یان اندرسون و فلوت راک

یان اندرسون
یان اندرسون
موسیقی راک در سالهای ۱۹۷۰ آنچنان مورد علاقه عموم نبود تا اندرسون بتواند تصمیم نهایی خود را بگیرد. او و گروهش جترو تول (Jethro Tull) در اوایل و اواسط دهه ۷۰ با ۱۰ آلبوم درخشان خود باعث درخشیدن بازار ریکوردهای موسیقی شدند، از جمله: آکوالونگ (Aqualung)، سخت همچون آجر (Thick as a Brick)، نمایش پرشور (Passion Play)، کودک جنگ (War Child) و آوازهای جنگل (Songs From the Wood). این گروه با آلبومهایی همچون: زندگی کردن در گذشته (Living in the Past)، اشتباه در جنگل (Bungle in the Jungle)، معلم (Teacher) و تنفس لکوموتیو (Locomotive Breath) به سبک موسیقی راک کلاسیک ادامه دادند.

مصاحبه ای که می خوانید از از جیم نیوسام (Jim Newsom) است که با یان اندرسون (Ian Anderson) نوازنده فلوت انجام شده است. چه کسی، مشهورترین نوازنده فلوت موسیقی راک و پاپ را تشویق کرد تا به درجه اول فلوت نوازی رسد؟ “اریک کلاپتون (Eric Clapton)، او به عنوان یک نوازنده فلوت شناخته شده نیست به همین علت من فلوت را برگزیدم! به این نتیجه رسیدم که هیچ گاه نخواهم توانست نوازنده گیتار مشهوری همچون او شوم، پس بهتر است کاری را انجام دهم که او نتوانسته بود”.

او میگوید “من نمی خواستم همچون بسیاری دیگر تنها یک گیتار نواز درجه سه باشم، می خواستم کاری انجام دهم تا حدی غیر معمول؛ نیاز برای داشتن سازی دیگری وجود داشت”.

فلوت نوازی او با فروتنی و شکسته نفسی فراوانی آغاز شد، “وقتی گروه جترو تول شروع به فعالیت کرد، تنها دو هفته بود که به نواختن فلوت آغاز کرده بودم، بسیار دوره یادگیری سریع و فشرده ای بود، هر شب در کلاسهای آموزش فلوت رژه می رفتم و خود می آموختم”.

audio file بخشی از اجرای یان اندرسون را بشنوید

یادگیری فلوت در حالی بود که او به ساخت موسیقی در غالب راک نیز مشغول بود و او را به سبکی شخصی و متمایز در موسیقی رساند. “در واقع دوره اول نواختن برایم بسیار بی ثمر بود، به تدریج تکنیکی آموختم که صداهای زائد را حذف کند و بعدها شنیدم که رونالد کیرک (Roland Kirk) نیز از آن استفاده می کرد، این تکنیک همزمان با نواختن، نت ها را می خواند. حدس می زنم اگر واقعا به کلاس فلوت می رفتم آن را رها می کردم (می خندد)، اگر فلوت نوازی را بیشتر به همان شیوه کلاسیک آن دنبال می کردم، برگرداندن آن به سبک راک سخت تر بود”.

اندرسون در هنگام نواختن فلوت تنها روی یک پا می ایستد! “زمانی که سازدهنی می نواختم به میکروفن آویزان می شدم، بسیار ساده بود که در این حالت یک پا را به هوا ببرید و در حالتی معلق بنوازید”. این مورد توجه مردم قرار گرفت و در اولین گزارش درباره گروه جتو تول در سال ۱۹۶۸ نوشتند: “این مرد فلوت می نوازد و روی یک پا می ایستد!”

“روزنامه ها معمولا اینکار را به جای دیگران انجام می دهند، دو چیز را در کنار هم می گذارند و از آن سه می سازند.” اگرچه خود اندرسون اعتقاد دارد نواختن فلوت در آن حالت بسیار طبیعی است، می گوید: “نواختن فلوت حرکتی بی تعادل است، نواختن سازی بادی همچون آن، بدن شما از تعادل باز می داردد. وقتی روی یک پا می ایستید، شما را مجبور می کند که بدن خود را در موقعیت صحیحی قرار دهید تا بتوانید هم زمان بنوازید و تنفس کنید. بعد از سالها انجام آن دریافتم، آن حالتی بود که یکی از خدایان هندی به نام کریشنا به خود می گرفت. همچنین دو تن از خدایان سرخپوستان در آمریکای جنوبی و مرکزی به صورت یک پا می ایستادند”.

آلبوم برخیز (Stand Up) در طول ۳۴ سال اخیر از محبوبترین آثارش به همراه گروه جتو تول است. “زیرا این اولین آلبومی بود که بر اساس موسیقی اصیل نوشته ام، اما آشکارا از عناصر آن در آلبومهای بعدی نیز استفاده کردیم، در موسیقی کلاسیک، بلوز، جاز، موسیقی محلی، موسیقی شرق، موسیقی مدیترانه ای”.

این گروه به زودی CD و DVD جدیدی به بازار عرضه خواهند کرد. هر دو با نام “زندگی کردن با گذشته”. که شامل ضبط زنده کنسرت آنها نوامبر گذشته در لندن است و همچنین چندین موسیقی دیگر، مکامله و سه موسیقی گروهی. اندرسون و گروهش در کنار تور شصت روزه در آمریکا، برنامه های فشرده ای نیز برای آینده دارند. “امسال با چند ارکستر سمفونیک در اروپا و شاید سال بعد در آمریکا کنسرت خواهم داشت”.

“برای من از لحاظ موسیقی تا ۲۰ ماه آینده برنامه ریزی شده”. حال زمان موسیقی راک در سرتاسر آمریکا است. اجرای شب شنبه در نوروا (Norva) چهارمین برنامه آنها در تور آمریکا بود. “مثل همیشه کنسرت ما ترکیبی از موسیقی جدید و قدیم است. ما صادقانه سعی کردیم سبکهای متفاوت موسیقی را در مناطق مختلف که گروه در آن می نواخت، به اجرا بگذاریم”.

یکبار دیگر یان اندرسون ۵۴ ساله روی صحنه خواهد درخشید، تلو تلو خوران روی یک پا، شعری را خواهند خواند که ما آن را قلبا از حفظ هستیم به همان رسایی که ۲۵ سال گذشته خوانده است. “هیچگاه برای موسیقی راک اند رول پیر نیستید… تا زمانی که حس می کنید برای مردن بسیار جوان هستید!”

3 دیدگاه

 • arvin
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۸ در ۱:۲۲ ب.ظ

  kasi ke in maghalaro tarjome karde kamtarin shenakhti az jethro tull va sabke prog folk nadashte

 • داريوش
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۸ در ۳:۴۲ ب.ظ

  باسلام
  برای تهیه نت های استاد مهدی جامعه ای ونت ایرانی اساتید دیگر تهران ونت های خارجی چه کار باید بکنیم. شماره۰۹۸۹۱۱۱۳۹۶۱۱۸

 • shahrooz baloochestani
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۶:۱۰ ب.ظ

  منابع صوتی از وی را چگونه میتوان تهیه نمود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پیرگلو: نسبت به گذشته افت داشتیم

در آن زمان من هم ماندم و به هر حال یک سری مسائل خانوادگی هم بود، برادرم فوت شده بود و دختراشان را باید نگه می داشتم، مادرم هم که سرطان گرفته بودند و فوت کردند، این شد که فعلا دیگر ماندگار شدم.

ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (VI)

این گواه کوتاه نشان می‌دهد پیش از تولد دولت-ملت مدرن هم تصوری از یک فرهنگ موسیقایی که بتوان آن را «موسیقی ایرانی» خواند در مراکز اصلی شهری، یعنی تجمع‌گاه‌های قدرت و ثروت، وجود داشت. با یک جستجوی سردستی نیز دست‌کم تا میانه‌ی دوره‌ی قاجار می‌توان پیشینه‌ی چنین مفهومی را عقب برد. برخلاف نمونه‌های اروپایی در ایران این زبان موسیقایی نه تنها ممنوع (۲۵) یا گمشده نبود بلکه حمایت‌شده و رسمی هم بود. موسیقی دستگاهی افزون بر تمایز بسیار روشن از موسیقی اروپایی، به قدر کافی از همتایانش، یعنی حوزه‌های موسیقایی عربی و ترکی نیز فاصله گرفته بود.

از روزهای گذشته…

درآمدی بر موسیقی درمانی (I)

درآمدی بر موسیقی درمانی (I)

الحان موسیقی، در یک ترکیب و فرم زیبا و با هارمونی و رنگ آمیزی مناسب، سریعتر ازهرچیز دیگری میتواند درعاطفه و ذهن افراد تأثیر بگذارد و احساسات و عواطف خاصی را در آنها برانگیزاند که منشأتحرّک و فعالیت و تداعی و اندیشه ها میگردد. اگر نغمه های موسیقی بطور مستقیم مانند واژه های شعری نتواند فکر خاصی، گزارش واقعه و یا محتوای پیامی را درذهن شنونده القاء نماید، اما به نوعی قویتر از هر هنری صور خیال و فعالیّت بیرونی را تحریک میکند.
نگاهی به روند تحول کتاب سال شیدا (III)

نگاهی به روند تحول کتاب سال شیدا (III)

سه بخش اول این مشکلات مربوط به وضعیت خاص شیدا و وضعیت کنونی موسیقی ایرانی است شرایطی که باعث می‌شود کمتر همکاری و همدلی میان اهل فن به‌وجود آید و در نتیجه کار گروهی بیشتر تک محوره و فردی شود و به صورت جمع‌هایی شکل گرفته به دور مراکز توانمند در آید. دلیل قسمت چهارم هنوز روشن نیست، پاره‌ای از آن را با همان دلیل قبلی توجیه پذیر است اما پاره‌ی دیگر ممکن است حاصل تغییر و دگرگونی در اندیشه‌ی حاکم بر کتاب سال شیدا باشد که در آینده مشخص خواهد شد.
همگون و ناهمگون (III)

همگون و ناهمگون (III)

حسی‌ترین نقش‌خوانها، دختران و پسرانی هستند که به سن بلوغ رسیده‌اند و به آغاز یک زندگی مجدد می‌اندیشند. اوستاهای نقش‌خوان (صاحبان کارگاه) گاه برای پرداختن به دیگر کارهای خود ـ شخم‌زنی یا چراندن ـ کارگاه را ترک می‌کنند و کار (نقش‌خوانی) را به یکی از بافندگان می‌سپارند.
نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (X)

نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (X)

ضرب اول میزان به صورت اونیسون نوشته شده است و در ضرب بعدی نوعی کمرنگ از کنترپوان‌نویسی را می‌بینیم که در آن نت‌های هم‌صدای زیادی مشاهده می‌شود و گویی بخش‌ها در واقع یک ملودی را با تغییرات کوچکی تبدیل به ملودی‌های جدیدی می‌کنند.
تور کر فلوت تهران در اروپا به پایان رسید

تور کر فلوت تهران در اروپا به پایان رسید

کر فلوت تهران (TCF) به سرپرستی فیروزه نوائی و رهبری سعید تقدسی مجموعه کنسرت هایی را در شهرهای زوریخ، فلدکیرش، گراتس و وین در روزهای ۲۳ تا ۲۸ مارچ به روی صحنه بردند. در این مجموعه کنسرت ها، سولیست های مختلفی کر فلوت تهران را همراهی کردند و همچنین در شهر گراتس برای اولین بار، یک رهبر میهمان نیز هدایت تعدادی از قطعاتِ کنسرتِ کر فلوت را به عهده گرفت.
صدایی که فرهنگ جمعی ماست (I)

صدایی که فرهنگ جمعی ماست (I)

در هر قلمرو انسانی برای ایجاد تحول سه میدان وجود دارد: فرد، سازمان و جامعه. سازمان نقش کاتالیست را دارد، یعنی می تواند آنچه را که فرد خلق می کند و باعث زایش اش می شود را صورت بندی کرده و به آن مدلِ اجتماعی بدهد؛ که مهم ترین آنها سازمان های کار اند. هر سازمان و تشکلی یک دستگاه مبدل و انتقال دهنده برای زایش فردی به حوزه اجتماعی به حساب می آید. چرا که به تنهایی قادر به انجام اش نخواهد بود.
نگاهی به آلبوم “طغیان” (III)

نگاهی به آلبوم “طغیان” (III)

“شیدایی” در زمان خود بسیار مورد استقبال اهالی هنر قرار گرفت و نو آوری مشکاتیان در ارائه ریتم ۱۴ ضربی تحسین بسیاری را برانگیخت؛ همنشینی ریتم و تم این قطعه به حدی بود که حتی اشکالاتی که این تصنیف در پیوند شعر و موسیقی داشت (۲) را از دید شنونده اهل موسیقی دور نگه داشت و آنها تا به امروز آنرا یکی بهترین تصانیف موسیقی ایرانی می دانند.
موسیقی و ایدئولوژی (II)

موسیقی و ایدئولوژی (II)

نوع تاثیر از موسیقی براساس وضعیت روحی و روانی افراد را می توان معلول شرایط محیطی و اجتماعی و نیز عوامل فرهنگی دانست. با این وجود میتوان صور ظاهری و نمودهای عینی موسیقی را بیان کرد، زیرا موسیقی با وجود اینکه از عینیت فیزیکی برخوردار نیست، اما مانند بسیاری از مفاهیم و موضوعات اعتباری و ذهنی قابل درک میباشد.
ماریا آندرسون، صدای نژاد سیاه (I)

ماریا آندرسون، صدای نژاد سیاه (I)

ماریان اندرسون (Marian Anderson) خواننده سیاه چرده آمریکایی و یکی از با استعدادترین خوانندگان قرن بیستم بود. وی صدایی قوی، لرزان و زیبا داشت. بیشتر آثار او بین سالهای ۱۹۲۵ تا ۱۹۶۵ بود که شامل اجراهایی در کنسرتها به همراه ارکسترهای بزرگ آمریکا و اروپا می باشد. اگرچه بسیاری از اپراهای مهم اروپا از وی دعوت به اجرا و بستن قرارداد کردند اما خانم اندرسون هیچ کدام را نپذیرفت و ترجیح داد به جای اجرا در اپرا، تنها در رسیتالها و کنسرتها خوانندگی اش را ادامه دهد. البته بعدها در اپرا هم هنر زیبای خود را به گوش همگان رسانید. وی آلبومهای فراوانی دارد که نشان دهنده اجراهای وسیع و فراوانش می باشد، از دانش درباره ادبیات اجرا در یک کنسرت گرفته تا اشعار و اپرا تا اشعار سنتی و معنوی آمریکایی… این خواننده آمریکایی-آفریقایی به عنوان یک هنرمند سیاهپوست در راه مبارزه با تبعیض نژادی در اواسط قرن بیستم آمریکا به شخصیتی مهم بدل شد.
انتخاب موسیقی برای کودکان

انتخاب موسیقی برای کودکان

دنیای کودکان پر از صدا و موسیقی است و در همه جای جهان کودکان دارای این قابلیت هستند که نسبت به موسیقی واکنش نشان دهند. آنها علاقه فراوانی به جستجو در امکانات صوتی هرچیز دارند و از ایجاد صدا از اشیا لذت میبرند و اگر این صدا دارای ریتم باشد، میتواند کاملا آنها را مجذوب کرده و انگیزه موسیقایی آنان را تقویت کند.