دیمیتری شوستاگویچ (V)

دیمیتری شوستاگویچ (1906-1975)
دیمیتری شوستاگویچ (1906-1975)
درباره آثار او دو عقیده وجود دارد، اینکه آیا موسیقی او “به حقیقت اصیل و ناب بوده (آنطور که بسیاری عقیده داشته اند) یا آنکه خالی، به درد نخورد و دست دوم بوده!” ویلیام والتون (William Walton) آهنگساز انگلیسی معاصر او، شوستاگویچ را بزرگترین آهنگساز قرن بیستم معرفی کرده.” دیوید فانینگ (David Fanning) موسیقی شناس نیز گفته است: “با وجود درگیری هایی که اقتضای شرایط اجتماعی او بود، رنج فراوان هموطنانش و عقاید شخصی و بشردوستانه اش، توانست زبان موسیقی قوی و استواری بیابد.”

بعضی از آهنگسازان مدرن از او انتقاد کرده اند، پیر بولز (Pierre Boulez) موسیقی شوستاکویچ را حتی در رده دوم و یا سوم موسیقی مشتق شده از مالر نمی داند! آهنگساز رومانیایی و فیلیپ گرشکوفیچ (Philip Gershkovich) شوستاگویچ را “زخمه ای بر خلسه” نامیده. استراوینسکی درباره اپرای خانم مکبث او نوشته؛ “بی تنوع… پر از خدشه”.

روبین هالووی (Robin Holloway) آهنگساز و موسیقی شناس انگلیسی آثار او را به “کشتی جنگی در ملودی و هارمونی، کارخانه ای خشک و رسمی در ساختار، علمی اجباری در مفهوم” تشبیه کرده. قدر مسلم آن است که شوستاکویچ از شیوه آهنگسازان گذشته و موسیقی عامیانه استفاده کرده است. ابتذال موسیقی سطح پائین تاثیر ویژه ای بر روی این “منتخب منتخبان” گذاشته است.

شوستاکویچ شیوه آوانگارد را آگاهانه قرض گرفته، به منظور خلق تکنیک و ایجاد بافت هایی از تضاد، تکرار، اغراق که به موسیقی او مهارت فراوانی برای بنای آنچه نیاز داشته بخشیده است. آلن وود (Alan Woods) نظریه پرداز درباره شوستاکوفیچ گفته است: “هیچ گاه تاثیر پذیریش را از مالر، باخ، استراوینسکی، موسیقی جاز، موسیقی یهودیها و یا فولکلور روسی پنهان نکرده است. اما مگر این نیست که موسیقی بتهوون در موسیقی موتسارت و هایدن ریشه دارد؟ البته که اینطور بوده اما مگر پدیده ای کاملا مستقل نبود، موسیقی منحصر به فرد خود بتهوون؟ البته که اینطور بود؛ چه کسی می تواند منکر شود که سمفونیهای شوستاگویچ از مالر آغاز شده اند؟ اما در نهایت به سمت و سویی کاملا متفاوت سوق و تکامل یافته اند، چیزی که تنها شوستاگویچ است نه هیچ کس دیگر.”

شوستاگویچ بسیار حساس، عصبی و وسواسی بود. یوری لیبیموف (Yuri Lyubimov) می گوید: “این حقیقت است که او بسیار آسیب پذیر و مورد احترام بود، بیشتر از سایرین و هیچ شکی در اهمیت نبوغ او نیست.” کریشتوف میر (Krzysztof Meyer) در اواخر عمر او گفته است: “چهره او پر بود از ادا و تیک های عصبی”. شوستاگویچ برای بازگشت به آرامش به ورزش روی می آورد، فوتبال ورزش محبوب او بود و نقش داور را ایفا می کرد. گفته شده او هیچ گاه به هیچ کس “نه” نمی توانست بگوید.

همواره تلاش می کرد به هر که می تواند کمک کند… اما کمتر و کمتر توجهی که شایسته او بود نسیبش می شد. در سال ۱۹۷۹ کتاب “تصدیق نامه” چاپ شده که خاطراتی است که شوستاکویچ به سولمون وولکوف دیکته کرده است. این کتاب نشان می دهد که بسیاری از آثار آهنگساز مملو بوده از کدهای پیامهای ضد دولت که شوستاکویچ را در میان دیگر هنرمندان روسی قرار می دهد که قادر بودند سانسور حاکم در کشور را فریب دهند!

در سال ۱۹۵۷ در حالی که او به پاریس سفر کرده بود، دو کنسرتوی پیانو و چندین قطعه کوتاه برای پیانوی خود را ضبط کرد که با برچسب EMI بر روی LP ضبط و تکثیر شد و بعدها نیز اصل آن به روی CD کپی و پخش شد. او همچنین سوناتهای خود برای پیانو، ویلن و ویلنسل ضبط کرد و عرضه کرد.

en.wikipedia.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

جایگاه علم و هنر در روند جهانی شدن (XIV)

استفاده سیاسی از هنر به مثابه یک وسیله در شوروی سابق باعث افت شدید ظهور آثار جاودان در این کشور شد و به همین نحو استفاده همچون یک وسیله از هنر در امریکا و غرب توسط اقتصاد، آن را به اندازه یک وسیله تبلیغی برای حضور یک کالا ساقط کرد و با گرایش به ابزارگرایی در هنر دیگر اثری جاندار چون آثار آلن پو و نظیر آن در امریکا خلق نمی شوند.

پیروزی قهرمان نامراد

هیچ مبالغه ای درکار نخواهد بود اگر بگوییم که تاریخ موسیقی کشورما، به قبل و بعد از علی نقی وزیری تقسیم می شود، تاریخی که عملا هنوز نوشته نشده است. تاریخی که از گسستگی های فراوان دوره های تاریک و خالی از هرگونه اطلاع و دوره های پربار و کم سند و کم استناد، انباشته شده است.

از روزهای گذشته…

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (V)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (V)

زمان ولی اول (۸۶ تا ۹۶ ه ق برابر با ۷۰۵ تا ۷۱۵ میلادی) قلمرو حکومت اسلامی از چین تا اسپانیا گسترش یافت و ادب و فرهنگ ترقی نمود و موسیقی پیشرفت کرد. موسیقی‌دانان حتی از شعرا هم برتر قرار گرفتند و پسر او سلیمان، خوانندگان و نوازندگان زیادی در دربار داشت و بدانها هدایای زیادی می‌پرداخت. از آن جمله مبلغ ده هزار سکه نقره به ابن سریج جایزه داد ولی بعد از او عمر دوم، چون متظاهر بود، شعرا و موسیقی‌دانان را از دربار پراکنده شدند، او موسیقی ‌را تحریم کرد، در حالیکه تا پیش از خلافتش از طرفداران جدی این هنر بود.
موسیقی، رمانتیک تر از سایر  هنرها

موسیقی، رمانتیک تر از سایر هنرها

واژه های کلاسیک و رمانتیک که بیان کننده سبک دوره هایی از تاریخ موسیقی هستند، به دودلیل اشکلاتی در بر دارند. اول این که هر دو کلمه در ادبیات، هنرهای زیبا و تاریخ عمومی دارای مفاهیم وسیعتر و متعددتری نسبت به آنچه در موسیقی مورد استفاده قرار گرفته است، دارند.
کارگاه اصول پایه آموزش موسیقی و اجرای صحنه ای

کارگاه اصول پایه آموزش موسیقی و اجرای صحنه ای

آموزشگاه موسیقی آریا که تابستان امسال با مدیریت آریا عظیمی نژاد و با شعار تجربه ای تازه افتتاح گردیده است، اقدام به برگزاری اولین کارگاه اصول آموزش موسیقی و اجرای صحنه ای نموده است. این کارگاه در ۱۵ جلسه و از آبان ماه سال جاری برگزار گردیده و موارد زیر در طول این دوره مورد بررسی قرار خواهد گرفت:
سلطانی: غالب آثار مدرن در ایران کلاف سردرگم است

سلطانی: غالب آثار مدرن در ایران کلاف سردرگم است

من تصور می کنم که جسارت و پیشروی در هنر مدرن حدی دارد. این که اثر هنری که ساختار و شالوده اش شکسته شود، به یک اثر مدرن بدل می گردد، من باور ندارم خیلی از هنرمندان مدرن قرن بیستم بیشتر از آن که قصد داشته باشند تا یک اثر واژگون شده و یا ساختارشکن را به وجود آورند، قصد دارند تا نمای جامعه ای تهی شده از تصاویر انسانی خودشان را بیان کنند.
بازگشت به بلوز

بازگشت به بلوز

سالهای پایانی دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ دوران تحقیق و بررسی برای یافتن بهترین بستر موسیقایی برای استعدادهای مور بود. او مجددا” با فیل لینوت (Phil Lynott) همکاری کرد که حاصل آن تک ترانه قدرتمند و بسیار موفق Out In The Fields در سال ۸۵ بود.
او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

فردریک در سال ۱۸۳۵میلادی در سفری پس از ملاقات خانواده اش در برگشت دچار حمله ­ای شدید شد که روزنامه ها خبر مرگ او را منتشر نمودند. او توانایی زیادی در کارهای ارکسترال نسبت به بقیه هنرمندان آن ادوار نداشت و گواه آن هم دو کنسرتو پیانو ارکسترال اوست. او نیز توانایی خاصی در استفاده از آکوردهای شکسته و باز داشت. کارهای فردریک شوپن اغلب ۳ قسمتی هست و در قسمت سوم به قسمت اول اشاره­ای می­شود. همچنین هارمونی شوپن به کرات دارای آکوردهای حل نشده است و این چیزی است که امروزه در موسیقی سبک جز (Jazz) به کرات دیده می­ شود.
دیبازر: مدیون احمد پژمانم

دیبازر: مدیون احمد پژمانم

من الان این طور هستم چون الان این هستم. امکان دارد فردا این نباشم ولی الان اینم چون همینجا هستم ولی اینکه در موسیقی چرا نشانی از آن است چون برای من بخشی از جادوی موسیقی با کودک درون رابطه دارد که نمی خواهم یا دوست ندارم چیزی آن را سرکوب کند و احساس می کنم وقتی اجازه بروز در زمینه اجتماعی به این کودک درون می دهیم، انسان متعادلتر و سالمتر و راحت تری می شویم، شاید آن شیطنت در آنجا نشانه هایی از این قضیه باشد.
پاتتیک شماره یک (I)

پاتتیک شماره یک (I)

در جنگل های دور افتاده بزرگ شدم و از همان کودکی، درونم را از زیبایی توصیف ناپذیر و خاص موسیقی بومی روسیه می انباشتم… عاشق سودا زده عنصر روس در تمام جلوه هایش هستم. آثار “چایکوفسکی” بیش از آثار معاصرانش، یعنی گروه پنج نفره، به سبک و سیاق موسیقی غرب است. او عناصر ملی و جهانی را در هم آمیخت تا موسیقی بسیار شخصی و سودایی خود را بیافریند. در نوشته هایش آمده است: “هنگام آهنگسازی، شور و احساس چنان مرا می گدازد و در ذهنم شعله ور می شود که تمام کسانی که موسیقی ام را می شنوند، بازتابی از آنچه بر من گذشته است را تجربه خواهند کرد.”
نوازنده و تمرین (VIII)

نوازنده و تمرین (VIII)

روش تمرین و استراحت که پیشتر در مقاله نوازنده و تمرین شماره یک، مورد بررسی قرار گرفت مبتنی بر بهره گیری از کوچکترین فرصت های روزانه برای تمرین نمودن و تقسیم کردن تمرین روزانه به بخش های مختلف و مجزا است.
تاملی در مفهوم فرهنگ کلاسیک به بهانه جشن صدسالگی هنرستان موسیقی

تاملی در مفهوم فرهنگ کلاسیک به بهانه جشن صدسالگی هنرستان موسیقی

هنرستان‌های موسیقی ایران، در نبود مراکز آکادمیک جدی مانند کنسرواتوار‌های موسیقی کلاسیک که در سراسر جهان دایر هستند، مهمترین نقش را در تربیت هنرجویان موسیقی کلاسیک بازی می‌کنند. در واقع این مراکز هستند که باید از کودکی تا جوانی هنرجویان موسیقی را با فرهنگ کلاسیک (چه ایرانی چه غیر ایرانی) آشنا کنند و شخصیت‌هایی را عرضه کنند که فرهنگ کلاسیک را درک کرده و در آن بالیده باشند.