حنانه: هارمونی مدال ایرانی باید از بطن این موسیقی درآید

امیر آهنگ و امیرعلی حنانه
امیر آهنگ و امیرعلی حنانه
عده دیگری هم اعتقاد دارند، نقش هارمونی در اصالت موسیقی ایران بی معناست و هارمونی تونال که بر اساس قوانین فیزیک و اکوستیک پایه گذاری شده پدیده علمی و جهانیست و در یک اثر ایرانی، اصالت را در استفاده از ملودی های مدال ایران (اعم از دستگاهی) و اجرای آن توسط ارکستر سمفونیک با ترکیبی از سازهای عمدتا مضرابی ایرانی که به این ارکستر اضافه شده اند، به عنوان موسیقی ملی ایران و توسط ارکستر ملی جوابگوی این موسیقی می دانند نظر شما در این رابطه چیست؟
خوب آقای آهنگ، به نظرم شما می خواهید من را یک نفره با هزاران هنرمندی که به این صورت کار می کنند، به جان هم بیاندازید! اول باید بگویم که هارمونی به خودی خود علم بازی اصوات است، به همین سبب هر جا که بازی صورت بگیرد، در آنجا قوانین فیزیکی حاکم است، پس هارمونی که من کار می کنم نیز دارای قوانین فیزیکی خاص خودش است و منطق خود را دارد.

دوم، آنان آزادند هر کاری که می خواهند بکنند ولی آنها هم پیشرفت بزرگی نکردند و آثارشان خالی و فاقد زیبایی شناسی است، نکند گوش آنها فواصل دیگری جز فواصل “تیرس” را نمی پذیرد؟! این در حالیست که در جهان امروز استقلال نت ها، به هنرمند اجازه می دهد، آکورد خود را با منطقی که پشت آن وجود دارد، هر جور که بخواهد بسازد ولی بد صدا نشود.

این در حالیست که هارمونی تونال بکار رفته در آثار این اساتید، لطمه زیادی به موسیقی ملی ایران می زند و باعث می شود اصالت مد ایرانی لطمه ببیند. نباید سازهای ایرانی را در کنار سازهای ارکستر سمفونیک چیدمان کرد زیرا تلفیقی در اینجا صورت نمی گیرد، تلفیق جایگاه بالاتری دارد. موسیقی مدال ایران را اگر با موسیقی سیاهان آفریقا بتوان بدون دخالت سازها برای یک ارکستر یا یک گروه الکترونیک تنظیم کرد، در اینجا تلفیق صورت گرفته است.

نه سازهای ما و نه سازهای آنان بلکه ساز سومی که مال ما نیست در اینجا مفهوم تلفیق مشخص می شود. نه، عزیزان اینان نمی توانند ادعا کنند که تلفیقی صورت داده اند و موسیقی ملی ایرانی را دارند نشان می دهند، چنین کاری مانند آن می ماند که وسیله سنتی ایرانی را مانند درشکه را در کنار اتومبیل بی- ام- و متجددی قرار بدهیم و بگوییم تلفیق صورت داده ایم، به به ببینید چه قشنگ است! حاصل این تلفیق چیست؟ هیچی، پس در تلفیق باید چیز سومی بوجود بیاید.

ما می توانیم موسیقی مدال ایران را بر مبنای هارمونی مدالی که از بطن مدهای خودمان استخرج شده تنظیم کنیم و رنگ آمیزی جدیدی در اینجا به وجود آوریم و در اینجا می توانیم از آرانژمان ارکسترال یا الکترونیک که مختص به جهان امروز است را برای کارمان استفاده کنیم. پس طرحی که با رنگ آمیزی مطابق منطقه خودش طراحی شده باشد، زیباتر از طرحی است که در آن رنگ های مناطق دیگر دخالت دارند و در آن تضادها به وضوح مشخص است. جهان امروز، جهان استقلال نت ها و دنیای اصوات است.

4 دیدگاه

 • محمد تشکری
  ارسال شده در آذر ۱۶, ۱۳۹۰ در ۶:۳۳ ب.ظ

  be nazare man az jahati hagh ba aghaye hanane ast va ishan dorost miguyand masalan harmony zoj ke az ostade alighad aghaye hanane ast mantegh khase khod ra darad ke faghat jkasani mitavanand nazar dahand ke motekhases hastand vali az jahati ham musighi irani az jahati ke aghaye hadidi ham be an eshare kard dar masire pishraft seire nozuli darad ke in baraye makhob nist az tanha asatide be nam ke musighi iran vaghean madyune anhast aghayan fakhredini fereidune naseri bva ostad morteza hananeh ast vagarna musighi iran bad az in asatid seire nozuli dashte dar hali ke musighi classic va gharbi har ruz dar hale takamol ast va musighi ma ba inke dar khake khodeman ast tarafdarane mahdudi darad dar hali ke musighi haye zir zamini be marateb tarafdaranash bishtar ast

 • amir ali hannaneh
  ارسال شده در آذر ۲۰, ۱۳۹۰ در ۲:۱۱ ب.ظ

  حالا وقت آن رسده که در این زمینه تحقیق و فرهنگ سازی بشود و ببینیم چرا جوان ایرانی به موسیقی زیر زمینی رو می آورد.نکته جالبی است شاید به دلیل رکود و نبود آستتیک کفی است که باید در موسیقی ایران باشد و جوان ایرانی ناخودآگاه برای فرار از این رکود که در موسیقی سنتی ما وجود دارد به موسیقی زیر زمینی کشیده میشود.پس ما نیازمند موسیقی جدیدی هستیم که هم ایرانی باشد هم در آن شکوفایی جای رکود را بگیرد.صداهای جدید را میشود ساخت و نیاز به ساختن ساز نیست باید فکر اساسی کرد.من در این زمینه کار کرده ام که در آینده در مورد آن سخن خواهم گفت.

 • مهدی عابدینی
  ارسال شده در شهریور ۲۲, ۱۳۹۵ در ۵:۳۹ ب.ظ

  آیا در مورد هارمونی زوج کتابی به طبع رسیده است ؟یک نفر علاقمند موسیقی جدی و هنری که بخواهد یاد بگیرد باید نزد فرزند یا شاگردان استاد حنانه برود؟من میخواستم در مورد شیوه استاد فخرالدینی اطلاع پیدا کنم و کتاب هارمونی ایرانی ایشان را تهیه کردم.مستدل و کامل نظراتشان منعکس بود.دز مورد هارمونی زوج کتابی چاپ شده ؟

 • مجید سوهانی
  ارسال شده در اسفند ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱:۲۳ ق.ظ

  جناب آقای عابدینی در این زمینه شما بروید نزد جناب آقای امیر آهنگ و یا امیر علی حنانه شاگردی کنید.
  در حال حاضر فقط این دو نفر هستند که هارمونی زوج را بلدند و کس دیگری بلد نیست

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

درباره‌ی پتریس وسکس (V)

درباره‌ی پتریس وسکس (V)

در دهه‌ی ۱۹۸۰ در موسیقی او تغییراتی پدید آمد. او ابتدا روی ساخت قطعات سازی بر اساس ژانرهای متفاوت تمرکز کرد. توجه او به ژانرهای دیگری به غیر از ژانر کلاسیک موجب جذاب‌تر شدن قطعاتش شد. او در این راستا کوارتت زهی خود را با نام آهنگ‌های تابستانی، دو سونات برای سولو کنترباس (Sonata Per Contrabasso Solo 1986) و سونات بهاربرای سیکستت ویولن (Spring Sonata For Sextet 1989) همچنین کنسرتوهای متعددی را مانند کانتوس اِد پیسم (Cantos Ed Pacem)، کنسرتو برای ارگ (Concerto Per Organ 1984) و کنسرتو برای انگلیش هورن و ارکستر نوشت. میل شخصی‌اش در استفاده از موسیقی‌های سازی محلی لتونی سبب به وجود آمدن ژانری آزاد در فرم‌های سونات، سمفونی و کوارتت زهی با بافتی آوازین همراه با تصویر سازی است.
سلطانی: دولت مسئول حمایت از هنر پیشرو است

سلطانی: دولت مسئول حمایت از هنر پیشرو است

این جا موسیقی آوانگارد و پیشرو جایگاهِ چندانی ندارد؛ بیشتر موسیقی هایی اصطلاحاً ترگل وَرگل و رمانتیزمِ دِمُده و یا موسیقی هایی که آمیخته به شعارهای لوس باشند ( استفاده از شعار قطعاً در جایگاه خود زیبایی و صلابت خود را خواهد داشت) و الزاماً هم همراه خواننده مورد توجه قرار می گیرد. اگر این خواننده، تلویزیون و یا سینمای دست چندم را هم به قدوم خودش مزین کرده باشد، دیگر واویلاست.
آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XIX)

آسیب شناسیِ کاربرد نت در موسیقی کلاسیک ایرانی (XIX)

همواره باید شناخت ذهن مان را از قطعه رشد دهیم. وجود یک درک کلی از آهنگ، زمینه را برای ارائه اجرایی یکدست که در آن روحیات و نظرات نوازنده متجلی است، فراهم می کند.
متن سخنرانی دبیر دومین جشنواره سایت ها و وبلاگهای موسیقی

متن سخنرانی دبیر دومین جشنواره سایت ها و وبلاگهای موسیقی

بیست و پنجم اردیبهشت اولین نشست هیات برگزاری دومین جشنواره سایتها و وبلاگهای موسیقی بود، پس از حدود ۲۰ جلسه نشست در محل خانه موسیقی امروز به منزل گاه پایانی رسیده ایم. ۲۶ مرداد ماه امسال فراخوان جشنواره با تغییری نسبت به سال گذشته به انتشار رسید. یک رشته جدید به مسابقات جشنواره اضافه شده بود، رشته خبر. هیات برگزاری جشنواره که دو خبرنگار با سابقه را در ترکیب خود داشت، با اعلام اضافه شدن این بخش به جشنواره تصمیم گرفت، با ارائه استانداردهایی در زمینه تولید و نشر خبر، وضعیت اخبار موسیقی را تا حد توان سامان دهی کند.
ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (V)

ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (V)

حساسیت ارتعاش یک صفحه مرتعش شده را می توان در آزمایشگاه آکوستیک با روشهای پیشرفته Jansson و Alonso اندازه گیری کرد (تصویر ۹-۱). برای این کار صفحه مورد نظر بوسیله نوارهای لاستیکی آویزان می شود و بر روی آن محرک و اندازه گیر صوت نصب می گردد. با تغییر دادن فرکانس به آرامی، حساسیت ارتعاشی بدست می آید و در همین حال نتیجه میدان (وسعت) ارتعاش اندازه گیری می شود.
موسیقی منبع الهام نابغه بزرگ فیزیک

موسیقی منبع الهام نابغه بزرگ فیزیک

در سال ۲۰۰۵ مقارن با صدمین سالگرد قانون E=mc2، نشست ها و کنسرت های بسیاری در این زمینه برگزار شد و مقالات بسیاری در ارتباط با آلبرت انیشتین ارائه گردید. همچنین در ژانویه سال ۲۰۰۶ مراسم مشابهی به منظور بزرگداشت ولفگانگ آمادئوس موتزارت، یکی دیگر از نوابغ جهان، برگزار شد.
فریادی میهن پرستانه! (II)

فریادی میهن پرستانه! (II)

پس از آن تم رود را که حالتی آوازگونه و پیوسته دارد، در تونالیته می مینور میشنویم که به وسیله ویولون ها اجرا شده و سازهای بم زهی آنها را همراهی میکنند. این تم که حرکتی کمانی دارد، همچون انسانی که باری سنگین به دوش میکشد آغاز شده و جریان میابد. گویی هنگام گذر از شهر تمامی خاطرات خوب و بد گذشته برایش زنده شده و آنها را به یاد می آورد. نوایی حزن انگیز که حسی از امید در آن قابل شنیدن است.
عمر فاروق، موسیقیدان ترک (III)

عمر فاروق، موسیقیدان ترک (III)

فاروق پس از اینکه در ترکیه به خوبی شناخته شد تورهای کنسرتی را در اروپا و استرالیا برگزار کرد. او در سال ۱۹۷۱ یعنی در بیست سالگی اولین تور کوتاه مدتش را با یک آنسامبل کلاسیک/فولک ترک در ایالات متحده اجرا کرد. درخت شکیبایی او در حال در آوردن یک شاخه غیر عادی بود.
Richard William Wright II

Richard William Wright II

یک سال بعد پینک فلوید آلبوم More و Ummagumma را تهیه کرد. گروه تصمیم گرفت که در آلبوم دوم بسیار آزاد و بصورت زنده کار کند، آلبوم چهار قسمت داشت و هر قسمت توسط یک نفر ضبط شد. سهم ریچارد رایت از این آلبوم چهار قسمت بود که Sysyphus نام یکی از مشاهیر افسانه ای یونان نام گرفت.
راجع به فاصله میان بخش های صدایی

راجع به فاصله میان بخش های صدایی

در مطالعه هارمونی معمولا” چهار قسمت صدایی مورد استفاده قرار میگیرد، بنام های سوپرانو، آلتو، تنور و باس. شکل مقابل تقسیم بندی تقریبی این چهار بخش را نمایش میدهد. اگرچه می توان در تقسیم بندی و استفاده این بخشها از رنج کامل صوتی هر قسمت استفاده کرد اما بهتر آن است که از نتهای مرزی خیلی استفاده نکنیم و در صورت لزوم، فقط برای زیبایی ملودی حرکت های کوچکی روی آنها داشته باشیم و هرگز این نت های مرزی را به تاخیر یا پدال نیندازیم.