گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

استنلی کلارک

استنلی کلارک نوازنده گیتار بیس، جدا از شهرتش در نوازندگی، به عنوان یک آهنگساز موفق و خلاق در زمینه موسیقی فیلم و تلویزیون نیز شناخته میشود. کلارک در ۳۰ ژوئن سال ۱۹۵۱ در پنسلوانیا آمریکا بدنیا آمد. در زمینه آشنایی اش با گیتار بیس، آنرا یک نوع اتفاق قلمداد میکند؛ زمانیکه در سر کلاس موسیقی دیر حاضر میشود و بالاجبار تنها سازی که باقیمانده بود یعنی آکوستیک بیس را انتخاب میکند!

وی تحصیلاتش را در آکادمی موسیقی پنسیلوانیا سپری نمود و پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۷۱ به نیویورک رفت و با جمعی از برترین موزیسین های آنزمان همنوازی نمود، نوازندگانی چون:
Horace Silver, Art Blakey, Dexter Gordon, Gato Barbieri, Joe Henderson, Chick Corea, Pharoah Sanders, Gil Evans and Stan Getz.

در طی این همکاری های مقطعی وی بصورت رسمی به گروه فیوژن-جز نوازنده شهیر پیانو جز یعنی چیک کوریا پیوست که به همراه این گروه آلبوهای متعددی منتشر نمود که بسیاری از آنها جز با ارزشمندترین آثار در سبک جز فیوژن میباشد.

استنلی کلارک جدا از فعالیت هایش در گروه به دنبال فعالیتهای خودش به عنوان یک نوازنده مستقل نیز بود وی در دهه ۱۹۷۰ چندین آلبوم را تحت عنوان نام خویش ضبط و منتشر نمود؛ یکی از مشهورترین و موفقترین آلبومهایش را در سال ۱۹۷۶ با عنوان School Days منتشر نمود که یکی از برترین آلبومهای بیس در تاریخ موسیقی جز میباشد.

آلبومهای دیگرش همچون Stanley Clarke 1974 و


audio file Journey to Love 1975

نیز از آثار بسیار با ارزش از این نوازنده گیتار بیس میباشد که در نوع خودش با داشتن اهداف خلاقانه، تفکرات جدیدی را در موسیقی جز و بالاخص بیس نوازی بوجود آورده است. او در مجموعه های کوتاه تلویزیونی ABC با عنوانهای Hawk و an Emmy توانسته خود را به عنوان یک آهنگساز در این عرصه مطرح کند. همچنین در این زمینه هم به عنوان آهنگساز، رهبر، اجرا کننده در فیلمهایی همچون:
Boyz N the Hood, the biopic of Tina Turner What’s Love Got to Do with It, Passenger 57, Higher Learning, Poetic Justice, Panther, The Five Heartbeats, Book of Love, Little Big League و Romeo Must Die حضور داشت که در نوع خودش بینظیر بوده است.

استنلی کلارک در طی سالها فعالیت اش در موسیقی و نوازندگی جوایز متعددی را از آن خود نموده است. در اکتبر سال ۲۰۰۶ وی از سوی مجلهBass Player جایزه یک عمر فعالیت هنری را دریافت نمود که در مراسمی در Millennium Broadway Hotel باشکوه نیویورک، جایزه اش را از دست دو تن از مشاهیر تاریخ بیس Marcus Miller و Victor Wooten دریافت نمود، همچنین ده سال از سوی اعضای مجله Guitar Player به عنوان بهترین بیسیست انتخاب شد.

استنلی کلارک اولین نوازنده بیس در جهان میباشد که میتواند هم دوبل بیس و آکوسیتکی بیس و گیتار بیس را با کیفیت یکسانی اجرا نماید و همچنین اولین نوازنده بیس در تاریخ موسیقی میباشد که توانسته برای خود کنسرتهای متعددی را برگزار نماید و آثارش در سرتاسر دنیا فروش خیره کننده ای داشته باشد.

آلبوم “روزهای مدرسه” که در سال ۱۹۷۶ منتشر شد، هنوز هم یکی از برترین آثار موسیقی جز میباشد و بسیاری از نوازندگان، بیش از استفاده موسیقایی به این اثر به عنوان یک راهنمای گرانقدر آموزشی نگاه میکنند. تکنیکها و مهارت او که همراه با خلاقیت و نبوغش بوده، اثری را رقم زده تا همیشه نام استنلی کلارک در میان نوازندگان بیس با احترام یاد شود و همچنان نیز او به فعالیت های خویش ادامه میدهد.

en.wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۳

  • با تشکر از زحمات بیدریغ شما مطالب راجع به استنلی کلارک بسیار جالب بود خواهشمند است منابعی که میتوان آثار این هنرمند بخصوص روزهای مدرسه را تهیه کرد به آدرس ایمیل من ارسال کنید یا اگر خود سایت فروشگاهی در این زمینه دارد لطفا معرفی کنید . با تشکر از دلسوزی صمیمانه شما

  • با سلام و تشکر از شما من هم می خواستم به من جایی را معرفی کنید که بتوانم آثار برجسته موسیقی جز را پیدا کنم. چون دسترسی به این آثار برای من کمی سخت است . اگر به ایمیل من بفرستید خیلی ممنون می شوم.

بیشتر بحث شده است