آنتونیو استرادیواری – کاستندایک ۱۶۹۹

آنتونیو استرادیواری – کاستندایک ۱۶۹۹ (ANTONIO STRADIVARI KUSTENDYKE 1699)

FINAL
در این مرحله، اتصال صفحه زیر به کلافها، آماده سازی صفحه رو، اجرای دریچه های اف و نصب و تراش باس بار، خروج قالب از داخل کلافها و آماده سازی فضای داخل به جهت اتصال صفحه رو، آماده سازی دسته به همراه فینگر برد و محاسبات نصب آن به بدنه تا مرحله اتصال و همچنین رنگ ساز مورد نظر می باشد. در مرحله اتصال صفحه زیر به کلافها از ابزار مخصوصی به جهت نصب یکنواخت سطح چسبنده در صفحه زیر با مقطع کلافها استفاده کردیم، با توجه به نوع چسب مصرف شده در این قسمت، امکان حرکت کردن و جابجایی صفحه رو از لبه ها وجود داشت که این مسئله می توانست فاصله لبه صفحات را با دیواره های محیطی از دقت خارج کند، ابزار مربوطه تمامی اشکالات احتمالی را مهار کرده و اتصال به خوبی انجام شد.

به طور کلی اجرای اتصالات یکی از مهمترین ارکان سازگری است که در این ساز، ویژگیهایی از قبیل ایجاد اعتدال و توازی نوسان بر اساس چگونگی کیفیت اتصالات اعمال شده است.

در قسمت صفحه رو بعد از مراحل تراش و در مراحل حساس تر، انجام آزمایشات صوتی و طرح دریچه های f، به این نتیجه رسیدیم که در الگوی اصلی، دریچه ها از تقارن و دقت ایده آل برخوردار نیستند که بخشی از این اشکالات مربوط به گذشت زمان و قدمت تاریخی ساز و آسیبب های ناشی از نگهداری و احیانا تعمیرات سطحی بوده و بخشی دیگر به علت ابزارهای محدود و مشکلاتی از این دست می باشد، در نتیجه دریچه ها تحت زاویه صحیح و با حجم خروجی مناسب و تبادل بهینه ارتعاشات صوتی، طراحی- انتقال و ایجاد شد، در ادامه کار مقدار جرم کاسته شده محاسبه شده و تاثیر آن در فرم آکوستیکی کنترل شد.

در مرحله انتخاب چوب برای باس بار و هماهنگی آن با صفحه رو و همچنین محدوده اتصال آن به سطح داخلی صفحه رو، از نکات بسیار مهمی بود که می بایست با مهارت بالایی انجام می شد، زیرا که هر گونه سهل انگاری در این بخش می تواند منجر به تغییرات جبران ناپذیری در نوع ارتعاشات سیمهای ر و سل و همچنین تاثیرات آن بر سیمهای می و لا شود.
بعد از این توضیح با استفاده از چوب مورد نظر (باس بار) و تطبیق قطعی آن با سطح مربوطه، برای ایجاد پتانسیل مکانیکی و دستیابی به ارتعاش قوی و زنده، تغییراتی را باید در نحوه اتصال اعمال می نمودیم که با کنترل پی درپی در راستای محور اتصال طولی به این هدف رسیدیم، در مرحله بعد از اتصال، شکل و فرم تراش بسیار مهم بود که با در نظر گرفتن ارتفاع مناسب در ناحیه مرکزی به منظور ایجاد مقاومت لازم و کوک دقیق صفحه، این بخش به اتمام رسید. لازم به ذکر است که باس بار مربوطه امکان ارتعاش فعالتری را به تناسب باس بارهای دیگر داشته و در عین حال استحکام و ایستایی قابل توجهی به واسطه تکنیک اجرایی در آن اعمال شده است.

در بخش جداسازی قالب از کلافها و تنظیم فضای داخلی محفظه رزنانس، نهایت تلاش به جهت فراهم شدن فضای مناسب در محدوده استاندارد صورت گرفت، از جمله این عوامل اصلاح بلوکها تا حد امکان و کاهش وزن اضافه آنها بود که این موضوع در جهت تحریک پذیر بودن بیشتر ساز و بازتاب صحیح موثر است.

در مرحله اتصال صفحه رو به کلافها نیز همانند صفحه زیر انجام شد با این تفاوت که میزان نیروی وارده برای اتصال کمتر بود، زیرا که جنس صفحه رو از استحکام کمتری در برابر فشردگی برخوردار است و در صورت فشار بیش از حد، چوب دچار تغییر فرم شده و نظم تراکم خود را از دست خواهد داد.
آماده سازی دسته بواسطه نیروهای وارده بر آن امری حائز اهمیت است که در اکثر سازها به آن توجه چندانی نمی شود و یا اینکه از چوبهای فشرده ای که از نقاط نامناسب تنه درخت است، استفاده می شود، اما آنچه مهم است، دسته ساز به مرور زمان به علت فشارهای ثابت رو به افزایشی که بر آن قالب است، دچار تغییراتی درابعاد خواهد شد و در برخی از موارد دچار دگرگونی که باید چوب و کیفیت آن با توجه به طول زمان مناسب در ساز در نظر گرفته شود. همچنین در بخش فرم و چگونگی تراش، نوع مقاومت توام با زیبایی در آن اعمال شده است که در نهایت با توجه به مشخصات اتصال در محل مربوطه با چسب مخصوص نصب شد.

در مرحله وارنیش، با استفاده از رنگهای طبیعی و همچنین روغنهای طبیعی کار را ادامه داده و روال ساخت را کامل کردیم. در این قسمت با کاربرد و ترکیب صمغ های مختلف به همراه روغن در جهت ایجاد سطحی یکنواخت و هماهنگ با چوب اقدام نموده و با در نظر گرفتن ارتقاء سطح کیفی صدا در ساز مربوطه و دفع رطوبت مازاد در چوب از طریق واکنشهای شیمیایی حاصل از مواد ترکیب شده طبیعی کار را به پایان رساندیم.

توضیح اینکه این ساز به سفارش خاص یک ویولنیست پس از طی مراحل تحقیقاتی، خلق گردید.

       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 

9 دیدگاه

 • nima
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

  agha in benzeh ya violon?

 • sheyda
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۷:۳۱ ق.ظ

  excellent!
  Tnx!

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۹:۳۵ ب.ظ

  سلام آقای ضیایی. این ساز چه مدت طول کشید تا ساخته بشه؟ چطوری میشه صدای این ساز رو با استراد اصلی سنجید و تفاوتش رو فهمید؟ و نظر خود شما در رابطه با مقایسه صدای این دو چیه؟ وسوال آخر اینکه برای سفارش سازی با مشخصاتی به این شکل چقدر باید هزینه کرد؟ متشکرم

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  اگر امروز کیفیت برتر و ایده ال را با بنز و از این قبیل می سنجند به این علت هست که فکرو شعور درست و سنجیده در پس آن نهفته است.

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

  سلام آقای سیامک
  ساخت این ساز بین ۸ تا ۹ ماه طول کشید.
  پاسخ سوال دوم و سوم شما:
  دستگاه های مجهز به سیستم تحلیل و آنالیز پارامترهای مختلف صدا، قادر به انجام این کار خواهند بود،هر چند که گوش سالم و دقیق می تواند تا حد قابل قبولی تشخیص بدهد.
  نظر من نسبت به صدای هر دو ساز مطلوب است البته با توجه به ویژگیهای خاص هر دو .
  وپاسخ سوال آخر اینکه در صورت تمایل از طریق ایمیل می توانید با من تماس برقرار کنید.

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۶ ق.ظ

  از توضیحات شما ممنونم. لطفا کمی در مورد “ویژگی های خاص” صدای هر یک از این دو ساز که شاید به نوعی نقاط تفاوت صدایی آن دو هم هست توضیح بدین و اینکه همانطور که در قسمت های اول ودوم این مقاله اشاره کردین صدای سازتون رو با پولیگناک مقایسه میکنید یا با کاستندایک؟ چون اونجوری که گفتین قالب انتخابی کاستندایکه ولی نمونه صوتی از پولیگناک هست و ظاهرا اینجا کمی قضیه بخاطر تفاوت الگویی و صدایی این دو استراد با همدیگه واز طرف دیگه با ساز شما، برای من مبهم میشه.مرسی

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

  سلام آقای سیامک
  در توضیح قبلی من نظرم رو در رابطه با صدای هر دو ساز مطلوب اعلام کردم و نوشتم برای شما با توجه به ویژگیهای خاص هر دو.
  منظور من از عنوان ویژگیهای خاص هر دو ،کلیه موارد مختلف در هر دو ساز بود نه فقط صدای این دو ساز.
  اما اگر به سراغ همان سوال شما برویم”ویژگیهای خاص”: باید بگویم مولفه هایی همچون اعتدال و هماهنگی در تعویض سیمها -قدرت و درخشندگی اصوات-شدت و شتاب صوتی در هر دو ساز قابل تشخیص هست با این تفاوت که ساز اورجینال با توجه به طول عمر قابل توجهی که دارد، از لطافت بیشتری برخوردار است و ساز جدید کمی شارپ و پر هیجان است و ضمنا در سیمهای ر و سل ساپورت بیشتری رادر آن می شنویم.
  پاسخ سوال ۲:این ساز در مسیر رسیدن به کیفیت صدایی همچون کنتس پلیگناک برنامه ریزی و ساخته شد،اما دلیل انتخاب کاستندایک این بود که از نظر مهندسی ساختار با استانداردهای امروز تطابق بیشتری داشت.
  توضیخ اینکه با توجه به این موضوع که هر ساز کیفیتهای خاص خودش را دارد و شاید عمل قیاس خیلی منصفانه نباشد ،اما در نهایت چون کنتس پلیگناک مورد نظر بوده است ، ساز جدید رامی توان در کنار آن مورد بررسی قرار داد.

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  از دقت و حوصله شما سپاسگذارم.من پاسخ سوالم رو متوجه شدم، متشکر.

 • نیکولو
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۶ ق.ظ

  دوستان عزیزم به شما توصیه میکنم که یکبار هم که شده صدای این ساز رو از نزدیک بشنوید و اگه تونستید باهاش بنوازید و پرواز کنید ،بگم مرسدس بنزه ،نه بالاتره ،بگم یه بوگاتی ۸ سیلندره بازم بیشتره ، یه آپاچیه …تنها میتونم بگم یه استرادیواریوس مجیکه…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XXIII)

مقارن با این تحولات نوار کاست به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی جدید و مستقل از تشکیلات دولتی در ایران رایج شد. دو گروه شیدا و عارف نیز خود نوارهای موسیقی خودشان را با کیفیت بسیار خوب به بازار عرضه کردند. گروه های شیدا و عارف همگام با انقلاب کنسرت هایی با مایه های سیاسی و اجتماعی ترتیب دادند که با استقبال مردم به خصوص گروه های دانشجویی روبرو شد. در این میان کنسرت های گروه شیدا با آهنگ های محمد رضا لطفی (بشارت و سپیده) و پرویز مشکاتیان (ایرانی) همراه با اشعار هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) و آواز محمد رضا شجریان، خاطره درویش خان، ملک الشعرا بهار و حسین طاهرزاده را زنده می کرد.

نگاهی به کتاب «موسیقی ایرانی»شناسی (II)

پیش از انتشار این کتاب، استادانی بودند که موسیقی ایرانی را اول با گوشه‌های مدال ردیف درس می‌دادند؛ کسی که مجدانه در این زمینه تا امروز فعال بوده، حسین عمومی نوازنده و مدرس موسیقی دستگاهی است. عمومی در کلاس‌هایش قبل از آموزش کل ردیف، درسی به نام «پیش‌ردیف» را تدریس می‌کند که در زمانی حدود ۲۰ دقیقه، کل گوشه‌های مدال ردیف را پشت هم می‌خواند. (۵)

از روزهای گذشته…

آتشی در سینه دارم جاودانی (I)

آتشی در سینه دارم جاودانی (I)

سریال “رسم عاشقی” که از سریالهای مخصوص ماه رمضان بود، بخاطر تصنیف اول سریال که خوانندگی آن را همایون شجریان به عهده داشت؛ اهل موسیقی را به شدت شگفت زده کرد!
اگر نمی توانی مشهورترین باشی، بدنام ترین باش

اگر نمی توانی مشهورترین باشی، بدنام ترین باش

بدون شک فیلم شیکاگو (Chicago) به کارگردانی Rob Marshall بهترین فیلم موزیکالی است که در دهه اخیر ساخته شده است، فیلمی سراسر موسیقی ارکسترال، موسیقی با کلام و حتی مملو از کلام موسیقایی. فیلمی که با بازی زیبای هنرمندانی چون ریچارد گیر (Richard Gere) در نقش یک وکلیل، کاترینا زتا جونز (Catherine Zeta-Jones) در نقش یک خواننده معروف Jazz و رنی زلوگر (Renée Zellweger) در نقش یک خواننده معمولی کر، به روی صحنه آمد و پس از سالها جای خالی فیلم های موفق موزیکال در سینما را پر کرد.
داریوس میلو، آهنگساز بزرگ فرانسوی (I)

داریوس میلو، آهنگساز بزرگ فرانسوی (I)

داریوس میلو (۱۹۷۴-۱۸۹۲)، از خانواده ای یهودی و سرشناس بود. در محیطی مساعد رشد یافت که سبب رشد اخلاق و اندیشه اش شد. استعداد زودرسش با طبع حساسش مغایرت نداشت. در هفت سالگی ویولن را فراگرفت. در دوازده سالگی عضو یک کوارتت زهی شد. والدینش در نظر داشتند نوازنده ویولنی چیره دست از او بسازند به همین سبب در ۱۹۰۹ همراه دوستش “لونل” او را به پاریس فرستادند. در این دوره میلو رویای آهنگسازی داشت. هر از گاهی به کنسرواتوار پاریس میرفت و در کلاسهای “لورو” (هارمونی)، “ویدور” (فوگ)، “گدالگ” (کنترپوان) شرکت می کرد.
تعزیه خوانی (II)

تعزیه خوانی (II)

از ابتدای شکل گیری هنر تعزیه در قالب نمایش موزیکال، چارچوب اصلی موسیقی آن متکی به اصلی ترین الحان شناخته شده موسیقی ردیفی ایران یا موسیقی به اصطلاح دستگاهی بوده است. گردهمآیی شاخص ترین هنرمندان و خوانندگان در پایتخت به منظور سامان بخشی و کلاسه نمودن موسیقی ایران و هم زمانی این مهم با رشد، تکامل و عمومیت تعزیه، دلیل موجهی در سود جستن هنرمندان تعزیه از این نوع موسیقی است.
موسیقی‌شناسی‌ای که نمی‌شناسیم (XII)

موسیقی‌شناسی‌ای که نمی‌شناسیم (XII)

او ادامه می‌دهد که با وجود این گفته، به نظر او امروزه کمتر کسی مدعی است که بتواند با اعتبار یا صلاحیتی مانند آدلریا سیگر (۳۶) در مورد گستره‌ی وسیعی از مسائل موسیقی‌شناسی بنویسد (همان‌جا).
محمد رضا درویشی و کلیدر (IV)

محمد رضا درویشی و کلیدر (IV)

یکی از مشکلات بزرگی که هنوز گریبانگیر موسیقی در ایران است، مشکل عدم وجود منتقد و تحلیل گر جدی و تخصصی در موسیقی است و سالها است که ما در موسیقی شاهد منتقدین و تحلیلگران متخصص در موسیقی نیستیم. به همین خاطر هر از چند گاهی شاهد هستیم چند خبرنگار و روزنامه نگار برای خالی نبودن عریضه دست به قلم می شوند و نقد هایی نه چندان جدی و تخصصی در زمینۀ موسیقی می نویسند.
قرار دوباره برگزاری کنسرت ارکستر کامه راتا

قرار دوباره برگزاری کنسرت ارکستر کامه راتا

در خبرها آمده بود که کنسرت ۳۱ خرداد و اول تیر ارکستر “کامه راتا” به رهبری کیوان میرهادی، به دلیل بالا رفتن تعرفه اجاره سالن ها، مخصوصا سالن رودکی که بارها صحنه اجرای کنسرتهای ارکستر کامه راتا بوده است، لغو میشود چراکه ارکستر قادر به تامین هزینه سالن نیست!
شب سنتی ایرانی – شب صمیمیت و مراقبه

شب سنتی ایرانی – شب صمیمیت و مراقبه

آهنگسازان غربی همواره برانند که اجراهای خود را با تکیه بر ضوابط خاص مربوط به نتها، حرکات و ضربها به یادماندنی گردانند. باستثنای تکنوازیها، نوشتن موسیقی بشکل انفرادی شیوه مرسومی برای این آهنگسازان بشمار نمی آید. در موسیقی سنتی ایرانی اما موزیسینها همچون نوازنده گان جاز بداهه می نوازند البته تنها پس ازسالها مطالعه و ممارست رپرتوارهای تثبیت شده.
نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (V)

نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (V)

«شوشتری برای ویولون و ارکستر» اثر حسین دهلوی، غیر از نوع ارکستراسیون دهلوی، به انواع دیگری تنظیم شده است که البته تنظیم حسین دهلوی نیست:
برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (I)

برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (I)

سازهای بادی‌برنجی ازنظر یادگیری و اجرا، جزو مشکل‌ترین سازهای موسیقی هستند و احتمال بروز برخی مشکلات پزشکی در میان نوازندگان این سازها، از هر سنی و با هر میزان مهارتی، نسبت به افراد دیگر بالاتر است. این اختلالات از نظر شدت، از یافته‌های تصادفیِ بدون علامت در میان نوازندگان غیرحرفهای، تا آسیب‌های جدی که نوازندگان حرفه‌ای را از تمرین یا اجرا ناتوان می‌کنند، متغیرند. این مقاله به برخی از این مشکلات رایج، راه‌های پیشگیری و درمان آن‌ها اشاره خواهد داشت. برخی از این بیماری‌ها در مورد نوازندگان تمامی سازهای بادی صدق می‌کنند اما ازآنجاکه نواختن سازهای بادی‌برنجی معمولاً با فشار و تنشِ فیزیکی و جسمیِ بیشتری همراه است عمدۀ این موارد بیش از همه در مورد سازهای بادی‌برنجی اهمیت پیدا می‌کنند. در میانِ مشکلاتی که در ادامه خواهد آمد، برخی مانند سرگیجه یا مشکلات لب‌ها یا عارضه‌های نخاعی بسیار رایج‌اند اما برخی دیگر مانند پنومونی یا لارینگوسِل به‌ندرت دیده می‌شوند و بیشتر ناشی از نوازندگی با شیوه‌های نادرست و غیرعلمی، عوامل خارج از موسیقی یا مواردی استثنایی هستند.