نوازندگی نی (I)

نی به عنوان تنها ساز رسمی بادی موسیقی ما، سازیست که قابلیت تولید دو نوع صدای کاملا متفاوت از هم را دارد. در سازهای بادی موسیقی کلاسیک معمولا برای تغییر رنگ صدایی از وسیله ای به نام سوردین استفاده میکنند که بنا به نظر آهنگساز از این وسیله برای بیان بهتر حالت اجرای یک قطعه استفاده میشود. سوردین وسیله ای است که در ساز قرار می دهند و باعث می شود صدای ساز به نحوی محسوس تغییر کند، به طوریکه اگر شنونده ای که با این وسیله و کاربرد آن آشنا نباشد، تصور می کند این صدا از ساز جدیدی تولید می شود.

در سازهای ایرانی این وسیله تعریف نشده و این سازها با رنگ طبیعی خود اجرا میشوند که صرفا یک نوع صداست. مثلاً ساز تار دارای صدای مشخص و متمایز از سازهای دیگر است که نوازندگان این ساز صرفا با همان صدای مشخص به نوازندگی میپردازند و در ارکسترهای مختلف و در تکنوازیها شاهد صدای تعریف شده ی تار هستیم.

البته هر نوازنده ای بنا به خلاقیت خود به وسیله تغییر د رتکنیک نوازندگی سعی میکند صدای ساز خود را کمی متفاوت نشان دهد. برای مثال میتوان به جابجا کردن زاویه و فرم مضراب توسط نوازنده ی تار اشاره کرد که در نهایت نیز تغییر بنیادی در صدای ساز به این طریق صورت نمی پذیرد. مثال دیگر را میشود در نوازندگی تار با ناخن زد که آن هم فقط یک رنگ صدایی خاص است و با تغییر در دو صدای نی کاملا متفاوت است.

صداهای شاخص نی دو نوع است. در نی “سل کوک” (که در این مقاله برای سهولت درک مطلب برای نوازندگان نی، از روی این نی توضیحات داده شده) صدای اول یا همان بم که معمولا مردم صدای نی را در این فرم می شناسند. صدای دوم یا همان بم نرم است.این صدا بر اساس طبقه بندی ای که سابقا” به دلیل عدم وجود نت “سی” وجود نداشته و معمولا در گذشته “بم نرم” را جزو سه صدای اصلی (براساس طبقه بندی صدایی قدیم) قرار نمیدادند ولی با تغییراتی که در ساختمان نی از سالها پیش توسط دکتر حسین عمومی در نی بوجود آمده و نت “سی” به نی افزوده شده، باید صدای اوج و غیث را در امتداد بم نرم قرار دهیم. صدای بم صدایی است با حجم صوتی بالا نسبت به اصوات دیگر نی اعم از اینکه به صورت لبی نواخته شود یا دندانی.

audio file بشنوید صدای بم نی را با اجرا محمد موسوی

امروزه هنرجوی نی، میبایست ابتدا با این صدا، نوازندگی را شروع کنند. چون هنگامی که هنرجو سعی در تولید صدا از نی می کند، صدایی دورگه از ساز خارج میشود که هم شامل صدای اول (بم) و هم شامل فواصل بالای صدای دوم (همان صدای اوج و غیث سابق) است. توضیح آنکه بر اساس طبقه بندی جدید، صدای “بم نرم” از چهار رجیستر صدایی تشکیل شده است: رجیستر اول، از نت “سی سوم” (نغمه سی روی اکتاو سوم پیانو که مطابق است باسی بالای خط پنجم حامل با کلید فای خط چهارم) شروع و تا “لا چهار” (که بین خط دوم و سوم کلید سل جای میگیرد) ادامه دارد. رجیستر دوم، یا همان صدای اوج سابق، از نت “سی چهار” شروع و تا نت “لا پنج” ادامه دارد.

رجیستر سوم، یا همان صدای غیث سابق، از نت “سل پنج” شروع و تا نت “می شش” ادامه دارد. رجیستر چهارم، یا همان صدای پس غیث سابق، از نت “دو شش” شروع می شود و تا نت “فا شش” ادامه دارد.

audio file وسعت نی کلید دار در صدای “بم نرم”

لازم به ذکر است که نی توانایی اجرای نت “سل شش” را هم دارد ولی بخاطر مشقاتی که اجرا کردن این نت دارد و نیز صدای نه چندان شفاف ، اکثر نوازندگان نی از اجرای این نت صرف نظر میکنند. برای اجرای این نت میبایست، خود ساز این قابلیت را داشته باشد که میزان هوا، زاویه دمیدن و فرم دهان و زبانی که مخصوص این نت است میباشد را تبدیل به صدا کند. (توضیحات بیشتر در رابطه با طریقه تولید صدای شفاف در رجیسترهای بالای صدای بم نرم در مقالات آتی داده خواهد شد.)

audio file بشنوید نت “سل شش” را در تمپوهای مختلف

اگر در این حالت مربی او سعی کند صدای ساز هنرجو را به نحوی بسازد که صدای دوم تولید شود چند اشکال پیش میاید.

اول اینکه هنرجو در ابتدا نمیتواند بین رجیستر صدایی دوم و سوم بم نرم، تفاوتی را حس کند، مگر گوش موسیقایی او قوی باشد که اغلب اینگونه نیست و این باعث میشود بسا مدتی فرد سعی کرده، صدای دوم را از نی درآورد ولی درعمل صدای سوم یا حتی چهارم را تولید می کرده و خود متوجه این موضوع نبوده. زیرا در اوایل نوازندگی، فرد نفس خود را نمی تواند به خوبی کنترل کند و معمولا هوا را با فشار زیاد و نوسان بالا وارد نی میکند.

ولی درصدای بم به علت حجم زیاد این صدا، تبدیل رجیستر اول به رجیسترهای بعدی بم به نسبت بم نرم مشلکتر است و نیاز به فشار بیشتری برای دمیدن دارد، در این حالت نوازنده مبتدی بهتر میتواند روی صدای اول برای کنترل یکنواخت کردن دمیدن مانور دهد.

صدای بم نیز به مانند صدای بم نرم، از چهار رجیستر صدایی تشکیل شده و صرفا” رجیستر اول آن که همان صدای شاخص نی است قابل استفاده میشود و رجیستر های دیگر آن به دلیل نویز زیاد کار برد آنچنانی ندارد.

audio file به نمونه ای از اجرای وسعت نی با صدای بم توجه کنید

البته نت های ابتدایی رجیستر دوم به دلیل اینکه شباهت زیادی با صدای اصلی بم دارند، میتوان از آنها برای امتداد رجیستر اول بم تا یک اکتاو و نیم، یعنی از نت ” سی” تا نت “فا” استفاده کرد.

audio file به نمونه ای از اجرای حسین عمومی در این مورد توجه کنید

دوم فردی که ابتدای نوازندگی خود را با صدای بم شروع کرده به راحتی میتواند در ادامه صدای دوم را بسازد، زیرا پس از مدتی هنرجو کنترل دمیدن در نی را بدست آورده و به ترتیب و توالی نتهای محدوده ی صوتی بم آشنا شده و صدای دوم را نیز که از نظر ترتیب نتها همانند صدای بم است، با اندکی تمرین و بدون اینکه با فواصل دیگر ترکیب شود، میتواند اجرا کند.

صدای بم را در حالت نوازندگی دندانی نی باید صدای اصلی محسوب کرد، یعنی صدای پایه ای نی همان بم است و صداهای دیگر از مشتقات بم به حساب میایند. برای روشن شدن مطلب و اینکه بر چه اساس صدای اصلی نی، بم است میتوان صدای انسان را مثال زد.

صدای طبیعی و اصلی انسان همان صداییست که با آن صحبت میکنیم و حتی در محدوده طبیعی خود آواز می خوانیم. حال اگر سعی کنیم از حد صوتی خود فراتر رویم مجبور میشویم با اندکی تغییر در فرم و استیل صدایی، وارد صدای دیگری شویم که اصطاحاً صدای فالست (folse) نامگذاری شده است. در نی نیز همین تغییرات را میتوان دید. اگر صدای بم را همانند صدای طبیعی انسان در نظر بگیریم، رجیسترهای دوم و سوم نی همان صداهای غیر طبیعی یا فالست می باشد.

93 دیدگاه

 • گل
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۶ در ۶:۵۰ ق.ظ

  تخصصی و عالی

 • سنتور ني
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۶ در ۸:۰۶ ق.ظ

  با تشکر از مقاله شما.مشکل اصلی نی در ارکستر نوازی مخصوصا نوع ایرانی آن می باشد.مسائلی از قبیل ژوست بودن صداها واز آن مهمتر افت و یا بالا رفتن کوک سازهای ایرانی مثل تار سنتور و یا کمانچه درارکسترایرانی، نسبت به ساز نی؛ که کوکش ثابت می ماند و از اینجاست که دشواری نواختن ساز نی در ارکستر علاوه بر مشکل گستره صوتی،دو چندان میشود!
  در رابطه با نت سل سوم ساز نی ،استاد افشارنیا این نت را جزئ نت های این ساز میدانند که در کتاب آموزش نی تالیف ایشان ذکر شده است.

 • مجید
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۶ در ۹:۲۵ ق.ظ

  بهر حال ممنون . ولی خیلی واضح توضیح داده نشده ضمن اینکه در خصوص اضافه کردن کلید به نی نیاز به توضیح بیشتر احساس می شود یعنی اصولا” این کلید چگونه عمل کرده و نتی را که اجرا میکند جزو کدام یک از صداهای نی می باشد و آیا اینکه واقعا” بهتر نیست بجای سعی در ایجاد تغییر در ساختمان ساز نی به فکر ابداع یک ساز دمشی دیگر با رنگ صدای متفاوت و قابلیتهای بیشتر برای اجرای موسیقی ملی ایران بود؟البته خود اینجانب عاشقانه به ساز نی علاقه مندم ولی فکر میکنم جای سازهای بادی دیگری در موسیقی ما خیلی خالیست.ممنون.

 • مهدی
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۶ در ۲:۱۱ ب.ظ

  مرسی از مقاله خوبتون من دو تا سوال داشتم ۱ این نمونه ها با ضبط تند شده یا واقعا با این سرعت اجرا شده ۲ اجرای این قطعات از چه کسی است و با چه نی ای اجرا شده؟

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۳, ۱۳۸۶ در ۵:۰۵ ب.ظ

  دوستی که در مورد اشاره استاد افشارنیا به کتاب ایشان اشاره کرده بودند، گفته شما صحیح است، همانطور که در مقاله اشاره کردم بعضی از نوازندگان نی به وجود این نت اشاره کرده اند ولی کمتر در اجرا از آن استفاده شده است و در پاسخ دوستی که در مورد ساز و نوازنده و سرعت اجرای این نمونه ها سئوال کردند: در مورد سئوال آقای مهدی، نمونه ها توسط بنده اجرا شده و از ساز نی کلید دار آقای عمومی در اجرای این کار استفاده شده و کاملا در حالت عادی ضبط شده و سرعت تغییر نکرده است.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۸۶ در ۵:۳۸ ب.ظ

  ba salam man ham navazande 20 salay ney hastam va dar chand asar va chand fasteval ham sharkat dashtam vale chon rabate gave nadashtam kayle matrah nashodam http://www.hamidvojdanpak.com

 • ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد نجفی من همیشه مقالات شما را می خانم و بررسی می کنم من هم نوازنده نی هستم و مشتاقانه به این ساز روی آوردم ولی متاسفانه به دلیل عدم دسترسی به استاد نتوانستم آنچنان پیشرفت کنم علارغم تمرین و ممارست زیاد . ولی چون ساز نی با موسیقی بوشهر یعنی دشتی و شروه خوانی زیاد کاربرد دارد من ملودی های دشتی و بوشهری را خوب اجرا می کنم اما یک ایراد این که هنوز پس از ۶ سال کار کردن صدای نی من آنطور دلنشین نیست و با وجود این که گوشم خوب است و صداهای مختلف را در می آورم و تغییر می دهم ولی صداها اصلی نیست و بقول معروف مثل نی چوپانی می شود دوست داشتم مرا راهنمایی کنید در صورت امکان حالا یا از طریق ایمیل یا اینکه شماره تماس بگذارید ممنون می شوم
  ضمننا من از شما اجازه می خواهم که مطالب شما در مورد نی را توی وبلاگم قرار دهم با ذکر منبع .
  متشکرم اگر راهنمایی فرمایید.

 • فرید
  ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۷ ب.ظ

  با سپاس فراون از جناب علی ملکی بسیار مقاله سودمندی بود. استفاده فراوان کردم. یکی از بهترین مقالاتی که من خواندم در حوزه موسیقی همین مقاله بود. بسیار جامع و کامل بود. امیدوارم عمر این مقالات مستدام باشد.

 • ارسال شده در خرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۶:۲۶ ب.ظ

  سلام دوست عزیز، اول خواهش میکنم برای بنده لفظ استاد را به کار نبرید! اگر روی نام من در بالای مطلب کلیک کنید، ای میل من در آنجا وجود دارد، بنده در حد توان و دانشم در خدمت شما هستم.

 • خیراله سلمانی
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  سلام:سایت شما به نظر من خیلی عالیه فقط اگر از نی استاد کسایی هم اهنگی بگذارید واقعا عالی خواهد شد. با تشکر

 • iniho
  ارسال شده در شهریور ۱۲, ۱۳۸۶ در ۱:۰۹ ب.ظ

  ba salam mikhastsm bebinam chetori mitonam yek amoozesh e ney dar zaban e englisi peyda konam?
  lotfan age linki mishnasid bram email konid
  motshakeram

 • nazanin
  ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۸۶ در ۱:۴۶ ق.ظ

  salam.ali bud.faghat dar morede ghara ney etelaati mikhastam.ba tashakor

 • ارسال شده در شهریور ۲۹, ۱۳۸۶ در ۵:۵۰ ق.ظ

  با سلام خدمت استاد عزیزم
  من مطلب شما رو توی سایت هارمونی تالک دردم .
  من در حدی نیستم که بخوام به شما چیزی رو آموزش بدم . اما تا اونجا که بتونم سعی می کنم به شما کمک کنم . این مطالب رو هم از سخنان استادم برای شما مینوسم .
  ببینید وقتی شما زبونتون رو به نی می زنید بین زبون شما و دیواره ی حالا چپ یا راست دهنتون ( با توجه به اینکه نی رو شما کجاوو دهنتون قرار میدید ) قرار میدید یک شیار . یک حالت جوب . به وجود میاد که شما باید هوا رو از اون قسمت به نی هدایت کنید . و اگر نه مقدار زیادی از هوا هدر رفته صدای نامناسبی از نی بیرون میاد

 • ارسال شده در شهریور ۲۹, ۱۳۸۶ در ۵:۵۵ ق.ظ

  هر چند ربطی به موضوع نی نداره و خواهشا هرکی شعر آوای خسته دلان از مرضیه رو داره برام ایمیل کنه . ۱۲ کاست ازش دارم اما تو هیچ کدوم این آهنگ نیست

 • مجتبی
  ارسال شده در مهر ۲۸, ۱۳۸۶ در ۷:۱۳ ب.ظ

  با سلام و تشکر فراوان بابت راه اندازی این سایت می خواستم اگه ممکنه تمریناتی که کمک به بهتر درآوردن صدای نی میکند را بهم بگید من چند سالی هست که ساز میزنم ولی میخوام که صدای نی من بهترین باشه
  با تشکر

 • پ.بقائي
  ارسال شده در آبان ۲۲, ۱۳۸۶ در ۷:۱۱ ب.ظ

  سلام.متشکرم.اگر بتوان مجموعه ای از تکنوازی اساتید نی را فراهم نموذه و در اختیار دوستداران این ساز کهن قرار داد ، تحسین مدام و دعای خیر جمع علاقه مندان را برای تان به ارمغان خواهد آورد.

 • عليرضا
  ارسال شده در آذر ۱, ۱۳۸۶ در ۱:۱۴ ب.ظ

  سلام
  تشکر از سایت خوبتون
  من حدود یکماه که در صدای اوج و غیث مشکل دارم لطفااز تجربیاتتون مارو بی دریغ نفرمایید.

 • ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۶ در ۲:۳۸ ب.ظ

  بسیار عالی استاد ملکی
  اگر توانستید به وبلاگ من هم سر زده و سرافرازمان کنید.

 • حسین
  ارسال شده در دی ۵, ۱۳۸۶ در ۴:۱۴ ب.ظ

  نی را دوست دارم به خاطر نوای دلسوزش از کجا شروع کنم.

 • امید
  ارسال شده در بهمن ۲, ۱۳۸۶ در ۲:۲۸ ب.ظ

  من آهنگ و عکی از استاد حسن کسایی میخواهم هگر زحمتی نیست لطفاءدر سایت بگزاریددر ضمن سایت شما بسیار عالی است

 • ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۸۶ در ۱:۵۵ ب.ظ

  سلام
  لطفا اهنگهای بیشتری بگزارید با تشکر.

 • alireza
  ارسال شده در اسفند ۲۹, ۱۳۸۶ در ۹:۳۸ ب.ظ

  با سلام وخسته نباشید
  لطفابانک نت را در سایت بگنجانید

 • احسان
  ارسال شده در فروردین ۱, ۱۳۸۷ در ۲:۰۱ ق.ظ

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما . من میخواستم برم کلاس نی ، میخواستم بدونم اگه استعدادم معمولی باشه و مثلا اگه روزی دو ساعت هم تمرین کنم حدودا چه مدتی طول میکشه تا بتونم از نی صدا درآورم.با تشکر اگه ممکن راهنماییم کنید

 • saeed
  ارسال شده در فروردین ۱۶, ۱۳۸۷ در ۸:۱۵ ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت طراح و مدیر این سایت میخواستم بگم لطفا اگه میشه لینک دانلود کتاب آموزش نی رو بذارین
  از مطالب مفید تو سایتتون هم خیلی ممنونم

 • بهداد
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۴ ق.ظ

  دیشب صدای تیشه از بیستون نیامد/گویی به خواب شیرین فرهاد رفته باشد/
  واقعا” خسته نباشید
  حقیر فقیر بهداد

 • nazi
  ارسال شده در اردیبهشت ۸, ۱۳۸۷ در ۶:۱۱ ب.ظ

  من تازه با نی اشنا شدم می شه یه سایت بهم ایمیل کنید که بتونم اهنگ های استاد کسایی را دانلود کنم

 • ا بی زاده
  ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۸۷ در ۱۲:۵۹ ب.ظ

  سلام و خسته نباشید .
  اگه میشه سایتهای نت نی را معرفی کنید.
  با تشکر فراوان.

 • babak
  ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۷ در ۱:۰۰ ب.ظ

  salam age mishe betore kamel va daghigh seda dar avordan az ney besorate dandani ro tozih bedid . ba tashakor

 • ارسال شده در تیر ۱۶, ۱۳۸۷ در ۵:۵۲ ب.ظ

  از شما خواهش می کنم تصاویری از نت های مختلف به ایمیلم بفرستید.

 • مجتبی
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۷ در ۷:۴۹ ب.ظ

  من به ساز نی خیلی علاقه دارم ولی تا کنون هیچ مطلب آموزشی کاملی را نتوانستم پیدا کنم لطفآمطالبی درمورد آموزش کامل نی،نت خوانی،اصطلاحات موسیقی(پرده،نیم پرده کروماتیک و…) درسطح فرد مبتدی تاپیشرفته رابرایم بفرستید.
  باتشکر

 • حمزه از شهركرد
  ارسال شده در مرداد ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۹ ق.ظ

  با عرض سلام و تبریک به دلیل طراحی این سایت که به عنوان یه منبع و رفرنس برای علاقمندان به موسیقی اصیل ایرانی در خارج از ایران شده است
  از شما خواهشمندم عکسی از سر نی مخصوص استاد محمدموسوی در این سایت قراردهید این تقاضا به دلیل این است که به گفته خود استاد” دندانهای جلوی ایشان باز نیست وایشان با خلاقیت خود یک شکاف در لبه فلزی نی به شکل عدد هفت ایجاد کرده اند
  ممنون

 • میلاد
  ارسال شده در شهریور ۱۱, ۱۳۸۷ در ۹:۴۶ ق.ظ

  با شلام و خسته نباشید . نی دارای ۴ صدای اصلی است و این صدای بم آن است که به دو دسته تقسیم میشود بم نرم و بم خشن(قوی) اینم بدمنسد که نی درست تنها ساز بادی ملی ماست ول از قدیمیترین ساز های این عالم خاکی . سند این حرف من هم همان داستان نی حضرت داود که نشان دهنده این. البته نی به این صورت فعلی نبوده بلکه به نی چوپانی بوده که استاد نایب اسدولاه نی را تغییر اتی می دهد و نی را از آخور به دربار می آورد.

 • یعقوبی
  ارسال شده در آبان ۸, ۱۳۸۷ در ۴:۵۱ ب.ظ

  با سلام خدمت علاقه مندان به ساز نی استاد فروهری استاد بزرگ نی ایران جهت ترم جدید هنر جو می پذیرد کلاسها به صورت خصوصی بوده ومکان ان تهران است جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۲۲۵۳۶۶۳۱تماس بگیرید با تشکر

 • پونه
  ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۸۷ در ۲:۰۵ ب.ظ

  با سلام اگر امکان دارد cdآموزشی برای نواختن نی به من معرفی کنید. با تشکر

 • مهدی
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۷ در ۷:۲۵ ق.ظ

  با سلام خدمت استاد
  من علاقه شدیدی به نواختن نی دارم ولی متاسفانه امکان شرکت در کلاس ندارم خواستم خواهش کنم تا طریقه نواختن آنرا بصورت خلاصه و مفید برایم ازسال کنید
  تشکر

 • حميد رضا
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۷ در ۹:۱۴ ق.ظ

  با سلام خدمت استاد
  من نوازندگی نی را خیلی دوست دارم، البته کمی هم می توانم بنوازم ولی وقت کلاس رفتن ندارم و در شهری که زندگی می کنم نیزاستاد خوبی برای یادگیری نیست ، خواهشمندم مرا راهنمایی کنید، و در صورت امکان برایم بفرستید

 • آرش
  ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۸۷ در ۶:۳۷ ب.ظ

  من علاقه شدیدی به نی دارم ولی امکان شرکت در کلاس ندارم خواهش میکنم تا طریقه نواختن نی را بصورت خلاصه و مفید برایم ازسال کنید

 • آذردخت
  ارسال شده در بهمن ۲۵, ۱۳۸۷ در ۲:۴۱ ب.ظ

  استفاده بردیم…تشکر

 • ارسال شده در اسفند ۳, ۱۳۸۷ در ۶:۳۰ ب.ظ

  سلام
  من هم مدتی است که نی می نوازم، و از کتاب “روش جامع آموزش نی” نوشته آقای کاوه سروریان استفاده می کنم. اما بهترین نتهایی که برای نی دیده ام در کتاب استااد افشارنیا است و کتاب استاد کیانی نژاد نیر کتاب عالی ای است، اما کتاب روش جامع آموزش نی تقریبا بدون ایراد است و اگر بتوانید با نرم افزاری که شرکت افرا رایان تولید کرده، تهیه کنید، احتمالا کارتان راه می افتد.
  اما به قول استاد کیانی نژاد تا شما تهران نروید، نمی توانید ساز بزنید.
  در ضمن استاد کیانی نژاد هم در کنار کتابشان یک حلقه dvd گذاشته اند که بسیار مفید است و موضوع آن شیوه دمیدن در ساز و استفاده از تمام نفس است. قیمتش نیز مناسب است(۵۰۰۰تومان). کتاب روش جامعه بدون نرم افزار حدود ۲۰۰۰ تومان و کتاب آموزش مقدماتی نی استاد افشارنیا در حدود ۳۰۰۰ تومان بدون نوار است. اگر نوارهای کتاب افشارنیا را هم گیر بیاورید که فبهالمراد

 • مصطفي
  ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۵ ق.ظ

  سلام
  آدرس کارگاه های نی سازی مشهد رو میخواستم
  باتشکر

 • مهدي
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۸ در ۱:۵۲ ق.ظ

  با سلام خدمت شما و خسته نباشید از اینکه بالاخره من یک جایی را در انترنت پیدا کردم تا به نی نوازی بعد از مدتها دوری بپردازم و از شما نهایت تشکر را دارم
  قربان شما
  خواهشمند ام اگر میشود نت های صداهارا که در تایپیک مطرح کردید قرار بدهید تا از روی اَن کار کنیم خیلی خیلی خوشحال شدم

 • مهدی
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۸ در ۸:۲۷ ق.ظ

  با عرض سلام وشاد باش

  من به تازگی با نی آشناشده ام وعلاقه زیادی به یادگیری این نوع موسیقی دارم.من دنبال اطلاعاتی در مورد نت ها،محل و نحوه اجرای آنهابوسیله نی هستم.
  و هر نوع اطلاعاتی که به درد یک مبتدی بخورد.
  اگر مرا راهنمایی کنید بسیار ممنون وسپاسگذار خواهم شد.

  باشد که در این راه عالی، متعالی شوید.

 • علی
  ارسال شده در مرداد ۴, ۱۳۸۸ در ۱:۵۸ ب.ظ

  با تشکر نرم افزاری برای نی می خواستم.بازم ممنون

 • ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۸ ق.ظ

  باسلام خیلی خوب است انشااله موفق باشید لطفاسری هم وبلاک حقیر زده ونظر خودرا اعلام فرمایدمیخواهم درضمن دانشگاه رشته نی شرکت کنم.لذا راهنمای لازم رامبذول فرمایید ممنون می شوم.

 • محمد
  ارسال شده در آبان ۳, ۱۳۸۸ در ۷:۰۳ ب.ظ

  خوب

 • ناشناس
  ارسال شده در آذر ۱۹, ۱۳۸۸ در ۴:۴۶ ب.ظ

  سلام باتشکرازشمااستاد گرامی خواستم از شمابپرسم چگونه می توانیم سی دی های اموزشی را تهیه کرد. با تشکر کلهر از ابیک

 • مجتبی
  ارسال شده در دی ۲۹, ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۵ ق.ظ

  لطفاچند نمونه نت نی جهت علاقه مندان قراردهید

 • سعید محمدی
  ارسال شده در بهمن ۵, ۱۳۸۸ در ۱:۵۹ ب.ظ

  با سلام
  نحوه صحیح قرار گرفتن نی در دهان چگونه است؟
  آیا میشود آنرا شماتیک به من یاد بدهید؟
  با تشکر.

 • ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۸۸ در ۱۲:۲۶ ق.ظ

  سلام آقا سعید اگه خدمت دوستان عزیز جسارت نباشه یه کم راجع به صدا سازی و روشی که خودم صدای نی رو در آوردم راهنمایی کنم.
  ابتدا سر نی را در بین دو دندان نیش قرار دهید (نصف گردی دهنه داخل دندان و نصف دیگر خارج) سپس زبان را ترجیحا نوک زبان ولی ابتدا می توانید زبان را به پشتا دندانهای پایین زده و به آن سینی دهید. در هر صورت زبان باید به نحوی با سر نی در ارتباط باشد که هوا را در آن بدمد مثلا در حالت اولی نوک زبان باید به سر نی بخورد. سمت چپ دهان را با لبها ببندید و سمت راست آزاد باشد. با نوک زبان حرف “ت”را که به “سین” ختم می شود را بگویید یعنی بگویید:”تیس”.
  زاویه نی نسبت به بدن در صدای بم به اندازه یک کف دست باز از سینه باشد.
  یادتان باشد که اگر درست ترین روش را هم بدانید یکی دو هفته ای با تمرین زیاد باید کار کنید تا در صدی از صدای نی را ایجاد کنید. بنده خودم تقریبا دو هفته نمی دونستم قلقش چیه و فقط سر درد می گرفتم اما با یک جلسه رفتن خدمت استاد ۲ روزه یک صدایی ازش تولید کردم. حالا بعد از یک سال هر ۴ صدای اصلی رو خدا رو شکر می زنم و به نظرم شما هم اگه کار کنید جواب می گیرید.
  اگه به مشکل خوردین باز هم بنده در خدمتم دوست عزیز

 • حدیث
  ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۸۸ در ۴:۱۷ ب.ظ

  سلام
  منم تازه به وب سایت مراجعه کردم.یه سوال:راست میگن نی زدن دندونو خراب میکنه؟
  اول علاقه زیادی داشتم و میخواستم برم کلاس و یاد بگیرم اما از وقتی این موضوع رو شنیدم خیلی سرد شدم.

 • مالک
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۱ ق.ظ

  درشهرماجایی برای یادگیری نی نیست پیشنهاد میکنید چه کتاب یاسیدی بگیرم

 • اشکان
  ارسال شده در اسفند ۱۰, ۱۳۸۸ در ۵:۰۹ ب.ظ

  با درود فراوان بر شما دوست گرامی
  سوالاتی دارم درباره یادگیری نی
  پول زیادی هم ندارم . میشود بعد از مدتی تمرین نزد استاد خودم تمرین کنم و موفق شوم اگر امکان تماس وجود دارد شماره ای به من بدهید چون یه کوه سوال دارم. سپاس

 • علی
  ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۶ ق.ظ

  به نظر من اصلا نمی خواد یاد بگیری
  ما رفتیم نشد

 • ارسال شده در اسفند ۱۱, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۱ ق.ظ

  سلام ممنون از وبسایت خوبتون
  اقا خیلی سخته من تو سربازی تونستم صداشو در بیارم اما این نت خوانی چه صیغه ای بود
  رفتیم کلاس تا نت یاد نگیری که نمیشه زد
  اقا پس این چوپونا که سواد ندارن و نی می زنن چی- من اگه نخوام بدون اینکه نت بخونم و بزنم باید پیش کی برم
  البته چوپون تو دسترسم نیست اگر نه می رفتم پیشش

 • mohsen
  ارسال شده در اسفند ۲۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۷ ب.ظ

  از مطالبتون تشکر میکنم.میخواستم درباره ی شیوه ی نفس یری ازتون توضیح بخوام

 • جواد غلامی
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۹ در ۲:۰۴ ق.ظ

  سلام خدمت دوستان عزیز حدود۱۰ساله که نی میزنم ۵سال گوشی میزنم چندسالم نت میزنم تابحال استادحرفه ای نداشتم اگه کسی استادمعروف میشناسه به من معرفی کنه باتشکر

 • علی
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۹ در ۶:۴۴ ب.ظ

  خوب

 • هاشم
  ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۴ ب.ظ

  ضمن عرض سلام خدمت تمامی اساتید گرامی و گرانقدر که این ساز را به اوج رساندند بخصوص استاد حسن کسایی و استاد محمد علی کیانی نژاد که هر چه سپاس رازبان قاصر است.من بر این احساسم که اگر به بچه های شهرستانها هم فرصتی بدهند که در گروه های موسیقی بزرگ تست بدهند تا عرصه ای برای محک زدنشان باز شود بسیار عالی میشود.

 • پيمان
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۹ در ۵:۵۵ ب.ظ

  مطالب شما خیلی خوب و تحسین برانگیزه.
  از شما خواهش میکنمیه سی دس آموزشی خوب بهم معرفی کنید.ممنون میشم.

 • عرفان
  ارسال شده در تیر ۲۸, ۱۳۸۹ در ۵:۵۹ ب.ظ

  تشکر از شما و تمام همکاراتون برای درست کردن این وبلاگ.امید وارم اینو ارتقا ببخشید.

 • سمیرا
  ارسال شده در مرداد ۸, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۴ ق.ظ

  سلام من خودم نی کار میکنم خیلی هم سازمو دوست دارم میشه ار آهنگهای معروفی که نتشون رو دارین برام ایمیل بزنین مثل سلام از استاد کساییو…
  ممنون میشم ازتون اگه اینکارو برام انجام بدین

 • خلیل
  ارسال شده در مرداد ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۷ ق.ظ

  سلام با تشکر. تخصصی و عالی بود لطفا نت های از نی نوازی استاد کسایی یامشابه تو سات بذارین.

 • مسعود
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۸۹ در ۹:۰۱ ب.ظ

  سلام
  من می خوام با تار نی بنوازم اگر برای تمرین نت های خوبی دارید معرفی کنید
  ممنون
  سایتتون عالیه

 • عباس
  ارسال شده در مهر ۱۵, ۱۳۸۹ در ۱:۰۴ ب.ظ

  لطفاچند نمونه نت نی جهت علاقه مندان قراردهید

 • علی رضایی
  ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱۰:۱۹ ب.ظ

  سلام
  بابا من پدرم در اومد ازبسگی فوت کردم وصدای نی در نیومد تورو خدا یه راهنمایی کنید ایمیلم نوشتم
  ممنونم

 • حسن
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۹ در ۴:۳۵ ب.ظ

  من ساز نی رو تازه شروع کردم راهنمایی میخوام برای یادگیری حرفه ای ولطفا منو راهنمایی کنید و برام ایمیل کنید.

 • علی یولچی خانی
  ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۸۹ در ۲:۳۳ ب.ظ

  عالیه

 • مهران
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۰ در ۲:۴۵ ب.ظ

  سلام لطفا طریقه درست دمیدن را برایمان توضیح دهید .
  سپاس

 • محمد
  ارسال شده در مهر ۵, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۹ ب.ظ

  در باب ساز نی مقالات بسیار اندک است و مقاله حضرت شما بسیار راهنما وراهگشا . اگر میسور باشد تعدادی از نی نوازی استادان شهیر جهت دانلود در تارنما گنجاده شود موجب امتنان خواهد بود .

 • الی
  ارسال شده در مهر ۱۶, ۱۳۹۰ در ۷:۲۷ ب.ظ

  سلام
  من به یک قطعه از نی زدن چوپانها در صحرا
  نیاز دارم,برای کارم.میشه من را راهنمایی
  کنید که از کجا می توانم این قطعه را پیدا کنم؟؟؟

 • mohammad
  ارسال شده در مهر ۱۹, ۱۳۹۰ در ۵:۱۱ ب.ظ

  سلام
  دوست عزیز ممنون از مطالب کامل ومفید شما خواهشمندم اگه امکان داره یه شماره تماس برا من بفرستید.
  محمد از اهواز
  باتشکر

 • صادق رزمخواه
  ارسال شده در آذر ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۱ ب.ظ

  با این که کمتر از یک ساله که کار با نی رو شروع کردم وکی همه ی صداها را تا حد مطلوب اجرا می کنم.ولی هنوز با نت کار نکردم.استادم می گه فعلا می خوام گوشی باهاتون کار کنم،نظر شما چیه؟ باتشکر فراوان

 • رامتین
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۹۰ در ۹:۱۰ ب.ظ

  با سلام و تشکر
  میخواستم بپرسم که نی برای سطح مبتدی با چه کوک و از کدام سازنده بخریم اگر میشه من را راهنمائی کنید

 • ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۹۰ در ۴:۰۵ ب.ظ

  سلام من یه مدتی است که نی میزنم خیلی برای خودم وکسانی که گوش میدن جالبه ومنو خیلی تشویق میکنن از شما هم دعوت میکنم این هنر ایرانی رو یاد بگیرین

 • مهرداد
  ارسال شده در بهمن ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱:۱۳ ب.ظ

  با سلام خدمت استاد ارجمند.

  یک سوال اساسی داشم که قبل از شروع یادگیری نی برایم خیلی مهم است تا بدانم اصلاً امکان نواختن نی را دارم یا خیر.

  من دندانهای جلوییم قبلاً توسط دندان پزشک پر شده اند. آیا برای نواختن نی به دندانهای جلویی محکم نیاز است؟ یا خیر من هم می توانم یادگیری این ساز را شروع کنم؟

  با تشکر از مطالب مفید شما.

 • علی نجفی ملکی
  ارسال شده در بهمن ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۷ ق.ظ

  در رابطه با سوال آقای مهرداد باید گفت که نقش دندانها در نوازندگی نی به شیوه دندانی همانگونه که از نام این شیوه پیداست، نقشی است حیاتی.خصوصاً دندانهای پیشین فوقانی چون محل قرارگرفتن سرنی بوده و بهتر است قسمت تیغه نی برای افزایش کیفیت صدا، بین دو دندان قرارگیرد وچنانچه بین دو دندان توسط دندان پزشک پر شده باشد حتماً با مشورت با پزشک و درصورت نبودن هرگونه عارضه احتمالی، آن را بازکرده و امکان قرارگرفتن تیغه سرنی را بین دو دندان فراهم کنین.
  معمولاً برای شروع نوازندگی از نی “دو” کوک که به نی سل مشهور است یا نی “سی بمل” (فا)استفاده می شود.

 • ارسال شده در اسفند ۱۵, ۱۳۹۰ در ۷:۱۳ ب.ظ

  در مورد سوال شماره ۷ قاسم از بوشهر برای به دست آوردن صدای اصلی نی یعنی صدای پر وغنی وتودماغی باید سر را روی گردن به عقب سر دهیدبه نحوی که گردن حتی الامکان ثابت باشد و سر به عقب کشیده شود در این حالت مجرای هوا برای تولید صدای اصیل مناسب میشود ونیز باید برای دمیدن نی از نواحی سیب آدم وبا لفظ ها که از شش در می آید استفاده کرد شلیک یا پرت کردن هوا با استفاده از حروف ت چ ش ک آ او صدا را خراب میکند البته تکنیک زبان زدن خصوصا در بم داستان طولانی است که منافاتی با عرض من در مورد استفاده نکردن از حرف ت ندارد در صورت تمایل میتوانید به من ایمیل بدهید با تبادل تجربه کنیم آرزوی شادی برای همه عاشقان نی

 • ارسال شده در اسفند ۱۵, ۱۳۹۰ در ۸:۱۴ ب.ظ

  در مورد سوال قاسم از بوشهر شماره ۷ باعرض سلام قاسم جان یادم رفت بنویسم که هوا را باید ازناحیه سیب آدم وبا کمک شش به سقف دهان به ناحیه زیر سینوس بزنیم کلاس فلوت می رفتم خانم معلم خیلی تاکید می کرد هوا را از ناحیه سیب آدم به زیر سینوس بزن بعد بفرست توی فلوت به عبارت دیگر هوا باید از بالا وارد فلوت ونی شود خانم معلم ایراد میگرفت که تو انگار داری آتش را فوت می کنی من این روش را در نی تجربه کردم مشکل سالیان من حل شد با آرزو ی شادی خسرو توحیدی

 • ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۹۰ در ۵:۴۱ ب.ظ

  با سلام به عرض دوستان برسانم نی عربی و نی ترکیه هشت بند دارد صدای غیث یک اکتاو بالا تراز صدای اوج است در نی ایرانی صدای غیث یک فاصله پنجم درست بالا تر است وبدیهی است شش بند دارد

 • شايق
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۲ ق.ظ

  در مورد در اوردن صدای نی لازم نیست که دندان جلوی باز باشد من قبل ازباز کردن دندان صدای خوبی از نی در می اوردم و بعد از باز کردن دندان تقیر محسوسی ایجاد نشد……درمورد اینکه چرا در حال… حاضر نباید به ساز نی کلید کذاشت…نی و کشش به نی به مقیاس ادمها و سازهای دیگر خیلی کم است با توجه به اینکه نی خیلی مناسب هم می تواند در اختیار مردم قرار گیرد اگر قرار باشد تمامی کسانی که نی می زنند از نی کلید دار استفاده کنند امار نوازندگان به یک دهم رقم فعلی می رسد حال از بین این نوازندگان چه تعدادی نوازنده خوب می شوند ..در یوتیوب ..نقد و برسی نی نوازی در ایران….اجرا شایق را ببینید تشکر.

 • عباس
  ارسال شده در شهریور ۲۸, ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۷ ق.ظ

  سلام چگونه میتوان با استاد موسوی ملاقات داشته باشم ..آدرس یا تلفن اگه دارید ممنون میشم.

 • مهشید
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۸ ق.ظ

  سلام من مهشید از امل. نی رو ÷رستش مکنم ولی به دلایلی نمیتونم الان دنبالش کنم .ولی حتما یاد مگیرم صدای فوق العاده ای داره

 • متین
  ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۱ در ۵:۳۸ ب.ظ

  نی رو چطوریبزنم

 • متین
  ارسال شده در آذر ۶, ۱۳۹۱ در ۵:۳۹ ب.ظ

  من میخام تو دسته بزنم

 • حامد
  ارسال شده در آذر ۲۲, ۱۳۹۱ در ۹:۱۸ ق.ظ

  با سلام خدمت همه دوستان حامد هستم ازهمدان
  بی شک بهترین ساز نی است اما یادگیری آن زمان میبردو تلاش من موفق شدم ۵ صدای اصلی نی را در یک ماه بصورت حرفه ای درآورم که خود مرحوم استاد کسایی بقول خودشان یکسال طول کشید تا از نی صدا در آورند.
  تلاش کنید میشه.در ضمن الگوی بنده استاد جمشید عندلیبی هستش که بی شک یکی از بهترین هاست.

 • ف.ج
  ارسال شده در دی ۲۷, ۱۳۹۱ در ۱۲:۲۲ ق.ظ

  خیلی خوب بود اگه میشه مطالب را عمومی تر بیان کنید/. با تشکر

 • علی عطاری
  ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۹۱ در ۲:۵۶ ب.ظ

  متاسفم که تلاشی برای اموزش این میراث انجام نمیشه میتونید با کلیپ های تصویری این میراث رو موندگار کنید نه صرفا نواختن نی باشه نحوه اموزش رو به تصوی بکشید

 • نوروزی
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۹۲ در ۱۰:۴۲ ق.ظ

  باسلام و خسته نباشید صدای نی واقعا آرامش روح هستش در شرق گیلان منطقه اشکورات آقای بختیار باباخانی لشکانی استاد نی هستند که خیلی گمنامند و همچنین نعمت اسماعیلی لنگرود استاد نی هستند متاسفانه به این اساتید که نی رو بدون هیچ معلمی اموخته اند صدا و سیمای گیلان هیچ بهایی به این عزیزان نمی دهد. چرا و چرا نبایستی از وجود چنین اساتیدی استفاده کرد .

 • امیرهمایون باباخانی لشکانی
  ارسال شده در مرداد ۲۷, ۱۳۹۲ در ۱:۱۳ ق.ظ

  استادتوروخدابیالشکان اشکوربختیارباباخانی روببین واقعا عالی هستند

 • ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۹۲ در ۵:۰۹ ق.ظ

  باسلام دوستان از شما خواهش دارم ک بیشتر صدای نی استادانی همچون کسایی ناهید موسوی کیانی نژاد فروهری عمومی صنایعی را گوش بدهید و صدای نی تان را ب آنها نزدیک کنین بی شک نوازندگی درست را فرا میگیرید..آرزوی موفقیت برایتان

 • arma
  ارسال شده در اسفند ۱۶, ۱۳۹۲ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  با سلام خدمت استاد گرامی.من تازه میخوام نواختن نی رو شروع کنم و به خاطرمشغله کاری وقت برای رفتن به کلاس ندارم.لطفا یک کتاب یا cdاموزشی و مشخصات یک نی رو به من معرفی کنید.با تشکر و ارزوی موفقیت

 • قنبری
  ارسال شده در دی ۴, ۱۳۹۴ در ۸:۴۰ ق.ظ

  عالیه

 • محسن
  ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۹۴ در ۵:۰۶ ب.ظ

  باسلام سوالی داشتم درمورد در اوردن صدای من میخواهم طبق علاقه ای که از سالها قبل به نی داشتم شروع به تمرین کنم ولی متاسفانه همه دندانهایم خراب شده و بااجبار باید همه انهارا بکشم وازدندان مصنوعی استفاده کنم میخواستم بدانم ایا میتوانم با این وضعیتی که ذکر کردم به تمرینها برای تولید صدای نی با دندان مصنوعی بپردازم .یا که کلا منصرف شوم . ممنون میشوم اگر دراین مورد مرا راهنمایی کنید .متشکرم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

مروری بر آلبوم «لیله راست»

برخورد مستقیم گوش ایرانی با نغمات موسیقیِ عربی، در دوره‌ای (دهه‌های۴۰و۵۰) در کنارِ اشتهار ام‌کلثوم در ایران، در شاخه‌ی منحصربه‌فردی از موسیقی مردم‌پسند در خوانده‌های خوانندگانی چون قاسم جبلی یا داود مقامی و بعد از انقلاب بیش از همه عموماً در تلاوت قرآن بوده‌است. «لیله راست» (شبِ مقامِ راست) فرصتِ شنود و مواجهه‌ی مستقیم با اثری از موسیقی عرب را برایمان فراهم کرده‌است.

از روزهای گذشته…

نئو تانگو

نئو تانگو

توسعه و پیشرفت تانگو در همین جا متوقف نمیشود. مثالهایی که خواهد آمد، در گروه تانگو جدید یا Tango Nuevo قرار داده نشده اند زیرا چنین دسته بندیهایی معمولا با شناسایی امری که انجام یافته و تمام شده صورت میگیرد نه زمانی که چیزی همچنان در حال رشد و توسعه باشد. این گرایشها و سبکهای جدید را –که در آنها تاثیرات موسیقی الکترونیک در طیفهای مختلفی از بسیار نامحسوس تا کاملا غالب، وجود دارد- میتوان با عنوان “الکترو تانگو” electro tango یا “تانگو فیوژن” tango fusion توصیف کرد.
نکاتی درباره امپراتوری جاذبه (VII)

نکاتی درباره امپراتوری جاذبه (VII)

«این شیوه آموزشی را به ویژه باید به هنرجویان موسیقی ایرانی توصیه کرد که با وجود این همه مُد و مقام و مایه و گام و گوشه و دستگاه و شعبه و آواز نمی دانند این همه شاهد و ایست و متغیر و بُن مایه و تُنیک را چگونه مهار کنند. راه حل بسیار ساده است. فقط کافی است در هر مُد و مقامی که هستیم الگوی جاذبه دو ماژور را به آن تزریق کنیم. همه مشکلات بطور تمپورال و مترونومی ک و بدون کاربرد هرگونه آگوگیک در زمانی کمتر از یک دولا چنگ ترکیبی حل خواهند شد. ربع پرده ها و ردیف آلتره های تمامی هم که مشکلی ندارند. همانطور که آلتره های غربی نیم پرده بالا – پایین می شوند، آلتره های ما فقط ربع پرده تغییر می کنند و در نتیجه خواندن آنها هم بسیار ساده تر است.» (بیضایی ۱۳۸۴، ۲۰۴)
نقد آرای محمدرضا درویشی (V)

نقد آرای محمدرضا درویشی (V)

محمدرضا درویشی درباره‌ی موضوعِ تکرار در هنر شرقی می‌نویسد: «ما در یک مرحله‌ی برزخی، عنصر تکرار در هنر شرقی را یکنواختیِ ملال‌انگیز پنداشتیم و رنگارنگی، تنوع و عظمت بیرونیِ هنر غربی را نشانه‌ی عمق. واقعیت این است که نه تکرار در هنر شرقی ملال‌انگیز است و نه تنوع و رنگارنگیِ هنر غربی الزاماً گویای عمق اندیشه.
چارلی ورنون، نوازنده ترومبون باس

چارلی ورنون، نوازنده ترومبون باس

چارلز “چارلی” ورنون (Charles “Charlie” Vernon) نوازنده بزرگ آمریکایی ترومبون باس در ارکستر سمفونی شیکاگو است. ترومبون‌های رایج عملاً ترومبون‌های تنور و باس هستند. ترومبون از دوره رنسانس در موسیقی مذهبی کلیساها بکار می‌رفته ولی در آثار ارکستری چندان رایج نبود. بتهوون با استفاده از این ساز در موومان آخر سمفونی پنجم خود آن را رایج کرد و تحت تاثیر وی بود که بسیاری از آهنگسازان بعد از او، به ترومبون نقشی در آثار خود دادند.
رساله ابن خردادبه (III)

رساله ابن خردادبه (III)

شاعر گوید: نغمه‌ایست که چون بگوش رسد آرامش بخشد… و همچنانکه برای ایرانیها خواب‌آور است ما را نیز به خواب می‌برد. کسری (‌۲۲) گوید: عود عالی‌ترین‌ سازهاست و من حاضرم برای اصلاح و تکمیل این ساز صد هزار درهم اعطا کنم. ایرانیان سازی دارند بنام ونج (۲۳) که هفت تار (سیم) دارد و نواختن آن شبیه صنج است و اهالی‌ خراسان و توابع آنرا در عمل آورند.
آشنایی با “Modal Jazz”

آشنایی با “Modal Jazz”

اگر به موسیقی سبک بی باپ (bebop) توجه کرده باشید حتماً متوجه شدید که چگونه همراهی کنندگان سولیست از آکوردهای مختلف برای تغییرات سریع ملودی استفاده می کنند و یا برعکس چگونه سولیست برای هماهنگ با هارمونی – که به سرعت تغییر می کند – ملودی های روان بالا و پایین رونده با استفاده از نتهای کروماتیک اجرا می کند.
گفتگو با ند رورم (III)

گفتگو با ند رورم (III)

به عقیده من ساخت اثری اپرایی بر پایه یک فیلم و یا یک اثر ادبی مشهور، کاری خطرناک است. نمی دانم اگر از من خواسته نشده بود اپرای “شهر ما” را بسازم، آیا آن را می ساختم یا خیر. همه می گفتند، ند رورم تا چه اندازه می تواند اصل این اثر را بهبود بخشد؟ من قصد نداشتم آنرا بیشتر از آنچه هست بهبود دهم که وردی اتلوی شکسپیر را تغییر داد!
گزارشی از سخنرانی مژگان چاهیان در فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران

گزارشی از سخنرانی مژگان چاهیان در فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران

سمینار پژوهشی “مطالعه‌ی تأویلی فعالیت‌های موسیقی معاصر در ایران” ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ از ساعت ۱۲ تا ۱۴:۳۰ در موزه هنرهای معاصر تهران – سینما تک در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران برگزار شد. نوشته ای که پیش رو دارید گزارشی است از سخنرانی مژگان چاهیان تحت عنوان «تأثیر نغمات موسیقی قدیم بر آهنگسازی معاصر» در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران.
مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی (IV)

مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی (IV)

در قرن پانزدهم، عبدالقادر مراغی در کتاب «جامع الالحان» ساختار و عملکرد عود و سازهای مشابه آن را بررسی کرده‌است (عود قدیم، عود کامل، تحفه‌العود، پیپا و شاهرود). او با استفاده از تکنیک‌ها و «ترجیعات»، مضراب عود را معرفی کرده است (Sezikli.2011:235-252). عبدالعزیز عودنواز فرزند عبدالقادر مراغی و نوازنده‌ی سلطان محمد فاتح، در کتاب «نقاوه‌الادوار» درباره‌ی عود مطالبی مشابه اطلاعات ارائه شده در کتاب پدرش را بیان کرده است (Koc.2010,46,50). از پایان قرن نهم تا قرن سیزدهم هجری، سازهای تنبور (۵) و نی به تدریج جایگزین عود شدند (Tanrikorur.2001:189)؛ علت این امر تا حدود زیادی به سبب علاقه‌مند شدن عثمانیان به سازهای تنبور و نی و گسترش سماع بوده‌است.
انتخاب سبک آهنگسازی، برگ برنده آهنگساز

انتخاب سبک آهنگسازی، برگ برنده آهنگساز

فیلم سینمایی “اینجا کسی نمی میرد” با کارگردانی حسین کندری در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، در ۶ سینمای تهران به اکران رسیده است. موسیقی این فیلم ساخته مهدی پناهی، آهنگساز، نوازنده و رهبر ارکستر است. امروز نقدی درباره موسیقی این فیلم، به قلم حمید یوسفی را می خوانید: