قصر هنر های ملکه سوفیا

قصر هنر های ملکه سوفیا (El Palau de les Arts Reina Sofía) خانه اپرا و مرکزی فرهنگی است در والنسیای اسپانیا. سالن تئاترآنجا در ۸ اکتبر ۲۰۰۵ بازگشایی شد. اولین اپرایی که آنجا اجرا شد، Fidelio اثر بتهوون بود که در ۲۵ اکنبر ۲۰۰۵ به روی سن رفت. هلگا اشمیت (Helga Schmidt) مدیر امور اداری کمپانی می باشد که او پیش از آن این سمت در خانه اپرای رویال لندن از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۱ مسئولیت داشت. اشمیت چندی از هنرمندان مشهور را جذب کرد تا به قصر ملکه سوفیا بپیوندند.

در میان این هنرمندان: زوبین مهتا (Zubin Mehta) بود که اجرای موسیقی سالانه و جشنواره اپرا را در قصر برگزار کرد. جشنواره del Mediterraneo در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و لرین مازل (Lorin Maazel) مدیر آن بود و پلاسیدو دمینگو (Placido Domingo) نیز مسابقه اپرا را در اکتبر ۲۰۰۷ در قصر برگزار کرد.

ارکستر اصلی قصر، ارکستر انجمن والنسیا می باشد. اولین اجرای فصل سالن تئاتر قصر در سالهای ۲۰۰۶-۲۰۰۷ بود. در اولین و دومین اجراهای آن، بین ۷ تا ۸ اپرا در هر فصل به روی صحنه رفت.

در سالهای ۲۰۰۸-۲۰۰۹ سالن تئاتر۷ اپرا را به روی صحنه خواهد برد، اجراهایی که اغلب توسط لرین مازل رهبری خواهد شد. تک نوازانانی همچون پلاسیدو دومینگو، کریستوفر ونتریس (Christopher Ventris)، ویتوریو گریگلو (Vittorio Grigolo)، ماریا گلگینا (Maria Guleghina) و کریستین گالاردو دوماس (Cristina Gallardo-Domâs) به اجرای برنامه می پردازند. جشنواره del Mediterrani شامل سری کامل اپرای Der Ring des Nibelungen است و با رهبری زوبین مهتا و با حضور پلاسیدو دمینگو.

ساختمان قصر هنرهای ملکه سوفیا آخرین بخش تکمیل شده شهر هنر و دانش، “والنسیا” می باشد. سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava متولد آن شهر و معمار صاحب نام بین المللی آن را طراحی کرده است، ساخت آن در سال ۱۹۹۵ آغاز و سر انجام در ۸ اکتبر ۲۰۰۵ افتتاح شده است. زیر بنای قوسی شکل سقف آنجا، ۲۳۰ متر درازا دارد، ارتفاع آن ۷۵ متر و مساحت آن ۴۰۰۰ متر مربع است که شامل ۴ سالن کنفرانس می باشد:
۱- “The Sala Principa” تالار اصلی با ۱۷۰۰ صندلی که بیشتر مناسب اجرای اپرا است اما قابلیت استفاده برای رقص و اجراهای هنری دیگر را نیز دارد. این تالار ۴ ردیف صندلی دارد، صحنه آن پر شده از امکاناتی برای جای دادن ۱۲۰ موسیقیدان روی سن و سومین تالار بزرگ جهان می باشد. متاسفانه این تالار در اثر چندین حادثه صدماتی را متحمل شده. اولین حادثه در دسامبر ۲۰۰۶ اتفاق افتاد که سن اصلی تالار فرو ریخت در حالی که تمام تجهیزات تولیدات جاناتان میلر (Jonathan Miller) متعلق به دن جیووانی (Don Giovanni) روی سن جای گرفته بود!

این حادثه، پالائو (Palau) را مجبور ساخت تا آخرین اجرای لابوهم (La Bohème) و تمامی اجراهای “La Belle et la Bête” را لغو کند و این مسئولان را به فکر انداخت که چگونه آن فصل اپرا را ادامه دهند. در نوامبر ۲۰۰۷ تالار بر اثر سیل، تالار صدمه سنگینی دید که حتی بعد از باز سازی مجددا تخریب شد و به سبب آنکه در حدود دو متر آب در طبقات پایین ساختمان نفوذ کرده بود، سیستم برق و موتورها آسیب فراوان دیدند و این عاملی بود تا مدیران برنامه فصول را تغییر دهند.


۲- “The Auditorio” در قسمت بالای سالن اصلی واقع شده است. ۱۵۰۰ صندلی دارد و تسهیلات آن شامل سیستم صوتی و ویدویی می باشد. در طول فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ این تالار به مسئولان اطمینان داد، شاهکاری است که می تواند، از کنسرتهای کلاسیک تا مراسم و بحث های سیاسی را در خود جای می دهد!

۳- “Aula Magistral” چهارصد صندلی دارد و برای کنسرت گروههای موسیقی و کنفرانس مناسب می باشد.

۴- “Martí i Soler Theatre” در قسمت زیرین Palau’s plume واقع شده است و ۴۰۰ صندلی دارد. مکانی است مناسب برای تولیدات تئاتر و تمرینات برای اجرای کنسرت. متاسفانه این سالن بر اثر سیل ۲۰۰۷ آسیب دید و باعث تاخیر در افتتاح آن شد. خوشبختانه هیچ تجهیزاتی در آنجا نبود و این موضوع باعث کاهش هزینه برای بازسازی آنجا شد. ساختمان با همکاری مشترک دارگادوس (Dragados) و نسکو (Necso) ساخته شده است.

en.wikipedia.org

3 دیدگاه

 • hamed
  ارسال شده در فروردین ۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۴ ق.ظ

  جای قشنگی باید باشه

 • shadi
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۳۰ ق.ظ

  age ghol bedin blite avalin conserti ke gharare onja ejra beshe baram befrestin , manam ghol midam ke biyam

 • ارسال شده در بهمن ۲۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۴۱ ق.ظ

  سلام بر همه دوستان فعال در عرصهموسیقی و این سایت بسیار ارزشمند .من معمولا برای هیچ سایتی نظر نمیفرستم و اینقدر که سایت شما مطالب خوب و علمی و مفید داشت واقعا دلم خواست ازتون تشکر کنم .درود بر شما و هنرمندان و بزرگان ادبیات این سرزمین که با تمام دلخستگیها برای بالا بردن هنر و علم مردم ایران کوشیده اند .امیدوارم من در آینده ای نه چندان دور برای ایرانم افتخار بیافرینم.برای همه مردان بزرگ و کوشاوباشرف ایرانی در تمام عالم خاکی آرزوی سر بلندی دارم.ایران دوستت دارم.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

ده ترانه برتر اولین هفته دسامبر

ده ترانه برتر اولین هفته دسامبر

در فهرست ده تایی این هفته (منتهی به پنجم دسامبر)، هرچند ترانه های Drop it like it’s hot و Lose my breath همچنان در صدر جدول قرار دارند، اما تغییرات اساسی در جدول پیش آمده است. به جدول نگاه کنید :
آهنگ های محبوب جو ساتریانی (I)

آهنگ های محبوب جو ساتریانی (I)

Joe Satriani یا آن طور که از طرف هوادارانش خطاب می شود: Satch از موفق ترین گیتاریست های سبک راک در سال های اخیر بوده است و اکثر علاقه مندان موسیقی راک با کارهای او آشنایی دارند. مجله Guitar World به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد انتشار خود، مصاحبه ای با جو ساتریانی ترتیب داده و نظرات او را در مورد آهنگ های محبوبش در سبک راک جویا شده است. برگردان فارسی متن اظهارات جو ساتریانی را در مورد هر آهنگ ملاحظه نمایید. تاکید ساتریانی بیشتر بر سولوهای گیتار بوده و به همین جهت بخش هایی از هر سولو نیز برای خوانندگان این مطلب انتخاب شده است.
کنسرواتوار ایروان در گفت وگو با نیک‌رأی کوثر (قسمت دوم)

کنسرواتوار ایروان در گفت وگو با نیک‌رأی کوثر (قسمت دوم)

قصه به آنجا رسید که در ایران، استادان یکدیگر را نفی می‌کنند. این را نیک‌رأی در حیطه موسیقی گله می‌کند، ولی در همه عرصه‌ها چنین است. مهندسی نیست که مهندس دیگر را گرامی بدارد، جز در تعارف و شعار. پزشکی نیست که تشخیص و تجویزپزشک قبلی را اشتباه یا لااقل بی‌فایده نداند… باری، به گفت وگو بازگردیم.
راوی شانکار، اسطوره زنده موسیقی هند (I)

راوی شانکار، اسطوره زنده موسیقی هند (I)

راوی شانکار (Ravi Shankar) متولد ۷ آپریل ۱۹۲۰ با اصلیت بنگالی-هندی، آهنگساز و نوازنده سیتار و مشهورترین هنرمند تاریخ هندوستان است. او پیرو بابا الا اودین خان، خالق مایهر قارانا (Maihar gharana) در موسیقی کلاسیک هند است. شانکار، پیشرو نوازندگان هندی در عصر نوین می باشد. او سالهای زیادی با نوازنده طبلا (tabla) استاد الله راکا (Ustad Allah Rakha) کیشن مهاراجه (Kishen Maharaj) و به طور مقطعی با نوازنده بزرگ سارود، علی اکبر خان همکاری نزدیکی داشته است. همچنین مشارکت وی با ویولونیست بزرگ یهودی منوهین، فیلمساز ساتیت رای (Satyajit Ray) و گروه بیتلز (Beatles) به خصوص جرج هریسون، در فعالیتهای بین المللی او قرار دارند.
راجع به سبک موسیقی شوپن

راجع به سبک موسیقی شوپن

ملودی هایی که مانند امواج آب بالا و پایین میرند و گه گاه با هم تصادمی هم دارند، آکوردهای پیچیده و در مواردی حتی ناشناخته که با تاخیری مثبت یا منفی نسبت به ملودی برای خود حرکت میکنند، کادانسهای غافلگیرانه در مواقعی که اصلا” انتظار آنها نمی رود، ظرافت های بدیعی که در هر قطعه برای تزئیین ملودی ها بکار برده شده و… همه و همه را از هیچ کس غیر از Chopin نمی توان انتظار داشت.
متبسم: من فرزند گروه های پیشین هستم!

متبسم: من فرزند گروه های پیشین هستم!

اگر بخواهیم مقایسه ای بین گروه دستان و گروه های موجود در ایران داشته باشیم قطعا باید از نظر تفکر آهنگسازی و تاثیر آهنگساز این موضوع را بررسی کنیم. در همین راستا می توان دستان را با ارکستر سازهای ملی به سرپرستی فرامرز پایور مقایسه کرد و البته اینکه من جنس کارهای حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان را می پسندم و باید بگوییم که دستان فرزند این گروه ها است که در یک روند طولانی و با یک آنسامل کوچک تر حرکت کرده است؛ حال ممکن است از نظر صدادهی قابل مقایسه با یک گروه ۱۰ نفره نباشد اما از نظر تفکر آهنگسازی این گونه است.
دژآهنگ: هنوز با استاندارد جهانی در هارمونیکا فاصله داریم

دژآهنگ: هنوز با استاندارد جهانی در هارمونیکا فاصله داریم

بله ایشان فقط با هارمونیکای کروماتیک ساز می‌زدند حتی یادم است که چندسال پیش یک سوالی داشتم در مورد هارمونیکای دیاتونیک و از ایشان پرسیدم؛ او گفت بهتر است که از متخصص این ساز بپرسی. در واقع این دو ساز کروماتیک و دیاتونیک به کلی متفاوت هستند، به ندرت یک نفر این دو ساز را می تواند بنوازد و حتی بقیه سبک‌ها و ژانرها را هم به ندرت حتی با یک ساز می نوازند؛ نه اینکه در دنیا هیچ نوازنده ای نیست، هست ولی خیلی خیلی کم تعداد هستند. در ابعاد درجه یک‌ها، به هیچ وجه شما نمی‌بینید.
موسیقی پست مدرن (I)

موسیقی پست مدرن (I)

موسیقی پست مدرن از لحاظ سبک و وضعیت، قابل بررسی است. به‌عنوان یک سبک موسیقایی، موسیقی پست مدرن شامل ویژگی‌های هنر پست مدرن، یا به عبارتی، هنر بعد از مدرنیسم است. (ر.ک. مدرنیسم در هنر موسیقی شماره‌ی ۷۱). این سبک، از التقاط در فرم و ژانر موسیقی جانب‌داری می‌کند و اغلب ویژگی‌های ژانر‌های مختلف را ترکیب کرده یا از گزینش قطعات به صورت پراکنده بهره می‌گیرد. این موسیقی به خود-ارجاعی و طعنه‌آمیز بودن گرایش دارد و مرز میان هنر متعالی و باسمه‌ای را محو می‌کند.
پیشرفت همچون یک اصل بنیادین (III)

پیشرفت همچون یک اصل بنیادین (III)

این تلقی خاص از پیشرفت یا پیشرو بودن ممکن است تنها مرتبط با زمان حال (هم‌عصر شونبرگ) تعبیر شود اما نکته‌ای بسیار ظریف‌تر هم در اینجا نهفته است و آن گرایش به آینده است. این نوع نگاه به پیشرفت موسیقایی به این معناست که آهنگساز یا منتقد نه تنها آینده را حدس بزند بلکه از رخ‌دادن آن مطمئن باشد و به اثر موسیقایی کنونی از نگاه ناظری در آن آینده‌ی مفروض بنگرد و ببیند که در آینده این بیان موسیقایی پذیرفته شده و تلاش‌های امروز نیز نقشی با اهمیت در آن بازی کرده است.
رموز ویولن (I)

رموز ویولن (I)

صحبت و بحث در رابطه با ساختار و پدیده ای به نام ویولن کار ساده ای نیست، هرچند که در دوره های مختلف به طریقی آنرا مطرح کرده اند و میل عمومی بر این بوده است که ویولون را در معیار و قالبی تقریبا مشخص تعریف و تعیین کنند، اما این موضوع همچون سایر پدیده های هستی فقط در حد و حدود چهار چوبهایی که ما خود آنها را قانون و اصل نامیده ایم قابل توضیح است.