دیمیتری شوستاگویچ (V)

دیمیتری شوستاگویچ (1906-1975)
دیمیتری شوستاگویچ (1906-1975)
درباره آثار او دو عقیده وجود دارد، اینکه آیا موسیقی او “به حقیقت اصیل و ناب بوده (آنطور که بسیاری عقیده داشته اند) یا آنکه خالی، به درد نخورد و دست دوم بوده!” ویلیام والتون (William Walton) آهنگساز انگلیسی معاصر او، شوستاگویچ را بزرگترین آهنگساز قرن بیستم معرفی کرده.” دیوید فانینگ (David Fanning) موسیقی شناس نیز گفته است: “با وجود درگیری هایی که اقتضای شرایط اجتماعی او بود، رنج فراوان هموطنانش و عقاید شخصی و بشردوستانه اش، توانست زبان موسیقی قوی و استواری بیابد.”

بعضی از آهنگسازان مدرن از او انتقاد کرده اند، پیر بولز (Pierre Boulez) موسیقی شوستاکویچ را حتی در رده دوم و یا سوم موسیقی مشتق شده از مالر نمی داند! آهنگساز رومانیایی و فیلیپ گرشکوفیچ (Philip Gershkovich) شوستاگویچ را “زخمه ای بر خلسه” نامیده. استراوینسکی درباره اپرای خانم مکبث او نوشته؛ “بی تنوع… پر از خدشه”.

روبین هالووی (Robin Holloway) آهنگساز و موسیقی شناس انگلیسی آثار او را به “کشتی جنگی در ملودی و هارمونی، کارخانه ای خشک و رسمی در ساختار، علمی اجباری در مفهوم” تشبیه کرده. قدر مسلم آن است که شوستاکویچ از شیوه آهنگسازان گذشته و موسیقی عامیانه استفاده کرده است. ابتذال موسیقی سطح پائین تاثیر ویژه ای بر روی این “منتخب منتخبان” گذاشته است.

شوستاکویچ شیوه آوانگارد را آگاهانه قرض گرفته، به منظور خلق تکنیک و ایجاد بافت هایی از تضاد، تکرار، اغراق که به موسیقی او مهارت فراوانی برای بنای آنچه نیاز داشته بخشیده است. آلن وود (Alan Woods) نظریه پرداز درباره شوستاکوفیچ گفته است: “هیچ گاه تاثیر پذیریش را از مالر، باخ، استراوینسکی، موسیقی جاز، موسیقی یهودیها و یا فولکلور روسی پنهان نکرده است. اما مگر این نیست که موسیقی بتهوون در موسیقی موتسارت و هایدن ریشه دارد؟ البته که اینطور بوده اما مگر پدیده ای کاملا مستقل نبود، موسیقی منحصر به فرد خود بتهوون؟ البته که اینطور بود؛ چه کسی می تواند منکر شود که سمفونیهای شوستاگویچ از مالر آغاز شده اند؟ اما در نهایت به سمت و سویی کاملا متفاوت سوق و تکامل یافته اند، چیزی که تنها شوستاگویچ است نه هیچ کس دیگر.”

شوستاگویچ بسیار حساس، عصبی و وسواسی بود. یوری لیبیموف (Yuri Lyubimov) می گوید: “این حقیقت است که او بسیار آسیب پذیر و مورد احترام بود، بیشتر از سایرین و هیچ شکی در اهمیت نبوغ او نیست.” کریشتوف میر (Krzysztof Meyer) در اواخر عمر او گفته است: “چهره او پر بود از ادا و تیک های عصبی”. شوستاگویچ برای بازگشت به آرامش به ورزش روی می آورد، فوتبال ورزش محبوب او بود و نقش داور را ایفا می کرد. گفته شده او هیچ گاه به هیچ کس “نه” نمی توانست بگوید.

همواره تلاش می کرد به هر که می تواند کمک کند… اما کمتر و کمتر توجهی که شایسته او بود نسیبش می شد. در سال ۱۹۷۹ کتاب “تصدیق نامه” چاپ شده که خاطراتی است که شوستاکویچ به سولمون وولکوف دیکته کرده است. این کتاب نشان می دهد که بسیاری از آثار آهنگساز مملو بوده از کدهای پیامهای ضد دولت که شوستاکویچ را در میان دیگر هنرمندان روسی قرار می دهد که قادر بودند سانسور حاکم در کشور را فریب دهند!

در سال ۱۹۵۷ در حالی که او به پاریس سفر کرده بود، دو کنسرتوی پیانو و چندین قطعه کوتاه برای پیانوی خود را ضبط کرد که با برچسب EMI بر روی LP ضبط و تکثیر شد و بعدها نیز اصل آن به روی CD کپی و پخش شد. او همچنین سوناتهای خود برای پیانو، ویلن و ویلنسل ضبط کرد و عرضه کرد.

en.wikipedia.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

واکاوی نظری موسیقی امبینت (I)

دیدگاه عامه مردم و متخصصان موسیقی نسبت به موسیقی الکترونیک – در مفهوم عام کلمه – چگونه است؟ موسیقی الکترونیک را چقدر جدی می گیریم؟ پس از گذشت حدود یک قرن از تولد موسیقی هایی که به نوعی با کمک علم الکترونیک ساخته می شوند تا چه اندازه به آنها به دیده یک اثر هنری نگاه می کنیم؟ آیا چالش قبول موسیقی الکترونیک به عنوان یک اثر هنری مانند چالش پذیرش عکاسی دیجیتال در کنار عکاسی سنتی ختم به خیر خواهد شد؟

گفت و گو با جان کیج (I)

نوشته که پیش رو دارید، یکی از مهمترین گفتگوهای جان کیج است که در آن به توضیح نظریات خود می پردازد. مصاحبه کنندگان مایکل کربی و رایچارد شکنر هستند و متن آن ابتدا در مجله تئاتر “Tulane”، جلد دهم، شماره دو (زمستان ۱۹۶۵)، صفحه ۵۰ تا ۷۲ به انتشار رسیده است که امروز اولین قسمت از برگردان فارسی آن را می خوانید. (مترجم: محبوبه خلوتی)

از روزهای گذشته…

پیانو – نحوه انتخاب ، قسمت چهارم

پیانو – نحوه انتخاب ، قسمت چهارم

درنوشته های قبل راجع به انواع پیانوهای موجود در بازار که شامل پیانو های دیواری، بزرگ (رویال) و دیجیتال بودند، صحبت کردیم. در اینجا در دو قسمت تا آنجا که ممکن است راجع به نحوه تصمیم گیری و فاکتورهای مهم برای انتخاب ساز بحث کنیم.
قدیمی ترین ساز الکترونیکی

قدیمی ترین ساز الکترونیکی

ترمین (Theremin) در سال ۱۹۱۹ توسط لو ترمن Lev Termen (نام او بعدها به لئون ترمین – Leon Theremin – تغییر یافت) فیزیکدان روس اختراع شد. امروزه این ساز فوق العاده، بسیار مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است.
ساموئل زیگمونتوویچ (II)

ساموئل زیگمونتوویچ (II)

زیگمونتوویچ دو طبقه از ساختمان سنگ قهوه ای پنج طبقه اش را در پارک اسلوپ بروکلین به دفتر کارش اختصاص داده در حالیکه همسرش، لیزا برونا، و دو پسرش نیز در همانجا ساکنند. شاگرد ۲۵ ساله او نیز در زیرشیروانی زندگی می کند. زیگمونتوویچ از مشتری هایش در “سالن” که اتاقیست با پنجره های بسیار بزرگ، مبلمان قدیمی ناهماهنگ، یک پیانوی بزرگ و بوفه هایی شامل طرح های تمام آلات موسیقی که تا کنون لمس کرده است، پذیرایی می کند. طرح بزرگی از یک ویلنسل– متعلق به یویو ما – بر دیوار اتاق خودنمایی می کند.
بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (IV)

بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (IV)

کتاب فوق اولین کتاب از مجموعه سه جلدی با عنوان “دوره جامع آموزش سازدهنی” می باشد که به وسیله انتشارات سرود در سال ۱۳۸۰ منتشر شده است. مولف کتاب آقای منصور پاک نژاد (متولد ۱۳۴۱ ) است که از نوازندگان و مدرسان باسابقه سازدهنی هستند .
چهارمین جشنواره سنتور به همت آموزشگاه پایور یزد برگزار میشود

چهارمین جشنواره سنتور به همت آموزشگاه پایور یزد برگزار میشود

آموزشگاه موسیقی پایور یزد در نظر دارد چهارمین جشنواره تخصصی “سنتور” را در مقاطع سنی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به صورت تکنوازی، دو نوازی و پنج نوازی، آبانماه امسال برگزار نماید. این برنامه که هرساله برای نشان دادن استعدادها و توانایی هنرمندان یزدی و نیز توانمندی آموزشی این مرکز، برنامه ریزی می گردد، هر ساله یک شب را نیز به برگزاری یاد و نکوداشت یکی از بزرگان موسیقی کشور اختصاص می دهد.
رامین صدیقی: گفتم که دیگر در جشنواره نیستم

رامین صدیقی: گفتم که دیگر در جشنواره نیستم

من تا پیش از نشست خبری از آمدن گروه اطلاعی نداشتم. اصلا اگر بهترین گروه دنیا هم بودند، باید مسئول بخش بین الملل از آن خبردار می شد. حتی اگر رایگان و بدون تحمیل هزینه به جشنواره آمده بوده باشند. این بدترین بی احترامی و ناهماهنگی اداری بود.
سعید یعقوبیان

سعید یعقوبیان

متولد ۱۳۵۸ تبریز کارشناس ارشد علوم اقتصادی و برنامه‌ریزی از دانشگاه علامه طباطبایی ۱۳۸۶ نوازنده‌ی تار و سه‌تار، منتقد و پژوهشگر موسیقی mehrabaani@gmail.com
این زمین بار امانت نتوانست کشید

این زمین بار امانت نتوانست کشید

ناصر فرهودی صدابردار و پیشکسوت موسیقی کشورمان جمعه ۱۳ مرداد به دلیل ایست قلبی درگذشت. فرهودی متولد ۱۳۳۱ دامغان و از جمله صدابرداران شناخته شده موسیقی کشورمان بود که تحصیلات خود را در رشته الکترونیک گرایش صدا از دانشکده صدا و سیما به اتمام رساند. او در سال ۵۱ همزمان با تحصیل در سازمان صدا و سیما به عنوان کارآموز فعالیت عملی خود را آغاز و پس از پایان تحصیل همکاری خود را با رسانه ملی آغاز کرد.
طبقه بندی تکنیک های تنبک (IV)

طبقه بندی تکنیک های تنبک (IV)

همچنین در شکل زیر از چپ به راست می توان طیف صدای تکنیکهای تم، بک میانه (۲)، بک کناره و پلنگ را مشاهده کرد. تکنیک پلنگ دارای غنی ترین مجموعه اصوات فرعی در بخش صدای ضربه خود است. این تغییرات کاملا تابع ویژگیهای صوتی مناطق پوست و شکل بخش اجرایی و همچنین ساختار داخلی و لبه کاسه تنبک است.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVII)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVII)

هر ساز سازی (استثنای آنان که ساز های بادی-فلزی می سازند) نجار زبردستی است ولی هر نجار زبر دستی لزوما ساز ساز نیست.