گفتگوی هارمونیک پنج ساله شد

با لطف و همیاری شما دوستان “گفتگوی هارمونیک” به پنجمین سال فعالیت خود رسید. “گفتگوی هارمونیک” در این پنج سال با به روز شدن بدون توقف توانست، بیش از ۱۸۲۵ صفحه مطلب تولید کند. همچنین در تالار گفتگوی سایت بیش از ۲۵۰۰۰ صفحه توسط دوستداران موسیقی به ثبت رسید. در مدت فعالیت ژورنال گفتگوی هارمونیک، ۵۱۳ صفحه به شاخه “موسیقی کلاسیک ایرانی”، ۴۷۱ صفحه به شاخه “موسیقی کلاسیک غربی”، ۱۷۷ صفحه به شاخه “موسیقی جز و بلوز”، ۹۷ صفحه به شاخه “موسیقی راک”، ۷۰ صفحه به شاخه ” فیزیک و مهندسی موسیقی”، ۵۴ صفحه به شاخه “موسیقی فیلم”، ۵۳ صفحه به شاخه “موسیقی ملل”، ۱۵۳ صفحه به شاخه “موسیقی معاصر”، ۶۱ صفحه به شاخه “مبانی نظری موسیقی کلاسیک”، ۷۵ صفحه به شاخه “مبانی نظری موسیقی جز”، ۷۶ صفحه به شاخه “مصاحبه و گفتگو”، ۳۰۲ صفحه به شاخه “مطالب عمومی”، ۱۲۸ صفحه به شاخه “اخبار موسیقی جهان”، ۱۹۶ صفحه به شاخه “دانستنی های موسیقی” و ۲۲۸ صفحه به شاخه “ساز و نوازندگی” تعلق داشت.

اگر فرض بگیریم هر بیننده، برای خواندن هر صفحه ۵ دقیقه وقت نیاز داشته باشد، برای خواندن کل مقالات سایت ۱۵۲ ساعت زمان نیاز دارد (البته اعلام این رقم صرفا جهت بدست آوردن چشم اندازی از حجم کار انجام شده در این سایت است و قطعا زمان خوانده شدن یک مطلب تخصصی موسیقی بیش از زمان تصور شده است)

بیشترین بازدید کننده سایت در طول یک ماه سایت ۲۰۲۹۲۷ نفر و در روز ۳۰۴۷۸ نفر و نیز صفحه دیده شده در روز ۱۳۵۲۸۷ صفحه بوده است که با توجه به نوع نوشته های سایت در زمینه موسیقی موفقیت قابل توجهی است.

“گفتگوی هارمونیک” در طول فعالیت خود، تلاش زیادی برای به دست آوردن استاندارد هایی در زمینه های مختلف موسیقی کرده است که در سال اخیر این تلاشها با پیوستن رضا ضیائی، سازنده و کارشناس ادوات موسیقی، روند رو به رشدی را طی میکند؛ با برنامه هایی که قرار است در سال آینده با همکاری ایشان و تیم کارگاه شان انجام شود، امیدواریم شاهد برنامه های آموزشی در فضای غیر مجازی نیز باشیم.

در سال گذشته به غیر از رضا ضیایی، نویسندگان دیگری به جمع نویسندگان سایت پیوستند، سامان ضرابی نوازنده و مدرس سنتور و هنرمند و منتقد نام آشنا، پیمان سلطانی، همکاران جدید سایت هستند. در این میان دوستان زیادی به عنوان نویسنده افتخاری و غیر ثابت سایت، مطالبی را در اختیار سایت قرار دادند که این روش در طول ۵ سال فعالیت سایت همیشه پابرجا بوده است و امروز نیز از انتشار نوشته ها و پایان نامه های دوستان در سایت، استقبال میکنیم.

در میان مطالبی که امسال بر روی سایت گذاشته شد، سلسله مقالاتی با مبحث بررسی معضل خواننده سالاری مورد توجه بسیار زیاد قرار گرفت که در این سلسله مقالات دور از تعارف های مرسوم بی پرده به این مشکل پرداخته شد که در آینده نیز این سلسله مقالات ادامه خواهد داشت. “گفتگوی هارمونیک” در زمینه های مختلف دیگر نیز سعی در مطرح کردن موضوعاتی خواهد بود که به دلایل مختلف، از جمله مصلحت اندیشی های محافظه کارانه، به بحث گذاشته نشده است.

گفتگوی هارمونیک طول فعالیت خود، مصاحبه و گفتگوهایی با بیش از ۳۰ نفر از اهالی موسیقی داشته است که در آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت. در سالهای گذشته ما در مورد ۱۳ ارکستر و تالار کنسرت مشهور جهان نوشته ایم که در آینده نیز به تالار ها و ارکسترهای دیگری میپردازیم.

به روز نگه داشتن یک سایت آن هم فقط با مقالات موسیقی، کاری بسیار مشکل است، به همین خاطر در طول فعالیت سایت مقالات از نظر کیفیت سطوح مختلفی داشته است ولی ما سعی داریم، کیفیت مطالب سایت را در حد مطلوبی نگه داشته تا کیفیت فدای کمیت بالا نشود. حمایت شما دوستداران موسیقی باعث ترغیب ما به فعالیت بیشتر و بهتر است.

13 دیدگاه

 • ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۳ ب.ظ

  ای سجاد ! شاد باش
  ای هارمونی تالک ! دیر زی

  همتتان پایدار

 • حسن رحیمی
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۸ ب.ظ

  تولدت مبارک

 • پیام
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۶ ب.ظ

  آقایان و خانمان زحمت کش به خصوص سجاد پورقناد عزیز خسته نباشید امیدوارم همینگونه سالیان دراز بشتابید و نو آور این عرصه باشید، فقط تنها جای خالی مسئله ای که در این نوشته حس میشد برنامه های سال ِ آینده یتان است که به جز یک نیم خط کوتاه بیشتر به آن بها ندادید، به نظر من تعیین اهداف یک خط مسیر بهتری به فعالیت ها میدهد و همه در آن شرایط از نویسنده تا خواننده به سوی یک قله ی مشخصی میشتباند و پیشاپیش خواهند دانست قرار است چه اتفاقاتی بیافتد و چه انتظاراتی داشته باشند.
  مثلا به نظر من شاید الان که سطح مقالات به این حد رسیده بشه سطح بندی های ریز تری تو هر شاخه کرد و بیشتر به زیر شاخه ها پرداخت، در مورد ِ آموزش ها میشه مثلا سطح مبتدی و متوسط و حرفه ای را به وجود آورد و سایت را بیشتر پر بار کرد تا همه ی اقشار استفاده ی بهینه تری بتونن از مطالب بکنن.

 • ساعی مغیثی
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۸۸ در ۲:۲۴ ب.ظ

  با آرزوی موفقیت برای شما

 • رامتین
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۸ ب.ظ

  تبریک می گم
  سایت بسیار خوبی دارید من نزدیک به دو ساله که پیگیر مطالب شما هستم امیدوارم این روند برای همیشه ادامه داشته باشه

 • ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۸۸ در ۱:۳۲ ق.ظ

  تبریک فراوان به دوستان گرداننده ی سایت گفتگوی هارمونیک. خسته نباشید. من که به شخصه بعد از آشنایی با سایت شما کلی اطلاعات موسیقایی ام فرق کرد و نکته های جالبی از مطالب آموختم. گرچه چند وقتی ست آن نکته ها کم شده. منظورم مطالبی درباره ی سبکها و سازهای کاربردی در سبکهای راک ،جز و بلوز است. پیروز و پاینده باشید.

 • ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۸۸ در ۱:۵۸ ب.ظ

  تبریکات صمیمانه حقیر را پذیرا باشید . امید است سالیان سال در خدمت موسیقی این مرز و بوم باشید .

  با احترام
  محمد جواد صحافی

 • ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۸۸ در ۵:۱۱ ب.ظ

  زحمات شما عزیزان حقیقتا جای تشکر و قدردانی دارد. به راستی قدمی بزرگ در راه اعتلای هنر موسیقی فارسی زبانان برداشته اید. امیدوارم به مانند گذشته موفق و پیروز باشید.

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱۰:۵۳ ب.ظ

  ba arze tabrik. agar emkan darad por bazdid tarin safahat ra ham zekr konid. mamnoon

 • مهسا
  ارسال شده در فروردین ۲۶, ۱۳۸۸ در ۷:۱۱ ب.ظ

  پاینده باشید.امیدوارم همیشه نفستون همینطور گرم و دلنشین باشه.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۸۸ در ۵:۲۵ ب.ظ

  با تبریک فراوان، امیدوارم همیشه پاینده باشید.

 • پویان فخرایی
  ارسال شده در شهریور ۱۵, ۱۳۸۸ در ۲:۰۹ ق.ظ

  تین هارمونی تاک هر چی می کشه از دست این سجاد پور قناد می کشه

  سجاد بیرون کنند درست می شود

 • amir
  ارسال شده در دی ۱۳, ۱۳۸۸ در ۱۱:۲۰ ق.ظ

  behtarino sazandetarin site music farsizabane

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

از روزهای گذشته…

نی و حسن ناهید از زبان ناصح پور

نی و حسن ناهید از زبان ناصح پور

در تاریخ ۳۰/۰۴/۱۳۸۴ پنجشنبه ساعت شش بعدازظهر، به همت وزارت ارشاد استان مازندران و خانه موسیقی نکوداشتی برای استاد حسن ناهید نوازنده چیره دست نی در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر برگزار شد.در این جلسه صمیمی نصرالله ناصح پور رئیس هیات مدیره خانه موسیقی و هادی منتظری نوازنده کمانچه و عضو هیات مدیره کانون مدرسان خانه موسیقی، فاضل جمشیدی معاون اجرایی مدیر عامل خانه موسیقی، جمشید قلی نژاد پژوهشگر موسیقی بومی مازندران، گروه نوا به سرپرستی مجید آقاجانی و علاقمندان موسیقی ایرانی حضور داشتند.
فخرالدینی: پشتوانه موسیقی ما دانشمندان بزرگ هستند

فخرالدینی: پشتوانه موسیقی ما دانشمندان بزرگ هستند

به طور کلی گلسرخی مرد بسیار خوبی بود. یادم هست که وقتی یک روز حقوق ما دیر شده بود به اتاقشان رفتیم و با دوستانمان نشسته بودیم و اعتراض می‌کردیم. ایشان در صندوق خودشان را باز کردند و به ما پول دادند و گفتند که هر وقت حقوقتان را گرفتید بیارید و به من بدهید و به این راحتی مشکل ما را حل کرد!
کیوکو تاکزاوا، ویولونیست ژاپنی

کیوکو تاکزاوا، ویولونیست ژاپنی

خانم کیوکو تاکزاوا (Kyoko Takezawa) ویلنیست مشهور متولد ژاپن می باشد. وی با کمپانی های BMG و RCA ضبط کرده است. خانم کیوکو در ۳ سالگی آغاز به یادگیری ویلن نمود و در ۷ سالگی به آمریکا، کانادا و سوئیس به عنوان عضوی از انجمن شیوه سوزوکی سفر کرد. در سال ۱۹۸۲ در رقابت پنجاهمین سالگرد موسیقی ژاپن مقام اول را کسب نمود و در ۱۷ سالگی برای تحصیل در محضر خانم دوروتی دیلی (Dorothy DeLay) به مدرسه موسیقی آسپن وارد شد که یادگیری از این استاد را تا فارغ التحصیل شدن از مدرسه جولیارد در سال ۱۹۸۹ ادامه داد.
یادداشتی بر آلبوم «پرده‌ی بیگاه»

یادداشتی بر آلبوم «پرده‌ی بیگاه»

در دهه‌ی اخیر و پس از یک دوره غُر زدنِ همه‌گیر (که موسیقی ایرانی دچار رخوت و رکود شده) پس و پیش کردنِ وندِ اشتقاقیِ «گاه» در نام‌گذاری آلبوم‌ها و قطعات موسیقی کلاسیک ایرانی، یکی از دستمایه‌هایی بوده که نوازندگان و آهنگسازان در نشان دادنِ دغدغه‌‌شان در عبور از رکود و یا متفاوت بودنِ موسیقی‌شان به کار برده‌اند: هفتگاهِ معلق، گاه و بیگاه، چندگاه، گاهی سه‌گاهی، گاهان و غیره.
درباره آرشه (I)

درباره آرشه (I)

یک ساز زهی بدون کاربردآرشه عملا به شکلی کامل و در خور توانایی های قطعی ساز قابل استفاده نیست. همچنین،آرشه نیز بدون وجود ساززهی مربوطه بی مفهوم خواهد بود؛ این دو در تعامل کمی و کیفی با یکدیگر بوده و تاثیر گذار بر هم، از سویی دیگر باید به این نکته توجه داشت هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد که سازهای زهی صرف همواره بر سازهایی که استفاده آرشه در آن اجتناب ناپذیر است، تقدم و برتری داشته اند. سازهای زهی مدتها قبل از خانواده ویلن پدید آمده اند و در طول زمان با توجه به تغییرات متنوع در حیطه موسیقی و توانایی های بشری دچار تحولات و پیشرفتهایی شده اند.
یوسفی: جای خالی تفکر را در موزیسین ها میبینم

یوسفی: جای خالی تفکر را در موزیسین ها میبینم

چهار سال پیش خبری مبنی بر چاپ سالشمار موسیقی زنان توسط نیکو یوسفی در خبرگزاری ها قرار گرفت ولی به دلایل مختلفی این اتفاق به تاخیر افتاد تا اینکه قرار شد، اطلاعاتی مربوط به موسیقی زنان در سایتی خصوصی به مدیریت نیکو یوسفی به انتشار برسد. با او به گفتگو نشسته ایم درباره شکل جدید این پروژه و فعالیتش.
آموزش گیتار به کودکان (VII)

آموزش گیتار به کودکان (VII)

۶- بچه‌ها را به فروشگاه‌های موسیقی ببرید. یک فروشگاه ساز گیتار می‌تواند از زیباترین و هیجان‌انگیزترین مکان‌های تفریحی برای فرزندتان باشد. (البته صرفاً برای تفریح داخل مغازه نروید!)‌ می‌توانید برای خرید حتی یک برچسب جدید موسیقی، خرید سیم‌گیتار و دفترنت به فروشگاه‌ بروید.
موسیقی ایرانی و واکنش غیرایرانیان در گفتگو با ایمان وزیری

موسیقی ایرانی و واکنش غیرایرانیان در گفتگو با ایمان وزیری

ایمان وزیری (تکنواز تار و آهنگساز)‌ به تازگی همراه با فرزانه ابراهیمی (آواز) در موزه تروپن در آمستردام کنسرتی داشت. به همین بهانه، در زمینه‌های گوناگون با او گفتگویی خودمانی کردیم:
گزارشی از سخنرانی مژگان چاهیان در فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران

گزارشی از سخنرانی مژگان چاهیان در فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران

سمینار پژوهشی “مطالعه‌ی تأویلی فعالیت‌های موسیقی معاصر در ایران” ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ از ساعت ۱۲ تا ۱۴:۳۰ در موزه هنرهای معاصر تهران – سینما تک در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران برگزار شد. نوشته ای که پیش رو دارید گزارشی است از سخنرانی مژگان چاهیان تحت عنوان «تأثیر نغمات موسیقی قدیم بر آهنگسازی معاصر» در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران.
صبا از زبان سپنتا (III)

صبا از زبان سپنتا (III)

کوک ویلن صبا در آن اثر، از نت معیار که در آن‌ زمان‌ در نت لا، HZ 439 (هرتز) بوده است تبعیت‌ کرده و به آن مناسبت، تن درخشان ویلن در کل اثر عرصهء تجلی یافته است. صبا درآمد ابو عطا را در اجرای «ویبراتور» سنگین و با تأنی، از نت شاهد ابو عطا شروع کرده و پریودهای دیگری را نیز در درآمد ابو عطا در اکتاوهای دیگر اجرا کرده‌اند بعد از آن «حجاز» را از نت شاهد آنکه درجه پنجم گام‌ شور است با جمله‌های مختلف در سه اکتاو که از نت‌ B4 (سی) روی سیم دوم ویلن شروع می‌شود، آغاز کرده و اکتاو دوم آن را روی سیم اول با نت‌ B5 و اکتاو سوم آن را روی همان سیم از نت‌ B6 (فرکانس ۵۷۹۱ هرتز)در پوزیسیون نهم روی سیم‌ «می» اجرا کرده است.