Radio K.A.O.S – I

Radio K.A.O.S
Radio K.A.O.S
سال ۱۹۷۹ راجر واترز در حال ساخت یک مستند رادیویی درباره آلبوم “The Wall” بود که با جیم لد (Jim Ladd تهیه کننده برنامه های رادیویی و از مشهورترین DJ های راک رایدو در آمریکا) ملاقات کرد. این ملاقات نقطه شروع رابطه دوستانه و صمیمی ای بود که تا به امروز نیز ادامه یافته است.

دوستی با جیم لد همچون نوری به زندگی تیره و تار واترز تابید و الهام بخش او برای ادامه فعالیت هنری او شد بطوریکه واترز به تدریج به تعهد جیم لد نسبت به شبکه رادیویی “KMET” (رادیوی محلی پخش موسیقی در لوس آنجلس) و تلاش های بی وقفه اش به منظور تغییر و اصلاح روند برنامه ریزی آن شبکه علاقمند شد.

audio fileRadio Waves

واترز در سال ۱۹۸۵ واترز ترانه ای با عنوان “Get Back To Radio” نوشت که به نظر می رسد تجربه دوستی و همکاری واترز با “Ladd” و همچنین خاطرات کودکی اش در زمانی که شب ها به رادیو گوش می سپرد در نگارش آن بی تاثیر نبوده است.

حادثه ای که در سال ۱۹۸۵ در اعتصاب معدنچیان در انگلستان رخ داد و طی آن یک راننده تاکسی در حالی که یکی از معدنچیان را به محل کارش می رساند به قتل رسید، الهام بخش واترز برای نوشتن ترانه “Who Needs Information” و پس از آن “Me Or Him” شد. این دو ترانه از جمله موسیقی هایی هستند که در آلبوم “Radio K.A.O.S” مورد استفاده قرار گرفت.

واترز از زمانی که گروه پینک فلوید را ترک کرد در اندیشه تهیه اولین آلبوم انفرادی و پیاده سازی ایده هایش در آن بود. این آلبوم که ضبط آن در مدت سه ماه به پایان رسید، نتیجه کار بر روی ۱۶ آهنگ مربوط به سالهای پس از ۱۹۸۶ بود.

ضبط این آلبوم با همکاری گروه “Bleeding Heart” انجام شد و به آن علاوه بر هشت آهنگ تهیه شده برای آلبوم Radio K.A.O.S، دو آهنگ “”Get Back To Radio و “Going To Live In LA” نیز افزون گشت، به علاوه اجرای زنده آهنگ “Molly’s Song” نیز در این آلبوم به چشم می خورد.

واترز یک بار طی مصاحبه ای اعلام نموده که در نظر دارد یک آلبوم EP از آهنگ های منتشر نشده در پروژه مذکور را برای علاقمندان روانه بازار نماید، اما چنین آلبومی هیچگاه منتشر شد.

audio fileWho Needs Information

در ماه آوریل سال ۱۹۸۷، طی یک خبر ناگهانی در مطبوعات، انتشار آلبوم “Radio K.A.O.S” و متعاقب آن برگزاری یک تور توسط واترز اعلام گردید. درست مانند “The Wall” از مراحل مختلف ضبط این آلبوم و نیز اجراهای زنده آن، فیلم هایی تهیه شد.

شروعی نا موفق
ترانه “Radio Waves” اولین قطعه آلبوم مذکور، در یازدهم ماه مه در انگلستان و در ششم ژوئن سال ۱۹۸۷ در آمریکا انتشار یافت. اما واترز در آن زمان از پخش رادیویی و تلویزیونی آن چندان راضی به نظر نمی رسید. این آلبوم در پانزدهم ژوئن وارد بازار شد و متاسفانه با امید بسیاری که واترز به سود اقتصادی این کار داشت، با موفقیت مالی چشمگیری مواجه نشد.

شاید شرایط نامساعد واترز از لحاظ روحی و تلاشی که برای ساخت یک آلبوم مدرن داشت در این امر بی تاثیر نبود. او خود در این باره می گوید:

“من و یکی از تهیه کنندگان، هر دو سعی و تاکید بسیاری بر ساخت یک آلبوم مدرن داشتیم. متاسفانه چنین اجباری سبب شد دست به کارهایی بزنم که رغبت چندانی به آنها نداشتم. شاید اصلا نباید این آلبوم را ضبط می کردم.”

بد نیست اشاره کنیم که واترز در این کار برای اولین بار از “drum machines” نمود.

جو حاکم بر بازار موسیقی آن زمان سبب شده بود، منتقدان این عرصه دید مثبتی نسبت به پخش رادیویی آهنگ های متعدد نداشته باشند. نقدهای متفاوتی که در مورد این آلبوم منتشر شد نیز چندان تاثیر گذار نبود، هر چند بسیاری آن را در مقایسه با آلبوم”The Pros And Cons Of Hitch-Hiking” نوعی پیشرفت تلقی نمودند.

5 دیدگاه

 • ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۴:۴۵ ب.ظ

  واقعا کسی فکر می کنه که آلبوم Radio KAOS نسبت به The Pros… پیشرفت داشته؟ من نمی دونم چرا اینقدر در حق آلبوم Pros and Cons ظلم شده. من شخصا این آلبوم رو یکی از قدرتند ترین کار های راجر بعد از جدا شدن از پینک می دونم. NC های اریک فوق العاده اس. خود فرم روایی آلبوم هم حرف نداره. کلا خیلی باش حال می کنم.

 • farzad
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۶ در ۱۰:۰۴ ب.ظ

  bale,kamelan ba harfe safa movafegham.pors adn cons az nazare manam albume ghaviist.

 • VaHiD ThE DoorS
  ارسال شده در تیر ۲۲, ۱۳۸۷ در ۴:۴۹ ب.ظ

  یکی دیگه از شاهکارهای موسیقی راجر .

 • homayoon
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۷ در ۷:۰۲ ب.ظ

  به خاطر فروش پایین به این آلبوم لقب تجربه ی ناموفق دادن!
  خب ، ظاهرا در همه جای آسمون یه رنگه
  واقعا واجعه ست که همه چی رو با سنگ محک فروش بسنجیم.
  این آلبوم یه دریچه نو تو راک باز کرد
  راکی که نقطه ی اتکاش سلوی الکتریک شده بود. حتما تو ویدیوهای کنسرتای راک دیدید
  دوربین ۸۰ درصد روی سلوسیت الکتریکه گیتاره ، بقیه که . . .
  حالا این آلبوم یه روش دیگه پیشنهاد میکنه
  tide is turning یه کار معمولی بود؟؟!
  با این آهنگ میشه تا کجاها که نرفت
  home اولین بار که شنیدم فک کردم کار جف بک هست ؛ شاهکار ، تکان دهنده
  گوش ها را باید شست ، جور دیگر باید شنید!

 • p.p
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۵, ۱۳۸۸ در ۵:۱۱ ب.ظ

  radio kaosهم مانند بقیه ی کارهای واترز وبقیه اعضای پینک فلوید محشره.نمیشه بین هیچکدام از کاراشون فرق گذاشت.البته sunset stripضعیفترین کار در این کاسته.ولی من که همه ی پینک فلویدیها رو میپرستم.فقط ایکاش راچر و دیوید غرورشونو میشکستندواز هم جدا نمیشدند.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIV)

«دستور تار» اولین کتاب تئوری موسیقی نوین و علمی ایران است. با بررسی آن می توان به علت عدم موفقیت مکتب وزیری که با امیدواری زیادی شروع شده بود، پی برد. یک اشکال اساسی در همان مقدمه ای که او بر دستور تار نوشته آشکار می شود:

از روزهای گذشته…

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (I)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (I)

تاریخ نگاری در مقوله ی هنر، در فرهنگ ایرانی و فارسی بیشتر به شعر و ادبیات اختصاص یافته و تنها در این بخش است که بررسی های تاریخی مفصل، معتبر و متنوع موجود است. بررسی های تاریخی در هنرهای دیگر، از جمله موسیقی، کم یاب اند و آنچه که هست (چنان که در این نوشته بررسی خواهد شد) چندان معتبر و مفصل نیستند.
تئوری بنیادین موسیقی (قسمت دوم)

تئوری بنیادین موسیقی (قسمت دوم)

برای آنکه نت های موسیقی را در دورهای پی درپی که پیشتر نشان داده شد بتوان به خط موسیقی نوشت خطوطی به کار برده می شود که حامل نام دارد. حال در ساده ترین و معمول ترین کاربرد خود عبارت است از پنج خط موازی با فاصله های مساوی. حامل پنج خطی دارای یازده محل برای جا دادن نت های موسیقی است پنج محل روی خط ها چهار محل میان خط ها یک محل پایین و یک محل بالای حامل به این ترتیب روی هر حاملی می توان یازده نت جای داد.
نکاتی درباره امپراتوری جاذبه (V)

نکاتی درباره امپراتوری جاذبه (V)

در مورد مفهوم واژه مترونومی که حق با منتقد محترم است، اما اصطلاح تمپورال، این واژه در اصل ایتالیایی است و نه انگلیسی و در موسیقی هم کاربرد دارد (Sadie 1998، ۶۸۵). درباره کاربرد صدای اوم برای اجرای سکوت سه مورد وجود دارد، اولاً مگر در ایران نیز مانند هند سیستم سرایش وجود داشته که «اکنون پس از هزار سال برای بیان سکوت “اوم” قرار گرفته» (بیضایی ۱۳۸۴، ۱۹۹) و مشکل­ ساز گردیده است. ثانیاً در اغلب موسیقی های خاورمیانه در سرایش به جای سکوت از صدای اِس (es) استفاده می شود و مشکلی هم در ریتم خوانی و سرایش ندارند، ثالثاً صدای اوم، در مدیتاسیون کاربرد ندارد و این موضوع برداشتی سطحی و غلط از فلسفه وجودی و کاربردی این صدا در فرهنگ هند است. «به طوری که موسیقی در هند با فلسفه و مذهب پیوند ناگسستنی دارد و گفته می شود صدا به دو گونه تولید می گردد» (صارمی ۱۳۷۴، ۴۵)، «یکی صوت غیر قابل شنوایی آناهاتا نادا (Anahata Nada) و دیگری صوت قابل شنوایی آهاتا نادا» (مسعودیه ۱۳۸۳، ۳۲)؛ و «اوم (AUM) که جزء آناهاتا نادا محسوب می شود، یک وِرد نیست و کاربرد آن هم در مدیتاسیون و مراقبه نیست» (اشو ۱۳۸۲، ۱۱۸ و ۱۱۹).
“موسیقی همه زندگی من است” (IV)

“موسیقی همه زندگی من است” (IV)

اثر زیبائیست و تمام موسیقیدانان حاضر در این آلبوم بهترین هستند، شلی مانه (Shelly Manne) و همه… اجرای آن برای خود ما نیز بسیار اثر گذار بود، همه در حین اجرا در حال اشک ریختن بودند. حالا زمانی که به آن آلبوم گوش می دهم می بینم موسیقی آن بسیار غنی است و برای خواندن، متن بلندی داشته که همچنان آن را دوست دارم. اشعاری که مایکل نوشته بود بسیار زیبا بودند، وی همچنان می نویسد. من چندین کنسرت را به همراه او اجرا کردم که یکی از آنها در تالار کارنگی بود.
صبوحی: محدود به کودکان آهنگسازی نکردم

صبوحی: محدود به کودکان آهنگسازی نکردم

شاید مهجورترین ژانر موسیقی چه در زمینه نگاه عمیق به آن و چه نگارش و اجرا، موسیقی کودک است و صد البته نباید غافل بود که این ژانر موسیقی به حق از سخت ترین هاست که به قول حضرت مولانا: چون که با کودک سر و کارت فتاد – پس زبان کودکی باید گشاد
وضعیت ویژه (I)

وضعیت ویژه (I)

سالهاست اصطلاح “فیلم جشنواره پسند” را می شنویم؛ فیلمهایی که تحت تاثیر علایق داوران ساخته شده و هدفی جز خودنمایی در جشنواره ها ندارد. اصولأ رقابت سنگین و دقت بالای داوران در انتخاب فیلمهای برتر باید موجب رشد کمی و کیفی فیلمها شود اما در مورد فیلمهای ایرانی اوضاع متفاوت است.
نماد‌شناسی عود (I)

نماد‌شناسی عود (I)

عود (معرب wood) ساز اصلی موسیقی کلاسیک عربی است. شاعران در سراسر قلمروی اسلام هزاران سال در وصف آن شعرها سروده‌اند. العود، در واژه و محتوا، به فواصل دور تا اروپا و آفریقا و آسیای غربی راه پیدا کرده‌است. پشت گلابی‌شکل آن به چشم‌ها آشنا است. نقاشان همواره دوست داشته‌اند جزییات آن را در مینیاتورهای شرقی و نقاشی‌های اروپایی به تصویر بکشند.
ارتباط ساز و کامپیوتر با MIDI

ارتباط ساز و کامپیوتر با MIDI

همانطور که می دانید MIDI استانداردی صنعتی برای برقراری ارتباط میان دستگاه های مختلف موسیقی با یکدیگر و کامپیوتر است. مهمترین ویژگی MIDI که باعث موفقیت آن نیز شده است عدم ارسال محتویات صدا بصورت آنالوگ بین دستگاه های موسیقی است. در واقع در این استاندارد برای اجرای هر نت پارامترهای لازم کیفی و کمی، تهیه و بصورت دیجیتال به دستگاه های موسیقی ارسال می شود.
اشتوکهاوزن، عقل گرا و عارف (I)

اشتوکهاوزن، عقل گرا و عارف (I)

کارلهاین اشتوکهاوزن که در ۷۹ سالگی درگذشت یکی از موزیسین های آینده بین و برجسته قرن بیستم بود. اشتوکهاوزن پیوسته یک بیت شعر از ویلیام بلیک را نقل می کرد: «کسی که لذت را در لحظه در می یابد، در طلوع جاودانگی به سر می برد». اشتوکهاوزن که مانند بلیک، تصویر های ذهنی خود را دنبال می کرد؛ همانند او به راه های عجیب غریب کشانده شد. در نتیجه او احترام فرقه ای را به خود جلب کرد که پیروی از آن در بین آهنگسازان قرن بیستم منحصر به فرد است. البته باید اشاره کرد که نتیجه فعالیت های او همچنین به تمسخر این آهنگساز نیز منجر شد. شاید این جمله از راجر اسکروتن که می گوید: «اشتوکهاوزن بیشتر از اینکه امپراطوری برهنه باشد، ستی از لباس های با شکوه است که یک امپراطور کم دارد» این دید تردید آمیز درباره اشتوکهاوزن را به خوبی توضیح می دهد. این دیدگاه از دهه ۷۰ قرن بیستم در کشورهای آنگلوساکسون حاکم است.
سیر تحول در انتخاب کتاب سال موسیقی

سیر تحول در انتخاب کتاب سال موسیقی

آنچه پیرامون موسیقی در بادی امر به ذهن متبادر می شود، حوزه اجراست. اعم از نوازندگی و آهنگسازی اما واقعیت آن که دو حوزه آموزش و پژوهش از عرصه های اساسی در پیشبرد اهداف موسیقایی است. تالیف متون آموزشی، تدوین استاندارها و روشها و فنون تدریس، ترجمه متون غنی موسیقایی سایر کشورها، شناخت و تجزیه تحلیل اتنوموزیکولوژی، ایجاد دپارتمانهای پژوهشی دربخش های مختلف موسیقایی، گسترش حیطه های صوتی سازهای ایرانی، تدوین و گسترش متدهای بومی آموزش موسیقی برای کودکان، اکوستیک صوت و رعایت اصول و استاندارهای صوتی در معماری ساختمانها و تالارها و… به عنوان بخش های پشتیبان و پرستار، در غنی سازی حوزه ساخت و اجرا ی موسیقی موثرند.