جایزه موسیقی بیلبورد

بارها در خبرهای موسیقی و یا برنامه های تلویزیونی با این نام برخورد کرده اید. جایزه موسیقی بیلبورد (Billboard Music Award) یکی از سه جایزه (جایزه گرمی و جایزه تالار مشاهیر موسیقی راک) معتبر موسیقی در آمریکا محسوب میشود که هر سال در ماه دسامبر برگزار میشود و در حقیقت حامی اصلی این جایزه مجله موسیقی بیلبورد میباشد.

این مراسم از سال ۱۹۹۰ تا بحال به صورت سالیانه برگزار میشود.

در طول سال و در گروه های مختلف مانند کلاسیک – کانتری و غیره آلبومهای برتر معرفی میشوند که در نهایت در انتهای سال و در مراسم ویژه ای برترین های سال معرفی میشوند.

اما برخلاف جایزه گرمی که رای داوران نقش مهمی را در انتخاب برترین ها دارد، جایزه بیلبورد بدون توجه به کیفیت و یا نظر کارشناسی تنها به جنبه محبوبیت تجاری و مردمی آلبوم که شامل فروش بصورت سی دی – دی وی دی – پخش رادیو و تلویزیونی و یا حتی میزان دانلود مورد بررسی و کارشناسی قرار میگیرد و برترین آلبومها – گروه ها – خوانندگان در انتهای هر سال و در سبک های مختلف معرفی میشوند.

هر چند برگزاری مراسم جایزه بیلبورد به دلیل اتمام قرارداد تلویزیونی با شبکه جهانی فوکس در سال ۲۰۰۷ و برای جلوگیری از مشکلات حقوقی موجود کنسل شد اما با اعلام قرار داد جدید در سال ۲۰۰۸ این مراسم دوباره برگزار خواهد شد.

در مورد تاریخچه این مجله که بانی این جایزه میباشد بد نیست بدانید که سابقه بسیار طولانی را دارا میباشد. مجله بیلبورد با عنوان مجله آگهی بیلبورد در سال ۱۸۹۴ تاسیس شد و در حقیقت مجله ای تجاری بود از شرح فعالیت های و صورت حساب و مراودات شرکتهای مختلف اما به مرور زمان و در طی سالها اخبار سرگرم کننده نیز در این مجله به چاپ میرسید مانند خبرهایی در زمینه برگزاری نمایشگاهها و جشنهای مختلف – معرفی مکان های سرگرم کننده مانند شهر بازی ها و پارک ها غیره.

این مجله که در حقیقت مجله ای بی ارزش شناخته میشد، در دهه ۱۹۳۰ با گرایش به سمت موسیقی و گسترش فعالیتهای خود در این زمینه توانست کم کم خود را در میان سایر مجلات مطرح سازد.

هرچند طبق روال سابق اخبار سرگرم کننده بخشی از مطالب این مجله بود تا اینکه در سال ۱۹۶۱ اخبار سرگرم کننده و مطالب تجاری بطور کل از مجله خارج و به صورت مجله هفتگی جداگانه ای بنام Amusement Business منتشر شد و از سال ۱۹۶۱ تا کنون این رسانه بصورت اختصاصی به موسیقی تجاری میپردازد و نقش بسیار مهمی را در عرصه موسیقی بدست آورده است.

مجله موسیقی بیلبورد در حال حاضر بصورت هفتگی در آمریکا منتشر میشود و آلبوم های منتشر شده را از نظر تجاری مورد داوری و نقد قرار میدهد. که در این قسمت با دو عنوان مواجه خواهیم شد:
۱-Billboard Hot 100 که معرف ۱۰۰ آهنگ برتر روز بدون توجه به سبک میباشد که یک معیار استاندارد برای درجه بندی آهنگها در آمریکا میباشد.
۲- Billboard 200 معرف برترین آلبومهای منتشر شده از نظر فروش میباشد.

قابل ذکر است که در میان هنرمندان ایرانی نوازنده برجسته گیتار آرمیک یکی از معدود هنرمندانیست که بسیاری از قطعات و آلبومهایش همواره در بین برترین های مجله موسیقی بیلبورد قرار داشته است.

یک دیدگاه

  • ارسال شده در اسفند ۸, ۱۳۸۶ در ۸:۱۳ ب.ظ

    salam
    man yeki az alaghemanad be piano hastam bayad chi kar konam ke be tonam moafagh beshem to in zamine lotfan mano rahnamie konid va javabmano be poste elktoroniam befrstin mamnoon

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

از روزهای گذشته…

نکاتی درباره محدودیت های تکنیکی تار (I)

نکاتی درباره محدودیت های تکنیکی تار (I)

کوک تار: نحوه کوک شدن تار اهمیت زیادی در نوشتن قطعه برای این ساز دارد؛ نوع ساختار این ساز، از شکل کاسه گرفته تا پوست، مکانیزمی تولید کرده که تار امکان ماندگاری صدای زیادی داشته باشد، به همین علت در حین ارتعاش یک نت، نتهای دیگری هم مرتعش میشوند (منظور هارمونیکها نیستند) که این نتها از سیمهایی آزاد تولید میشود. به همین خاطر بهتر است برای هر گام یا دستگاه فقط از کوکهای مناسب همان دستگاه یا گام استفاده کنیم مثلا در اجرای قطعه ای در گام دو ماژور، سیم ها را به صورت، دو، سل، دو، دو کوک کنیم و یا در اصفهان سل، دو، سل، ر، ر کوک کنیم.
نقدی بر «شیوه نوازی» علی قمصری (I)

نقدی بر «شیوه نوازی» علی قمصری (I)

چندی پیش نوازنده عزیز و توانای تار، علی قمصری، ویدئوهایی چهارگانه، تحت عنوان «گزیدهای از شیوههای تارنوازی از مکاتب مختلف، با رویکردی آموزشی، پژوهشی» در فضای مجازی منتشر کرد. لازم دانستم نکاتی را پیرامون این عمل ایشان ذکر کنم:
جسور و ایرانی (III)

جسور و ایرانی (III)

بعد از چند بار تکرار این الگو، جمله ای ملودیک با سرعتی بالا در تضاد با آنچه تا آن لحظه نواخته می شد شنیده می شود، مانند اتفاقی بزرگ میان تکرار روزمرگی ها. بعد از آن دوباره همان پایه با همراهی تنبک نواخته می شود که این بار تپش و ضربان تداعی می شود. اما با پیش رفتن قطعه، احساسی که ممکن است هنگام شنیدن این قطعه به شنونده دست دهد نه احساس تکرار که بیشتر احساس بی قراری و حرکت رو به مقصدی سرنوشت ساز است، شاید حاصل از اتفاقی بزرگ که در میان آن ”ضربان خسته ی تکرار” رخ داده باشد، بماند که ناشر در جلد سی دی داستان دیگری برای این قطعه دارد.
گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

«برخلاف سینما و تئاتر هنوز منتقد موسیقی در کشور ما جا نیفتاده است. در موسیقی صنف منتقدان موسیقی نداریم چون نشریه زیادی در این زمینه نداریم منتقد حرفه‌ای هم نداریم. کسانی که نقد موسیقی می‌نویسند اکثرا خودشان از اهالی موسیقی هستند و تعداد این افراد هم بسیار کم است و ما بیشتر از مدرسان موسیقی استفاده کردیم. » (گفت‌وگو با «حشمت‌الله کلهر»، تهیه‌کننده‌ی گام هفتم از معدود برنامه‌های رادیو تلویزیون که به نقد موسیقی می‌پرداخته است، همشهری آنلاین)
آلبوم «خاطرات گیتار» منتشر شد

آلبوم «خاطرات گیتار» منتشر شد

آلبوم “خاطرات گیتار” که شامل آثاری از آهنگسازان دوره ی باروک تا معاصر می باشد، با اجرای مهرداد مهدوی توسط “انتشارات طنین هنر باربد” منتشر گردید. در این آلبوم از آثار آهنگسازان و تنظیم کنندگانی چون:
محمد رضا درویشی و کلیدر (IV)

محمد رضا درویشی و کلیدر (IV)

یکی از مشکلات بزرگی که هنوز گریبانگیر موسیقی در ایران است، مشکل عدم وجود منتقد و تحلیل گر جدی و تخصصی در موسیقی است و سالها است که ما در موسیقی شاهد منتقدین و تحلیلگران متخصص در موسیقی نیستیم. به همین خاطر هر از چند گاهی شاهد هستیم چند خبرنگار و روزنامه نگار برای خالی نبودن عریضه دست به قلم می شوند و نقد هایی نه چندان جدی و تخصصی در زمینۀ موسیقی می نویسند.
هفزیباه منوهین، نابغه پیانو (I)

هفزیباه منوهین، نابغه پیانو (I)

هفزیباه منوهین (۱۹۸۱ ژانویه ۱- ۱۹۲۰ مه ۲۰) پیانیست آمریکایی – یهودی، مدافع حقوق بشر، زبان شناس و نویسنده ای است که در خلق چندین کتاب و نگارش، با همسر دومش، ریچارد حائوسر (Richard Hauser) مشارکت داشت. او همچنین خواهر لرد یهودی منوهین (Yehudi Menuhin) ویولونیست و یالتاح منوهین (Yaltah Menuhin)، پیانیست، نقاش و شاعر، بود.
اپرای متروپلیتن (II)

اپرای متروپلیتن (II)

با مدیریت هنریش کنرید (Heinrich Conried) از سال ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۸، انریکو کاروزو (Enrico Caruso) برای اولین بار در اپرا حضور یافت، یکی از درخشان ترین خوانندگان اپرای متروپلیتن که ۲۵ سال در آنجا به اجرا پرداخت. جیولیو گاتی کاسازا (Giulio Gatti-Casazza) نمونه ای از برنامه ریزی صحیح و سازماندهی بی نقص همراه با موفقیت فراوان در بالا بردن مهارت اعضای اپرا بوده است. بار دیگر در دوره وی بزرگترین خوانندگان و رهبران در متروپلیتن حضور یافتند.
آفاق” را گردیده ام …

آفاق” را گردیده ام …

گزارشی از برگزاری گرامیداشت استاد حسن ناهید، بزرگداشت یاد و خاطره زنده یاد سیاوش زندگانی و کنسرت گروه “آفاق” :
نوازندگان ایرانی و اروپایی «کنسرت مولانا» را  در مادرید اجرا کردند

نوازندگان ایرانی و اروپایی «کنسرت مولانا» را در مادرید اجرا کردند

“کنسرت مولانا “Concieto Rumi توسط گروهی از نوازندگان ایرانی و اروپایی و بر اساس ساخته های جاوید افسری راد آهنگساز و سنتور نواز برجسته در مادرید پایتحت اسپانیا اجرا شد. صدای زیبای سالار عقیلی و هنر نوازندگان ارزنده یی چون بهنام و رضا سامانی (سازهای کوبه یی)، شهرام غلامی (عود) و داوود ورزیده (نی) بریت کارداس (Berit Cardas) ویولون ، الیزابت لی (Elisabeth Lie) ویولون ، گرو لودال (Gro Lovdahl) ویولا، امری کارداس (Emery Cardas) ویلونسل، کتیل ساندوم (Kjetil Sandum) کنترباس سبب آن بود تا به بهترین روی این برنامه به اجرا درآید.