رندی نیومن و هنر طعنه آمیز (II)

رندی نیومن
رندی نیومن
گروه “تیکیز” شش آهنگ نیومن را در سالهای ۱۹۶۷ و ۶۹ اجرا نمودند. دراین دوره بود که نیومن رابطه بلند مدت و حرفه ای خود را با لنی وارونکر (Lenny Waronker) آغاز نمود. وارونکر مسئول بستن قراداد برای گروههای مختلف با شرکت ضبط آتمن بود و در عوض او نیومن، لئون راسل و وان دیک پارکز (Van Dyke Parks) را برای اجرا و ضبط در این گروهها معرفی کرد. در اواخر ۱۹۶۶ وارونکر به عنوان برنامه ریز شرکت ضبط A&R توسط وارنر بروس (Warner Bros) انتخاب شد.

ضبطها و رابطه دوستانه ای را که با نیومن، راسل و پارکز به وجود آورد، آغاز فعالیتی خلاقانه و حرفه ای بود و این همکاری یکی از کلیدهای موفقیت بروس به عنوان دارنده کمپانی ضبط موسیقی راک شد. در سال ۱۹۶۸ رندی نیومن موفقیتهای چشمگیری کسب کرد. بسیاری از هنرمندان بزرگ آثار وی را اجرا کردند و شعر “فکر می کنم امروز باران خواهد بارید” از استانداردهای اصلی سرایندگی شعر بود.

در سال ۱۹۷۰ هری نیلسون آلبومی را عرضه کرد که تنها آهنگهای ساخته نیومان بود، این آلبوم به نام “۱۲ شعر” در سالهای ۱۹۷۰ عرضه شد و در لیست بهترین آلبومهای مجله رولینگ استون در رده ششمین آلبوم برتر دهه ۷۰ قرار گرفت. رندی نیمون در اجرایی زنده (Randy Newman Live) اولین آلبوم وی بود که بر روی LP ضبط شد و بر روی بیلبورد در رده ۱۹۱ جای گرفت.

آهنگ “می توانی کلاهت را اینجا بگذاری” توسط هنرمندان بسیاری اجرا شد و اجرای تام جونز از این اثر در فیلم “مونتی کامل” (The Full Monty) در سال۱۹۹۷ استفاده شد. نیومن آلبوم “پسرهای پیر خوب” (Good Old Boys) را با اشعاری به نشانه مخالفت به برنامه تلویزیونی “smart-ass New York Jew” ساخت که در آهنگهای این آلبوم از نژاد پرست های جنوب و تعصب شمال شرقیهای آمریکا سخن گفته است.

audio file بشنوید “Short people” از نیومن را

“قاتلین کوچک” ۱۹۷۷ اثری است که در آن زبان طعنه آمیز نیومن توسط بعضی از ادیبان مورد بحث و مجادله قرار گرفت، این آلبوم از بهترین فروش برخوردار بود. آلبوم سال ۱۹۸۳: “مشکل در بهشت” شامل آهنگ: “من عاشق لس انجلس” که مضمون آن انتقاد و هم تمجدید از شهر لس انجلس بود، به بازار آماد. آنطور که نیومن در مصاحبه سال ۲۰۰۱ بیان نمود: “نوعی بی توجهی و سردی در لس انجلس وجود دارد که من عاشق آن هستم، ماشین بدون قفل و مرد مو قرمز و پسر بچه های ساحل”…

همچنین آهنگ “دختر احساساتی” در این آلبوم می باشد. در سالهای بعدی، نیومن بیشتر بر روی ساخت موسیقی فیلم متمرکز شد، اما دوره ای سخت در زندگی شخصی اش محسوب می شد. وی پس از ۲۰ سال زندگی مشترک از همسرش جدا شد و همچنین در این دوره به دلیل بیماری از لحاظ فیزیکی بسیار ناتوان شد. نیومن سه آلبوم را به عنوان خواننده و هم سراینده عرضه نمود: “سرزمین رویاها” ۱۹۸۸، “عشق بد” ۱۹۹۹، “چنگ ها و فرشته ها” که این آلبوم در ۵ آگوست ۲۰۰۸ عرضه شد. “سرزمین رویاها” شامل بهترین آهنگهای نیومن می باشد: “پول است که اهمیت دارد” (It’s Money That Matters) و “چهار چشم”.

“دلم برایت تنگ شده” در آلبوم “عشق بد” از جمله آهنگهایی است که به نوعی زندگی خود نیومن را بیان می کنند و اشاره به همسر اولش دارد. وی همچنین بسیاری از اشعار اولیه ای خود را همراه با گروه و پیانو نوازی خود، ضبط نمود. در سال ۲۰۰۵ “لویزینا” ساخته سال ۱۹۲۷ نیومن به عنوان سرود ملی آمریکا از رادیو و تلویزیون پخش شد که اشاره به دغل بازی شهرداری نیواورلینز در این شهر در سال ۱۹۲۷ دارد، نیومن در همان سال اعلام کرد: “رئسای شهر تصمیم گرفتند سیلی در شهر راه بیفتد، سوراخی در دیواره رودخانه به وجود آوردند و سیل به مزارع پنبه حمله ور شد!”

در تابستان ۲۰۰۶ در سفر اروپا، سه اثر خود را برای اولین بار اجرا نمود: “غارپیمایی در خاطره لین”، “از دست دادن تو” و قطعه ای که از لحاظ سیاسی مجادله برانگیز شد به نام: “چند کلام به دفاع از کشورمان” که در این آهنگ، نیومن آمریکا را چون امپراطوری می داند و جنگ و وحشت و دادگاه عالی را زیر سوال می برد و می گوید: “این امپراطوری همانند باقی، از بین می رود.” هر سه این قطعه ها بعدها در آلبوم ۲۰۰۸ “چنگ ها و فرشته ها” (Harps and Angels) ظاهر شدند.

در سال ۲۰۰۰ برنامه “قطعه سواحل جنوب” به نام “تحصیل از رندی نیومن” که به نوعی شبیه سازی زندگی هنرمند را به نمایش می گذارد، پخش شد.

en.wikipedia.org

یک دیدگاه

  • ناشناس
    ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۹ در ۹:۱۹ ق.ظ

    are khob bod.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

یادداشتی بر آلبوم «موسیقی نظامی دوره‌ی قاجار»

در حالی‌که از بسیاری از موسیقیدانان نیم قرن قبل نیز، امروزه ضبط‌ها و اطلاعات محدودی در دسترس است، تردیدی نمی‌ماند که شنیدن نواخته‌هایی از موسیقی ایران متعلق به بیش از ۱۱۰ سال پیش، چه اندازه هیجان‌انگیز خواهد بود و به لحاظ بررسی‌های موسیقی‌شناختی تا چه حد می‌تواند اطلاعات مفیدی به دست دهد. لذا انتشار چنین آثاری رخدادی ارزشمند و مسرت‌بخش است. اما وقتی اثری منتشر می‌شود که حاوی موسیقی‌ها و اطلاعات تاریخی با ارزش است، ذکر منبع و مأخذ، اعتبار و ارزش آن را مضاعف می‌کند و سبب می‌شود تا مخاطب نیز با اعتماد و دانش بیشتری سراغ آن برود. از این‌رو شایسته بود که مشخص می‌شد ضبط‌های این آلبوم از چه منبع یا منابعی به دست آمده‌اند، تاکنون کجاها بوده‌اند و چگونه کشف شده‌اند. (۱)

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (IV)

دلیل اینکه این کارها را کرده‌ام این است که من اساساً از سال ۲۰۰۰ از سیستم موسیقی اروپا بریده‌ام. از سال ۲۰۰۰ به‌غیراز چند تک قطعه پراکنده که در سیستم موسیقی اروپایی است دیگر از سیستم موسیقی اروپا استفاده نمی‌کنم. و تماماً از سیستم موسیقی ایران در نوشتن قطعات استفاده می‌کنم. اولین کارهایی که در نوشتن آنها از موسیقی ایرانی استفاده کردم همین مجموعه کارهای خوشنویسی بود که اولین سری این مجموعه را برای سازهای زهی نوشتم. چراکه ربع پرده‌ها را به‌خوبی می‌توانند بزنند. بعدها برای سازهای بادی هم شروع به نوشتن کردم. به‌طور مثال «خوشنویسی شماره ۷» برای سه فلوت هست. بعدتر یک نسخه آن را برای فلوت و الکترونیک نوشتم که فلوت ۲ و ۳ را در استودیو ضبط کردیم و فلوت شماره یک زنده اجرا می‌شود و از طریق بلندگوها صدای فلوت ۲ و ۳ پخش می‌گردد. این قطعه در تهران از طریق خانم «فیروزه نوایی» سال گذشته در فستیوال «موسیقی معاصر ایران» اجرا شد. اسم این قطعه هست «کیسمت» یا همان «قسمت».

از روزهای گذشته…

رساله ابن خردادبه (III)

رساله ابن خردادبه (III)

شاعر گوید: نغمه‌ایست که چون بگوش رسد آرامش بخشد… و همچنانکه برای ایرانیها خواب‌آور است ما را نیز به خواب می‌برد. کسری (‌۲۲) گوید: عود عالی‌ترین‌ سازهاست و من حاضرم برای اصلاح و تکمیل این ساز صد هزار درهم اعطا کنم. ایرانیان سازی دارند بنام ونج (۲۳) که هفت تار (سیم) دارد و نواختن آن شبیه صنج است و اهالی‌ خراسان و توابع آنرا در عمل آورند.
بنیان گذار پینک فلوید در گذشت

بنیان گذار پینک فلوید در گذشت

سید برت (Syd Barrett) گیتاریست و بنیانگذار گروه پینک فلوید که بعدها گروه و موسیقی را کنار گذاشته تصمیم گرفت زندگی را در آرامش و انزوا سپری کند در سن شصت سالگی زندگی را بدرود گفت.

تاریخچه آموزش موسیقی به کودک در دنیا (IV)

سوزوکی، ویلنیست، معلم و فیلسوف انسان دوست ژاپنی نیز فعالیتهای بسیار چشمگیر و موفقیت آمیز در زمینه آموزش موسیقی به کودکان داشته است. او در سال ۱۹۲۱ ژاپن را ترک کرد و به نقاط مختلف دنیا سفر نمود. بالاخره تصمیم گرفت در آلمان بماند و به تحصیلات موسیقی ادامه دهد. به همین منظور ابتدا از انجمنهای گوناگون موسیقی در برلین دیدار کرد تا استادی برگزیند.
تقدسی: بهتر است رهبر کر فلوت فلوتیست باشد

تقدسی: بهتر است رهبر کر فلوت فلوتیست باشد

آقای پورقناد جریان اینطوری است که رهبری یک ارکستر سمفونیک یا یک ارکستر مجلسی یا ارکستر بادی مسی یا اصلا یک کر خوانندگی و به صورت کلی کار رهبری همه و همه یک شناخت با پارتیتور و ارزش هایی که آن موسیقی دارد و آن موسیقی و فهم و درک موسیقی و رساندن آن به نوازنده هاست.
آرشین مال آلان

آرشین مال آلان

“آرشین مال آلان” از جمله جذاب ترین داستان های فرهنگ آذربایجانی است که در سال ۱۹۱۰ میلادی توسط اوزیر حاج بایف (Uzeyir Hajibeyov) موسیقیدان شهیر آذری بصورت اپرای کوچک (Operetta) تهیه شد. این اپرا آنقدر مورد توجه علاقمندان به فرهنگ و هنر آذربایجان قرار گرفت که امروزه نیز به مناسبت های مختلف کماکان شاهد اجراهای مختلف از آن هستیم.
منتشری: از ده سالگی تهران بودم

منتشری: از ده سالگی تهران بودم

دلیل اصلی آن، این است که من از سنین ۱۰-۱۱ سالگی از شهرستان [لنگرود] به تهران آمدم و بقیه سال های زندگی ام را در این شهر بودم. یعنی منزل ما یا در سه راه سیروس یا بازار آهنگرها بوده است و با افرادی همراه بودم که همین لحن را شنیده ام و “بیات تهران” که می خوانم را تهرانی اصیل هم نمی تواند بخواند. “هفت سین” و “چهارشنبه سوری” و “کوچه باغی” و… مربوط به تهران است که استاد بعدا این ها را با ردیف های آوازی تطبیق داده بود.
ایران در کشاکش موسیقی (I)

ایران در کشاکش موسیقی (I)

از بدو رشد شکل و شمایل انسان و بنا به اکتشافات انجام شده، حتی پیش از ظهور کلام، انسان همواره با موسیقی رابطه تنگاتنگی داشته و تا امروز نیز دارد. بین ۱۲۵۰-۱۴۰۰ قبل از میلاد مسیح، بابلیان اولین بار فواصلی را بوجود آوردند، نامش نهادند، نوشته های موسیقی در شهر تجاری بنام یوراگیت در ساحل سوریه به نام اشعار حوریان، بعدها کاوش شد که سرودی مذهبی است برای نیکال همسر خدای ستاره ماه؛ ترجمه نوشته های این نوع موسیقی بسیار دشوار بود.
آموزش ساز، کاری دانشگاهی نیست (VI)

آموزش ساز، کاری دانشگاهی نیست (VI)

این جنبه اجتماعی شامل موسیقی در مدارس و دانشگاه سیر روزافزون و بهبودی مداوم داشت در تمامی دهه‌های بعد از ۱۹۲۰٫ بهتر بگویم از آن زمانی که آقای وزیری بعد از چهار سال تحصیل در فرنگ به کشور برگشت و مدرسه موسیقی را تشکیل داد.
اجرا و تحلیل سه اثر پیانویی در دانشگاه هنرهای زیبا

اجرا و تحلیل سه اثر پیانویی در دانشگاه هنرهای زیبا

روز یکشنبه ساعت ۱۲ روز سی ام اردیبهشت ماه سال جاری دانشکده موسیقی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران میزبان آروین صداقت کیش و سینا صدقی از نویسندگان و منتقدین موسیقی اکادمیک در ایران است. در این برنامه کارن سلاجقه، مطهر حسینی و افشین مطلق فرد به ترتیب آثار پیانوییِ شروین عباسی، فرنود حقانی پور و نیما عطرکار روشن را خواهند نواخت. شایان ذکر است این برنامه با محوریت موسیقی معاصر از نگاه تکنیک آهنگسازی و ساختارهای زیبایی شناسانه معاصر به تحلیل آثار فوق خواهند پرداخت.
نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (X)

نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (X)

در میزان ۱۰۲ با پایان یافتن بخش ویولون سولو روی “لا” که تا اینجا مو به مو مطابق با نوشته ابوالحسن صبا بود، همزمان ورود سازهای ایرانی را می شنویم و در واقع با کادانس حذفی یا فرود حذفی برخورد می کنیم.