استولزمن و سبکهای مختلف با کلارینت

تک نوازی با بیش از ۱۰۰ ارکستر، نوازندی ای چیره دست، هنرمندی بزرگ در عرصه موسیقی مجلسی و هنرمند مبتکر سبک جاز. ذوق هنری، نوازندگی و جاذبه بالای شخصیت استولزمن باعث رسیدن او به قله های بلند موفقیت بین المللی شد و او را به یکی ازهنرمندان موفق موسیقی در عصر حاضر تبدیل کرده؛ استولزمن منتقدین و شنوندگان آثار خود را با اجرای زیبای انواع موسیقی مجذوب خود کرده است.

وی متولدOmaha در ایالتNebraska، فرزند هنرمند مشهور جاز railwayman است؛ کودکی خود را در San Francisco گذرانده و پس از آن به Cincinnati نقل مکان کرده است.

تحصیلات او در موسیقی با جلسات ساکسیفون پدرش و کنسرت های غیر رسمی کلیسا آغاز شد. پس از پایان دبیرستان برای تحصیل در دو رشته اصلی ریاضی و موسیقی وارد دانشگاه Ohio State شد.

فوق لیسانس خود را در رشته موسیقی از دانشگاه Yale گرفت؛ پس از آن برای گرفتن مدرک دکترا وارد دانشگاه Columbia شد و تحت نظر Kalmen Opperman قرار گرفت. در سال ۱۹۶۷ وارد دهمین سال مشارکت خود با Marlboro Music Festival در Vermont شد. این مشارکت باعث شد تا او مسیری برای آشنای با هنرمندان شاخصی چون Rudolf Serkin, Pablo Casals و Marcel Moyse ( هنرمندانی که تاثیری ژرف در مسیر ترقی استولزمن داشتند و آثار او را تحت الشعاع قرار دادند).

بواسطه برقراری ارتباط با انجمن های موسیقی، در سال ۱۹۷۳ یکی از اصلی ترین اعضای گروه TASHI در زمینه chamber music شد.

راه منحصر به فردی که استولزمن با کلارینت در پیش گرفت باعث شهرت بین المللی وی شد، انتظار چنین پیشرفتی با این ساز غیر قابل پیش بینی بود. او اولین تک نواز کلارینت در تاریخ Hollywood Bowl و Carnegie Hall شد. در سال ۱۹۸۶ استولزمن اولین نوازنده بادی بود که موفق به کسب جایزه Avery Fisher ( جایزه ای که پیشکسوتانی همچون Richard Goode و Yo-Yo Ma در کارنامه خود دارند)شد.

کاری که او برای کلارینت انجام داد شبیه کاری بود که Rampal و Galway برای فلوت کرده بودند. استولزمن در لباس یک تک نواز در Levine و در New York Philharmonic، Dohnànyi و در کنسرت La Scala، Chaillyدر Berlin Radio Symphony، Leppard و English Chamber Orchestra، Eschenbach وPrevin به همراه ittsburgh Symphonyظاهر شده. به عنوان عضو TASHI، او اولین کسی بود که با Takemitsu و Wuorinen در Boston Symphony و The Cleveland Orchestra همکاری کرده است.

آوازه او در جاز خیلی بیشتر از موسیقی کلاسیک در جهان شنیده شد. او دوبار در فستیوال نوین Tokyo Music، به همکاری Keith Jarrett، Chick Corea، Eddie Gomez، Wayne Shorter و Yuji Takahashi و در New Japan Philharmonic ظاهر شد. او همچنین به عنوان هنرمند هفته در Edinburgh Festival، the Hong Kong Festival و Adelaide Festival استرالیا انتخاب شد. او در کنسرت gala با همکاری John Williams و خواننده بلوز Joe Williams و همچنین تک نوازی در Carnegie Hall با Woody Herman’s Thundering Herd ( کسی که با او به عنوان تک نواز دو فصل برنامه داشت) فصل جدیدی در سده دوم Boston Pops ایجاد کرد.

استولزمن اخیرا کنسرتی را مختص American jazz در Evian International Music Festival اجرا کرد. دیگر اجراهای جاز و پاپ او با همکاری Mel Tormé، Claude Bolling، Spyro Gyro founder Jeremy Wall، Judy Collins، George Shearing، Gary Burton، Dave Samuels، the Canadian Brass و the King’s Singers بود.

در سال ۱۹۹۰ او از طرف ۵ شرکت امریکای ( در New York، Boston، Washington، Ann Arbor و Houston ) وارد مذاکره شد. سراینده های اشعار او از The ISPAA Commission انتخاب میشدند. در سپتامبر سال ۱۹۹۲ استولزمن رهبر ارکستر در Houston شد.

audio file به اجرایی از استولزمن توجه کنید.

او انجمنی برای کلارینت تشکیل داد، بسیاری از مدیران اجرای جامعه هنری خواستار پیوستن به این انجمن بودند. در فاصله ژوئن ۱۹۹۴ و سپتامبر ۱۹۹۵ او ۱۲ کنسرت جدید با Warsaw Philharmonic به عنوان سراینده و George Manahan به عنوان رهبر ارکستر و همکاری Gerard Schwarz و the Seattle Symphony اجرا کرد.

برنامه او به وسیله BBC برای BBC Wales Symphony و St. Louis Symphony و در ۱۹۹۲ در امریکا با همکاری Leonard Slatkin اجرا شد. این کنسرت ها همچنین در Kennedy Center و Carnegie Hall اجرا شد و جایزه با ارزشی چون Grawemeyer در سال ۱۹۹۴ و نامزدی Grammy در بخش بهترین قطعه کلاسیک را در سال ۱۹۹۵ از آن خود کرد.

در اگوست ۱۹۹۳ استولزمن در”CONCERTO” ( برنامه تلویزیونی ۶ قسمتی به همراهی Dudley Moore و رهبری Michael Tilson Thomas و London Symphony Orchestra ) همکاری کرد. CONCERTO به وسیله تولید کننده برنامه تحسین بر انگیز ‘ORCHESTRA’ و با همکاری Moore و Georg Solti به روی آنتن فرستاده شد و در کانالهای با اعتباری چون Channel Four انگلستان پخش شد و متداوما پخش جهانی داشت. برنامه که با مشارکت استولزمن اجرا شد برنده جایزه منتقدین و تماشاگران شد، همچنین جایزه Emmy در بخش اجرای هنر بین الملل را نصیب خود کرد.

wikipedia.org

11 دیدگاه

 • سعید
  ارسال شده در مرداد ۸, ۱۳۸۶ در ۸:۲۴ ق.ظ

  مطلب جالبی بود

 • navid
  ارسال شده در مرداد ۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

  سلام.چقدر خوب که کل این قطعه زیبا را برای دانلود گذاشتید.مچکرم.

 • محمد
  ارسال شده در مرداد ۱۵, ۱۳۸۶ در ۱:۳۸ ق.ظ

  بسیار متشکرم
  لطفا در مورد کلارینت و اینکه چرا در ایران به این ساز کم توجهی میشود با اینکه جزو سازهای پایه ارکستر است مطلب بنویسید. همچنین در مورد شیوه نوازندگی ایرانی این ساز

 • احمد
  ارسال شده در مرداد ۲۹, ۱۳۸۶ در ۱۲:۰۸ ب.ظ

  خیلی مطالب جالب بود

 • maysam
  ارسال شده در فروردین ۹, ۱۳۸۷ در ۴:۰۳ ب.ظ

  باسلام
  خیلی عالیه ولی متاسفانه در ایران این ساز هنوز شناخته نشده . اگه ممکنه در مورد اساتید برتر ایرانی هم مطالبی بنویسید

 • علیرضا
  ارسال شده در خرداد ۱۱, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۰ ق.ظ

  اگه میشه بازم ازش آهنگ بذارین همچنین از نوازندگان ایرانی

 • كامبيز
  ارسال شده در شهریور ۲۵, ۱۳۸۷ در ۳:۰۴ ق.ظ

  قطعه زیبایی بود. آلبوم ایشان را از کجا میشه پیدا کرد؟

 • یلدا
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  آهنگ بذارین “““““جواب بدین کم بود آهنگ

 • یلدا
  ارسال شده در مهر ۱, ۱۳۸۸ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

  خیلی عالیه ولی متاسفانه در ایران این ساز هنوز شناخته نشچقدر خوب که کل این قطعه زیبا را برای دانلود گذاشتیدده

 • مصطفی قناعت
  ارسال شده در مهر ۱۹, ۱۳۹۰ در ۶:۳۶ ب.ظ

  از سال۱۳۴۸ نوازنده کلرینت هستم.بعد از انقلاب در انزوا ردیفهای موسیقی ایرانی را کار کردم از اشنایی شما بسیار خوشحال واماده همکاری هستم.

 • Keyhan
  ارسال شده در تیر ۱۸, ۱۳۹۵ در ۷:۲۸ ب.ظ

  قطعه ی Maid with the flaxen hair. ایشون عالیه و از مورد علاقه های من هستش

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

فرایند خم کردن زه وارها و اتصال آن به ساختمان کلافها در ویولن (I)

محتوای این مقاله بخشی از دروس ارائه شده در شهریورماه ۱۳۹۷ در کارگاه رضا ضیائی (RZW) توسط رضا ضیائی است که فرشاد شالپوش آن را گردآوری و تدوین کرده و امیر خمسه ویراستاری آن را بر عهده گرفته است. متن کامل و دیگر مقالات مرتبط در آرشیو کارگاه موجود است.

از روزهای گذشته…

این آب‌های اهلیِ وحشت… (III)

این آب‌های اهلیِ وحشت… (III)

هکتور برلیوز (۱۸۶۹ – ۱۸۰۳) آهنگساز رمانتیک فرانسوی و از نخستین رهبران بزرگ ارکستر، اثر مشهور خود سمفونی فانتاستیک را در ۲۷ سالگی‌اش تصنیف کرد. زمانی که همه‌ی نامه‌های عاشقانه‌اش به هاریِت اسمیتسون -بازیگر تیاتری که او را نخستین بار در نقش افلیا در نماشنامه‌ی هملت دیده و به او دل‌ باخته بود- بی پاسخ ماند و اسمیتسون نیز از پاریس به شهری دیگر رفت. اسمیتسون -منبع الهام سمفونی فانتاستیک- بالاخره این اثر را دو سال بعد شنید و نبوغ برلیوز او را تحت تأثیر قرار داد. آن دو باهم ازدواج کردند که این وصلت فرجام خوشی نداشت و چند سال بعد به جدایی انجامید. سمفونی فانتاستیک آنگونه که برلیوز نیز توضیح داده‌است، ماجرای آهنگسازی جوان است که ناکام از عشق، خود را با تریاک مسموم می‌کند. در خوابی سنگین فرو می‌رود و دلهره‌ و درد، کابوس‌وار در ایده‌هایی موسیقایی جانش را تسخیر می‌کنند.
د-دورز (I)

د-دورز (I)

د – دُرز (The Doors) گروه راک آمریکایی که در سال ۱۹۶۵ در لس انجلس-کالیفورنیا تشکیل شد. در بیشترین مدت زمان بقای این گروه؛ جیم موریسون (Jim Morrison) خواننده، ری منزارک (Ray Manzarek) نوازنده کیبورد، جان دنسمور (John Densmore) درامر و روبی کریگر (Robby Krieger) گیتاریست گروه، بوده اند. در دهه ۱۹۶۰ آنان از جمله جنجال آفرین ترین گروهها بودند، به ویژه اشعار خشن موریسون و شخصیت غیر قابل پیش بینی وی بر روی سن معروف و بحث برانگیز بود.
مستر کلاسهای آواز فلورانس لیپت برگزار می شود

مستر کلاسهای آواز فلورانس لیپت برگزار می شود

فلورانس لیپت (Florence Lippett) خواننده اپراتیک از تاریخ چهارم بهمن ماه امسال، اقدام به برگزاری مستر کلاس های آواز کلاسیک می کند. علاقه مندان می توانند با تماس با شماره های ۷۷۶۲۰۷۷۴ – ۷۷۶۲۰۷۵۳ از امروز ثبت نام نمایند. فلورانس لیپت از یک خانواده موسیقیدان و در شهر دوور انگلستان بدنیا آمد. پدر و پدربزرگ او از خوانندگان پرکار و فعال کاتیدرالهای انگلیس بودند و لذا وی تعلیم آواز را از سن ۱۳ سالگی و با اساتید آوازی چون لزلی تراماتیک (Lesley Tremethick) آغاز کرد.
نامجو از نگاه منتقدان (I)

نامجو از نگاه منتقدان (I)

نقد آلبوم ترنج برنامه سیزدهمین نقد نغمه بود که به همت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در خانه هنرمندان به اجرا گذاشته شد. این برنامه در حالی برگزار میشد که ساعتی پیش از شروع جلسه، سالن، جایی برای نشستن نداشت و البته این اتفاق را با توجه به شهرت و جنجالی که صاحب این اثر آفریده، میشد پیش بینی کرد. این برنامه نقد نغمه بدون شک، شلوغ ترین و بی نظم ترین این سلسله جلسات بود. روز یکشنبه ۱۹ اسفند در تالار فریدون ناصری خانه هنرمندان بسیاری از منتقدان بیرون سالن ماندند و فقط صندلی های تالار مملو از طرفداران محسن نامجو بود.
تأملی بر عملکرد ارکستر «هنگام» و کنسرت اخیرش (III)

تأملی بر عملکرد ارکستر «هنگام» و کنسرت اخیرش (III)

طبیعت اجرای زنده و حضور روی سن، درصدی ناکوکی به اجرا تحمیل می کند که حتی در مورد بزرگترین ویرتوزهای دنیا هم از آن گزیری نیست. اما در مورد کنسرت هنگام حتی اگر از فالشی های بوجود آمده ضمن اجرا چشم بپوشیم، این که فلوت ها و بخصوص سنتورها به طور کلی کوک نبودند، جای تعجب دارد.
رامین صدیقی: روی مسئله صدابرداری حساسیت زیادی داشتم

رامین صدیقی: روی مسئله صدابرداری حساسیت زیادی داشتم

فارغ از اینکه بعد از سه سال و بخاطر مشغله های خودم، واقعاً تمایل داشتم تا از ادامه همکاری عذرخواهی کنم، اما دو سه مساله دیگر هم مرا آزرد که باعث شد تصمیمم برای کنار رفتن از جشنواره را تسریع کند. مثلاً یکی دو روز قبل از کنفرانس مطبوعاتی جشنواره سال ۹۲ خبردار شدم یک گروه خارجی دیگری هم دارد به جشنواره می آید (گروه آقای رامیز قلی اف)! بدون اینکه به عنوان مسئول بخش بین الملل در جریان باشم.
وزیری زاده: رو به پیشرفت هستیم

وزیری زاده: رو به پیشرفت هستیم

سابقه همکاری من با آقای قاسمی به سال ۸۱ به یک همکاری کوتاه در کر در فرهنگسرای بهمن برمی گردد. در این دوره کوتاه با گروه، صدا سازی را کار می کردم. بعد از آن، به قصد تحصیل از ایران رفتم و مدت زیادی نیست که دوباره در حال کار با همدیگر هستیم. زمان بسیار کوتاهی داشتیم که فقط توانستیم روی صدای اعضای گروه، تکنیک های آوازی و نفس گیری و بخش هایی از قطعات به صورت قسمت قسمت کار کنیم. در یکی یا دو جلسه تمام اعضای گروه بودند.
نامه سرگشاده سازگران میراث فرهنگی

نامه سرگشاده سازگران میراث فرهنگی

در رژیم گذشته مکانی در مسیر فرودگاه مهرآباد ساخته شد که در آنجا مسافران میتوانستند در هنگام ورود و خروج از ایران (یا شهر تهران) با خرید صنایع دستی با فرهنگ کهن ایران آشنا شوند. یکی از مهمترین قسمتهای این سازمان بخش ساز سازی آن بود. این سازمان همچنان به فعالیت خود مشفول است ولی به تازگی قسمت ساز سازی آن تعطیل شده است. در این مقاله نامه سرگشاده کارمندان این سازمان را میخوانید.
اختتامیه سومین جشنواره سایتها و وبلاگهای موسیقی برگزار می شود

اختتامیه سومین جشنواره سایتها و وبلاگهای موسیقی برگزار می شود

مراسم اختتامیه سومین جشنواره سایت ها و وبلاگهای موسیقی روز پنجشنبه، بیست و دوم اسفند ماه ۱۳۹۲ ساعت ۱۹ در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود. در این نشست برگزیدگان شاخه های مختلف سومین دوره جشنواره معرفی می گردند و جوایزی نیز به رسم یادبود به آنها اهدا می گردد. از دیگر برنامه های اختتامیه جشنواره می توان به اجرای آثاری توسط دو گروه موسیقی نیز اشاره نمود.
بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی

بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی

لو و هرایی دو نوع مقام آوازی با متر آزاد در موسیقی شمال خراسان‌اند. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که در مضمون آنها حالات روانشناختی با گرایش غم غربت، ویژگی‌های تمثیلی زبانی و روایت اساسی‌ترین نشانه‌های قومی یافت می‌شود. این دو مقام همچنین دارای مشخصاتی هستند که آنها را به عنوان آوازی خاص متعلق به شمال خراسان معرفی می‌کند. در این پژوهش پس از سفر به شمال خراسان و جمع‌آوری و طبقه‌بندی انواع لو و هرایی، تحلیل فنی انجام پذیرفت. مشخصات فنی لو و هرایی همچون جملات، موتیف‌های آوازی، دینامیک، گردش فواصل، تمپو، متر و اجزاء دیگر مانند تحریرها و نحوه‌ی تنفس خواننده بررسی، اندازه‌گیری و تحلیل شده است. مقاله در نهایت مجموعه‌ای از ویژگی‌های موسیقایی و فرهنگی این نغمات را با تبعیت از عنوان مقاله – بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هرایی- پیش رو گذاشته است.