جیمز اینز، ستاره ویولون نوازی کانادا

جیمز اینز
جیمز اینز
“… متواضع، عاری از هرگونه تکبر، تکنیکی شگفت آور و شخصیت موزیکالی متفاوت. جیمز اینز به عنوان یک نوازنده ویولن، نامش به عنوان یکی از بزرگان موسیقی کلاسیک باقی خواهد ماند.”
ریچارد مُریسون –تایمز

جیمز اینز (James Ehnes) در سال ۱۹۷۶ در براندون، کانادا، به دنیا آمد. جیمز اینز خیلی زود نام خود را در میان نوازندگان جوان ویلن تثبیت کرد. اینز در بسیاری از ارکسترهای بزرگ دنیا نواخته است، از جمله: بوستن، شیکاگو، فیلادلفیا، لس انجلس، پیترزبورگ، نیویورک، سمفونیک لندن، فیلارمونیا، فیلارمونیک بی بی سی، جمهوری چک، برلین DSO و ارکستر سمفونیک ارکستر NHK. او با رهبران بیشماری کار کرده است که از جمله آنها، آشکنازی (Ashkenazy)، آلسوپ (Alsop)، سر اندرو داویس (Sir Andrew Davis)، دوتویت (Dutoit)، ایوان فیشر (Ivan Fischer)، پاوو خاروی (Paavo Järvi)، مازل (Maazel)، ماکراس (Mackerras)، نوسدا (Noseda)، رابرتسون (Robertson)، سارسته (Saraste) و ثیلمان (Thielemann) هستند.

Audio File قسمتی از تکنوازی اینز را ببینید که اثری از وینیاوسکی اجرا میکند.

فصل ۲۰۰۸ -۲۰۰۹ برای اینز بسیار هیجان انگیز بود چراکه در اروپا وی برای اولین بار به همراه ارکسترهای د-لا-سوسی رومند (de la Suisse Romande) دوبل کنسرتوی برامس را به همراه ترالز مورک (Truls Mork) نواخته است.

audio file بشنوید قسمتی از کاپریس شماره پنج پاگانینی را با تکنوازی اینز

این فصل او با ارکسترهای بسیاری نواخت، به ویژه با فیلارمونیک رتردام، ارکستر فیلارمونیکا، ارکستر سمفونیک لندن و دیگر ارکسترهای بریتانیای کبیر از جمله؛ فیلارمونیک بی بی سی، ارکستر ملی بی بی سی والز (Wales)، فیلارمونیک رویال لیورپول، ارکستر سمفونیک بورنمئوث و ارکستر چمبر اسکاتلندی.

از اجراهای مهم او، فصل ۲۰۰۷-۸ است که با ارکستر فیلارمونیک نیویورک به همراه مازل نیز با ارکستر سمفونیک سن فرانسیسکو، دیتریوت و ارکستر سمفونیک های دیگر جهان برنامه خواهد داشت. در اروپا اینز، در جشنواره پائیزی پراگ حضور داشته و به همراه ارکستر سمفونیک اسکاتلندی بی بی سی و ولکوف (Volkov)، با ارکستر هاله (Halle Orchestra) و ارکستر خانه کنسرت برلین همکاری داشته است.

جیمز اینز در جشنواره های دیگری نیز با برنامه های بسیار فشرده اجرا داشته، از جمله؛ جشنواره شهر لندن، جشنواره راوینیا (Ravinia)، جشنواره مونترئوکس (Montreux)، جشنواره چیس دیئو (Chaise-Dieu) و جشنواره شبهای سفید در خیابان پترزبورگ.

در فوریه ۲۰۰۷ اولین اجرایش در تالار ویگمور بود که شگفتی بسیاری از منتقدان را بر انگیخت و در سال ۲۰۰۷ بی بی سی کار جدیدی از اجرای دونوازی ویلن اینز و پیانوی آرون جی کرنیس (Aaron Jay Kernis) را برای اولین بار پخش کرد.

به عنوان همنواز موسیقی مجلسی او با بزرگانی مثل آندسنس (Andsnes)، لورتی (Lortie)، وُلگر (Vogler) و یو-یو ما (Yo-Yo Ma) همکاری و مشارکت داشته است.

audio file بشنوید قسمتی از کنسرتو ویولون دورژاک را با تکنوازی اینز

او به عنوان هنرمندی با ضبطهای فراوان نیز شناخته شده است، از کارهای اخیرش ضبط اجرای زنده او از کنسرتوی الگار به همراه سر اندرو داویز و ارکستر فیلارمونیا بود که تحسین منتقدان را در برداشت. ریکورد او از کنسرتو ویولن های کورن گُُلد (Korngold)، باربر و والتون به همراه ارکستر سموفونیک ونکوور در سال ۲۰۰۸ جایزه آلمانی برای بهترین سولوئیست را از آن خود کرد و در سال ۲۰۰۸ جایزه JUNO را برای بهترین آلبوم موسیقی کلاسیک سال دریافت کرد.

این آلبومش نقد های بسیار تحسین آمیزی را برای خود کسب کرد. روزنامه گرامافون در این باره می گوید: “آن موسیقی که از روی دیسکت شنیده می شود، همواره تاثیر گذار است اما جیمز اینز لطف این اثر را بیشتر کرده و زیبایی موسیقی اش را به بهترین وجه نشان می دهد… این آلبومی برجسته است از هر لحاظ.” از دیگر آثار ضبط شده اخیر او کنسرتوی ویلون موزار بود که توسط خود اینز نیز رهبری شده.

مجله موسیقی بی بی سی این آلبوم اینز را به عنوان بهترین ضبط از این اثر موتسارت انتخاب کرده است. اینز در سن چهار سالگی نواختن ویولون را آغاز کرده، در سن ۹ سالگی شاگرد ویلن نواز مشهور کانادایی فرانسیز چاپلین (Francis Chaplin) شده، در سن سیزده سالگی اولین کنسرت ارکستر خود را با ارکستر سمفونیک مونتریال برگزار کرده و در سال ۱۹۷۷ از مدرسه جولیارد فارغ التحصیل شده است.

وی برنده جایزه پیتر منین (Peter Mennin) به دلیل موفقیتهای بزرگش در موسیقی می باشد.

intermusica.co.uk

12 دیدگاه

 • فرزین
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۳ ب.ظ

  خیلی سایت مفیدی دارید.

 • یه ادم
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۸ در ۱۱:۰۵ ق.ظ

  وای
  فیلمش شاهکاره

 • موسی حسینی
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۸ در ۲:۵۷ ب.ظ

  عالی بود اما سی دی های آموزشی برای خرید بگزارید لطفا اگه میشه جواب را به ایمیل بفرسنید

 • ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۸ در ۲:۵۹ ب.ظ

  عالی بود اما سی دی های آموزشی برای خرید بگزارید لطفا اگه میشه جواب را به ایمیل http://[email protected]بفرسنید

 • fereshteh zibayi
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۹ در ۱:۴۸ ب.ظ

  tafavote violonhaye electerici va acostic chie?

 • parisa
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۹ در ۴:۴۷ ب.ظ

  slm,man taze mikhastem violin yad begiram,age mishe mano rahnemeii konid mamnoon misham…

 • soha
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۹ در ۹:۲۳ ب.ظ

  Ba adab o ehteram:
  man mikham violon yad begiram
  hame migan sakhte donbalesh naro.azatoon rahnemaei mikham.man vaghean violon o doost daram.mamnoon

 • milad
  ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۹ در ۹:۱۰ ب.ظ

  salam
  kheyli matalebe ziba va mofidi ra dar nazar gerefte budin.mamnon…

 • masoome
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  خوب بود

 • ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۱۵ ق.ظ

  salam.mataleb khub bud

 • ارسال شده در مهر ۱۰, ۱۳۸۹ در ۸:۱۷ ب.ظ

  salam
  faghat mi2nam begam harf nadari
  behtarin webloge zendegime
  va inam bedun kheily az not hat ro alan darim 2 orchestr tamrin mikonim
  mer30

 • amir
  ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۲ ب.ظ

  خیلی مفید بود واقعا ممنون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: پدرم هارمونی زوج را به هیچ کس تدریس نکرده است

به تازگی شایعه ای منتشر شده است که رساله «هارمونی زوج» مرتضی حنانه در انتظار انتشار است. از طرفی افرادی نیز خود را صاحب صلاحیت در آنالیز و حتی تدریس هارمونی زوج معرفی می کنند. این مسائل باعث شد تا از زبان فرزند مرتضی حنانه، امیرعلی حنانه، موضوع را بررسی کنیم:

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (III)

عصر جدیدی است که خود محصول رنسانس و روشنگری در اروپا است؛ همراه با شکست نیروهای ارتجاعی در جنگ اول جهانی، فرهیختگان و هنرمندان اروپایی به خصوص دربرلین، پاریس و وین، با امیدواری و خوشبینی به آینده ای چشم دوخته بودند که ملت های رها شده از سلطه حکومت های خود کامه با استفاده از دانش و صنعت پیشرفته یک «نظام جدید جهانی»، شکل یافته از ایده های دموکراسی و سوسیالیزم، به وجود آورند. انگیزه و موضوع فعالیت های هنری یکسره دگرگون شده بود. برنامه «جهان نو» و «انسان نو» در دستور کار هنرمندان قرار داشت. درگیری و رویاروئی هنرمندان با ضابطه ها و معیارهای جدید آنها را در پی شیوه های جدید بیان به جستجو وا داشته بود. در تمام رشته های هنری به یک باره مکتب های مختلف و متنوع هنری، با برداشت های جدید و«مدرن» به وجود آمدند. برنامه «هنر مدرن»، پا به پای ایدئولوژی های جدید، آزاد کردن هنر از قیدهای تاریخی، سنتی، بومی، دینی و طبقاتی و قابل استفاده کردن آن برای عموم مردم دنیا یا همگانی کردن آن بدون تفکیک های نژادی، قومی و دینی و طبقاتی بود. به عبارت دیگر دو ویژگی مهم هنر مدرن، یکی «جهانی بودن» هنر در سطح جهان و دیگری «همگانی بودن» آن در عمق جامعه بود. سومین ویژگی هنر را می توان «پیراسته بودن» نامید. در ادبیات آلمانی، شروع ادبیات مدرن به مکتب ناتورالیسم موسوم شد. یعنی تعریف و توصیف هرچیز به خصوص انسان آن طور که «هست».

از روزهای گذشته…

موسیقی آفریقای جنوبی (II)

موسیقی آفریقای جنوبی (II)

سازهای غربی برای نواختن آهنگ های روستایی مورد استفاده قرار گرفتند که به نوبه خود باعث شد که سبک های جدید و دو رگه (ترکیبی) ساخت موسیقی (و همچنین رقص) در مراکز شهریِ در حال توسعه، افزایش پیدا کند.
سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (IV)

سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (IV)

اعداد ۱۲ و ۱۲- مرز های Boundary چرخه یا تعداد جمع شدن و کم شدن پنجم ها یا به عبارت صحیح تر بالا و پایین رفتن از نردبان پنجم ها را نشان می دهد . در این شکل جایگاه درجات مختلف چرخه های بالارونده و پایین رونده پنجم در ساختار گام ۲۴ قسمتی نامساوی دیاتونیک – کروماتیک فیثاغورثی نشان داده شده است :
چارلز نیدیش، نوازنده، رهبر و آهنگساز

چارلز نیدیش، نوازنده، رهبر و آهنگساز

چارلز نیدیش اهل نیویورک استاد ساز خود و حتی فراتر از یک کلارینتیست است. چارلز نیدیش امروزه به عنوان یکی از بهترین هیپنوتیزم کنندگان موزیسین ها در حضور مردم توصیف می شود.او مرتباُ به عنوان سولیست و همنواز در برنامه های موسیقی مجلسی دیده می شود با گروههای برجسته ای همچون ارکستر سمفونیک سنت لوئیس، ارکستر سمفونیک Minneapolis، ارکستر مجلسی ارفیوس Orpheus،I Musici di Montreal، تافل موزیک(Tafelmusik)، گروه هندل/هایدن (Handel/Haydn)، فیلارمونیک رویال، فیلارمونیک Deutsches، ارکستر سمفونیک MDR، ارکستر سمفونیک Yomiuri، ارکستر سمفونیک ملی تایوان ، جولیارد، Guarneri، برنتانو، آمریکا، مندلسن، کارمینا، کلورادو و کوارتت زهی کاوانی.
بهروزی نیا: عودهایم را فروختم تا بربت بزنم

بهروزی نیا: عودهایم را فروختم تا بربت بزنم

همیشه وقتی اسم ساز بربت را می‌شنویم ناخود آگاه به یاد حسین بهروزی نیا می افتیم و فعالیت هایش در زمینه نوازندگی این ساز؛ نوازنده ای که عود می‌نواخت اما پس از قرن ها نزدیک به دو دهه است که این ساز (بربت) را با کمک استاد قنبری مهر دوباره به موسیقی ایران هدیه نمود.
سفیر فرهنگی لبنان (I)

سفیر فرهنگی لبنان (I)

نهاد حداد (Nouhad Haddad) معروف به “فیروز‎”، متولد ۲۱ نوامبر ۱۹۳۵ یکی از مشهورترین خوانندگان پیشرو لبنان است. وی شمایلی فرهنگی از جهان عرب به جهان معرفی کرده و آثار او در این مناطق بسیار شنیده شده و همواره افتخار ملی لبنان بوده است. وی در خانواده ای مسیحی به دنیا آمد و زمانی که با آسی رهبانی (Assi Rahbani)، یکی از دو برادری که به او کمک کردند تا حرفه اش را به عنوان خواننده بهبود بخشد، ازدواج کرد مذهبش را به ارتودوکس یهودی تغییر داد. خانواده اش کمی پس از تولد او به بیروت نقل مکان کردند.
موسیقی و نابینایان (II)

موسیقی و نابینایان (II)

یکی از دغدغه های من ارزیابی جایگاهی ست که هر فرد می تواند در مقابل موسیقی اتخاذ کند. بر این اساس نابینایی یکی از آن وضعیت هایی است که در نظر من میتواند تقسیم بندی و رتبه بندی دیگری از هنر ارائه دهد.
پن فلوت (I)

پن فلوت (I)

پن فلوت pan flute (که به نامهای سیرینکس syrinx یا کوییلز quillsهم خوانده میشود) یکی از باستانی ترین سازها است که بر اساس قوانین لوله های صوتی بسته ساخته میشود و معمولا با ده یا بیش از ده نی که به ترتیب طول و گاهی قطر کنار هم چیده شده اند ساخته میشود.
محمد رضا درویشی و کلیدر (VI)

محمد رضا درویشی و کلیدر (VI)

در انتها ذکر چند نکتۀ تکراری در مورد اجرای مشترک هنرمندان حسین علیزاده و محمدرضا درویشی ضروری به نظر می رسد. شاید یکی از مهمترین نکاتی که نظر خیلی از مخاطبان را به خود جلب کرد ، دعوت از ارکستر زهی ناسیونال اوکراین بود و اینکه آیا این ارکستر توانست از پس اجرای مناسب این آثار برآید؟
دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (II)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (II)

فرض اولیه برای تحقیق در میکروریتم این است که ما ریتم ها را آنگونه که در فرم نت نویسی استاندارد نوشته می شوند نمی توانیم اجرا کنیم. به علاوه، انحراف از مقادیر ریاضی ساده و دقیق نت نویسی به دو دسته تقسیم می شود، اولا اختلافات تصادفی که به دلیل نقص نوازنده یا نقص ساز است و اختلافات سیستماتیک که از لحاظ نوع یا حس ریتمیک حائز اهمیت هستند. در چنین تحقیقی، ممکن است به سطوح ریتمیک مختلفی اشاره شود.
موسیقی در ایران باستان (II)

موسیقی در ایران باستان (II)

پس از سقوط دولت ماد توسط کورش، سلسله ی هخامنشی تاسیس گردید. دوران هخامنشی را آغاز تاریخ شاهنشاهی ایران می دانند. طبق گفته ی مورخان در دوره ی هخامنشیان موسیقی محترم شمرده می شد و سه غالب موسیقی بزمی یا درباری، موسیقی مذهبی و مردمی، موسیقی رزمی یا نظامی رواج داشت.