جوایز هیلاری هان (I)

هیلاری هان
هیلاری هان
هیلاری هان، برنده جایزه گرمی در سن ۲۸ سالگی، یکی از اصلی ترین هنرمندان در کنسرتهای بین المللی است. به دلیل کمال هوش و احساسات او، در مجله تایمز در سال به عنوان “بهترین موزیسن کلاسیک جوان آمریکایی” نامیده شد و همراه با ارکسترهای بزرگ دنیا بطور مرتب در اروپا، آسیا و شمال آمریکا حاضر می شود.

مهمترین خبرهای خانم هان در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷، شامل رسیتال تورهایی در آمریکا و اروپا و ظاهر شدن با ارکسترهای مهم در سرتاسر جهان مانند ارکسترسمفونیک Chicago، ارکستر Cleveland، ارکستر سمفونیک San Francisco، ارکستر‌ St. Luke’s در کارنگی هال، ارکستر سمفونیک Houston، ارکستر سمفونیک Dallas، ارکستر Tonhalle، ارکستر سمفونیک ملی Danish، ارکستر سمفونیک ملی تایوان، فیلارمونیک هنگ کنگ و ارکستر سمفونیک کره (‌KBS) است.

در طول فصل پر مشغله ۲۰۰۵-۲۰۰۶، او رسیتالهایی در شهرهایی همچون نیویورک (کارنگی هال)، سالت لیک سیتی، بولدر، واشنگتن دی سی، فیلادلفیا، ورشو، بروکسل، ‌پاریس، برلین، مونیخ، وین، سئول و توکیو اجرا کرده و همراه با ارکسترهای بیشمار دیگری مانند ارکستر سمفونیک بوستون، فیلارمونیک لس آنجلس، ارکستر سمفونیک مونترال و ارکستر فیلادلفیا به روی صحنه رفته است.

audio fileبشنوید اجرایی از مومان سوم کنسرتو ویولون سیبلیوس با تکنوازی هیلاری هان

هیلاری هان منحصراً برای دویچه گرامافون ضبط می کند! آلبوم اخیر او که در اکتبر ۲۰۰۶ وارد بازار شد، یک جفت شدن غیر معمول از کنسرتو شماره ۱ Paganini و کنسرتو شماره ۸ Spohr است که به رهبری Eiji Oue با ارکستر سمفونیک رادیوی سوئد ضبط شده است. دویچه گرامافون ضبط ۴ سوناتاهای موزار او را که همراه با شریک او که سالها با او همنوازی رسیتال می کرد، Natalie Zhu، منتشر کرد.

دو آلبوم اول او کنسرتو ویولن Elgar و The Lark Ascending از Vaughan Williams با ارکستر سمفونیک لندن و Sir Colin Davis(کسی که “Preis der deutschen Schallplattenkritik” را برد) و ۴ کنسرتو ویولن باخ با ارکستر مجلسی لس آنجلس و Jeffrey Kahane بودند.

قبل از قرارداد او با دویچه گرامافون، خانم هان ۵ ضبط با سونی کلاسیکال داشت. اولین آلبوم او، شامل سلو سوناتاها و پارتیتاهای یوهان سباستین باخ می باشد که “d’Or of the Year” از دیاپازون را برنده شد و هفته ها در جدولهای فروش کارهای کلاسیک در مقام اول جای داشت.

ضبط بعدی او، کنسرتوهای بتهوون و برنشتاین، او را نامزد “جایزه گرمی” کردند و همچنین دومین “d’Or” دیاپازون، جایزه Echo Klassik برای ۱۹۹۹ و “CD ماه” مجله گرامافون؛ و سومین کار منتشر شده او، کنسرتوهای آمریکایی از Samuel Barber و Edgar Meyer، دویچه اسکالپلاتنپریس (Deutsche Schallplattenpreis) و جایزه Cannes Classical را برد.

ضبط او در سال ۲۰۰۱، کنسرتوهای برامس و استراوینسکی، او را صاحب جایزه گرمی کرد و همچنین انتخاب ادیتورهای گرامافون و “Choc” از Monde de la Musique. این کارهمچنین چهارمین کار او بود که بطور متوالی در صدر پرفروش ترین ها قرار گرفت. در پاییز ۲۰۰۲، سونی پنجمین آلبوم او را منتشر کرد، کنسرتو های فلیکس مندلسون و دیمیتری شوستاکوویچ.

او همچنین اخیراً در چندین آلبوم دیگر نیز همنوازی کرد، با موزیسین های غیر کلاسیک در Worlds Apart کاری از Austin alt-rockers و You Will Know Us کاری از Trail of Dead و در آلبوم جدید Tom Brosseau که در ‍ژانویه ۲۰۰۷ منتشر شد. او به خاطر نوازندگی در موسیقی فیلم The Village از M. Night Shyamalan نامزد جایزه اسکار شد.

audio fileبشنوید قسمتی از شاکن باخ را با تکنوازی هیلاری هان

هیلاری در سن ۱۰ سالگی در سال ۱۹۹۰ به موسسه موسیقی Curtis در فیلادلفیا رفت؛ اولین اجرای ارکسترال خود را یک سال و نیم بعد از آن با ارکستر سمفونیک بالتیمر آغاز کرد. در مارس ۱۹۹۵، در سن ۱۵ سالگی، خانم هان نخستین کار آلمانی خود را با نواختن کنسرتو بتهوون با Lorin Maazel و ارکستر سمفونیک رادیوی Bavarian در یک کنسرت رادیویی و تلویزیونی که در سراسر اروپا پخش شد آغاز کرد.

۲ماه بعد، او جایزه Avery Fisher Career Grant را دریافت کرد. در سال ۱۹۹۶ خانم هان، یک قرارداد منحصر به فرد ضبط با سونی کلاسیکال امضا کرد و کارش را به عنوان سولیست با ارکستر فیلادلفیا در کارنگی هال در نیویورک آغاز کرد.

2 دیدگاه

 • abtin
  ارسال شده در مهر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۷ ب.ظ

  shayad age anne sophie mutter nabood,be rahati mitunestim khanome hahn ro kameltarin violoniste zane donya bedunim,be nazare man chizi ke uno motamayez mikone navakhtane fogholade tamizeshe

 • محمد اسماعيل پور
  ارسال شده در آذر ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۴ ق.ظ

  به نظرم بهتر بود این نوازنده رو با اثر دیگری غیر از پارتیتای ۲ باخ معرفی می کردید.چون به نظرم اکثر دوستداران موسیقی از جمله اینجانب این قطعه ی رویایی رو با نوازندگی بزرگترین ویولونیست های قرن ۲۰ از جمله nathan milsteinو arthur grumiauxگوش دادند پس مجبورن هیلاری هان رو با این غول های نوازندگی ویولون مقایسه کنند پس توفیق زیادی توی فهم قدرت نوازندگی هیلاری هان نسبت به هم عصران خودش نخواهند داشت.
  متشکرم.بی نظیر بود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (I)

ریتم و ترادیسی دو روشِ فهم نظم های زمانی در جهان پیرامونِ ما را در تباین با هم قرا می دهد: فهم مستقیم به-واسطه ی قوه ی ادراک، و فهم غیر مستقیم به واسطه ی تجزیه و تحلیل. «ریتم» به دستگاه ادراکی ای که امکان مشاهده و دریافتِ بی دردِسرِ پدیده های ریتمیک را در اختیار افراد قرار می دهد گریز می زند، درحالیکه «ترادیسی» ابزارهای ریاضی ای را که برای کشف نظم ها و مطالعه ی الگوها مورد استفاده قرار می گیرد پیشِ روی می گذارد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

از روزهای گذشته…

تحلیلی بر کتاب‌شناسی‌های موسیقی در ایران (VII)

تحلیلی بر کتاب‌شناسی‌های موسیقی در ایران (VII)

[۴] و [۵] در توضیح معیار انتخاب میان انبوه منابع قابل بررسی نوشته‌ای از ایرج افشار را نقل کرده‌اند که وی در مقدمه‌ی جلد چهارم کتاب «فهرست مقالات فارسی» (۱۰) نوشته است: «در تدوین این فهرست هیچ نوع تمییزی را بین مقالات جایز ندانسته‌ام یعنی آنها را سبک سنگین نکرده‌ام. این کار محقق و مصنف صاحب تشخیص است که مقالات محققانه و عمیق را با طبع سلیم و بینش انتقادی از نوشته‌های پست جدا سازد. فهرست‌نگار را با نیک و بد نوشته‌ها کاری نیست، نخواسته‌ام این فهرست جنبه‌ی گزیده و انتقادی داشته باشد.» (۱۱) و بدین ترتیب مدعی شده‌اند که صافی‌ای را برای بر گزیدن مقالات اعمال نکرده‌اند الا مرتبط بودن با موضوع موسیقی.
اپرای متروپلیتن (IV)

اپرای متروپلیتن (IV)

تکنولوژی “عنوان متروپلیتن” داری سیستم خاموش روشن شدن، عوض کردن زبان (در حال حاضر به آلمانی و اسپانیایی نیز می باشد)، فیلتری که نور صفحه، حضار پشتی یا کناری را اذیت نکند. به دلیل ارتفاع صحنه نمایش سالن متروپلیتن، گذاشتن متن ترجمه در بالای سن مناسب نبود، در حالی که در بیشتر اپراها از این روش استفاده می شد. استفاده از آن به شدت توسط کارگردان موسیقی جیمز لوین منع شد و سیستم “عنوان متروپلیتن” به عنوان بهترین راه حل نمایش ترجمه، مورد قبول هنرمندان اپرا و حضار بوده.
ارکستر سمفونیک آمریکا

ارکستر سمفونیک آمریکا

وقتی لئوپالد استوکوفسکی (Leopold Stokowski) ارکستر سمفونیک آمریکا را در سال ۱۹۶۲ یعنی در ۸۰ سالگی خود، پایه گذاری کرد، هدف جدیدی را برای این ارکستر متصور بود: نشان دادن استعداد های موزیسین های آمریکایی با برگزار کردن «کنسرت هایی از آثار برجسته و با قیمتی مناسب به گونه ای که همه بتوانند شرکت کنند». از آن زمان تا کنون، این ارکستر تمام تلاش خود را انجام داده است تا دامنه تعهدات خود را گسترده تر نموده و با نوآوری در زمینه فعالیت خود به مخاطبان موسیقی ارکسترال بیفزاید و از ابقاء فرم های موسیقی کلاسیک اطمینان حاصل کند.
سرگذشت کتاب من و کپی رایت در ایران (II)

سرگذشت کتاب من و کپی رایت در ایران (II)

یکی از روزها، برای دیدار دوست عزیزم، نوازنده چیره دست تار و سه تار به آموزشگاه او رفتم. در حین گفتگوها درباره “مهارت نوازندگی” و سرگذشت آن، به استاد عزیز توضیح دادم. ایشان به من پیشنهاد داد با توجه به اینکه تمام هزینه چاپ و انتشار را به عهده گرفته‌ام، خودم ناشر کتاب شوم. سپس با یکی‌ از شاگردان خود که در کار چاپ و نشر کتاب بود و نوازنده خوب سه‌ تار نیز به حساب می‌آمد، تماس گرفت… آقای پرهیزگار به آنجا آمد.
گزارش اختصاصی از اجرای ارکستر سمفونیک تهران در آلمان

گزارش اختصاصی از اجرای ارکستر سمفونیک تهران در آلمان

ارکستر سمفونیک تهران، ۲۰ آگوست ۲۰۰۶ (۲۹ مرداد ۱۳۸۵) در شهر اوسنـابـروک (Osnabruck) در آلمان کنسرت داد. در این برنامه که در واقع سرآغاز جشنـواره شرقـی (Morgenland Festival) در تالار شهر اوسنابروک بود حدود ۱۴۰۰ شنونده حضور یافتند. پیش از اجـرای موسیقـی، شهـردار اوسنابروک، هانـس یورگـن فیـپ (Hans-Jürgen Fip) در سخنانـی کوتاه، با توجه به دشواری های برگزاری این برنامه گفت: «تا امشب باور نمی کردم که ارکستر سمفونیک تهران در اوسنابروک کنسرت خواهد داشت!»
شریفیان: بسیاری از آثار جشنواره ای سطحی اند

شریفیان: بسیاری از آثار جشنواره ای سطحی اند

راستش تا آنجا که به ذهنم می رسد، بسیاری از فعالیت ها مختص شده بود به فضای فیلمسازی. یادم هست در موسیقی اتفاقات به مراتب کمتری می افتاد و با اینکه سعی می کردیم کارهای مختلفی انجام بدهیم در نهایت کماکان همه جذب موسیقی فیلم می شدند به این دلیل که مسائل مختلف در سینما کار می شد و جریان اصلی هنرها را انسان در سینما یا انیمیشن می دید. بسیار بسیار سینمای فعالی بود و من این را به خوبی به خاطر دارم؛ سینمایی که انسان احساس می کرد خیلی امیدها را در خود دارد. نوع سوژه ها و کارها طیف بسیار وسیعی را دربرمی گرفت و این طور نبود که فقط در محدوده خاصی کار شود. الان انسان احساس می کند بعد از گذشت این همه سال سوژه ها اغلب در یکی دو مورد کلیشه ای محدود و کانالیزه شده اند.
جایگاه موسیقی در چین باستان

جایگاه موسیقی در چین باستان

تاریخ موسیقی – ثبت شده – در چین به بیش از ده هزار سال پیش از میلاد مسیح (ع) می رسد، شکل مقابل نمونه هایی از فلوت را نشان می دهد که باستان شناسان قدمت آنها را به حدود نه هزار سال قبل از میلاد نسبت می دهند، این فلوت ها از استخوان بدن پرنده ها و ماهی ها ساخته شده است و هم اکنون نیز قابل نواختن می باشند.
ارکستر سمفونیک بی بی سی (II)

ارکستر سمفونیک بی بی سی (II)

به طور کلی می توان گفت که این ارکستر تنها ارکستری است که بیشترین تعدا اجرا ها را در بین ارکسترهای شرکت کننده در پرامز دارد. تمامی کنسرت ها در شبکه سه رادیوی بی بی سی پخش شده و به صورت اینترنتی و از طریق “iPlayer BBC” نیز تا هفت روز پس از پخش، قابل شنیدن است. تعداد زیادی از این کنسرت ها نیز در شبکه های تلوزیونی پخش شده اند. در واقع، این ارکستر، تنها ارکستر انگلیسی است که تعداد زیادی از اجراهایش از رادیو و تلوزیون پخش شده اند. شاید بتوان گفت که مهمترین مورد در بر پا نگهداشتن این ارکستر، ضبط های استودیویی برای شبکه ۳ رادیوی بی بی سی است که در مکان میدا ویل که متعلق به ارکستر است، صورت گرفته اند.
بیان جنسیَّت در موسیقی (I)

بیان جنسیَّت در موسیقی (I)

هر چند تفکیک جنسیتی در بررسی ارزش هنری یک اثر، نگرشی خطاکارانه تلقی میشود، لیکن نحوه ی تاثیرگذاری تکنیک های هنری ارائه شده در یک اثر، خواه و نا خواه از ویژگی های درونی هنرمند سرچشمه می گیرد که جنسیت یکی از آنهاست. تفاوت های طبیعی مابین جنس های نر و ماده در گیاهان و جانوران نیز به اصالت و نهادینگیِ این اختلافات اشاره دارد.
نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (X)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (X)

تفکیک امروزی موسیقی «غربی» از موسیقی «شرقی» براساس سیستم صداهای موجود در موسیقی غربی (گام کروماتیک دوازده قسمتی تعدیل شده) و سیستم های صداهای مورد استفاده (گام های دیاتونیک ماژور و مینور) و قواعد آهنگسازی و هارمونی حاصله از سیستم های صداها و بالاخره سازهای جوابگوی این فواصل و قواعد است. اما می دانیم که این عوامل در موسیقی غربی همه پدیده هایی هستند که در قرن هفدهم و هجدهم در اروپا به وجود آمده اند.