گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

کیوان میرهادی یکی از موسیقیدانان بنام ایرانی است که در حال حاضر در تهران به فعالیت موسیقی می پردازد. او را میتوان نماینده موجی نو از موسیقی در کشور دانست. سجاد پورقناد همکار خوب harmony talk طی مطلبی این موسیقیدان ارجمند را معرفی نموده و بزودی مصاحبه ای از ایشان راجع به موسیقی برای سایت تهیه خواهد کرد.

کیوان میرهادی فرزند زمان
در مورد میرهادی نوشتن، قدرت و جسارت خاصی می طلبد که بی شک در توان من نیست! ولی سعی می کنم در این نوشته گوشه هایی از شخصیت این موسیقیدان برجسته کشور را در

حد شناخت خود بنویسم.

کیوان میرهادی را دوست داران موسیقی، اکثرا” به عنوان نوازنده و مدرس برجسته گیتار یا در این اواخر به عنوان رهبر و آهنگساز می شناسند، ولی او فراتر از این عنوان ها بوده و روحیه جوان و پویا، همواره میرهادی را از همکارانش متمایز کرده است. کیوان میرهادی سالهاست به عنوان یکی از مروجان موسیقی معاصر جهان در دانشگاه، هنرستان و آموزشگاههای تهران مشغول به فعالیت است. اگر میرهادی نبود، شاید سالها طول می کشید تا علاقمندان به موسیقی در ایران با سبک های مینیمال و نیو ایج (New Age) آشنا شوند. میرهادی یکی از تاثیر گذارترین شخصیتهای فرهنگی موسیقی بوده و هست (موضوعی که خودش همواره تکذیب می کند!)

جالب است که سی دی های کمپانی ای سی ام (ECM) امروز در خانه غیر حرفه ای ها هم دیده می شود، اطمینان دارم بدون معرفی شدن توسط میرهادی هنوز هم نایاب بود!

کنسرت های میرهادی در کنار کلاس های متعددش، همیشه آبشخوری برای هنرجویان بوده تا از این روزنه با تحولات جهانی موسیقی آشنا شوند. میرهادی پرچمدار انقلاب موسیقی مینیمال ایران بوده و شاید اولین کسی بود در ایران که آروو پارت (Arvo Part)، فلیپ گلس (Philip Glass)، آلفرد اشنیتکه (Alfred Schnittke)، آستور پیازولا (Astor Piazzolla) و… را بطور جدی معرفی و حتی با گروهای جوانی که به رهبری او گرد هم آمده بودند اجرا کرد.

میرهادی نمونه یک موسیقیدان امروزی یا به بیان بهتر به روز است. او جزو معدود موسیقیدانان امروزی ایران است که از سبک هایی که خود معرف آنها بود، در زمانی که احساس کرد زبان حالش نیست، به راحتی گذشت! این آزادگی و شاید جسارت در مبارزه با محافظه کاری و سنت گرایی در تمام نوشته ها و جهت گیری های او موج می زند! (اکثرا موسیقیدانان – مخصوصا آوانگارد – اگر اثری بسازند که مورد توجه قرار گیرد، تا آخر عمر تکرار همان سبک را پیش می گیرند! به عقیده نگارنده، میرهادی برای جوانان هنرجو، الگوی تمام عیار یک موسیقیدان ایده آل است چه از نظر فکری و چه از نظر اجرایی)

میرهادی به قدری در فلسفه هنر شناخت دارد که با توجه به قدرت فوق العاده وی در نوازندگی (که او را در زمره بهترین نوازندگان تاریخ گیتار ایران جای داده) و نیز آهنگسازی و رهبری و تدریس اش، اکثر شاگردان به بهانه نشستن پای صحبتش بارها دوره هایی که گذرانده اند را تکرار می کنند.

وجود کیوان میر هادی در ایران غنیمت ای است که به جز عده ای از شاگردانش (نه همگی!) و عده قلیلی از موسیقیدانان کمتر کسی قدر او را دانسته… کیوان میرهادی اسطوره دانش و فروتنیست… شاید افتادگی اوست که باعث ناشناخته ماندن نسبی او شده است ولی بدون شک افتادگی او بوده که در کمال دانش، او را دانشجو و آزمایشگر داشته و روز به روز بر علم اش افزوده است.

وادی اطمینان، سرزمین کیوان نیست…

سجاد پورقناد

سجاد پورقناد

سجاد پورقناد متولد ۱۳۶۰ تهران
نوازنده تار و سه تار، خواننده آواز اپراتیک و سردبیر مجله گفتگوی هارمونیک
لیسانس تار از کنسرواتوار تهران و فوق لیسانس اتنوموزیکولوژی از دانشکده فارابی دانشگاه هنر تهران

۱ نظر

بیشتر بحث شده است