آلکسا استیل، فلوتیست زلاند نو

آلکسا استیل
آلکسا استیل
الکسا استیل (Alexa Still) نوازنده معروف فلوت و زاده نیوزلند است. خانم استیل برای ضبطهای فراوان با برچسبهای بین المللی کلاسیک در دنیای فلوت مشهور است. وی به عنوان “بی نقص در تکنیک و سلیقه، اغوا کننده در ترکیب اصوات” توصیف شده است. در جایی دیگر آمده: “آنقدر با اطمینان خاطر می نوازد که هیچ گاه قادر نخواهید بود او را از موسیقی جدا کنید”. اولین دیدار او از آمریکا برای ادامه تحصیل در دانشگاه نیویورک بود، وی در آنجا موفق به کسب مدارک فوق لیسانس و دکترا شد و در بسیاری از رقابتهای موسیقی مقام اول را کسب نمود.

در ۲۳ سالگی به وطن بازگشت و جایزه فلوت نوازی ارکستر سمفونیک نیوزلند را از آن خود نمود و به مدت ۱۱ سال در نیوزلند ماند.

در طی این سالها بارها به آمریکا برای برگزاری کنسرتهای سولو سفر نمود و جایزه مشهور فولبرایت آمریکا را در سال ۱۹۹۶ کسب نمود. از سال ۱۹۹۸ که به عنوان استاد فلوت در دانشگاه کولورادوی آمریکا منسوب شد، رسیتالها، کنسرتها و کلاسهای فراوانی را در انگلستان، آلمان، استرالیا، نیوزلند، اسلوونیا، مکزیک، کانادا، کره و آمریکا برگزار نمود.

دوازدهمین دیسکت سولوی خانم استیل که شامل آثار موسیقی مجلسی برای فلوت اثر لوول لیبرمان (Lowell Liebermann) بوده، در ژوئیه ۲۰۰۳ عرضه شد. او برجسته ترین سولیست در انجمن ملی فلوت نوازان آمریکا در شیکاگو، آتلانتا و واشنگتون بوده، در سال ۲۰۰۳ مدیر برگزار کننده برنامه ای به مناسبت سی و یکمین سالگرد این انجمن، بود.

خانم استیل فلوت نقره ای که برادران برانن از بوستون با دهانه ای از طلا و چوب ویژه وی ساخته بودند را می نوازد.

در ادامه گفته های خانماستیل را میخوانیم:
آنچه اهمیت دارد آن است که بدانیم اشتباه کردن آخر دنیا نیست، من به دلیل آنکه از سن بسیار پائین ‌آغاز به نوازندگی کردم، به این موضوع سریعتر دست یافتم و همواره هنرجویانم را تشویق می کنم که هر چه زودتر رسیتال کامل را اجرا کنند، با این کار خود می آموزند چگونه برنامه ریزی کنند، سالن کرایه کنند، به دنبال هم نواز خوب باشند، خبر را پخش و عکس خود را به چاپ رسانند، اینها مواردی هستند که به اندازه اجرای خود کنسرت اهمیت دارند.

audio file بشنوید قسمتی از اجرای آلکسا استیل، را از قطعه ای از باربر

من همواره داستانی را که سم بارون (Sam Baron) کمدین و کارگردان معروف انگلیسی درباره ژان پیر لوئیز رامپال (Jean-Pierre Louis Rampal) فلوئیست برجسته فرانسوی (۱۹۲۲-۲۰۰۰)، به من گفته است را به یاد دارم، روز پیش از اجرا تقریبا به گریه افتاده بودم، این قطعه به شایستگی بهترین قطعه فلوت بود.

سم اشاره کرد: زمانی که رامپال جوان بود به سفرهای فراوان می رفت در حالی که برای اجرا در نیویورک از سم خواست که او را همراهی کند، در این سفر رامپال بهترین کنسرت خود را به اجرا نگذاشت. سم و خود رامپال به این نتیجه رسیدند که سفرهای فراوان و وقت محدود برای تمرین، این اتفاق را منجر می شود.

موضوعی که آقای بارون به آن اشاره کرد: ما همه انسانیم و دچار اشتباه می شویم، فرد موفق آن است که اشتباهات خود را ببخشد نه آنکه فراموش کند و از آن ها درس گیرد، به دور از استرس باشد و از اجرا در حضور تماشاگران حراس نداشته باشد. زمانی که در میان ارکستر خود حضور می یابم چندی از سولیستهای بسیار مشهور را میبینم که خطاهایی بر اثر برهم خوردن حافظه شان، مرتکب میشوند.

آنها خود همیشه آن را جبران می کنند و گمان می کنم حضار اغلب متوجه خطاها نمی شوند. اصل اعتماد به خود است، به نواختن همان قطعه ادامه دهید و فردا با اعتماد به عنوان نوازنده سولو ظاهر شوید. تجربه بسیار جالبی در جلسه ای در کلاس فلوت با چندین نوازنده اندونیزیایی داشتم، این جلسه توسط جک بادی (Jack Body) برنامه ریزی شده بود: آهنگساز و استاد در همان دانشگاهی که من تدریس می کردم، خوشبختانه جک زبان اندونزیایی بلد بود.

audio file بشنوید قسمتی از اجرای آلکسا استیل، را

ما همه دایره وار بر روی زمین نشسته بودیم، پس از معرفی، این آقایان برای ما نوازندگی کردند، موسیقی آنان بسیار پرمعنا بود، با آنچه گوش ما غربیها آشنا به شنیدن آن بود، بسیار تفاوت داشت اما به وضوح بیانگر تکنیکی فوق العاده بود. نوع نفس گیری آنان استثنایی بود: نفس گیری ادامه دار در تمام طول آهنگ با حمایت آرنج ها و زانوها و نوعی تمایل به سمت جلو. قرارگیری دهانه ساز در حقیقت برای ما از پهلو است که گونه بیشتر سوراخها را می بندد، جهت لبها به سمت چپ متمایل است. آنان فلوت را به سمت پائین و در حالتی مورب از صورت نگه می دارند.

audio file بشنوید قسمتی از اجرای آلکسا استیل، را

لب بالایی ما به سمت چپ دهانه ساز و لب پائینی به سمت راست آن اشاره دارد. پس از آنکه آقایان با اجرای خود من و هنرجویانم را تحت تاثیر قراردادند، جک از من خواست که برای رعایت ادب شایسته است که ما نیز آهنگی اجرا کنیم، پس من سیرینکس اثر دبوسی را نواختم.

دوستان اندونزیایی ما عقیده داشتند که فلوت سازی مردانه است در حالی که من و تمامی شاگردانم از جنسیتی دیگر بودیم، اما جک برای آنکه به من برنخورد گفت منظورشان آن است که تو به خوبی یک مرد نواختی! اما بر خلاف نظر آنان باید بگویم به دلیل تفاوت قابلیت نگهداری هوا در بدن زن و مرد، موفقیت زنان بیشتر خواهد بود چراکه قابلیت فلوت خلق صدایی زیبا و ملایم است نه خشن و مردانه!

audio file بشنوید قسمتی از اجرای آلکسا استیل، را

روشی که من شخصا می پسندم نگاه داشتن فلوت در چهار قسمت است برای جلوگیری از فشار لبها به خصوص لب پائین. انعطاف پذیری و فشار کم به دهانه ساز، سه نقطه تماس و اعتماد به جلو رفتن سر و گردن؛ با هول دادن بیش از اندازه دست راست با فشار زیاد به گردن که به طبع فشار بیشتر به دست راست را عامل می شود مخالف هستم.

شخص من برای کاهش فشار به لب پائین و دور لب، سعی می کردم این فشار را به سه نقطه تقسیم می کنم. مقوله دیگر راجع به “پشت” و “زیر” است، به نظر می رسد این روش مناسب درازای انگشتان من به خصوص انگشت کوچک دست راست است، زمانی که می توانم به راحتی فلوت را با فاصله از چانه ام، بدون استفاده از دیگر انگشتان به استثنای انگشت کوچک دست راست، نگاه دارم”

larrykrantz.com

3 دیدگاه

 • muhsen
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۸۸ در ۲:۵۱ ب.ظ

  thank you
  very nice

 • davood
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

  you bast laedy

 • ali
  ارسال شده در تیر ۱, ۱۳۸۹ در ۴:۳۷ ب.ظ

  salam lotfan dar morede ramine barami maghale benevisid va agar mishavad dar sorete emkan ba aghaye bahrami mosahebei anjam bedid http://www.raminbahrami.com/biographie-e.htm in web saite ishon hastesh.merci

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

گزارشی از دومین نشست «نقدِ نقد» (V)

فیاض ادامه داد: من به روشنی به خاطر دارم که اگر ۳۰ سال پیش می‌گفتیم که فلانی نقد می‌کند، معنی‌اش این بود که فلانی با چیزی مخالفت می‌کند ولی در ذهن حداقل بنده و فکر می‌کنم شمار بسیار زیادی از دوستانی که در آذر ۱۳۹۷ زندگی می‌کنند منتقد کسی نیست که ایراد بگیرد. این جا یک رویداد همزمانی را شاهد هستیم. یعنی ما همزمان دوستانی را داریم که در زمانی زندگی کرده‌اند که نقد عبارت بوده است از موضع‌گیری مخالف با یک موضوع و بعد به مرور با کنش‌های نسل‌های دیگری معانی دیگری پیدا کرده است و این از جمله جاهایی است که من شکاف نسلی را می‌بینم. اگر به خیلی از عزیزانی که مثلا ممکن است ۲۰ سال از من بزرگ‌تر باشند بگوییم قرار است نقد شوید با نوعی جبهه‌گیری آن‌ها مواجه می‌شویم، چون فکر می‌کنند منتقد به معنی مخالف است.

یادداشتی بر مجموعه کنسرت‌های «چندشب عود»

شاید اگر با چند جابه‌جایی یا اضافه‌کردن شب چهارم، اجرای نوازندگانی همچون حمید خوانساری، شهرام غلامی، مریم خدابخش، سیاوش روشن و امیرفرهنگ اسکندری و… را در چنین برنامه‌ای می‌شنیدیم، می‌شد سنجه‌های دقیق‌تری از عیار عودنوازیِ امروز ایران بدست داد. با اینحال آنچه در این سه شب رخ داد چنین بود:

از روزهای گذشته…

امانوئل پایود (I)

امانوئل پایود (I)

امانوئل پاهود فلوت نواز فرانسوی- سوئیسی (متولد ۲۷ ژانویه ۱۹۷۰)، نواختن فلوت را از شش سالگی آغاز کرد و در سال ۱۹۹۰ با درجه پریمیر پریکس از کنسرواتوار پاریس و تحت نظر و تعلیم میشل دبوست و آرل نیکولت فارغ التحصیل شد. پاهود موفق به دریافت جایزه برتر بزرگترین مسابقات بین المللی نظیر Kobe در سال ۱۹۸۹ و Duino در سال ۱۹۸۸ شده است، و پس از آن هشت جایزه از دوازده جایزه مخصوص Concours de Genève در سال ۱۹۹۲، جایزه تکنوازی انجمن مسابقات رادیویی کشورهای فرانسوی زبان جهان، و همچنین جایزه انجمن اروپایی یوونتوس را ازآن خود کرده است.
ویلنسل (VI)

ویلنسل (VI)

ویولنسل های دوره باروک با ویولنسل های امروزی از چندین نظر تفاوت داشتند. ویولنسل های امروزی دارای میله ای در انتها به عنوان تکیه گاه ساز هستند (و بخشی از صدا را از این راه به زمین منتقل می کنند)، در حالیکه ویولنسل های باروک تنها به کمک دو ساق پای نوازنده نگه داشته می شدند.
«آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» منتشر شد

«آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» منتشر شد

کتاب و دی‌وی‌دی‌ تصویریِ «آموزش تنبک براساس نت‌نوشته‌های امیرناصر افتتاح» به کوشش فریدون حلمی، به گزینش و ویرایش و اجرای وحید فتائی توسط نشر “خنیاگر” منتشر شد. این کتاب و دی‌وی‌دی را هم‌اکنون می‌توان از تنبکستان (تلفن: ۲۲۰۷۳۸۸۱) و موسیقی عارف (تلفن: ۳۳۹۹۷۶۴۳۰ و ۳۳۹۷۶۴۳۱) تهیه کرد.
چشمه ای جوشیده از اعماق (VI)

چشمه ای جوشیده از اعماق (VI)

فاصله زیرترین و بم ترین نوت این قطعه بیش از پنج اکتاو است؛ اندکی کمتر از گستره صوتی یک پیانو. دست کم این قطعه، نشانه های صریحی از تجربه کودکی پارت در مواجهه با آن پیانوی غول پیکر قدیمی دارد. این مورد در برخی آثار دیگر پارت از جمله Spiegle im Spiegle نیز مشهود است.
تحول در موسیقی ایرانی از قاجار تا کنون (II)

تحول در موسیقی ایرانی از قاجار تا کنون (II)

کمانچه این ساز که یکی از قدیمی ترین سازهای ایرانی محسوب می شود و اولین نشانه های وجود آن مربوط به سال ۹۵۰ میلادی است، دارای سه سیم ابریشمی بوده که از پایان دوره قاجار به تقلید از ویولون، چهار سیمه شده است. جنس سیم های کمانچه نیز مانند ویولون شده است ولی اکثرا نیم پرده پایین تر از کوک کنسرتی (لا ۴۰۰۹) کوک می شود.
باغسنگانی: جشنواره های دهه ۷۰ نقطه آغاز کار پژوهشی ام بود

باغسنگانی: جشنواره های دهه ۷۰ نقطه آغاز کار پژوهشی ام بود

به زودی مجموعه «چراغداران فکر و فرهنگ ایران» با گردآوری و تالیف محمد حسینی باغسنگانی، نویسنده، پژوهشگر حوزه موسیقی، ادبیات و فلسفه اسلامی منتشر می شود؛ پیش از انتشار این مجموعه نیز، رادیو گفتگو، دو مجموعه برنامه با نویسندگی و تهیه کنندگی باغسنگانی را با نامهای «بهار دلنشین» مخصوص عید نوروز و تبریک نوروزی هنرمندان موسیقی به مردم و «چراغداران فکر و فرهنگ ایران» که در ادامه پروژه برنامه تاریخی «صدسال فرهنگ» است، به روی آنتن می برد. محمد حسینی باغسنگانی در کارنامه خود ضبط هزاران ساعت برنامه رادیویی و چند مجموعه تلویزیونی از جمله: «مفاخر»، «رستاخیز کلمات» و «چکاوک» را دارد.
نگاهی به اپرای عاشورا (V)

نگاهی به اپرای عاشورا (V)

صدای خوف انگیز بادی چوبی ها با فاصله چند اکتاو از باسها، خبر از ورود ما به دربار یزید میدهد. یزید به عمر ابن سعد، دستور حمله به کاروان حسین میدهد و سلطنت بعد از این پیروزی… عمر هم میخواند “چه کردی ای امیر از مرحمت این لحظه سر دارم، ز اولاد علی یک تن به عالم زنده نگذارم…”
آلفرد اشنیتکه و سبک پلی استایلیسم (I)

آلفرد اشنیتکه و سبک پلی استایلیسم (I)

آلفرد اشنیتکه (Alfred Garyevich Schnittke) متولد ۲۴ نوامبر سال ۱۹۳۴، یک آهنگساز یهود روسی- آلمانی بود. پدرش روسی تباری متولد فرانکفورت و مادرش یک ولگا ژرمن (Volga German) متولد روسیه بود. ولگا ژرمن یکی از نژادهای آلمان است که مردمانش در نزدیکی رودخانه ولگا می زیستند و اکثریت آنها در قرن های ۱۹ و ۲۰ به کشورهای آمریکایی، برزیل و دیگر کشورها مهاجرت کردند.)
نکاتی درباره محدودیت های تکنیکی تار (I)

نکاتی درباره محدودیت های تکنیکی تار (I)

کوک تار: نحوه کوک شدن تار اهمیت زیادی در نوشتن قطعه برای این ساز دارد؛ نوع ساختار این ساز، از شکل کاسه گرفته تا پوست، مکانیزمی تولید کرده که تار امکان ماندگاری صدای زیادی داشته باشد، به همین علت در حین ارتعاش یک نت، نتهای دیگری هم مرتعش میشوند (منظور هارمونیکها نیستند) که این نتها از سیمهایی آزاد تولید میشود. به همین خاطر بهتر است برای هر گام یا دستگاه فقط از کوکهای مناسب همان دستگاه یا گام استفاده کنیم مثلا در اجرای قطعه ای در گام دو ماژور، سیم ها را به صورت، دو، سل، دو، دو کوک کنیم و یا در اصفهان سل، دو، سل، ر، ر کوک کنیم.
رسیتال پیمان شیرالی به احترام دهلوی برگزار می شود

رسیتال پیمان شیرالی به احترام دهلوی برگزار می شود

روز دهم مهرماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۶، در تالار رودکی، اجرای رسیتال بزرگداشت استاد حسین دهلوی با تکنوازی گیتار پیمان شیرالی اجرا خواهد شد. در این کنسرت شیرالی در کنار اجرای قطعات مشهوری از رپرتوار گیتار کلاسیک به اجرای قطعاتی از ساخته های آهنگسازان ایرانی برای ساز گیتار کلاسیک و نیز دو قطعه از ساخته های خود بر اساس شخصیت هنری و آثار استاد بزرگ موسیقی ایران، حسین دهلوی می پردازد.