مونیک بازارت، مدافع زنان موسیقیدان

مونیک بازارت
مونیک بازارت
مونیک بازارت (Monique Buzzarté) متولد ۲۶ اوت ۱۹۶۰ سن پردو ایالت کالیفورنیا آمریکا آهنگساز، نوازنده ترومبون، حامی فعال موسیقی معاصر، اجرا کننده بسیاری از آثار جدید برای ترومبون است. او با نوازندگی به همراه سازهای الکترونیک و گروههای موسیقی مجلسی، علاوه بر آهنگسازی برای: سولونوازی، موسیقی مجلسی و آثار الکترونیک مشهور است. خانم بازارت زیر نظر استوارت دمپ استر (Stuart Dempster) و ند مردیث (Ned Meredith) تحصیل کرده است. وی دارنده مدرک لیسانس و فوق لیسانس موسیقی از دانشگاه واشنگتون و فوق لیسانس از مدرسه موسیقی منهتن می باشد. در سال ۲۰۰۸ به عنوان “سولوئیست برتر سال” انتخاب شد و در سال ۲۰۰۹ جایزه MAP به دلیل آهنگسازی برای ترومبون و شاکوهاچی (shakuhachi) دو ساز قدیمی بادی، تقدیم وی شد.

از سال ۱۹۸۳ پروژه “موسیقی مدرن برای خانمها: ترومبون” را آغاز نمود که شامل جمع آوری دامنه وسیعی از قطعات برای ترومبون از بیش از بیست نوع آهنگسازی در سبکهای گوناگون می باشد، آهنگسازانی چون: پائولین اولیوروس (Pauline Oliveros)، آلیس شیلدز (Alice Shields)، سورل هایز (Sorrel Hays) و آنه له بارون (Anne LeBaron).

از آثار ضبط شده اخیر خانم بازارت دو دونوازی: “تغییر” به همراه الن فولمن (Ellen Fullman) که این ضبط جزء ۵۰ ضبط برتر سال ۲۰۰۸ مجله تلگرام قرار دارد و “معلق” به همراه کریستین نوردروال (Kristin Norderval). بازارت به عنوان آهنگساز علاقمند به گسترش دامنه موسیقی است به ویژه برای آنهایی که تلاش دارند تا درک بیرونی و درونی از زمان و مکان را تغییر دهند.

audio file بشنوید قسمتی از “تغییر” را اثر مشترک بازارت و الن فولمن

از آهنگهایی که اخیرا ساخته است: “بادهای ظریف” به سفارش ارکستر مرکز شهر نیویورک و “اینجا همین الان” برای گروه Telematic Circle میباشد. همچنین تشکیل گروه دوئه الکترونیک آکوستیک زنانا (www.zanana.org) توسط خانم بازارت به عنوان نوازنده تروبون و خانم کریستین نوردروال به عنوان خواننده، قدمی دیگر در پیشرفت بخشیدن به موسیقی زنان می باشد، زنانا اکاند (Zanana Akande) نام اولین زن سیاهپوستی است که وارد کابینه دولت کانادا شد.

در سال ۲۰۰۷ به عنوان هنرمند برای ساخت و ضبط موسیقی از طرف Harvestworks (ساخت ابزار و آلات موسیقی و هنری جدید الکترونیک) انتخاب شد و جایزه تولیدات جیک استراوی سال ۲۰۰۶ را به عنوان حمایتی مالی برای ضبط آثارش دریافت نمود. قطعه وی برای رقص برای شرکت تورسون اخیرا در شهر میناپولیس برای اولین بار اجرا شده است. در سال ۲۰۰۳ او تلفیق ترومبون را با سازهای الکترونیک پیشرفت بخشید.

audio file بشنوید قسمتی از five3 اثر جان کیج را برای کوارتت زهی و ترمبون با ترمبون بازارت

حمایت خانم بازارت از موسیقی بانوان شامل فعالیتی پرتلاش در “انجمن متحدین بین المللی برای موسیقی زنان” بود که برای اولین بار باعث پذیرش نوازندگان خانم به ارکستر فیلارمونیک وین در سال ۱۹۹۷ شد. وی کتابی تهیه کرده که شامل لیستی از آثار و اسامی خانمهای آهنگساز است که این کتاب در سال ۱۹۹۱ با نام “موسیقی زنان” به چاپ رسید.

وی همچنین نائب رئیس سابق “انجمن متحدین بین المللی برای موسیقی زنان” بوده و و از سال ۱۹۰۰ در آمریکا جز نویسندگان برای زنان و موسیقی بوده و در حال حاضر از اعضای انجمن بین المللی تحقیقات در تحصیل موسیقی می باشد.

خانم بازارت واجد شرایط تدریس “شیوه بداهه نوازی تفکرآمیز از طریق عمیق گوش سپردن” می باشد که توسط پائولین اولیوروس به وجود آمده. بازارت به همراه اولیوروس آهنگی برای قطعه رقص “حفره سیاه” سال ۲۰۰۳ ساخته است که به صورت موسیقی ویدیو عرضه شده.

اولیوروس توسط کامپیوتر قطعه ای کانسپچوآل (مفهومی) ارائه می دهد، در حالی که بازارت صداها را در زمان حال انتخاب و اجرا می کند، وی چیزی را از قبل ضبط و بعد اجرا نمی کند.

buzzarte.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

موسیقی و شعر در «گرگیعان و گرگیعان» (XIII)

قطعا راه های مختلفی برای آموزش دادن به کودکان وجود دارد. آموزش نکات اخلاقی و مهارتهای زندگی یکی از آموزشهای مهمی است که از طرق مختلف می‌توان به کودکان ارائه داد و یکی از راههایی که می‌توانید به کودکان این آموزشها را بدهید، اشعار و ترانه های کودکانه است.

رحمت الله بدیعی: تجویدی چیز دیگری بود

آقای شهرام صفارزاده که در امریکا هستند. ایشان ۵ سال پیش من ویولون کار کرده اند، البته بعدها پیش حبیب الله بدیعی رفتند اما در شرح حالی که خود صفارزاده نوشته بود گفته اند که «من ۵ سال شاگرد رحمت اله بدیعی بوده ام»، اگر ایشان نمی گفتند، شاید من هم یادم نبود! در حقیقت گرفتن ویولون از آرشه، انگشت گذاری و کلاً تکنیک ویولون را پیش من بودند. آقای گرگین زاده شاگرد من بودند، پروین پیشه و…

از روزهای گذشته…

Umbria Jazz Festival 2005

Umbria Jazz Festival 2005

فستیوال موسیقی جز “آمبریا” بدون شک یکی از مهمترین رخدادهای موسیقی Jazz در اروپا و آمریکا است. این فستیوال از سال ۱۹۷۳ همه ساله در حال اجرا است و در دهه هفتاد پذیرای بزرگانی چون Dizzy Gillespie و Miles Davis نیز بوده است.
آتوم اگویان فیلم واگنر را میسازد

آتوم اگویان فیلم واگنر را میسازد

آتوم اگویان Atom Egoyan، فیلمسازی که برای ساختن فیلمهایی جشنواره ای، درباره لایه های تاریک رفتارهای انسانی شهرت دارد، این بار به ساختن یک اپرای بزرگ پرداخته است.
در‌آمدی بر دیسکوگرافی و کتابشناخت ردیف دستگاه‌های موسیقی ایران (IV)

در‌آمدی بر دیسکوگرافی و کتابشناخت ردیف دستگاه‌های موسیقی ایران (IV)

تار فخام‌الدوله بهزادی(مجموعه‌ی ۳ نوار، از مجموعه‌ی مهدی کمالیان و ۲ سی‌دی ماهور با عنوان بخش‌هایی از ردیف میرزا حسینقلی)،‌ فخام‌الدوله‌ی بهزادی، آوای بارید.
ارکستر سمفونی ملی اکراین

ارکستر سمفونی ملی اکراین

ارکستر سمفونی ملی اکراین (Ukraine National Symphony) به دستور وزارت هنر اکراین در سال ۱۹۱۸ تاسیس شد. این ارکستر برای اولین بار به رهبری الکساندر هوریلیج به روی صحنه رفت. ناتان راچلین سالهای ۱۹۳۷ تا ۱۹۶۲ مدیریت هنری این ارکستر را عهده دار بود. استفان کوژوچار، فدیر هلوچنکو، ایگور بلاژکوف و تئودر کوچر از رهبران اصلی این ارکستر بودند. از رهبران مدعو که به همکاری با این ارکستر پرداختند نام هایی چون لئوپولد استوکویسکی، ایگور مارکتویچ، کورت سندرلینگ، ایوگنی مراوینسکی، کیریل کندراشین، ایوگینی سوتلانو و گنادی روژدستونسکی به چشم می خورد. سولیست هایی که با این ارکستر به اجرای برنامه پرداخته اند عبارتند از: آرتور روبنشتاین ،یهودی منوهین ،دیوید اویستراخ، سویاتوسلاو ریختر، مستیسلاو رستروپویچ، امیل گیللز، لئونید کوگان، گیدون کرمر، اولگ کریسا، مونسرات کاباله، خوزه کارراس و خوان دیگو.
پیرگلو: خانم افتاده من را نزد استاد پایور برد

پیرگلو: خانم افتاده من را نزد استاد پایور برد

بعد مدتی با خانم نوشاد کار کرده و ردیف های صبا را با مضراب لخت نواختیم، نمی دانم روش ایشان چطوری بوده است که ما با مضراب لخت می نواختیم؛ بعد از آن هم یک مدت کوتاهی پیش خانم مینا افتاده بودم و در مدرسه هنر و ادبیات و کارگاه موسیقی آنجا، خانم افتاده دست من را گرفتند و مستقیم بردند نزد استاد فرامرز پایور که در خیابان فلسطین امروز آن موقع کلاس داشتند؛ دیگر پیش استاد پایور ماندم و تا سال اواخر ۱۳۶۳ تعلیم گرفتم.
ناظم پور: از همکاری با استادان عود استقبال می کنیم

ناظم پور: از همکاری با استادان عود استقبال می کنیم

نوشته ای که پیش رو دارید، گفتگویی است با مجید ناظم پور نوازنده و محقق ساز عود (بربت) که توسط الوند زندی تهیه شده است. مجید ناظم پور در اسفند ماه سال جاری خانه عود (بربت) ایران را بنیانگذاری کرده است و قرار است در این مرکز، همانند خانه عود هایی که در دیگر نقاط جهان است به گسترش و ارتقای فرهنگ عود نوازی بپردازد.
چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه پنجم (II)

چکیدۀ درس‌گفتارهای مبانی اتنوموزیکولوژی، جلسه پنجم (II)

پروژه‌های میدانی مطالعات موسیقی را می‌توان مشتمل بر سه مرحله دانست. این مراحل به هم مرتبط هستند لیکن همۀ آن‌ها به یک اندازه اهمیت دارند. این سه مرحله عبارتند از:
پاور بالاد Power ballad

پاور بالاد Power ballad

پاور بالاد Power ballad، نوعی ترانه است که معمولا در آلبومهای هارد راک hard rock، ارینا راک arena rock و هوی متال heavy metal در سالهای ۷۰، ۸۰ و ۹۰ وجود دارد و پس از آن در دهه اخیر به شیوه ای مدرنتر اجرا میشود.
فراخوان چهارمین جشنواره و جایزه«نوای خرّم» منتشر شد

فراخوان چهارمین جشنواره و جایزه«نوای خرّم» منتشر شد

دبیرخانه چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) فراخوان نحوه حضور هنرمندان و گروه های متقاضی شرکت در این رویداد موسیقایی را منتشر کرد. به گزارش امور رسانه ای چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم)، دبیرخانه چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) فراخوان نحوه حضور هنرمندان و گروه های سنی متقاضی شرکت در این رویداد موسیقایی را منتشر کرد. در متن فراخوان آمده است:
آیا بتهوون به دست پزشک خود درگذشت؟

آیا بتهوون به دست پزشک خود درگذشت؟

به گفته یک آسیب شناس وینی، پزشک این موسیقی دان شهیر با تجویز بیش از حد دارویی نادرست و حاوی ترکیبات سرب، سهوا موجب مرگ او شده است. محققین دیگر چندان با این نظر موافق نیستند اما همه بر این نکته که بتهوون در سالهای قبل از مرگ به شدت بیمار بوده است، اتفاق نظر دارند.