قصر هنر های ملکه سوفیا

قصر هنر های ملکه سوفیا (El Palau de les Arts Reina Sofía) خانه اپرا و مرکزی فرهنگی است در والنسیای اسپانیا. سالن تئاترآنجا در ۸ اکتبر ۲۰۰۵ بازگشایی شد. اولین اپرایی که آنجا اجرا شد، Fidelio اثر بتهوون بود که در ۲۵ اکنبر ۲۰۰۵ به روی سن رفت. هلگا اشمیت (Helga Schmidt) مدیر امور اداری کمپانی می باشد که او پیش از آن این سمت در خانه اپرای رویال لندن از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۱ مسئولیت داشت. اشمیت چندی از هنرمندان مشهور را جذب کرد تا به قصر ملکه سوفیا بپیوندند.

در میان این هنرمندان: زوبین مهتا (Zubin Mehta) بود که اجرای موسیقی سالانه و جشنواره اپرا را در قصر برگزار کرد. جشنواره del Mediterraneo در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و لرین مازل (Lorin Maazel) مدیر آن بود و پلاسیدو دمینگو (Placido Domingo) نیز مسابقه اپرا را در اکتبر ۲۰۰۷ در قصر برگزار کرد.

ارکستر اصلی قصر، ارکستر انجمن والنسیا می باشد. اولین اجرای فصل سالن تئاتر قصر در سالهای ۲۰۰۶-۲۰۰۷ بود. در اولین و دومین اجراهای آن، بین ۷ تا ۸ اپرا در هر فصل به روی صحنه رفت.

در سالهای ۲۰۰۸-۲۰۰۹ سالن تئاتر۷ اپرا را به روی صحنه خواهد برد، اجراهایی که اغلب توسط لرین مازل رهبری خواهد شد. تک نوازانانی همچون پلاسیدو دومینگو، کریستوفر ونتریس (Christopher Ventris)، ویتوریو گریگلو (Vittorio Grigolo)، ماریا گلگینا (Maria Guleghina) و کریستین گالاردو دوماس (Cristina Gallardo-Domâs) به اجرای برنامه می پردازند. جشنواره del Mediterrani شامل سری کامل اپرای Der Ring des Nibelungen است و با رهبری زوبین مهتا و با حضور پلاسیدو دمینگو.

ساختمان قصر هنرهای ملکه سوفیا آخرین بخش تکمیل شده شهر هنر و دانش، “والنسیا” می باشد. سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava متولد آن شهر و معمار صاحب نام بین المللی آن را طراحی کرده است، ساخت آن در سال ۱۹۹۵ آغاز و سر انجام در ۸ اکتبر ۲۰۰۵ افتتاح شده است. زیر بنای قوسی شکل سقف آنجا، ۲۳۰ متر درازا دارد، ارتفاع آن ۷۵ متر و مساحت آن ۴۰۰۰ متر مربع است که شامل ۴ سالن کنفرانس می باشد:
۱- “The Sala Principa” تالار اصلی با ۱۷۰۰ صندلی که بیشتر مناسب اجرای اپرا است اما قابلیت استفاده برای رقص و اجراهای هنری دیگر را نیز دارد. این تالار ۴ ردیف صندلی دارد، صحنه آن پر شده از امکاناتی برای جای دادن ۱۲۰ موسیقیدان روی سن و سومین تالار بزرگ جهان می باشد. متاسفانه این تالار در اثر چندین حادثه صدماتی را متحمل شده. اولین حادثه در دسامبر ۲۰۰۶ اتفاق افتاد که سن اصلی تالار فرو ریخت در حالی که تمام تجهیزات تولیدات جاناتان میلر (Jonathan Miller) متعلق به دن جیووانی (Don Giovanni) روی سن جای گرفته بود!

این حادثه، پالائو (Palau) را مجبور ساخت تا آخرین اجرای لابوهم (La Bohème) و تمامی اجراهای “La Belle et la Bête” را لغو کند و این مسئولان را به فکر انداخت که چگونه آن فصل اپرا را ادامه دهند. در نوامبر ۲۰۰۷ تالار بر اثر سیل، تالار صدمه سنگینی دید که حتی بعد از باز سازی مجددا تخریب شد و به سبب آنکه در حدود دو متر آب در طبقات پایین ساختمان نفوذ کرده بود، سیستم برق و موتورها آسیب فراوان دیدند و این عاملی بود تا مدیران برنامه فصول را تغییر دهند.


۲- “The Auditorio” در قسمت بالای سالن اصلی واقع شده است. ۱۵۰۰ صندلی دارد و تسهیلات آن شامل سیستم صوتی و ویدویی می باشد. در طول فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ این تالار به مسئولان اطمینان داد، شاهکاری است که می تواند، از کنسرتهای کلاسیک تا مراسم و بحث های سیاسی را در خود جای می دهد!

۳- “Aula Magistral” چهارصد صندلی دارد و برای کنسرت گروههای موسیقی و کنفرانس مناسب می باشد.

۴- “Martí i Soler Theatre” در قسمت زیرین Palau’s plume واقع شده است و ۴۰۰ صندلی دارد. مکانی است مناسب برای تولیدات تئاتر و تمرینات برای اجرای کنسرت. متاسفانه این سالن بر اثر سیل ۲۰۰۷ آسیب دید و باعث تاخیر در افتتاح آن شد. خوشبختانه هیچ تجهیزاتی در آنجا نبود و این موضوع باعث کاهش هزینه برای بازسازی آنجا شد. ساختمان با همکاری مشترک دارگادوس (Dragados) و نسکو (Necso) ساخته شده است.

en.wikipedia.org

3 دیدگاه

 • hamed
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۴ ق.ظ

  جای قشنگی باید باشه

 • shadi
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۳۰ ق.ظ

  age ghol bedin blite avalin conserti ke gharare onja ejra beshe baram befrestin , manam ghol midam ke biyam

 • ارسال شده در بهمن ۲۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۱ ق.ظ

  سلام بر همه دوستان فعال در عرصهموسیقی و این سایت بسیار ارزشمند .من معمولا برای هیچ سایتی نظر نمیفرستم و اینقدر که سایت شما مطالب خوب و علمی و مفید داشت واقعا دلم خواست ازتون تشکر کنم .درود بر شما و هنرمندان و بزرگان ادبیات این سرزمین که با تمام دلخستگیها برای بالا بردن هنر و علم مردم ایران کوشیده اند .امیدوارم من در آینده ای نه چندان دور برای ایرانم افتخار بیافرینم.برای همه مردان بزرگ و کوشاوباشرف ایرانی در تمام عالم خاکی آرزوی سر بلندی دارم.ایران دوستت دارم.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید:

از روزهای گذشته…

قاسمی: در زمان ۶ ماه ۱۷ قطعه در آوردیم!

قاسمی: در زمان ۶ ماه ۱۷ قطعه در آوردیم!

ما تست گروهی نگرفتیم و گفتیم همه بیایند! نزدیک ۱۰۰ نفر بودند، بعد از ۶ ماه در دو مرحله آموزش و دو سری امتحان، (سه روز در هفته می آمند) حدود ۴۵ نفر را انتخاب کردیم برای اعضای گروه.
گفتگو با مدرس ویلنسل، ایرنه شارپ (II)

گفتگو با مدرس ویلنسل، ایرنه شارپ (II)

من اغلب با گرفتن پرینتهایی از کتاب “روشهایی برای ویلنسلیت های جوان” (Pathways for Young Cellists) از اُلگا استائورت (Olga Stuart) با هنرجویان شروع می کنم. این کتاب شبیه کتاب اول پیانو است، در هر صفحه اطلاعات اندکی آمده و به هنرجویان حسی از یادگیری سریع را منتقل می کند. پس از آن با چندین کتاب روشها و تمرینها ادامه می دهم: روشهای فیلارد برای ویلنسلیست های جوان (Feuillard Method)، تمرینهای آرشه زدن سوچیک اپوس ۳ (Sevcik Opus 3)، کتاب دبیرستان ویلنسل نوازی پوپر (Popper High School of Cello Playing) و پیاتی کاپریسز (Piatti Caprices).
چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه دهم (I)

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه دهم (I)

بین موسیقی و بدن ارتباطات بیشماری قابل تصور است. ساز به عنوان یک ابزار اجرایی که به وسیلۀ اندام‌های نوازنده نواخته می‌شود، خود زمینۀ بسیار گستردۀ مطالعاتی را فراروی پژوهشگران موسیقی قرار می‌دهد. مطالعات مربوط به شیوۀ کار بدن و ارتباط دو سویۀ ساز و اندام نوازنده از موضوعات قابل طرح در این حوزه است که در شاخه‌های نشانه‌شناسی (semiology, semiotics)، معناشناسی (semantics) و حتی بهداشت نوازندگی قابل بررسی است. موسیقی یکی از محرک‌هایی است که علاوه بر کارکرد شنوایی و ذهنی آن بر روی مخاطب، باعث تحرکات اندام‌واره‌های او نیز می‌شود.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XIV)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XIV)

موسیقی پس از این قسمت، به ضرب سه – چهار وارد میشود تا شنونده را برای شنیدن صحنه ی دراماتیک ایمان آوردن جرونتیوس آماده سازد. این ایمان آوردن، یک صحنه ی پر از اشتیاق است نه یک نیایش زاهدانه! “به نظرم جرونتیوس هم کسی مثل ما بوده، نه یک انسان مقدس و یا یک کشیش. او یک گناهکار بوده. به خاطر همین من این قسمت را از آواهای کلیسایی مملو نساختم بلکه از نت هایی بسیار زمینی و سراسر شور و اشتیاق استفاده کردم”. این ها قسمت هایی از گفته های الگار به دوست خود جاگر می باشد.
پال گودوین

پال گودوین

پال گودوین (Paul Goodwin) نوازنده پیشین ابوا و رهبر ارکستر؛ نوازندگی ابوا را از جانت کراکسون (Janet Craxton) آموخت و در دانشگاه ناتینگهام در رشته آهنگسازی فارغ التحصیل شد، او در مدرسه موسیقی و نمایشی عمارت شهرداری لندن، تخصص در تکنیک معاصر ابوا و ابوای باروک را کسب کرد. گودوین تحصیلات موسیقی را در وین زیر نظر جرج شافلین (Jurg Schäftlein) ادامه داد. گودوین برای چندین دهه به عنوان یکی از بهترین نوازندگان ابوای بزرگ دنیا شناخته شد و ابوایست اصلی ارکستر سبک باروک لندن و ارکستر نوازندگان کلاسیک لندن بود.
نقدی بر «چرا جسم در آواز ایران گم شد؟»

نقدی بر «چرا جسم در آواز ایران گم شد؟»

«محسن پورحسینی» از معدود خوانندگان و مدرسین آواز کلاسیک است که بعد از انقلاب به برگزاری مسترکلاسهایی در مورد آواز در ایران پرداخته است. وی در مستر کلاسهای مختلف به موضوعات متنوعی مربوط به شیوه اجرای آواز ایرانی و ارتباط آن با «فضا» پرداخته است. (۱) وی در سمیناری با عنوان «چرا جسم در آواز ایران گم شد؟» (۲) به تشریح نظرات خود درباره آواز ایرانی پرداخته است و با استدلالهایی به ویژگی های امروزی آواز اشاره داشته است. پورحسینی در این برنامه -برخلاف سخنرانی ای که در خانه هنرمندان اجرا کرده است (۳) سعی داشته از ارزش داوری بپرهیزد و تنها به شرح خصوصیات آواز ایرانی و عوامل اثر گذار بر آن بپردازد.
هارمونیک (V)

هارمونیک (V)

امروزه نرم افزارهای موسیقی فراوان و قدرتمندی در بازار یافت میشوند که با وجود آنها میتوانیم با کمترین هزینه بهترین اجراهای موسیقی و یا پردازشهای صوتی را انجام دهیم اما این مهم و کلآ استفاده هرچه بهتر از یک تکنولوژی نیازمند این است که با علم آن هم آشنا باشیم.
برگزاری مستر کلاسهای استادان روسی در کنسرواتوار تهران

برگزاری مستر کلاسهای استادان روسی در کنسرواتوار تهران

مستر کلاسهای استادان روسی در کنسرواتوار تهران در سه رشته آواز، پیانو و فلوت برگزار می شود. هزینه شرکت در مستر کلاس های یک روزه (یک ساعته) برای دانشجویان ۷۰ هزار تومان و برای سایر علاقمندان ۹۰ هزار تومان است. همینطور هزینه شرکت در کلاس های ۸ جلسه ای این اساتید ۳۲۰ هزار تومان می باشد. در تمام این کلاسها، مترجم زبان روسی حضور خواهد داشت.
گفتم بگو، سکوت کرد و رفت و من هنوز گوش می کنم

گفتم بگو، سکوت کرد و رفت و من هنوز گوش می کنم

اولین سالگرد زنده یاد احمدآقالو که از هنرمندان تئاتر و سینما بود، در “خانه هنرمندان ایران” در تاریخ ۳/۹/۱۳۸۸ برگزارشد. به یقین ا نسان هایی همچون احمد آقالو، برگ زرینی در تاریـــخ هنر ایران محسوب می گردند. جان شیــفته او در کفایت جاودانگی اش بر تـــارک تاریخ فرهـنگ وهنر ما، در خاطره مشترک جمعی مان جاودان می درخشد ، هرچند سوخت اما ساخت تا خاکستر بغض اش در عبور از خاطره ها، رو به افق های معنایی پرکشــد اما سبکبار همچون ذات فردی اش برخلاف روال مالوف و معـمول به سوی اعتلای ارزش های پاک انسانی گام نهاد و درسایه سار حافـظه تاریخ، در وسعت دستاوردهای بشری دل به دریا زد و رفت.
سیستم فواصل تقسیم مساوی طول (III)

سیستم فواصل تقسیم مساوی طول (III)

باید دانست که علی رغم مساوی بودن طول بخش های سیم ٬ ساختار این سیستم دارای تقسیمات اکتاوی غیر مساوی است (می توان آن را جزء سیستمهایی با تقسیمات دارای روند افزاینده Ascending trend دانست). اگر سازی مانند تنبور بغدادی که سیمهایش به فاصله چهارم کوک شده اند را درنظر بگیریم اندازه “فاصله” هر بخش در سیم اول بعد از پرده مربوط به فاصله چهارم با اندازه “فاصله” بخشهای مربوط به سیم دوم که به فاصله چهارم کوک شده است با هم یکسان نمی باشند .