درگذشت جری گلد اسمیت

Jerry Goldsmith , 1929 - 2004
Jerry Goldsmith , 1929 - 2004
اگر فیلم هایی چون پاپیون، طالع نحس یا مومیایی را دیده باشید بدون شک متوجه موسیقی بسیار زیبای این فیلمهای بزرگ شدید. آهنگساز این کارهای بزرگ شخصی است بنام جری گلد اسمیت (Jerry Goldsmith) که چند روز گذشته در سن ۷۵ سالگی از دنیا رفت، به گوشه هایی از زندگی هنری این موسیقیدان بزرگ توجه کنید.

در سال ۱۹۲۹ در کالیفرنیا بدنیا آمد، از سن ۶ سالگی شروع به نواختن پیانو کرد و در ۱۴ سالگی به فراگیری دانش هارمونی، کنترپوان و آهنگسازی پرداخت. این امکان نیز برای او مهیا شد تا در سر کلاسهای درس آهنگسازی Miklos Rozsa موسیقیدان افسانه ای سینما، در دانشگاه کالیفرنیا حاضر شود و البته نشان داد که یگانه شاگرد موفق وی نیز بوده.

علاقه بسیار زیادی به موسیقی ارکسترال داشت و تا مدتها آهنگساز کنسرت های بزرگ بود اما به دلیل نبودن امکان برگزاری کنسرت های متعدد و عدم ارضای روح تشنه وی که تمایل به آهنگسازی شبانه روزی داشت، تصمیم گرفت هرچه سریعتر حرفه کاری خود را عوض کند.

در سال ۱۹۴۵ تحت تاثیر صحبت های Miklos Rozsa و Ingrid Bergman ستاره سینمای هالیوود قرار گرفت و شروع به آهنگسازی فیلم کرد.

در سال ۱۹۵۰ کار رسمی خود را در CBS آغاز کرد، ابتدا بعنوان کارمند عادی و خیلی زود بعنوان آهنگساز برنامه های رادیویی، تا سال ۱۹۶۰ با CBS همکاری میکرد. پس از آن در سال ۱۹۶۲ نامزد دریافت جایزه اسکار برای موسیقی فیلمFreud هم شد و در سال ۱۹۶۳ با همکاری کمپانی Universal موسیقی فیلم Lonely Are The Brave را ساخت.

پس از آن قرارداد همکاری با کمپانی ۲۰th Century Fox را امضا کرد و شروع به ایجاد تحول در موسیقی فیلم های این کمپانی کرد. تا سال ۱۹۷۰ که تقریبا” بزرگترین چهره آهنگسازی سینما بود فیلم هایی چون A Patch Of Blue, Lilies Of The Field, The Sand Pebbles, The Planet Of The Apes, The Blue Max و Patton از جمله کارهای موفق وی بودند.

او تشنه کار کردن بود و به همین دلیل نتوانست که به سمت سریال های تلویزیونی کشیده نشود. سریالهای تلویزیونی آشنایی چون The Waltons و Star Trek از جمله کارهای موفق او در تلویزیون بودند که در ایران نیز سالها پخش میشد. موسیقی فیلمهایی مانند پاپیون و محله چینی ها (Chinatown) که در سینماهای ایران مورد استقبال فراوان قرار گرفتند نیز از این آهنگساز بزرگ بود.

او بازهم کار کرد و در دهه ۸۰ موسیقی فیلم هایی چون اولین خون ، کاپری کورن یک ، The Final Conflict ، Runaway ، Criminal Law و … را ساخت. در دهه ۹۰ موسیقی فیلم های بزرگی چون Total Recall ، Basic Instinct ، Air Force One ، The Mummy، Hollow Man ، Forever Young و بسیاری کارهای دیگر از ساخته های او بود.

او توانست بیشتر از هشتاد Award برای ساخته های خود بدست آورد و در سال ۱۹۷۶ توانست جایزه اسکار موسیقی برای فیلم The Omen که در ایران بنام طالع نحس معروف شد را نصیب خود نماید. با نگاهی گذرا به این صفحه می توانید به توانایی این هنرمند در ساخت موسیقی فیلم پی ببرید.

گفتگوی هارمونیک

20 دیدگاه

 • امين
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۵ در ۵:۰۴ ب.ظ

  سلام
  برای کسانی که فیلم پاپیون را دیده اند؛موسیقی این فیلم را زیباترین و تاثیر گذارترین موسیقی عمر خود می دانند.

 • hessam
  ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۱۴ ب.ظ

  سلام
  دستتون درد نکنه

 • michel
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۸۵ در ۴:۵۱ ب.ظ

  هرچه گشتم نتونستم موسیقی این فیلم را پیدا کنم همین

 • Goldsmith
  ارسال شده در بهمن ۱۳, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۲ ب.ظ

  جری گلداسمیت = Greatness

 • رضا
  ارسال شده در بهمن ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۹ ب.ظ

  سلام کسی موسیقی فیلم پاپیون رو داره ؟ اگه داره لطف کنه به ما هم بده تا از کف بیایم بیرون .

 • al0ne_knight
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۸۶ در ۸:۱۷ ب.ظ

  اگه میشه بزار واسه دانلود.پاپیون رو مرسی.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۲, ۱۳۸۶ در ۵:۵۰ ب.ظ

  من دیروز فیلم پاپیون رو برای دهمین بار دیدم برام همون تاثیر دفعه ی اول رو داشت
  موسیقی سحر انگیز گلد اسمیت بابازی مرحوم استیو مک کویین و داستین هافمن توامان لذت آزادی رو بیان می کنه

 • D-RaBBiT
  ارسال شده در آبان ۱۷, ۱۳۸۶ در ۶:۲۷ ب.ظ

  این آهنگ یه شاهکاره. همین.یه شاهکار

 • امید
  ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۸۶ در ۳:۵۷ ب.ظ

  این موسیقی از عجائب هنری است من هرروز این موزیک را گوش میدهم .

 • زانیار
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۸۶ در ۹:۲۴ ب.ظ

  موسیقی متن فیلم پاپیون همون چیزی که میتونه تو رو آروم کنه….اون یه شاهکاره .مثل خود فیلمکه یه شاهکاره.موسیقی این فیلم باهات حرف میزنه. ولی من خودم معتقدم موسیقی فیلم پدر خانده از اون بالاتره.این جاست که موسیقی خودش یک فیلم رو بازگو میکنه

 • زانیار
  ارسال شده در آذر ۱۲, ۱۳۸۶ در ۹:۳۵ ب.ظ

  شاهکرایی مثل پاپیون و پدر خانده اصلا نمیشه در موردشون بحث کرد.من که هر بار این آهنگارو گوش میدم فیلم رو دوباره حس میکنم.

 • سینا
  ارسال شده در دی ۸, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۲ ق.ظ

  من نمیتونم این آهنگ رو گوش کنم واقعا که از عجایب موسیقی می باشد من فکر میکنم تا ۱۰۰ سال دیگه هم ایران نتونه از این آهنها درست کنه

 • newvgac12
  ارسال شده در دی ۱۱, ۱۳۸۶ در ۹:۴۳ ب.ظ

  http://rapidshare.com/files/80529410/Papion.mp3

 • برزین
  ارسال شده در بهمن ۱۸, ۱۳۸۶ در ۷:۰۶ ب.ظ

  یکب از زیباترین و تاثیرگزارترین آهنگهایی که تا به حال ساخته شدهاست.یک شاهکار به تمام معنا

 • مهدي رمضاني
  ارسال شده در بهمن ۲۸, ۱۳۸۶ در ۳:۳۷ ب.ظ

  دوست دارم چشمهام ببندم آزادی رو رهایی رو احساس کنم با نوازش این شاهکار موسیقی

 • راضيه
  ارسال شده در مرداد ۲۱, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۸ ب.ظ

  سالیان سال خواهد گذشت تا ذهن آزاد دیگری پاپیون دیگری خلق کند …

 • ماریا
  ارسال شده در تیر ۹, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  ممنون عالی بود

 • سحر
  ارسال شده در دی ۱۸, ۱۳۸۸ در ۶:۴۰ ب.ظ

  به نظر من بدیهیه که وقتی داستان حیرت انگیز زندگیه هانری شاریر ملقب به پاپیون باجادوی گلداسمیت تلفیق بشه یه اثر جاودان پدید می اد.من فکر می کنم هر کسی باید این فیلم رو ببینه

 • ارسال شده در شهریور ۲۹, ۱۳۹۰ در ۳:۳۵ ب.ظ

  جری گلدسمیت نابغه ی قرن بیستم بود موزیک پاپیون آنقدر زیباست که حس غم فیلم را به آدم می دهد و موزیک طالع نحس نیز به خوبی حس ترس را موقع تماشای فیلم در آدم دو برابر میکند

 • آریا
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۳ در ۳:۴۶ ق.ظ

  از گوش کردن روزانه و مکرر موسیقی فیلم پاپیون هرگز خسته نمیشم،شنیدن این موسیقی درهرحس وحالی که باشم،نهایت آرامش روحی و اوج لذت رونی رو بهم میده.من که هرگزخالق این فیلم وموزیک رو فراموش نخواهم کرد.روحشان شاد ودر آرامش ابدی.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (II)

بیرون‌رفتن مردم از خانه و برگرفتن و دورافکندن کلوخ در آخرین روز ماه شعبان به احتمال فراوان به نشانه ترک عیش و عشرت و باده‌نوشی در ماه مبارک روزه‌گیران و دورکردن دیو گناه باده‌نوشی از خود بوده است و این آیینی بازمانده از دوره پیش از اسلام بوده که با دگرگونی نظم و روال زندگی عادی مردم در تغییر ماه همراه بوده است (۲) و یا جشن «هالووین» در فرهنگ غربی. «هالووین» یک جشن مسیحیت غربی و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه‌روز ادامه دارد و در شب «۳۱ اکتبر» (نهم آبان) برگزار می‌شود. بسیاری از افراد و مخصوصا کودکان و نوجوانان در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب یا لباس‌های شخصیت‌های معروف، چهره و ظاهری که آن به‌نظرشان ترسناک باشد خود را آماده جشن می‌کنند و برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران «ایرلندی» و «اسکاتلندی» در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند. (۳)

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

از روزهای گذشته…

بیانیه‌ی هیات داوران پنجمین جشنواره‌ی سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی

بیانیه‌ی هیات داوران پنجمین جشنواره‌ی سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی

پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی ایران را در شرایطی به اجرا در می‌آوریم که ضرورت حضور بیشتر اهالی هنر موسیقی در چنین فعالیت‌هایی بیش از پیش احساس می‌شود به ویژه که در این دوره، هیات داوران با مقالاتی ارزشمند در شاخه‌های مختلف موسیقی روبرو بودند. هیات داوران امیدوار است در جشنواره‌ی امسال توانسته باشد زمینه را برای حضور بیشتر اهل اندیشه و موسیقی در جهت نمایان شدن بهتر پتانسیل‌های موجود در این شاخه از موسیقی کشور فراهم سازد.
جسور و ایرانی (II)

جسور و ایرانی (II)

همراهی تنبک افقه حساب شده است، برای مثال در پیش در آمد، در بعضی قسمت ها، بدون این که وزن قطعه تغییر کند، سکوت هایی بین جمله ها و نیم جمله ها وجود دارد (مثلا در یک میزان بعد از ضرب اول، سه ضرب سکوت است) و تنبک در این فضاهای خالی الگوهای ریتمیکی را می نوازد که کاملا با وزن قطعه متفاوتند (مثلا یک الگوی شش ضربی در آن سه ضرب نواخته می شود.)
نگاهی به اپرای مولوی (XX)

نگاهی به اپرای مولوی (XX)

«خون شده ست اندر بر آن خوش درخت شمس را کشته ست آن منحوس بخت» همسر مولوی در گوشه بختیاری می خواند؛ همان گوشه ای که بارها لالایی های مادرانه را در آن شنیده ایم، شاید این گوشه زنانه ترین گوشه در ردیف باشد که به عنوان زمزمه همسر مولوی در سوگ شمس خوانده می شود. البته نباید از نظر دور داشت که آنچنان که تاریخ روایت می کند، سرنوشت شمس تبریزی هیچگاه به طور دقیق مشخص نشده است و کشته شدن شمس به دست متعصبین مذهبی، تنها یک نظریه است و به همین دلیل است که غریب پور در لیبرتو مرگ شمس را در رویای مولوی به تصویر کشیده است.
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (III)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (III)

صفوان جمحی از پدر خود نقل می‌کند: که چون معاویه ابن ابی سفیان کاخ خود را برپا کرد، بناها و هنرمندان ایرانی را به کار وادار کرد. آنها نیز قصر او را با گچ و آجر ساختند و هنگام کار نغمه پارسی و ایرانی ترنم می‌کردند. سعید ابن مسجح همه روزه برای آموختن نغمات ایرانی نزد ابن بنایان و کارگران رفته و لحن تازه‌ای‌می‌آموخت و هر آوازی را که می‌پسندید به عربی نقل کرده موافق آن شعر می‌سرود.
جواهری: از دوره باستان گروه نوازی داشتیم

جواهری: از دوره باستان گروه نوازی داشتیم

بدنبال تهیه مطلب علیرضا جواهری با علیرضا جواهری موسیقیدان معاصر مصاحبه ای انجام دادیم که در این مطلب قسمت اول آنرا میخوانید.
پست کلاسیکال آثار داوویان را اجرا میکند

پست کلاسیکال آثار داوویان را اجرا میکند

کاظم داوودیان در نوزدهم ماه می ۲۰۱۲ برابر با سی اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ خورشیدی همراه با آنجل گیل اردونز (Angel Gil-Ordóñez) به اجرای آثارش در ایالات متحده آمریکا می پردازد. این برنامه ترکیبی است التقاطی از موسیقی ایرانی که توسط آنسامبل زهی اجرا می شود. داوودیان و آنسامبل او تلاش می کنند تا برنامه ای را بر روی صحنه ببرند که از مرزهای فرهنگی فراتر رفته و زمینه آشنایی مخاطبان گسترده تری را با موسیقی ایرانی فراهم می آورد.
گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVIII)

گفت و شنودی درباره سازهای ابداعی (XVIII)

یک نکته اخلاقی را در جدال کلامی یادآور می شوم، یکی اینکه “قضاوت موردی” در مورد اشخاص حقیقی یک نقد را غیر قابل استناد میکند.
دومین دوره‌ی کارگاه‌های موسیقی دعوت به شنیدن

دومین دوره‌ی کارگاه‌های موسیقی دعوت به شنیدن

این کارگاه‌ها که در آخرین جمعه‌ی هر ماه برگزار می‌شود با دو هدف کلیِ ایجاد مخاطب فعال برای آثار موسیقی تولید شده و کنسرت‌‌های کشور و و بالا بردن سطح علمی دست‌اندرکاران موسیقی بنیان گذاشته شده است. تمام کسانی که به موسیقی به عنوان امری جدی و نه فقط سرگرمی نگاه می‌کنند و به دنبال درک بهتر و عمیق‌تر و به دنبال آن لذت بیشتر از موسیقی هستند، با هر سطح شناخت از موسیقی، می‌توانند از این کارگاه‌ها استفاده کنند.
تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.
بابک ولی پور

بابک ولی پور

متولد ۱۳۶۵ تهران نوازنده گیتار کلاسیک Valipour.b@gmail.com