یان اندرسون و فلوت راک

یان اندرسون
یان اندرسون
موسیقی راک در سالهای ۱۹۷۰ آنچنان مورد علاقه عموم نبود تا اندرسون بتواند تصمیم نهایی خود را بگیرد. او و گروهش جترو تول (Jethro Tull) در اوایل و اواسط دهه ۷۰ با ۱۰ آلبوم درخشان خود باعث درخشیدن بازار ریکوردهای موسیقی شدند، از جمله: آکوالونگ (Aqualung)، سخت همچون آجر (Thick as a Brick)، نمایش پرشور (Passion Play)، کودک جنگ (War Child) و آوازهای جنگل (Songs From the Wood). این گروه با آلبومهایی همچون: زندگی کردن در گذشته (Living in the Past)، اشتباه در جنگل (Bungle in the Jungle)، معلم (Teacher) و تنفس لکوموتیو (Locomotive Breath) به سبک موسیقی راک کلاسیک ادامه دادند.

مصاحبه ای که می خوانید از از جیم نیوسام (Jim Newsom) است که با یان اندرسون (Ian Anderson) نوازنده فلوت انجام شده است. چه کسی، مشهورترین نوازنده فلوت موسیقی راک و پاپ را تشویق کرد تا به درجه اول فلوت نوازی رسد؟ “اریک کلاپتون (Eric Clapton)، او به عنوان یک نوازنده فلوت شناخته شده نیست به همین علت من فلوت را برگزیدم! به این نتیجه رسیدم که هیچ گاه نخواهم توانست نوازنده گیتار مشهوری همچون او شوم، پس بهتر است کاری را انجام دهم که او نتوانسته بود”.

او میگوید “من نمی خواستم همچون بسیاری دیگر تنها یک گیتار نواز درجه سه باشم، می خواستم کاری انجام دهم تا حدی غیر معمول؛ نیاز برای داشتن سازی دیگری وجود داشت”.

فلوت نوازی او با فروتنی و شکسته نفسی فراوانی آغاز شد، “وقتی گروه جترو تول شروع به فعالیت کرد، تنها دو هفته بود که به نواختن فلوت آغاز کرده بودم، بسیار دوره یادگیری سریع و فشرده ای بود، هر شب در کلاسهای آموزش فلوت رژه می رفتم و خود می آموختم”.

audio file بخشی از اجرای یان اندرسون را بشنوید

یادگیری فلوت در حالی بود که او به ساخت موسیقی در غالب راک نیز مشغول بود و او را به سبکی شخصی و متمایز در موسیقی رساند. “در واقع دوره اول نواختن برایم بسیار بی ثمر بود، به تدریج تکنیکی آموختم که صداهای زائد را حذف کند و بعدها شنیدم که رونالد کیرک (Roland Kirk) نیز از آن استفاده می کرد، این تکنیک همزمان با نواختن، نت ها را می خواند. حدس می زنم اگر واقعا به کلاس فلوت می رفتم آن را رها می کردم (می خندد)، اگر فلوت نوازی را بیشتر به همان شیوه کلاسیک آن دنبال می کردم، برگرداندن آن به سبک راک سخت تر بود”.

اندرسون در هنگام نواختن فلوت تنها روی یک پا می ایستد! “زمانی که سازدهنی می نواختم به میکروفن آویزان می شدم، بسیار ساده بود که در این حالت یک پا را به هوا ببرید و در حالتی معلق بنوازید”. این مورد توجه مردم قرار گرفت و در اولین گزارش درباره گروه جتو تول در سال ۱۹۶۸ نوشتند: “این مرد فلوت می نوازد و روی یک پا می ایستد!”

“روزنامه ها معمولا اینکار را به جای دیگران انجام می دهند، دو چیز را در کنار هم می گذارند و از آن سه می سازند.” اگرچه خود اندرسون اعتقاد دارد نواختن فلوت در آن حالت بسیار طبیعی است، می گوید: “نواختن فلوت حرکتی بی تعادل است، نواختن سازی بادی همچون آن، بدن شما از تعادل باز می داردد. وقتی روی یک پا می ایستید، شما را مجبور می کند که بدن خود را در موقعیت صحیحی قرار دهید تا بتوانید هم زمان بنوازید و تنفس کنید. بعد از سالها انجام آن دریافتم، آن حالتی بود که یکی از خدایان هندی به نام کریشنا به خود می گرفت. همچنین دو تن از خدایان سرخپوستان در آمریکای جنوبی و مرکزی به صورت یک پا می ایستادند”.

آلبوم برخیز (Stand Up) در طول ۳۴ سال اخیر از محبوبترین آثارش به همراه گروه جتو تول است. “زیرا این اولین آلبومی بود که بر اساس موسیقی اصیل نوشته ام، اما آشکارا از عناصر آن در آلبومهای بعدی نیز استفاده کردیم، در موسیقی کلاسیک، بلوز، جاز، موسیقی محلی، موسیقی شرق، موسیقی مدیترانه ای”.

این گروه به زودی CD و DVD جدیدی به بازار عرضه خواهند کرد. هر دو با نام “زندگی کردن با گذشته”. که شامل ضبط زنده کنسرت آنها نوامبر گذشته در لندن است و همچنین چندین موسیقی دیگر، مکامله و سه موسیقی گروهی. اندرسون و گروهش در کنار تور شصت روزه در آمریکا، برنامه های فشرده ای نیز برای آینده دارند. “امسال با چند ارکستر سمفونیک در اروپا و شاید سال بعد در آمریکا کنسرت خواهم داشت”.

“برای من از لحاظ موسیقی تا ۲۰ ماه آینده برنامه ریزی شده”. حال زمان موسیقی راک در سرتاسر آمریکا است. اجرای شب شنبه در نوروا (Norva) چهارمین برنامه آنها در تور آمریکا بود. “مثل همیشه کنسرت ما ترکیبی از موسیقی جدید و قدیم است. ما صادقانه سعی کردیم سبکهای متفاوت موسیقی را در مناطق مختلف که گروه در آن می نواخت، به اجرا بگذاریم”.

یکبار دیگر یان اندرسون ۵۴ ساله روی صحنه خواهد درخشید، تلو تلو خوران روی یک پا، شعری را خواهند خواند که ما آن را قلبا از حفظ هستیم به همان رسایی که ۲۵ سال گذشته خوانده است. “هیچگاه برای موسیقی راک اند رول پیر نیستید… تا زمانی که حس می کنید برای مردن بسیار جوان هستید!”

3 دیدگاه

 • arvin
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۸ در ۱:۲۲ ب.ظ

  kasi ke in maghalaro tarjome karde kamtarin shenakhti az jethro tull va sabke prog folk nadashte

 • داريوش
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۸ در ۳:۴۲ ب.ظ

  باسلام
  برای تهیه نت های استاد مهدی جامعه ای ونت ایرانی اساتید دیگر تهران ونت های خارجی چه کار باید بکنیم. شماره۰۹۸۹۱۱۱۳۹۶۱۱۸

 • shahrooz baloochestani
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۶:۱۰ ب.ظ

  منابع صوتی از وی را چگونه میتوان تهیه نمود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

گاه های گمشده (III)

گاه های گمشده (III)

در ردیف هایی که ثبت و ضبط شده اند و امروزه در دسترس هستند به اسامی مرکب با واژه «گاه» بر می خوریم: دوگاه، سه گاه، چهارگاه و پنجگاه. دوگاه گوشه ای در آواز بیات ترک (از متعلقات دستگاه شور)، سه گاه و چهارگاه دستگاه هایی مستقل و پنجگاه گوشه ای در دستگاه راست پنجگاه است. این اسامی مرکب با اعداد ترتیبی، منشاء بررسی های مرتضی حنانه بوده است.
چند تصویر از حضور نوازندگان در شهر تهران: ایستگاه‌های مترو (III)

چند تصویر از حضور نوازندگان در شهر تهران: ایستگاه‌های مترو (III)

ایستگاه قیطریه: ماجرای نوازندگان ایستگاه قیطریه هم در نوع خود جالب است. خودبسندگی و سیستم کمابیش پیچیدهٔ نوازندگان این نقطهٔ شهر تهران تا آن‌جا پیش رفته بود که نوازنده‌ها، که به‌ندرت یک‌نفر بودند، گاه در نوبت می‌ماندند و بین خودشان وقت تعیین می‌کردند. این‌جا برخلاف متروی انقلاب نوازنده‌ها تنها قطعات بسیار شناخته‌شده را اجرا نمی‌کردند و به‌هیچ‌وجه به سبک‌هایی خاص محدود نبودند. از سه سال پیش که رفت‌و‌آمدم به این ایستگاه شروع شد، چندوچون این اجراها تفاوت‌های زیادی کرده است. اوّلین آن‌ها معمولاً دو نوازندهٔ گیتار بودند که بیرون فضای ایستگاه می‌ایستادند.
گفتگو با آرش محافظ (II)

گفتگو با آرش محافظ (II)

الان خوشبختانه یکسری افراد شروع به آهنگسازی کرده‌اند. به اینکه متد موسیقی صفوی یا تیموری داشته باشیم که یاد دهیم، نیازی نیست هرچند شاید زمانی این کار را بکنیم. من در ترکیه که کار میدانی می‌کردم راجع به مقام‌ها و ریتم‌ها با ده‌ها استاد مصاحبه کردم که مثلا فلان دور یا مقام را چگونه آموزش می‌دهید؟ همگی جوابشان این است که آهنگسازی یا تقسیم‌زدن را یاد نمی‌دهند، شاگرد فقط باید قطعه بزند. شما در موسیقی ایرانی به‌سختی برای هر دستگاه می‌توانید ۲۰ قطعه کلاسیک درجه یک پیدا کنید. یاد گرفتن اینها یک متد بیشتر ندارد؛ باید نواخت. کم‌کم قوانین آن به دست‌تان می‌آید که ارتباط این ملودی با آن ریتم چیست؟ ۳۰ قطعه در شوق نامه و ۷۰ قطعه در کتاب عجملر وجود دارند و موارد دیگر. متد خاص نه‌تنها در ایران بلکه در جاهای دیگر هم وجود ندارد. شاید زمانی برسد که در آهنگسازی شرقی مثل آهنگسازی غربی بتوانیم همه چیز را تئوریزیه کنیم. غیرممکن نیست و حتما مفید هم هست. اما الان مسأله این نیست که چون متد نداریم، چکار کنیم؟ مقام را باید زد تا یاد گرفت.
بررسی نقش جنسیت در انتخاب ساز (I)

بررسی نقش جنسیت در انتخاب ساز (I)

در طول تاریخ و با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی، همواره کلیشه های رفتاری و شخصیتی به زنان تحمیل شده است. به عنوان مثال فرهنگ آسیایی، “خانه دار بودن” یا ” مادربودن” را برای یک زن مهم می داند.
تفضلی: در من انگیزه کرال نویسی ایجاد شد

تفضلی: در من انگیزه کرال نویسی ایجاد شد

اولین اثر کرالی که نوشته شده است، اثر آقای گریگوریان در سال ۱۳۱۳ است و قبل از آن یک سری سرود به صورت تک صدای داریم از موسیو لومر و امثال آن. خود ارامنه هم به خاطر آشنایی با فرهنگ مسیحی در این چند ساله پیشقدم شده اند و طبیعی است که سطح آثار کر کشور های اروپایی پیشرفته تر باشد ولی به هر صورت آهنگسازهای ما هم در حال تلاش هستند. در واقع، کمیت آثار ازشمند فرهنگ موسیقی کرال غربی خیلی بیشتر از ماست و ما هم در حال تلاش هستیم که این رپرتوار را گسترش دهیم مثل تاریخ موسیقی کلاسیک است. آهنگ ساز های ما واقعا تلاش کرده اند و آثار ارزشمند از خودشان به جا گذاشته اند ولی نمی توان پیشینه محدودی که ما در ساخت آثار کلاسیک داریم را با پیشینه ای که در اروپا از قرن نهم میلادی وجود داشته است، مقایسه کرد.
یادآوری های پیرامون بررسی سه شیوه هنر تک نوازی <br> در موسیقی ایرانی، پژوهش مجید کیانی (VI)

یادآوری های پیرامون بررسی سه شیوه هنر تک نوازی
در موسیقی ایرانی، پژوهش مجید کیانی (VI)

در شعر حافظ، همانطور که پژوهشگر محترم هم دریافته اند، هم سنت هست و هم خلاقیت، در شعر نیما نیز سنت و خلاقیت هر دو موثرند. در تاریخ هنر مورد یافت نمی شود که هنرمندی خارج از حیطه سنت های موجود هنری جامعه اش رشد کرده باشد. سنت مجموعه ای است کامل و مشخص که در لابه لای آثار هنری موجود پیش روی هر هنرجو نهاده شده و نقش آن در تولید و پیدایش آثار هنری مشخص و معلوم است. خلاقیت برعکس سنت قابل سنجش و شناسایی نیست و پدیده ای است که هر لحظه و هر دوره و هر موقع در نقشی و رنگی و شکلی دیگر ظاهر می شود و به یک اثر هنری جلایی آنچنانی می دهد و آن اثر را از دیگر آثاری که همه «موی و میانی» دارند متمایز می کند.
یادداشتی بر آلبوم «حُزّان»

یادداشتی بر آلبوم «حُزّان»

رسوبِ شنیده‌های پرشمار ما از آثار یک قرن موسیقی دستگاهی، همواره در حال هجوم آوردن به شنود ما هستند و کنار زدن این انباشت، لاجرم رخدادهای تازه‌ای می‌طلبد. در کنار چنین چالشی، انتخاب دشتیِ کم‌دامنه برای یک آلبوم، با کنش‌های مدال اندک و اتوس غالب‌اش، اندوه، خود خطرکردن است و مجاب‌کردن گوش‌ها در چنین فضای محدودی دشوارتر. آنچه که حُزان را در بیشتر بخش‌های آن پیروز این نبرد خودخواسته می‌کند، علاوه بر کار نی‌نواز و خواننده، سرزندگی اجرا و تزریق رخداد به موسیقی، چه در روند کلی و چه در درون هر بخش است.
نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی <br>متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت سوم

نگاهی گذرا به کتاب‌های آموزش هارمونی
متنشر شده در سال‌های اخیر (۸۹-۸۳) قسمت سوم

کتاب‌های نام‌برده به غیر از یکی همگی ترجمه است، بنابراین کیفیت ترجمه‌ نیز می‌تواند یکی از عوامل مقایسه باشد. هر چند این موضوع دقیقا جزیی از کیفیت مطلب را تشکیل نمی‌دهد، اما چون خوانندگان فارسی زبان (احتمالا) تنها از طریق همین ترجمه‌ها به کتاب دسترسی دارند، باید آن را نیز بررسی کرد.
کتابی درباره رضا ورزنده (III)

کتابی درباره رضا ورزنده (III)

در این کتاب هر قطعه به دو شکل آوانگاری شده است: بخش اول آوانگاری براساس امکانات اجراییِ سنتور معمولِ نُه‌خرک و در مایه‌های مرسوم هر دستگاه یا آواز است، تا زمینۀ استفاده از این قطعات برای عموم نوازندگان سنتور فراهم آید، و بخش دومْ آوانگاری در مایۀ اصلی و همان‌گونه که استاد ورزنده با سنتور یازده‌خرک خود اجرا کرده است.
تاریخ برگزاری تور گروه The Who اعلام شد

تاریخ برگزاری تور گروه The Who اعلام شد

گروه افسانه ای موسیقی راک The Who، برای اولین بار پس از گذشت بیش از ۲۰ سال، تور خود را آغاز میکنند. این تور با کنسرتهایی در ایالات متحده، کانادا، آمریکای جنوبی، آسیای شرقی، اروپا و استرالیا برنامه ریزی شده و اولین کنسرت آن روز ۱۲ سپتامبر در فیلادلفیا اجرا خواهد شد.