گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگو با گیل شاهام (III)

تاحالا شده یک حس خاص رو برای سبکهای خاصی در زمانهای مختلف در زندگیت پرورش بدی؟

آره، به سمت یک دوره هایی گرایش دارم. به مدت ۲ سال خیلی زیاد به بارتوک گرایش داشتم، همه کارهاشو مطالعه کردم و سعی می کردم تا جاییکه می تونم در مورد خودش و موسیقیش یاد بگیرم.

وقتی کنسرتوهارو اجرا میکنی، می تونی ارکستر و قطعات رو انتخاب کنی؟
در ابتدا، صحبتهایی که با افراد Deutsche Grammophon پیش میومد اینگونه بود: “اینها ایده های ماست، ما یک فهرست داریم که باید اجرا بشه، این کاریه که می خواهیم انجام بدیم”. و این واقعاُ خلاف چیزی بود که من می خواستم. الان نزدیک ۱۰ سال من با اونها کار میکنم و واقعا فکر میکنم میتونم پیشنهاد بدم و راجب پروژه صحبت کنم.

موسیقی های معاصر دیگری هم ضبط کردی؟
بله Fratres و Tabula rasa اثر آرو پارت (Arvo Part) با همکاری و Gothenburg Symphony، Quartet for the End of Time اثر مسیان با همکاری مایر (Paul Meyer) نوازنده کلارینت، جیان(Jian Wang) نوازنده ویلون سل و چانگ (Myun-Wha Chung) پیانیست. چندین هفته با هم در پارس خواهیم بود و تمرین میکنیم، خیلی دلپذیر خواهد بود.

آیا تو اجرا می کنی قطعه رو قبل اینکه ضبطش کنی؟
خوب، اوایل من یک کارهایی رو ضبط می کردم، گاهی حتی بدون تمرین، که –وقتی الان بهشون نگاه می کنم- به نظرم خیلی نا امید کنندن! به خاطر اینکه هر کس با تمرینات کافی و چند تا کنسرت عمومی می تونه خیلی نتایج بهتری بگیره. پس الان من سعی می کنم که روی اجرا قبل از ضبط تاکید کنم.

چه طوری برای رسیتالها برنامه می چینی؟
دوباره، حدس میزنم که خیلی کسل کنندم (خنده). بعضی وقتها شما با ۳ تا سونات بزرگ برنامه ریزی میکنی؛ که خیلی عالی هست ولی من فکر میکنم بین اونها رقابت ایجاد میشه، پس رو کدوم باید زوم کنم؟ بنابر این من واقعاُ ترجیح می دم که یک قطعه بزرگ رو اجرا کنم یا ۲ سونات در اولین نیمه و دومین نیمه، با یک قطعه کوچکتر، رو دوست دارم. به خاطر خودم و مخاطبهام. من با سوناتهای استاندارد کار میکنم و قالبا دنبال قطعه های کوچک میگردم. قطعه های Robert Fuchs را میشناسی؟ خیلی زیباهستند. جدیداُ ۶ قطعه ویلون سونات از اسکارلاتی (Scarlatti) شنیدم که خیلی زیبا بود.

موسیقی مجلسی هم اجرا میکنی؟
گه گاه، ولی خیلی دوست دارم بیشترش کنم. چون مخصوصاُ برای یک ویولونیست با ابهت ترین ادبیاته. هر چند ماه یکبار با یک گروه دیگه همکاری می کنم. با اعضای ارکستر سمفونیک بوستون در Tanglewood نوازندگی کردم، با فیلارمونیک اسرائیل و ارکستر Minnesota که واقعاُ خوبه.

تو در تمام فستیوال های تابستانی هستی. تعطیلات نمیری؟
بله، بعد از ازدواج(نوامبر ۱۹۹۸) یک هفته به فلوریدا رفتیم. خارق العاده بود. فقط توی ساحل می خوابیدیم و هیچ کدام از برنامه های که داشتیم رو انجام ندادین. برگشتن خیلی سخت بود.

برای آینده چه نقشه هایی داری؟
کنسرتو ویولون برامس رو که خیلی دوست دارم رو با همکاری فیلارمونیک برلین و آبادو(Claudio Abbado) تابستان دیگه ضبط میکنم. این تابستان که گذشت در Tanglewood، Aspen، Salzburg، Lucerne و خیلی جاهای دیگه اجرا داشتم. حالا هم تور برای آمریکا، قطعه هایی رو هم در آتلانتا، پطرزبورک، فیلادلفیا، اسپرینگفیلد و سن پائلو اجرا خواهم کرد و در زمستان هم اروپا، پاریس، کواگن، دانمارک، روم و بارسلونا…

پس نیویورک چی؟
دو اجرا در Carnegie Hall،اشعار حماسی بارتوک با ارکستر فیلادلفیا در اکتبر ۱۹۹۹ و رسیتالی در بهار دارم.


حتما خواهم آمد!

stringsmagazine.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۳

بیشتر بحث شده است