جیمز اینز، ستاره ویولون نوازی کانادا

جیمز اینز
جیمز اینز
“… متواضع، عاری از هرگونه تکبر، تکنیکی شگفت آور و شخصیت موزیکالی متفاوت. جیمز اینز به عنوان یک نوازنده ویولن، نامش به عنوان یکی از بزرگان موسیقی کلاسیک باقی خواهد ماند.”
ریچارد مُریسون –تایمز

جیمز اینز (James Ehnes) در سال ۱۹۷۶ در براندون، کانادا، به دنیا آمد. جیمز اینز خیلی زود نام خود را در میان نوازندگان جوان ویلن تثبیت کرد. اینز در بسیاری از ارکسترهای بزرگ دنیا نواخته است، از جمله: بوستن، شیکاگو، فیلادلفیا، لس انجلس، پیترزبورگ، نیویورک، سمفونیک لندن، فیلارمونیا، فیلارمونیک بی بی سی، جمهوری چک، برلین DSO و ارکستر سمفونیک ارکستر NHK. او با رهبران بیشماری کار کرده است که از جمله آنها، آشکنازی (Ashkenazy)، آلسوپ (Alsop)، سر اندرو داویس (Sir Andrew Davis)، دوتویت (Dutoit)، ایوان فیشر (Ivan Fischer)، پاوو خاروی (Paavo Järvi)، مازل (Maazel)، ماکراس (Mackerras)، نوسدا (Noseda)، رابرتسون (Robertson)، سارسته (Saraste) و ثیلمان (Thielemann) هستند.

Audio File قسمتی از تکنوازی اینز را ببینید که اثری از وینیاوسکی اجرا میکند.

فصل ۲۰۰۸ -۲۰۰۹ برای اینز بسیار هیجان انگیز بود چراکه در اروپا وی برای اولین بار به همراه ارکسترهای د-لا-سوسی رومند (de la Suisse Romande) دوبل کنسرتوی برامس را به همراه ترالز مورک (Truls Mork) نواخته است.

audio file بشنوید قسمتی از کاپریس شماره پنج پاگانینی را با تکنوازی اینز

این فصل او با ارکسترهای بسیاری نواخت، به ویژه با فیلارمونیک رتردام، ارکستر فیلارمونیکا، ارکستر سمفونیک لندن و دیگر ارکسترهای بریتانیای کبیر از جمله؛ فیلارمونیک بی بی سی، ارکستر ملی بی بی سی والز (Wales)، فیلارمونیک رویال لیورپول، ارکستر سمفونیک بورنمئوث و ارکستر چمبر اسکاتلندی.

از اجراهای مهم او، فصل ۲۰۰۷-۸ است که با ارکستر فیلارمونیک نیویورک به همراه مازل نیز با ارکستر سمفونیک سن فرانسیسکو، دیتریوت و ارکستر سمفونیک های دیگر جهان برنامه خواهد داشت. در اروپا اینز، در جشنواره پائیزی پراگ حضور داشته و به همراه ارکستر سمفونیک اسکاتلندی بی بی سی و ولکوف (Volkov)، با ارکستر هاله (Halle Orchestra) و ارکستر خانه کنسرت برلین همکاری داشته است.

جیمز اینز در جشنواره های دیگری نیز با برنامه های بسیار فشرده اجرا داشته، از جمله؛ جشنواره شهر لندن، جشنواره راوینیا (Ravinia)، جشنواره مونترئوکس (Montreux)، جشنواره چیس دیئو (Chaise-Dieu) و جشنواره شبهای سفید در خیابان پترزبورگ.

در فوریه ۲۰۰۷ اولین اجرایش در تالار ویگمور بود که شگفتی بسیاری از منتقدان را بر انگیخت و در سال ۲۰۰۷ بی بی سی کار جدیدی از اجرای دونوازی ویلن اینز و پیانوی آرون جی کرنیس (Aaron Jay Kernis) را برای اولین بار پخش کرد.

به عنوان همنواز موسیقی مجلسی او با بزرگانی مثل آندسنس (Andsnes)، لورتی (Lortie)، وُلگر (Vogler) و یو-یو ما (Yo-Yo Ma) همکاری و مشارکت داشته است.

audio file بشنوید قسمتی از کنسرتو ویولون دورژاک را با تکنوازی اینز

او به عنوان هنرمندی با ضبطهای فراوان نیز شناخته شده است، از کارهای اخیرش ضبط اجرای زنده او از کنسرتوی الگار به همراه سر اندرو داویز و ارکستر فیلارمونیا بود که تحسین منتقدان را در برداشت. ریکورد او از کنسرتو ویولن های کورن گُُلد (Korngold)، باربر و والتون به همراه ارکستر سموفونیک ونکوور در سال ۲۰۰۸ جایزه آلمانی برای بهترین سولوئیست را از آن خود کرد و در سال ۲۰۰۸ جایزه JUNO را برای بهترین آلبوم موسیقی کلاسیک سال دریافت کرد.

این آلبومش نقد های بسیار تحسین آمیزی را برای خود کسب کرد. روزنامه گرامافون در این باره می گوید: “آن موسیقی که از روی دیسکت شنیده می شود، همواره تاثیر گذار است اما جیمز اینز لطف این اثر را بیشتر کرده و زیبایی موسیقی اش را به بهترین وجه نشان می دهد… این آلبومی برجسته است از هر لحاظ.” از دیگر آثار ضبط شده اخیر او کنسرتوی ویلون موزار بود که توسط خود اینز نیز رهبری شده.

مجله موسیقی بی بی سی این آلبوم اینز را به عنوان بهترین ضبط از این اثر موتسارت انتخاب کرده است. اینز در سن چهار سالگی نواختن ویولون را آغاز کرده، در سن ۹ سالگی شاگرد ویلن نواز مشهور کانادایی فرانسیز چاپلین (Francis Chaplin) شده، در سن سیزده سالگی اولین کنسرت ارکستر خود را با ارکستر سمفونیک مونتریال برگزار کرده و در سال ۱۹۷۷ از مدرسه جولیارد فارغ التحصیل شده است.

وی برنده جایزه پیتر منین (Peter Mennin) به دلیل موفقیتهای بزرگش در موسیقی می باشد.

intermusica.co.uk

12 دیدگاه

 • فرزین
  ارسال شده در خرداد ۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۳ ب.ظ

  خیلی سایت مفیدی دارید.

 • یه ادم
  ارسال شده در دی ۳۰, ۱۳۸۸ در ۱۱:۰۵ ق.ظ

  وای
  فیلمش شاهکاره

 • موسی حسینی
  ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۸ در ۲:۵۷ ب.ظ

  عالی بود اما سی دی های آموزشی برای خرید بگزارید لطفا اگه میشه جواب را به ایمیل بفرسنید

 • ارسال شده در اسفند ۱۲, ۱۳۸۸ در ۲:۵۹ ب.ظ

  عالی بود اما سی دی های آموزشی برای خرید بگزارید لطفا اگه میشه جواب را به ایمیل http://[email protected]بفرسنید

 • fereshteh zibayi
  ارسال شده در فروردین ۳۱, ۱۳۸۹ در ۱:۴۸ ب.ظ

  tafavote violonhaye electerici va acostic chie?

 • parisa
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۹ در ۴:۴۷ ب.ظ

  slm,man taze mikhastem violin yad begiram,age mishe mano rahnemeii konid mamnoon misham…

 • soha
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۹ در ۹:۲۳ ب.ظ

  Ba adab o ehteram:
  man mikham violon yad begiram
  hame migan sakhte donbalesh naro.azatoon rahnemaei mikham.man vaghean violon o doost daram.mamnoon

 • milad
  ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۹ در ۹:۱۰ ب.ظ

  salam
  kheyli matalebe ziba va mofidi ra dar nazar gerefte budin.mamnon…

 • masoome
  ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۱۴ ق.ظ

  خوب بود

 • ارسال شده در شهریور ۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۱۵ ق.ظ

  salam.mataleb khub bud

 • ارسال شده در مهر ۱۰, ۱۳۸۹ در ۸:۱۷ ب.ظ

  salam
  faghat mi2nam begam harf nadari
  behtarin webloge zendegime
  va inam bedun kheily az not hat ro alan darim 2 orchestr tamrin mikonim
  mer30

 • amir
  ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۲ ب.ظ

  خیلی مفید بود واقعا ممنون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (V)

موسیقی ایران موسیقی بی‌نهایت وسیعی است. به خاطر اینکه موسیقی ایران یک سیستم دوگانه «دوآل‌سیستم» (Dual System) دارد که از قرن‌های متوالی به ما رسیده است. بخشی از این سیستم که قدیمی‌تر است سیستم «مقام» است که از قرن هشتم میلادی تا قرن نوزدهم میلادی در ایران رواج داشته است. و به خاطر شرایطی تاریخی که من از آن آگاه نیستم، به علت اینکه موزیکولوگ نیستم، سیستم جدیدتری به اسم «دستگاه» در ایران رشد می‌کند ولیکن مقام از بین نمی‌رود و در موسیقی نواحی ایران هنوز با سیستم مقام سروکار داریم و هنوز مقام به زندگی خودش ادامه می‌دهد. درنتیجه با دو سیستم در موسیقی ایران مواجه هستیم. به همین خاطر وسعت این سیستم دوگانه بی‌نهایت زیاد است. نمی‌خواهم به مسائل تکنیکی بروم اما مثل اقیانوسی است که می‌شود از هر کجایش آب برداشت. هر نوع موسیقی‌ای که بخواهیم می‌شود از این سیستم درست کرد.

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (I)

در ضمن بررسی منابعی برای تهیه مقاله ای درباره نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی به این مقاله جالب بر خوردم که برای روشنگری تاریخی درباره مبادلات فرهنگی و موسیقایی شرق و غرب لازم و مفید است؛ و با مقاله های «نقد تاریخنگاری موسیقی ایرانی» و جستارِ پیوست «درباره عقب ماندگی و پیشرفت» ارتباط دارد.

از روزهای گذشته…

گفتگویی با آگوستا رید توماس (III)

گفتگویی با آگوستا رید توماس (III)

آهنگ های متفاوتی از تمام نقاط دنیا توسط آهنگ سازانی در سن های مختلف و با سابقه های متفاوت به دست من می رسد. بعضی از آن ها را ناشران و بعضی را خود افراد ارسال می کنند. می توان آن ها را در گروه های گوناگونی طبقه بندی کرد. اما بهترین طبقه بندی بر اساس صدای خود موسیقی است. در بعضی از کار ها از «زبان های» محافظه کارانه استفاده شده و در برخی دیگر حالت های تجربه گرایانه به کار رفته است و هر چیزی در حالت بینابینی است.
پدیده های دنیای جز (I)

پدیده های دنیای جز (I)

Jazz سبکی از موسیقی است که ریشه در تفکر روحانی، موسیقی بلوز و البته Ragtime دارد. در یک بیان ساده موسیقی جاز، هنر بداهه نوازی مطابق با سبک و روحیات مختص هر نوازنده است. در واقع برخلاف موسیقی کلاسیک، نحوه اجرا و القای خصوصیات روحی نوازنده در ملودی آنقدر تاثیر پذیر است که اگر شنونده ای اجرای نسخه دوک الینگتون (Duke Ellington) از یک موسیقی مشخص را می پسندد، باید حتمآ همان نسخه را گوش کند، چرا که ممکن است نسخه ای از همان موسیقی را که دیگری اجرا کرده است به هیچ وجه نپسندد.
آنجا که موسیقی آغاز می‌شود

آنجا که موسیقی آغاز می‌شود

مجاب‌کردن هنرجوی موسیقی به شنیدنِ آنچه می‌نوازد، دشوار است. یک موسیقی‌دان جوان به‌ندرت به آنچه می‌نوازد، توجه کافی دارد و حتی از آن کمتر به «چگونگی» نواختنش. گاهی هنرجو برای اجرای صحیح ریتم، به شمارش می‌پردازد؛ اما حتی موسیقی‌دانانی که خوب و درست آموزش دیده‌اند هم ممکن است در کار با مترونوم به زحمت بیفتند. هنرجو آن‌قدر درگیر نواختن نت‌هاست که دیگر انرژی و زمانی برای امور دیگر برایش باقی نمی‌ماند؛ حتی شمردن و شنیدن.
رمضان: ریتم در آثار آهنگسازان ایرانی جایگاه خاصی دارد

رمضان: ریتم در آثار آهنگسازان ایرانی جایگاه خاصی دارد

من خودم الان حدود سه سال هست که مشغول انجام این پروژه هستم، جدیداً متوجه شدم چون من هم ایرانی هستم و ریتم را مثل همه‌ی ایرانی‌ها جور دیگری احساس می‌کنم و این را وقتی متوجه شدم که دیدم یک قطعه‌ای که از یکی از همین آهنگسازهای جوان من اجرا کرده بودم را روی سایت آهنگساز دیدم که با اجرای نوازنده دیگری توانستم این را بشنوم و برای من خیلی جالب بود که آن جور که من ریتم آن قطعه را احساس می‌کنم آن نوازنده کاملاً مدل دیگری احساس می‌کند و این یک چیزی هست که حتی اگر خود آدم هم به آن واقف نباشد، به طور غریزی این بیان را داشته باشد.
دیما تکاچنکو با ارکستر فیلارمونیک تهران می نوازد

دیما تکاچنکو با ارکستر فیلارمونیک تهران می نوازد

ارکستر فیلارمونیک تهران به رهبری آرش گوران به همراه دیما تکاچنکو نوازنده ویلن اکراینی دوم و سوم مهر ماه در تالار وحدت به روی صحنه می رود. در این کنسرت آثاری از رادیون شدرین، دمترى شوستاکوویچ و ولادیمیر مارتینووْ به اجرا می رسد.
طلایه‌دار تلفیق (IV)

طلایه‌دار تلفیق (IV)

پیشگامی او در ساخت ترانه‌هایی که آن روزها به جاز و امروز به پاپ معروف است، بخشی دیگر از سابقه مغفول‌مانده اوست. بی‌شک بسیاری از ما ترانه معروف «ای دختر صحرا نیلوفر» را با شعر اسماعیل نواب صفا و صدای خوانندگان مختلف شنیده و گاه زمزمه کرده‌ایم، اما هرگز نمی‌دانسته‌ایم که آهنگ گیرای آن را عباس شاپوری ساخته و از این راه الگوی بسیاری از ترانه‌سازان پس از خود شده است. او شعر بعضی ترانه‌هایش را هم خود می‌سرود که «گلی‌جان» و «آرزو» از آن جمله‌اند.
چه کسانی این قوانین را وضع می‌کنند؟

چه کسانی این قوانین را وضع می‌کنند؟

در کشور ما قوانین گاهی با خلاء‌هایی همراه هستند و مسلما عدم پردازش و اعتراض به این اشتباهاتِ قانونی نه تنها کمکی به بهبود اوضاع نمی‌کند که به تداوم همان روندِ غلط می‌انجامد. هفته گذشته قطعه بی کلام «پرسه» را به صورت تصویری منتشر کردم و بسیاری از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی کشور به این انتشار این قطعه کمک کردند تا اثری که به شکل مستقل تهیه و تولید شده را بی‌واسطه به مخاطب برسانند.
آکاردئون بایان (bandoneón)

آکاردئون بایان (bandoneón)

بایان نوعی ساز بادی است که در کشور آرژانتین محبوبیت خاصی دارد و از عناصر کلیدی ارکستر تانگو به شمار می رود. مخترع اصلی Heinrich Band آلمانی تبار است که این ساز را به منظور استفاده در موسیقی مذهبی و موسیقی عامه پسند روز در مقابل ساز مشابه ای به نام concertina یا Konzertina به معنی ارگ دستی ، ساخت .
وزن خوانی یادیاری وکاربرد آن در موسیقی(III)

وزن خوانی یادیاری وکاربرد آن در موسیقی(III)

هجا عبارت از صوت و آوایی است که به واسطه آن، حرف قابلیت ادا شدن می یابد. یعنی حرف«ب» و «ت» اگر به هم پیوسته شوند کلمه«بت» را به دست میدهند. پیداست که بیان این کلمه مستلزم اختلاط مصوت با آن است. به این ترتیب«بت» به صورت کلمه قابل بیان نیست مگر آن که زیر و زبر و ضمه و فتحه و کسره و جزم و سکون و تشدید بر آن وارد شود، مثلا بُتً. پس آوا و سکون در کلماتند که باعث خوانده شدن آنها میگردند و مجموعه ترکیب یک مصوت بایک یا دو یا سه صامت را هجا می نامند .
مقام هنرمند در آثار شلینگ (I)

مقام هنرمند در آثار شلینگ (I)

هنرمند “نابغه” و آفرینندگی او، مفهومی است که زیبایی شناسی سده نوزدهم را تسخیر کرده بود. ویلهلم ژوزف فون شلینگ، آرتور شوپنهاور و فردریش نیچه، سه متفکری که جدا از تفاوت های بنیادین در دیدگاه های فلسفی خود، از زاویه نیت و مقصود هنرمند به فراشد آفرینش زیبایی دقت داشتند. هر سه فیلسوف اعتباری عظیم برای هنر قائل بودند و این گفته شلینگ مورد قبول دو نفر دیگر نیز بود: (هنر ارغنون [منطق] یکه و راستین فلسفه است).