رامپال، اسطوره فرانسوی فلوت (II)

ژان پیر رامپال
ژان پیر رامپال
در بهار ۱۹۴۵، بعد از انقلاب پاریس، رامپال توسط آهنگساز Henri Tomasi و سپس رهبر ارکستر ملی فرانسه (Orchestre National de France ) دعوت شد تا در رادیوی ملی فرانسه بطور زنده کنسرتو فلوت Jacques Ibert را که در سال ۱۹۳۴ برای Marcel Moyse نوشته بود را اجرا کند. این برنامه او در رادیو اولین در میان برنامه های مشابه بود و به شروع کنسرتهای او کمک کرد. در این زمان او فلوت را به عنوان یک ساز سلو در کنسرتها ترویج داد که بوضوح این کار رامپال بر اثر راهنمایی های Moyse بود.

Moyse از محبوبیت قابل توجهی در زمان بین جنگها برخوردار بود، البته نه در سطح بین المللی! با این حال او نمونه خاصی بود به دلیل اینکه ” قطعاً او موسس یک سنت در سلونوازی فلوت بود”

با پایان یافتن جنگ، رامپال مشغول اجراهای خود در سفرهای مختلف شد. اول در فرانسه، در ۱۹۴۷، در سوئیس، استرالیا، ایتالیا، اسپانیا و هلند. تقریبا او از همان ابتدا با پیانیست و هارپسیکوردیست Robert Veyron-Lacroix همکاری میکرد، کسی که رامپال آنرا در هنرستان موسیقی پاریس در سال ۱۹۴۶ ملاقات کرد. ویرون- لاکرویکس یک پرونسی (از اهالی پرونس فرانسه) مؤدب و با احساس (یک پاریسی باکلاس واقعی!) بود.

آن دو در اولین برخورد فوراً یکدیگر را به عنوان دو همنواز پیدا کردند. ظهور دو نوازی آن دو بعد از جنگ به عنوان یک” ظهور کاملاً نو” به آنها این اجازه را داد تا در سرتاسر فرانسه و کشورهای دیگر اجراهای عمومی موسیقی داشته باشند. در مارس ۱۹۴۹، در مواجهه با برخی مخالفان، آنها Salle Gaveau در پاریس را اجاره کردند و چیزی را که در آن زمان به نظر ایده اولیه یک برنامه رسیتال موسیقی مجلسی بود را برای فلوت اجرا کردند. آن برنامه حقیقتاً یکی از اولین رسیتالهای فلوت-پیانو بود که در شهر دیده می شد و تاثیر بسیار زیادی هم داشت.

این موفقیت رامپال را دلگرم کرد تا در آن زمینه به کارش ادامه دهد. رسیتال در همان سال در پاریس تکرار شد و خبرهای استعداد نوازنده جوان فلوت به زودی گسترش یافت. در تمام سالهای اول دهه ۵۰، دو نوازی مرتباً از برنامه های رادیو پخش می شد و آنها کنسرتهایی در فرانسه و جاهای دیگر اروپا اجرا کردند و در سال ۱۹۵۳ آنها اولین تور بین المللی خود را برگزار کردند.

سفری در اندونزی که با استقبال گرم مردم همراه بود؛ در ۱۹۵۴ همچنین کنسرتهایی در اروپای شرقی و مهمترین آنها در پاراگویه بود که در سال ۱۹۵۶ او اولین اجرای کنسرتو فلوت Jindrich Feld را انجام داد. در همان سال، در کانادا در فستیوال منتون (Menton) برای اولین بار کنسرتی با ویولونیست، ایزاک اشترن (Isaac Stern) اجرا کرد، کسی که نه تنها یک دوست مادام العمر برای رامپال شد، بلکه تاًثیر قابل توجهی برای رسیدن او به یک بیان موسیقایی ویژه خود داشت.

audio fileبشنوید اجرایی از کنسرتو فلوت موزار شماره دوم همراه با کادانس با سولیستی رامپال

اولین سفر رامپال به آمریکا در ۱۴ فوریه ۱۹۵۸ بود که به همراه Robert Veyron-Lacroix اجرایشان را در آمریکا با رسیتالهایی از باخ، موزارت، بتهوون و پورکوفیف و … در واشنگتن دی.سی آغاز کردند. بعد از آن Day Thorpe منتقد موسیقی از “ستاره واشنگتن” نوشت:” اگرچه من خیلی کار از نوازندگان فلوت دیده ام، اما کار رامپال هنوز منحصر به فرد می باشد. در دستهای او فلوت مانند ۳ یا ۴ ساز موسیقی می نوازد: تاریک و بدیمن، روشن و روحانی، خوش و نمکین، عاشقانه و زلال. استعداد او در اجرای تکنیکها در پاساژهای سریع او را نمی توان به راحتی در کلمات نشان داد.” در همان سال، ۱۹۵۹، رامپال مهمترین کنسرتش را در نیویورک در سالن Town برگزار کرد که عشق و محبوبیت زیادی در بین آمریکایی های اهل کنسرت بوجود آورد.

همکاری موفق رامپال با Robert Veyron-Lacroix چندین ضبط قابل توجه، به ارمغان آورد که برای آنها جوایزی دریافت کردند. این ضبطها از جمله سوناتهای فلوت باخ که در سال ۱۹۶۲ اجرا کردند، ادامه داشت تا ۳۵ سال بعد از آن وقتی که Veyron-Lacroix بازنشسته شد و در بستر بیماری افتاد ( اوایل ۱۹۸۰). سپس رامپال همکاری جدیدش را با پیانیست آمریکایی John Steele Ritter آغاز کرد.

3 دیدگاه

 • Mohammad
  ارسال شده در مهر ۱۳, ۱۳۸۷ در ۵:۴۵ ب.ظ

  Vaghean Khaste nabaashid, kheily estefaade mikonim az mataalebi ke eenjaa miaad , montahaa soaali ke daashtam eene ke emkaane een hast ke maa ham mataalebi dar morede mosighie classic eenjaa bezaarim
  ?, shaayad baraaye ye edde dige mofid baashe
  Baazam Merc
  Khosh baashid va baa mosighy
  Mohammad

 • ارسال شده در مهر ۱۵, ۱۳۸۷ در ۳:۳۷ ب.ظ

  دوست عزیز شما می توانید به آدرس ایمیل سایت [email protected]monytalk.com مطالب خود را بفرستید و در صورت تایید گروه نویسندگان در سایت قرار می گیرد.

 • flute americaee
  ارسال شده در مهر ۱۳, ۱۳۸۸ در ۷:۴۲ ق.ظ

  ahnghaye flute americaee hamrah ba sazhaye makhlot ba an koja mitonam tahaye konam?

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (IV)

دلیل اینکه این کارها را کرده‌ام این است که من اساساً از سال ۲۰۰۰ از سیستم موسیقی اروپا بریده‌ام. از سال ۲۰۰۰ به‌غیراز چند تک قطعه پراکنده که در سیستم موسیقی اروپایی است دیگر از سیستم موسیقی اروپا استفاده نمی‌کنم. و تماماً از سیستم موسیقی ایران در نوشتن قطعات استفاده می‌کنم. اولین کارهایی که در نوشتن آنها از موسیقی ایرانی استفاده کردم همین مجموعه کارهای خوشنویسی بود که اولین سری این مجموعه را برای سازهای زهی نوشتم. چراکه ربع پرده‌ها را به‌خوبی می‌توانند بزنند. بعدها برای سازهای بادی هم شروع به نوشتن کردم. به‌طور مثال «خوشنویسی شماره ۷» برای سه فلوت هست. بعدتر یک نسخه آن را برای فلوت و الکترونیک نوشتم که فلوت ۲ و ۳ را در استودیو ضبط کردیم و فلوت شماره یک زنده اجرا می‌شود و از طریق بلندگوها صدای فلوت ۲ و ۳ پخش می‌گردد. این قطعه در تهران از طریق خانم «فیروزه نوایی» سال گذشته در فستیوال «موسیقی معاصر ایران» اجرا شد. اسم این قطعه هست «کیسمت» یا همان «قسمت».

منبعی قابل اتکا و بنیادین در شناخت موسیقی (II)

همین ویژگی‌هاست که موجب شده است این کتاب بارها تجدید چاپ و روزآمد شود و هنوز نیز پس از گذشت چهار دهه کماکان به‌عنوان یکی از پُرطرفدارترین منابع اصلی برای درس‌های آشنایی با موسیقی ــ البته با تمرکز بر موسیقی کلاسیک یا هنری غربی ــ کاربرد و رواج داشته باشد.

از روزهای گذشته…

سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (III)

سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (III)

با توجه به اهمیت عدد ۳ در این سیستم می توان کلیه فواصل فیثاغورثی را به کمک توان این عدد نیزنشان داد. مثلا فاصله ۲/۳ به صورت عدد ۳ ٬ فاصله ۸/۹ به صورت ۳ به توان ۲ و فاصله ۳/۴ به صورت عدد ۳ به توان ۱- مشخص می شود.
گفتگویی با جولیان بریم (III)

گفتگویی با جولیان بریم (III)

من همیشه با استرس روی صحنه مواجه بودم وهمیشه به هنگام شروع کنسرت حالت عصبی داشته ام. این طبیعی است. گاهی هم ممکن است این استرس بیشتر از دفعات دیگر به سراغم بیاید. استرس به عوامل خیلی زیادی بستگی دارد. مثلا اینکه اگر قبل از اجرا استراحت کافی نداشته باشم یا از موضوعی ناراحت و غمگین باشم، استرس و فشار عصبی بیشتر خواهد شد. باید سعی کنم تمام آن روز را با چیزهای ملایم و راحت گذرانده باشم. همچنین استرس اجراهایم خیلی به این موضوع بستگی دارد که بعد از ظهر شب اجرا را چگونه گذرانده باشم.
هنر نیروی مهم جاذبه و وحدت اجتماعی (I)

هنر نیروی مهم جاذبه و وحدت اجتماعی (I)

یک نگاه به جریان بالندگی و تکامل هنر در جوامع مختلفِ انسانی ما را به سوی چند اصل مهم در این حوزه راهنمایی می کند؛ آنها عبارت اند از:
مرور آلبوم «سه اثر برای پیانو»

مرور آلبوم «سه اثر برای پیانو»

هرچه نوشتن و گفتن از «اجرای» آثار کلاسیک آهنگسازان در دیگر جاهای دنیا طبیعی جلوه می‌کند در ایران به عکس دیریاب است. آثار آهنگسازان ما به دلایلی چون کمبود امکانات اقتصادی-اجرایی، پیچیدگی امروزین همکاری‌های موسیقایی و… یا در گنجه‌ها می‌ماند یا دست‌بالا یک بار اجرا می‌شود و اگر بختی باشد در یک ضبط تجسم می‌یابد، به هیات یک مصداق تکین.
“ذوق ما را خشکانده اند ” (II)

“ذوق ما را خشکانده اند ” (II)

خیر، به یاد ندارم ایشان را از نزدیک هم دیده باشم ولی قطعاتی از ایشان شنیده ام؛ در تالار مدرسه البرز «سوئیت های محلی» او اجرا شد. از این موضوع همیشه متاسف بودم که چرا آقای پرویز محمود علاقه ای به موسیقی ایرانی نشان نمی داد حتی استاد خودم آقای ناصحی هم از ساخته شدن قطعه «سبکبال» به سبک ایرانی و با فواصل ایرانی ابراز نارضایتی کرد.
حرکت بخش ها در هارمونی چند بخشی

حرکت بخش ها در هارمونی چند بخشی

در ادامه بحث قبلی راجع به به فاصله میان بخش های چهار صدایی در این مطلب به تشریح گونه های مختلف حرکت بخش ها می پردازیم، دقت کنید که هدف از بررسی این حرکت ها ارائه باید ها و نباید ها برای تدوین بخش های چهارصدایی هنگام تعویض هارمونی یا وصل آکوردها می باشد، ابتدا حرکت های غیر مستقیم.
استفاده از تیونر برای کوک سنتور (II)

استفاده از تیونر برای کوک سنتور (II)

آموزش کوک سنتور به طریقه ی سنتی(با تکیه بر گوش): کار و تمرین بر روی اصوات تا گوش هنرجو قادر به تشخیص صدای درست شود. این روش البته مستلزم صرف وقت زیادی است و کار و انرژی فراوان را هم از طرف معلم و هم از طرف شاگرد نیاز دارد.
نگاهی به سانسور موسیقی در ایران (II)

نگاهی به سانسور موسیقی در ایران (II)

پس از اشغال ایران در سال ۱۳۲۰ و آغاز حکومت محمدرضا پهلوی به دلیل در دسترس قرار گرفتن فن‌آوری ضبط صدا و گسترش استفاده از رادیو در ایران گستره‌ی شنوندگان بزرگتر و در نتیجه اثر گذاری موسیقی از این طریق بیشتر شد به همین دلیل دولت‌های وقت برای کنترل نشر موسیقی با مسائلی روبرو شدند که تا پیش از آن مطرح نبود.
گزارش جلسه شانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

گزارش جلسه شانزدهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (II)

این جنبه‌های مختلف یا دلالت‌های چندگانه مربوط به یک فرهنگ امروزی و صنعتی یا نیمه‌صنعتی هستند اما آیا در یک فرهنگ پیشا‌صنعتی هم می‌توان قایل به آن شد؟ این بستگی دارد به این که تمایز میان فرهنگ توده و نوعی فرهنگ عالی وجود داشته باشد یا نه. اما هر چه باشد معمولاً در این دوره تولید صنعتی (یا تجاری انبوه) موسیقی وجود ندارد.
پرفروش ترین ترانه دیسکوی تاریخ

پرفروش ترین ترانه دیسکوی تاریخ

اولین حضور بانی ام در آلمان با اجرای ترانه “Daddy Cool” در برنامه تلویزیونی “Musikladen” که در آن زمان برنامه ای مهم و مشهور بود، در ۱۹۷۶ به وقوع پیوست. پس از این حضور تلویزیونی، فروش این ترانه به تعداد باورنکردنی ۱۰۰٫۰۰۰ نسخه در هفته رسید!