گفتگو با زوکرمن (I)

پینچاس زوکرمن
پینچاس زوکرمن
مصاحبه با پینچاس زوکرمن (Pinchas Zukerman) یکی از بزرگترین موسیقیدان ها که برای خلق نسل جدیدی از نابغه ها تلاش می کند. او هم چنین درباره برقراری صلح در خاورمیانه نیز نظراتی دارد. (مصاحبه توسط جنی فریزر، ۲۹ ژانویه ۲۰۰۹)

درست است که زوکرمن تازه شصت ساله شده اما این نوازنده بین المللی در اعماق وجودش همچنان همان نوازنده مشتاقِ آتش افروزیست که مخاطبان در تمام نقاط دنیا از سال ۱۹۶۱، پس از اولین اجرایش به عنوان یک ویولونیست نابغه، شناخته اند و تحسین می کنند. او اکنون دارد لندن را نیز از این شور و اشتیاق بهره مند می کند.

او به درخواست تمامی نوازندگان ارکستر فیلارمونیک سلطنتی به عنوان رهبر میهمان اصلی مشغول به کار شده است و برای زوکرمن که متولد اسرائیل است، این یک بازگشت محسوب می شود؛ او اولین رهبری خود را سی و پنج سال پیش با ارکستر مجلسی انگلیس انجام داد.

گفتگو با زوکرمن بسیار سرگرم کننده است، مثل این است که اول او را کوک و سپس رهایش می کنی! زوکرمن از سال ۱۹۹۸ مدیر موسیقی ارکستر مرکز هنرهای ملی کاناد است.

زوکرمن طی مصاحبه در منزلش در اتاوا بیان کرد که شدیدا به دو چیز علاقه مند است: موسیقی و آموختن. او امیدوار است که بتواند از موقعیتش در ارکستر فیلارمونیک لندن برای ارتقاء هر دو استفاده کند.

«پیوستن به ارکستر فیلارمونیک سلطنتی باعث خوشحالی و افتخار من است و از جهتی مثل این است که دارم به خانه ام بر می گردم. من در اوایل دهه هفتاد نیمی از سال را در لندن می گذراندم. پس آنجا برایم قلمرو آشنایی است. اما من شاهد تغییرات انگلیس بوده ام و فکر می کنم که امروز موسیقی دوباره به بخش مهمی از آنچه مردم در زندگی به دنبالش هستند تبدیل شده است.»

«…و من بسیار خرسندم که در آن (موسیقی) مشارکت دارم. در ارکستر [فیلارمونیک سلطنتی]، روشنفکران و موسیقیدانان انگلیسی و خارجی حضور دارند که ترکیب موسیقایی شگفت انگیزی را به وجود آورده است… خیلی خوب است، به گونه ای احساس می کنم کامل شده ام. نمی توانم نوازنده ها و نحوه نمایان شدن ضربان ارکستر را به طوری که شایسته آنهاست توصیف کنم».

رهبر میهمان به چه معناست؟ زوکرمن یکی از خنده های مخصوص خودش را سر می دهد. «یعنی من یک میهمان هستم! یعنی اینکه آن ها به من شام نمی دهند… البته آن ها قطعا به من شام می دهند!» زوکرمن برای شفاف کردن این مسئله، در ادامه می گوید که نظر او درباره رهبر میهمان اصلی بودن با نظر دیگر نوازنده ها متفاوت است.

زوکرمن مصمم است تا با توسعه فعالیت های آموزشی، نشانی از خود بر ارکستر فیلارمونیک بر جای بگذارد و او اقرار می کند که عمیقا از تجربه های خودش به عنوان یک نوجوان نابغه ناراضی در دهه شصت نیویورک بهره می گیرد.

پدر و مادر زوکرمن هر دو اهل موسیقی و از بازماندگان هولوکاست بودند؛ او اولین بار در تل آویو بود که توسط آیزاک استرن (Isaac Stern)، ویولونیست، و پابلو کاسالز (Pablo Casals)، نوازنده ویولونسل، به عنوان نوازنده با استعداد جوان انتخاب شد. استرن هماهنگی های لازم را برای تحصیل زوکرمن چهارده ساله در دانشگاه موسیقی جولیارد انجام داد. زوکرمن خود اقرار می کند که یک دانشجوی ایده آل نبود و معمولا از کلاس هایش جیم می شد تا اطراف منهتن پرسه بزند!

4 دیدگاه

 • arian
  ارسال شده در دی ۷, ۱۳۸۹ در ۱:۰۹ ب.ظ

  aliye.dametun besyar garm

 • هدی
  ارسال شده در دی ۲۷, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۶ ب.ظ

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون واقعاً عالیه.
  یه سؤال داشتم اونم این بود که من ۲۳ ساله هستم و تازگی شروع به ویلن زدن کردم.البته هیچ اشنایی قبلی با موسیقی نداشتم. می خواستم بدونم یادگیری موسیقی برای من دیره؟ یا اینکه هنوزم امیدی هست.
  ممنون از لطفتون

 • بابک و لی پور
  ارسال شده در اسفند ۱۴, ۱۳۸۹ در ۸:۲۳ ب.ظ

  برای خلق نسل جدیدی از نابغه ها تلاش کردن!…
  به عنوان رهبر میهمان اصلی مشغول به کار شده است !

  در متن ۲ جا دیدم که (…) گذاشته اید، اگر منظور خلاصه کردن است، فکر می کنم جاهای دیگری هم می توان خلاصه نویسی کرد. چطور می توان برای خلق نسل جدیدی از نوابغ تلاش کرد؟ عبارت انگلیسی دقیقا چه بوده؟
  رهبر میهمان و رهبر اصلی هر دو تعریفی مربوط به خود دارند؛ اما مراد از رهبر میهمان اصلی چیست؟

 • ارسال شده در اسفند ۱۵, ۱۳۸۹ در ۲:۵۷ ق.ظ

  در مورد سئوال اول منظور روشن است که تربیت نوابغی است که زیر نظر ایشان کار میکنند.
  رهبر میهمان اصلی هم نباید برای شما عجیب باشد بسیاری از رهبران میهمان همکاری مستمر با یک ارکستر دارند ولی رهبر دائم نیستند. میتوانید به بیوگرافی یک رهبر آشنا به نام کریستین داووید مراجعه کنید که به عنوان رهبر دائم میهمان با ارکستر دو شهر اروپایی همکاری داشت.
  برای سئوال آخر میتوانید از لینک مطلب استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید:

از روزهای گذشته…

U2 ، موفق ترین برنده گرمی

U2 ، موفق ترین برنده گرمی

با وجود آنکه ماریا کری (Mariah Cary) بیشتر توجه قبل از مراسم اهدای جوایز گرمی (Grammy) را بخود اختصاص داده بود، اما این گروه U2 بود که توانست شب چهارشنبه پنج جایزه از جمله دو جایزه برای بهترین آلبوم سال یک جایزه برای بهترین آهنگ سال را نصیب خود کند.
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (III)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (III)

حسین مهرانی، در دیاگرام‌هایی که به تلخیص برای توضیح ساختار دانگی دو گوشه‌ی راک و سفیر (صفیر) راک ترسیم کرده، به اکثر دانگ‌های مورد اشاره در این سلسله گوشه‌ها اشاره کرده است (مهرانی ۱۳۸۹: ۳۷۹). نکات زیر در مورد تحلیل وی حائز توجه است:
«نیاز به کمالگرایی داریم» (V)

«نیاز به کمالگرایی داریم» (V)

به عقیده من استقبال از موسیقی کلاسیک ایرانی در ایران زیاد است و می شود گفت این نسبتِ جمعیتِ علاقمند، از بسیاری از کشور های پیشرفته جهان هم بیشتر است (نسبت به موسیقی کلاسیک همان کشورها، چه با استیل ملی شان چه با استیل غربی) اما مشکل ما کم کیفیت بودن آثار جدید است؛ همین نقصان باعث شده که اهالی موسیقی کلاسیک ایران شنوندگان را فراری بدهند!
آموزش موسیقی حافظه کودکان را تقویت میکند

آموزش موسیقی حافظه کودکان را تقویت میکند

والدینی که برای آموزش موسیقی کودکان خود پول و وقت صرف میکنند نتایج بسیار مثبتی در آینده خواهند دید. نتیجه یک تحقیق در کانادا بیانگر این است که افرادی که در خردسالی آموزش موسیقی می بینند نسبت به همسالان خود از حافظه بهتری برخوردار هستند. تحقیقات در این زمینه نشان می دهد کودکانی که در طی یکسال آموزش موسیقی دیده بودند در تست حافظه عملکرد بهتری در مقایسه با سایر کودکان از خود بروز دادند.
گفتگو با حسین علیشاپور (III)

گفتگو با حسین علیشاپور (III)

ما باید این را انجام بدهیم تا بفهمیم چه چیزی بهتر جواب می دهد. سرفصل های تعیین شده در دانشگاه چه چیزهایی است و به درد چه کسانی می خورد؟ چطور به درد دانشجویان خواهد خورد؟‌ البته این اتفاق تا حدی در مورد سازهایی مثل تار، سه تار و غیره رخ داده. شاید به این دلیل باشد که آواز از نظر نوع اجرا و تنوع در دیدگاه ها و مسائل دیگر با ساز متفاوت است.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XV)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XV)

البته هنوز خطرها در کمین اند: روح جرونتیوس صداهای خوفناک دیو ها را که همراه با خنده هایی هجوآمیز اند به وضوح می شنود. وقتی که دیو ها میگذرند، روح در می یابد که او تنها صدای آنها را شنیده و خود آنها را ندیده است. آیا او قادر به دیدن خدا خواهد بود؟ فرشته می گوید که روح می تواند خدا را ببیند اما اخطار می دهد که شعله های عشق ِ جاویدان او را برای همیشه خواهد سوزاند.
چند تصویر از حضور نوازندگان در شهر تهران: ایستگاه‌های مترو (III)

چند تصویر از حضور نوازندگان در شهر تهران: ایستگاه‌های مترو (III)

ایستگاه قیطریه: ماجرای نوازندگان ایستگاه قیطریه هم در نوع خود جالب است. خودبسندگی و سیستم کمابیش پیچیدهٔ نوازندگان این نقطهٔ شهر تهران تا آن‌جا پیش رفته بود که نوازنده‌ها، که به‌ندرت یک‌نفر بودند، گاه در نوبت می‌ماندند و بین خودشان وقت تعیین می‌کردند. این‌جا برخلاف متروی انقلاب نوازنده‌ها تنها قطعات بسیار شناخته‌شده را اجرا نمی‌کردند و به‌هیچ‌وجه به سبک‌هایی خاص محدود نبودند. از سه سال پیش که رفت‌و‌آمدم به این ایستگاه شروع شد، چندوچون این اجراها تفاوت‌های زیادی کرده است. اوّلین آن‌ها معمولاً دو نوازندهٔ گیتار بودند که بیرون فضای ایستگاه می‌ایستادند.
کنسرت شجریان علیزاده و کلهر در تهران

کنسرت شجریان علیزاده و کلهر در تهران

این روزها خبر کنسرت محمد رضا شجریان به همراه گروهی متشکل از حسین علیزاده، کیهان کلهر و همایون شجریان در جامعه موسیقی شنیده میشود و گروههای زیادی از علاقمندان موسیقی با مراجعه به سایت های موسیقی تقاضای بلیط این برنامه را دارند. پیشتر حمیدرضا نوربخش مکان پیش فروش بلیط این برنامه را سایت شرکت “دل آواز” معرفی کرده بود. پیامی که در پایین مشاهده میکنید توسط شرکت دل آواز اعلام شده:
از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (IV)

از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (IV)

مقاله‌ای با امضای‌ “ماهان‌” عنوان «اندیشه‌ها» را بر پیشانی دارد و حاوی حرف‌ها و نظراتی است پراکنده دربارهء مسائل روز مربوط به موسیقی و جامعهء موسیقی ایران. در نیمهء دوّم این شماره، دو مقاله نیز دربارهء موسیقی و فرهنگ جهانی آمده است: یکی با عنوان«توسعه و بسط رقص، »از فرخ شادان و دیگری با عنوان «گوته و موسیقیدان‌های عصر او»از دکتر محمود اعتماد. دو صفحه حاوی نقدهای سردستی طنزآمیز دربارهء رفتارها و گفتارهای‌ دست‌اندرکاران موسیقی، بخش مقالات مجله را به پایان می‌برد. در بخش‌ جداگانه‌ای از همین شماره با عنوان‌ “تصنیف‌های روز”، یک آهنگ روز غربی، گل کوچک (Le Petit fleur) آمده است و چهار ترانهء تازه از ویگن، دلکش، مرضیه‌ و پروین. آهنگ ترانه‌ها با خط زیبائی‌”نت‌”شده است تا استفاده از آن‌ها برای‌ هنرجویان و آشنایان با موسیقی، آسان‌تر باشد.
زندگی کرد، سختی کشید و …

زندگی کرد، سختی کشید و …

تحلیلگران موسیقی در رابطه با شوبرت می گویند “زندگی کرد، سختی کشید و مرد”. ظاهرآ او آنقدر در زندگی درگیر گرفتاری و رنج بود که طعم خوشبختی را هرگز نچشید و شاید هیچوقت خود متوجه رنج و محنتی که می کشید نبود.