ارکستر سمفونیک لندن (I)

ارکستر سمفونیک لندن
ارکستر سمفونیک لندن
ارکستر سمفونیک لندن (London Symphony Orchestra)، مهمترین ارکستر انگلستان و همچنین یکی از مشهورترین ارکسترهای دنیا می باشد. از سال ۱۹۸۲ این ارکستر در مرکز هنری باربیکن (Barbican) لندن قرار گرفت و امروز بسیاری از مشهورترین آثار موسیقی کلاسیک ضبط شده، با این ارکستر ضبط شده است.

ارکستر سمفونیک لندن (LSO) در سال ۱۹۰۴ به عنوان یک سازمان مستقل و خودمختار فعال شد، در واقع این ارکستر، اولین ارکستر در انگلستان با چنین ویژگی بود.

LSO اولین کنسرت خود را در ۹ ژوئن همان سال به رهبری هانس ریشتر (Hans Richter) برگزار کرد.

ریشتر تا سال ۱۹۱۱ رهبر اصلی ارکستر باقی ماند تا زمانی که ادوارد ادلگار (Edward Elgar) برای یک سال رهبری آنرا بر عهده گرفت و در این زمان شش کنسرت را به عنوان رهبر اصلی هدایت کرد.

از آخرین رهبرانی که با این ارکستر همکاری داشتند میتوان به: پیر مونتو (Pierre Monteux) از ۱۹۶۱ تا ۶۴، ایشتوان کرتژ (István Kertész) از ۱۹۶۵ تا ۶۸، آندره پروین (André Previn) از ۱۹۶۸ تا ۷۹ و کلودیو آبادو (Claudio Abbado) از ۱۹۷۹ تا ۸۸٫ از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۵ رهبر آمریکایی میشل تیلسون تامس (Michael Tilson Thomas) آنجا را در دست گرفت و در ۱۹۹۵ به عنوان رهبر اصلی میهمان منصوب شد.

سر کالین دیویس (Colin Davis) از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۶ رهبر LSO بود و در سال ۲۰۰۷ ریاست ارکسترا را بر عهده گرفت. در ۱ ژانویه ۲۰۰۷ والری ژرژیو (Valery Gergiev) رهبر LSO شد. پروین همچنان نام پرافتخار رهبری این ارکستر را برخود دارد.

در ۲۰۰۶ دانیل هاردینگ (Daniel Harding) رهبر مهمان شد و در کنار تیلسون تامس همکاری می کرد.

LSO اولین ارکستر انگلیسی بود که در خارج از کشور کنسرت می داد و اولین اجرای آن در پاریس در سال ۱۹۰۶ بود. LSO قرار بود در آپریل سال ۱۹۱۲ به همراه کشتی تایتانیک سفری برای کنسرت به نیویورک داشته باشد اما خوشبختانه در دقایق آخر برنامه خود را عقب انداختند!

این اولین باری بود که آنها در نیویورک می نواختند و در سال ۱۹۷۳ اولین باری بود که دعوت شدند تا در جشنواره سالزبورگ (Salzburg) شرکت کنند. ارکستر سفرهای خود را در سرتاسر دنیا ادامه داد. در سال ۱۹۵۶ ارکستر سمفونیک لندن در فیلم آلفرد هیچکاک “مردی که خیلی زیاد می دانست” (The Man Who Knew Too Much) ظاهر شد با رهبری برنارد هرمان (Bernard Herrmann) آهنگساز که در رویال آلبرت هال فیلمبرداری شد.

در سال ۱۹۶۶ گروه کر سمفونی لندن (LSC) تشکیل داده شد به عنوان مکملی برای LSO، اگرچه خود آن به عنوان یک سازمان کاملا مستقل رشد کرد و توانست با دیگر ارکسترها مشارکت کند.

LSO تا مدت زمان طولانی به عنوان سفارش گیرترین ارکسترای لندن شناخته شده بود. LSO بیشتر تا مدت زمان بسیار طولانی از داشتن عضو خانم در ارکسترا امتناع کرد و دلیل عمده آن این بود که اعتقاد داشتند خانم ها روی صدای ارکسترا تاثیر می گذارند، در ارکستر وین نیز چنین مخالفتی وجود داشت.

اولین خانمی که توانست به ارکسترای LSO راه پیدا کند، نوازنده ابوا خانم اوولین رتول (Evelyn Rothwell) بود.

یک دیدگاه

 • میلاد
  ارسال شده در مرداد ۹, ۱۳۹۱ در ۴:۳۲ ق.ظ

  سلام
  من دنبال دانلود کردن قطعه های اجرا شده توسط رهبر امروزی این گروه هستم
  ایا کسی میتونه لینک دانلود رو پیدا کنه برام
  لطفا ایمیل کنید
  با تشکر…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

محمدرضا امیرقاسمی «شبی برای پیانوی ایرانی» را به روی صحنه می برد

کنسرت گروه موسیقی برف با عنوان «شبی برای پیانوی ایرانی» در تاریخ جمعه ۱۰ اسفند ساعت ۲۰ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه خواهد رفت. سرپرست و تکنواز پیانوی گروه برف محمدرضا امیرقاسمی و خواننده این کنسرت علی امیرقاسمی و اجرای تمبک با سحاب تربتی می باشد. در این برنامه علاوه بر اجرای آثار اساتید بزرگ پیانوی ایرانی نظیر جواد معروفی و مرتضی محجوبی، از چند نوازنده پیانوی دوره قاجار مانند اساتید محمود مفخم (مفخم الممالک) و مشیرهمایون شهردار هم قطعاتی اجرا خواهد شد. اجرای آثاری کمیاب و خاص از پیانو نوازیِ دوره ی قاجار و عصر مشروطه اولین بار است که در یک کنسرت اتفاق می افتد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIX)

تنها درویش خان تا حدودی با وزیری تفاهم داشت و برای شنیدن کنسرت ها و خطابه های او به مدرسه خصوصی اش می رفت. اما قبل از این که این رابطه و تفاهم ثمری به بار آورد – و قبل از ریاست اول وزیری در مدرسه موزیک (۱۳۰۷)، درویش خان فوت شد (۱۳۰۵). بعد از فوت او تجدد طلبی به کشمکش بین وزیری و مین باشیان ها یا «موسیقی نوین و علمی ایرانی» با «موسیقی بین المللی و علمی» محدود ماند.

از روزهای گذشته…

ویتنی هوستون در ۴۸ سالگی در گذشت

ویتنی هوستون در ۴۸ سالگی در گذشت

ویتنی هوستون، خواننده پاپ آمریکایی، عصر شنبه، ۱۱ فوریه ۲۰۱۲، در اتاق خود در هتل بورلی هیلز در ۴۸ سالگی در گذشت. هرچند هوستون در زندگی حرفه ای خود توانست صدر نشین موسیقی پاپ شود اما سوء مصرف مواد زندگی شخصیش را به زیر کشید.
تاریخچه ای خلاصه از استرادیواری و گوارنری (II)

تاریخچه ای خلاصه از استرادیواری و گوارنری (II)

هرچند آماتی و استرادیواری، در مرحله اول حرفه اش، برای سازها از ورنی طلایی رنگی گرم با سایه های مختلف استفاده می کردند اما در این زمان (آغاز قرن هجدهم) بود که استرادیواری به ورنی نارنجی متمایل به قرمز روی آورد که به استاندارد سازهایش تبدیل شد. با آغاز قرن هجدهم، استرادیواری به دوران طلایی حرفه اش رسید که تا دهه بیست این قرن ادامه داشت.
سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (XIII)

سر توماس بیچام، رهبر بزرگ انگلیس (XIII)

بیچام بر خلاف رفتارهای لرد مآبانه اش، قلبا یک لنکستری باقی ماند. «در زادگاه من، ما همگی کمی عوامانه رفتار می کنیم، اما می دانید، نوعی صمیمیت وجود دارد، عوامیت ما دلپذیر است که در دوران دشواری به داد هم می رسیم. اما در یورکشایر، وقتی با مشکلی روبرو می شوید، همه آن قدر سرشان به کار خودشان است که کسی به کسی کاری ندارد!»
فواصل زمانی (I)

فواصل زمانی (I)

مقدمه: ساختار متریک – ریتمیک موسیقایی، طبق اصول و قواعد تئوریک رایج، براساس سیستم نمائی با پایه۲ شکل گرفته است. این سیستم زمانبندی موسیقی دارای یک نظم ریاضی مرتبط با عدد دواست: دو برابر شدن سرعت و نصف شدن زمان. با اینحال هنگامی که زمان بندی موسیقی از نسبتهای سیستم نمائی خارج می شود و به سوی فواصل زمانی ترکیبی (مانند ترکیبات نقطه دار) یا فواصل تبدیلی (تقسیمات مضرب اعداد فرد مانند ۳،۵،۶،۷،۹،۱۰،۱۱،۱۲،۱۳،…) گرایش پیدا می کند، خروج از ساختار نمائی فوق الذکرمشاهده می شود.
خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت سوم

خلق موسیقی موفق برای انیمیشن – قسمت سوم

جودی گری، آهنگساز مجموعه هفتگی سگ ترسویی به نام شهامت Courage the Cowardly Dog، تمام فیلمهای کوتاه لونی تونز Looney Tunes موجود در اینترنت، کارتونهای ویژه شبکه Cartoon Network و تعداد بسیاری از کارتونهای تلویزیونی دیگر است.
موزاک، کسل کننده یا آرام بخش؟

موزاک، کسل کننده یا آرام بخش؟

دانیل بارنبویم یک بار دیگر انتقاد علیه موزاک را شروع کرده است! موسیقى ملایمى که اکنون به بخش جدایى ناپذیر زندگى روزانه بسیارى از مردم تبدیل شده است. رهبر ۶۳ ساله ارکستر سمفونیک شیکاگو امسال در مجموعه برنامه تلویزیونى BBC REITH که ۵۹ سال است از آغازش مى گذرد، سخنرانى مى کند.
دانشکده موسیقی منهتن

دانشکده موسیقی منهتن

دانشکده موسیقی منهتن (Manhattan School of Music)، در آموزش موسیقی حرفه ای در سطح ملی و بین المللی جریانی اصلی می باشد که این مرکز در حدود ۹۰ سال پیش به وجود آمده است و امروزه یکی از بزرگترین کنسرواتوآرهای خصوصی دنیا می باشد که موسیقی جاز و کلاسیک در سطح بالا در آنجا تدریس می شود. این دانشکده افراد با استعداد را برای دنبال کردن حرفه خود و پیشرفت و کار در جامعه به عنوان موسیقیدان و مدرس آماده می کند و همواره تماشاچیان بسیاری را برای دیدن اجراهای زنده هنرجویان در دانشکده دعوت می کند. این دانشکده در سال ۱۹۱۸ توسط ژانت د.شنک (Janet D. Schenck) پیانیست و خیر در یکی از ساختمانهای شهر نیویورک تشکیل شد.
نقد هنری یا توهین!

نقد هنری یا توهین!

مشکل بزرگی که در سالهای اخیر در فضای مجازی به چشم می خورد، توهین به موسیقی دانهایی است که در فضای مجازی فعال هستند. بسیار دیده ایم و شنیده ایم که نوازنده، آهنگساز، رهبر ارکستر و… پُستی در فیس بوک و یا اینستاگرام می گذارد و برخی از افراد (و حتی اهالی هنر!) به جای تبریک و تشویق، شروع به فحاشی و توهین می کنند.
فراخوان چهارمین جشنواره و جایزه«نوای خرّم» منتشر شد

فراخوان چهارمین جشنواره و جایزه«نوای خرّم» منتشر شد

دبیرخانه چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) فراخوان نحوه حضور هنرمندان و گروه های متقاضی شرکت در این رویداد موسیقایی را منتشر کرد. به گزارش امور رسانه ای چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم)، دبیرخانه چهارمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرّم) فراخوان نحوه حضور هنرمندان و گروه های سنی متقاضی شرکت در این رویداد موسیقایی را منتشر کرد. در متن فراخوان آمده است:
درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (II)

درباره مشکل «شیش هشت» و «میزان های لَنگ» در وزن شناسیِ موسیقی ایرانی (II)

در مکتب هنرستان موسیقی ملی، (بنیان گذار روح الله خالقی ۱۳۲۸ هـ. ش) نت نویسی، برای امکان نقل آسان به هنرجویان مبتدی، بر پایه «ساده نویسی» قرار گرفت؛ در نوشته های آن مکتب غیر از میزان های دو ضربی، سه ضربی، شش ضربی و به ندرت چهار ضربی، وزن های دیگری مشاهده نمی شود؛ گویا موسیقی ایرانی محدود به این چهار نوعِ وزن است. سعی بر این بود که هر نوع آهنگی با هر وزن پیچیده موسیقایی در یکی از این میزان ها چپانده شود. که البته با توجه دقیق به عمل موسیقی ایرانی مورد تائید قرار نمی گیرد. در موسیقی ایرانی شش ضربی ها همه ۳+۳ نیستند و علاوه براین وزن های مفصل و پیچیده وجود دارد که همه ساده نویسی شده اند.