شارون بیزالی، پاگانینی فلوت!

شارون بیزالی
شارون بیزالی
توصیف شده توسط روزنامه تایمز: “خداوند هدیه ای را به دنیای نوازندگی فلوت هدیه کرد!” شارون بیزالی توسط prestigious Klassik Echo آلمان و در سال ۲۰۰۲ به عنوان نوازنده سال انتخاب شد و در سال ۲۰۰۳ جایزه جوانترین هنرمند سال را از سوی Cannes Classical از آن خود نمود. مجله Classics Today از او با عنوان فلوتیستی غیر زمینی که همتای دیگری ندارد یاد میکند و آثار و اجراهایش را فراتر از دیگر نوازندگان میدانند؛ چه در اجرا، چه در بیان، نبوغ و زیبایی ای در نواختنش وجود دارد که موجب تحسین همگان شده است.

شارون بیزالی (Sharon Bezaly) در سال ۱۹۷۲ در اسرائیل متولد شد، اما در حال حاضر در سوئد زندگی میکند.

تکنیک و مهارتش در نوازندگی را به تکنیک اشخاصی همچون دیوید اویستراخ و ولادمیر هارویتز مقایسه نموده اند و حتی از او با عنوان پاگانینی فلوت یاد کرده اند!

audio fileبشنوید اجرایی از شارون بیزالی را از “رقص پریان” اثر بازینی


از سال ۱۹۹۷ او توانست خود را به عنوان ستاره ای نوظهور در دنیای موسیقی به همکان معرفی نماید، سالی که اولین اجرای بین المللی خود را با زیبایی هر چه بیشتر به نمایش گذاشت. ار سن یازده سالگی شروع به نواختن فلوت نمود و در سن ۱۴ سالگی به همراه ارکستر فیلارمونیک اسرائیل به عنوان سولیست فلوت همکاری داشت!

بنا بر توصیه رامپال او موسیقی را در کنسرواتوار ملی National Supérieur de Musique در پاریس و زیر نظر اساتیدی هچون Alain Marion ،Raymond Guiot و Maurice Bourgue فرا گرفت که توانست جایزه نفر اول را در نوازندگی فلوت در آنجا را از آن خود نماید.

شارون از سوی Sándor Végh بعنوان نوازنده فلوت اصلی در Camerata Academica Salzburg انتخاب شد که تا سال ۱۹۹۷ در آنجا مشغول فعالیت بود، پس از مرگ ساندور او به فعالیتش در آنجا خاتمه داد.

audio fileبشنوید اجرایی از شارون بیزالی را از “کارمن” اثر بیزه


در طی آن دوران شارون توانست خود را به عنوان یک نوازنده برجسته و توانای فلوت نشان دهد و موجب شد تا از سوی ارکسترهای متعددی دعوت به همکاری شود که میتوان به نوازندگی به همراه ارکسترهای همچون فیلارمونیک توکیو و اوساکا، ارکستر سمفونیک گوتنبرگ و ارکستر فیلارمونیک استکهلم، ارکستر ملی اسکاتلند و بی بی سی، مینوسوتا، سن پائولی و ارکستر ملی بلژیک اشاره کرد.

اجرای وی را میتوان در معتبرترین سالنهای موسیقی جهان مشاهده نمود، مکانهایی همچون : Vienna Musikverein, Cologne Philharmonie, Tokyo Suntory Hall, the Rudolfinum in Prague, Palais des Beaux Arts in Brussels و the Châtelet و Salle Gaveau in Paris.

جدا از رپرتوارهای استاندارد از آهنگسازان برجسته کلاسیک وی یکی از علاقمندان به اجرای موسیقی معاصر نیز میباشد و آهنگسازان مختلفی برایش قطعه ساخته اند که میتوان از اشخاصی مانند ofia Gubaidulina, Kalevi Aho و Sally Beamish نام برد.

در کارنامه هنریش اجرای هفت کنسرتو مشاهده میشود که از سوی آهنگسازان مختلف به وی تقدیم شده است که کنسرتوی آهنگساز Kalevi Aho در کشورهای مختلف جهان اجرا شده است.

audio fileبشنوید قسمتی اجرایی از شارون بیزالی را از “کارناوال ونیز” اثر بریچیالدی


او در سفرها و کنسرتهایش آهنگسازان را ترغیب به نوشتن قطعات مختلف برای فلوت نموده است که مهارت وی در اجرا توانسته است، نظر آنها را برای نوشتن قطعه برای فلوت جلب نماید و در این راه نیز موفق بوده است.

در ژانویه سال ۲۰۰۷ شارون کنسرتو فلوت Gubaidulina را به همراه ارکستر سمفونیک بی بی سی و به رهبریMartyn Brabbins اجرا نمود.

در زمینه ضبط و انتشار آثارش با کمپانی سوئدی با نام BIS قراردادی را منعقد نموده است که تابحال ۲۰ سی دی از مجموعه آثار اجرا شده توسط او بوسیله این شرکت وارد بازار موسیقی شده است و توانسته است به فروش قابل توجهی دست یابد و جدا از آن جوایز متعددی را از آن خود نماید که میتواند به جوایزی مانند: Diapason d’or (Diapason), Choc du Monde de la Musique (Monde de la Musique), Editor’s Choice (Gramophone), CD of the Month (BBC Music Magazine), Stern des Monats (FonoForum), Recommandé (Répertoire) and Recomendado (CD Compact اشاره نمود. فلوت استفاده شده توسط او ساخته Muramatsu team میباشد و طلای ۲۴ عیار کامل میباشد.

sharonbezaly.com

4 دیدگاه

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۱۳, ۱۳۸۷ در ۳:۳۸ ق.ظ

  mishe baraye man tahghigh konid ke eshoon az che marke sazi estefade mikonan?
  in baraye man kjhaeyli moheme .
  mamnoon misham.

 • sara
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۴۵ ق.ظ

  man mikham taze shoro konam che mark o noesh khobe? ghimatashonam benvisid mamnoon misham?

 • Shoghad
  ارسال شده در مرداد ۱۰, ۱۳۸۷ در ۷:۳۶ ب.ظ

  be khatere matlabe khoomettoon mochakeram

 • سامان
  ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۸۷ در ۲:۰۱ ق.ظ

  جالب بود,مرسی.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

از روزهای گذشته…

مشخصه های موسیقی پاپ

مشخصه های موسیقی پاپ

اگر به موسیقی پاپ به معنی آن دسته از موسیقی ای که در یکصد سال اخیر مورد توجه مخاطبین عام قرار گرفته است بنگریم خواهیم دید که با چه سادگی نسبی می توان این سبک موسیقی را تحلیل کرد و یا هارمونی قطعات این سبک موسیقی را درآورد و یا برای آنها هارمونی مورد نیاز را تهیه کرد.
یاد داشتی بر مقالۀ خواننده و خواننده سالاری

یاد داشتی بر مقالۀ خواننده و خواننده سالاری

در ادامه بحثی که درباره مقاله خواننده و خواننده سالاری توسط علیرضا جواهری در این سایت بوجود آمد، دکتر کیومرث پیرگلو، آهنگساز، موزیکولوگ و نوازنده پیانو و سنتور، نیز برای “گفتگوی هامونیک” مطلبی ارسال کرده که میخوانیم: هر چه از دل بر نیاید؛ بر دل نیز ننشیند. صادقانــــــه باید اقرار کنم که سالهاست که دیگر نمیتوانم به کارهای استاد شجریان گوش دهم چرا که معتقدم هرگز پس از جدایی ایشان از اساتید گرانقدر فرامرز پایـــــــور، پرویز مشکاتیان، جلیل شهناز و… کار پر مغز با تنظیم زیبا و ملودی ناب از اجراهای ایشان نشنیدیم، چراکه از یک طرف معضل “نوگرایی” که باعث سر در گمی در موسیقی ایرانی شده و باعث شده کسانی که بدنبال این مسآله هستند نتوانند ملودیهای ناب با تنظیم های زیبا ارائه کنند (و استاد آنها را اجرا کنند) و از طرف دیگر جریان خواننـــــــــــده سالاری (که متاسفانه پس از انقلاب بوجود آمد و رشد کاذبی کرد) که دوست هنرمند و دلسوخته آقای علیرضا جواهری بحث آن را پیش کشیدند، باعث شد که اساتیدی مانند شجریان ها نتوانند همچون گذشته، با وجود تمام امکانات و شش دانگ صدا، کارهای ناب و جاودانی را بوجود بیاورند. پس از این حوادث به راحتی میشود به این نکته پی برد که چقدر آهنگساز با ذوق میتواند نقش اساسی در خلق و پرورش یک اثر زیبا داشته باشد.
علوانی فقط یک آواز نیست (VII)

علوانی فقط یک آواز نیست (VII)

پس غیر از گوش دادن به طور علوانی و مقایسه کردن فواصل این آواز در مباحث تئوری هم به این نتیجه می رسیم که فواصل اجرای این طور شباهت زیادی با فواصل و ذائقه موسیقایی جنوب کشور دارد. همین نکته باعث وجود یک طور خاص در کل مکاتب عرب شده است.
مقدمه‌ای بر تجربۀ شنیداری معماری (II)

مقدمه‌ای بر تجربۀ شنیداری معماری (II)

فردی که در اتاقی نشسته و سر‌و‌صدای اتاق مجاور خود را می‌شنود، می‌تواند بدون حضور در آن اتاق، به نحوی در تجربۀ فضایی آنجا شریک باشد. از طرفی دیگر، جذب وسیع صدا می‌تواند عرصۀ شنوایی چندگانه‌ای تولید کند. با توضیح این مطالب، روشن می‌شود که خاصیت صدا و نحوۀ انتشار آن در فضا تجربه‌ای شنیداری پدید می‌آورد که هم‌تراز با تجربۀ دیداری نیستو هرکدام از آن‌ها منجر به درکی بدیع از فضا می‌شوند.
شهرام ناظری و کامکارها پیشگام کمک به زلزله زدگان شدند

شهرام ناظری و کامکارها پیشگام کمک به زلزله زدگان شدند

شهرام ناظری و گروه موسیقی کامکارها کنسرت خیریه بزرگی را در تالار وزارت کشور برگزار می کنند که تمامی عواید آن به زلزله زدگان کرمانشاه* اختصاص پیدا می کند. شهرام ناظری، خواننده موسیقی مقامی و دستگاهی ایران، ضمن ابراز همدردی با هموطنان و همزبانان کردش، درباره برگزاری این کنسرت خیریه گفت: درست است که ما نمی توانیم همه مشکلات را حل کنیم اما بخشی از آنها را قطعا می‌توانیم. امیدوارم که مسئولین و هنرمندان در این زمینه بیاندیشند و راهکارهای خوبی برای آن پیدا کنند. من شخصا بسیار علاقمندم که در این زمینه با مردم کرد همدردی کنم و از همین روی برنامه ای را به همراه گروه موسیقی کامکارها برای روز ۲۹ آبان ماه است در سالن وزارت کشور تدارک دیده ام.
پورساعی: سونوریته مهمترین اصل در نوازندگی است

پورساعی: سونوریته مهمترین اصل در نوازندگی است

نخستین اصلی را که هر نوازنده باید به آن اهمیت دهد، کیفیت نوازندگی است و مهم‌ترین عاملی که به کیفیت نوازندگی کمک می‌کند، سونوریته‌ی ساز است و من همواره به شاگردان خود توصیه می‌کنم به‌جای اینکه به نواختن قطعات بیشتر و سریع‌تر فکر کنند، از ابتدای کار دستیابی به برترین‌ کیفیت نوازندگی و سونوریته‌ی ساز خود و همچنین به افزایش توانایی خود در اجرای باکیفیت و نوانس بیشتر قطعات اهمیت بدهند. متأسفانه در ایران هنرجویان به‌دنبال اجرای قطعات بیشتر هستند و انتظار دارند، هر بار که به کلاس می‌آیند، قطعه‌ای جدید یاد بگیرند، صرف نظر از اینکه با چه کیفیتی قرار است اجرا کنند.
زیبایی‌شناسی ناعادلانه‌ی مردم نروژ بر دوشِ ادوارد گریگ (III)

زیبایی‌شناسی ناعادلانه‌ی مردم نروژ بر دوشِ ادوارد گریگ (III)

موسیقی گریگ خیلی زود پس از مرگش، دیگر به ذائقه‌ی شنوندگان خوش نیامد، ولی تأثیر او به‌خصوص بر آهنگسازان فرانسوی اوایل سده‌ی بیستم آشکار است. راول می‌گفت که از بین آهنگسازان، به غیر از دبوسی، «هیچ آهنگسازی نبود که با او این‌گونه احساس نزدیکی کنم.»
فخرالدینی: تا صبا زنده بود، شاگردش بودم

فخرالدینی: تا صبا زنده بود، شاگردش بودم

بیشتر از دو سال از به روی صحنه رفتن ارکستر ملی به رهبری فخرالدینی میگذرد و امروز او پس از مدتها سکوت و رکود، عزم خود را جزم کرده تا باز با ارکستری دیگر و ترکیبی دگرگونه روی صحنه برود و موسیقی مورد علاقه خود را که بهره مند از همراهی و همدلی بسیاری از مردمان این سرزمین است را به اجرا بگذارد. فخرالدینی بدون شک یکی از فعال ترین موسیقیدانان ۴۰ سال گذشته موسیقی ایران است، کسی که از ویولون نوازی به سبک ایرانی شروع کرد و به آهنگسازی موسیقی سمفونیک رسید؛ ولی همیشه هر دو فرهنگ را به همراه داشته و دارد. فخرالدینی با اینکه مردی است، گریزان از حواشی معمول نام آوران عرصه موسیقی، ولی همیشه حواشی او را همراهی کرده است، شاید به این خاطر که مدت زیادی از فعالیت های هنری اش را در سطوح حساس هنری گذرانده است.
رموز ویولن (IV)

رموز ویولن (IV)

صفحه رو: صفحه رو بر خلاف سایر اجزای اصلی (صفحه زیر، کلافها و دسته) از چوب کاج انتخاب میشود. باید توجه داشت که این چوب با دقت و نکته سنجی خاص تری انتخاب و بکار برده شود زیرا صفحه روی ساز به دلیل موقعیت و وضعیت مهمی که دارد ویژگیهای بیشتری را باید در درون خود داشته باشد.
منتشری: صدا و سیما مقصر است

منتشری: صدا و سیما مقصر است

سی دی را که گوش دادم متوجه شدم که مواردی را نواخته است که حتی خود “پرویز” ننواخته است. این ثابت می کند که در دنیا بسته نیست یعنی ممکن است کسی بیاید و از همه ما بهتر بخواند. کسی نمی تواند بگویم که من خواننده ای هستم که از من کسی نمی تواند بهتر بخواند و چنین چیزی وجود ندارد.