گفتگو با فیلیپ میرس (IV)

فیلیپ مایِرس
فیلیپ مایِرس
آیا نواختن هورن فرانسوی خطراتی را نیز برای نوازنده به همراه دارد؟
همه نوازندگان هورن شنوایی خود را از دست می دهند! صدای آن برای نوازنده آنقدر بلند است که باور نمی کنید! من یکی از نوازندگانی هستم که به این صدا مانند شلوغی رستوران که مانع شنیدن صدای طرف مقابلتان می شود توجه می کنم. متأسفانه همانطور که زمینه فراهم شده است در آینده امکان شکایت از ارکسترها به خاطر مسئله از دست دادن شنوایی وجود دارد. شاهد این خواهیم بود که نوازنده ای می گوید:«صبر کنید ببینم زمانی که من به این ارکستر پیوستم شنواییم صد در صد بود و الآن که آن را از دست داده ام ارکستر را مسئول می دانم». کاش وقتی که ۲۵ یا ۳۰ ساله بودم شنواییم را سنجیده بودم.

با وجود اینکه شما نوازنده دائم ارکستر هستید آیا با عدم نیاز به حضور در محل کار نگران از دست دادن شغلتان نیستید؟
آه، البته این نگرانی را دارم. اگر توانایی نواختن را از دست بدهید عضویت دائم هیچ معنایی ندارد و مخصوصا اگر نوازنده ساز برنجی باشید این مسئله جدی تر است. اگر خوب بنوازم شغلم را از دست نمی دهم. اما می ترسم زمانی برسد که دیگر نتوانم ادامه بدهم و فورا شخص دیگری جانشینم شود.

با توجه به اینکه برای همیشه نمی توانید نوازندگی را ادامه دهید، برنامه هایتان چیست؟
امیدوارم که منم مثل بقیه افراد بازنشست بشوم و فکر می کنم برای ما نیز باید سن اجباری بازنشستگی وجود داشته باشد چون به نظرم نوازندگان ۲۱، ۲۲ ساله نیز حق دارند که شانسشان را امتحان کنند.

من مدرک آموزش دارم و همیشه دوست داشتم که یک گروه موسیقی را رهبری کنم، عاشق اینگونه {فعالیتها} هستم و می دانم از این کار لذت خواهم برد.

در حال حاضر تدریس می کنید؟
نه و به این دلیل که نمی خواستم وقتی به منزل برمی گردم ذهنم درگیر این سؤال باشد که «چرا فلان شاگرد درسش را یاد نمی گیرد؟» زمانی که تدریس می کنم و یکی از شاگردهایم درس را یاد نمی گیرد نمی توانم به این مسئله فکر نکنم. من نمی توانستم با این مشغله زندگی کنم، حداقل الآن نمی خواهم.

آیا به عنوان یک نوازنده برایتان دشوار است که بین زندگی کاری و زندگی شخصیتان تعادل ایجاد کنید؟
نه، خواهش می کنم! البته که آسان است! ما فقط هفته ای ۱۹ ساعت اینجا هستیم! این مسئله باعث دشوار شدن اعتصاب می شود. زمانی که به یک مشکل کاری برمی خوریم هماهنگی های روابط عمومی یک کابوس است. به ایالات متحده بروید و به آمریکایی ها بگویید «از شما می خواهیم که هفته ای ۱۹ ساعت کار کنید و درآمدتان هم کمتر از ۱۰۰ هزار دلار نباشد». اگر به شما مشکوک نشوند که دارید کار خلاف انجام می دهید، هر کسی که پیشنهادتان را قبول کند، از نظر من، از لحاظ مالی فاسد است!

اما بسیاری از همکاران شما معتقدند که این ۱۹ ساعت در هفته، زمان تمرین یا مثلا زمانی که یک سازنده ساز بادی صرف ساختن ساز می کند را در بر نمی گیرد و برنامه زمانی ارکستر، تمرین در طول روز و کنسرت در شب، می تواند برای نوازندگانی که فرزند خردسال دارند یا همسرانشان نوازنده نیستند مشکلاتی را ایجاد کند.

برای نوازندگانی که بچه دارند وضعیت دشواری باید باشد اما از آنجا که من هیچ وقت فرزندی نداشته ام نمیدانم. همچنین نمی دانم که وقتی شریک زندگی یا دوست آدم یک نوازنده یا موسیقیدان نباشد اوضاع چگونه خواهد بود، چون من همیشه با نوازنده ها رابطه داشته ام. شاید به این دلیل که من چاق هستم. در حالت عادی وقتی در خیابان راه میروم یا به بار می روم احساس می کنم کسی مجذوبم نمی شود «چون چاقم می دونی که؟». در نتیجه روابط من ناشی از گیر افتادن با طرف مقابلم در یک مکان است! دوست دختر کنونی من یکی از ویلنسل نوازان فیلارمونیک است.

تا زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شدم هیچ گاه وزنم از ۱۰۹ کیلو بیشتر نشد و این وزن برای سایز من خیلی زیاد است. قد من ۱۵۵ سانتی متر است. وقتی که اولین کارم را در کانادا آغاز کردم ۱۰۹ کیلو بودم و وقتی پس از سه سال آنجا را ترک کردم ۱۳۱ کیلو وزن داشتم. وقتی به پیتزبورگ رفتم وزنم همان ۱۳۱ بود اما پس چهار سال که آنجا را ترک کردم ۱۵۰ کیلو شده بودم. بعد از آنجا به مینسوتا رفتم و پس از یک سال و نیم وقتی آنجا را نیز رها کردم وزنم ۱۶۳ شده بود. سپس به اینجا آمدم و هم اکنون وزنم تقریبا ۱۹۶ کیلو گرم است. مسلما از آن دسته آدم هایی هستم که با غذا خوردن به آرامش می رسند، غذا آرامش است!

آلبوم «انگاره‌ها»؛ به‌آهنگ‌سازی و نوازندگیِ مهران بدخشان منتشر شد

این اثر که نخستین آلبوم مهران بدخشان به‌عنوان آهنگ‌ساز و نوازنده است؛ شامل مجموعه‌ای از قطعات پیانوییِ آهنگ‌ساز است که تحتِ عناوین پرلود در می‌بمل مینور، واریاسیون‌ بر روی تمی عاشقانه، شش‌قطعه کوتاه برای پیانو، دو قطعه تغزلی، امپرومتو و سونات پیانو شماره ۱ (در دو موومان) عرضه شده‌است.

تاریخ مختصر موسیقی ایران، پیش از اسلام تا صفویه (IV)

در این دوره وضعیت موسیقیدانان بسیار بهتر شد. خسرو پرویز بزم ها و مجالس بسیاری داشت. در حجاری طاق بستان در کرمانشاه یک شکار به تصویر کشیده شده که تعداد زیادی چنگ، موسیقار، دف های چهارگوش، شیپور، نی، سازهای کوبه ای و یک نفر در حال دست زدن را نشان می دهد. چنگ های مثلث و افقی در این دوره بسیار رایج بوده است.

از روزهای گذشته…

فخرالدینی: استادان بین المللی را از نزدیک دیده ام

فخرالدینی: استادان بین المللی را از نزدیک دیده ام

من در آن زمان جوان ترین عضو انجمن فیلارمونیک ایران بودم و هر رهبری که آمد، هم تمرین‌ها را و هم کنسرت هایشان را می دیدم که آن دوره، تجربه های گرانبهایی برای من بود که رهبران بزرگ را از نزدیک می‌دیدم و متوجه میشدم، به چه شکلی کار می‌کنند. من از فیگور و حرکت دست آنها درس می‌گرفتم. به تدریج که گذشت با استاد ملیک‌اصلانیان آشنا شدم که ایشان من را با دنیای موسیقی غرب آشنا کرد… امروز میزان پارتیتورهایی که من در اختیار دارم، کمتر کسی دارد!
«ناکسوس» و انتشار یک اثر ایرانی: گفت و گویی با رضا والی

«ناکسوس» و انتشار یک اثر ایرانی: گفت و گویی با رضا والی

سرآغاز آشنایی ایرانیان با موسیقی هنری غرب به حدود یکصد و پنجاه سال پیش باز می گردد. زمانی که دولت ایران به منظور ایجاد دسته های موسیقی نظامی در ارتش، چند کارشناس موسیقی از ایتالیا و فرانسه استخدام نمود. کمی بعد، فعالیتهای این موسیقی دانان، دیگر تنها به ایجاد و رهبری دسته های موزیک ارتش محدود نشد و تدریس و ارائه دیگر رشته های موسیقی غرب نیز در حوزه فعالیت هایشان قرار گرفت.
دلاور سهند (III)

دلاور سهند (III)

به اعتقاد من اگر واقعه قتل او را نیز در اپرا میگنجاندند و تحقیرهائی را که دشمن دید آشکار می‌نمایاندند، نه تنها موقعیت قهرمانی‌ او تشدید میشد حتی اپرا میتوانست دارای دراماتیک‌ ترین صحنه‌های‌ حماسی باشد و از این راه تاثیری شدید، موثر -و حتی انقلابی- در پوبلیک‌ بجای بگذارد.
مروری بر تحولات موسیقی پاپ ایرانی

مروری بر تحولات موسیقی پاپ ایرانی

هفده سال پیش با سرازیرشدن کیبرد‌های خانگی (Home Keyboard) و اسباب بازی کاسیو (Casio) و یاماها (Yamaha) به بازار ایران وضعیت موسیقی پس از گذراندن چندسال وقفه، تکان شدیدی خورد. تا قبل از این اتفاق عملا آموزشگاه و مدرسی به‌جز دانشگاه‌ها و هنرستان‌های موسیقی وجود نداشت و موسیقی جایگاه خانوادگی خود را کاملا از دست داده و به رشته‌ای تحصیلی برای علاقه‌مندان تبدیل شده بود.
پرتو: کسی که یک سال پیانو زده به خود اجازه تدریس میدهد

پرتو: کسی که یک سال پیانو زده به خود اجازه تدریس میدهد

افلیا پرتو اول دی ماه ۱۳۱۷ در خانواده ای در تهران به دنیا آمد که همه اهل موسیقی بوند. پدر و مادر او کنسرتهای انجمن موسیقی ملی به رهبری استاد روح الله خالقی را دنبال میکردند و گویا حتی در انجمن عضویت هم داشته اند. استادان بزرگی چون، حسین خان هنگ آفرین و موسی معروفی به خانه آنها رفت و آمد داشتند و با پدر خانواده که نوازنده ای پی گیر و علاقمند بود، دوست بودند.
دبرا فوگت، هنرمندی با صدای نافذ

دبرا فوگت، هنرمندی با صدای نافذ

دبرا فوگت (Deborah Voigt) خواننده آمریکایی سوپرانو، متولد ۴ آگوست ۱۹۶۰ امروز ه برای اجراهایش از آثار ریچارد واگنر و ریچارد استرائوس شهرت جهانی دارد. همچنین با خواندن نقشهای مشهور اپرایی از جمله، توسکا، آیدا و … شناخته شده است. فوگت دیسکوگرافی وسیعی دارد و مستر کلاسهای خوانندگی فروانی را برگزار کرده است. در بین اجراها و حضور تلویزیونی اش، وی نمادی از قدرت و زیبایی خارق العاده صدا است. فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ فوگت آغاز و پایانی با آثار پوچینی (Puccini) داشت.
«آسمان، مهتاب» منتشر شد

«آسمان، مهتاب» منتشر شد

آلبوم «آسمان، مهتاب» با صدای هادی فیض آبادی و آهنگسازی کاوه سروریان به مناسبت نوروز ۹۲ منتشر شد. پس از گذشت ماه ها بالاخره آلبوم «آسمان، مهتاب»، توسط شرکت هزار نغمه بسته نگار روانه بازار موسیقی شد. آسمان مهتاب اثری در باب احیای موسیقی سنتی نیست، بلکه تلاش می کند تا با بهره گیری از امکانات موسیقی دستگاهی ایران سخنی به فراخور زمان ارائه کند، این نکته ای است که امروزه در میان آثار منتشر شده از هنرمندان موسیقی ایران کمتر دیده می شود.
نگاهی به آلبوم و کنسرت «به زمین و آفتاب» (II)

نگاهی به آلبوم و کنسرت «به زمین و آفتاب» (II)

در قطعه کوارتت زهی، آهنگساز این بار توان خود را در بکار بردن کمترین ایده برای آهنگسازی آزموده است. جایی که تنها با استفاده از فاصله دوم و سوم کوچک، فضایی بسیار دراماتیک را آفریده است. او با کنترپوانی استادانه و بهره گیری از وسعت سازها بنظر بدنبال حل مسئله است که او را از یک جا ماندن باز می دارد و سعی دارد تا با ساختن تضاد، باعث حرکت شود. تضاد بافت ها، تضاد هارمونیک، تضادهای ریتمیک و تضادهای نوانس.
گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VIII)

گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (VIII)

در حین خواندن این نمونه مدرس اشاره کرد که اگر چه این یک نقد نیست اما قیدها و ترکیب‌های به کار رفته در آن (نشانه‌های زرد) تحدید زبان را برای پرهیز از گزافه‌گویی و صدور حکم‌های کلی نشان می‌دهد. وی سپس بخشی از یک نقد منتشر نشده از خودش را هم به عنوان مثالی از تحدید زبان در نقد موسیقی خواند.
صداسازی در آواز (III)

صداسازی در آواز (III)

در هنگام تنفس شکمی تصور کنید بادکنکی در داخل محوطه شکمی قرار گرفته که هوای درون آن در هنگام عمل دم و بازدم به توسط فشار دیواره های اطراف محوطه شکم، پر و خالی می شود و مجموعه قفسه سینه و مجرای تنفسی را صرفا به عنوان یک کانال برای عبور و هدایت جریان هوا از دهان به سمت شکم و بالعکس تلقی کنید. این بدان معنی است که وقتی در مقابل آینه نفس گیری می کنید نباید درناحیه قفسه سینه حرکت محسوسی دیده شود یا شانه ها به سمت بالا و پایین حرکت کنند. بر عکس در ناحیه شکم شاهد آن خواهید بود که پهلوها به طرف جناحین جابجا شده و قسمت جلوی شکم نیز به سمت بیرون و یا به داخل حرکت می کنند.