گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

چهار ویژگی که باخ آنها را بهبود می‌بخشد (۱)

مقدمه
اجرای سونات‌ها و پارتیتا‌های باخ برای هر ویولنیستی هم از لحاظ تکنیک و هم از لحاظ موزیکالیته حائز اهمیت است. کسب مهارت و افزایش سطح نوازندگی با اجرای این قطعات به اوج خود می-رسند. طی مقاله اخیر خلاصه‌ای از تأثیر موسیقی باخ بر نوازندگان ویولن بررسی می‌شود. (زهرا نصیری)

چهار ویژگی که باخ آنها را بهبود می‌بخشد
ربکا نوئز سوارز به کاربرد سونات‌ها و پارتیتا‌های ویولن سولوی باخ در پیشرفت تکنیکی و موسیقایی نوازندگان جوان می‌پردازد. سونات‌ها و پارتیتا‌های ویولن سولوی یوهان سباستیان باخ عنصری ابدی برای هر ویولنیست کلاسیک است. زیبایی و هنرمندی بی‌چون و چرای این آثار و هم چنین توانایی تکنیکی و هنری مورد احتیاج برای اجرای آنها جامعه کلاسیک را به احترام جهانی این قطعات واداشته است و به آنها جایگاه ثابت و ممتازی در بالاترین حد استانداردهای رپرتوارهای ویولن اعطا کرده است. نوازندگان و پداگوگ ها بطور یکسان از فضیلت این قطعات در تقویت و همراهی پیشرفت تکنیکی و موسیقایی نوازندگان متبحر و جوان تمجید کرده‌اند. نوازندگان در هر سطحی با آن ارتباط برقرار می‌کنند .همانند دوستداران سلامتی که با غذاهای مغذی و غنی ارتباط برقرار می‌کنند، نوازندگان هم در هر سطحی از نوازندگی خویش با این قطعات مأنوس می‌شوند. در متن زیر چهار مورد نام برده می‌شود که طی تمرین این قطعات تقویت خواهند شد:
۱- اینتوناسیون: با وجود اینکه اینتوناسیون یک ویژگی کلی بسیار مشخص است که باید هنگام تمرین هر قطعه‌ای اعم از شرادیک یا گام تا کنسرتو و قطعات نمایشی در نظر گرفته شود سونات‌ها و پارتیتا‌های باخ به لحاظ وضوح صدا در کوک کردن نت‌ها مؤثرتر بنظر می‌آیند و گاهی اوقات خطوط ملودیک آشکارشان به عنوان مثال در Preludioاز سومین پارتیتا در می ماژور بطور قابل توجهی در این زمینه چالش برانگیز می‌باشد. علاوه بر این تمام موومان‌های دارای خطوط پلی فونیک بزرگ‌تر و پیچیده‌تر فرصت ارزشمندی را برای کار بر روی اینتوناسیون خاص و منحصربفرد دوبل نت‌ها و آکوردها فراهم می‌آورند که برای درخشش و تقویت فواصل و در نهایت تولید صدای آنها ضروری است.
۲- هماهنگی: یکی از دشواری‌های اساسی ویولن ترکیب دو دست است که هر کدام وظایف مجزا و بسیار متفاوتی را انجام می‌دهند و نیاز این دو به مدیریت همزمان از پیچیدگی‌های چالش فردی است. این قطعات در تقویت هماهنگی دست چپ و راست فوق‌العاده مفید هستند زیرا نوازندگان با طیف گسترده‌ای از تعویض سیم مواجه می‌شوند که تنها با حرکت سریع، بجا، صاف و یکپارچه دست راست قابل مدیریت هستند که ضمن حفظ کردن این حرکات، دست چپ هم چالش‌های مربوط به خود را خواهد داشت.

زهرا نصیری

زهرا نصیری

زهرا نصیری متولد سال ۱۳۵۳، کرج، لیسانس حقوق قضایی، نوازنده و مدرس ویولن کلاسیک

۱ نظر

بیشتر بحث شده است