گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

آنا نتربکو، سلطان اپراخوانی زنان در قرن جدید

آنا نتربکو (Anna Yur’yevna Netrebko) یکی از مشهورترین خوانندگان کلاسیک در جهان میباشد. صدای زیبای سوپرانوی وی در بسیاری از سالنهای اپرای جهان طنین افکنده است. او در ۱۸ سپتامبر سال ۱۹۷۱ در کراسنودار روسیه متولد شده است. نتربکو، خانواده ای متمول نداشت تا او را در زمینه تحصیل موسیقی کمک مالی نمایند؛ در زمانی که در کنسرواتوار سن پترزبورگ مشغول تحصیل بود، آنا در تئاتر St. Petersburg’s Mariinsky Theatre به عنوان پله شور و خدمتکار فعالیت میکرد!

اما شانس در زندگی با وی بود چرا که یکروز Valery Gergiev رهبر ارکستر، او را در آنجا (بخاطر داشتن سابقه ذهنی از اجرایش) شناخت و آنا را دعوت کرد تا عضوی از گروه اش شود و زیر نظر او، اصول خوانندگی را فرا گیرد.

هر چند استعداد آنا نیز از همان ابتدا مشهود بود و بعد از کوتاهی توانست نقش های متعددی را در اپرا بعهده بگیرد؛ در کنار حمایت های Valery Gergiev توانست نقش سوزانا را در اپرای فیگارو، به عهده گیرد که در آن زمان موفقیت بسیار عظیمی برایش بود.

audio fileبشنوید اجرایی از نتربکو را

آنا در سال ۱۹۹۳ توانست جایزه اول مسابقه بین المللی Glinka را از آن خود نماید. این اتفاق باعث شد تا وی جایگاه مورد قبولی را در میان خوانندگان سوپرانو بدست آورد. این روند رو به رشد ادامه پیدا کرد و وی نقشهای متعددی را به عنوان خواننده اجرا نمود که می توان به نقشهایی چون:

Amina در La Sonnambula, Pamina در Die Zauberflöte, Rosina در Il Barbiere di Siviglia, و Lucia در Lucia di Lammermoor
اشاره نمود.

audio fileبشنوید اجرایی از نتربکو را

در مارس سال ۲۰۰۶ وی شهروندی اتریش را پذیرفت، امری که تبعات و واکنشهای بسیار شدیدی را از سوی مقامات روسیه داشت و او مورد فشار های روحی بسیاری قرار گرفت هر چند آنا دلیل این کار را سفرهای بسیارش در اروپا و زندگی در شهر وین و سالزبورگ دانست.

در سال ۱۹۹۵ در زمانی که تنها ۲۴ سال سن داشت، فعالیت خود را وارد عرصه دیگری نمود. رفتن به آمریکا و همکاری با اپرای شهر سان فرانسیسکو ثمره این کار وی بود که موفقیت های خوبی برایش به ارمغان آورد که این اتفاق باعث شد، به عنوان خواننده میهمان در طی زمانهای مختلف به آمریکا دعوت شود.

audio fileبشنوید اجرایی از نتربکو را

وی همچنین بخاطر تبحر بسیار بالایش در اجرای نقش های اپراهای روسی مورد تحسین قرارگرفته است. نقشهای همچون :
Natasha in Prokofiev’s War وPeace, Louisa in Betrothal in a Monastery وMarfa in The Tsar’s Bride

او دیگر به عنوان یک خواننده بین المللی شناخته شده بود!

روزنامه آسوشیتدپرس آمریکا وی را این چنین تصویف مینماید:”
سلطنت و پادشاهی خوانندگان زن اپرا در نیمه اول قرن ۲۱ با کسی نیست جز آنا نتربکو!”

audio fileبشنوید اجرایی از نتربکو را

در سال ۲۰۰۳ وی اولین ضبط خود را انجام داد که به یکی از پرفروشترین آثار کلاسیک در آن سال مبدل گشت و در سال ۲۰۰۷ همخوانی وی با خواننده تنور مکزیکی Rolando Villazón یکی دیگر از آلبومهای موفق را در این زمینه پدید آورد.

audio fileبشنوید اجرایی از نتربکو را

در سال ۲۰۰۷ وی قطعه ای را به همراه جوشا بل ویلونیست شهیر ضبط نمود. آنا در طول فعالیت هایش جوایز مختلفی را دریات نموده است که شاید یکی از مهمترین آنان دریافت جایزه ایالتی روسیه در سال ۲۰۰۵ در شاخه هنر باشد که برترین جایزه در کشور روسیه است. او این جایزه را طی مراسمی ویژه، از رئیس جمهور وقت روسیه (ولادمیز پوتین) دریافت نموده است.

wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۳

بیشتر بحث شده است