گفتگو با فیلیپ میرس (IV)

فیلیپ مایِرس
فیلیپ مایِرس
آیا نواختن هورن فرانسوی خطراتی را نیز برای نوازنده به همراه دارد؟
همه نوازندگان هورن شنوایی خود را از دست می دهند! صدای آن برای نوازنده آنقدر بلند است که باور نمی کنید! من یکی از نوازندگانی هستم که به این صدا مانند شلوغی رستوران که مانع شنیدن صدای طرف مقابلتان می شود توجه می کنم. متأسفانه همانطور که زمینه فراهم شده است در آینده امکان شکایت از ارکسترها به خاطر مسئله از دست دادن شنوایی وجود دارد. شاهد این خواهیم بود که نوازنده ای می گوید:«صبر کنید ببینم زمانی که من به این ارکستر پیوستم شنواییم صد در صد بود و الآن که آن را از دست داده ام ارکستر را مسئول می دانم». کاش وقتی که ۲۵ یا ۳۰ ساله بودم شنواییم را سنجیده بودم.

با وجود اینکه شما نوازنده دائم ارکستر هستید آیا با عدم نیاز به حضور در محل کار نگران از دست دادن شغلتان نیستید؟
آه، البته این نگرانی را دارم. اگر توانایی نواختن را از دست بدهید عضویت دائم هیچ معنایی ندارد و مخصوصا اگر نوازنده ساز برنجی باشید این مسئله جدی تر است. اگر خوب بنوازم شغلم را از دست نمی دهم. اما می ترسم زمانی برسد که دیگر نتوانم ادامه بدهم و فورا شخص دیگری جانشینم شود.

با توجه به اینکه برای همیشه نمی توانید نوازندگی را ادامه دهید، برنامه هایتان چیست؟
امیدوارم که منم مثل بقیه افراد بازنشست بشوم و فکر می کنم برای ما نیز باید سن اجباری بازنشستگی وجود داشته باشد چون به نظرم نوازندگان ۲۱، ۲۲ ساله نیز حق دارند که شانسشان را امتحان کنند.

من مدرک آموزش دارم و همیشه دوست داشتم که یک گروه موسیقی را رهبری کنم، عاشق اینگونه {فعالیتها} هستم و می دانم از این کار لذت خواهم برد.

در حال حاضر تدریس می کنید؟
نه و به این دلیل که نمی خواستم وقتی به منزل برمی گردم ذهنم درگیر این سؤال باشد که «چرا فلان شاگرد درسش را یاد نمی گیرد؟» زمانی که تدریس می کنم و یکی از شاگردهایم درس را یاد نمی گیرد نمی توانم به این مسئله فکر نکنم. من نمی توانستم با این مشغله زندگی کنم، حداقل الآن نمی خواهم.

آیا به عنوان یک نوازنده برایتان دشوار است که بین زندگی کاری و زندگی شخصیتان تعادل ایجاد کنید؟
نه، خواهش می کنم! البته که آسان است! ما فقط هفته ای ۱۹ ساعت اینجا هستیم! این مسئله باعث دشوار شدن اعتصاب می شود. زمانی که به یک مشکل کاری برمی خوریم هماهنگی های روابط عمومی یک کابوس است. به ایالات متحده بروید و به آمریکایی ها بگویید «از شما می خواهیم که هفته ای ۱۹ ساعت کار کنید و درآمدتان هم کمتر از ۱۰۰ هزار دلار نباشد». اگر به شما مشکوک نشوند که دارید کار خلاف انجام می دهید، هر کسی که پیشنهادتان را قبول کند، از نظر من، از لحاظ مالی فاسد است!

اما بسیاری از همکاران شما معتقدند که این ۱۹ ساعت در هفته، زمان تمرین یا مثلا زمانی که یک سازنده ساز بادی صرف ساختن ساز می کند را در بر نمی گیرد و برنامه زمانی ارکستر، تمرین در طول روز و کنسرت در شب، می تواند برای نوازندگانی که فرزند خردسال دارند یا همسرانشان نوازنده نیستند مشکلاتی را ایجاد کند.

برای نوازندگانی که بچه دارند وضعیت دشواری باید باشد اما از آنجا که من هیچ وقت فرزندی نداشته ام نمیدانم. همچنین نمی دانم که وقتی شریک زندگی یا دوست آدم یک نوازنده یا موسیقیدان نباشد اوضاع چگونه خواهد بود، چون من همیشه با نوازنده ها رابطه داشته ام. شاید به این دلیل که من چاق هستم. در حالت عادی وقتی در خیابان راه میروم یا به بار می روم احساس می کنم کسی مجذوبم نمی شود «چون چاقم می دونی که؟». در نتیجه روابط من ناشی از گیر افتادن با طرف مقابلم در یک مکان است! دوست دختر کنونی من یکی از ویلنسل نوازان فیلارمونیک است.

تا زمانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شدم هیچ گاه وزنم از ۱۰۹ کیلو بیشتر نشد و این وزن برای سایز من خیلی زیاد است. قد من ۱۵۵ سانتی متر است. وقتی که اولین کارم را در کانادا آغاز کردم ۱۰۹ کیلو بودم و وقتی پس از سه سال آنجا را ترک کردم ۱۳۱ کیلو وزن داشتم. وقتی به پیتزبورگ رفتم وزنم همان ۱۳۱ بود اما پس چهار سال که آنجا را ترک کردم ۱۵۰ کیلو شده بودم. بعد از آنجا به مینسوتا رفتم و پس از یک سال و نیم وقتی آنجا را نیز رها کردم وزنم ۱۶۳ شده بود. سپس به اینجا آمدم و هم اکنون وزنم تقریبا ۱۹۶ کیلو گرم است. مسلما از آن دسته آدم هایی هستم که با غذا خوردن به آرامش می رسند، غذا آرامش است!

اختتامیه دومین جشنواره صبا برگزار شد

دومین جشنواره موسیقی صبا در بخش غیررقابتی پنجشنبه ۱۴ آذرماه با اجرای کنسرت دلبر حکیم‌ آوا پیانیست برجسته‌ تاجیکی-روسی بعد از گذشت دو هفته به کار خود پایان داد. بخش دوم این جشنواره از روز دوشنبه ۱۱ آذرماه با برگزاری مسترکلاس‌ و اجرای کنسرت همراه بود و آخرین برنامه اجرای این فستیوال با رسیتال پیانو حکیم‌آوا در تالار رودکی همراه بود.

یادداشتی بر موسیقی‌های انتخابیِ فیلمِ «رضا»

فیلم در شکل مرسوم و مألوف‌اش موسیقی متنِ ساخته شده ندارد اما پر از موسیقی‌ست. موسیقی‌های انتخابیِ کارگردان در فیلمی که نوشته و بازی‌اش نیز کرده، اولین توفیق را از بهره‌گیریِ متناسب از محوریتِ شهر اصفهان در فیلمنامه به دست می‌آورد. اصفهان را نه مکرر و در صورت‌هایی کلیشه‌ای، بلکه در ساکسفونِ تنها در شبهای اصفهانِ امروز و در یک آوازخوانیِ سنتیِ دورهمی زیر پل خواجو می‌بینیم.

از روزهای گذشته…

سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (II)

سری هارمونیک، معدن فواصل موسیقایی (II)

بین هر دو هارمونیک (چه متصل و چه غیر متصل)، فاصله موسیقایی وجود دارد. فاصله موسیقایی بین هارمونیک ۱۳ و هارمونیک ۱۲ مساوی ۱۲/۱۳ است:
ژرف‌اندیشی درباره‌ موسیقی مردم‌پسند (III)

ژرف‌اندیشی درباره‌ موسیقی مردم‌پسند (III)

فاطمی این گونه‌ها را به عنوان نیا با تصنیف قاجاری پیوند می‌دهد (۹) و سپس تقسیم‌بندی سبک‌شناختی موفقی نیز در متن کتاب برای تاریخ اولیه‌ی تصنیف پس از مشروطه ارائه می‌کند. تصنیف گذشته از این، نقش با اهمیت دیگری هم در نظریه‌ی تاریخی او بازی کرده است. او آن را نوعی موسیقی میانه (Mezzo music) می‌داند که می‌تواند مرزهای کلاسیک/مردم‌پسند را درنوردد و در هر دو سوی طبقه‌بندی حضور داشته باشد، با مناسبات اجتماعی-اقتصادی پیوند خورده و به گونه‌هایی کاملا مردم‌پسند منجر شود؛ آنچنان که به باور فاطمی در تاریخ معاصر شده است.
چارلی چالین (I)

چارلی چالین (I)

بسیاری چارلی چاپلین را تنها یک کمدین موفق می دانند حال آنکه او در طول زندگانی خود در زمینه موسیقی نیز استعداد فراوانی از خود نشان داد. ساخت موسیقی فیلم کار عادی وی بود و توانست در مجموع موسیقی ۲۳ فیلم را به پایان برساند.
فیه ما فیه

فیه ما فیه

ارکستر سمفونیک تهران قرار است به مدت ۹شب در تالار وحدت به اجرای برنامه بپردازد. نگارنده ۶ آذر موفق به دیدن اجرای این کنسرت شدم. کنسرت ۶ آذر ارکستر سمفونیک همزمان از رادیو پخش شد و از طرف رادیو در بین برنامه هم با عوامل برنامه گفتگویی صورت گرفت.
روش سوزوکی (قسمت پنجاه و هفتم)

روش سوزوکی (قسمت پنجاه و هفتم)

این کودکان استعداد شاعرانه شان را هرگز از دست نخواهند داد و معلمان دبستانشان برای من تعریف می‌کنند که آنها برای نقاشی‌های کوچولوشان‌ هایکو های کوچکی می‌نویسند: به این گونه من یک استنباطی به شما می‌دهم که در کنار تدریس ویولن ما چه کارهایی با این کودکان انجام می‌دهیم، برای اینکه این کودکان را شکوفا کنیم در ادامه مایل هستم که کمی ‌درباره چگونگی تمرین‌های ویولون را به اطلاعتان برسانم.
المر برنشتین، آهنگساز بزرگ فیلم

المر برنشتین، آهنگساز بزرگ فیلم

المر برنشتین آهنگساز فیلم هایی مانند ده فرمان، فرار بزرگ، روح، هفت زن، The age of Innocence، Bulletproof، Wild Wild West، Far From Heaven و … بسیاری فیلم های دیگر روز گذشته در سن ۸۲ سالگی در بستر بیماری در گذشت.
آکورد های قرض گرفته شده

آکورد های قرض گرفته شده

اگر اهل بررسی هارمونی قطعات موسیقی باشید حتما” دیده اید که در بسیاری از موارد از آکوردهایی در قطعه استفاده می شود که به هیچکدام از درجات گام تعلق ندارند و همواره این سئوال برای ما پیش می آید که این آکورد چگونه در این موسیقی بکار برده شده است.
برنامه کنسرت و سخنرانی های یلدا یزدانی در اروپا

برنامه کنسرت و سخنرانی های یلدا یزدانی در اروپا

یلدا یزدانی اولین بانویی است که به صورت رسمی از موزه موسیقی لهستان دعوت به همکاری و سخنرانی شده است. او در هفته آینده (۲۲ می ۲۰۱۶) دوم خرداد ماه سال جاری در موزه موسیقی و فرش لهستان سخنرانی ورک شاپ دارد و همچنین دو کنسرت در ورشو و کراکوف. در لیتوانی نیز در موزه موسیقی و سالن تئاتر سخنرانی و ورک شاپ دارد. (لازم به ذکر است موضوع این سخنرانی، «زنان خواننده از دوره قاجار تا کنون» می باشد.)
و اینک بی‌کرانگی…

و اینک بی‌کرانگی…

شهریور‌ماه ۹۲ و در آستانه‌ی شصت‌سالگیِ محمد‌سعید شریفیان (۱)، آلبومی از ساختههای این موسیقیدان و آهنگساز منتشر شد با نام: ” کوه‌ها، رودها و اینک بی‌کرانگی…” . این اثر ارکسترال، در دهه‌ی شصت و بین سالهای ۶۵ و ۶۶ ساخته شده و مدتی بعد، ضبط و سپس به شکل محدودی منتشر شده بود و حال پس از گذشت سال‌ها، بازبینی و بازنشر شده است. به رغم اینکه نام سمفونی بر این اثر گذاشته نشده و در جلد آلبوم نیز این عنوان بکار ‌نرفته است‌، ولی این آلبوم در حقیقت یک سمفونی کامل در چهار موومان است که به ترتیب «کوه‌ها»، «رودها»، «دشت‌ها» و «و اینک بی‌کرانگی…» نامگذاری شده‌اند.
مارک مینکووسکی رهبر فرانسوی اپرا (II)

مارک مینکووسکی رهبر فرانسوی اپرا (II)

مارک مینکووسکی در پائیز ۲۰۰۶ به همراه گروه موسیقیدانان لوور به اروپا سفر کرد، در آنجا دوازده سمفونی لندن از هایدن را اجرا کرد، همچنین با اجرای دو سمفونی آخر موزار (شماره ۴۰ و ۴۱) سفری به آمریکای جنوبی کرد. علاوه بر آثار بتهوون، شوبرت و فلیکس مندلسون و برامس، او خود را وقف آثار آهنگسازان بزرگ فرانسوی نیز کرد همچون؛ برلیوز (Berlioz)، بیزه (Georges Bizet)، شوسن (Chausson)، فرانک (Franck)، دبوسی (Debussy)، فوره (Fauré)، روسل (Roussel)، فرانسیس پولنک (Francis Poulenc)، ژریف (Greif) و لیلی بولانگر (Lili Boulanger).