان یعنی عضلات حلق، قطع و وصل کند. باید گفت اجرای این عمل در سرعتهای بالا و بصورت ممتد و در زمان طولانی امکانپذیر نیست.

شیوه دوم: در این روش از نوازندگی که همان شیوه لبی است صدا بوسیله باریکه هوایی که از میان شیار بین دولب به صورت کامل به داخل نی هدایت میشود، تولید میگردد. این روش قادر به تولید صدایی مانند صدای اول در روش دندانی نیست و صرفا” صدای دوم و سوم و بم نرم در این روش قابل اجراست.

مقدار هوایی که برای تولید صدا در این روش لازم است بسیار کمتر از روش قبل است، ولی از لحاظ کوک در این روش به دلیل اینکه مولد صدا نسبت به روش دندانی، به نی نزدیکتر است، کمی بالاتر یا زیرتر از روش دندانی است، یعنی نوازنده ای که از هر دو روش استفاده میکند مجبور است که این دو شیوه را از نظر کوک با هم منطبق کند و به عبارت دیگر روش دندانی را با مقدار هوای بیشتر و روش لبی را با حداقل هوای ممکن اجرا نماید.( این عمل بسیار مشکل است و نیاز به تمرین فراوان دارد).

اجرای تکنیک های ویبراسیون و گلیساندو در این روش مثل فلوت با کم و زیاد کردن شدت هوا، صورت میگیرد و اجرای تکنیک استکاتو هم مانند فلوت با نوک زبان انجام میگیرد. صدای تولید شده در روش لبی می تواند بسیار شفاف باشد و ضخامت سری نی به شفافیت صدا کمک زیادی میکند. در این روش جنس سر نی تاثیر زیادی در جنس صدای تولید شده ندارد.

Audio File قسمتی از فیلم نوازندگی حسن ناهید با استفاده از هر دو روش

در مجموع میتوان گفت که این دو روش در نوازندگی نی میتوانند مکمل یکدیگر باشند و تکنیکهایی که در یک روش قابل اجرا نیست با روش دیگر امکان پذیر میباشد. در میان نی نوازان ایران تنها نوازنده ای که از هر دو شیوه در نوازندگی استفاده کرده، استاد حسن ناهید (در کنسرتهای سالهای گذشته بوده) که هر دو روش را (مخصوصا لبی) به زیبایی نواخته. در پایان باید گفت امید است که نوازندگان نی از هر دو روش و (حتی تکنیکهای نوازندگی دیگر سازهای بادی) بتوانند به نحو مطلوبی برای ارتقا امکانات تکنیکی نی استفاده کنند.

258 دیدگاه

 • ارسال شده در فروردین ۸, ۱۳۸۵ در ۹:۰۲ ب.ظ

  باسلام
  اگر سی دی اموزش نی
  وجود دارد من را راهنمایی کنید

 • ادریس
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۵ در ۱:۱۷ ق.ظ

  آیا بهترین نوع نی چه نوع نی ای است ایا انسان میتواندبا هر نوع نی ای تمرین کند یا باید حتما نی هفت بند باشد (یا لوله پولیکا)لطفا راهنمای کنید

 • ارسال شده در اردیبهشت ۶, ۱۳۸۵ در ۱:۱۶ ق.ظ

  با عرض سلام به تمام نوازندگان نی
  میخواستم از سایت جالب شما تشکر کنم و من عاشق نی هستم

 • hadi
  ارسال شده در اردیبهشت ۶, ۱۳۸۵ در ۶:۵۴ ب.ظ

  نه جنس نی خیلی مهم هست. خود نی های هفت بند هم به ندرت کیفیت خوب دارن

 • بهزاد
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۸۵ در ۵:۰۸ ب.ظ

  سلام به خدمت شما عزیزانی که در این سایت زحمت می کشید
  ما در اذر بایجان غربی شهرستان ماکو مرز ترکیه با ایران قرار داریم در اینجا با کمبود آموزشی و استاد روبرو هستیم و همچنین وجود این ساز ( نی ) در شهرمان بی رونق است و دسترسی به ان خیلی دشوار است لذا از شما خواهشمندیم که طریقه آموزش این ساز را به روش ساده و با زبان گویا برایمان بفرستید
  آذربایجان غربی ماکو خیابان امیر کبیر پشت آموزش و پرورش پلاک ۱۰۵ منزل نظمی
  بنده حقیر و تعدادی از دوستان به این ساز علافه ای زیادی داریم و حدود ۸ سال به صورت دیمی از طریق نوار های استاد کسایی و محمد موسوی و حسن ناهید و دیگر استادان کار می کنیم و افراد زیادی همچون ما با این ساز به صورت دیمی نوازندگی می کنند و خواهشن از شما خواستاریم که در سایت در مورد نحوه آموزش به روش ساده (ضرب ها و ردیف ها پاره ها و دستگاهها )بگذارید .
  متشکریم

 • ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۸۵ در ۶:۰۸ ب.ظ

  حتما گفتگوی هارمونیک در زمینه آموزش و مطالب مربوط به ساز نی از این پس هم تلاش خواهد کرد، ولی آموختن کامل این ساز بدون کمک استاد بسیار مشکل و تا حدی طاقت فرساست.

 • محمد_شیروانی
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۵ در ۳:۲۵ ب.ظ

  خیلی خوب بود ولی کم بود

 • ابی
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۸۵ در ۸:۰۸ ب.ظ

  با سلام
  من یکی ازهنرجویان استادایژدری هستم که زیر نظراستاد کیانی نژاد این ساز را تحصیل میکنم وعلافه زیادی به گسترش این ساز دارم
  من که خودمدتها به صورت غلط تمرین می کردم دوست ندارم سایر علافه مندان نیزاشتباهات من را تکرار کنندومی خواهم به سایرعلافه مندان درحدتوانم کمک کنم
  در ابتدا بگویم که هیچ گونه سیدی ونواری که این ساز را به صورت صحیح آموزش بدهد وجود نداردو بهترین راه یادگیری این ساز رفتن به نزد اساتید مجرب که باشیوه جدید نوازندگی آشناهستندمی باشد.در هر صورت اگر هرکدام از دوستان خواستاراطلاعات یا سازیاکتاب وهرچیزدیگری هستند من حاضرم با کما ل میل وبدون دریافت هیچ هزینه ای به آنها خدمت کنم.درصورت تمایل به آیدیه زیرایمیل بفرستند:
  mohammad_reza_shajariyan_1319

 • ابی
  ارسال شده در خرداد ۲۳, ۱۳۸۵ در ۸:۱۲ ب.ظ

  با عرض معذرت خواهی نام استاداژدری نویسنده کتاب ردیف نوازی ویژه نی نوازان اشتباه نوشته شد
  mohammad_reza_shajariyan_1319@yahoo.com

 • تورج
  ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۱:۲۱ ب.ظ

  خیلی جالب بود.
  من ویولن آموزش می بینم و می خواهم در کنار آن نی هم یادبگیرم ولی بدون استاد. مرا لطفا راهنمایی کنید.

 • محمد
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۵ ب.ظ

  سلام. خیلی مطالب خوبی بود .ممنون.
  ساز من هم نــــی هست.
  نی خدای سازها

 • ارسال شده در مرداد ۱, ۱۳۸۵ در ۲:۳۹ ب.ظ

  بسیار سایت خوبی هست

 • Nima
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۵ در ۷:۴۳ ق.ظ

  MEr30

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۹, ۱۳۸۵ در ۹:۳۳ ب.ظ

  عالی بود

 • ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۵ در ۷:۳۷ ب.ظ

  ز سایت شما ممنونم.من ۴ماه است کار با این ساز را شروع کردم.البتهبا کتاب ونوار اموزشی استاد جاهد.لطفا درسایت مطالب اموزشی در باره نی را زیاد بیان کنید
  موفق باشید.

 • ارسال شده در مرداد ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۲ ق.ظ

  بسیار مفید بود انشاالله موفق باشید و ادامه بدهید.

 • ARAM
  ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۵ در ۴:۴۶ ب.ظ

  DAFA

 • ARAM
  ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۵ در ۴:۴۷ ب.ظ

  SALAM LOTFAN DARBAREYE OSTAD SHJARYAN BENEVISID

 • مصطفي
  ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۶ ب.ظ

  با عرض سلام
  ضمن عرض تشکر از مطالب مفیدتان درباره ساز نی
  میخواستم بگویم که من عاشق نی هستم ولی متاسفانه تا الان هیچ گونه سروکاری با این ساز نداشته ام و خیلی دوست دارم که نی زدن را یاد بگیرم و به نظر خودم هم استعداد این کار را دارم خواهشمند است مرا در چگونگی راههای اموزش نی کمک کنید.

 • bahram
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۸۵ در ۴:۰۸ ب.ظ

  cd amoozeshi ney ki dare

 • Bahram
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۸۵ در ۹:۴۳ ب.ظ

  cd amozeshi ney mikham

 • معین امامی
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۵ در ۱۰:۱۰ ق.ظ

  من به شما نوازندگان نی سمام و خیر مقدم میگویم

 • حسن
  ارسال شده در مهر ۱۶, ۱۳۸۵ در ۲:۴۲ ق.ظ

  من دنبال کسی میگردم که بتونه کمی نت به من یاد بده
  البته کمی نت ساده هم دراختیارم بگذاره ممنون می شم
  با تشکر

 • ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۸۵ در ۹:۱۳ ب.ظ

  دوستان سلام.
  عزیزانی که نی ۹سوراخ یا نت نی یا سی دی آموزش نی یا نواروسی دی های کمیاب می خوان می تونن از طریق وبلاگ http://www.mshop.persianblog.com اقدام به تهیه اونا کنن.

 • ارسال شده در آذر ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۲ ب.ظ

  سلام مقاله خوبی بود ولی کم بود من به نی نوازی علاقه دارم توی شهرستانمون هم چند ماهی کلاس رفتم اما استادم به خاطر مشکلاتی که داشت رفت حالا میخوام نی را بدون استاد یاد بگیرم خواهش میکنم کمکم کنید.

 • ارسال شده در آذر ۲۲, ۱۳۸۵ در ۹:۳۲ ق.ظ

  خسته نباشید عرض میکنم
  بنده هم از عاشقان ساز نی هستم و باید به عرض هنر دوستان برسانم که اموزش ساز نی بدون استاد هم ممکن است ولی خیلی مشکل .بنده هم ساز نی را به صورت دیمی شروع کردم ولی بعد که به محضر استادداریوش اشوری که از شاگردان استاد کسایی است راه یافتم تازه فهمیدم که ساز ین با ان ساختار ساده چقدر پیچیده است. گویند که سنگ لعل شود در مقام صبر/ اری شود ولی به خون جگر شود

 • شهرام بدری
  ارسال شده در آذر ۲۳, ۱۳۸۵ در ۷:۳۹ ب.ظ

  خیلی عالی بود ولی خواهشی که از شما دارم
  این است که یه کمی مطالب را بیشتر کنید ودر خصوص نواختن این ساز با نت توضیحات بیشتری بدهید به نظر بنده نواختن به وسیله نت برای مبتدیانی جون من بهتر باشد
  با ارزوی موفقیت
  خدا نگهدار

 • علی م ر
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۵ در ۸:۴۰ ب.ظ

  میخواستم از احوالات استاد ناهید با خبر شوم

 • رسول زارع
  ارسال شده در دی ۱, ۱۳۸۵ در ۴:۵۵ ق.ظ

  با سلام خدمت همه خادمان نی میخواستم بدانم اقای استاد کسایی نت میداند یا نه متشکرم اگر جواب بدهیید

 • فرزانه
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۵ در ۴:۰۵ ب.ظ

  سلام
  مطالب خیلی عالی بود .

 • ادریس
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۵ در ۲:۱۰ ق.ظ

  کوک ترین نی را چه کسی در ایران میسازد قیمتش در حدود چند است لطفا راهنمای کنید یا ادرس فروش ان را بدهید

 • محمد
  ارسال شده در دی ۲۸, ۱۳۸۵ در ۳:۲۵ ب.ظ

  نوشته های شما خوب است.اما چه فایده؟کدامیک از ما نوازندگان حال حاضر را می شناسیم؟ آیا شما مطلبی راجع به استاد موسوی خداوندگار نی دارید؟سعی کنیم بجای یاد گذشتگان سطح علمی خود را بالا ببریم.

 • ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۵ در ۴:۵۹ ب.ظ

  چگونه می توان از محضر دکتر حسین عمومی کسب علم کرد؟

 • ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۵ در ۶:۵۷ ب.ظ

  دوست عزیز دکتر حسین عمومی مفیم آمریکا هستند و به ندرت به ایران می آیند.

 • omid
  ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۸۵ در ۶:۴۶ ب.ظ

  با سلام من حدود ۴ ساله نی کار میکنم وبچه ها هم همه میگن خیلی قشنگه پیش هیچ استادی هم نرفتم چون در استان ما نیست می خواستم از اساتید محترم سوال کنم من میتوانم حدود ۴۵ ثانیه اهنگ بنوازم ولی اخرش را خراب می کنم پس حالا باید چطور نت را عوض کنم

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۱۶, ۱۳۸۵ در ۸:۰۹ ب.ظ

  رسول کمایی باغملک با تشکر از همه دوستان هنر مند من نی هفت بند خیلی دوست دازم م تنم بزنم اما نی ندارم و میخاستم درابطه با نت هم کمی کمک کنید ومطالب هم بنویسید خدمت گزار شما رسول

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۱۶, ۱۳۸۵ در ۸:۱۸ ب.ظ

  رسول اموزش نی را از طریق اینترنت اسان تر کنیدتا بتونیم بهری برده باشیم واگر امکان داره چندتا
  سی دی اموزشی معرفی کنید

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۴ ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  مهران هستم ازباغملک نی هفت بند را دوست دارم به خاطر صداش چون غم است غم را دوست دارم چون همیشه هم در دلم غم است دلم را دوست دارم چون یه نفر همیشه در قلب من است
  کوچیک شما مهران
  از شما می خواهم که در مورد نی هفت بند بیشتر و روان تر توضیح دهید

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۵ در ۸:۴۱ ب.ظ

  باسلام سجاد حسینی هستم از باغملک خواهش مند است که روش نوازندگی نی هفت بند را اسان تر وروان ترتوضیح دهید

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۵:۰۶ ب.ظ

  با سلام خدمت همه نوازندگان نی من یک نی درست کردم که جنسش از لوله پلیکان است وقطر ان به۲سانت وطول ان۶۴سانتاست وصداش با صدای نی هیچ فرقی نداره البته از نظر من اگر دوست دا شتین بخرین واستفاده کنیداگر برای کوک ان مشکل دارید پیام داخل همین سایت بزارین تا اندازه ها و قرار گرفتن سوراخ ها را برا تون توضیح بدهم
  با تشکر دوست حقیر شما رسول

 • خسرو
  ارسال شده در بهمن ۲۲, ۱۳۸۵ در ۵:۲۱ ب.ظ

  من یکی از نوازدگان نی در استان خوزستان هستم ولی تنها مشکلی که کارم داره نت یا چیزی ندارم که بر روی نت نی بزنم اگه کتاب یا چیزی شما بینندگان از این وبلاگ دارین به ما معرفی کنید
  حقیر شما خسرو شهبازی

 • emad
  ارسال شده در بهمن ۲۹, ۱۳۸۵ در ۲:۴۷ ب.ظ

  لطفا آهنگهای زیبای نی برای download در سایت قرار دهید

 • مهرداد
  ارسال شده در اسفند ۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۶ ب.ظ

  سلام
  من در حال آموزش نی هستم اما در صدای اوج و غیث دچار مشکل هستم خواستم ببینم اگر کسی هست می تواند کمک کند ممنون می شوم.

 • حمید
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۸۶ در ۶:۲۵ ب.ظ

  سلام، از مطالب حرفه ای و مفید شما لذت بردم، همانگونه که از کامنت خوانندگان پیداست، کمبود اطلاع رسانی در کشور ما بسیار مشهود و باعث عدم پیشرفت خیل مشتاقان موسیقی میهن است. امیدوارم استادان هم همت کنند و به سئوالات مطرح شده برای آموزش، تهیه ساز (خصوصا نی که باید درست ساخته شده و کوک باشد)، و … پاسخ درخور دهند.

 • خلیل
  ارسال شده در فروردین ۲۶, ۱۳۸۶ در ۸:۵۵ ق.ظ

  با سلام
  من در صدای اوچ و غیث دچار مشکلم. خواستم ببینم اگر کسی هست که کمکم کنه خیلی ممنون می شم. الان پیش استاد در حال آموزشم اما تو صدای اوچ و غیث دچار مشکل شدم. واقعا دارم خسته میشم.
  کسی که می تونه کمکم کنه خواهشن با من تماس بگیره ممنون می شم. ۰۹۱۲۳۱۸۵۱۰۶

 • میر هادی رستملو
  ارسال شده در فروردین ۲۷, ۱۳۸۶ در ۱۱:۳۵ ب.ظ

  جناب اقای خلیل بنده در مقام جسارت نیستم فقط به عنوان یک دوست پیش نهاد میکنم به ۳ فاکتور مهم در صدا دهی مطلوب نی توجه کنید: حالت و زاویه قرار گرفتن نی در دهان ,حالت قرار گرفتن زبان و قدرت دمیدن باد در ساز بیش تر دقت کنید و در صدای اوج وغیث زاویه نی را تنگ کرده و بر قدرت دمیدن بیفزایید در ضمن لازم است در ابتدای راه تلق نی کمی بلند تر قرار گیرد.ضمنا به این مصرع استاد توجه کنید: با لب و دندان خود گر ……..
  این حاصل تجربه ۸ ساله من بود .
  موفق باشید. با تشکر از اقای نجفی

 • داوود اسحاقی
  ارسال شده در اردیبهشت ۶, ۱۳۸۶ در ۹:۱۹ ق.ظ

  سلام من امروز به سایت شما سر زدم سایت خوبی اگه میشه برای اموزش من وامثال من که درخواست های زیادی هم داشته اند روشهای بهتر و راحت تری را در سایت بگذارید از زحمات همه شما متشکرم– از فارس

 • یوسف امینی نیا
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۲, ۱۳۸۶ در ۴:۵۹ ب.ظ

  سلام به همه عاشقان نی
  من امروز از این سایت دیدن کردم سایت خیلی خوبی است. میخواهم مرا در مورد این سوال که آیا برای آموختن نی باید حتما از روی نت کار کرد یا نه میتوان به صورت گوشی هم در این ساز ‍یشرفت کرد. منتظر جواب هستم . با تشکر

 • داوود اسحاقی
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۶ در ۴:۱۳ ب.ظ

  با سلام من همیشه به سایت شما سر میزنم و دنبال مطالب بهتر و جدید تر هستم خواهشمندم قطعات بیشتر و متنوع تری از نوازندگی استادان گوناگون نی را جهت دانلود در سایت خودمان قرار دهید و خواهش دیگه اینکه قسمتهای آموزشی تصویری برای دانلود کردن در سایت بگذارید چون cd اموزشی نی کم وبسیار گران است به امید روزی که این سایت از موفقترین سایت های آموزش موسیق باشد بسیار بسیار از زحمات شما متشکرم

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۸۶ در ۱:۰۰ ق.ظ

  در پاسخ به سوال جناب امینی نیا باید گفت آموزش نی و فراگیری تکنیک نوازندگی آن تفاوتی با سازهای دیگر از نظر متد آموزشی ندارد و بهتر است یادگیری آن بوسیله نت باشد تا قوه تحلیل و آنالیز قطعات موسیقی شما پیشرفت کند. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که نوازنده نی میبایستی گوش موسیقایی و درک ملودیک قوی داشته باشد.

 • داوود اسحاقی
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۶ در ۲:۵۵ ب.ظ

  سلام بزگوارا چطور شد این بخش های دانلودی اموزشی سایتتون متشکر می شم اگه زودتر سی دی اموزش را جهت دانلود بذارین آخه قیمت فروش توبازار شیراز خیلی گرونه با تشکر از سایت خوبتون

 • محمد تیموری
  ارسال شده در خرداد ۳, ۱۳۸۶ در ۹:۰۰ ب.ظ

  با سلام اگر فیلم های آموزشی هم داشته باشید خوبه یا حد اقل آدرس یک وب را بدید

 • مرتضی
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۶ در ۵:۱۳ ب.ظ

  با سلام اگر آهنگ هم داشته باشید خوبه یا حد اقل آدرس یک وب را بدید

 • رضا
  ارسال شده در خرداد ۱۴, ۱۳۸۶ در ۲:۴۱ ب.ظ

  باسلام.چون دسترسی به اینترنت ندارم چطورمیتونم آموزش نیتان رادنبال کنم.باتشکر

 • ارسال شده در خرداد ۱۹, ۱۳۸۶ در ۲:۲۲ ب.ظ

  با تشکر از سایت خوب شما
  به اطلاع میرسانم اینجانب رسول زمردی به تازگی ارکستر نی نوازان را در استان فارس تاسیس نموده ام از علاقه مندان و مربیان گرامی خواهشمند است در صورتی که قطعه ای را برای گروه نی نوازی تنظیم شده دارید برای ارکستر ارسال نمایید.تا به اسم خود شما در ارکستر اجرا نماییم.

  رسول زمردی سرپرست ارکستر نی نوازان فارس

 • ارسال شده در خرداد ۲۸, ۱۳۸۶ در ۱۲:۴۸ ب.ظ

  hich nazar niram

 • ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۶ در ۲:۵۸ ب.ظ

  salam
  mikhastam bedoonam neyhaye ostad mehdi ebrahimi khoob hast ya na . yek ney azash kharidari kardam neye topoli hast va ghotre sare an 2.5 mibashad in ney khoob hast ya na ?
  va 30000 toman miyarze ke man poolesho dadam ya na .
  ba tashakor

 • f
  ارسال شده در تیر ۲۱, ۱۳۸۶ در ۷:۳۶ ب.ظ

  age CD amozesh hast moarefi conid
  ba tashakor

 • ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۸۶ در ۷:۴۶ ب.ظ

  نت های اوج و اکتاو بالا را چطور اجرا می کنند
  نت سی را چطور
  مرسی از سایتتون

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۸۶ در ۵:۵۵ ب.ظ

  باعرض سلام خدمت تمام عزیزان دستندرکار این سایت سایت جالبی است ولی اطلاعات آن کم است .
  از عزیزان اهل نی می خواهم در صورتی که اطلاعاتی در مورد چگونه گی نگهداری نی اطلاعاتی دارند بر روی سایت قرار دهند

 • مرتضي هاشم زاده
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۶ در ۳:۰۵ ق.ظ

  باتشکر از سایت پر محتوایه شما.من سه ساله نی اموزش میبینم به دوستان هم توصیه میکنم حتما برایه فراگیریه این ساز به پیش استاد برنوبه کتاب و سی دی اموزشی بسنده نکنن

 • moein
  ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۸۶ در ۱:۳۵ ب.ظ

  amozesh ney free mikham

 • moein
  ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۸۶ در ۱:۳۵ ب.ظ

  cdamozesh ney free mikham

 • علیرضا
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۶ در ۶:۱۸ ب.ظ

  سی دی آموزشی راازکجامی توانیم تهیه کنیم لطفا راهنمایی کنید.

 • حسن
  ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۸۶ در ۳:۵۲ ب.ظ

  جواب دو کامنت قبل (مریم):
  نت های اوج و غیث با یک فرم ولی غیث با نفس بیشتر اجرا می کنند. در صدای اوج و بم نت سی نداریم اما سی بمل را نوازندگان با نفس بیشتر در حالت نت لا(دست باز) اجرا می کنند.

 • عليمحمد
  ارسال شده در مرداد ۳۱, ۱۳۸۶ در ۳:۵۳ ب.ظ

  باتشکر…
  لطفا سری مقالات آموزشی راادامه دهید
  هنرجویان عزیز گوش دادن زیاد به نوارها، تمرین زیاد درتنهایی وجلوی آینه، عدم اجرای نت های من درآوردی موجب تقویت نوازنده مبتدی نی می شود.طبق تجره خودم وچندتن ازدوستان. نی رانوازش کنید….

 • خیراله سلمانی
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۶ در ۱:۰۶ ب.ظ

  this sit is verry good

 • ارسال شده در شهریور ۴, ۱۳۸۶ در ۱۰:۴۶ ق.ظ

  سلام به همه بر و بچه هایی که برای حفظ و گسترش موسیقی ایرانی به خصوص نی ساز خودم و خودتون تلاش می کنید .
  دمتون گرم نفستون داغ داغ

 • ارسال شده در شهریور ۵, ۱۳۸۶ در ۱:۰۱ ق.ظ

  man har kary mikonam nemitoonam sedasho dar byaram

 • schahinap
  ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۸۶ در ۲:۰۳ ق.ظ

  به گفته ی استاد کسایی:اولین سازی که بشر کشف کرده نی است. در بیشتر ممالک شرق نی را با لب می نوازند اما در ایران با استفاده از دندان. با تجربه ترین اساتید نی اصفهانی هستند.
  استاد اسماعیل بنی اردلان : هیچ وقت فکر نمی کردیم که یک ساز ساده همچون نی بتواند انتقال دهنده تمدن و فرهنگ یک کشور باشد.

 • علي ملكي
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۶ در ۸:۴۱ ب.ظ

  سلام من یکی از هنرجویان رشته نی هستم می خواستم ببینم ایا با لوله پولیکا هم میشه نی زن شد یا نه؟
  ایا نی هفت بند واقعا برای شروع مناسب هست

 • علي
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۸۶ در ۸:۴۳ ب.ظ

  بشنو از چون حکایت میکند
  از جدایی ها شکایت میکند

 • بابك
  ارسال شده در شهریور ۲۰, ۱۳۸۶ در ۹:۵۱ ب.ظ

  با سلام خدمت همه خادمان موسیقی اللخصوص نی که خداوند
  همه سازهاست.می خواستم از دوست عزیزی که در محضر استاد کیانی نژاد کسب فیض می کنند(ابی)بپرسم که آیا می توانند دقیق آدرس منزل یا تلفن ایشان را به من بدهند؟
  متشکر از دوستان وسایت محشرتان.

 • ارسال شده در مهر ۳, ۱۳۸۶ در ۱۲:۴۹ ب.ظ

  سلام خیلی خوب بود استفاده کردیم

 • شهرام
  ارسال شده در مهر ۱۶, ۱۳۸۶ در ۲:۵۵ ب.ظ

  مدتی است که به دنبال استاد ناهید هستم خواهشا آدرس یا تلفنی از ایشان را به من بدهید. با تشکر شهرام

 • محمد
  ارسال شده در مهر ۱۹, ۱۳۸۶ در ۵:۰۴ ب.ظ

  با سلام خدمت همگی

 • محمد
  ارسال شده در مهر ۱۹, ۱۳۸۶ در ۵:۱۲ ب.ظ

  با سلام خدمت همگی من تقریبا مدت دوازده سال است که نی میزنم واز اساتید زیادی استفاده نمودم مانند استاد موسوی.افشارنیاو… وعلاقمندم تا با دوستانم که در این هنر زحمت میکشند همکاری کنم ..با تشکر از همگی شما دوستان …

 • ميثم
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۶ در ۶:۰۳ ق.ظ

  salam
  kheli khoshhal hastam ke mibinam yeki az sazhaee ro ke baraye residan be hagh taala , aramesh va zendegi entekhab kardam inhame tarafdar va doostdar dare, soal zyad daram , khob be har hal avvale rah hastam , mikhastam bedoonam in ke migooyand 2nooe yad gereftane mosighi vojod dare 1.goshi ya samaee 2 az rooye not …va man moshahede kardam ke honarmandanee ke az rooye not kar kardan az baghiyeye afrad zaeef tar hastand ….in gofte be nazare shoma cheghadr sehhat va sanadiyyat darad …merc

 • اسماعيل
  ارسال شده در مهر ۲۲, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۸ ب.ظ

  من از کجا سی دی اموزش نی رو پیدا کنم؟

 • حسن
  ارسال شده در مهر ۲۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۹ ق.ظ

  با سلام خدمت محمد جان من حاظرم با شما همکاری کنم اما شما ساکن کجایید؟

 • محمد ابراهیم
  ارسال شده در آبان ۱۳, ۱۳۸۶ در ۳:۰۰ ب.ظ

  سلام مطالب خوبی در سایت شما هست . اکثر دوستان و مراجعه کنندگان درخواست سی دی آموزش نی را دارند . چرا مرجع این صی دی را اگر وجود دارد در سایت خود نمی گذارید .
  متشکرم

 • ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۶ در ۴:۲۰ ب.ظ

  دوست گرامی اگر سی دی های آموزش نی مورد تایید ما نباشند در این سایت معرفی نخواهند شد.

 • ارسال شده در آبان ۲۷, ۱۳۸۶ در ۴:۲۰ ب.ظ

  سلام.من صدای نی رامی توانم دراورم ولی نمی توانم به ان اهنگ دهم لطفا مرا راهنمایی کنید

 • پیام پارسا
  ارسال شده در آذر ۷, ۱۳۸۶ در ۸:۵۳ ب.ظ

  آموزش تصویری اگربرای دانلودبگذارید ممنون می شم

 • مجيد
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۸۶ در ۳:۱۲ ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  لطفن در باره هنر جواب اواز توضیح دهید .

 • جواد جون
  ارسال شده در آذر ۱۶, ۱۳۸۶ در ۵:۱۶ ب.ظ

  ای دوست مزن زخم زبان جای نصیحت بگذار ببارد بر سرم سنگ مصیبت

 • ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۸۶ در ۹:۳۰ ق.ظ

  سلام.
  من می خوام یک نی بگیرم. میشه منو در مورد مشخصات خوب بودن نی راهنمایی کنید.
  ممنون می شم.
  mmajid_sh@yahoo.com

 • امیر
  ارسال شده در دی ۱۶, ۱۳۸۶ در ۹:۲۱ ب.ظ

  سلام امیر هستم برای ردیف نوازی چه کتابی را توصیه میکنید.

 • ها دی
  ارسال شده در دی ۱۹, ۱۳۸۶ در ۴:۳۶ ب.ظ

  با سلام خدمت کلیه هنرمندان و هنرجویان محترم
  من علاقه زیادی به نوازندگی نی دارم.از کلیه عزیزان خواهشمندم در صورت امکان برای اینکه سرعت اولیه یادگیری در من بیشتر شود مرا راهنمایی کنید.
  بدرود

  ایمیل :mmahoo@yahoo.com

 • سعید
  ارسال شده در دی ۲۱, ۱۳۸۶ در ۶:۱۴ ب.ظ

  مرسی خیلی خوب بود

 • نوید
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۶ در ۶:۴۹ ب.ظ

  سلام اینقدر از اساتیدی که نمیشناسید تعریف نکنید در ضمن بهترین نی نوازان ایران در آذربایجان و اصفهان سکونت دارند در کردستان هم تعدادی وجود دارند ولی تعداد انها کم است

 • ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۸۶ در ۷:۰۲ ب.ظ

  درپاسخ به انتقاد آقای نوید باید بگم اولا بنده تعریف و یا تمجید خاصی از اساتیدی که در مقاله از آنها نام بردم نکردم.ثانیامدتنسبتا زیادی از محضر استاد موسوی و استاد ناهید استفاده کردم وبا سبک و مختصات نوازندگی هردو استاد آشنایی کامل دارم.در خصوص استاد کسایی هم مسایلی رو گفتم که برای اکثر نوازنده های نی آشناست.ثالثا اینکه بهترین نوازنده های نی در چه استان یا منطقه ای سکونت دارند هم حرف کاملا غیر منطقیست ِچه اینکه امروزه در اکثر نقاط ایران نوازندگان بسیار خوبی وجود دارند و منحصر به چند استان خاص نمیشود و آقای نوید فکر میکنم خیلی بیشتر در این مورد باید تحقیق کنند.

 • ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۸۶ در ۵:۳۴ ب.ظ

  بیشتر درمورد نی توضیح دهید

 • hamid
  ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۱ ب.ظ

  کاملترین نرم افزار اموزش نی از استاد سروریان همراه با کتاب و cd بصورت تصویری و ساده و روان در نوار فروشیها موجود است امیدوارم استفاده کنید

 • جلیل عباسی
  ارسال شده در بهمن ۱۷, ۱۳۸۶ در ۴:۰۵ ب.ظ

  خیلی خوب بود لطفا ادامه بدهید

 • a2tk
  ارسال شده در بهمن ۲۳, ۱۳۸۶ در ۷:۴۵ ب.ظ

  لطفا نرم افزارهایی را برای دانلود در رابطه با اموزش نی در سایت قرار دهید

 • ارسال شده در بهمن ۲۴, ۱۳۸۶ در ۱۲:۱۳ ق.ظ

  باسلام سعی کنیدبیشتر از اساتید بااخلاق تعریف و تمجیدکنید

 • نینواز
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۶ در ۹:۵۳ ب.ظ

  من نی را خیلی دوست دارم چون که جوانی تحصیل کرده وبی کارم دلم از دست روزگار نامر د خونه نی مزنم تا شاید کمی دلم واشه اخه من نه پول دارم کهدلم خوش باشه نه خونواده درستی بقول شاعر بشنو از وز حدایها شکایت مکند به اید اینکه هرکس این مطلب میخواند در شادی وخوشی زندگی کند

 • ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۶ در ۱۰:۲۲ ب.ظ

  بسیار متشکرم ای نگهبانان هنر ایران زمین

 • saed
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۸۶ در ۶:۳۳ ب.ظ

  man uek ketabeee ra ke sheeve amoozesh peeshrafte nay ra erae dade bashad ra mekhastam

 • محمداسفندیاری
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۶ در ۶:۵۱ ب.ظ

  به نظراینجانب اگرقطعه های که ازنوازندگان رادراین سایت قرارمی دهید قابل دانلودکردن باشد خیلی بهتراست با تشکر

 • ارسال شده در اسفند ۲۲, ۱۳۸۶ در ۳:۳۷ ب.ظ

  با سلام
  من علاقه زیادی به نواختن نی دارم ولی متاسفانه استاد مجربی را در شهر محل سکونتم نمی شناسم و بیشتر دوست دارم آموزش از اطریق مجازی یا غیر حضوری باشد لطفا در صورت امکان راهنمایی بفزمایید

 • مجید
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۶ در ۹:۰۰ ب.ظ

  اگر سی دی اموزش نی وجود دارد لطفا ان را در سایت بیاورید***

 • شهرام
  ارسال شده در اسفند ۲۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۶ ق.ظ

  مطالب واطلاعات بسیار مفید
  یک سوال از کجا میتونم سیدی های تصویری استاد کسایی راپیدا کنم

 • سید علی اکبر چهل اخترانی
  ارسال شده در اسفند ۲۶, ۱۳۸۶ در ۱:۰۴ ق.ظ

  خیلی عالی بود فقط یکم مطالب رابازتر بیان کنید

 • امیر عباس
  ارسال شده در فروردین ۲, ۱۳۸۷ در ۱:۴۶ ق.ظ

  باعرض سلام خدمت تمامی عاشقان نی ونینوازی.من ۱۳ساله که با نی اشنا شدم و این مدت چند بار سعی کردم در کلاسهای مختلف شرکت کنم اما متاسفانه ادامه دار نبوده و بقولی پشتکار خوبی نداشتم چون واقعا برای یاد گرفتن هر سازی مخصوصا نی باید استخوان ترکاند .الان صدای نی رو تاحدودی خوب اجرا میکنم و در دستگاه هردمبیل می نوازم اما ارزو بدل موندم که بتونم یه اهنگی که شبیه به دستگاههای معروف هست رو بتونم اجرا کنم .به نظر من با کتاب و سی دی و فیلم به سختی میشه به اون مهارت لازم رسید .باید در کنار استاد تمرین کرد تابه تبحر لازم رسید.برای همه عاشقان نی ارزوی موفقیت میکنم و ا میدوارم روزی برسه همه ما بتونیم حرف دلمون رو با نی بازگو کنیم.

 • مهدی جعفری
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۴ ق.ظ

  با سلام بنده نیز مثل تعداد زیادی از مراجعه کنندگان به سایت شما دنبال cd تصویری آموزش نی هستم ولی نه در سایت شما و نه در هیچ سایت دیگری امکان این خرید به ویژه خرید از طریق پست امکان ندارد خواهشمند است در این رابطه اقدام لازم را مبذول فرمائید باتشکر

 • امین
  ارسال شده در فروردین ۱۴, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۵ ب.ظ

  قطعه موسیقی وفیلم بسیار جالب بود
  استادعندلیبی کاست زیبایی را در دو سه سال گذشته ارائه نمودند لطفا قطعاطی از ان راهم بگذارید

 • مهرداد
  ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۷ در ۷:۲۰ ق.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید

  سوالی داشتم در مورد رابطهء کوکهای مختلف نی .به عنوان مثال نی سل با نی می از چه نظر تفاوت یا شباهت دارند در صورتی که به طور مثال هر دو دست بسته نت دو را مینوازند؟

 • محمد
  ارسال شده در فروردین ۱۷, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۰ ق.ظ

  با تشکر از سایت بسیار خوب شما
  اگه میشه من یه خواهش مصرانه دارم ، اون هم اینه که نت ترانه های مختلف نی رو واسه دانلود بذارین تو سایت

 • امين
  ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۸۷ در ۶:۳۷ ب.ظ

  با سلام

  من علاقه زیادی به نی دارم ولی در منطقه ما آموزشگاهی نیست. آیا کتابی یا سایتی هست که بشود استفاده کرد.ممنونتون میشم
  با تشکر

 • هادی طلا
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۷ در ۸:۱۱ ب.ظ

  خیلی ممنونم

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۲, ۱۳۸۷ در ۵:۵۲ ب.ظ

  من مدتی پیش هنرجوی استاد اژدری بودم ولی متا سفانه مدتی از ایشان دور ماندم ولی اخیرا به اموزشگاه ایشان در مطهری رفتم و ادرس تغییر کرده بود اگر ادرس جدیدشان را دارید به من بدهید.

 • محمد شمسي
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۸۷ در ۶:۳۹ ب.ظ

  با سلام
  من علاقه زیادی به نی دارم
  اگر کتابی

 • ارسال شده در خرداد ۴, ۱۳۸۷ در ۴:۳۷ ب.ظ

  خیلی خوب بود موفق باشید

 • حسین مرادی
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۷ در ۸:۱۰ ب.ظ

  ممنون از اطلاعاتی که دادید موفق باشید

 • بهمن حسین پور
  ارسال شده در تیر ۶, ۱۳۸۷ در ۱:۵۱ ب.ظ

  باسلام از شما ایا سی دی برای آموزش نی موجود میباشد با تشکر از شما

 • NAJVA
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۶ ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  من به تازگی در کلاس نی شرکت کردم(فقط یک جلسه)ولی متأسفانه هنوز نتوانسته ام از نی صدایی در بیاورم. البته ناامید نمی شوم چون بسیار به این ساز علاقه دارم. لطفاً مرا راهنمایی کنید چگونه موفق شوم؟

 • حمید
  ارسال شده در تیر ۲۹, ۱۳۸۷ در ۱۰:۲۲ ق.ظ

  با سلام
  نی رو با استاد شروع کنید
  من ۳ ماه کلاس رفتم کتاب اول ویولن رو تموم کردم ولی الان یک ساله تمرین می کنم تمام چیزایی که یاد گرفتم رو مسلط شدم حالا دوباره می خوام یه دوره کلاس برم! نفس گیری و صدا دهی رو خیلی تمرین کردم نت خوانی هم کنار نذاشتم.
  هر ۳ تا مهمند.ضرب پا هم یادتون نره که آهنگاتون موزون در بیاد!
  موفق باشید
  حمید از شیراز

 • :::
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۸:۳۴ ب.ظ

  سلام میثم۱ یکم درباره استاد اژدری مینویسی مثلا اینکه چندساله که نی میزنه و در چه سطحی کار میکنه؟
  حسام از شهرری

 • جواب نجوا
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۹:۰۵ ب.ظ

  بابا شما توقعت خیلی بالااست میخوای ۱ جلسه ای صدای نی رو در بیاری ،اونم نی!

 • جواب میثم1
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۹:۰۶ ب.ظ

  جواب میثم ۱
  استاد اژدری الان در هنرسرای جوان درس میدن تلفنشو بهت میدم ۶۶۴۱۵۸۶۴

 • مهدی
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۸۷ در ۴:۳۲ ب.ظ

  سلام خسته نباشی من حدود ۲ساله خودم به صورت خود جوش وکوشی نی میزنم حالا میخوام نی رو به صورت اکادمیک یاذد بگیرم در ضمن من سر کار میرم و وقتم کمه ممنون میشم راهنماییم کنید

 • ناشناس
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۰ ب.ظ

  به یک سایت که نت های ساده نی داشته باشه
  احتیاج دارم لطفا راهنمایی کنید

 • جواب مهدی
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۷ در ۲:۳۷ ب.ظ

  سلام بهتر بود میگفتی اهل کجا هستی ولی به هر حال من به عنوان کسی که خودم تو این راه خیلی سختی کشیدم بهت پیشنهاد میکنم از همون ابتدای کار پیش یه استاد خوب بری من استاد اژدری رو بهت پیشنهاد میکنم و مطمئن باش که پشیمون نمیشی .

 • جعفر
  ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۷ در ۸:۰۴ ق.ظ

  با سلام خواهشمندم اگر در مورد آقای موسوی استاد بزرگ نی خبری در مورد آموزشگاه و یا آدرسی از ایشان دارید برایم میل کنید ممنونم

 • حمزه از شهركرد
  ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۱ ب.ظ

  با عرض سلام خدمت تمام کسانی که قدمی در راه اعتلای فرهنگ و هنر اصیل ایرانی می کنند .از شما تقاضا داشتم به من نشان دهید در کجا و کدام آموزشگاه می توانم از محضر استادمحمدموسوی استفاده کنم
  یک دنیا ممنون می شوم اگر پاسخ مرا بدهید

 • حمزه از شهركرد
  ارسال شده در مرداد ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱۲:۴۱ ق.ظ

  ممنون از سایت محترم شما من منتظر پاسخ درخواست قبلی خود از شما هستم

 • فلاحی از آموزشگاه صبا شیراز
  ارسال شده در مرداد ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۳ ق.ظ

  نی جدا زان لب و دندان چه نوایی دارد…من ز بی هم نفسی.. ناله به دل میشکنم . . …

 • مصطفی
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۷ در ۴:۲۵ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشی مطالب شما را بادقت خواندم امیدوارم بتوانم از شما جهت معرفی به یک استاد نی جهت آموزش نت وردیف استفاده کنم با آرزوی موفقیت وسربلندی دوست عزیز

 • رضا
  ارسال شده در آبان ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱:۳۶ ب.ظ

  باسلام اینجانب نیز مدت پنج سال است که در حال نواختن نی هستم و در این مدت ار محضر استادانی مانند آقای سیامک جهانگیری و آقای شاهو عندلیبی استفاده برده ام از آنجائیکه احساس میکنم بایستی در این راه برای بهتر شدن نوازندگی از محضر اساتید مختلف بهره برد دربدر بدنبال آدرس یا تلفنی از استاد محمد موسوی و یا استاد افشارنیا هستم چنانچه عزیزانی بتوانند کمککم کنند ممنون خواهم بود. آدرس من rezanazari1540@.cim

 • رضا
  ارسال شده در آبان ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱:۳۹ ب.ظ

  باعرض پوزش از اشتباه rezanazari1540@yahoo.com

 • رضاعظیمی
  ارسال شده در آذر ۱۱, ۱۳۸۷ در ۹:۴۷ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید به شما از شما واقعا تشکر میکنم مطالب شما واقعا مفید هستند
  من یکسال پیش کلاس نی می رفتم اما به دلیل مشغلهدیگه نی رسم کلاس برم از شکا میو خاهم که آموزشتان را از مقطع ابتدایی شروع کنید تا اونهایی که تازه کارند بتوانند پیشرفت کنند با تشکر فراوان
  رضا

 • هادی
  ارسال شده در آذر ۱۷, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

  باسلام
  مطالب بسیار مفیدمیباشد.خواهشمندم در صورت امکان یک مرجع جهت دسترسی به نت آهنگهای راحت برای هنرجویان مبتدی معرفی نمایید.ضمنا”از آقای رسول زمردی به خاطر زحماتی که برای بنده کشیده اندکمال تشکر دارم ویاد آورمیشوم که آقای زمردی از اساتید و هنرمندان برجسته نی نوازی میباشندکه بدون هیچ چشمداشتی در این راه تلاش میکنند و هنرمندان زیادی دراین رشته تحویل جامعه هنری داده اند.
  ایمیل:hadi_yx@yahoo.com
  منتظر معرفی مرجع……….بدرود

 • محمد
  ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۵ ب.ظ

  با سلام
  لطفا الکی نگین استادتون شاگرد استاد کسایی بوده
  در ضمن اگر استاد کسایی را نمی شناسید در مورد ایشان صحبت نفرمایید

 • ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۷ در ۱۰:۳۹ ب.ظ

  راستش علاقه زیادی به موسیقی سنتی دارم بیشتر به هفت بند یکی دارم اما هرکاری میکنم صداش درنمیاد ممنون میشم کمکم کنید

 • محسن
  ارسال شده در دی ۲۷, ۱۳۸۷ در ۹:۴۲ ب.ظ

  باسلام میخواستم من را برای تهیه سی دی آموزش نی راهنمایی نمائید ومتشکر از امکانات سایت خوبتان

 • فریدون امیری
  ارسال شده در بهمن ۱۱, ۱۳۸۷ در ۱:۰۴ ق.ظ

  باسلام مطالب بسیار جالب است اگر سی دی آموزش نوازندگی نی هست با هر قیمتی اگر امکان فروش از طریق اینترنت هست برایم بفرستید با تشکر

 • محسن
  ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۸۷ در ۳:۲۵ ب.ظ

  سلام من هم می خواستم مرا در تهیه سی دی آموزش نی هفت بند راهنمایی کنید.سایتتون خیلی باحاله

 • عباس نقی پور
  ارسال شده در اسفند ۵, ۱۳۸۷ در ۶:۵۲ ب.ظ

  سلام
  می خواستم این نکته را متذکر شوم که لطافت صدائی راکه توسط برخی از نوازندگان بنام ساز نی به اجرا می گذارند حاصل یک عمر زحمت و ریاضت این اساتید می باشد لذا دوستان توجه داشته باشند که یک شبه نمی توان ره صد صاله را پیمود.با تشکر از همه هنرجویان و اساتید به خاطر زنده نگه داشتن اشتیاق افراد به این ساز

 • سید جواد موسوی
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  من تاحدی میتوانم بنوازم ولی می خواهم بدانم که دراز بودن یا کوتاه بودن نی در کیفیت صدا فرقی دارد؟کدم بهتر است ؟ممنونم

 • mahmod
  ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۴ ب.ظ

  من در محضر استاد علاءالدینی تلمذ میکنم نغمه نی ایشان بسیار دلنشین و زیبا میباشد استاد بزرکوار عضو وابسته درجه یک خانه موسیقی کشور و همچنین عضو کمیته مدرسان خانه موسیقی ایران میباشند.
  استاد علاءالدینی از مفاخر موسیقی استان مازندران و کشور میباشند.

 • سجاد
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۳ ب.ظ

  دوستان می خواستم بپرسم برای اینکه بتوان صدای نی را در آورد وجود فاصله میان دو دندان جلویی ضروری است؟
  با تشکر

 • فرزاد ملکی
  ارسال شده در فروردین ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱:۰۲ ب.ظ

  بد نبود کمی کم تجربه هستی

 • امیر
  ارسال شده در فروردین ۱۵, ۱۳۸۸ در ۲:۰۳ ب.ظ

  سلام
  من در ایجاد صدای در نت های لا و سی مشکل دارم اگر میشه من رو راهنمایی کنید.
  دربقیه نت ها مشکلی ندارم.

 • رشید
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۸۸ در ۱۲:۵۲ ق.ظ

  در جواب دوست عزیزمون آقا سجاد باید بگم فاصله میان دندان بیشتر به درد صدای غیث و پس غیث میخورد

 • مصطفی
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۸ در ۴:۱۹ ب.ظ

  سلام
  من مدت چند سالی است که نی نوازی را بدون استاد شروع کرده ام و به دنبال یک استاد عالی میگردم که بتوانم نی را به صورت نتی وردیف بنوازم ای میل من mostafasaki2008@gmail.com

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۱۹, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۱ ق.ظ

  سلام
  من چند ساله که نی می زنم.کتاب آقای کیانی نژاد رو کار کردم.اما فکر می کنم فرم قرارگیری زبانم در موقع ایجاد صدا صحیح نیست.در صورت امکان فرم زبان را با شکل نشان دهید.با تشکر.

 • مهدي
  ارسال شده در شهریور ۱, ۱۳۸۸ در ۱:۱۶ ب.ظ

  آنچه را نی میزند در زیر و بم
  فاش اگر گویم چهان برهم زنم

  با سلام
  لطفا نام چند تن از اساتید بنامی که تدریس نی میکنند رو با آدرس و شماره تماس بیان کنید.ممنونم

 • عليرضا
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۸۸ در ۲:۳۸ ب.ظ

  سلام بر دوستان و مدیر محترم سایت
  بنده نوازنده تار میباشم ولی جدیدا اشتیاقی زیاد برای نواختن نی پیدا کرده ام اتفتقا نی هم خریده ام حقیقتا وقت رفتن در کلاس استاد مقدور نیست چطور شروع کنم؟
  ممنون از این سایت پربار و جذابتون

 • mohsen
  ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۸۸ در ۴:۲۶ ب.ظ

  salam.khastam bebinam yadgiri ney v folot asan ast vase khanoma?v che sazi khobe vase yadgiri

 • zahra
  ارسال شده در مهر ۲, ۱۳۸۸ در ۶:۲۷ ب.ظ

  salam man hodod 1 sal hast ke daram ney kar mikonam
  ketabi dar mored dastgahe mosighi irani hast ke behem moarefi konid mamnon misham

 • َاحمد سیر
  ارسال شده در مهر ۵, ۱۳۸۸ در ۱:۰۸ ب.ظ

  سلام
  امید وارهستم درقسمت آموزش ( نواختن )نی که ب بغل صروده میشود هم معلومات ارائه کنید
  تشکر

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۵, ۱۳۸۸ در ۸:۴۹ ب.ظ

  باسلام آیا برای تعغیر صدای نی باید شدت دم را کم وزیاد کرد یا باحرکت زبان این کار و انجام داد با تشکر

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۹, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  سلام آقای سارانی
  خوشحال شدم دیدم دوباره شروع کردی
  موفق باشی
  از اصفهان از دوستان قدیمی

 • جواد
  ارسال شده در مهر ۱۰, ۱۳۸۸ در ۵:۵۶ ق.ظ

  سلام بنده حدود۱۲سال نی میزنم وروزبروزبیشتر شیفته این سازمیشم فقط این سازبیشترازاموزش به تجربه نیازداره که باتمرین زیادبدست میاد

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

  خوشبختانه داره تعداد نوازنده های نی زیاد میشن.
  ولی خدا میدونه چنتاشون میتونن این راه سختو تا آخرش ادامه بدن؟

 • بهمن راد
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  salam khubin man ye soal dashtam khedmatete dustan man ye ostad mikham ke be tore herfeyi ney ro behem amuzesh bede va az karaj hastam mamnun misham yeki komak kone va behem moarefi kone tel ya adresse ye ostade herfeyi ro behem bede

 • سعید جعفرزاده
  ارسال شده در آبان ۲۶, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۲ ب.ظ

  ممنون از سایت جالبتان از سازندگان این ساز بیشتر بگویید

 • حسین تاکی
  ارسال شده در آذر ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۵ ب.ظ

  برای پیشرفت موسیقی اصیل بسیار سودمند است باارزوی موفقیت برای تمام هنر جویان

 • رضا
  ارسال شده در آذر ۲۰, ۱۳۸۸ در ۶:۳۶ ب.ظ

  ُممنون از سایتتون
  میخواستم بدونم اجرای نت به همراه نت برای آموزس نی از کجا میتونم پیدا کنم؟

 • ارسال شده در آذر ۲۵, ۱۳۸۸ در ۵:۳۱ ب.ظ

  من مدتی است که نی کار میکنم.لطفا چند نت ایرانی خوب در سایتتون قرار بدین

 • حشمت (حجت اله) گندمکار
  ارسال شده در آذر ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۰:۵۱ ب.ظ

  سلام
  خیلی عالیه جای تشکر و خسته نباشید داره لطفاٌ متنوعتر ارائه کنید.

 • REZA
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۸ در ۱۰:۲۲ ق.ظ

  واقعا سایت مفید و خوبی دارید

 • مةبةست
  ارسال شده در دی ۶, ۱۳۸۸ در ۲:۳۶ ب.ظ

  من ک در عراق استم خیلی دوس دارم ک نی بزنم و اینجا نمی توانم نی بیدا کنم

 • مجتبی نی زن
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۸ در ۲:۱۹ ب.ظ

  سلام من مجتبی هستم حدود یک ساله که نی میزنم حدود ۵ ماه هم خدمت استاد زندی و استاد عباسی در همدان بودم اما به علت مشکل مالی نتونستم ادامه بدم اما روزی لااقل ۲ساعتی نی میزنم و صداهای اوج و غیث رو هم بد نمی زنم. کتاب کیانی نژاد رو تا درس ۵۶ پیش استاد عباسی کار کردم.به نظر شما من چطور می تونم به صورت کلاسیک ادامه بدم البته قبل از نی حدود ۸ سالی هم تنبور می زدم

 • حمید
  ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۸۸ در ۱:۲۵ ب.ظ

  اگه کسی از شیراز میخواد کلاس نی بره من استاد رسول زمردی رو پیشنهاد میکنم
  یک سال شاگرد ایشان بودم ولی مشکلات زندگی نذاشت ادامه بدم هرچند قصد دارم بازم خدمتشون برسم
  آموزشگاه باران بولوار مدرس تدریس میکردن
  نه تنها از ایشون نی نوازی یاد میگیرید بلکه متانت و وقار و تواضع هم نصیبتون میشه

 • k1
  ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۸۸ در ۵:۱۰ ب.ظ

  ممنون

 • ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۸ در ۴:۴۸ ق.ظ

  سلام حدود دوساله که نی میزنم دنبال یه استاد خوب تو همدان هستم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

 • مهشید 67
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۸ در ۹:۵۸ ق.ظ

  سلام ممنون از کار قشنگتون.منتظر مطالب بعدی هستم

 • ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

  سلام دوساله که نی میزنم دنبال یه استاد خوب درهمدان میگردم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.سارا

 • جواد پیامی
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۸ در ۱۰:۰۱ ق.ظ

  سلام باید بگویم در مورد نی توضیهات عالی بود اما از نظر تصویری خلاصه بود متشکرم

 • mohsen
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۸ در ۷:۴۳ ب.ظ

  خوب بود

 • mohsen
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۰ ب.ظ

  درباره ی روغن کاکری نی اطلاعاتی رو میخواستم.همچنین در مورداستاد موسوی میخواستم بدونم کجا تدریس میکنن

 • هاتف
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۹ ق.ظ

  سلام واااااااای چقدر علاقه مند به ساز نی فکر کنم ما تازه اول راه باشیم

  امان از این نی حسود
  تو شهر ما قدیمی یا بهش میگن (نی حسود)

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۶ ق.ظ

  خیلی خوب بود ازتون ممنونم اطلاعاتتون عالی بود

 • حمید از شیراز
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۸۹ در ۳:۰۷ ب.ظ

  سلام
  نرم افزار جامع نی
  کار جالبیه از آقای کاوه سروریان همراه با کتاب
  البته بهتره به عنوان مکمل استاد استفاده کنید
  یه قسمتیش رو فیلم گرفتم ببینید بد نیست
  اینم لینک دانلودش

 • حمید از شیراز
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۸۹ در ۳:۰۸ ب.ظ

  http://rapidshare.com/files/384908188/43-mahali_shiraz.rar.html

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۲, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۹ ق.ظ

  سلام من عاشق نی زدن هستم ولی نمیدونم چی کار کنم

 • ناشناس
  ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۰ ق.ظ

  سلام، من چند ساله دارم در سنندج نی کار می کنم، خدمت استادای خوب سنندج هم بودم، درسته که یاد گرفتن این ساز به استاد نیاز داره ولی در مرحله اول باید شما عاشق این ساز بشید، فقط عشقه که رابطه بین دو تا وجودو ناگسستنی میکنه، اگه عاشق سازتون باشید تمام روز رو هم تمرین کنید خسته نمی شید، یادگیری نی یعنی عشق به اضافه تمرین پیوسته، موفق باشید

 • احمد رضا
  ارسال شده در خرداد ۱۹, ۱۳۸۹ در ۷:۲۱ ق.ظ

  لطفاقطعه های بیشتری از تک نوازی نی را روی وبلاکتون بزارید قرار دهید

 • هدی
  ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۴ ق.ظ

  سلام.خیلی دوست دارم مجموعه ای ازتکنوازی نی اساتید این سازداشته باشم.اما توشهرمون نتونستم این تکنوازی هارو پیدا کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  isolate.1389

 • وحید
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۳ ب.ظ

  خوشحالم که نی اینهمه طرفدارداره

 • MASIH
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۹ در ۹:۱۲ ب.ظ

  سلام من هم خیلی دوست دارم یکی از نوازندگان نی باشم چون حدود ۸ سالم بود مه صدای بم و زیر نی را در آوردم ولی پنجه زنی ، نی را یاد نگرفتم اگه امکانش هست بهم کتاب وCDمعرفی کنید
  باتشکر

 • سعید
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۸۹ در ۵:۰۳ ق.ظ

  با سلام خدمت همه ی نی نوازان عزیز
  من می خوام شروع کنم به ردیف اگه کسی شماره ی استاد جمشید عندلیبی یا استاد موسوی را داره به من بده.
  ممنونsaeedmirzahosseini@gmail.com

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱:۰۱ ق.ظ

  سلام من نت نی می خواهم میشه بزارین توی سایت.همین صفحه

 • مجتبی نی زن
  ارسال شده در شهریور ۷, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۹ ق.ظ

  سلام دوستان مجتبی هستم خوشبختانه دوباره خدا کمک کرد و ۳ ماهی هست که دارم میرم خدمت استاد عباسی و دو سه جلسه دیگه کتاب کیانی نژاد رو تموم می کنیم و وارد درس های کتاب ردیف استاد دوامی می شیم.
  اگه کسی از بچه های همدان دوست داره ساز نی رو یاد بگیره بنده استاد عباسی رو معرفی می کنم که شاگرد اساتیدی همچون استاد موسوی-کیانی نژاد-افشار نیا و عندلیبی بوده و بنده که چند تا استاد عوض کردم واقعا استاد عباسی رو تو همدان ترجیح می دم که از لحاظ اخلاق و چه از لحاظ دلسوزی برای هنرجو و واقعا استادی نمونه ست و البته تئوری موسیقی خیلی قوی ای هم داره و سازهای پیانو و فلوت رو هم تدریس می کنه
  اگه دوستان خواستن با ساتاد عباسی کلاس بگیرن می تونن با بنده تماس بگیرن
  ۰۹۳۷۶۱۲۴۲۰۸ مجتبی رضائی مهر
  البته چون استاد مطلع نبود درست نبود که شماره ایشون رو تو سایت بذارم

 • علی
  ارسال شده در شهریور ۱۲, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۰ ب.ظ

  سلام . خیلی دوست دارم نی یاد بگیرم می خواستم کمک کنید . برای اولین باره که به این سایت می یام سایت خوی بود . متشکرم .

 • فردین
  ارسال شده در شهریور ۱۵, ۱۳۸۹ در ۲:۰۴ ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون از سایت خوب و جامعتون من از سال ۶۹ تا حال مشغول نوازندگی نی و تئوری کاربردی موسیقی شریقی و ردیف…….هستم اگر سوالی در مورد این اژدها داشتید ممنون میشم کمکتون کنم …من به شخصه مقلد استاد محمد موسوی هستم و بیشتر از گام و فضای ایشون استفاده میکنم….

 • فردین
  ارسال شده در شهریور ۱۵, ۱۳۸۹ در ۲:۰۹ ق.ظ

  در مورد دوستان که کتاب سلطان و مستانه نی ایران کیانی نژاد را تموم کردن پیشنهاد میکنم تئوری موسیقی غربی و شرقی را یاد بگیرند و به گوش دادن ردیف آوازی استاد عبادی و محمود کریمی بپردازن و سعی کنن با خواندن ردیف در کوک سازشون به یادگیری آن بپردازن البته برای نی از ۵ سال به بالا میشه گفت صدای نی به پختگی رسیده و من به تمام دوستان پیشنهاد میکنم بیشتر بر روی صدای نی کار کنن و با بالا و پایین آوردن دهنی نی به کوک کردن آن بپردازن …..

 • فردین
  ارسال شده در مهر ۴, ۱۳۸۹ در ۲:۲۲ ق.ظ

  دوستان علاقه مند ساز بی نام و نشان نی سلام
  من چند باری برای دانلود نی سیرچ کردم به این سایت رسیدم و دیدم دوستان با نی مشکل دارن نوازندگانی که در سنندج هستن با نام من آشناهستند و من حدود ۴ سالی هست نی تدریس نمیکنم ولی اگه دوستانی که تا حدودی صدای نی را درآوردن و مثل قدیم خودمان در جا می زنند خوشحال میشم کمکشون کنم . استاد یعنی آدرس و مربی شنا اصل کار خودتون هستید فقط و فقط صدای نی تمرین کنید نی یعنی صدا خسرو شیرین و گبری موسوی و دشتی فروهری و اصفهان کسای.
  به نام آنکه نی را از صفر به عدد رساند و آنکه آنرا از عدد به افلاک رساند.راجبه نی بسیار است مطالب ولی ظرفیت و مجال نمی گنجد بهر حال ایمیل من farezare@yahoo.comدوستانی که کتاب را تموم کردن و دنبال سرمشق میگردند دوست دارم کمکشون کنم.

 • روح اله
  ارسال شده در مهر ۸, ۱۳۸۹ در ۱:۱۱ ب.ظ

  باسلام به تمام نوازنده ها واساتید نی
  به نظر من ۹۹درصدخود هنرجو ۱درصداستاد اگه باهوش باشین این تجربه ۱۰سال نوازندگی جسارتاعرض کردم. بهقول آقافردین موفقیت درنوازندگی نی فقط تمرین چند ساعته درروز:
  آقافردین فکرمیکنم میشناسمتون شما شاگرد استاد( ع)بودین وفامیلیتون هم باید(ل)باشه.

 • حمید از شیراز
  ارسال شده در مهر ۱۱, ۱۳۸۹ در ۱۰:۵۴ ق.ظ

  فردین جان سلام
  من برات ایمیل فرستادم و راهنمایی خواستم
  امیدوارم کمک کنی
  ایمیل من اینهhamid_shiraz_26@yahoo.com

 • خدابخشي
  ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۸۹ در ۶:۰۴ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید
  اگر شماره استاد موسوی را دارید برام بفرستید
  ممنون میشم
  azadeh_m210@yahoo.com

 • ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۸۹ در ۴:۱۹ ب.ظ

  من میخواستم ازتون شماره استاد موسوی رنجبر و موسوی رو بگیرم

 • علی ترابی
  ارسال شده در آبان ۲۴, ۱۳۸۹ در ۹:۱۶ ب.ظ

  سلام به تمامی دوستاران ونوازندگان نی من میخوام بفهمم چراموقع نی زدن بسیار خسته وبدونم ایانرم افزاروکتاب الکترونیکی یااموزش ویدئویی برای نی وجوددارد یانه باتشکر

 • ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۸۹ در ۳:۵۲ ب.ظ

  سلام به همه دوستان
  من شاگرد استاد موسوی هستم
  و چند نکته مهم در زمینه تولید صدا در نی رو که از ایشان یاد گرفتم خدمتتون عرض میکنم
  ۱ در تو لید صدای بم باید دستها به جلو آورده شودو نی به سمت راست چرخانده شود تا از دایره سر نی قسمت بیشتری در دهان قرار گیرد
  سر نی نباید به داخل دندان برودالبته در صدای بم نباید هیچگونه گرفتگی در عضلات فک و صورت ایجاد کرد و زبان باید کاملا ریلکس باشد اگرفک و زبان به حالتی که گفته شد ریلکس نباشد صدای بم نی خشن تولید میشود
  زبان باید بر روی سر نی قرار گیرد که این کار در صورتی که دستها کاملا به جلو متمایل باشد امکان پذیر است
  در زمینه فراگیری نی هم نظر استاد بر این است که هشتاد درصد فراگیری موسیقی بر اثر گوش کردن نوار های اساتید است و ۲۰ درصد تمرین است ایشان به من همیشه میگویند که هر چه میتوانم نوار گوش کنم تمرین روزی نیم ساعت کافیست

 • حمید از شیراز
  ارسال شده در آذر ۳۰, ۱۳۸۹ در ۲:۴۱ ب.ظ

  سلام حسین جان (شماره)
  ممنون از نکته ای که گفتی
  اگه ممکنه نکاتی که استاد میگن اینجا مطرح کنید یا ایمیل کنید
  naderi1358@yahoo.com

 • اکبری
  ارسال شده در دی ۱۵, ۱۳۸۹ در ۳:۵۵ ب.ظ

  سلام من نت سریال امام علی را میخواهم از شما تقاضا دارم برایم ارسال کنید

 • ارش
  ارسال شده در دی ۲۲, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۷ ق.ظ

  با سلاممن ارش هستم از شهرستان روانسر سایت قشنگی دارید اگه میشه تصویر نی زدن استادهارو هم بذارید

 • ARMIN
  ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۸۹ در ۷:۱۲ ب.ظ

  سلام میخواستم بدونم میشه کسی که کلاس نی نرفته بتونه یاد بگیره؟و دوم این که نی که من ازش استفاده میکنتم سری آهنی داره
  خواستم بدونم امکان داره صاف نبودن صدا از این باشه؟صداهمراه با هواست…
  اگه ممکنه راهنماییم کنید.
  ممنون
  ARMIN_SENATOR44

 • رحیمی
  ارسال شده در بهمن ۱۴, ۱۳۸۹ در ۴:۰۲ ق.ظ

  رحیمی هستم هر کس نی یاد بگیرد باید بسوزد تا یاد بگیرد ریاضت میخواهد من ۳ ماه نی میرم کلاس و روزی ۳ ساعت تلاش و پشتکار دارم پس نی میتوان گفت همه کس نمیتواند یاد بگیرند و هیجکس بدون نت نمیتواند یاد بگیرد اگر کلاسیک بخواهید من توانستم صدای نی و نتخوانی و اولین اهنگ بزنم پس ۳ ساعت در روز میتوان رسید کتابهای خوبی و سی دی های خوب میشناسم معرفی کنم میتوانید تماس بگیرید با شماره ۹۱۷۵۲۱۴۲۱۸ مشتاق دیدار تماتم موسیقی دانان

 • علی صمدی. ازدیزیچه
  ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۵ ق.ظ

  سلام خدمت اساتید وعاشقان سازنی. میخواستم بدانم بهترین نی چیه وایامیشود نی زدن را از روی سایت یاسی دی اموزش یاد گرفت یابهتره به کلاس نی بروم؟

 • امیر حسین
  ارسال شده در بهمن ۲۳, ۱۳۸۹ در ۹:۳۸ ب.ظ

  فرق نی هفت بند با نی شش بند چیست؟

 • محمد برا
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۹ در ۲:۳۳ ب.ظ

  درود بر همه دوستان.من تازه میخوام آموزش نی ببینم.ممنونمیشم اگه آدرس یه استاد خوب بهم بدین.
  ساکن جنوب شرق تهران هستم.mohammadbrari@yahoo.com

 • منصور.س
  ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۸۹ در ۷:۵۲ ب.ظ

  خیلی دوست دارم خوب نی بزنم ولی نمیشه.چکارکنم؟

 • ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۹ در ۴:۲۷ ب.ظ

  سلا.من تازه می خوام برم تو کار نی، نی گرفتم یه ذره هم صداشو دراوردم ولی تا حالا یه کتابی چیزی نگرفتم، لطفا اگه می تونین راهنماییم کنین.اگه کتاب یا سی دی آموزشی معرفی کنین هم ممنون میشم

 • ارسال شده در اسفند ۲۸, ۱۳۸۹ در ۵:۰۹ ب.ظ

  ۱۰ سال هستش تو کار نی هستم اگه سوالی مشکلی یا امریه در خدمتم
  ۰۹۱۵۳۳۲۴۲۳۷

 • ارسال شده در اردیبهشت ۴, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۸ ب.ظ

  با سلام و تشکر . من یه روزه که نی هفت بند گرفتم صداشو درآوردم ولی نمیتونم ریتم بدم . وقتی که میخوام ریتم بدم یا صدا قطع میشه یا همینجوری فقط صداش درمیاد .در ضمن یه کم هم درباره نازک و بم بودن صدای نی صحبت کنید لطفا راهنمایی کنید

 • علي نجفي ملكي
  ارسال شده در اردیبهشت ۷, ۱۳۹۰ در ۷:۴۶ ق.ظ

  در خصوص سوال آقای علی(۲۰۹) باید گفت اینکه صدای نی درحین نوازندگی قطع میشود بر میگردد به تغییر حالت در زبان یا زاویه نی که اگر این امر زیاد اتفاق بیفتدباید نوازنده دقت بسیار زیادی در ثابت نگه داشتن نی در دهان و همچنین ثابت نگهداشتن زبان خودداشته باشد ودررابطه با دوستانی که مایلند سی دی آموزشی معرفی کنم نظر شخص بنده این است که یادگیری نی و بطور کلی تمامی سازها بهتر است درحضور مربی آشنا ومسلط به فنون نوازندگی وآمزشی آن ساز صورت پذیرد ویادگیری صرف ازطریق کتاب ،سی دی ،نوار وغیره نمی تواند تمامی ایرادات هنرجو را برطرف سازد وتوصیه به دوستان وعلاقمندان به یادگیری نی این است که چنانچه امکان حضور درکلاسهای آموزشی فراهم است از این طریق استفاده نمایند.

 • حيدررضائي
  ارسال شده در خرداد ۳, ۱۳۹۰ در ۸:۰۴ ب.ظ

  سلام آقاابراهیم رضائیم اززنجان عرض ادب وارادت دارم خدمتت ابی جان نمیتونی یه قراربااستادموسوی بذاری ببینمش اگه برات ممکن بود خبرم کن ۰۹۱۲۷۴۱۱۰۳۸

 • مهدی
  ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۸ ب.ظ

  سلام و عرض تشکر و خسته نباشید
  مهدی هستم از ملکشاهی
  فقط میگم افتخار میکنم که هنوز چوانانی هستند که دمبال سنت و موسیقی سنتی هستند
  دس خوش و خیر باین براکانم

 • ارسال شده در تیر ۲۴, ۱۳۹۰ در ۱:۴۲ ب.ظ

  من دنبال ساز نی هستم با کوک fa#دقیق باشه
  میتونید کمکم کنید

 • عليرضا مرادي حريت
  ارسال شده در شهریور ۱۴, ۱۳۹۰ در ۶:۳۹ ب.ظ

  نی حدیث راه پرخون میکند قصه های عشق مجنون میکند
  دوستان و هنرمندان عزیز سلام ، بنده حدود ۲۰ سال است که ساز زیبای نی را در دست گرفته و مینوازم الیته بدون استاد و بهتر بگویم متاًسفانه چون هیچ وقت برایم فرصتی فراهم نشد که محضر استاد را درک کنم ولی با کاستهای استاد محمد موسوی و استاد سید حسن کسایی بهره ها بردم ، امیدوارم تمام علاقمندان به این ساز عرفانی قدر این ساز را دانسته و با نواختن آن به لحظاتی عرفانی دست یابند.
  در نی نوای عشق چو مطرب نمود ساز *****در حیرتم که نی زچه از این نوا نسوخت؟
  این آتشی که در دل من از هوای توست***** کی برگرفت شعله که مرغ هوا نسوخت
  **********************************|
  نی غمبار ما را کس به لب هرگز نمیگیرد**** عجب شوری از این هفت بند در افلاک میپیچد
  خدا نگهدارتان

 • علی رضا تاجمیری
  ارسال شده در شهریور ۲۱, ۱۳۹۰ در ۵:۳۳ ق.ظ

  با سلاموتشکر از زحمات شما من در حال حاظر اموزش نی میبینم ولی هنگام تمرین احصاص ظعف و سرگیجه میکنم لطفا مرا راهنمای کنید

 • رضا خوشه گیر
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۱ ب.ظ

  لطفا طرز قراز گرفتن در روش دندانی و لبی را با رسم شکل و تصوریر و نحوه ی و شکل زبان و لبها را نشان دهید

 • حسین
  ارسال شده در مهر ۲۴, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۰ ب.ظ

  سلام. من از شهرستان قاین-خراسان جنوبی مزاحمتون میشم. آیا استادی دراین منطقه برای آموزش سراغ دارید .لطفا معرفی کنید.سن در آموزش تاثیر داره؟ وبرای شروع چه باید کرد.خیلی نوازندگی نی را دوست دارم. تو را خدا کمکم کنید. منطقه ما محرومه وامکان استفاده از اساتید مجرب نیست.راهنماییکنید

  باتشکر فراوان از سایت خوبتون

 • امیر قاسم
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۸ ب.ظ

  سلام من دو روزه نی خریدم و تلاشم میکنم به امید روزی که یاد بگیرم

 • حسین شمسی اراک
  ارسال شده در آذر ۲۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۰ ب.ظ

  من حدود۲۰سال است نی میزنم تاحدودی بادستگاههاونت آشنا هستم ونوازدگی اساتید بزرگ راگوش میکنم تجربه من این است که ازروش گوشی بهتر میشود نی نواخت اززحمات شما تشکر مینمایم

 • عليرضا مرادي حريت
  ارسال شده در آذر ۲۳, ۱۳۹۰ در ۴:۲۲ ب.ظ

  سینا پای چوبه‌‌دار نی نواخت

  ساعت ۵ صبح آخرین چهارشنبه شهریور ۸۵ است و محکوم به مرگ (سینا ) را جهت اعدام به پای چوبه دار می برند.

  شیون‌های خانواده‌ بالا می گیرد ، افسر جانشین از در زندان بیرون می‌آ‌ید و از خانواده دو محکوم به مرگ (سینا ) می‌خواهد تا محل را ترک نکنند. امید در دل دو خانواده جان می‌گیرد و در میان اشک مادر او لبخند کمرنگی نمایان می‌شود.

  پدر سینا پایمرد روز گذشته را اینچنین وصف کرده است: حوالی ساعت ۵ صبح من همراه همسر و پسر کوچکترم مقابل در بودم. هر طور که می‌شد از مسوولان خواستم تا بگذارند برای یک‌بار دیگر سینا را ببینم. کسی حرف‌هایم را گوش نمی‌کرد. شاید مسوولان نمی‌شنیدند که چه می‌گویم. وقتی افسر جانشین را دیدم در یک لحظه فکر کردم سینا را بالای چوبه‌دار بردند اما او گفت که سینا سازش را می‌خواهد.سینا نی می‌زند. ساز را به او دادم. جابری- قاضی اجرای احکام- ساز را بازرسی کرد و آن را به سینا داد.

  سینا در پای چوبه‌دار به عنوان آخرین خواسته‌اش سازش را خواسته بود. مسوولان ساز را به دست پسرم رساندند و سینا پای چوبه‌دار شروع به نواختن نی کرد.

  سینای نوجوان من که در این چند سال گویا سال‌ها بزرگ‌تر شده است نی زد و همه خانواده‌هایی که در محوطه حضور داشتند با صدای نی سینا گریستند.

  یکی از زنانی که در محوطه بود و گویا اولیای دم پرونده دیگری بود با شنیدن صدای نی سینا نزد طرف دیگر پرونده رفت و رضایتش را اعلام کرد. سپس نزد خانواده ولی دم پرونده‌ها رفت و از آنها خواست تا آنها هم راضی به رضایت بشوند.

  اولیای دم پرونده طرف ما هم از آنجا که انسان‌هایی تحصیلکرده و محترم بودند، با شنیدن حرف‌های این زن رضایتشان را اعلام کردند.

 • علی نجفی ملکی
  ارسال شده در آذر ۲۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۸ ق.ظ

  در خصوص سوال دوست عزیز آقای علی رضا تاجمیری باید گفت که معمولا در اوایل نوازندگی با نی چون شخص عادت به دمیدن بطور مداوم ندارد دچار سرگیجه شده واین امری است طبیعی وبهتر است تمرین بصورت مقطعانجام شده ومثلاً بین هر ۳۰ دقیقه تمرین ۱۵ دقیقه استراحت بصورت دراز کش ویا قدم زدن باشد.داستانی را هم که آقای علیرضا مرادی حریت نقل قول کردند بسیار تامل برانگیز بوده وتاثیر عمیق موسیقی را در احساسات وحالات روحی انسان نشان می دهد.ساز نی به علت سادگی و نزدیکی به صدای انسان بسیار تاثیر گذار است.

 • علی نجفی ملکی
  ارسال شده در آذر ۲۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۱ ق.ظ

  بنده آشنایی با تمامی نوازندگان مناطق مختلف کشور ندارم و ازدوستانی که از اینجانب می خواهند دربرخی نقاط برایشان استاد نی معرفی کنم عذر خواهی میکنم.

 • ميلاد
  ارسال شده در دی ۸, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

  سلام آیا برای یاد گیری کلاس بهتر است یا سی دی و کتاب های آموزشی؟

 • مصطفي
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۹۰ در ۲:۲۵ ب.ظ

  سلام من تا حالا نی کار نکردم تقاضا دارم به من بگویید صدای نی را چطور دربیاورم ؟
  خیلی متشکرم

 • میثم
  ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۷ ب.ظ

  خوب است ولی اگر کلیپ هایتان تصویری بودبهتر بود

 • محمد
  ارسال شده در بهمن ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱:۵۴ ق.ظ

  با سلام محمد عابدی هستم از آمل خواستم بگم در مورد نفس گیری در نی روش راحت تری رو ارائه بدهید با تشکر

 • مهدی
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۹۰ در ۱:۵۱ ق.ظ

  جناب :یک نی نواز برای شروع کار نوازندگی ۳شرط اساسی را باید داشته باشد ۱صدای قابل قبولی بتواند از نی بیرون بیاورد۲ نفس به میزان۳۰ثانیه۳ گوش موسیقی کیانی نزادوموسوی وعندلیبی و……هر یک زیر ۱۰ثانیه نفس دارند خیلی از قطغات نی ماننده دیلمان و مثنوی ها و……..کمتر از۲۰ثانیه نفس داشته باشی نمی توانی اجرا کنی صدای نی استاد عندلیبی از زمان شروع نوارندگی تا کنون هیج تعقیری نکردهاست یعنی هوای خالی از صدا نوار سه گاه شجریان بانی موسوی گوش به دهید ازگوشه مویه به بالا همه خارج است شجریان در کتاب خودش گفته موسیقی مبتذل یعنی کسی که خارج می نوازد با تشکر نی شایق را در تکنوازان گوش کنید

 • ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۹۰ در ۴:۵۸ ب.ظ

  با سلام من سه چهار روز است این سایت کارساز را کشف کرده ام ونظرات مفیدی را که به یادگیری نی مربوط است کپی کرده در یک فایل به نام نی نگه میدارم از دوستان که دسترسی به اساتید دارند خواهش میکنم تجربیات خود را مخصوصا در مورد درآوردن صدای نی در سایت درج کنند من خودم تا به صدای ملکوتی نی برسم خیلی سرگردان شدم دلم میخواهد نوآموزان زود به نتیجه برسندبادست مریزاد برای آقای نجفی و آرزوی شادی برای شما

 • مهران گلکار
  ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

  اولین شرط نواختن و خوب نواختن ساز ها بخصوص ساز نی علاقه است . من ۱۰ سالم بود اولین بار صدای ساز نی را درآوردم چون علاقه داشتم.

 • ...
  ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

  آقای علی نجفی ملکی شما خودتان در چه سطحی از موسیقی و نی نوازی قرار دارید؟ اثری از نوازندگی خودتان در وبلاگ بر جای بذارید.

 • eli
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۹۱ در ۱:۲۸ ب.ظ

  سلام..من در رشت زندگی می کنم در اینجا نوع خاصی از نی وجود داره که جز ساز های محلی ماست و کوتاه هستشو ۶ سوراخ در جلو و یک سوراخ نزدیک به دهان داره و دو سوراخ کوچیک ونزدیک به هم در پشت. جنسش هم از پلاستیک یا فلز نیس و واقعا نی هستش که از نی زار میارن و خیلی ارزون هستش.البته من بلد نیستم که این ساز کوچیکو بنوازم و هیچ کلاس اموزشی هم برای نواختنش نیست و شاید هم هست و من نمی دونم! به هر حال خیلی مشتاقم که یاد بگیرم اما نمیدونم چطور..شما اگه در موردش میدونین لطفا راهنماییم کنین

 • yasaman
  ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۱ در ۲:۳۴ ب.ظ

  سلام . خسته نباشید.. من میخواهم برای همسرم نی بخرم….. اما همسرم جنس دندان هایش خوب نیست…. زود خراب میشوندو …. میخواهم بدانم اگر خیلی به دندان فشار میآورد صرف نظر کنم.

 • ارسال شده در آذر ۱۰, ۱۳۹۱ در ۵:۰۳ ب.ظ

  سلام
  دوست گرامی برای نی متریالهایی غیر از برنج و مس وجود دارد که مشکلی برای دندان بوجود نمی آورد، در حال حاضر هم بیشتر نوازندگان از جنس هایی غیر فلزی استفاده می کنند.

 • سجاد عباسی
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۹۱ در ۵:۴۲ ب.ظ

  درود برشما: من ساز نی را خیلی دوست دارم وامید وارم بیشتر یاد بگرم

 • ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۹۱ در ۱:۴۲ ب.ظ

  میخواهم نی هفت بند بخرم راهنمایی کنید.

 • حسين رضا مرادي حريت
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۹۱ در ۶:۴۱ ق.ظ

  باسلام وارزوی سر بلندی برای تمام عزیزانی که در این راه تلاش همیت به خرج می دهند.

 • فرهاد
  ارسال شده در فروردین ۷, ۱۳۹۲ در ۱۱:۳۵ ب.ظ

  زندگی یعنی نی

 • رسول زمردی
  ارسال شده در اردیبهشت ۴, ۱۳۹۲ در ۱۰:۵۴ ق.ظ

  دوستان عزیز اگر بتونید نت دو نوازی یا چند نوازی نی رو برای من ارسال کنید ممنون میشم .

 • ارسال شده در شهریور ۲۰, ۱۳۹۲ در ۹:۲۶ ب.ظ

  سلام دوستان همتون رو دوست دارم..دوس دارم باهم همکاری کنیم من چند سالیه نوازندگی میکنم و مطمئنم ک هیچکدومتون اندازه من شرایط بدی نداشتین..آ؛رزوی موفقیت برای همتون

 • احسان
  ارسال شده در دی ۱۲, ۱۳۹۲ در ۱۱:۳۷ ق.ظ

  سلام به همه دوستداران موسیقی سنتی
  نی حدیث راه پرخون می کند
  قصه های عشق مجنون میکند

  ممنون از مطالب مفید سایت…….نظر دوستان هم بسیار جالب و خواندنی بود……..بنده خوشه چین خرمن هنری استاد ارجمندم رسول زمردی در شیراز هستم و از همینجا عرض ارات ویژه خدمت ایشون و تمامی هنرمندان شهر شیراز دارم.

 • احسان
  ارسال شده در دی ۱۲, ۱۳۹۲ در ۱۱:۴۰ ق.ظ

  یه مطلب دیگه هم اضافه کنم که دوستان بدونند که این ساز و یا هر هنر دیگه ای رو جز با حضور مستمر در سر کلاس اساتید مجرب و تمرین مداوم نمیشه بصورت صحیح یاد گرفت.

 • رضا
  ارسال شده در دی ۱۸, ۱۳۹۲ در ۶:۱۴ ب.ظ

  چون بیشتر هنرجویان عزیز دست رسی به استاد ندارند بنده با سابقه زیادی که در نوازندگی این ساز دارم و تجربه چندین ساله می‌گویم اگر می‌خواهید که ردیف ها را با این ساز بزنید بعد از اینکه تمام صداهای نی را به طور کامل و شفاف و روان نواختید ابتدا ردیفهای کریمی را کار کنید و همزمان ردیف‌های کسایی البته برای درک بهتر باید ردیف یک ساز مثل سه تار یا تار را هم کنارش کار کنید تا بهتر متوجه شوید امتحان کنید

 • جواد
  ارسال شده در دی ۲۴, ۱۳۹۲ در ۵:۵۳ ب.ظ

  سلام میخوستم از سایت خوبتون تشکر کنم. چرا در این سایت مطالب رو نمیشه copy کرد

 • محمود
  ارسال شده در بهمن ۱۱, ۱۳۹۲ در ۸:۰۶ ب.ظ

  با سلام و تشکر از مطالب خوب شما
  سوال من این است که چگونه یه نت را تکرار کنیم مثلا اگر بخواهیم سه بار فا را بزنیم چگونه باید اینکار را بکینم ؟

 • حيدر
  ارسال شده در بهمن ۲۵, ۱۳۹۲ در ۸:۱۵ ب.ظ

  اگر استکاتو باشد با زبان و دمیدن فا فا فا یعنی مقطع میزنی ولی اگر لگاتو بود یک سره با یک دم فااااااااااا.

 • رضا
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۹۲ در ۸:۳۴ ب.ظ

  اگر نی یه خورده کج باشد تاثیری در صدایش دارد؟

 • دهقان
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۹۳ در ۴:۴۵ ب.ظ

  سلام به همه مردم شریف و علاقمند به نی .

  تقاضا دارم یه بنده خدایی پیدا شه و به سوالات این دوستان عزیز جواب بده !

  ذکات علم آموزش است

 • ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۳ در ۱:۲۳ ق.ظ

  با سلام، دوستانی که دنبال نوازندگی نی به طور اصول هستند حتما باید برن نت خونی رو آموزش ببینند چون همش از روی سی دی امکان پذیر نیست.باید ردیف نوازی رو حتما آموزش ببینید. موفق باشید

 • علیرضا
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۹۳ در ۱۰:۲۰ ق.ظ

  سلام خدمت دوستان کسی هست کتاب شیوه نی نوازی کیانی نژاد رو اجرا کرده باشه تا باهاش در ارتباط باشم
  apachi_1495@yahoo.com

 • ناشناس
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۹۴ در ۱:۲۲ ق.ظ

  با سلام خدمت دوستان چگونه میتوان صدای غیث در ساز ایجاد کرد ؟

 • رضایی
  ارسال شده در دی ۱۱, ۱۳۹۴ در ۹:۳۱ ب.ظ

  باسلام خدمت تمامی علاقهمندان ساز نی من دنبال شماره تلفن استاد موسوی میگردم

 • ارسال شده در دی ۲۰, ۱۳۹۴ در ۱:۱۳ ق.ظ

  باسلام خدمت دوستان
  فقط باتمرین میتونید به سوالاتون جواب بدید من کتاب شیوه های نی نوازی استادکیانی نژاد که حاوی یک سی دی آموزشی هست هر روز قبل از تمرین مطالعه میکنم تنها پیشنهادم تمرین تمرین تمرین

 • باهوشیان
  ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۹۴ در ۱:۵۱ ب.ظ

  سلام
  سایتتون نیاز به بروز رسانی داره

 • ارسال شده در اسفند ۶, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۰ ب.ظ

  دوست گرامی این سایت هر روز به روزرسانی می شود.

 • محسن
  ارسال شده در شهریور ۲۱, ۱۳۹۵ در ۸:۲۳ ق.ظ

  سلام
  با دندان مصنوعی امکان زدن نی وجود دارد؟
  با تشکر

 • رامین
  ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۹۵ در ۳:۲۳ ق.ظ

  سلام من نی میخوام بخرم امانمیدونم چه مشخصاتی بایدداشته باشه لطفاراهنماییم کنید.

 • ناشناس
  ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۹۵ در ۸:۱۴ ب.ظ

  بالاتر از نی نیست

 • ناشناس
  ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۲ ب.ظ

  سلام وخسته نباشید من چهار ساله نی میزنم دنبال نت دشتی هستم چطوری میتونم پیدا کنم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

مروری بر آلبوم «لیله راست»

برخورد مستقیم گوش ایرانی با نغمات موسیقیِ عربی، در دوره‌ای (دهه‌های۴۰و۵۰) در کنارِ اشتهار ام‌کلثوم در ایران، در شاخه‌ی منحصربه‌فردی از موسیقی مردم‌پسند در خوانده‌های خوانندگانی چون قاسم جبلی یا داود مقامی و بعد از انقلاب بیش از همه عموماً در تلاوت قرآن بوده‌است. «لیله راست» (شبِ مقامِ راست) فرصتِ شنود و مواجهه‌ی مستقیم با اثری از موسیقی عرب را برایمان فراهم کرده‌است.

از روزهای گذشته…

جان کیج و ذن بودیسم (I)

جان کیج و ذن بودیسم (I)

پژوهش در خصوص آثار “جان کیج” به عنوان یکی از چهره های شاخص موسیقی مدرن که به مثابه پلی، گذر از موسیقی مدرن به پست مدرن را امکان پذیر می کند، با اکتفای تنها به تحلیل و آنالیز آثار وی حاصل نمی شود. چرا که موسیقی او به عنوان یک اثر موسیقائی مورد توجه است که حاصل نوع نگرشی است که او به چیستی و چرائی حیات دارد. با این توجه، این گونه هنرمندی،اگر به جای موسیقی هر حرفه ی دیگری را هم برگزیده بود، آنقدر در حوزه فعالیتش با اهمیت می نمود که امروزه بتواند اهل قلم را به تفحص در آثارش وادار کند. در این نوشتار با نگاهی گذرا به زندگی شخصی و ویژگی های زمانه ای که جان کیج را اینگونه تربیت کرده بود تا راه باشد نه تنها راهرو، بیشتر به جستجو در سیر تفکر کیج که آن را عامل اصلی خلق آثارش می شناسیم، خواهیم پرداخت.
«داستان وست ساید» با همراهی نوازندگان ایرانی اجرا شد

«داستان وست ساید» با همراهی نوازندگان ایرانی اجرا شد

هنرآموزان موسسه “Bridge of Art” (پل هنر) که از از ۲۴ اگوست وارد کشور اتریش و استان فورالبرگ شده بودند، با رهبری ایوو وارنیتش (رهبر و نوازنده کلارینت اتریشی و مدیر مدرسه موسیقی درنبیرن) آثاری از موسیقی کلاسیک از جمله اثر مشهور لئونارد برنشتاین به نام «داستان وست ساید» را اجرا کردند. در کنار این گروه، هنرجویان دیگری به آموزش نزد استادان کنسرواتوار دولتی فورارل برگ پرداختند.
نحوه اجرای ریز با سنتور

نحوه اجرای ریز با سنتور

ساز سنتور یکی از محبوب موسیقی ایرانی می باشد که از دیر باز جزو اصلی ترین سازها تکنوازی و ارکسترال بوده است. با توجه به خصوصیات ظاهری این ساز، در می یابیم که نواختن این ساز اندکی با سازهای رایج تفاوت دارد. به طوری که نحوه فرود آمدن مضراب و حتی استفاده از مضراب های گوناگون در صدادهی ساز تاثیر گذار می باشد. مانند مضرابهای بدون نمد قدیم و با نمد فعلی و شکل های مختلف مضراب ها.
بتهوون و Missa Solemnis- قسمت اول

بتهوون و Missa Solemnis- قسمت اول

لودویگ وان بتهوون به سال ۱۷۷۰، درشهر بن Bonn آلمان و در میان خانواده ای موسیقیدان متولد شد.پدرش موسیقیدان دربار بود و استعداد فراوان او در نواختن پیانو را از سنین بسیار پایین کشف کرد. لودویگ کوچک اولین کنسرت عمومی خود را در سن ۸ سالگی اجرا کرد. پدر وی نیز، مانند لئوپولد پدر موتزارت، درصدد بهره برداری از این استعداد فراوان بود.
روش سوزوکی (قسمت هفدهم)

روش سوزوکی (قسمت هفدهم)

من در بین سنین بیست تا سی سالگی غالبا به عنوان دانشجو در برلین بسر می بردم. وقتی که من به آلمان رسیدم به دنبال بهترین معلم ویولون بودم و کارل کلینگر را پیدا کردم. پروفسور به من قطعات بسیار سختی را داد که بر روی آنها کار کنم من هر روز پنج ساعت تمرین می کردم اما هر چه بیشتر کار میکردم مثل این بود که من عقب تر می رفتم! روزها و ماه ها به همین گونه سپری می شدند و من اصلا پیشرفتی نمی کردم تا اینکه بطور کلی قطع امید کردم. فکر می کردم که امیدی نیست من بی استعداد هستم. از کنسرتهای موسیقیدانهای بزرگ هم دیدن می کردم که مرا دلسردتر می کرد.
زنگار؛ فصلنامه اى براى تحلیل و نقد موسیقى

زنگار؛ فصلنامه اى براى تحلیل و نقد موسیقى

فصلنامه موسیقی زنگار که نخستین شماره اش در ۳۱ خردادماه ۱۳۹۵ شمسی منتشر شد، نخستین و تنها نشریه رسمی منتشر شده در استان فارس در حوزه موسیقی است. این نشریه برای تحلیل و نقد موسیقی هر سه ماه یک بار منتشر میشود و پخش سراسرى دارد. اولین شماره آن با ۱۲۰ صفحه در قطع خشتی و تیراژ ۱۰۰۰ جلدی، با قیمت ۱۵ هزارتومان از طریق کتابفروشی های معتبر موسیقی در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.
گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IX)

گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IX)

«تمرکز بر دگرگونی» یکی دیگر از پیشنهادهاست. نقد ما توان تحلیلی اندکی برای تشخیص دگرگونی‌ها دارد همان‌طور که در جلسات پیش هم نشان داده شد نقدگران ما به سختی می‌توانند نشان دهند که دو چیز شبیه هم هستند به همین قرینه دگرگونی را نیز به سادگی نمی‌توانند مستدل کنند. «سبک‌شناسی» هم یکی از چشم‌اندازهاست که به مورد قبل مرتبط است. یعنی اگر توان تشخیص تحلیلی نقد ما افزایش یابد می‌توان چشم‌انتظار نوشتارهایی بود که صورت‌بندی سبک‌شناسانه می‌کنند، آن هم به شکلی آگاهانه. نقد معطوف به صورت‌بندی به‌ویژه از آن جهت اهمیت دارد که اطلاعات سبک‌شناختی به اجرای مجدد آثار و ارزیابی آنها بسیار یاری می‌رساند.
چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی برگزار شد

چهارمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی شنبه نهم اسفند در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. در این جشنواره به برگزیدگان این مسابقه، هدایایی اهدا شد. در ابتدای این نشست یونس محمودی مجری این برنامه پس از خوش آمد گویی از دبیر جشنواره سجاد پورقناد خواست که به روی صحنه آمده و بیانیه دبیر جشنواره را قرائت کند. پس از سخنرانی دبیر، مجری برنامه سعید یعقوبیان (نوازنده تار)، پیمان ناصح پور (نوازنده دایره) و شایان یزدی زاده (نوازنده تنبک) را برای اجرای موسیقی به روی صحنه دعوت کرد. پس از اتمام این بخش، کلیپ جشنواره به نمایش درآمد و در ادامه از سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های نیاوران دعوت شد تا به ایراد سخنرانی بپردازد.
لیپت: هنرجو نباید هیچ گرفتگی و تنشی داشته باشد

لیپت: هنرجو نباید هیچ گرفتگی و تنشی داشته باشد

من تعداد بیشماری از افراد را دیده ام که کارشان حتی سخنرانی است ولی در بخش حنجره و گلو دچار درد هستند. معلمینی بوده اند که هر روز در کلاس صحبت می کنند و نزد من می آیند و می گویند صدایشان خسته است یا درد دارند. همه اینها برمیگردد به تکنیک تولید صدای آنها.
اپرای سان فرانسیسکو (III)

اپرای سان فرانسیسکو (III)

ترنس مک اووین (Terence McEwen) از سال ۱۹۸۲ تا سال ۱۹۸۸ کارگردان اصلی اپرای سان فرانسیسکو بود. به دنبال خبر بازنشستگی آدلر در ژوئن ۱۹۷۹، ترنس جانشین با صلاحیت آدلر شد. او در مونتریال کانادا بزرگ شد، از سن بسیار کم عاشق اپرا بود، به رادیو گوش می داد و در سن ۱۴ سالگی در تعطیلات زمستان به منظور شنیدن اپراهای محبوبش، به نیویورک سفر کرد. سایو (Sayão) خواننده محبوب ابدی ترنس بود که او برای دیدن سایو در اجرای مانون (Manon) در مونریال اصرار فراوان داشت.