ویولن kustendyke بر اساس
۱۶۹۹ Antonio Stradivari

از آنجا که همه پیش نیازها و مقدمات مراحل اولیه ساخت این ویلن خاص فراهم گردید، توانستیم با موفقیت و با اقتباس از ویلن اصلی که به سال ساخت ۱۶۹۹ میلادی و بدست آنتونیو استرادیواری ثبت گردیده است، به طرح و الگوی بنیادین این ویلن با استفاده از دانش امروزی دستیابی پیدا کرده و در نهایت قالب و مدل ساختمانی آن را به جهت شروع مرحله اول آماده نمائیم.

همانطور که در دو شماره قبل به نکات مورد نظر درباره این ویلن اشاره شد، لازم به ذکر است که نهایتا این ویلن با توجه به بدنه ای کشیده تر در راستای طول و عرض هایی کمتر و همچنین قوسهای خاص که نشان از حجم قابل توجه هوای داخلی بدنه(محفظه رزنانس) می باشد، در رده ویلن هایی قرار می گیرد که دارای حجم صوتی فراتر از یک ویلن معمول داشته و در نتیجه این مزیت و یا توقع فراتر از یک ویلن معمول، گمان هایی را به همراه خواهد داشت که در صورت عدم تصمیم گیری صحیح برای چگونگی ساخت آن می تواند کیفیت کار را به بیراهه کشانده و نتیجه ای معکوس را به همراه آورد.

با توجه به مشخصات طولی و عرضی این ساز، با مسائل دیگری از جمله مقاومت و استحکام نیز مواجه بودیم، که این موضوع هم مهمتر از دیگرویلن ها بود زیرا که طول بیشتر در این ساز با در نظر گرفتن استاندارد جایگاه ویلن، آسیب پذیری و کنش پذیری به مراتب بیشتر را ایجاب می کرد.

برای حل این مهم نیز راه کارهای متعددی در پیش رو بود که بخشی از آنها مطلوب کامل بود ولی موجبات کاهش کیفیت در بخشهای دیگر را باعث می شد و در بخشی دیگر که قسمتهای دیگر ساز دچار مشکل نمی شد، موارد ساختاری لازم دستخوش اشکالات و نابسامانی می گشت، از این نظر، با طرح روشهای متعدد پیش رو، نهایتا به ایستایی مطلوب با حفظ تمامیت کیفیت صوتی در این ویلن رسیده و با سنجش و مقایسه با دانش امروز به نتیجه گیری و در آخر به مراحل عملیات ساخت هدایت شدیم.

در این بین تجربیات بسیاری کسب شد و نقاط قوت و ضعف ساز اصلی مورد اقتباس، تا حد دانش و تحقیقات ما به دستاوردی تبدیل شد تا در مسیر ساخت ویلن kustendyke که برای بار دوم ساخته می شد، با کیفیتی بهتر تولید گردد، آنچنان که برای سالیان طولانی کیفیتی درخشان را از هر لحاظ به نمایش گذارد.

برای شروع در بخش انتخاب چوب برای صفحات زیر، رو و کلافها و همچنین دسته و سایر بخش های دیگر، از بین بهترین انواع چوبهای موجود، از متراکم ترین آنها تا بافتهای متوسط و سست تر، اختلاف نظر هایی وجود داشت که در این بخش نیز بر اساس سازاصلی و برابر با آن انتخاب صورت پذیرد و یا اینکه با توجه به ویلن اورجینال و شرایط جدیدی که آن نیز بسیار حائز اهمیت است، معدلی را از خروجی نهایی داشته ها برگزینیم، که نهایتا با توجه به کیفیت چوب در ساز اورجینال ومجموع مصالح بدست آمده چوبهایی با کیفیت کم نظیر انتخاب شد.


لازم به توضیح است که با در نظر گرفتن همه تصمیمات، تا رسیدن به مراحل اجرایی هر بخش، چنانچه به یافته های صحیح تری دست یابیم که با مجموعه ساختار تطابق بهتری از هر لحاظ داشته باشد، آن را اعمال کرده و جدای از هر گونه تعصب و پافشاری غیر منطقی به نتیجه بهتر می اندیشیم.

اما بعد از آماده شدن قالب به جهت اتصال سایر بخشهای مربوطه، اقدام به جهت آماده سازی بلوکها نموده و آنها را برای کارگذاری در مکانهای مربوطه تنظیم می نمائیم. برای این منظور در این بخش از بهترین نوع چوبهای متراکم برای استفاده در این قسمت بهره جسته ایم.


انتخاب چوبهای مذکور هم به لحاظ قدمت و کهنگی و هم به جهت برش صحیح در راستای قرار گیری طرح منحنی های گوشه ها درناحیه کمر و منتهی الیه کمانهای بالایی و پائینی از اهمیت خاصی برخوردار است، هر گونه بی توجهی در این مراحل باعث اشکالات متعددی در بخشهای مرتبط بعدی خواهد شد.

نمای بلوکهای متقارن و برش بوسیله ابزار برنده، همانطور که در تصویر می بینیم برشهای یکنواخت از قسمت بالا به پائین و بدون انحراف که ناشی از انتخاب صحیح جهت برش چوب و اتصال درست می باشد. در تمام چهار قسمت اصلی گوشه ها به همین شکل عمل شده است.

در شماره های آینده نمونه های تصویری از قسمتهای مختلف ساخت این ویلن خاص را با توضیحاتی در حد نیاز تنظیم و ارائه خواهیم نمود باشد که از این طریق بتوانیم اجزای تشکیل دهنده ویلن kustendyke را با دقت و ظرافت بیشتری معرفی نمائیم.

10 دیدگاه

 • بهرام
  ارسال شده در مهر ۱۵, ۱۳۸۸ در ۱۱:۰۷ ب.ظ

  آقای ضیایی
  آیا شما به اصل این ساز دسترسی دارید یا نقشه های آن را در اختیار دارید ؟

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۸۸ در ۸:۵۹ ب.ظ

  با سلام
  دوست عزیز:
  در رابطه با ساز اصل،امکان دسترسی برای ما وجود نداشت. امادر حد لازم برای استفاده در بخشهای مختلف ساز مربوطه ،اطلاعات و جزئیات گرافیکی و عددی در اختیار داریم.

 • بهرام
  ارسال شده در مهر ۱۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۳ ب.ظ

  آقای ضیایی
  من به نظرم می آید که نمی توان با صرف اطلاعات و جزئیات گرافیکی و عددی بتوان بطور صحیح و درست ، کپی سالمی از ویلن ساخت . چه نیاز و ضرورتی شما را به انجام چنین کاری وا می دارد ؟

 • ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۸ در ۵:۰۳ ب.ظ

  با سلام
  دوست عزیز

  به نظر شما احترام می گذارم اما:
  به نظر من که از این قبیل سازها را در دست ساخت دارم،تجربه علمی و عملی ساخت ویلن با توجه به دسترسی امکانات عنوان شده کاریست صحیح وامکان پذیر.
  در این میان باید به شما متذکر شوم،در اکثریت کارگاههای حرفه ای ساخت و روشهای مختلف تولید ویلن،استفاده از دانش -الگوها -ابعاد و ارقام و… امری است حیاتی و مهم، که شناسه اصلی ساز ساخته شده را تضمین می کند.
  ضرورت و نیاز ساخت این ساز موضوعی است، شخصی و همچنین تخصصی و حرفه ای ،که از حیطه سوال شما خارج است .

  با سپاس

 • ارسال شده در دی ۴, ۱۳۸۸ در ۲:۵۱ ق.ظ

  doste aziz shoma sazande hastid?
  age injoriye be weblogam sari bezanid va khoshhal misham betonam bahaton ertebat dashte basham

 • ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۱ ق.ظ

  hamkar aziz montazere javabama

 • REZA ZIAEI
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۸ در ۱:۳۱ ق.ظ

  salam
  bale man sazandeie saz hastam, zemnan adresi az webloge shoma nemibinam , ashenaii ba shoma baese khoshhalist.

 • ارسال شده در دی ۱۴, ۱۳۸۸ در ۸:۲۶ ب.ظ

  http://www.mahemmati.blogfa.com
  khoshhal misham bahaton tamas dashte basham.rasti inam idi
  m.ali_hemmati

 • fer2C
  ارسال شده در مهر ۸, ۱۳۸۹ در ۸:۲۶ ق.ظ

  به قول حافظ:
  عاشـقی را کـه چنین باده شبگیر دهـند
  کافر عـشـق بود گر نـشود باده پرسـت

  البته درستش اینه:
  مطربی را که چنین ساز ضیایی بدهند
  کافر این صنف بود گر نشود آرشه به دست!

 • mehranshojaea@yahoo.com
  ارسال شده در مرداد ۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۸ ب.ظ

  سلام .اطلاعاتی از ساز میخوام.اگه ممکن هست برام بفرستید ما هم اطلاعتمان را معاوضه میکنیم

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

MIDI را بهتر بشناسیم – قسمت دوم

MIDI را بهتر بشناسیم – قسمت دوم

در دو مطلب قبل مقدماتی راجع به MIDI و سابقه تاریخی آن ارائه کردیم. در این نوشته نگاهی به انواع پیامهای MIDI انداخته و نحوه روشن و خاموش کردن نت ها و ساختار اطلاعات ارسالی برای این دو پیام را بررسی می کنیم.
آوانگاری به روش «ابجد» در موسیقی قدیم ایرانی (I)

آوانگاری به روش «ابجد» در موسیقی قدیم ایرانی (I)

مقاله ای که در پیش رو دارید، به روش نت نگاری «ابجد» در موسیقی قدیم ایران می پردازد. این نوشته توسط ابوالفضل زنده بودی و علی علیشاهی، جمع آوری و تالیف شده است.
از تهران تا وین

از تهران تا وین

پرداختن به زندگی و فعالیت های اخیر موسیقیدانان ایرانی که در خارج از کشور فعالیت می کنند، هم از لحاظ خبری جذاب است و هم نشانی برای افتخار کردن به هویت این مرز و بوم. تا زمانی که علاقه مندان موسیقی و کارشناسان آثار این افراد را در داخل نشنیده باشند نمی شود درباره آنها به درستی سخن گفت و حتی گاهی نیز به دلیل کمبود منابع خبری ممکن است سوژه ای بیش از آنچه ارزش دارد مورد توجه قرار گیرد.
موسیقی الکترو آکوستیک

موسیقی الکترو آکوستیک

اصطلاح electro-acoustic music به موسیقی ای گفته می شود که در آن از تجهیزات الکترونیکی به تنهایی و یا با ترکیب آنها در کنار سازهای آکوستیک برای ساخت موسیقی استفاده شده باشد. با این روش صداهای جدیدی برای خلق موسیقی – و یا حتی اصوات غیر موسیقی – تولید می شود. این اصطلاح به مرور زمان به موسیقی الکترونیک تبدیل و خلاصه شده است.
خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت اول

خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت اول

مطلب زیر گفته های چهار آهنگساز پرکار درباره درگیریهای خلاقانه ای است که یک آهنگساز در رابطه با خلق موسیقی انیمیشن با آن روبرو است. این چهار هنرمند دنیس م. هنیگان Denis M. Hannigan، دان گریدی Don Grady، جودی گری Jody Gray و جیمز ل. ونابل James L. Venable توصیه ها و تجربیات خود را در اختیار آهنگسازان، طراحان، کارگردانان و تهیه کنندگان قرار داده اند.
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (I)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (I)

راک کشمیر، راک عبدالله، صفیر راک و راک هندی چهار گوشه‌ی ردیف دستگاه ماهور هستند که به‌طور رایج در رپرتوار ردیف، در انتهای آن، اجرا می‌شوند. این سلسله گوشه‌ها به طرزی جالب ‌توجه میان دو دستگاه ماهور و همایون، یا آوازهای وابسته به آن، در رفت‌وآمدند. نوشته‌ی پیشِ‌رو تلاشی است برای واکاوی و شکافتن ساختاری این بخش از ردیف موسیقی دستگاهی که به نظر می‌رسد آنچنان که باید مورد توجه و تحلیل قرار نگرفته است.
نگاهی به موسیقی رپ با رویکرد جامعه شناسی (I)

نگاهی به موسیقی رپ با رویکرد جامعه شناسی (I)

جامعه شناسان همواره به موسیقی به عنوان یکی از انتزاعی ترین هنرها در دوره های مختلف از تحول پژوهش جامعه شناختی نگاه های متفاوتی داشته اند. برای جامعه شناسان مطالعه کارکردهای موسیقی در جهت ایجاد هویت و تلاش برای داخل شدن در زندگی فرهنگی جامعه، موسیقی و سیاست مقاومت در برابر قدرت، مصرف موسیقی و بازتولید جایگاههای طبقاتی، الگوی توزیع اجتماعی مصرف موسیقی و مدیریت احساسات عمومی و… بسیار اهمیت داشته است.
پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (III)

پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (III)

رشد این رشته‌ی علمی در شرایطی که ارتباط با جهان خارج روزبه‌روز کم‌تر می‌شد (به ویژه در دوره‌ی استالین) یک مسیر منحصر به فرد را رقم زد، به ویژه که در دیگر حوزه‌های اندیشه مثل نشانه‌شناسی، نقد ادبی فرمالیست‌های روسی و … نیز خطوط تفکر متمایزی بود که روی نظریه‌پردازان موسیقی تاثیر می‌گذاشت. شرایط بسته، شاید شبه‌گل‌خانه‌ای، موجب رشد مجموعه‌ای از مفاهیم، حوزه‌های مورد علاقه و روشمندی‌های پژوهش موسیقایی شد که یا به‌کلی مختص موسیقی‌شناسی روسی‌اند (موزیکوودینیا) یا اگر در موسیقی‌شناسی غیر روسی هم معادل‌هایی دارند؛ در موزیکوودینیا به معنایی کاملا متفاوت یا در جایگاه‌هایی دیگر به‌کار می‌روند (۶).
هایدن و مراسمی برای سالگردش (II)

هایدن و مراسمی برای سالگردش (II)

در این دوره او شغلهای گوناگون و بدون هیچ گونه قراردادی داشت: معلم موسیقی، موسیقیدان خیابانی و سرانجام در سال ۱۷۵۲ به دستیاری آهنگساز ایتالیایی نیکولا پورپورا (Nicola Porpora) درآمد که خود هایدن بعدها گفت: “از نیکولا بود که پایه صحیح آهنگسازی را آموختم.” دوره ای که هایدن در گروه کر بود، تئوری زیاد و اساسی درباره آهنگسازی نیاموخت و خود از آن دوره به عنوان یک فاصله جدی یاد می کرد.
نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (IX)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (IX)

باید توجه داشت که فرهنگ در ابعاد کلی و عامش، مجموعه ای مفصل و چند لایه است که در یک دایره خاص و مشخص نمی گنجد. از یک طرف بزرگ ترین دایره فرهنگی، بعد از گذشتن از محدوده های نژاد، زبان و دین، همان محدوده جهانی یا فرهنگ بشری است و از طرف دیگر به دایره های فرهنگی کوچک تری بر می خوریم، مانند دایره فرهنگی لهجه ای خاص، به عنوان مثال لهجه یزدی فقط در محدوده شهرستان یزد یک وسیله ارتباطی و در نتیجه مشخص کننده محدوده ای فرهنگی با تاریخچه و ویژگی های خاص خود است و در پی دایره فرهنگی تنگ تری، در همین یزد، به محله «گَورها» یا گبرها یا زرتشتی ها بر می خوریم با ویژگی ها، زبان، لهجه و تاریخ فرهنگی خاص خودشان و بالاخره در همین سمت، کوچک ترین دایره های فرهنگی، قبیله، خانواده تا ویژگی های فرهنگی یک فرد خاص قابل شناسایی هستند. نتیجه این بررسی را می توان در تز زیر خلاصه کرد: