Radio K.A.O.S – I I

Radio K.A.O.S
Radio K.A.O.S
مفهوم و محتوی آلبوم
شخصیت اصلی این آلبوم، بیلی (Billy) جوانی است که از نقص عضو رنج می برد و در خیالش خود را گیاه می پندارد. تقریبا در شرایطی که هیچ امیدی به بهبودی و پیشرفت او نیست، اما او با پشتکار و اصرار مادرش با استفاده از چوب مخصوص رهبری ارکستر که به پیشانی اش بسته است، قادر به تایپ کردن می گردد و بدین روش اشعار مختلف و متونی که در ذهن دارد را بر روی کاغذ می آورد.

واترز این شخصیت را در ولز (Wales) در نظر گرفت، همان جایی که نسخه سینمایی “Bring The Boys Back Home” و “Outside The Wall” ضبط شد.

نیک گریفتس (Nick Griffiths) از تهیه کنندگان این آلبوم که در کنار واترز حضور داشت، معتقد بود با در نظر داشتن موفقیت تجاری، بهتر است پایان خوشی برای این داستان تعبیه گردد. این کار برای آن دسته از شنوندگانی که با کارها و سلیقه واترز آشنایی داشتند، تعجب آور بود. او خود اعتراف کرده که با اصرار شدید واترز را تشویق نموده که خوشبینی و امید به آینده را در داستان بگنجاند.

audio fileSunset Strip

در همین راستا ترانه مشهور “The Tide Is Turning” در آلبوم گنجانده شد که به استفاده مثبت از تکنولوژی ارتباطات و برگزاری “Live Aid” در سال ۱۹۸۵ اشاره دارد.

مشکل با اعضای گروه پینک فلوید و حضور در دادگاه
حضور واترز در دادگاههای متعددی که هم گروهیهای اسبقش بر علیه او ترتیب داده بودند تا سال ۱۹۸۷ کماکان ادامه داشت. هر چند مطبوعات بارها و بارها واترز را در دادگاه شکست خورده اعلام نمودند اما در ماه آوریل همان سال معلوم شد که او تصمیم دارد به پی گیری مشکل تا زمانی که به طور کامل حقوق مربوطه به “پینک فلوید” را دریافت نماید، ادامه دهد.

این قضیه تنها چند ماه پس از انتشار “Radio K.A.O.S” بود که در همان زمان پینک فلوید، بدون حضور واترز آلبوم “A Momentary Lapse Of Reason” را روانه بازار نمود.

audio fileThe Tide Is Turning

بازگشت مجدد
فشار روحی واترز کماکان ادامه داشت. در این میان همکاری او با جاناتان پارک (Jonathon Park) و مارک فیشر (Mark Fisher) برای برگزاری کنسرت یک پیروزی برایش محسوب شد. زمانی که واترز برخلاف هم گروهی های سابقش از توجه چندانی برخوردار نبود، تصمیم به برگزاری توری با حداقل هزینه و امکانات گرفت.

در حقیقت این کار برنامه ای جهت بازگشت مجدد واترز و برقرای ارتباط با مخاطبان و علاقه مندانش بود. او حتی برگزاری این تور در استرالیا و ژاپن را به دلیل کمبود تقاضا لغو کرد و تنها دو بار در اروپا برنامه اجرا نمود. نقدها و نظرات متفاوتی در مطبوعات در این باره به چاپ رسید و اجرای زنده ای از آن نیز از رادیو پخش شد.

سرانجام در اواخر سال ۱۹۸۷ در تاریخ ۲۳ دسامبر، واترز و گیلمور قراردادی را به منظور پایان دادن به جدال های قانونی با یکدیگر به امضاء رساندند.

بقیه اعضای گروه پینک فلوید نیز حق و حقوق مربوطه خود از نام “پینک فلوید” را دریافت نمودند. واترز امتیاز آلبوم “The Wall” را برای خود نگه داشت، این اتفاق دقیقا پیش از این بود که واترز یکی از پرحادثه ترین پروژه های زندگی اش را آغاز کند.

2 دیدگاه

 • زمستون
  ارسال شده در فروردین ۳, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۱ ب.ظ

  به نام خدا
  با تشکر فراوان از شما به خاطر اطلاعات مفیدی که در اختیار هنر دوستان قرار میدهید.برای شما و همکارانتون ارزوی موفقیت میکنم.

 • some thing miss
  ارسال شده در مرداد ۳, ۱۳۸۶ در ۵:۰۶ ق.ظ

  با تشکر از حوصله و ترجمه های مفید شما.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

از روزهای گذشته…

طلایه‌دار تلفیق (IV)

طلایه‌دار تلفیق (IV)

پیشگامی او در ساخت ترانه‌هایی که آن روزها به جاز و امروز به پاپ معروف است، بخشی دیگر از سابقه مغفول‌مانده اوست. بی‌شک بسیاری از ما ترانه معروف «ای دختر صحرا نیلوفر» را با شعر اسماعیل نواب صفا و صدای خوانندگان مختلف شنیده و گاه زمزمه کرده‌ایم، اما هرگز نمی‌دانسته‌ایم که آهنگ گیرای آن را عباس شاپوری ساخته و از این راه الگوی بسیاری از ترانه‌سازان پس از خود شده است. او شعر بعضی ترانه‌هایش را هم خود می‌سرود که «گلی‌جان» و «آرزو» از آن جمله‌اند.
بررسیِ مقاله‏ «مُدلی جدید برای اتنوموزیکولوژی» (II)

بررسیِ مقاله‏ «مُدلی جدید برای اتنوموزیکولوژی» (II)

در نظر رایس (۱۳۸۴: ۱۳۱)، مدل‏دهی نیازمند پرسش دو سؤال است: «چه کار داریم می‏کنیم؟» و «چه کار باید بکنیم؟». این دو سؤال در ارتباط با دو نوع مدل‏ سازی هستند که «گیرتز» میان آن‏ها تمایز قائل شده ‏است (هاروود ۱۳۸۵: ۱۷۴). نوع اول در ارتباط با سؤالی توصیفی و نوع دوم در پیوند با سؤالی تجویزی است و به ترتیب، این‏طور نشان داده‏ می‏شوند: «مدلِ» و «مدل برای». به عقیده‏ی رایس (۱۳۸۴: ۱۳۱)، مؤثر بودن نوع اول به میزان «گستره‏ی شمول»ِ آن بر کارهای پیشین، و در نوع دوم به «”الزام اخلاقی” که برای کنش آینده فراهم می‏‏آورد» بستگی دارد.
انتشار آلبوم «با یادش» با اجرای پویان آزاده

انتشار آلبوم «با یادش» با اجرای پویان آزاده

«با یادش» عنوان آلبوم تکنوازی پیانو دکتر پویان آزاده عضو هیات علمی دانشگاه هنر به یاد استادش جواد معروفى می باشد که به سال ۱۳۹۴-۱۳۹۵ در تالار رودکی با پیانو رویال فول گرند بلوتنر ضبط شد و در سال ۱۳۹۷ به مناسبت گذشت ربع قرن از وفات جواد معروفی، موسسه فرهنگی هنری ماهور با مشارکت بنیاد رودکی این آلبوم را منتشر کرده اند.
پادکست (I)

پادکست (I)

یک هنرمند در قالب ارائه هنرش شناخته میشود و هرچه ارتباط وی با دنیای روز بیشتر باشد میتواند آثار و ایده های به روزتری را یافته و اثر هنری با ارزشتری را خلق نماید و از طرفی با ارائه هرچه بهتره آن کار، فعالیت خود را بیشتر و بیشتر توسعه بخشد و مانا سازد؛ در حقیقت ارتباطات موضوعی است که ما همه روزه سعی در بالا بردن کیفیت آن داریم و میل داریم آنرا قوی تر، راحتتر، جذاب و در عین حال ارزان تر دریافت کنیم.
نی و قابلیت های آن (IX)

نی و قابلیت های آن (IX)

در قسمت قبل به معرفی انواع نی در موسیقی نواحی و مناطق مختلف ایران پرداختیم که به طور کلی به سه دسته تقسیم می شدند:
جواهری: در ایران مشکل پارت دزدی داریم

جواهری: در ایران مشکل پارت دزدی داریم

به نظر شما انتشار این پارتیتورها چه تاثیری داره در جامعه موسیقی کشور و گروه هایی که کار می کنند؟ و فکر نمی کنید با یک شاخه موسیقی که بداهه نوازی باشه مخالف هست؟
پدیده جوان ویولون

پدیده جوان ویولون

لیلا یوسفوویتز (Leila Josefowicz) به راستی در دل تمامی شنوندگان آثارش در تمامی جهان نفوذ کرده است و این جز با داشتن دانش و صداقت در اجرا و همچنین تکنیک و موزیکالیته ای ستودنی امکان پذیر نیست. نخستین حضور وی در جامعه بین المللی به سال ۱۹۹۴ برمیگردد، زمانی که وی با Neville Marriner و در Carnegie Hall هنر خود را در نوازندگی ویولون نمایش داد و پس از آن وی را در بسیاری ارکسترهای معتبر جهانی میتوان دید.
کتاب «مبانی عود نوازی» نوشته حمید خوانساری منتشر شد

کتاب «مبانی عود نوازی» نوشته حمید خوانساری منتشر شد

کتاب «مبانی عود نوازی» نشر «نای و نی» منتشر شد. حمید خوانساری نوازنده و مدرس عود و تار، تالیف این کتاب را به عهده داشته است. این کتاب برای آموزش ساز عود (بربط) از سطح مقدماتی تنظیم و تدوین شده است و به همراه یک سی دی صوتی منتشر شده است.
نوآوری و تفکر انتزاعی در موسیقی ایران (IV)

نوآوری و تفکر انتزاعی در موسیقی ایران (IV)

در جایی که ما فاصله رآلیزم، سمبولیزم و مدرنیزم، متعلق به عصر روشنگری باشیم، نمیتوانیم زبانهای ملل را در یکدیگر ترکیب کنیم و صدا و زبان را به عنوان ریشه اصلی هستی صدا و زبان برگزینیم.
چه خطراتی گیتار آکوستیک شما را تهدید می کند؟

چه خطراتی گیتار آکوستیک شما را تهدید می کند؟

هزینه و سرمایه گذاری ای که شما برای خرید یک گیتار آکوستیک خوب می کنید، آنقدر است که بفکر فراهم آوردن شرایط نگهداری مناسب برای آن باشید. در این نوشته برای شما خطراطی را که ممکن است ساز شما را تهدید کند بر می شماریم.