سارا وائوگن (I)

سارا لوئیز وائوگن (1924–1990)
سارا لوئیز وائوگن (1924–1990)
سارا لوئیز وائوگن (Sarah Lois Vaughan) اگرچه به عنوان یک خواننده جاز شناخته شده، اما خود با آن موافق نبود، فعالیت او در زمینه جاز همانند عرصه فعالیتش در پاپ است، اما در موسیقی راک به ندرت اثری از این خواننده با استعداد شنیده می شود. او خود گفته است: “من نمی دانم چرا مرا خواننده جاز می شناسند شاید تنها برای آنکه با این موسیقی بزرگ شده ام، من جاز را هیچ گاه رها نخواهم کرد اما یک خواننده جاز هم نیستم. برای مثال بتی کارتر (Betty Carter) خواننده جاز است زیرا این تنها سبک موسیقی است که او می خواند و دنبال می کند. من در دوره ای به عنوان خواننده بلوز نامیده شدم، اما خودم را مختص به هیچ سبکی نمی دانم.”

اسکات یانو (Scott Yanow) او را صاحب شگفت انگیز ترین صدای قرن بیستم می داند.

پدر ولئوگن ،جک، نجار و گیتاریستی آماتور و مادرش رخت شور بود. آنان در زمان جنگ جهانی اول، از ویرجینیا مهاجرت کردند. اگرچه سارا تنها فرزند آنان بود اما در سالهای ۱۹۶۰ دونا، (فرزند خانمی که را با سارا در سفرهایش همراه بود) را به فرزندی پذیرفتند.

سارا از سن هفت سالگی یادگیری پیانو را آغاز کرد و در گروه کر کلسیا می خواند. وی پس از دریافت جایزه اجرای پیانو در شب آماتورها در آپولو تئاتر هارلم به ستاره ای بدل شد. در سفری به نیویورک، دوریس روبین (Doris Robinson) او را با پیانو نوازیش همراهی کرد و جایزه اول را دریافت نمود. پس از آن تصمیم گرفت تنها خوانندگی را دنبال کند. وائوگن “جسم و روح” را خواند و برای آن نیز جایزه ای دریافت نمود.

در زمان اجرایش در آپولو (Apollo) او به رهبر گروه و پیانیست ایرل هینز (Earl Hines) از طرف خواننده خود گروه و دیگر اعضا که صدای سارا را در آپولو شنیده بودند، معرفی شد و هینز در ۴ آوریل ۱۹۴۳ وائوگن را به جای خواننده اصلی زن گروه جایگزین کرد. وائوگن به همراه هینز و گروهش در آمریکا به اجرا و سفر پرداخت.

audio file بشنوید قسمتی از “هانی” را با صدای وائوگن

گروه هینز از بهترین و معدود یادواره های سبک بیباپ (bebop) هستند که متشکل بود از؛ نوازنده ترومپت دیزی گیلسپی (Dizzy Gillespie)، نوازنده ساکسیفون چارلی پارکر (Charlie Parker) و نوازنده ترومبون بنی گیرین (Bennie Green). بیلی اکشتاین (Billy Eckstine) که قبلا با هینز همکاری داشت، گروه جازی را با افرادی با استعداد تشکیل داد و از وائوگن نیز دعوت کرد تا به گروه بپوندد. این گروه توانست اولین فرصت ضبط را برای وائوگن فراهم کند در ۵ دسامبر ۱۹۴۴ زمانی که وائوگن “من منتظر می مانم و دعا می کنم” را با برچسب دلوکس ضبط کرد، نام مستعار “سّشی” به وی داده شد که حتی در روزنامه ها نیز آنچنین از او یاد می شد.

در سال ۱۹۴۴ وائوگن گروه اکشتاین را ترک کرد تا حرفه خود را به عنوان تک خوان دنبال کند اگرچه رابطه خود را با او حفظ کرد و ضبطهای بسیاری با هم انجام دادند. در سال ۱۹۴۵ وائوگن حرفه خود را به عنوان تک خوان در کلوپهای خیابان ۵۲ نیویورک آغاز کرد. در ۱۱ مه ۱۹۴۵ وائوگن “مرد دلداده” با برچسب گویلد و به همراه گلیپسی و پارکر ضبط کرد. بعد از دعوتی توسط استاف اسمیث (Stuff Smith) ویولونیست برای ضبط “زمان و دوباره” در ماه اکتبر، به وائوگن برای بستن قراردادی با برچسب موزیکرافت پیشنهاد داده شد، اگرچه تا ۷ مه ۱۹۴۶ به عنوان سرپرست، با آنان ضبط انجام نداد اما برای برچسبهای دیگری ضبطهای فراوان انجام داد و برای برچسب تاج و گوتمن در کافه انجمن در مرکز شهر بارها اجرا و ضبط داشت.

audio file بشنوید قسمتی از “روز به روز” را با صدای وائوگن

در آنجا با جرج ترد ول (George Treadwell) آشنا شد و او نه تنها مدیریت اجراهای وائوگن را در سالهای بعدی برعهده داشت، تاثیری بسیار مهم و مثبت بر روی ظاهر او گذاشت. علاوه بر زیباتر کردن لباسها و مدل موی او، ترتیبی داد تا فضای خالی ای که بین دو دندان جلوی وائوگن وجود داشت را از بین ببرند.

بسیاری از ضبطهایی که وائوگن با برچسب موزیکرافت انجام داد در دنیای جاز شناخته شده هستند همچون؛ “اگر بتوانی من را الان ببینی”، “سرزنشم مکن”، “هر چه دارم از آن تو” و “جسم و روح”. رابطه حرفه ای وائوگن و ترد ول در ۶ سپتامبر ۱۹۴۶ منجر به ازدواج آنان شد. در سال ۱۹۴۷ آلبوم “شفیقانه” او پاپ موفق دور از انتظاری بود. ضبطهای او؛ “پسر طبیعت” سال ۱۹۴۸ همچنین در همان زمان اثر معروف “پادشاه کول” را عرضه کرد به همراه گروه کر شهرت زیادی داشتند.

اتحادیه موسیقی دانان، موزیکرافت را مجبور کردند تا بهانه ورشکستگی بیاورد، وائوگن از خیانت و نادرستی آنان استفاده کرد و با برچسب معروف کلمبیا شروع به خواندن و ضبط کرد. موفقیتهای او با آلبوم “قهوه غلیظ” در تابستان ۱۹۴۹ در آمار بندیهای موسیقی بالا رفت. دیگر آثار مشهور وی در این سالها؛ ” ْآن خورشید خوشبخت پیر”، مرا قانع کن”، ” از عاشق تو بودن لذت می برم”، “برایت اشک ریختم”، “بطالت”، “از خانه فرار کردم”، “پاک یا مجرم”، “عذاب قلبی” و “زمان” هستند. وی همچنین جوایز فراوان مهمی برده است. جایزه ستاره تازه مجله “اسکیور” در سال ۱۹۴۷، جایزه مجله “ضربه پائین” (Down Beat) به طور مداوم از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۲ و مجله مترونموم از ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۸!

ضبطهای موفق و شهرت وی باعث پیشنهادات فراوانی برای اجراهایش شد. در تابستان ۱۹۴۹ وائوگن برای اولین بار در ارکستر سمفونیک حضور یافت و به نفع ارکستر فیلادلفیا موسیقی ای با نام “۱۰۰ مرد و یک دختر” را اجرا کرد. در آن زمان دیو گارووی (Dave Garroway) نام مستعار جدیدی به او داد که تا پایان دوران حرفه ایش با او بود “فرد مقدس” (The Divine One).

یک دیدگاه

  • ارسال شده در آذر ۹, ۱۳۸۸ در ۴:۴۲ ب.ظ

    عالی بود . معرفی سارا بی چون و چرا ضروری بود

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (XI)

همانطور که قبلا تاکید کردم، آهنگساز باید آزاد باشد که به هر نوع زبان موسیقایی و به هر نوع استیل که می خواهد آهنگسازی کند. آشنایی با موسیقی ایران افق دید آهنگساز را باز می‌کند صرف نظر از هر استیلی و هر زبان موسیقایی که آهنگساز بخواهد در آن کار کند.

محمدرضا امیرقاسمی «شبی برای پیانوی ایرانی» را به روی صحنه می برد

کنسرت گروه موسیقی برف با عنوان «شبی برای پیانوی ایرانی» در تاریخ جمعه ۱۰ اسفند ساعت ۲۰ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت. سرپرست و تکنواز پیانوی گروه برف محمدرضا امیرقاسمی و خواننده این کنسرت علی امیرقاسمی و اجرای تمبک با سحاب تربتی می باشد. در این برنامه علاوه بر اجرای آثار اساتید بزرگ پیانوی ایرانی نظیر جواد معروفی و مرتضی محجوبی، از چند نوازنده پیانوی دوره قاجار مانند اساتید محمود مفخم (مفخم الممالک) و مشیرهمایون شهردار هم قطعاتی اجرا خواهد شد. اجرای آثاری کمیاب و خاص از پیانو نوازیِ دوره ی قاجار و عصر مشروطه اولین بار است که در یک کنسرت اتفاق می افتد.

از روزهای گذشته…

نشست مطبوعاتی مستر کلاس رهبری ارول اردینج

نشست مطبوعاتی مستر کلاس رهبری ارول اردینج

چهارشنبه ۱۲ آبان ماه، نشست خبری ارکستر سمفونیک تهران با حضور علی رهبری (رهبر دائم و مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران)، ارول اردینچ (رهبر میهمان ارکستر سمفونیک تهران) در تالار وحدت برگزار شد. این نشست در دو بخش مجزا درباره مستر کلاس ارول اردینج (همراه با ترجمه منیره خلوتی) و بخش دوم مسائل پیش روی ارکستر سمفونیک تهران برگزار شد.
جعفر صالحی: در ده ساعت میشود نت نویسی را آموخت

جعفر صالحی: در ده ساعت میشود نت نویسی را آموخت

همانطور که شما هم می‌دانید، مدت زمان آموزش بیشتر از این‌که وابسته به مطلب آموزشی باشد، به درک و علاقه هنرجو وابسته است و البته نگاه من در تولید این اثر آموزشی، آموزش به یک کاربر آماتور بوده است.
موسیقی درمانی برای بیماران اسکیزوفرنی

موسیقی درمانی برای بیماران اسکیزوفرنی

بنابر تحقیقات جدید، موسیقی درمانی میتواند بعضی از علایم اسکیزوفرنی را تخفیف داده و بهبود دهد. این پژوهش که در مجله روانپزشکی British Journal of Psychiatry منتشر شده است، اولین موردی است که در آن موسیقی درمانی برای افرادی که دچار اسکیزوفرنی حاد هستند به کار گرفته شده است و توسط محققینی از کالج سلطنتی لندن و درمانگرانی از مرکز سلامت روانی North West London رهبری و اداره میشود.
سفیر فرهنگی لبنان (II)

سفیر فرهنگی لبنان (II)

بعد از جدایی حرفه ای و شخصی فیروزه از برادران رهبانی در سال ۱۹۷۹، وی حرفه اش را به همراه پسرش زیاد رهبانی آهنگساز و دوستان وی، جوزف هارب (Joseph Harb) شاعر و فیلمون وبه (Philemon Wehbe) آهنگساز پی گرفت. مادر و فرزند به همراه یکدیگر آلبومی جدید عرضه کردند که موفقیت بسیاری را برای این دو هنرمند به همراه داشت. آثار فیروزه به همراه فیلمون و زاکی نفیس در دهه های ۸۰ و ۹۰ روش بسیار تکراری از خوانندگی بود که به هیچ نوع اغنای موسیقی گونه ای نداشت و تا حدی با شکست مواجه بود.
سایه روشن تاریخ موسیقی ما (III)

سایه روشن تاریخ موسیقی ما (III)

بسی روشن است که اگر وقایع‌نگار باشیم برای تشخیص این‌که کدام موسیقی یک رویداد تاریخی است و کدام تغییر در موسیقی‌ها شایسته‌ی ثبت است، باید توانایی جداسازی و درک موسیقایی کافی داشته باشیم و همچنین اگر در مورد دوره‌ی گذشته کار می‌کنیم این توانایی تحلیلی را برای یافتن علیت‌ها و شرح ارتباطات لازم خواهیم داشت.
یادمان بهمن بوستان برگزار می شود

یادمان بهمن بوستان برگزار می شود

همزمان با روز پژوهش و به مناسبت هشتادمین سالروز تولد پژوهشگر، ادیب و نویسنده عرصه موسیقی و ادبیات، زنده یاد بهمن بوستان، یادمان وی چهارشنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۹ در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.
” Let It Be” اثر مک کارتنی (I)

” Let It Be” اثر مک کارتنی (I)

“Let It Be” اثر پاول مک کارتنی، در مارس سال ۱۹۷۰ به صورت تک آهنگ و در آلبومی به همین نام به بازار عرضه شده است ( هر چند برخی متن این ترانه را نتیجه همکاری مشترک مک کارتنی و لنون می دانند). الهام بخش این ترانه در حقیقت خوابی بوده که مک کارتنی در آن مادرش – مری مک کارتنی (Mary McCartney) – را در حالیکه جمله “Let It Be” را به او گوشزد نموده، دیده است.
مصاحبه با دیوید گیلمور ، قسمت آخر

مصاحبه با دیوید گیلمور ، قسمت آخر

سئوال : الان در باره کارهای اولیه ات مانند Atom Heart Motherو Ummagumma چه نظری داری؟
جواب : به نظرم هردو وحشتناک هستند. حالا اجرای زنده Ummagumma بد نبود اما متاسفانه ضبط خوبی ندارد.
طلایه‌دار تلفیق (II)

طلایه‌دار تلفیق (II)

هنرمند پیشرو، عباس شاپوری، نود سال پیش، در هفدهم تیرماه ۱۳۰۲ در تهران تولد یافت. پدرش غلامرضا شاپوری مدیر آن روزگار گراندهتل مشهور تهران، در خیابان لاله‌زار، بود و به همین واسطه با بسیاری از رجال نام‌آور عصر نشست و برخاست داشت. از اقبال بلند عباس شاپوری، هنرمندانی چون ابوالحسن صبا و حسین هنگ‌آفرین هم در حلقه آشنایان پدر بودند.
آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XIX)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XIX)

همواره باید شناخت ذهن مان را از قطعه رشد دهیم. وجود یک درک کلی از آهنگ، زمینه را برای ارائه اجرایی یکدست که در آن روحیات و نظرات نوازنده متجلی است، فراهم می کند.