گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

آلبوم «بشنو ز مثنوی» منتشر شد

آلبوم «بشنو ز مثنوی» با صدای رامین بحیرایی با همت موسسه فرهنگی هنری موسیقی نغمه پردازان بهنام منتشر شد. در این آلبوم سجاد پورقناد سه تار، مسعود نجفی سنتور، سیاوش عبدی تنبک و دایره، حمیدرضا آفریده قیچک آلتو، علیرضا دریایی کمانچه، علی نجفی ملکی نی، مجید یحیی نژاد عود، پانیذ مجاهدنیا تار، سجاد محرابی تنبور و نی، حنانه سعیدی قانون و پیام بحیرائی ساز ابداعی طرب را نواخته اند.

این مجموعه دربرگیرنده ده آواز مثنوی است که شامل اجرا گوشه مثنوی در تمامی آوازها و دستگاههای موسیقی ایرانی که مثنوی در آنها خوانده می شود می باشد و تنها به دلیل جلوگیری از تکرار حالات و ملودی ها، از بین مثنوی مخالف سه گاه و چهارگاه، مثنوی مخالف سه گاه اجرا شده است. در این اثر سعی بر آن بوده است که با استفاده از فضاهای متفاوت ساز و آواز در هر مثنوی و استفاده از تمامی سازهای استاندارد و رایج در موسیقی ایرانی (اجرای هر مثنوی با یک ساز در جواب آواز) و در نهایت اضافه کردن یک ترانه کوتاه در انتهای هر تراک، تجربه فضایی متفاوت با شنونده به اشتراک گذاشته شود. همچنین با استفاده از گنجینه غنی شعر و ادبیات پارسی و به دلیل جلوگیری از تکرار اشعار شناخته شده، سعی شده است از اشعاری که کمتر مثنوی روی آنها خوانده شده است استفاده شود.

این مجموعه شامل پارتیتور تصنیف «ســرود آغـازین» است که در آن نوشته شده: «ســرود آغـازین» تصــنیفی بـه صـورت چندصــدایی برای ارکسـتر سازهـای ایرانی شامـل سه گروه نی و دو سنتور و یک عود با همراهی آواز باریتون است. ملـــودی بخش آوازی ایــن اثر از رامیــن بحیرایی و ملــودی بخش ســـازی و چندصـــدایی آن از سجاد پورقناد است. گروه نی ایــن اثر برای ســه بخش سوپرانــو، آلتــو و تنــور نوشــته شــده اسـت. نی در ایـن اثر، بـه شــکل طرح نی هـای جدیــد کـه قـابلیت اجرای ســی را دارنــد نوشــته شـده اسـت، در نـتیجه ضــروری اسـت نوازنـده از نی هـای جدیـد برای اجرای ایـن قطعـات بهره بـبرد؛ در ضبط تصنیف «سرود آغازین»، بخش تنبک این اثر را سیاوش عبدی طراحی کرده است.»

این ششمین آلبوم با صدای رامین بحیرایی است که روانه بازار موسیقی شده است، پیشتر این خواننده در آلبوم های «سرخانه»، «شهان آسمانی»، «خان هشتم»، «پیمان عشق» و «عطاریه» به عنوان خواننده حضور داشته است.

برای دانلود قانونی این اثر می توانید به سایت بیپ تیونز مراجعه کرده و فایل صوتی آن را به همراه پارتیتور تصنیف «ســرود آغـازین» را دریافت کنید.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است