گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگوی هارمونیک پنج ساله شد

با لطف و همیاری شما دوستان “گفتگوی هارمونیک” به پنجمین سال فعالیت خود رسید. “گفتگوی هارمونیک” در این پنج سال با به روز شدن بدون توقف توانست، بیش از ۱۸۲۵ صفحه مطلب تولید کند. همچنین در تالار گفتگوی سایت بیش از ۲۵۰۰۰ صفحه توسط دوستداران موسیقی به ثبت رسید. در مدت فعالیت ژورنال گفتگوی هارمونیک، ۵۱۳ صفحه به شاخه “موسیقی کلاسیک ایرانی”، ۴۷۱ صفحه به شاخه “موسیقی کلاسیک غربی”، ۱۷۷ صفحه به شاخه “موسیقی جز و بلوز”، ۹۷ صفحه به شاخه “موسیقی راک”، ۷۰ صفحه به شاخه ” فیزیک و مهندسی موسیقی”، ۵۴ صفحه به شاخه “موسیقی فیلم”، ۵۳ صفحه به شاخه “موسیقی ملل”، ۱۵۳ صفحه به شاخه “موسیقی معاصر”، ۶۱ صفحه به شاخه “مبانی نظری موسیقی کلاسیک”، ۷۵ صفحه به شاخه “مبانی نظری موسیقی جز”، ۷۶ صفحه به شاخه “مصاحبه و گفتگو”، ۳۰۲ صفحه به شاخه “مطالب عمومی”، ۱۲۸ صفحه به شاخه “اخبار موسیقی جهان”، ۱۹۶ صفحه به شاخه “دانستنی های موسیقی” و ۲۲۸ صفحه به شاخه “ساز و نوازندگی” تعلق داشت.

اگر فرض بگیریم هر بیننده، برای خواندن هر صفحه ۵ دقیقه وقت نیاز داشته باشد، برای خواندن کل مقالات سایت ۱۵۲ ساعت زمان نیاز دارد (البته اعلام این رقم صرفا جهت بدست آوردن چشم اندازی از حجم کار انجام شده در این سایت است و قطعا زمان خوانده شدن یک مطلب تخصصی موسیقی بیش از زمان تصور شده است)

بیشترین بازدید کننده سایت در طول یک ماه سایت ۲۰۲۹۲۷ نفر و در روز ۳۰۴۷۸ نفر و نیز صفحه دیده شده در روز ۱۳۵۲۸۷ صفحه بوده است که با توجه به نوع نوشته های سایت در زمینه موسیقی موفقیت قابل توجهی است.

“گفتگوی هارمونیک” در طول فعالیت خود، تلاش زیادی برای به دست آوردن استاندارد هایی در زمینه های مختلف موسیقی کرده است که در سال اخیر این تلاشها با پیوستن رضا ضیائی، سازنده و کارشناس ادوات موسیقی، روند رو به رشدی را طی میکند؛ با برنامه هایی که قرار است در سال آینده با همکاری ایشان و تیم کارگاه شان انجام شود، امیدواریم شاهد برنامه های آموزشی در فضای غیر مجازی نیز باشیم.

در سال گذشته به غیر از رضا ضیایی، نویسندگان دیگری به جمع نویسندگان سایت پیوستند، سامان ضرابی نوازنده و مدرس سنتور و هنرمند و منتقد نام آشنا، پیمان سلطانی، همکاران جدید سایت هستند. در این میان دوستان زیادی به عنوان نویسنده افتخاری و غیر ثابت سایت، مطالبی را در اختیار سایت قرار دادند که این روش در طول ۵ سال فعالیت سایت همیشه پابرجا بوده است و امروز نیز از انتشار نوشته ها و پایان نامه های دوستان در سایت، استقبال میکنیم.

در میان مطالبی که امسال بر روی سایت گذاشته شد، سلسله مقالاتی با مبحث بررسی معضل خواننده سالاری مورد توجه بسیار زیاد قرار گرفت که در این سلسله مقالات دور از تعارف های مرسوم بی پرده به این مشکل پرداخته شد که در آینده نیز این سلسله مقالات ادامه خواهد داشت. “گفتگوی هارمونیک” در زمینه های مختلف دیگر نیز سعی در مطرح کردن موضوعاتی خواهد بود که به دلایل مختلف، از جمله مصلحت اندیشی های محافظه کارانه، به بحث گذاشته نشده است.

گفتگوی هارمونیک طول فعالیت خود، مصاحبه و گفتگوهایی با بیش از ۳۰ نفر از اهالی موسیقی داشته است که در آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت. در سالهای گذشته ما در مورد ۱۳ ارکستر و تالار کنسرت مشهور جهان نوشته ایم که در آینده نیز به تالار ها و ارکسترهای دیگری میپردازیم.

به روز نگه داشتن یک سایت آن هم فقط با مقالات موسیقی، کاری بسیار مشکل است، به همین خاطر در طول فعالیت سایت مقالات از نظر کیفیت سطوح مختلفی داشته است ولی ما سعی داریم، کیفیت مطالب سایت را در حد مطلوبی نگه داشته تا کیفیت فدای کمیت بالا نشود. حمایت شما دوستداران موسیقی باعث ترغیب ما به فعالیت بیشتر و بهتر است.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۱۳

  • آقایان و خانمان زحمت کش به خصوص سجاد پورقناد عزیز خسته نباشید امیدوارم همینگونه سالیان دراز بشتابید و نو آور این عرصه باشید، فقط تنها جای خالی مسئله ای که در این نوشته حس میشد برنامه های سال ِ آینده یتان است که به جز یک نیم خط کوتاه بیشتر به آن بها ندادید، به نظر من تعیین اهداف یک خط مسیر بهتری به فعالیت ها میدهد و همه در آن شرایط از نویسنده تا خواننده به سوی یک قله ی مشخصی میشتباند و پیشاپیش خواهند دانست قرار است چه اتفاقاتی بیافتد و چه انتظاراتی داشته باشند.
    مثلا به نظر من شاید الان که سطح مقالات به این حد رسیده بشه سطح بندی های ریز تری تو هر شاخه کرد و بیشتر به زیر شاخه ها پرداخت، در مورد ِ آموزش ها میشه مثلا سطح مبتدی و متوسط و حرفه ای را به وجود آورد و سایت را بیشتر پر بار کرد تا همه ی اقشار استفاده ی بهینه تری بتونن از مطالب بکنن.

  • تبریک می گم
    سایت بسیار خوبی دارید من نزدیک به دو ساله که پیگیر مطالب شما هستم امیدوارم این روند برای همیشه ادامه داشته باشه

  • تبریک فراوان به دوستان گرداننده ی سایت گفتگوی هارمونیک. خسته نباشید. من که به شخصه بعد از آشنایی با سایت شما کلی اطلاعات موسیقایی ام فرق کرد و نکته های جالبی از مطالب آموختم. گرچه چند وقتی ست آن نکته ها کم شده. منظورم مطالبی درباره ی سبکها و سازهای کاربردی در سبکهای راک ،جز و بلوز است. پیروز و پاینده باشید.

  • زحمات شما عزیزان حقیقتا جای تشکر و قدردانی دارد. به راستی قدمی بزرگ در راه اعتلای هنر موسیقی فارسی زبانان برداشته اید. امیدوارم به مانند گذشته موفق و پیروز باشید.

بیشتر بحث شده است