بنی گودمن، پادشاه سوئینگ (II)

دیوید گودمن (1986-1909)
دیوید گودمن (1986-1909)
ترکیب کلارینت نوازی گودمن و موسیقی هندرسون و تمرین بسیار خوب آنان باعث درخشش فراوان گودمن در اواسط سالهای ۱۹۳۰ شد و لقب “پادشاه سوئینگ” (King of Swing) در این زمان به وی داده شد. در اوایل ۱۹۳۵ آوازه برنامه های رادیویی گودمن از نیویورک بسیار دیر به شنوندگان سواحل شرق رسید. گروهی که برای سفری به آمریکا برای اجرا رفتند بسیار ضعیف بود.

در سال ۱۹۳۵ گودمن خود را با گروهی یافت که تقریبا از هم شکسته و آماده جدایی بود تا آنکه در آگوست همان سال گودمن و هنرمندانش ژنه کروپا (Gene Krupa)، بانی بریگن (Bunny Berigan) و هلن وارد (Helen Ward) با جمعیتی از رقاصان جوان مواجه شدند که موسیقی را که در برنامه رقص رادیویی شنیده بودند، می نواختند و می رقصیدند. بعد از عدم موفقیتهای پی در پی، کروپا به گودمن گفت: “بنی، اگر قرار است بمیریم، بگذار بمیریم در حالی که چیزی را می نوازیم که عاشقش هستیم.” تماشاچیان از این سری اجراهای آنان بسیار زیاد استقبال کردند.

خبرها از موسیقی جدید و هیجان انگیز همراه با رقص خبر می دادند و پخشهای رادیویی اجراهای گروه را پخش می کردند. در نوامبر ۱۹۳۵ گودمن دعوتی را از شیکاگو برای نواختن در هتل کانگرس پذیرفت. اقامت او در آنجا تا شش ماه به طول انجامید و شهرت و محبوبیتش نیز افزون گشت. گروه در این زمان در شیگاگو آلبومهای زیادی ضبط کرد: “اگر می توانستم با تو باشم”، “استوپین در ساووری” و “خوب خوب”. همچنین گودمن سه کنسرت مخصوص جاز را با تنظیم هلن اکلی (Helen Oakley) برگزار کرد.

audio file بشنوید قسمتی از اجرای گودمن را به همراه ارکسترش

در پخش رادیویی ۱۹۳۵-۳۶ در شیکاگو گودمن به عنوان “پادشاه ریتم” خوانده شد. تابستان ۱۹۳۷ را گودمن و گروهش در هالیوود برای ضبط موسیقی فیلم “هتل هالیوود” گذراندند. در اواخر ۱۹۳۷ ناشر و تولید کننده آثار آنان واین ناثاتسون به او پیشنهاد داد که در تالار کارنگی نیویورک بنوازند. بنی گودمن از ترس آنکه آثارشان بدتر بشود از این پیشنهاد امتناع کرد اگرچه زمانی که موسیقی اش در فیلم “هتل هالیوود” نقدهای بسیار خوبی به همراه داشت او خودش و گروهش را غرق تمرینات شبانه روزی کرد تا آمادگی کاملی برای اجرا در تالار کارنگی به دست آوردند و برای خو گرفتن گروه با سیستم آکوستیک آنجا، آنان در خود تالار تمرین می کردند.

در اشاعه موسیقی جاز به تالار کارنگی نیویورک، گودمن و ۱۵ مرد گروهش تحت تاثیر موسیقی آمریکایی بودند که تا پیش از آن به تالارهای با فرهنگ بالای اروپایی برده بودند و با وجود مشکلات فراوان، با بی پروایی و صراحت به اجراهایشان در آنجا ادامه دادند. کنسرت در غروب ۱۶ ژانویه ۱۹۳۸ برگزار شد و بلیطهای آن یک هفته پیش از اجرای کنسرتها به فروش رفته بود. با گنجایش ۲۷۶۰ صندلی و قیمت ۲٫۷۵ دلار آمریکا برای هر نفر که در آن زمان قیمت بسیار بالایی بود.

کنسرت با سه آهنگ از آثار معاصر خود گروه آغاز شد؛ “این طور نباش”، “گاهی خوشحالم” و “پرش ساعت یک”. پس از آن آثار تاریخ موسیقی جاز را نواختند و استقبال و عکس العمل تماشاگران آنچنان گرم نبود. اما همانطور که ادامه دادند اوضاع بهتر شد زیرا شروع به نواختن آثاری کردند که پیش از آن سبب محبوبیتشان شده بود. بعضی از تریوها و کوارتتهای آخری و صدای مارتا تیلتون (Martha Tilton) تماشاگران را بسیار هیجان زده کرد و تقاضای تکرار آن را داشتند. همواره از این کنسرت به عنوان یکی از مهمترین کنسرتهای جاز در تاریخ این موسیقی یاد شده. ضبطهایی که از این کنسرت شد با وجود استفاده از تکنولوژی آن زمان کیفیت مناسبی نداشت. ضبط آن توسط آلبرت مکس به عنوان هدیه ای به همسرش تولید شد.

در سال ۱۹۳۹ جان هاموند اجرای از چارلی کریستین را شنید و او را به گودمن معرفی کرد، ایده راه یافتن یک نوازنده گیتار برقی به گروه به مذاق گودمن خوش نیامد، با این وجود هاموند در کنسرتی از غیبت گودمن استفاده کرد و کریستین را به روی سن برد. دیدن کرسیتین به همراه دیگر اعضای گروه در طول کنسرت گودمن را خشمگین کرد، به روی سن رفت و شروع به نواختن “اتاق رُز” کرد و اصلا انتظار نداشت که این گیتاریست ریتم آن آهنگ را به درستی بداند و آنان ۴۵ دقیقه اجرایی را به نمایش گذاشتند که همگان را متحیر کرد.

چارلی نابغه ای در گیتار برقی بود که تا پایان عمرش در کنار گودمن باقی ماند. در این دوره بسیاری از آهنگهای گروه را کریستین می نوشت و همه گروه را به شوق می آورد، سعی او مبنی بر استاندارد و محبوب کردن گیتار برقی به عنوان یک ساز جاز بود. ضبطها و اجراهای کریستین به همراه بنی گودمن بسیار معروف است و توسط کمپانی ضبط کلمبیا عرضه شده.

2 دیدگاه

  • happalie
    ارسال شده در خرداد ۳۰, ۱۳۹۱ در ۶:۵۱ ب.ظ

    film haii az ejara dar carnegie hall too internet hast fek konam, age bezarid,jalebe ke che joori mardomo hamrah mikone ba khodesh.

  • علیرضا
    ارسال شده در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۳ در ۳:۲۴ ق.ظ

    بهتره آثار بیشتری بذارید بخصوص آثار باکلام

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

از روزهای گذشته…

بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (IV)

بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (IV)

در گردش ملودیِ گوشه‌های فصل اول که گوشه‌های آغازین دستگاه هستند، درجه‌ی پنجم بالای مد شور (نغمه‌ی ر) به‌صورت کرن اجرا می‌شود که علت آن مشخص نیست. این مسئله سبب شده است که فضای مد شور به‌خوبی تثبیت و به طور کامل و صریح معرفی نشود. در نمونه‌ای که از قطعات تصنیف‌شده در دستگاه شور نام بردیم (پیش‌درآمد شور علی‌اکبر خان شهنازی) در بخش نخست قطعه، درجه‌ی پنجم در همه‌ی موارد بکار بوده و با شروع بخش دوم فواصل به یک‌باره تغییر می‌کنند. این تغییر مد در مایه‌نمای قطعه نیز به‌وضوح مشهود است (همان: ۵).
چه کسانی این قوانین را وضع می‌کنند؟

چه کسانی این قوانین را وضع می‌کنند؟

در کشور ما قوانین گاهی با خلاء‌هایی همراه هستند و مسلما عدم پردازش و اعتراض به این اشتباهاتِ قانونی نه تنها کمکی به بهبود اوضاع نمی‌کند که به تداوم همان روندِ غلط می‌انجامد. هفته گذشته قطعه بی کلام «پرسه» را به صورت تصویری منتشر کردم و بسیاری از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی کشور به این انتشار این قطعه کمک کردند تا اثری که به شکل مستقل تهیه و تولید شده را بی‌واسطه به مخاطب برسانند.
وکیلی: باید طبقه بندی مکاتب را با دقت بیشتری بررسی کرد

وکیلی: باید طبقه بندی مکاتب را با دقت بیشتری بررسی کرد

معرفی مکتب های آوازی در موسیقی دستگاهی ایران، یکی از شایع ترین روش های دسته بندی در آموزش آواز ایرانی است که در سالهای اخیر با به دست آمدن بخشی از صفحه های گرامافون کمتر شنیده شده از دوره قاجار و همچنین اسناد مکتوب گردآوری شده از آن دوره، دچار چالش های جدی شده است.
موسیقی و جنسیت (IV)

موسیقی و جنسیت (IV)

این دست اندرکاران بر این نظراند که بهتر است محدودیت در موسیقی داخل پدید آورند، آنها فکر می کنند در این شرایط مخاطبان موسیقی، دیگر به این هنر گوش نخواهند داد. این حضرات نمی دانند یا نمی خواهند بدانند که این مخاطبین به ناچار به موسیقی کشورهای همجوار و بین المللی متمایل خواهند شد.
خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت سوم

خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت سوم

جودی گری، آهنگساز مجموعه هفتگی سگ ترسویی به نام شهامت Courage the Cowardly Dog، تمام فیلمهای کوتاه لونی تونز Looney Tunes موجود در اینترنت، کارتونهای ویژه شبکه Cartoon Network و تعداد بسیاری از کارتونهای تلویزیونی دیگر است.
مصاحبه با کیت جرت (II)

مصاحبه با کیت جرت (II)

بعد از ضبط متریال کافی برای دو آلبوم استاندارد، این تریو، آنقدر به خود می بالید که تصمیم گرفت تجربه ای جدید بی اندوزد که به آلبوم تغییرات (Changes) منجر شد که به صورت box set توسط ECM منتشر شد. به جز قطعه پریزم (“Prism”) که جرت ساخته بود، موسیقی ای که برای این آلبوم ضبط شد، کلا بداهه بود.
درباره‌ی نقد نماهنگ (X)

درباره‌ی نقد نماهنگ (X)

گونه‌شناسی و تحلیل زیباشناختی امکانات تفسیری نماهنگ را چنان که تاکنون از سر گذشت به روی نقد می‌گشاید. با در دست داشتن این آغازگاه‌ها لایه‌های بنیادی تفسیر درون-سو میسر می‌شود و شالوده‌ای فراهم می‌گردد حتا برای آن‌گونه از تفسیرها که یکسره به مسایل انسانی-اخلاقی فراتر از خود نماهنگ می‌پردازند. با وجود این همه آغازگاه‌های تفسیری، هنوز یک ساحت از نقد ناگشوده می‌ماند و آن ارزیابی است. با آنچه تاکنون به‌دست داده شد (به‌ویژه به آن روش تحلیل نسبتا خنثا) نمی‌توان نوری بر ارزیابی تاباند مگر آن‌که به ترتیبی برای گونه‌های بازشناخته مراتب ارزش ذاتی در نظر بگیریم. برای مثال با پیچیده‌تر شدن گونه‌ها از لحاظ ربط نوعی شاءن و اعتبار به مصداق‌هایشان داده شود، که یعنی پیچیدگی عامل برتری است (و می‌دانیم که به سختی می‌توان دفاعی موثر از این ادعا کرد). اما این چاره‌ی کار نیست. مساله‌ی ارزش نماهنگ‌ها تنها با تعیین یک معیار فروگشایی نمی‌شود بلکه معضلات بس پیچیده‌تری را پیش روی می‌گذارد.
میکرو تنالیته (II)

میکرو تنالیته (II)

کاربرد میکروتن به عنوان فواصل کوچکتر از نیم پرده و پرده که هویت مستقل دارند. در دیدگاه نوین تمام فواصل میکروتنال، هویتی مستقل داشته و به عنوان فاصله فرعی و جمع شدنی یا کم شدنی با فواصل اصلی پرده ونیم پرده محسوب نمی شوند.
کورت مازور، رهبری بشر دوست (I)

کورت مازور، رهبری بشر دوست (I)

کورت مازور رهبر آلمانی، یکی از تحسین برانگیزترین موسیقیدانان نسل خویش که نه تنها به عنوان یک رهبر پر شور بلکه به عنوان یک بشر دوست سرآمد عموم و موسیقیدانان است، در جهان هنر شناخته میشود. او متولد ۱۹۲۷ سال است. رابطه نزدیک وی با ارکستر فیلارمونیک نیویورک باعث شد که در سال ۱۹۹۱ به رهبری آنجا درآید که آن دوره ای با کیفیت نوازندگی بالا و هنری غنی برای فیلارمونیک بود. کورت مازور در کالج موسیقی لپزیگ، به تحصیل پیانو، آهنگسازی و رهبری پرداخته است. در سال ۱۹۴۸ به رهبری ارکستر تئاتر شهر برگزیده شده و کمی بعد رهبر ارکستر تئاتر اپرای لپزیگ و ارفورت شده است.
خدایی: آرزو دارم اپرای مولوی اجرای زنده بشود

خدایی: آرزو دارم اپرای مولوی اجرای زنده بشود

با احترام به اساتید آواز و صاحب نظران موسیقی، ما از همه آنها تقاضا داریم که در این مرکز حضور جدی داشته باشند و این مرکز به مأمن و مکان هنری تخصص آواز تبدیل شود با مشورت و رفت و آمد این استادان. همانطور که قبلا خودتان در جایی میگفتید “کلا در تمام دنیا در زمینه آواز وضعیت علمی مورد قبول نیست” ما میخواهیم به این موضوع به طور جدی بپردازیم و با تماس مکرر با استادان آواز و پزشکانی که کارهای آزمایشگاهی انجام میدهند، بخش پژوهشی مان را به حدی قدرتمند کنیم که بتواند حرف گفتنی در مورد استانداردهای پزشکی و هنری برای هنرجویان آواز سراسر دنیا داشته باشد.