جوایز هیلاری هان (I)

هیلاری هان
هیلاری هان
هیلاری هان، برنده جایزه گرمی در سن ۲۸ سالگی، یکی از اصلی ترین هنرمندان در کنسرتهای بین المللی است. به دلیل کمال هوش و احساسات او، در مجله تایمز در سال به عنوان “بهترین موزیسن کلاسیک جوان آمریکایی” نامیده شد و همراه با ارکسترهای بزرگ دنیا بطور مرتب در اروپا، آسیا و شمال آمریکا حاضر می شود.

مهمترین خبرهای خانم هان در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷، شامل رسیتال تورهایی در آمریکا و اروپا و ظاهر شدن با ارکسترهای مهم در سرتاسر جهان مانند ارکسترسمفونیک Chicago، ارکستر Cleveland، ارکستر سمفونیک San Francisco، ارکستر‌ St. Luke’s در کارنگی هال، ارکستر سمفونیک Houston، ارکستر سمفونیک Dallas، ارکستر Tonhalle، ارکستر سمفونیک ملی Danish، ارکستر سمفونیک ملی تایوان، فیلارمونیک هنگ کنگ و ارکستر سمفونیک کره (‌KBS) است.

در طول فصل پر مشغله ۲۰۰۵-۲۰۰۶، او رسیتالهایی در شهرهایی همچون نیویورک (کارنگی هال)، سالت لیک سیتی، بولدر، واشنگتن دی سی، فیلادلفیا، ورشو، بروکسل، ‌پاریس، برلین، مونیخ، وین، سئول و توکیو اجرا کرده و همراه با ارکسترهای بیشمار دیگری مانند ارکستر سمفونیک بوستون، فیلارمونیک لس آنجلس، ارکستر سمفونیک مونترال و ارکستر فیلادلفیا به روی صحنه رفته است.

audio fileبشنوید اجرایی از مومان سوم کنسرتو ویولون سیبلیوس با تکنوازی هیلاری هان

هیلاری هان منحصراً برای دویچه گرامافون ضبط می کند! آلبوم اخیر او که در اکتبر ۲۰۰۶ وارد بازار شد، یک جفت شدن غیر معمول از کنسرتو شماره ۱ Paganini و کنسرتو شماره ۸ Spohr است که به رهبری Eiji Oue با ارکستر سمفونیک رادیوی سوئد ضبط شده است. دویچه گرامافون ضبط ۴ سوناتاهای موزار او را که همراه با شریک او که سالها با او همنوازی رسیتال می کرد، Natalie Zhu، منتشر کرد.

دو آلبوم اول او کنسرتو ویولن Elgar و The Lark Ascending از Vaughan Williams با ارکستر سمفونیک لندن و Sir Colin Davis(کسی که “Preis der deutschen Schallplattenkritik” را برد) و ۴ کنسرتو ویولن باخ با ارکستر مجلسی لس آنجلس و Jeffrey Kahane بودند.

قبل از قرارداد او با دویچه گرامافون، خانم هان ۵ ضبط با سونی کلاسیکال داشت. اولین آلبوم او، شامل سلو سوناتاها و پارتیتاهای یوهان سباستین باخ می باشد که “d’Or of the Year” از دیاپازون را برنده شد و هفته ها در جدولهای فروش کارهای کلاسیک در مقام اول جای داشت.

ضبط بعدی او، کنسرتوهای بتهوون و برنشتاین، او را نامزد “جایزه گرمی” کردند و همچنین دومین “d’Or” دیاپازون، جایزه Echo Klassik برای ۱۹۹۹ و “CD ماه” مجله گرامافون؛ و سومین کار منتشر شده او، کنسرتوهای آمریکایی از Samuel Barber و Edgar Meyer، دویچه اسکالپلاتنپریس (Deutsche Schallplattenpreis) و جایزه Cannes Classical را برد.

ضبط او در سال ۲۰۰۱، کنسرتوهای برامس و استراوینسکی، او را صاحب جایزه گرمی کرد و همچنین انتخاب ادیتورهای گرامافون و “Choc” از Monde de la Musique. این کارهمچنین چهارمین کار او بود که بطور متوالی در صدر پرفروش ترین ها قرار گرفت. در پاییز ۲۰۰۲، سونی پنجمین آلبوم او را منتشر کرد، کنسرتو های فلیکس مندلسون و دیمیتری شوستاکوویچ.

او همچنین اخیراً در چندین آلبوم دیگر نیز همنوازی کرد، با موزیسین های غیر کلاسیک در Worlds Apart کاری از Austin alt-rockers و You Will Know Us کاری از Trail of Dead و در آلبوم جدید Tom Brosseau که در ‍ژانویه ۲۰۰۷ منتشر شد. او به خاطر نوازندگی در موسیقی فیلم The Village از M. Night Shyamalan نامزد جایزه اسکار شد.

audio fileبشنوید قسمتی از شاکن باخ را با تکنوازی هیلاری هان

هیلاری در سن ۱۰ سالگی در سال ۱۹۹۰ به موسسه موسیقی Curtis در فیلادلفیا رفت؛ اولین اجرای ارکسترال خود را یک سال و نیم بعد از آن با ارکستر سمفونیک بالتیمر آغاز کرد. در مارس ۱۹۹۵، در سن ۱۵ سالگی، خانم هان نخستین کار آلمانی خود را با نواختن کنسرتو بتهوون با Lorin Maazel و ارکستر سمفونیک رادیوی Bavarian در یک کنسرت رادیویی و تلویزیونی که در سراسر اروپا پخش شد آغاز کرد.

۲ماه بعد، او جایزه Avery Fisher Career Grant را دریافت کرد. در سال ۱۹۹۶ خانم هان، یک قرارداد منحصر به فرد ضبط با سونی کلاسیکال امضا کرد و کارش را به عنوان سولیست با ارکستر فیلادلفیا در کارنگی هال در نیویورک آغاز کرد.

2 دیدگاه

 • abtin
  ارسال شده در مهر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۱۱:۰۷ ب.ظ

  shayad age anne sophie mutter nabood,be rahati mitunestim khanome hahn ro kameltarin violoniste zane donya bedunim,be nazare man chizi ke uno motamayez mikone navakhtane fogholade tamizeshe

 • محمد اسماعيل پور
  ارسال شده در آذر ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۴ ق.ظ

  به نظرم بهتر بود این نوازنده رو با اثر دیگری غیر از پارتیتای ۲ باخ معرفی می کردید.چون به نظرم اکثر دوستداران موسیقی از جمله اینجانب این قطعه ی رویایی رو با نوازندگی بزرگترین ویولونیست های قرن ۲۰ از جمله nathan milsteinو arthur grumiauxگوش دادند پس مجبورن هیلاری هان رو با این غول های نوازندگی ویولون مقایسه کنند پس توفیق زیادی توی فهم قدرت نوازندگی هیلاری هان نسبت به هم عصران خودش نخواهند داشت.
  متشکرم.بی نظیر بود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

«شیوه‌ی نوازندگی» در موسیقی ما چه معنایی دارد؟ (I)

اگر در موسیقی کلاسیک غربی کار می‌کنیم دادن جواب همه‌فهم به این سوال نسبتا ساده است. یعنی روشی که هر نوازنده آثار را می‌نوازد. بخشی به رابطه‌ی فیزیکی‌ای که یک نوازنده با سازش دارد مربوط است، یعنی مسائلی مثل روش دست گرفتن ساز یا پشت ساز نشستن، نحوه‌ی انگشت گذاشتن، انتقال نیرو به ساز (تقریبا اِکول) و … بخشی هم به مسایل صوتی، مثل صدایی که از ساز درمی‌آورد، دامنه‌ی شدت و ضعف‌هایی که می‌تواند به هر نت یا پاساژ بدهد، شیوش‌های مختلفی که می‌تواند هنگام نواختن هر نغمه یا تکنیک ایجاد کند و بخشی هم به مسایل تکنیکی مثل دامنه‌ی ویبراتوها و از این قبیل.

از روزهای گذشته…

کیت جان موون، نوازنده اسطوره ای درامز (I)

کیت جان موون، نوازنده اسطوره ای درامز (I)

کیت جان موون درامر گروه راک The Who بود. موون در سال ۱۹۶۴ به جای Doug Sandom به گروه The Who پیوست و با آنها در همه آلبومها همکاری کرد، یعنی از «نسل من» تا «تو که هستی» که در سال ۱۹۷۸ دو هفته قبل از درگذشت موون منتشر شد.
قاسمی: یک خواننده خوب، لزوما” در کار کرموفق نیست

قاسمی: یک خواننده خوب، لزوما” در کار کرموفق نیست

یکسری آمدند و یکسری همانجا دارند کار میکنند، یکسری هم از شاگردان دانشگاه هستند که خودم آوردم. در واقع گروهی که الان هست میتوانیم بگوییم، دو سوم از دوستان قدیم قدیم هستند که از سال ۱۳۸۷ با ما بودند و یک سوم هم بچه دانشگاه هستند.
دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (XIV)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (XIV)

آنچنان که اطلاعات اجراهای سپرینگر (springar) نشان می دهد، چنین فرآیند های تکثیرپذیری ممکن است تا دو سطح زیرین نیز ادامه پیدا کند (تاثیر گذار بر سطح بیت و سطح زیرشاخه ها). مشخصه ی متمایز این دیدگاه این است که ما نباید تمام انحرافات از نسبت های ریاضی را به “بیانگری” ارتباط دهیم، اما آزادیم که هرگونه تقسیمات زیرشاخه ای را در مدل های الگوی متریک وارد کنیم. اما مسئله ی نحوه ی نمایش این الگو ها در نت نویسی استاندارد حل نشده باقی می ماند و همچنین کل مسئله ی توضیح چنین الگوهایی نیز همچنان بی پاسخ می ماند.
اجرای اثری مدرن در کنار باروک با اجرای موتر!

اجرای اثری مدرن در کنار باروک با اجرای موتر!

فوریه ۲۰۰۷ بود، سوفیا گوبایدولینا جایزه ارزشمند باخ هامبورگ را کسب کرد، به عنوان پیشتاز در موسیقی کلاسیک معاصر که پلی زده بین موسیقی شرق و غرب. گوبایدولینا آهنگسازی است متولد ۱۹۳۱ با مسقط‌الراس تاتارستان روسیه که در ۱۹۹۲ به آلمان کوچ کرده است.
کوارتت های فلوت موتسارت

کوارتت های فلوت موتسارت

موتزارت در زمستان سال ۱۷۷۷- ۱۷۷۸ ، یعنی هنگامی که در مانهایم (Mannheim) بسر می برد با یکی از ثروتمندان آلمانی بنام De Jean آشنا شد. او نوازنده مبتدی فلوت بود و به موتزارت پیشنهاد ساخت سه کنسرتو کوتاه و ساده و دو کوارتت برای فلوت داد. موتزارت این پیشنهاد را پذیرفت و آنها بر سر قیمت کار به توافق رسیدند، اما به هنگام تسویه حساب آقای De Jean تنها حدود نیمی از بهای توافق اولیه را به موتزارت پرداخت.
چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه اول

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه اول

مطلبی که پیش رو دارید اولین شماره چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی است که اخیرا دوره اول آن با تدریس دکتر محمدرضا آزاده فر به پایان رسید و اکنون وارد دوره دوم خود شده است. این مجموعه از نوشته ها با همکاری یکی از دانشجویان این کلاس، نسیم احمدیان (دانشجوی کارشناسی ارشد اتنوموزیکولوژی و نوازنده سنتور) ویراستاری شده و در این سایت به انتشار می رسد.
معرفی یک هنرمند: سرپاس مختاری‌ (IV)

معرفی یک هنرمند: سرپاس مختاری‌ (IV)

از دیگر دوستان مختاری، «حاج آقا مجرد ایرانی» است که آن سال‌ها منزل او در سه راه آبسردار، محل تجمع همهء آنهایی بود که به طریقی با موسیقی ایرانی ارتباط داشتند. «حاج آقا مجرد» در منزلش ساز مخصوصی برای مختاری داشت که معمولا به دست‌ دیگران نمی‌داد و آن را به شوخی «کاچی» می‌نامید.
حنانه: ما از یکسری قوانین فیزیکی لذت میبریم

حنانه: ما از یکسری قوانین فیزیکی لذت میبریم

پس از منتشر شدن نوشته هایی از امیرعلی حنانه، موسیقیدان و نظریه پرداز در زمینه هارمونی و تئوری موسیقی ایران، سئوالاتی مطرح شد که امروز در سایت پاسخ های ایشان را میخوانید. مجموعه سئوالات حاضر توسط امیر آهنگ مطرح شده است. امیر آهنگ متولد سال ۱۳۴۸ در تهران است که پس از اتمام دوره دبستان وارد هنرستان موسیقی متوسطه در رشته ویولون شد و در سال ۱۳۶۶ از هنرستان موسیقی فارغ التحصیل گشت. ایشان مدتی نیز نزد استاد مرتضی حنانه به تحصیل در رشته آهنگسازی پرداخته اند و در حال حاضر رهبر چندین گروه کر مختلف را به عهده دارند و به فعالیتهای هنری فرهنگی نیز میپردازد.
جوایز هیلاری هان (I)

جوایز هیلاری هان (I)

هیلاری هان، برنده جایزه گرمی در سن ۲۸ سالگی، یکی از اصلی ترین هنرمندان در کنسرتهای بین المللی است. به دلیل کمال هوش و احساسات او، در مجله تایمز در سال به عنوان “بهترین موزیسن کلاسیک جوان آمریکایی” نامیده شد و همراه با ارکسترهای بزرگ دنیا بطور مرتب در اروپا، آسیا و شمال آمریکا حاضر می شود.
نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *