Radio K.A.O.S – I

Radio K.A.O.S
Radio K.A.O.S
سال ۱۹۷۹ راجر واترز در حال ساخت یک مستند رادیویی درباره آلبوم “The Wall” بود که با جیم لد (Jim Ladd تهیه کننده برنامه های رادیویی و از مشهورترین DJ های راک رایدو در آمریکا) ملاقات کرد. این ملاقات نقطه شروع رابطه دوستانه و صمیمی ای بود که تا به امروز نیز ادامه یافته است.

دوستی با جیم لد همچون نوری به زندگی تیره و تار واترز تابید و الهام بخش او برای ادامه فعالیت هنری او شد بطوریکه واترز به تدریج به تعهد جیم لد نسبت به شبکه رادیویی “KMET” (رادیوی محلی پخش موسیقی در لوس آنجلس) و تلاش های بی وقفه اش به منظور تغییر و اصلاح روند برنامه ریزی آن شبکه علاقمند شد.

audio fileRadio Waves

واترز در سال ۱۹۸۵ واترز ترانه ای با عنوان “Get Back To Radio” نوشت که به نظر می رسد تجربه دوستی و همکاری واترز با “Ladd” و همچنین خاطرات کودکی اش در زمانی که شب ها به رادیو گوش می سپرد در نگارش آن بی تاثیر نبوده است.

حادثه ای که در سال ۱۹۸۵ در اعتصاب معدنچیان در انگلستان رخ داد و طی آن یک راننده تاکسی در حالی که یکی از معدنچیان را به محل کارش می رساند به قتل رسید، الهام بخش واترز برای نوشتن ترانه “Who Needs Information” و پس از آن “Me Or Him” شد. این دو ترانه از جمله موسیقی هایی هستند که در آلبوم “Radio K.A.O.S” مورد استفاده قرار گرفت.

واترز از زمانی که گروه پینک فلوید را ترک کرد در اندیشه تهیه اولین آلبوم انفرادی و پیاده سازی ایده هایش در آن بود. این آلبوم که ضبط آن در مدت سه ماه به پایان رسید، نتیجه کار بر روی ۱۶ آهنگ مربوط به سالهای پس از ۱۹۸۶ بود.

ضبط این آلبوم با همکاری گروه “Bleeding Heart” انجام شد و به آن علاوه بر هشت آهنگ تهیه شده برای آلبوم Radio K.A.O.S، دو آهنگ “”Get Back To Radio و “Going To Live In LA” نیز افزون گشت، به علاوه اجرای زنده آهنگ “Molly’s Song” نیز در این آلبوم به چشم می خورد.

واترز یک بار طی مصاحبه ای اعلام نموده که در نظر دارد یک آلبوم EP از آهنگ های منتشر نشده در پروژه مذکور را برای علاقمندان روانه بازار نماید، اما چنین آلبومی هیچگاه منتشر شد.

audio fileWho Needs Information

در ماه آوریل سال ۱۹۸۷، طی یک خبر ناگهانی در مطبوعات، انتشار آلبوم “Radio K.A.O.S” و متعاقب آن برگزاری یک تور توسط واترز اعلام گردید. درست مانند “The Wall” از مراحل مختلف ضبط این آلبوم و نیز اجراهای زنده آن، فیلم هایی تهیه شد.

شروعی نا موفق
ترانه “Radio Waves” اولین قطعه آلبوم مذکور، در یازدهم ماه مه در انگلستان و در ششم ژوئن سال ۱۹۸۷ در آمریکا انتشار یافت. اما واترز در آن زمان از پخش رادیویی و تلویزیونی آن چندان راضی به نظر نمی رسید. این آلبوم در پانزدهم ژوئن وارد بازار شد و متاسفانه با امید بسیاری که واترز به سود اقتصادی این کار داشت، با موفقیت مالی چشمگیری مواجه نشد.

شاید شرایط نامساعد واترز از لحاظ روحی و تلاشی که برای ساخت یک آلبوم مدرن داشت در این امر بی تاثیر نبود. او خود در این باره می گوید:

“من و یکی از تهیه کنندگان، هر دو سعی و تاکید بسیاری بر ساخت یک آلبوم مدرن داشتیم. متاسفانه چنین اجباری سبب شد دست به کارهایی بزنم که رغبت چندانی به آنها نداشتم. شاید اصلا نباید این آلبوم را ضبط می کردم.”

بد نیست اشاره کنیم که واترز در این کار برای اولین بار از “drum machines” نمود.

جو حاکم بر بازار موسیقی آن زمان سبب شده بود، منتقدان این عرصه دید مثبتی نسبت به پخش رادیویی آهنگ های متعدد نداشته باشند. نقدهای متفاوتی که در مورد این آلبوم منتشر شد نیز چندان تاثیر گذار نبود، هر چند بسیاری آن را در مقایسه با آلبوم”The Pros And Cons Of Hitch-Hiking” نوعی پیشرفت تلقی نمودند.

5 دیدگاه

 • ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۴:۴۵ ب.ظ

  واقعا کسی فکر می کنه که آلبوم Radio KAOS نسبت به The Pros… پیشرفت داشته؟ من نمی دونم چرا اینقدر در حق آلبوم Pros and Cons ظلم شده. من شخصا این آلبوم رو یکی از قدرتند ترین کار های راجر بعد از جدا شدن از پینک می دونم. NC های اریک فوق العاده اس. خود فرم روایی آلبوم هم حرف نداره. کلا خیلی باش حال می کنم.

 • farzad
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۴ ب.ظ

  bale,kamelan ba harfe safa movafegham.pors adn cons az nazare manam albume ghaviist.

 • VaHiD ThE DoorS
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۷ در ۴:۴۹ ب.ظ

  یکی دیگه از شاهکارهای موسیقی راجر .

 • homayoon
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۷ در ۷:۰۲ ب.ظ

  به خاطر فروش پایین به این آلبوم لقب تجربه ی ناموفق دادن!
  خب ، ظاهرا در همه جای آسمون یه رنگه
  واقعا واجعه ست که همه چی رو با سنگ محک فروش بسنجیم.
  این آلبوم یه دریچه نو تو راک باز کرد
  راکی که نقطه ی اتکاش سلوی الکتریک شده بود. حتما تو ویدیوهای کنسرتای راک دیدید
  دوربین ۸۰ درصد روی سلوسیت الکتریکه گیتاره ، بقیه که . . .
  حالا این آلبوم یه روش دیگه پیشنهاد میکنه
  tide is turning یه کار معمولی بود؟؟!
  با این آهنگ میشه تا کجاها که نرفت
  home اولین بار که شنیدم فک کردم کار جف بک هست ؛ شاهکار ، تکان دهنده
  گوش ها را باید شست ، جور دیگر باید شنید!

 • p.p
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۸ در ۵:۱۱ ب.ظ

  radio kaosهم مانند بقیه ی کارهای واترز وبقیه اعضای پینک فلوید محشره.نمیشه بین هیچکدام از کاراشون فرق گذاشت.البته sunset stripضعیفترین کار در این کاسته.ولی من که همه ی پینک فلویدیها رو میپرستم.فقط ایکاش راچر و دیوید غرورشونو میشکستندواز هم جدا نمیشدند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXII)

در چنین شرایط داخلی و بین المللی در موسیقی ایرانی هم جهت گیری جدیدی با برنامه «به پیش به سوی گذشته» شکل گرفت. در سال ۱۳۴۳ در وزارت فرهنگ و هنر وقت «گروه پایور» به سرپرستی فرامرز پایور نوازنده سنتور و آهنگساز، اولین ارکستری است که فقط از سازهای ایرانی تشکیل می شود و آثار آهنگسازان گذشته را (مانند درویش خان، عارف، شیدا، نی داود) در برنامه کارش قرار می دهد. تکنوازان این ارکستر: هوشنگ ظریف تار، رحمت الله بدیعی کمانچه (او اول نوازنده ویلن و از بهترین شاگردان صبا بود) و حسن ناهید نی بودند.

از روزهای گذشته…

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *
بیانیه‌ دبیر پنجمین جشنواره‌ی سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی

بیانیه‌ دبیر پنجمین جشنواره‌ی سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی

طرح جشنواره پنجم سایت ها و وبلاگ های موسیقی، در شرایطی شکل گرفت که به دلیل مشکلات مالی جشنواره در دو دوره گذشته، برگزاری این جشنواره با تردید روبرو بود تا اینکه در اسفند ماه گذشته، از طریق هنرمند گرامی جناب آقای ناصر ایزدی، با موسسه رادنواندیش اولین همکاری خود را آغاز کردیم و خوشبختانه توانستیم از طریق حمایت های مادی و معنوی این موسسه با مدیریت هنرمند ارجمند جناب آقای بردیا صدرنوری و نیز حمایت فرهنگسرای ارسباران با مدیریت جناب آقای محسن سلیمانی و مدیریت موسیقی هنرمند سخت کوش و ارجمند، جناب آقای شهرام صارمی، بی دغدغه ترین دوره این جشنواره را اجرا کنیم.
«آسمان، مهتاب» منتشر شد

«آسمان، مهتاب» منتشر شد

آلبوم «آسمان، مهتاب» با صدای هادی فیض آبادی و آهنگسازی کاوه سروریان به مناسبت نوروز ۹۲ منتشر شد. پس از گذشت ماه ها بالاخره آلبوم «آسمان، مهتاب»، توسط شرکت هزار نغمه بسته نگار روانه بازار موسیقی شد. آسمان مهتاب اثری در باب احیای موسیقی سنتی نیست، بلکه تلاش می کند تا با بهره گیری از امکانات موسیقی دستگاهی ایران سخنی به فراخور زمان ارائه کند، این نکته ای است که امروزه در میان آثار منتشر شده از هنرمندان موسیقی ایران کمتر دیده می شود.
امینی: انتقال نت ها کار وقت گیری است

امینی: انتقال نت ها کار وقت گیری است

قرار است یعنی این مجموعه آلبوم ۸ تایی در یک جزوه پارتیتور چاپ شود و گروه‌ها از این به بعد می‌توانند یک پارت ارکستر کامل هم داشته باشند و اگر خواستن استفاده کنند.
مغالطات ایرانی – فرم اپرا (II)

مغالطات ایرانی – فرم اپرا (II)

در این مطالب دو شبهه مهم به آثار اخیر اپرایی ایرانی وارد می شود که این شبهات به زعم نویسندگانشان (و البته بعضی از همفکرانشان) قابل چشم پوشی نیست و بی درنگ سه اثر اخیر را فاقد شرایط لازم برای گرفتن عنوان اپرا معرفی می کند. این دو مورد، اجرا نشدن این آثار به صورت زنده است و دومی غیر آکوستیک بودن آنهاست.
چرا سنتور سل کوک؟ (III)

چرا سنتور سل کوک؟ (III)

ابتدا از لحاظ ابعاد: طول سنتورهای سی کوک حدوداً ده سانت و عرض آن یک یا حداکثر دو سانت کمتر از سنتورهای سل کوک است و این اندازه کاملاً مناسب با میزهای جدیدی است که سطح آنها کوچکتر شده (تقریبا نصف میزهای قدیمی). بنابراین ابعادِ یک سنتور سی کوک با جعبه فقط “کمی” بزرگتر از ویلن (با جعبه) خواهد بود. (ویلن هایی که جعبه ی آنها مستطیل شکل است).
پیانو – کوک ، قسمت دوم

پیانو – کوک ، قسمت دوم

پیانو چه مواقعی نیاز به کوک کردن دارد؟ Steinway & Sons می گوید : “مهم نیست که پیانو شما از چه مارکی باشد، چه کسی آنرا قبلآ کوک کرده باشد و در چه شرایط آب و هوایی باشد. طبیعت پیانو در این هست که به تدریج از کوک خارج شود.”
نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (IV)

نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (IV)

همان‌طور که ذکر شد، در آنالیزی که می‌خوانید، نسخه صوتی «قطعه‌ای در ماهور» که توسط انتشارات ماهور در آلبومی به نام «گروه‌نوازی» منتشر شد را به عنوان نسخه مرجع قرار دادیم، چرا که به خاطر ضبط استودیویی، اشکالات اجرایی قابل اصلاح بوده است و طبعا، این نسخه مورد تایید نهایی آهنگساز نیز بوده است.
گوستاوو دودامِل، چهره کاریزماتیکِ اِل سیتما

گوستاوو دودامِل، چهره کاریزماتیکِ اِل سیتما

چهره کاریزماتیکِ اِل سیتما، گوستاوو دودامِل (Gustavo Dudamel) نام دارد. ستاره ای واقعی در کشورش (هر چند او این اصطلاح را نمی پسندد در حالی که از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است)، این رهبر ارکستر در سال ۱۹۸۱ متولد شده است و امروزه جز یکی از موسیقی دان های برجسته کلاسیک به شمار می رود.
به بهانه معرفی آثار چند صدایی آهنگسازان ایران و ترکیه (II)

به بهانه معرفی آثار چند صدایی آهنگسازان ایران و ترکیه (II)

شوربختانه، تصور آتاتورک از نوگرایی و ملی گرایی، عرصه را برای اقوام غیر ترک این کشور بسیار ترک کرد، تا حدی که اقوام بزرگی مثل ارامنه، یونانی ها، ایرانی ها و کردها تحت فشار دولت ترکیه یا مجبور به تغییر زبان و فرهنگ خود شدند یا با زور اسلحه کشور را ترک کردند. در این دوره، بسیاری از کلماتی که از دید دولت آتاتورک، ترکی محسوب نمی شد، ممنوع شد، حتی کار به جایی رسید که بعضی از حروف هم از ادبیات رسمی حذف گشتند؛ بعضی از فرم های موسیقی که سابقه چند صد ساله در این کشور داشتند، به دلیل تصورات ناسیونالیستی حذف و بسیاری از نوازندگان خانه نشین شدند.