رپ، موسیقی یا پدیده اجتماعی

تفاوتی نمی کند در آمریکا باشید یا در اروپا و ایران، امروزه چنین چهره هایی را به راحتی می توان در خیابانهای هر شهر و کشوری مشاهده کرد.
تفاوتی نمی کند در آمریکا باشید یا در اروپا و ایران، امروزه چنین چهره هایی را به راحتی می توان در خیابانهای هر شهر و کشوری مشاهده کرد.
«رپ (Rap) سبکی از موسیقی با کلام امروزی است که در آن خواننده عبارات و کلمات – موزون – را بصورت ریتمیک به همراه موسیقی ساده ای بیان می کند. یک خواننده رپ ممکن است آنچنان مهارتی در خواندن ریتمیک داشته باشد که حتی بدون نیاز به موسیقی زمینه بتوان احساس اجرای موسیقی را به شنونده منتقل کند.»

«ضرب میزان این موسیقی در بیشتر موارد ۴/۴ بوده و ریشه آن به سبکهای موسیقی ای چون سول (Soul) و فانک (Funk) باز می گردد که تکیه بر تکرار تم برای مدت طولانی دارند.»

«جیمز براون (James Brown) از جمله خواننده های بزرگ سبک سول (Soul) در دهه های ۶۰ و ۷۰ بود که در مواردی میان کارهای خود اقدام به صحبت کردن ریتمیک می نمود. با نگاهی به کارهای او به شباهت های زیاد میان موسیقی رپ و روشهایی که او برای خواند ترانه اختیار می کرد، پی خواهیم برد.»

مواردی که در بالا مطرح شد، قسمتهایی از تعاریف ویکی پدیا برای رپ بود، در این سایت از رپ بعنوان یک «سبک موسیقی پاپ» یاد شده است.

نفوذ رپ در فرهنگ کشورها
خوب یا بد باید پذیرفت که این سبک از موسیقی (نا گفته نماند که هرچه سبک کاری محافل هنری به سبکهای کلاسیک نزدیکتر می شود، تمایل کمتری در استفاده از لغت موسیقی برای رپ بوجود می آید) که مخلوق جوانان سیاه پوست آمریکایی است، آنچنان نفوذی در میان جوانان دنیا داشته که حتی توانسته از مرزهای فرهنگی کشور ما را نیز عبور کند و جایگاهی را برای خود در این گستره فرهنگ و تمدن پیدا نماید.

امروزه شما به راحتی می توانید شاهد اجرای این نوع از موسیقی به زبان فارسی آنهم از شبکه های رسمی رادیو و تلویزیون ایران باشید. این موضوع نشان دهنده آن است که مسئولین فرهنگی کشور خواسته یا ناخواسته در حال ترویج رپ هستند و یا به دلیل نفوذ رسانه ها و… عملآ امکان جلوگیری از ترویج آن وجود ندارد و رسانه های ما مجبور هستند به این نیاز پاسخ دهند. (دقت کنید راجع به مثبت یا منفی بودن این سبک از موسیقی بحث نمی کنیم.)

آیا رپ موسیقی است؟
اگر شاخص های اصلی هر قطعه موسیقی را طبق عادت، ملودی، هارمونی و ریتم در نظر بگیریم، باید بسیار ملاحظه کار – به سمت رپ – باشیم که آنرا را نوعی از موسیقی بنامیم. چرا که به غیر از مشخصه ریتمیک، رپ در ارائه ملودی و خصوصآ هارمونی نقطه ضعف های بسیاری دارد.

موضوع هارمونی را کنار بگذارید چرا که این شاخص در رپ فرسنگ ها از آنچه ما آنرا هارمونی می نامیم بدور است. بیایید خیلی ساده یکی از نغمه های محلی یا آشنای قدیمی ایرانی را زمزمه کنید و آنرا با یک قطعه رپ بدون موسیقی مقایسه کنید.

به وضوح به تفاوت بسیار زیادی میان ملودی های آنها پی خواهید برد، ملودی رپ فراز و نشیب ندار، در طول اجرا کلایمکس (Climax) خاصی در آن مشاهده نمی شود، معمولآ حول و حوش خط صاف با حاشیه کوتاه حرکت می کند و…، می بینید که حتی در زمینه ارائه ملودی، رپ نمی تواند مصادق تعاریف جاری ما از ملودی در موسیقی باشد.

بنابراین بنظر می رسد اگر بخواهیم رپ را در زمره انواع سبکهای موسیقی قلمداد کنیم باید بسیار سخاوتمندانه به تحلیل شاخص های موسیقی در رپ بپردازیم و یا اصلآ نسبت به تعریف مجدد شاخصهای ملودی و هارمونی به گونه ای که رپ در آن بگنجد، اقدام کنیم.

بازگشت به عقب !
اولین المان موسیقی که توجه بشر را به خود جلب کرد ریتم بود، پس از آن ملودی و پس از مدتها با پیشرفت فیزیک و بالا رفتن بیشتر آگاهی موسیقیدانان (کمتر از ۵۰۰ سال اخیر) هارمونی به عنوان یک علم جایگاه خود را در موسیقی پیدا کرد. حال سئوال اینجاست که اگر رپ تاکید بر ریتم دارد و نوعی موسیقی محسوب می شود آیا اینگونه نیست که نوعی حرکت به عقب در این سبک از موسیقی صورت گرفته است؟

در واقع برخی از موسیقیدانان متعصب و علاقمند به سبکهای جدی – با کمی اغراق – ظهور رپ در عرصه موسیقی را معادل بازگشت به دوران عصر حجر می دانند.

نتیجه یک تحقیق اجتماعی
در حال مطالعه راجع به رپ بودم که در یکی از صفحات سایت psychologytoday.com به نتیجه یک تحقیق برخورد کردم، در این صفحه آمده بود که:

«نتیجه مطالعات و بررسی های انجام شده در کانادا بر روی ۳۵۰ دختر و پسر جوان نشان می دهد، دسته ای از آنها که به موسیقی رپ گوش می دادند در مقابل با دیگران که به موسیقی های ملایمتر علاقه داشتند، زمینه بیشتری برای استفاده از مواد مخدر و داروها، جنایت و اوباش گری در خیابان و… از خود نشان می دادند.»

کلامی نامناسب
نکته ای که متاسفانه جایگاه این سبک – موسیقی – را از دیگر سبکهای موسیقی امروزی متمایز می کند و به بیان صریح تر باعث نزول ارزش آن می شود، موضوعات خشن و ناهنجار ترانه های رپ و استفاده مکرر از لغات و اصطلاحات بدور از ادب در کلام بسیاری از نسخه های خارجی ترانه های رپ است.

این موضوع آنقدر بزرگ شده است که عملآ باعث جبهه گیری بسیاری از والدین در مقابل علاقمندی فرزندانشان به رپ شده است. در این میان مشاهده فیلم های سینمایی که در آن اغلب چهره های منفی و ناهنجار از جمله طرفداران موسیقی و فرهنگ رپ هستند، باعث شده تا طرفداران این سبک – موسیقی – اغلب با اینگونه افراد مقایسه شوند.

جایگاه کنونی رپ
حدود ۲۵ سال از عمر رپ می گذرد و امروز شاهد آن هستیم که این سبک – موسیقی – در بسیاری از فیلم ها، سریالهای تلویزیونی و برنامه های رادیویی ساخته همه کشورها اجرا و استفاده می شود. آنها که خود را طرفدار پر و پا قرص رپ می دانند از فرهنگ خاصی برای پوشیدن لباس یا آرایش ظاهری استفاده می کنند، ظاهری که لزومآ نمی توان برای فرهنگ های مختلف پسندیده محسوب شود. (حتی در ایران نیز در برخی از سریال افرادی با مشخصه های ظاهری رپ گونه ایفای نقش می کنند.)

شاید بتوان رپ را بیشتر صدای دسته بزرگی از نسل جدید دانست تا سبکی از موسیقی، صدایی که می تواند تظاهر سیاسی، جنبه های مثبت و منفی اجتماعی و… داشته باشد.

رپ می تواند برای جوانان علاقمند و فعال پول ساز نیز باشد، چرا که مدتهاست ترانه های رپ در رده های بالا جداول موسیقی آمریکا و اروپا قرار دارند و گروه های رپ جزو پر طرفدارترین گروه های موسیقی هستند.

بنابراین به عنوان یک جمع بندی شاید بهتر باشد رپ را بجای آنکه سبک خاصی از موسیقی بنامیم، از آن به عنوان یک حرکت اجتماعی که با هنر آمیخته شده است نام ببریم.

125 دیدگاه

 • ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۸۵ در ۷:۲۵ ب.ظ

  kheili estefade kardaam,vali man hanuz ham nemidunam chera rap portarafdare!…va aya vaghan be mellat un lezzate khasse musighi ro mide yaa ye no kelas!!! mahsub mishe!

 • پندار
  ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۸۵ در ۸:۱۷ ب.ظ

  من هم همین نظر بالا را دارم!

 • ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۸۵ در ۹:۲۵ ب.ظ

  من با این نظر که رپ بازگشت به عقب است موافقم.انسان در همه زمینه ها پسرفت داشته منجمله موسیقی

 • سلما
  ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۴۵ ب.ظ

  متاسفانه شما ها اصلآ نمی دونید رپ چی هست. رپ موسیقی هست که راحت هر جوونی می تونه بدون صرف وقت برای یادگیری ساز و … از اون استفاده کنه و به خلق هنر بپردازه، این حرفها چیه می زنید.

 • سلما
  ارسال شده در خرداد ۱۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۴۷ ب.ظ

  یادم رفت جواب roshan رو بدم؛ برای این طرفدار زیاد داره که زبان نسل جدیده و نسل جدید راحت باهاش ارتباط برقرا می کنه. مطمئنم اونهایی که مخالفش هستند بیشتر آدمهای بزرگ هستن. اینهم طبیعی هست که نتونن یک چیز جدید رو تحمل کنن.

 • ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۵ در ۵:۱۵ ق.ظ

  I’m agree With Selma, because we haven’t reversion in any part of the creation. It’s only repeatation of what’s old, with any cause.

  You can not, disclude the rap music, because it hasn’t harmony or melody. Even, you know, there are some types of music, without melody (at least without classical concept of melody) and rythm. But they are melody.

  It’s like that you disclude blanc poetry, from poem concept. But it’s poem, yet different with the “standard” that some body created for himself.

  Breaking standards is not reversion, and well or good, we have such a phenomen in our lifetime.

  I’m one the most traditionalist researchers on the persian music, but I don’t let me to judge about any type of music, that is not in my standards.

  Change your viewpoints, …

  Vitae, non scholae discimus (Seneca): We learn, for the life, not for the school

 • rolling_stones
  ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

  اگر به تاریخ شکل گیری موسیقی رپ برگردیم، سبک Funk که به نوعی پدر این موسیقی هست، برعکس رپ، بسیار ملودیک و ریتمیک هست و بعضا از سازبندی و ملودی های پیچیده ای تشکیل شده (چرا که تحت تاثیر مستقیم جز بوده)، بعدها و در اواخر دهه ۷۰ و اوایل ۸۰، سبک “هیپ هاپ” که از فانک مشتق شده بود شکل گرفت. به خصوص در شاخه ای از این موسیقی موسوم به “گانگستر هیپ هاپ”، هنوز از ملودی ها و هارمونی های پیچیده با سازهای بادی و همچنین سولوهای گیتار استفاده می شد. ریتم هیپ هاپ و رپ برای رقص بسیار مناسب هست و آهنگسازهای ابتدایی هیپ هاپ، رقصنده های ماهری هم بودند (نمونه بارزش گروه Run DMC هست که از دهه ۸۰ جزء معروفترین های هیپ هاپ بودند). رپ از این ریتم ها و با اشعار مقطع و مناسب این ریتم بهره گرفت و بعد ها با بیان صریح، بی پروا و جسورانه مشکلات اجتماعی خیلی سریع بین نسل جدید جا باز کرد.
  به نظر من خارج از بحث موسیقی بودن یا نبودن رپ، با توجه به پر رنگ بودن عنصر “ریتم” و “شعر” که باعث پر طرفدار بودنش هست، رپ یک پدیده بسیار قابل تعمق اجتماعی هست. شعار رپ (Peace) و پر طرفدار بودنش، همیشه به وضوح خط دهنده نسل جدیدی ها در شکل گیری تحرکات و هیجانات مبارزه با فقر، تبعیض و جنگ بوده.

 • ارسال شده در خرداد ۱۸, ۱۳۸۵ در ۸:۲۷ ب.ظ

  shayad ertebat ba rap dar donyaye gharb rahat bashe, vali tu iran man motmaen nistaam,hatta fek mikonam harakate badani, raghs o avazesham bara una sakhte shode, va shayd be irania nemiad!in nazare shakhsime albatte

 • farzad
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

  bebakhshid,faghat mikhastam begam ke be nazare man RAP ye padideye ejtemai hast va modate ziadi omr nemkone va az oon daste sabkaeeye ke be daste faramooshi seporde mishe, chon khodesh khodesho mahdood karde va be nazare man jaye no avari toosh kheili kame.

 • آرش
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۵ در ۴:۴۰ ب.ظ

  مطلب اینجاست که این موسیقی بیشتر متعلق به افراد زیر ۱۶ ساله و نمیشه به عنوان یک موسیقی جدی به اون نگاه کرد. چیزی که در مورد این سبک بسیار خطرناکه تبلیغ تجمل گراییست , پالتوهای پوست , گردنبندهای سنگین طلا با دندانهایی نگین کاری شده و . . . . من تعصف میخورم زمانی که میبینم سطحی ترین و پیش پا افتاده ترین گرایشات کودکان و نوجوانان عمده ترین بخش شبکه های رادیویی و تلوزیونی داخلی و خارجی را در بر گرفته .

 • ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۵ در ۵:۱۱ ب.ظ

  ببینیدوفساد در جوامع امروز(چه ایران چه امریکا)داره بالا میره.و یکی از دلایل عمده ان موسیقی امروز خصوصا موسیقی رپ است.چون این موسیقی تنها کاری که میکنه اینه که گرایشات حیوانی ادم را تحریک میکنه.اونام که در شعراشون از صلح و انسانیت و……….. دم میزنند میخوان بگن که نه.ولی اب از سرچشمه گل الوده

 • ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۸۵ در ۵:۱۸ ب.ظ

  سقراط در مقاله های خود راجع به موسیقی گفته موسیقی هم میتونه انسان رو به تعالی برسونه.هم به پستی و حیوانیت.رپ از نوع دوم است.تمام خواننده های رپ خدای انواع فسادها هستند(قاچاق و اعتیاد و…….)

 • saman
  ارسال شده در خرداد ۲۲, ۱۳۸۵ در ۷:۲۸ ق.ظ

  ممنون بررسی فنی و جالبی از این سبک بود . و متاسفانه در موسیقی همه دنبال چیزی هستند که راحت تر بشه درکش کرد و باهاش ارتباط برقرار کرد و نیاز کمتری به تمرکز و تفکر داشته باشه.

 • payman
  ارسال شده در خرداد ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱۰:۲۷ ب.ظ

  behtar mishavad be rap negahkard dar kol khub bood

 • xp raper
  ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۹ ق.ظ

  زیاد با رپرا ور نرید بد می بینید

 • فرزاد (2)
  ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۸۵ در ۹:۳۵ ب.ظ

  به نظر مـــن جنبش موسیقی رپ همان اوایل کارش ارزش داشت در صورتی که الان به گند کشیده شده است و اصلا موسیقی نیست و هر شخصی که هیچ چیز از موسیقی نمی داند و تحصیلی ندارد شروع به ساخت موسیقی رپ می کند مخصوصا در ایران که یک سری جوان بی خلاقیت که حتی نواختن یک ساز رو بلد نیستند همین کا رو می کنند و هیچ درک خاصی ازموسیقی ندارند و نکته قابل توجه این است موسیقیهایی مثل rock , Jazz,Blues را به تمسخر می گیرند!!

 • فرزاد (2)
  ارسال شده در تیر ۳, ۱۳۸۵ در ۹:۴۳ ب.ظ

  در مورد نظر سلما هم بایدبگم چه بهتر شخصی که وقت صرف کردن را برای تحصیل موسیقی نداره . اصلا نسازه و کلا کسایی که به موسیقی Rap گوش می دهند هنر شنیدن موسیقی های دیگر رو ندارند این نظر من بیشتر در مورد افرادی است که در ایران در موسیقی Rap فعالند چون واقعا کسانی مانند RZA حتی برای Jim Jarmoush موسیقی ساخته اند!!

 • wershasb
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۵ در ۵:۱۴ ب.ظ

  Shomaha Mosighiya Rapo Dark Nemikonin
  Motasefam BaRaton
  Web Site Khili Khobi Hast
  Mamnon:x

 • ارسال شده در تیر ۹, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۰ ب.ظ

  هسته ی اصلی رپ دقیقا مانند طنزه
  باید مشکلات اجتماع و … بیان بشه ولی در ایران میبینیم که رپر ها فقط در باره ی دوست دختر ها و کارای زشتی که انجام دادن میخونن کلی هم افتخار میکنن که رپرن ! اونا برای من هیچ ارزشی ندارن!

 • ehsan
  ارسال شده در تیر ۲۰, ۱۳۸۵ در ۵:۰۸ ب.ظ

  من کاملا با این که ر÷ یه حرکت اجتماعی است موافقم

  در ذمن من فکر می کنم که ر÷ موسیقی آمیخته با روانشناسی است شما اگه از ر÷ هم متنفر باشید باز هم یک کلیب امینم را تا آخر نگاه می کنید و من امیدوارم که این نوع موسیقی عمر کمی داشته باشه.
  ممنون از مطلبتون

 • memol
  ارسال شده در تیر ۲۳, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۰ ق.ظ

  موافقم

 • sheytan_rap
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱:۵۲ ق.ظ

  ba nazare hame mokhalefam. bebinid rap ye sabk e ke na ghadimi e na jadid e etefaghan bar khalafe nazar bishtare shoma etefaghan kheyli ham shad o bahal e. be gofteye yeki az doostane ma ke gofte bood rap khatarnake asllan tavajoh nakonid rap asllan khatarnak nist.
  hamatoon khoob midoonis ke rap too iran kheyli vaghte be esme persian rap dare besoorate underground kar mikone.
  doroste ke kheyli ha daran ba fosh o fasihat in sabk ro anjam midan vali bayad bedoonid ke khob shakh o shoone keshidan ham too sabke rap ye jaygahi dare vase khodesh.
  vali be onvane mesal fekr konam hamatoon hichkas =soroosh lashkari ro hamatoon khoob beshnasin.
  bishtare ahang hash dare moshkelate vatan ro matrah mikone.
  mikham begam ke age rap ro beshe too masire asliye khodesh edame dad mitoone yeki az behtarin sabk ha beshe .
  ba tashakor

 • sheytan_rap
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱:۵۹ ق.ظ

  man khodam yeki rap khoon haye khoozestani hastam ke karam o daram too malaysia pakhsh mikonam.
  esme mostaaram ham khalifeh hastesh.
  man rap mikhoonam,are rap mikhoonam
  rap o az tahe del vase zan o mard mikhoonam
  akhe chera rap? in hame sabk. mage baghiashoon hastan alak?
  akhe rap e ke harfe dele adam a ro mizane
  rap e ke too dele adama ja mizane.

 • reza
  ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۱ ق.ظ

  be nazare man rap aslan music nist va faghat makhsoose adamaye khiabooni hast`

 • ارسال شده در مرداد ۹, ۱۳۸۵ در ۱۰:۴۶ ب.ظ

  be nazareh bastegi be rapesh dareh, baazihash kheili mozakhraf va maskhareh hast, vali baazihash ham vaghean shereh. een pesareh karesh kheili khoobeh, sher khoob mineviseh be nazareh man. goosh konin kheli fargh dareh.
  baazi az ahanga belaakhareh bayad ba sabkeh khiyabooni bashehva vali sabkeh sher neveshtan kheili mohemmeh.
  http://www.poeterfan.com

 • ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۵ در ۶:۵۹ ب.ظ

  man vaghean ba sohbathaye shoma movafegham ..be nazare man hamaye in harfhaiee ke shoma zadid dorost hast .man az shoma be khatere in zahamati ke keshidid dar in site khayli mamnonam ..va hamin ja baraye shoma arezooye khoshbakhti va movafaghiyat ra daram ..mer30…….byby

 • Yasi
  ارسال شده در مرداد ۱۶, ۱۳۸۵ در ۷:۲۷ ب.ظ

  Only Linkinpark

  Aslan kasi rap Gosh nemide . ke darin dar barash bahs mikonin

  Just metal &linkinpark

  Wo0o0o0W

 • ali
  ارسال شده در مرداد ۲۲, ۱۳۸۵ در ۷:۰۱ ب.ظ

  rap yani madare kasi ro be az neshondan ba shere tond ke vagean az voojoode adam sarcheshme migire age vagean ye rapper bashi mifahmid man chi migam ye raper mikhad ke ba ye ahang tamame moshkelato bad bakhtiyeye khodesh va mardomo bege va entegad az nabarabari…………yasi u ke metall gosh midin toye iran adamaye osgol ya kheili bareshone gosh midan fekr mikonan ke mosigi yanio dado bidad klardan mesle hameye ahanghaye metal……………

 • ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۸۵ در ۱۱:۲۷ ب.ظ

  fekr konin baad harf bezanin. moosighi che rap cheh metal khoobesh hast, mozakhrafesh hast.har kasi ke begeh faghat ye sabkeh moosighi khoobeh, sad dar sad az moosighi chizi saresh nemisheh.

 • ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۰ ب.ظ

  yaasi, cheghad fekret pisheh paa oftadas. kesi rap goosh nemideh? hahaha. hala girim ke een harf ham haghighat dasht, mageh to mo moosighi ro roo hesabeh baghiyeh goosh midi?
  har chi mod basheh?hahahahahahahahaha. ?

 • NEMAN
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۵ در ۲:۰۶ ب.ظ

  dadash khodayish karet doroste may yekam az matlabeto vase webam bardashatm bebakhshid dige bedo0ne ejaze bardashatam vali khodashish karet doroste damet garm NEMAN baxe GOMNAM 0181

 • ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۸۵ در ۱۱:۳۹ ق.ظ

  رپ یک موسیقی سیاسی اجتماعی نسل نیمه جدید است که درا ن به بیان احساسات تند خود ودیگران سعی میکند به نحوی پاسخ دهد همراه بااشعار سریع وتند خوانی که خود مهرت خاص را مطلبد.

 • binam
  ارسال شده در شهریور ۱۹, ۱۳۸۵ در ۷:۵۸ ق.ظ

  man ba in harf ke rap ghadam be bazgashte kamelan mokhalefam va benazare man dar in doniaie konooni rap behtarin mosooghi hast ke mitoone baiangare ehsasate khofte too vojoode adamie.

 • touraj
  ارسال شده در شهریور ۲۵, ۱۳۸۵ در ۳:۴۶ ب.ظ

  be nazare man rap khoobe albate baraye khali kardane eddea ya gharare dava vali aksare raper ha khodeshoon hichi nistam va faghat eddea mikonan only ahura khodaye rapera

 • yare rapera
  ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۴ ب.ظ

  be nazare man RAP yeki az behtarin noe musighie chon javoona mitoonan kheyli rahat harfashuno bezanan va niaz be yad giri nadare.oonai ke ba RAP mokhalefan ye juri nazareshoono avaz konan vagarna… FAGHAT RAP

 • pantea
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۵ در ۴:۵۹ ب.ظ

  RAP yeki az por tarafdar tarin sabke moosighie nasle emruze. ba oonai ke rapo moosighie heyvooni va baraye adamaye khiabuni midunan hastam lotfan movazebe harf zadanetun bashid. shoma be nazaro aghideye kasayi ke rap gush midan va tarafdare rap hastan tohin mikonid

 • Damoon H i V
  ارسال شده در آبان ۱۴, ۱۳۸۵ در ۲:۱۹ ق.ظ

  اینکه تو هر سبک از موزیک یک سری آدمهای ناشی و بی سواد میان و یک سبک موسیقی و هنرمندای اون سبک رو میبرن زیره سئوال با اجراهای مسخرشون که اصلا بحثی نیست !!

 • دامون اچ آی وی
  ارسال شده در آبان ۱۴, ۱۳۸۵ در ۲:۲۱ ق.ظ

  کلا بحث در مورد موسیقی رپ خیلی مفصل تر از حوصله این وب سایت و نظرات این عزیزان هست .

 • دامون اچ آی وی
  ارسال شده در آبان ۱۴, ۱۳۸۵ در ۲:۲۶ ق.ظ

  کلا بحث در مورد موسیقی رپ خیلی مفصل تر از حوصله این وب سایت و نظرات این عزیزان هست .
  در ضمن فوهش یکی از جذابیت های موسیقی رپ هست که اگر درست و به جا ازش استفاده بشه نه تنها بد بلکه خیلی عالی و تاثیر گذار خواهد بود …
  در ضمن با نظر شما که گفتین کسانی که موسیقی ملایم گوش میدن هیچ تمایلی به سبک رپ ندارند هم باید عرض کنم بنده نوازنده پیانو کلاسک غربی هستم _ هارمونی و کنترپوئن رو هم نزد کامبیز روشن روان خوندم اما باز هم به موزیک رپ علاقه دارم و روی این سبک از موسیقی کار میکنم و میخونم پس نتیجه بگیرید که کلاسیک کار ها هم میتونن با این سبک از موسیقی ارتباط داشته باشن و به هیچ عنوان مخصوص خیابانی ها و ارازل نیست .

 • ارسال شده در آبان ۱۵, ۱۳۸۵ در ۶:۰۶ ب.ظ

  kheili khube faghat age ye kam az senne rap kam kardi

 • ارسال شده در آبان ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۰:۲۸ ق.ظ

  در جامعه کنونی ما رپ هیچ گسترش پیدا نکرده است و ما باید از رپ به عنوان سلاحی در گسترش افکار اجتماعی جامعه استفاده کنیم پس در ………….

 • Babak
  ارسال شده در آذر ۴, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۵ ب.ظ

  omghe faje’e: az bebop be hiphop

 • amir
  ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۸۵ در ۱:۲۳ ب.ظ

  be nazareman rap chizealie hast
  ok byebye

 • amir
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۸۵ در ۹:۲۵ ق.ظ

  yasi jan bikhodi khodeto nakosh chon alan midoooni ke RAP umade sare hame music ha albate manam migam LINK IN PARK khayli gooorooohe toopi bood vali bazam faghat RAP

 • farhad avini
  ارسال شده در دی ۲۷, ۱۳۸۵ در ۶:۲۴ ب.ظ

  manam bato movafegham

 • ارسال شده در بهمن ۱, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۰ ب.ظ

  injaro didam goftam nemishe hichi nagoft bebinid mooseghi vabaste be melody hast vabaste be ritm hast shomayee ke enghadar edea darid age midoonestid mooseghi chiye be shere bedoone melody del nemibastid shomaha intor ke az harfatoon maloome eda mikonid ke mozisianid vali oon tooo khiyale khametoone musisian oone ke ye ahango ke shenid betanha chizi ke tavajoh nakard sher bashe aghayee ke dari migi piano classic mizani vali be rap alaghe dari to age dastet be piano khorde bood tarafe in cherto perta nemirafti aslan midooni piano chiye aval boro dota ketab not kar kon etod bezan harvaght toonesnti ye safhe az nothaye monti bakh bethoven inaro bezani oonvaght biya darmorede mooseghi bahs kon

 • anahita
  ارسال شده در بهمن ۴, ۱۳۸۵ در ۶:۴۳ ب.ظ

  من که گیج شدم

 • anahita
  ارسال شده در بهمن ۴, ۱۳۸۵ در ۶:۴۶ ب.ظ

  vali ba nazare sina ro ghabol daram

 • ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۲۰ ب.ظ

  bebakhshid!vali shomaha hame darin nazarate shakhsiye khodetoono beham tahmill mikonin!
  asan chera baham kal kal mikonin!shoma ke alaghe be music darin vali in hame sathe darket balae az musice classic bayad be enteghaadaat va nazaraate digaaran ham goosh koni bedoone hich narahati!chon ta alan inja hame nazare shakhsiye khodeshoono daran migan!

 • ارسال شده در بهمن ۷, ۱۳۸۵ در ۱۰:۵۶ ب.ظ

  vali dar koll rap yek sabke music ya ye harekate ejtemaee!rishe ye in sabk bar migarde be khili ghadim!va peydayeshe oon be avakhere 80 va avayele 90 ba rooye kaar oomadane Old Shcool rap mese Run-DMC O Gangsta Rap Mese Bande N.W.A. O ina mahdood nemishe
  kollan rap ellate peydayeshesh be ellate eteraaz boode!siah poostane africa ke be onvaane barde gerefte mishodan ejazeye eteraaaz va harf zadan ro nadashtan va faghat mitoonestan ba haalate sher goone va rhytmical eteraazateshoono began
  rap az nazare loghavi be eteghade afrade mokhtalef ta’aabire mokhtalefi az nazare loghavi dare mesle (Revolution After Punk)
  be khatere inkein sabke rishe dar ghadim dare tabire sabete oon shode Rhythm And Poets ke be farsi mishe rhythm va ash’aar
  hala age in sabke jadid bood kalameye oon dige yek chize sabet bood va be chizhaaye mokhtalef tabir nemishod!
  bar migardim be ghabl
  chon barde haye siah saaz dar ekhtiyar nadashtan majboor boodan sedaaye sazhaye mokhtalef ro baa dahaneshoon dar biyaran taa inke bad az enghelabe azime siah poostan va residane yek seri emkaanate nesbi be oonhaa az jomle saaz Studio va gheyre tahavolaati dar oon sabke khoshk va eteraaz goone be voojood oomad!
  masalan Louis Armstrong yeki az Jazzistaaye kheili maroof ke dige hamatoon mishnasin az bache haye enghelaabiyoone siah bood vaa oon moghe chon hanooz ozaaye siah ha dorost nashode bood va hanooz oonaro khatar haaye goonagoon tahdid mikard va dige hoseleye bad bakhtiye mojaddad ro nadasht miyad az eshgh mikhoone masalan mige What A WonderFul World!
  amma ba gozashte chand moddat az in enghelaab va gozashte yeki do nasl az siaha va tahavolate mokhtalef be ellate shorooe 2bareye nejad parasti va az ingoone masael siahan be gozashte bar migardan va az sabke eteraaze ghadimiye khod estefaade mikonan hamoontorke hamishe ensan be gozashteye khod bar migarde!amma nokte inaast ke in pasraft mahsoob nemishe
  albate nagoft namoone ke ghabl az eterazaat be hookoomato inaa rapper ha az rap baraye ebraaze voojood az in sabk esteade kard!vali vaghan siah ha be tavajoh ehtiaj dashtand O va maa kam zolmi dar haghe oonaa nakardim behamin dalil bayad be oonaa hagh bedim bekhaan began siah az sefid bartare hamoontor ke age yeki ba maa ham haminkaro mikard maa ham inkar ro mikardim albate shomaro nemidoonam vali khode man chera hagh midam!
  amma dar morede fosh va harfaaye aamiyaneye siahan ham ino begam ke sabke rap , jazz blues va… mote’alleghe be siahan ast be gofteye Nina Simone yeki az jazzistaane zane siah poost mige Jazz musice Classice siah poostaane va vaghanam dorost mige hamintore!in sabk ha baraye bayane ehsasate siah poostaane mazloome!va in fosh haee ke mishnavin tarze sohbat kardane vaghaeeye siahane ke intor sohbat mikonan albate sohbate man ba 50cento inaa nist!kollan migam!inke mibinin javaher mindazan O lebaasaaye ajagh va jagh mipooshan,axaran siaha be in chizhaa alaghe daran hatta kharej az rappere khanande haye siahe dige ham intoran mese Marvin Gaye Barry White va… hamashoon lebashaye negin doozi tala javaher O inaa ziyad aavizoon mikonan!
  kheili fak zadam vali in joz e koochiki az rap O inaa bood,kheili koochik kollan bahse gostardeE ye.Mersi Mamnoon
  Farbod!

 • ارسال شده در بهمن ۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۰۰ ق.ظ

  rap har chi bashe che yek ettefaghe ejtemaaee che shakheE az music vaghan yek joor honar va hatta yek joor enghlaabe!man faghat khaheshi ke az hameye shoma doostaan daram be onvane yek dooste kheili koochik ine ke khahesh mikonam shakhe bandi va sabk bandiye musighi ro faghat loozooman bekhatere inke moshakhas bokonim in khanande ya navazande ke alan dare mikhone ya minavaze dare chikar mikone sabk bandi konim! na be khatere inke peyrove yek shakhe beshim O posht konim be ssabkaye dige va bekhatere ta’assobi ke nesbat be oon sabk darim hatta be alagheye ghalbiye khodemoonam posht konim!vaghan music baraye ertebat bargharar kardane roohe na baraye kal kal O tazahor vaghan age kasi hatta be musice dambooliye iranam alaghe dare oon alagharo penahan nakone va nage ke man rock goosh midam bar farz in masael pish nemiyad ! har kasi che shahram shabpare goosh bede che vivaldi har joftesh doroste besharte inke ghalban in ettefagh rokh bede!dar haghighat age in etefagh rokh bede oon moghast ke hame chiz be ebtezalo kal kalo inaa keshide mishe chon oon bandeye khoda tahala musice rock ro lams nakarde va dare be oon tazahor mikone va oon moghe kal kal be voojood miyad harfaye mozakhraf dava va hezar masaleye digeE! ma nemitoonim begim oon avaliye ke dambooli goosh mide karesh ghalate! harchi maa mikhaim oon doroste!albate age vaghan az tahe del be music alaghe dashte bashim!shoma age be in nokte pey bebarin ke age hame nabeghe boodan hichvaght ye nabeghe arzeshi nadasht vali ba voojoode ahmaghaaee mese man be arzesh haye oon nabeghe pey borde mishe yani ta ye ahange mobtazal nabashe hich vaght musice classic azemate khodesho neshoon nemide!dorost nemigam

 • ارسال شده در بهمن ۹, ۱۳۸۵ در ۱۲:۵۹ ب.ظ

  به نظر من رپ کلام یا شعاریست که خیلی ها باهاش (حال میکنن) و اون شعار رو تکرار میکنن

 • ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۵ در ۳:۵۲ ب.ظ

  khali jalebe yani bishtar az 1 zare jalebe ke ma iraniha har chi ke too fekremoone hala che dorost ya che ghalat be zaboon miarimo esmesho mizarim haghighate 1 chiz chera ma nabayad balatar az hame bashim ma age bekhaim rapo miresoonim be jayee ke hame mikhastan behesh beresan vali natoonestan hata ba 1 sedaye khash dar o 1 ghooty ke toosh az sang ahang dar miad

 • ارسال شده در بهمن ۱۵, ۱۳۸۵ در ۳:۵۶ ب.ظ

  har ki ba man ham aghidast be in id off bezare (hoomanblackhat)

 • شعله
  ارسال شده در بهمن ۲۵, ۱۳۸۵ در ۹:۲۵ ب.ظ

  خوب؟

 • ZOHRE
  ارسال شده در اسفند ۹, ۱۳۸۵ در ۹:۰۴ ب.ظ

  SALAM BEBAKHSHID MAN MIKHAM BA AGHAYE RAHNAMA SOHBAT KONAM MAN TAHGHIGHI BE NAME RAP DARAM VA KOMAK MIKHAM CHEJORI PAYAD BAHASHOON ERTEBAT BARGHARAR KOONAM

 • ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۸۵ در ۱۲:۱۷ ق.ظ

  من دوست دارم بیام رپ بخونم

 • shabnam
  ارسال شده در اسفند ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۲ ق.ظ

  kheily bahale _ba kharejihash kar nadaram _ vali iraniash makhsoooooooosan saman villi vaghean mahshare _ hatman goosh konid _ khosoooooooooooooosan ahange :ki umad wilsone

 • mc.babb
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۶ در ۳:۳۱ ب.ظ

  rap yani hichkas ejtema yani hichkas zendegi yani hichkas hame chi yani soroosh oon be vojood ovord in chizaii ke ma alan migim o manisho nemidoonim(har ja hasti soroosh too karet movafagh bashi o eine ye mard pedare rape farsi bemooni

 • ehsan_benyamin
  ارسال شده در فروردین ۱۱, ۱۳۸۶ در ۶:۴۰ ب.ظ

  salam khobe rap kheyli bahale

 • Daniyal
  ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۸ ب.ظ

  RAP Bahale = eshgh

 • ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۸۶ در ۴:۳۴ ب.ظ

  bozorgtarin badie rap ine ke haghayeghi ke dare to zendegie adama migzara ro mige
  vase hamine ke kheilia mese shomaha az rap farari hastan choon az ghadim goftan haghighat talkhe

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۵, ۱۳۸۶ در ۶:۱۳ ب.ظ

  سلام . به نظر من رپ خیلی جالبه البته نوع خوبش. همه ی رپرها که بد نمی حونن . خیلیاشون خیلی خوبن ولی باید اونارو پیدا کرد . بع نظر من رپ تنها راهیه که جوونا می تونن با اون حرف دلشونو بزنن . مثلاً آهنگهای ماهور و لین پیر که رپرای خیلی خوبی هستن خیلی زیباس و واقعاً معنادار . امید وارم که فقط دنبال رپ بد نباشید و قبل از اینکه همه ی رپرها رو بشناسید این طور قضاوت نکنید . ممنون . بای .

 • reza
  ارسال شده در اردیبهشت ۲۶, ۱۳۸۶ در ۸:۱۴ ب.ظ

  ما رو چی به رپ ! تو امریکا بیشتر بچه پولدارا تو کار رپ هستن اما تو ایران هر چی پولدار خفن که خیلی هم بی کاره می ره دنبال رپ و یک مشت اراجیف ردیف می کنه

 • ارسال شده در خرداد ۶, ۱۳۸۶ در ۱۲:۳۰ ب.ظ

  سلام من اتنا هستم یه دخترمعمولی اهنگای گوگوش را می خونم .به رپ علاقه دارم ولی بخاطر مسائل مالی باید خاموش بمونم.ولی همیشه امیدم به خداست.(عجب بیهوده تکراریست دنیا)

 • موسی
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

  دوستان عزیز بیایید با یک دید فراتر از آنچه ضواهر نشان مدهند نگاه کنیم.رپ (رپ واقعی نه رپ خوانهای امروزی)همان حرفهای دل مردم و کوچه و بازار است که یک رپ خوان واقعی میتواند آنها را بیان کند.یادمان باشد که آهنگسازی در رپ جایگاه چندان مهمی ندارد
  مهم ترین قضیه متن شعر آن است که امروزه کمتر کسانی توانسته اند در ایران جایگاه خوبی داشته باشندو خیلی از کسانی که از رپ انتقاد میکنندافرادی هستند که آگاهی چندانی از رپ ندارند. [email protected]

 • هرکی
  ارسال شده در خرداد ۲۱, ۱۳۸۶ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

  اول سلام می کنم به همه ی اونایی که این نظرا رو نوشتن.
  خوب هرکسی یه نظری داره.
  و هر کس یه سبکی از موسیقی رو دوست داره مثلاً من رپ رو دوست دارم تو متال رو اون یکی پاپ رو دوست داره.
  این دلیل نمی شه که بگیم بقیه ی سبکها قشنگ نیستند.

 • akbar
  ارسال شده در خرداد ۲۵, ۱۳۸۶ در ۶:۵۰ ب.ظ

  بهترین rap0411است
  خوب بودین دمتون گرم

 • ROSHAN 50
  ارسال شده در خرداد ۲۸, ۱۳۸۶ در ۵:۳۰ ب.ظ

  LANAT BE UNAIY KE rap RO ZIRE SOAL MIBARAND 50 CENT KHODAY RAP ALAM O ADAM

 • ارسال شده در خرداد ۲۹, ۱۳۸۶ در ۳:۰۳ ب.ظ

  خیلی متاسفم که بعضی ها به رپ این طوری نگاه میکنند.
  به نظر من رپ برای نسل امروز بهترین موسیقیه.
  اونایی که رپ رو درک نکردن یا به مسخره میگیرند آدم های بزرگی نیستند، به نظر من بیشتر آدم های جواددی هستند که نمیتونند با زمان جلو برند و همیشه از جامعه عقب میمونند.

 • kiarash
  ارسال شده در تیر ۹, ۱۳۸۶ در ۴:۲۵ ب.ظ

  man ba nazare wershasb jan movafegham vaghean in ha mosighiye rapo dark nemikonam nemidonam aslan rap chiye

 • ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۶ در ۴:۳۵ ب.ظ

  daste hame dard nakone dame anzali chia garm ke aberoye maro kharidan khaheshan kasayi ke to anzali hastan daste maro ham begiran albate man khodam daram ye grup mizanam vali baziashon paye nistan age kasi mitone ye khabari bede idimam aj_jenzade hastesh mer30

 • میلاد
  ارسال شده در تیر ۱۲, ۱۳۸۶ در ۸:۵۰ ب.ظ

  من هم با فربد جوووووووووووووون موافقم میدونی چرا چن انقدر نوشته دستش درد میگیره

 • ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۸۶ در ۳:۱۷ ق.ظ

  آخه شما بچه سوسول ها از رپ چی سر در میارید؟
  شما برید پاپ بخونید!

 • ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۸۶ در ۲:۱۹ ق.ظ

  Agha man migam chera inghad tassobi barkhord mikonid?
  man migam agar doost dashtid darbareye rap bedoonid mitoonid darbarash tahghigh konid man khodam kesiyam ke rap ro doost daram va ehteram barash ghaelam albate rape ghadim! vali khahesh mikonam bikhodi sherro ver tahvile ham nadido beham tikkeo matalak nagid
  sitehaye ziyadi hast ke betoonid darbarash tahghigh konid albate mitoonid berid va dayeratol ma,aarefe Encyclopædia Britannica ro tahiye konid in dige motabar tarineshe!
  ham manabe maakhez dare ham inke kamelan baa estenad harf mizane ghabele tavajjohe hameye doostan az jomle agha milade aziz!
  khosh bashi!

 • ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۸۶ در ۲:۳۳ ق.ظ

  Milad jaan age toonesti o khaste nemishi az inke 4ta chiz be maloomatet ezafe she mitooni beri Encyclopædia Britannica ro tahiye konio search koni Rhythm And Poets yekam darbarash bekhooni bad nist! la aghal dafe dige khasti too ye jam darbareye sabke morede alaghat sohbat koni betooni az khodeto sabket defa koni bikhodiyam be kasi tikke nandazi!
  Dar zemn mersi ke negarane dastaye mani pesar jaan!

 • behzadd
  ارسال شده در تیر ۲۵, ۱۳۸۶ در ۸:۲۷ ب.ظ

  kodometonid harf az rap mizanid ha
  ?????/

 • HICH-KAS
  ارسال شده در مرداد ۵, ۱۳۸۶ در ۱۱:۴۵ ب.ظ

  RAP MALE MALE MANE KI MIGE K HICH-KAS TOYE RAP BADE

 • viper
  ارسال شده در مرداد ۱۴, ۱۳۸۶ در ۲:۱۴ ب.ظ

  mikham begam tanha rap kon iran hich kas ino bade 5 sal tachrobe migam khod manham mesl kheyliha 3sal pish rap khon dam

 • ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۸۶ در ۳:۵۸ ق.ظ

  salam be hamegie unayi ke too in forum comment gozashtan
  yechizi ke bayad behesh eshare kard ineke chera rap???
  age sabke eteraz angiziye chera 1% rapper haye jadid eteraz mikonan? ya behtar begam 1% rapi ke dar hale hazer mojude eteraz angize?
  man taghriban 6sale ke daram rap gush midam.yani gush midadam.avayel fek mikardam rap akhare eteraz o narezayatie bad didam natanha injuri nist,balke kheili am sathio zaherie.nemunash ahange Cleaning My Closet e EmineM =)) ye khanande cheghad mi2ne sathi masael o bebine???
  bar aks,ahange Mama Said e MetallicA !
  ki mi2ne ghashangiye melody o Shere in ahango rad kone?
  sabke rap hatta 2 amrica sabke musighie avame.dar gozashte afrade badbakht mesle Zende yad 2pac rap mikhundan.amma hala chi???
  harki ke 1Gun ba 2ta kheshab mikhare esme khodesho mizare rapper o fek mikone Gangster e.
  Chera mardome ma raftan Soraghe musighiye rap?
  yeki az dalayelesh hazme asune matalebe in sabke musighiye.
  malume kesi ke ahnage Fade2Blacke metallica ro gush bede o chizi azash nafahme mire soraghe Rap !(Ghabele tavajjohe dustani ke khodeshun midunan(
  kholaseye kalam
  Rap jaye khodesh
  Classic Jaye khodesh
  Rock ham jaye khodesh
  nabayad bekhatere tarifayi ke az misuc darim ye sabko rad konim ya uno bihude bedunim.
  Saretuno dard ovordam
  [email protected]

 • Sohrab
  ارسال شده در شهریور ۱۰, ۱۳۸۶ در ۴:۰۸ ق.ظ

  salam be hamgi
  man na migam rap bade na migam khube
  id e man Sohrab_MetallicA9000
  khoshhal misham ba ham darmored sabke rap,… bahs konim
  mer30
  Bye

 • ارسال شده در شهریور ۱۶, ۱۳۸۶ در ۸:۱۷ ب.ظ

  be nazar man rap yano haya jan vase javonaye emrooz javona be hayaja n ehteyaj daran ne be mose geye sonati reza sadegi mahshre ama on vase del tang mikhon va rap vase hayajan

 • ارسال شده در شهریور ۲۱, ۱۳۸۶ در ۹:۴۳ ق.ظ

  arzam behozooretoon ke rap mesle baghie sab kaie moozik ye sab ke monhaser befarde va nabayad bekhatere chanta rapkone bad ke too ahangashoon fohsh midan [email protected] ro kenar bezarand taze rapkonaie mesle soroosh lashkari yahamoon hichkas khodemoon hichvaght too ahangash bad nemige aaze az moshkelae vatan ham mige ke benazaram seda va simaie iran bayad oonaro pakhsh kone

 • parchamdar-gharb
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۸۶ در ۱۲:۳۳ ق.ظ

  rap shah sabkast va bahsi ham tosh nist pas harki ke mokhalefeh rap saket basheh

 • saarbuk
  ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۸۶ در ۱۱:۱۶ ب.ظ

  سلام.
  ۱- لطفا فارسی بنویسید. چون خوندن متن فینگلیش واقعاً خسته کننده هستش.
  ۲- به خدا این همه غلط املایی مایه ی خجالته
  ۳- رپ فارس، فقط “هیچکــــس”

 • ارسال شده در مهر ۸, ۱۳۸۶ در ۷:۴۳ ب.ظ

  azizan khaste nabashin kheyli tope aslan miterekone

 • شکوفه
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۶ در ۵:۲۹ ب.ظ

  خیلی خیلی جالب بود

 • ارسال شده در آذر ۸, ۱۳۸۶ در ۵:۱۳ ب.ظ

  az nazare man hamoontor ke too sayt eshare shode rap ye noo harkate ejtemaee hast. chon kheyli az rapayi ke ta hala man shenidam ye joorayi siasi bud. makhsoosan ghadimiash, vali hala mesle inke kam shode. ghabele tavajjohe shabnam joon: man az hichkodom az ahang haye saman wilsson khosham nemiad makhsoosan hamoon (ki umad) bekhatere inke hamash fohshe baadesham aslan maaloom nist chi mige. vaghean haghesh bud ke reza pishro onjoori dissesh kard. eshghe man faghat (reza pishro). makhsoosan shere pedaresh. hatman in sheresho goosh konin… ba tashakor az matalebe jalebetoon (pesare shab).

 • aidin
  ارسال شده در آذر ۱۸, ۱۳۸۶ در ۲:۳۳ ب.ظ

  رپ صدای اعتراض در برابر ظلم فقر وتبعیض ودر کل سیاهی اجتماع است و چون ما دنیایی بدون سیاهی را نخواهیم دید(به نظر من) این صدا خاموش نمیشود
  مشکل شما این است که سردی هوا را از چشم دماسنجی میبینبد که دما را کم نشان مدهد درست است که رپ امروزی ابزاری برای تجارت و قدرت نمایی است و کثیف شده اما بحث من در مورد اصل رپ است برای مثال اهنگهای sing for the moment , business ,mosh , rock-bottom,the way I amو بسیاری از اهنگهای Eminem رو گوش بدین و بعد بگین این سبک بی مهتوا و پوچ است یا نه
  و در مورد اینکه فعالان رپ کم سواد هستند, باید بگویم شما در مورد Dr.dre و RZA و… تحقیق کنید و بعد نظر بدین یعنی اول حرفتون رو مزه مزه کنین بعد بگین و باید بگم که فساد, انحراف و اعتیاد در بین خوانندگان همه سبکها هست و من چون قصد توهین به طرفداران این خوانندها ندارم از نام بردن انها خود داری میکنم

 • ارسال شده در آذر ۲۵, ۱۳۸۶ در ۸:۳۳ ب.ظ

  salam
  nazare hamatono khoondam

  bebakhshid ke farsy neminevisam akhe type
  farsim bade

  sheare hafez 6gharn moond…chon az layhaye hadde darko fahm tashkill shode….az sheare hafez, mane kam ye tabir…rende mast ye tabir,,,avaam ye tabir,,,fillsoofam tabire khodeshoono dashtano daran…

  bi shak hafez honarmand bood…
  honarmand hamishe nist!…valy honar chy?hamishe boodeo hast…
  pas nabayad honaro az rooye hoonar mandaye fe’elish shenakht!…

  honary ke hafez bahash saro kar dasht shear bood…
  aya vaghty hafez mord honare shear zaeef shod?aya chand dahe ghabl ke shamloo o sepehryo foroogho etesamio baharo nasyme shomalo baghie ba ham oomadan bayad begim honare shear ghavi bood ya behtar bood? ya honare ensany tary bood?
  aya alan ke gheisare amin poor mimire bayad goft sheare ma zaeef shod?

  pas nabayad honar ro ba honarmandaye vaght ya karaye honari sanjid!!!!!!!!

  yeki az doostan goft mooosighi ham mitoone adamo be ta’aly bere soone ham mitoone be pasty…

  hala age hameye honar mandaye ye dore e az zamane ye honary be pasty keshide shodan oon honaro bayad heivany doonest???????????/

  soghrat nagoft bazy moosighyha adamo be pasty mibare bazy dyge be ta’aly balke goft (moosyghy)yany masalan rap mitoony har do karo bokone……..

  kary nadarim honar mandaye hazeremoon chykar mikonan…

  harky az moosyghy mesle sheare hafez ye bardashty dare o be ye samty mire….

  shayad alan honare iran jhanraye ziad tary dasht age adama honar ro tard nemikardan……ya darbareye honary ba tavajjoh be kare honarmandash ghezavat nemikardan….

  ma bayad bebinim rap cheghadr ghabeliat dare…

  bezarid aval az shear shoroo konim…

  iran toosh harfe avvalo mizane!!!!!!!!!!adabiate iran alie hala motoone mozarrab(rooye zarb gofte shode)az ghadim too iran boode….khode vazne aroozye shearaye ma matne mozarrabe bayad bedoonim in kar kheily sakhte va be tamrine ziad tooye adabiat niaz dare…shoma hamin tory migy rithmik harf mizanan engar gell lagad mikonan!~!!!!!!!!!!ye rapper bayad elme bayano bade’e ro ziro roo karde bashe hamintor ghafie va zarb hame midoonim o didim ke ye matne mozarrab kheily mitoone asar gozar bashe ….

  bad az inke teknike harf zadan ye rapper peida kard bayad falsafe o mantegh bekhoone!!bayad bedoone che harfy ro mikhad bezane ya chera bayed bedoone nazaresh nesbat be ye padide chye…moteassefdane ma alan az yesery artiste mobtady entezare khalghe asare mosbat darim kasaaee ke hanooz farghe zaboone mohavere ba ketaby ro nemifahman …hanooz vasate harfaye khiaboony kalamate ketabyo rasmy be kar mibaran nemishee!!!!!!!

  …..

  az adabiate rap begzarim be moosyghysh beresim…

  yeki az onsoraye har honary tanaavobe…

  maghze adam az tanaavob lezzat mibare…90%e har honary tanavobe hala montaghede mighan ahane rap az ye tanavobe maskhareye asoone saade tashkill shode!!!!!!!!!!!!har ahangy harmonish az cyclo_acordhaee tashkill shode hala too rap tahala zanjire akordhashoon kootah boode ….
  rap hich mahdoodiaty baraye ahango tanzim nadare hamoontor ke hichkas soonnatyro ba rap makhloot kard……

  dar zemn migan melodye rap zaeefe!!!!!1akhe rap melodye avaz nadare ke!!!!!!!!faghat rooye chanta note aslye hormoony ke mitoone hamoon kheily asar gozar bashe micharkhe….valiiiiiiiiiiiii!!!gheir az melodye avaz harjaee mitoone melody ya pasajh dashte bashe….inghadr irade bany esraeely nagirin…

  lotfan alan ke dare ye jhanre jadyd be honare iran ezefe mishe jolosho nagirin ….

  bayad daro rooye honarmandaye vaghe’e baz kardo bihonaraye rooye sahnaro daro rooshoon bast

  merC az modiriate site

 • ارسال شده در آذر ۲۷, ۱۳۸۶ در ۲:۳۰ ب.ظ

  salam kheili mamnoon

 • ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۶ در ۹:۱۲ ب.ظ

  salam dadash khoobi be nazare man midooni vase inke rap tooye jameye ma ja biofte bayad shooresh konim mese inke ina harf halishoon ni age manam ke belakhare ye roozi in karo mikonam jedi migam bavar kon khili doost daram soroosh lashkari ro bebinam vali man tooye bandar hastam va oon tehran ishala ye rooz bebinamet harfaye delamo behet begam dadashe golam khili dooset daram moraghebe khodetoon bashin dadashaye golam ba sekhavate ziyad nesbat be dadasham good night

 • pesare_shab2000
  ارسال شده در دی ۲۵, ۱۳۸۶ در ۱۲:۵۶ ب.ظ

  mohammad reza jan nemitunesti ye kam kholase tar benevisi akhe ki hosele dare un hame matno bekhoone.

 • dash morteza
  ارسال شده در بهمن ۸, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۸ ق.ظ

  be nazaram rap byanghar moshkelat jameeh ast

 • hosein
  ارسال شده در بهمن ۱۰, ۱۳۸۶ در ۵:۲۳ ب.ظ

  felan harkas ke ye moshkeli dare masalan vaghti yeki babash morde mire ye ahange rap baraye babash mikhone khob chera injoori nemishe mesle hameye sabkaye dige dorost az in sabk estefade kard ya chera hameye rapera elan bayad lebase bag beposhan nemishe ba kot va shalvar rap bekhoonan

 • ارسال شده در اسفند ۲, ۱۳۸۶ در ۱:۵۰ ب.ظ

  سلام
  نظراتونو خوندم بعضیا هستن که خیلی افراطی حرف زدن ولی باور کنید رپ چیزی نیست جز درد و دل جونا رپ یه نوع موسیقیه که با ریتم ساده و بدونه صعود و سقوط بیش از حد ادامه پیدا میکنه فقط سلیقه ها تو بحثهای مختلف فرق میکنه بعضی ها فقط عاشقانه میخونن بعضی ها اجتماعی میخونن بعضی ها کل کل می خونن بعضی ها {…}میخونن . . . حالا هر کس با توجه به ضاعقش میتونه موسیقیرو انتخاب کنه و گوش کنه

 • ارسال شده در اسفند ۱۸, ۱۳۸۶ در ۱:۱۸ ق.ظ

  سلام دوستان.
  نظراتتون جالب بود.
  اما مشکلی که وجود داره اینه که بعضیا rap رو بامیدونه دشنام و ناسزا گویی اشتباه گرفتن.
  چند نفر گفته بودید که از طریق rap میتونیم صدای خشم تبعیضات اجتماع رو به گوش همه برسونیم.
  موافقم.
  ولی بدونید که خیلی ها هستن که میخوان rap رو ور بندازن…!

 • nafas
  ارسال شده در تیر ۹, ۱۳۸۷ در ۱:۳۱ ق.ظ

  kheili site mofidie merc

 • ناشناس
  ارسال شده در تیر ۳۰, ۱۳۸۷ در ۸:۰۵ ب.ظ

  man 30z10(13)hastam rap bayane ehsasate daruni va amalo arezuha va niz moshkelate khanande ke be noee garibangire digar afrade game-e mibashad ke ba melodi,harmuni va ritm hamrah ast

 • mahshid
  ارسال شده در مرداد ۷, ۱۳۸۷ در ۷:۴۲ ب.ظ

  rap vase ahlesh kheuli khube vali rape manadar na in rapaye mozakhrafe in rapperaye irani. kasayi ke rap dost daran hadeaghal ba manisho gush konan
  moafagh bashin

 • زهرا
  ارسال شده در مرداد ۲۴, ۱۳۸۷ در ۴:۲۷ ب.ظ

  من قبل از خوندن این مقاله به موسیقی رپ علاقه ی زیادی داشتم ولی بعد از خوندن و فکر کردن راجع به این موسیقی و تاثیراتی که روم گذاشته واقعا ازش متنفرم. ( راستی من فقط ۱۳ سالمه)

 • samet
  ارسال شده در شهریور ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱:۰۴ ب.ظ

  سلام من رپ گوش میدم ولی فقط ماله هیچکس
  چون مثل بعضیا بدبخت نیست که خودش رو تو
  تریپ بگی خفه کنه رپ هیچکس به درد جامعه
  میخوره.تازه ادم ۴ تا حرف حساب میفهمه

 • shaghayegh
  ارسال شده در مهر ۲۰, ۱۳۸۷ در ۹:۰۵ ب.ظ

  be nazare man maghaleye kheyli khoobi bood. goosh kardan be rap baes mishe ke adam darbareye ejtemae fekr kone o aghelane tar darbare jamee enteghad kone .ama be nazare man kamtar goosh konim behtare chon baes mishe raftare edam khashen beshe.mer30

 • محسن
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۷ در ۷:۴۹ ب.ظ

  درود بر دوستان گرامی.
  راستش رو بخواهید داشتم کلمه موسیقی یا اراجیف رو میگشتم که به اینجا برخوردم.
  گهگاهی یه تستی میزنم ببینم هنوز هم هستن کسایی که با این اراجیف مخالف باشن یا نه. راستش یکمی ته دلم آروم میگیره وقتی این مطالب رو میخونم.
  من فکر میکنم موسیقی و یا به طور کلی هنر باید در بر دارنده دو پارامتر اصلی باشه
  ۱- زیبایی ۲- مفهوم.
  زیبایی راز ماندگاری اون برای عام هست و مفهوم راز ماندگاری برای خاص.
  اگر اثری هر دوی اینها رو در بر داشته باشه به نظر من در حالت کلی به نوعی کمال میرسه.
  اما چیزی که باعث میشه اصواتی (نه سبک و نه موسیقی) این چنینی جای نواهای دلنشین و روح ساز بشر رو در هر کجای دنیا بگیره دست بکار نبودن افرادیست که مسئولیت ساخت غذای روح انسانها رو بر عهره دارند.
  (خوب تقریبا همه میدونن که شما میتوانید یک روز صبح از خواب بیدار شید و بعد از خوردن صبحانه توی آینه نگاه کنید و بگید آه من یک رپر هستم و بعد برید و توی اتاق و شروع کنید به داد کشیدن اون چیزهایی که ازش شاکی هستید و یا عشقتون رو نسبت به دختر همسایه با حالتی تنفر انگیز بیان کنید. البته کشیدن یکی دو پک قلیان هم توصیه میشه.)

  انسان هم مثل محیط اطرافش و بهتره بگم با اون مدام در حال تغییره.
  در مورد موسیقی این تغییر میتونه بصورت کمال در نوع قدیمی و یا ایجاد سبکی جدید اما روح بخش باشه.
  میتونم بپرسم چرا کسی نیست که کلاسیک رو بهتر از باخ موتسارت و بتهوون بنوازه؟
  و یا اینکه من مطمئنم اگر موسیقی x بیاد و بگونه ای باشه که تمام جنبه های انسان و محیط امروز و همچنین دنیای درون دیروز رو داشته باشه حتما افراد رفته رفته به سمت اون کشیده میشن.
  (جالبه که من به هر کسی که داره این نوع رو گوش میده میگم خوب نیست تایید میکنه اما خودشم نمیدونه چرا گوش میده.)
  (من نمیدونم ایجاد این محیط خشن به کجا میرسه.)

  البته لازم به ذکره که توانایی شناخت نوع خوب از بد موسیقی با داشتن یک دانش اولیه از اون بدست میاد. ای کاش همه توانایی تجزیه کردن موسیقی رو داشتن. اونوقت حتی کارهای پاپ این دوره رو هم که بیشترشون سمپل هست رو گوش نمیدادند و اونها نا خود آگاه ترد میشدند.
  جوان های ما هر روز به طور میانگین حدود ۷ تا ۸ ساعت دارن موسیقی گوش میدن آیا این در رفتار و ذهنیت اونها تاثیر نمیزاره چه برسه به کودکان.
  شما میگید رپ بیانگر سیاسیست. مگر انواع دیگر نیستند. حتما خودتان میدانید با سبک کلاسیک میتوان کاری کرد که یک جماعت از این رو به اون رو بشند. اما مشکل جای دیگست. اونهم نادانی مردم عام و نسل به نسل انسانهاست که روز به روز بیشتر میشه.
  چرا که من به جای یک حرکت هارمونیک حتما باید به زبان بیارم که من از فلان موضوع متنفرم.
  من همدردی میکنم با شما که هر روز میبینید که به جای موسیقی سازنده انواع مخرب آن در حال رشد است و نتیجه آن هم اجتماع امروزی است.

  به عقیده من بعد از سبکهای کلاسیک و سنتی هنوز نوای جدیدی که شایسته روح انسان باشه ایجاد نشده.

  زیاد حرف زدم دلم پر بود.
  هر تفاوتی زیبا و هر خلاقیتی سازنده نیست.

  دوست من ارزش یک موسیقی به اجرای زنده آن است زمانی که ساز و آواز رو در رو با تو سخن میگویند.

  سپاس از مقاله بسیار زیباتون.

  (وای وای از دست صرافان گوهر ناشناس
  هر زمان خرمهره را با در برابر میکنند.)

 • محسن
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۷ در ۷:۵۶ ب.ظ

  راستی یه سوالی
  شما نمیدونید چرا اونهایی که دم از عرفان و فهمیدگی و از خود بیخودی و … (توی همین سبکها) و یا وطن پرستی آریایی اونم نه ایرانی بلکه با سبک آمریکای جنوبی میزنند چرا هر روز و هنوز درگیر مدل مو و ریش و… شون هستن؟…
  [email protected]

 • محسن
  ارسال شده در مهر ۲۱, ۱۳۸۷ در ۸:۰۱ ب.ظ

  راستی یه سوالی
  شما نمیدونید چرا اونهایی که دم از عرفان و فهمیدگی و از خود بیخودی و … (توی همین سبکها) و یا وطن پرستی آریایی اونم نه ایرانی بلکه با سبک آمریکای جنوبی میزنند چرا هر روز و هنوز درگیر مدل مو و ریش و… شون هستن؟…
  یه سوال دیگه
  چرا نقص صدا و یا خش صدا شده هنر؟…
  [email protected]

 • zahra
  ارسال شده در آبان ۲۱, ۱۳۸۷ در ۱۰:۱۴ ق.ظ

  che bekhaim che nakhaim rap dare toy farhang ma khodesh ro ja mikone.tajrobe ham neshon dade ke naghde bedone pishnahado rahe heal hich kari az pish nemibare. age vaghan kheili edeamon mishe o sange farhang o tamadonemon ro be sine mizanim chera kari nemikonim ke rape farsi mofido sazande beshe. aslan beshe ye olgoye farhangsazy

 • ناشناس
  ارسال شده در دی ۹, ۱۳۸۷ در ۱۲:۳۹ ب.ظ

  به نظر من رپ بهترین موسیقی هست .اونایی که میگن رپ بده بهتره همون هایدشون و گوش کنن

 • hamidclipmoheb
  ارسال شده در بهمن ۶, ۱۳۸۷ در ۳:۳۱ ب.ظ

  سلام.من کاملا با این حرفها موافقم خیلی ممنون از مطالب خوبتون.

 • +98
  ارسال شده در بهمن ۲۳, ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۷ ب.ظ

  رپرا کثیف ترین انسانهای روی زمین هستند

 • M
  ارسال شده در اسفند ۲۳, ۱۳۸۷ در ۵:۲۳ ق.ظ

  هرکی هر موسیقی که دوست داره و فکر میکنه باهاش حال میکنه باید گوش بده.من از رپ خوشم نمیاد ولی مخالفشم نیستم.
  بین بچه مچه ها هم خیلی طرفدار پیدا کرده.اگه دیدین وسط خیابون یه بچه ۹ ساله داره یک سری جملات بدی رو میگه که آدم شاخ در میاره و الگوشم فلان خوانندس زیاد تعجب نکنید.
  با وجود فرهنگ ۲۵۰۰ ساله در ایرانمون از بیان کردن فحش در این موسیقی مخالفم.

  فرهنگی که دارن از بین میبرنش با فحش دادن!

  فحش تو خون آریایی نیست.

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۸۸ در ۴:۰۶ ب.ظ

  به نظر من همتون رپ گوش میکنین ولی میگین رپ بده چرا ؟؟؟؟

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۲۴, ۱۳۸۸ در ۲:۲۱ ق.ظ

  ba salam yaser hastam az jomhuriye azarbaycan tahgigi dashtam dar morede rap baraye ruznameye madaniyate in keshvar ba inke bedune ejaze bud vali az matalebet estefadeye ziyadi kardam matalebet gabele tahsine man dar nobeyo xodam na be onvane chaplusi balke be onvane ye dust azat tashakor mikonam.

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۲۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۰ ق.ظ

  از نظر کلیه روانشناسان غربی و شرقی و علمای ادیان موسیقی زپ فقط یک تهدید جدی برای روح و ذهن جوانان با فرهنگ کشورهای ریشه دار است.

 • ناشناس
  ارسال شده در اردیبهشت ۸, ۱۳۸۸ در ۹:۵۷ ب.ظ

  GHedmate rap az sale 1945 e ke avvalin ahnag e rap Tu efrigha Khoonde shod o az avakhere 59 rasmi shode ! pas 25 sal nist !
  ۵۸ sall AHmaghhaaaaaaaaaaaaaaa

 • amir
  ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۸۸ در ۶:۳۲ ب.ظ

  khely aly

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۸ در ۸:۱۲ ب.ظ

  باسلام بردوستان عزیز

 • SiNa aNiS
  ارسال شده در تیر ۵, ۱۳۸۸ در ۸:۲۵ ب.ظ

  moshkel injast ke ma rapper majazi ziad darim vali rappere vagheii mesle pishro,hichkas

 • taraneh
  ارسال شده در مهر ۵, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۸ ق.ظ

  salam.be hame .man nemikhastam harfi begam.vali Anonymous ye harfi goft.khastam javabesho bedam.akhe azizam .rap chejori adama ro tahdid mikone.mikham bedonam.boro dideto avaz kon.man koshte mordeh rap nistam .khodam papgosh midam.vali to bine rapera bazishon khoban.mesle yas.ali& daniyal.
  midonam to pap ham bazi ha omadan.vali bazishon khob mikhonan.bayad be alage digaran ehteram gozasht.

 • soroush
  ارسال شده در مهر ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱:۴۱ ب.ظ

  rajebe rape fars nemishe goft cheghad bayad rosh sarmaye gozari kard ke pishraft kone baro bachehaye irani hame rapo doooost daran (bache haye irani

 • Sheyda
  ارسال شده در مهر ۲۷, ۱۳۸۸ در ۲:۰۰ ب.ظ

  Be nazaram rap hichi nist.halam azash beham mikhore.

 • shayan odin
  ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۶ ب.ظ

  salam.be nazaram rap ham mitoone khoob bashe va ham bad.hala bikhiyale ina be nazaram chon too iran emkanat paine va makhareje ahangsazio stedio va bazi karaye dg balast rapera nemitoonan untor ke bayad pishraft konan.

 • shayan odin
  ارسال شده در آبان ۱۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۲ ب.ظ

  ahan yadam raf begam.bebinin dustan be nazaram age dolato hukumat kami ba rap intori mokhalefat nemikard shayad ma alan in hame ahange pore fosh me3 ahangaye hesamo nemishnidim,

 • ارسال شده در آبان ۲۳, ۱۳۸۸ در ۸:۴۶ ب.ظ

  rasti,ino yadam raft begam in rapera taklife khodeshono moshakhas konan ye bar miyan ye ahang kheily mosbate ejtemaei mikhonan ye jaye dige miyan ye ahange fogholade mobtazal mikhonan,khodeshonam nemidonan daran chikar mikonan faghat mikhan ye jor marof shan.

 • ارسال شده در آبان ۲۳, ۱۳۸۸ در ۸:۵۲ ب.ظ

  be nazare man rap chize badi nist vali bazi az in rapera bijanbe bazi darmiyarano az raperaye amricaei taghlid mikonan,akhe yeki nist bege baba shoma koja…una koja.

نگاهی به کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی (II)

پیش از انتشار این کتاب، استادانی بودند که موسیقی ایرانی را اول با گوشه‌های مدال ردیف درس می‌دادند؛ کسی که مجدانه در این زمینه تا امروز فعال بوده، حسین عمومی نوازنده و مدرس موسیقی دستگاهی است. عمومی در کلاس‌هایش قبل از آموزش کل ردیف، درسی به نام «پیش‌ردیف» را تدریس می‌کند که در زمانی حدود ۲۰ دقیقه، کل گوشه‌های مدال ردیف را پشت هم می‌خواند. (۵)

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

از روزهای گذشته…

مراسم دومین جشنواره ی وب‌سایت و وبلاگ‌های موسیقی ایران

مراسم دومین جشنواره ی وب‌سایت و وبلاگ‌های موسیقی ایران

امروز ساعت ۱۶:۳۰ در خانه هنرمندان، مراسم اختتامیه دومین جشنواره ی وب‌سایت و وبلاگ‌های موسیقی ایران برگزار شد. این برنامه ابتدا با خیر مقدم گویی سخنران برنامه علیرضا پورامید آغاز و شد و در ابتدا دبیر جشنواره، سجاد پورقناد گزارشی از عملکرد جشنواره را ارائه داد. پس از سخنرانی دبیر جشنواره، حمیدرضا اردلان پشت تریبون قرار گرفت و به ایراد سخنرانی درباره فلسفه و دنیای مجازی پرداخت.
دورژاک، آهنگسازی از چک (III)

دورژاک، آهنگسازی از چک (III)

سمفونی شماره ۸ در ماژور C در تضاد شدید با سمفونی هفتم است زیرا مملو از حسی خوشبینانه تر و گرمتر می باشد. کارل شومان این اثر را با اثر گوستاو مالر مقایسه کرده است. بسیاری از منتقدان این سمفونی را اثری برتر از سمفونی نهم دانستند، اما محبوبیت و شهرت سمفونی نهم بر تمام آثار قبلی دورژاک سایه گسترد. سمفونی شماره ۹ به عنوان بهترین سمفونی دورژاک با نام “دنیای نو” شناخته شده، دورژاک این اثر را در مدت اقامتش در نیویورک نوشته است.
شماره‌ی پنجم مهرگانی منتشر شد

شماره‌ی پنجم مهرگانی منتشر شد

از روز شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه امسال پنجمین شماره‌ی دوفصلنامه پژوهشی مهرگانی (پاییز و زمستان ۱۳۹۱) که در زمینه‌ی مطالعات تاریخی و تجزیه و تحلیل موسیقی فعالیت می‌کند، منتشر شده و در وبگاه این نشریه قابل دسترسی است. در این شماره یاران مهرگانی پس از سخن نخست، یادداشتی با عنوان «در بزرگداشت دیگرگونه اندیشیدن؛ برای “کتاب فصل مقام موسیقایی”، برپادارندگان و نویسندگانش» آورده و نسبت به خبر دگرگونی در آن کتاب ابراز نظر کرده‌اند. پس از این دو یادداشت خوانندگان می‌توانند به ترتیب پنج مقاله‌ی پژوهشی «تجزیه و تحلیل موسیقی ایرانی؛ بررسی برخی چالش‌ها، گردآوری امکانات یک مدل» نوشته‌ی آروین صداقت‌کیش، « سازهای خودصدای ملودیک در تاریخ موسیقی ایران» نوشته‌ی نرگس ذاکرجعفری، «چارچوب‌های یک بستر نظری برای تجزیه و تحلیل رایانه‌ای موسیقی دستگاهی و آزمایش درستی آن» نوشته‌ی مرجان خیراللهی، «نقد تکوینی شیوا با رویکردی بینامتنی به آثار عباس خوشدل» نوشته‌ی پویا سرایی و «تجزیه و تحلیل “قطعه‌ای در ماهور” ساخته‌ی “فرامرز پایور” بر اساس ملودی‌هایی از “احمد عبادی”» نوشته‌ی سجاد پورقناد را بخوانند.
کنسرت گروه عارف

کنسرت گروه عارف

کنسرت گروه “عارف” به سرپرستی پرویز مشکاتیان وآواز شهرام ناظری، اینروزها رسانه های موسیقی کشور را تحت شعاع خود قرار داده است.
گاهی لازم می‌شود نه های دردناکی بگوییم (IV)

گاهی لازم می‌شود نه های دردناکی بگوییم (IV)

شما یک قطعه‌ی ۵۰ دقیقه‌ای را در ۴۰ سال پیش نمی‌توانستید منتشر کنید. باید فکری می‌کردید که تبدیل به یک قطعه‌ی ۲۲ یا ۲۴ دقیقه‌ای شود. دلم می‌خواست این کارها از کشوهای ذهنی آدم‌ها بیرون بیاید. بعضی‌ از کارها ضبط هم ‌شده بودند. این یک جنبه از آن دوستی‌هاست. و گاه پیش می‌آید که اثر کاملی را از یک دوست نپذیرم. پیتر سلیمانی‌پور آلبومی ارائه داد که از او عذرخواهی کردم و بعد از آن هم ماکت آلبومی را آورد که باز هم گفتم ببخشید! عین همین اتفاق با محمدرضا علیقلی افتاد که یک ببخشید به همراه داشت و او مدتی هم از دست من دلخور شد ولی بعد دوباره حل شد درحالی که پیتر حتی دلخور هم نشد. «در دنیای تو ساعت چند است» هم نزدیک‌ترین نمونه‌اش است.
رونمایی از آلبوم سالهای رنگی برگزار می شود

رونمایی از آلبوم سالهای رنگی برگزار می شود

آلبوم موسیقی «سالهای رنگی» دومین اثر از حمیدرضا آفریده آهنگساز و نوازنده کمانچه، با حضور اهالی موسیقی، روز جمعه ۴ دی ۱۳۹۴ به همت مرکز نشر و پخش جوان در فروشگاه “فرهنگ” رونمایی می‌شود.
اکول در سنتور نوازی (III)

اکول در سنتور نوازی (III)

نوازنده نمی بایست به صورت کامل بر روی صندلی قرار گیرد، بلکه به صورتی بر روی صندلی قرار گیرد که بر روی نیمه ابتدایی صندلی نشسته باشد و در صورتی که ستون فقرات بدن انحنا نداشته باشد و شیبی روبه جلو وجود داشته باشد. معمولا پاها کمی به سمت زیر میز و یکی از پاها به سمت جلوتر قرار می گیرد. این حالت امکان حرکت حمایتی بدن نوازنده را تسهیل می کند.
مقایسه ادوات موسیقی (III)

مقایسه ادوات موسیقی (III)

باید به این موضوع نیز اشاره کرد که مسائلی از این دست در روی سازهای متعددی تا به امروز دیده شده است که لزوما همه آنها سازهای چینی و دیگر کشورهای آسیایی نبوده است و حتی میتوان به جرات این مطلب را بیان کرد که در مراکز مختلف در اقصا نقاط جهان شیوه هایی اینچنینی وجود داشته و اجرا میگردد و در قالب اسامی بسیار معتبری هم به فروش میرود، در نمونه سازهایی که از اروپا نیز وارد میشود به وضوح و آشکارا با این موارد برخورد می کنیم و البته اگر از زاویه دید متفاوت به آن بنگریم، کاملا بتوان آنرا توجیح و تایید کرد.
گزارش جلسه چهاردهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

گزارش جلسه چهاردهم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

در این مرحله از کارگاه چند نقد به‌عنوان نمونه‌هایی از نقد سیاسی بازخوانی شد. نخست بخشی از نوشتار انتقادی «ژاک آتالی» موسیقی‌شناس انتقادی و مارکسیست سرشناس از مجموعه‌ی «مارکس و موسیقی» (به ویراستاری رگولا بورکهارت قریشی) ترجمه‌ی «شهریار خواجیان» به‌عنوان یک نمونه‌ی تاثیرگذار خوانده شد:
از اثر تا عمل موسیقایی (I)

از اثر تا عمل موسیقایی (I)

فلسفه‌ موسیقی از دهه ۱۹۸۰ پرجنب‌ و ‌جوش‌ترین و بارآورترین حوزه مطالعات فلسفه هنر بوده ‌است و نصیب ما از این‌همه؛ هیچ، دست‌کم تا چندی پیش. جز درایه‌ «فلسفه موسیقی» «دانشنامه استنفورد» که تاکنون سه‌بار به فارسی برگردان شده و پراکنده مقاله‌هایی همانند مقاله دوران ساز «لوینسون»، «یک اثر موسیقی چیست؟» بازتاب چندانی از آن اندیشه‌کاری‌ها در جامعه‌ فلسفه یا موسیقی ما نیست. اما اکنون «حسین یاسینی» مترجمی که انتخاب و کیفیت ترجمه‌ قبلی‌اش («درک و دریافت موسیقی») یکی از بهترین‌های معاصر و تاثیرگذارترین‌ها بر محیط‌های آموزشی است، یکی از پژوهش‌های فلسفه‌ موسیقی، «پدیدارشناسی موسیقی؛ بداهه گفت و شنود موسیقایی» «بروس الیس بنسن» را به فارسی برگردانده است. با اینحال انتخاب او این بار به قدر بار پیشین یکسر حسن نیست بلکه همزمان سرشته به نیک‌و‌بد است.