آنتونیو استرادیواری – کاستندایک ۱۶۹۹

آنتونیو استرادیواری – کاستندایک ۱۶۹۹ (ANTONIO STRADIVARI KUSTENDYKE 1699)

FINAL
در این مرحله، اتصال صفحه زیر به کلافها، آماده سازی صفحه رو، اجرای دریچه های اف و نصب و تراش باس بار، خروج قالب از داخل کلافها و آماده سازی فضای داخل به جهت اتصال صفحه رو، آماده سازی دسته به همراه فینگر برد و محاسبات نصب آن به بدنه تا مرحله اتصال و همچنین رنگ ساز مورد نظر می باشد. در مرحله اتصال صفحه زیر به کلافها از ابزار مخصوصی به جهت نصب یکنواخت سطح چسبنده در صفحه زیر با مقطع کلافها استفاده کردیم، با توجه به نوع چسب مصرف شده در این قسمت، امکان حرکت کردن و جابجایی صفحه رو از لبه ها وجود داشت که این مسئله می توانست فاصله لبه صفحات را با دیواره های محیطی از دقت خارج کند، ابزار مربوطه تمامی اشکالات احتمالی را مهار کرده و اتصال به خوبی انجام شد.

به طور کلی اجرای اتصالات یکی از مهمترین ارکان سازگری است که در این ساز، ویژگیهایی از قبیل ایجاد اعتدال و توازی نوسان بر اساس چگونگی کیفیت اتصالات اعمال شده است.

در قسمت صفحه رو بعد از مراحل تراش و در مراحل حساس تر، انجام آزمایشات صوتی و طرح دریچه های f، به این نتیجه رسیدیم که در الگوی اصلی، دریچه ها از تقارن و دقت ایده آل برخوردار نیستند که بخشی از این اشکالات مربوط به گذشت زمان و قدمت تاریخی ساز و آسیبب های ناشی از نگهداری و احیانا تعمیرات سطحی بوده و بخشی دیگر به علت ابزارهای محدود و مشکلاتی از این دست می باشد، در نتیجه دریچه ها تحت زاویه صحیح و با حجم خروجی مناسب و تبادل بهینه ارتعاشات صوتی، طراحی- انتقال و ایجاد شد، در ادامه کار مقدار جرم کاسته شده محاسبه شده و تاثیر آن در فرم آکوستیکی کنترل شد.

در مرحله انتخاب چوب برای باس بار و هماهنگی آن با صفحه رو و همچنین محدوده اتصال آن به سطح داخلی صفحه رو، از نکات بسیار مهمی بود که می بایست با مهارت بالایی انجام می شد، زیرا که هر گونه سهل انگاری در این بخش می تواند منجر به تغییرات جبران ناپذیری در نوع ارتعاشات سیمهای ر و سل و همچنین تاثیرات آن بر سیمهای می و لا شود.
بعد از این توضیح با استفاده از چوب مورد نظر (باس بار) و تطبیق قطعی آن با سطح مربوطه، برای ایجاد پتانسیل مکانیکی و دستیابی به ارتعاش قوی و زنده، تغییراتی را باید در نحوه اتصال اعمال می نمودیم که با کنترل پی درپی در راستای محور اتصال طولی به این هدف رسیدیم، در مرحله بعد از اتصال، شکل و فرم تراش بسیار مهم بود که با در نظر گرفتن ارتفاع مناسب در ناحیه مرکزی به منظور ایجاد مقاومت لازم و کوک دقیق صفحه، این بخش به اتمام رسید. لازم به ذکر است که باس بار مربوطه امکان ارتعاش فعالتری را به تناسب باس بارهای دیگر داشته و در عین حال استحکام و ایستایی قابل توجهی به واسطه تکنیک اجرایی در آن اعمال شده است.

در بخش جداسازی قالب از کلافها و تنظیم فضای داخلی محفظه رزنانس، نهایت تلاش به جهت فراهم شدن فضای مناسب در محدوده استاندارد صورت گرفت، از جمله این عوامل اصلاح بلوکها تا حد امکان و کاهش وزن اضافه آنها بود که این موضوع در جهت تحریک پذیر بودن بیشتر ساز و بازتاب صحیح موثر است.

در مرحله اتصال صفحه رو به کلافها نیز همانند صفحه زیر انجام شد با این تفاوت که میزان نیروی وارده برای اتصال کمتر بود، زیرا که جنس صفحه رو از استحکام کمتری در برابر فشردگی برخوردار است و در صورت فشار بیش از حد، چوب دچار تغییر فرم شده و نظم تراکم خود را از دست خواهد داد.
آماده سازی دسته بواسطه نیروهای وارده بر آن امری حائز اهمیت است که در اکثر سازها به آن توجه چندانی نمی شود و یا اینکه از چوبهای فشرده ای که از نقاط نامناسب تنه درخت است، استفاده می شود، اما آنچه مهم است، دسته ساز به مرور زمان به علت فشارهای ثابت رو به افزایشی که بر آن قالب است، دچار تغییراتی درابعاد خواهد شد و در برخی از موارد دچار دگرگونی که باید چوب و کیفیت آن با توجه به طول زمان مناسب در ساز در نظر گرفته شود. همچنین در بخش فرم و چگونگی تراش، نوع مقاومت توام با زیبایی در آن اعمال شده است که در نهایت با توجه به مشخصات اتصال در محل مربوطه با چسب مخصوص نصب شد.

در مرحله وارنیش، با استفاده از رنگهای طبیعی و همچنین روغنهای طبیعی کار را ادامه داده و روال ساخت را کامل کردیم. در این قسمت با کاربرد و ترکیب صمغ های مختلف به همراه روغن در جهت ایجاد سطحی یکنواخت و هماهنگ با چوب اقدام نموده و با در نظر گرفتن ارتقاء سطح کیفی صدا در ساز مربوطه و دفع رطوبت مازاد در چوب از طریق واکنشهای شیمیایی حاصل از مواد ترکیب شده طبیعی کار را به پایان رساندیم.

توضیح اینکه این ساز به سفارش خاص یک ویولنیست پس از طی مراحل تحقیقاتی، خلق گردید.

       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 

9 دیدگاه

 • nima
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

  agha in benzeh ya violon?

 • sheyda
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۷:۳۱ ق.ظ

  excellent!
  Tnx!

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۹:۳۵ ب.ظ

  سلام آقای ضیایی. این ساز چه مدت طول کشید تا ساخته بشه؟ چطوری میشه صدای این ساز رو با استراد اصلی سنجید و تفاوتش رو فهمید؟ و نظر خود شما در رابطه با مقایسه صدای این دو چیه؟ وسوال آخر اینکه برای سفارش سازی با مشخصاتی به این شکل چقدر باید هزینه کرد؟ متشکرم

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  اگر امروز کیفیت برتر و ایده ال را با بنز و از این قبیل می سنجند به این علت هست که فکرو شعور درست و سنجیده در پس آن نهفته است.

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

  سلام آقای سیامک
  ساخت این ساز بین ۸ تا ۹ ماه طول کشید.
  پاسخ سوال دوم و سوم شما:
  دستگاه های مجهز به سیستم تحلیل و آنالیز پارامترهای مختلف صدا، قادر به انجام این کار خواهند بود،هر چند که گوش سالم و دقیق می تواند تا حد قابل قبولی تشخیص بدهد.
  نظر من نسبت به صدای هر دو ساز مطلوب است البته با توجه به ویژگیهای خاص هر دو .
  وپاسخ سوال آخر اینکه در صورت تمایل از طریق ایمیل می توانید با من تماس برقرار کنید.

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۶ ق.ظ

  از توضیحات شما ممنونم. لطفا کمی در مورد “ویژگی های خاص” صدای هر یک از این دو ساز که شاید به نوعی نقاط تفاوت صدایی آن دو هم هست توضیح بدین و اینکه همانطور که در قسمت های اول ودوم این مقاله اشاره کردین صدای سازتون رو با پولیگناک مقایسه میکنید یا با کاستندایک؟ چون اونجوری که گفتین قالب انتخابی کاستندایکه ولی نمونه صوتی از پولیگناک هست و ظاهرا اینجا کمی قضیه بخاطر تفاوت الگویی و صدایی این دو استراد با همدیگه واز طرف دیگه با ساز شما، برای من مبهم میشه.مرسی

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

  سلام آقای سیامک
  در توضیح قبلی من نظرم رو در رابطه با صدای هر دو ساز مطلوب اعلام کردم و نوشتم برای شما با توجه به ویژگیهای خاص هر دو.
  منظور من از عنوان ویژگیهای خاص هر دو ،کلیه موارد مختلف در هر دو ساز بود نه فقط صدای این دو ساز.
  اما اگر به سراغ همان سوال شما برویم”ویژگیهای خاص”: باید بگویم مولفه هایی همچون اعتدال و هماهنگی در تعویض سیمها -قدرت و درخشندگی اصوات-شدت و شتاب صوتی در هر دو ساز قابل تشخیص هست با این تفاوت که ساز اورجینال با توجه به طول عمر قابل توجهی که دارد، از لطافت بیشتری برخوردار است و ساز جدید کمی شارپ و پر هیجان است و ضمنا در سیمهای ر و سل ساپورت بیشتری رادر آن می شنویم.
  پاسخ سوال ۲:این ساز در مسیر رسیدن به کیفیت صدایی همچون کنتس پلیگناک برنامه ریزی و ساخته شد،اما دلیل انتخاب کاستندایک این بود که از نظر مهندسی ساختار با استانداردهای امروز تطابق بیشتری داشت.
  توضیخ اینکه با توجه به این موضوع که هر ساز کیفیتهای خاص خودش را دارد و شاید عمل قیاس خیلی منصفانه نباشد ،اما در نهایت چون کنتس پلیگناک مورد نظر بوده است ، ساز جدید رامی توان در کنار آن مورد بررسی قرار داد.

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  از دقت و حوصله شما سپاسگذارم.من پاسخ سوالم رو متوجه شدم، متشکر.

 • نیکولو
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۶ ق.ظ

  دوستان عزیزم به شما توصیه میکنم که یکبار هم که شده صدای این ساز رو از نزدیک بشنوید و اگه تونستید باهاش بنوازید و پرواز کنید ،بگم مرسدس بنزه ،نه بالاتره ،بگم یه بوگاتی ۸ سیلندره بازم بیشتره ، یه آپاچیه …تنها میتونم بگم یه استرادیواریوس مجیکه…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: هارمونی زوج بر اساس موسیقی ۱۲ نیم پرده طراحی شده است

اگر کسانی مدعی هستند توانایی آنالیز قطعات پدرم را دارند، می توانم میزگردی برگزار کنیم و در این مورد بحث کنیم شاید بر اساس نوشته های من روی سایت شما به نتایجی رسیده باشند و یا از زوایای دیگری مسایل را مورد بحث قرار می دهند. برای رسیدن به چیزی شبیه به هارمونی زوج حتی اگر موزیسینی دارای هوش و استعداد کافی و گوش قوی باشد و چیزی بی آفریند که شبیه آن صدا بدهد، گواه بر دانستن منطق این زبان ویژه که با زبانهای دیگر بسیار متفاوت است نیست و اینکه ادعا کند، هارمونی زوج را آنالیز کرده است. ادعاییست که باید دید و شنید.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (IV)

شکل و هیئت معماری مدرن، بیادآوردنده هیچ فرمی از گذشته و تاریخ یا خاطره ای قومی یا ملی نیست، بلکه نشان دهنده دیدگاه و تفکر «مدرن» ی است که با واقعیت گرایی در پی شناخت حقیقتِ فرم و مصالح است. جمله معروف «کمتر، بیشتر است» معرف برنامه معماری مدرن شد.

از روزهای گذشته…

هماهنگی گیتار و پیانو در گروه های کوچک Jazz (قسمت سوم)

هماهنگی گیتار و پیانو در گروه های کوچک Jazz (قسمت سوم)

روش Freddie Green برای گیتار بسیار خوش صدا است و به قول معروف خوب صدا میدهد اما اگر پیانو بخواهد جای گیتار را بگیره موضوع عوض میشه چرا که زدن آکورد هایی با نت سیاه درهر میزان با پیانو برخلاف حالتی که گیتار اینکا را انجام میدهد، نتیجه جالبی بدست نمیدهد.
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (X)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (X)

در دوران ساسانیان موسیقی نظامی به دلایل ایجاد خوف و هراس در دل دشمن و تقویت روحیه و نشان دادن دلیری و بی‌باکی سربازان که تقریباً بدون سلاح به جنگ و مبارزه می‌پرداختند از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. فرماندهان سپاه فرمان‌های خود را توسط اصوات موسیقی رزم به سربازان می‌رساندند، به‌طوری‌که نوای هر ساز مفهوم خاصی داشت، مثلاً شیپور معنای حمله و یا طبل بیانگر تعقیب بود.
سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (V)

سیستم فیثاغورثی و اعتدال مساوی (V)

با توجه به نقص سیستم فیثاغورثی ٬ برای انجام مدولاسیون به تمام کلیدها در طول تاریخ راههای مختلفی طی شد که اعتدال مساوی Equal temperament یکی از آنها است. در سیستم ۱۲ قسمتی مساوی (۱۲-Equal divisions of octave) یا ۱۲-EDO که همان گام ۱۲ نیم پرده مساوی و نوعی اعتدال مساوی است تمام پنجمها یکسان و مساوی ۷۰۰ سنت می باشند. از طرفی مجموع فواصل در چرخه ۱۲ درجه ای پنجمها ۸۴۰۰ سنت =۱۲*۷۰۰ است.
قدیمی ترین ساز الکترونیکی

قدیمی ترین ساز الکترونیکی

ترمین (Theremin) در سال ۱۹۱۹ توسط لو ترمن Lev Termen (نام او بعدها به لئون ترمین – Leon Theremin – تغییر یافت) فیزیکدان روس اختراع شد. امروزه این ساز فوق العاده، بسیار مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است.
آقایان ارکستر ملی متعلق به شما نیست

آقایان ارکستر ملی متعلق به شما نیست

ارگان های دولتی غالباً عادت کرده اند که چهره های هنری را به گونه ای خاص به کار گیرند، به کار گرفتنی که بیشتر در چهارچوب سیاست های فرتوت خودشان است، چرا که تصور می کنند در حوزه ی هنر هم، پول، نمودار قدرت و نفوذ است، حال آن که پول در برابر هنر خود فاقد معناست.البته این سیاست دولت های غیر دمکراتیک است که پیوسته می کوشند همه چیز را از تملک بشر خارج کرده و خود را مالک واقعی و دائمی آن کنند. برخی از مسؤولین در این نوع از حکومت ها نیز بر این باورند که می توانند چهره های هنری و حتا دانش، آگاهی و اعتبار آن ها را توقیف کنند.
کنسرت گروه همایون در فرهنگسرای اندیشه

کنسرت گروه همایون در فرهنگسرای اندیشه

کنسرت گروه همایون به سرپرستی “مهران مهرنیا” و خوانندگی “امیر اثنی عشری” در فرهنگسرای اندیشه برگزار میشود. گروه همایون که از اوایل دهه هفتاد فعالیت خود را آغاز نموده، از سال هشتاد و سه به دلیل مشغله های مهران مهرنیا در بخش تولید موسیقی در ایران هیچ اجرای رسمی نداشته است.
اصلانی: در آثارم جنبه آموزشی را مد نظر دارم

اصلانی: در آثارم جنبه آموزشی را مد نظر دارم

سوسن اصلانی، نوازنده سنتور و آهنگساز، شاگرد مرحوم فرامرز پایور و همسرش حسین دهلوی است. او از پیش از انقلاب فعالیت های موسیقایی خود را شروع کرده و همچنان در این زمینه به فعالیت می پردازد. اصلانی سالهاست که با هنرستان موسیقی همکاری داشته و همیشه تدریس جزو مهمترین دغدغه های او بوده است. با او به گفتگو می نشینیم درباره فعالیت هایش در زمینه موسیقی و آثاری که اعتقاد دارد جنبه آموزش موسیقی ایرانی نیز دارد.
سرک کشیدن به کمی دوردست تر (III)

سرک کشیدن به کمی دوردست تر (III)

شکل‌گیری تدریجی و این بازی محو شدن وبرگشتن پاره‌های تم مشخصه‌ی اصلی شهر خاموش و بخش‌های دیگری از دو قطعه‌ی پرواز و در انتظار باران را تشکیل می‌دهد، در همین بین رابطه‌ی تغییرات شدت‌وری و رنگ با تغییر تدریجی جملات نیز تا حدودی برقرار است. این رابطه را در پایان فراز اول قطعه زمانی که شدت‌ به اوج خود می‌رسد و سپس به یک سکوت منتهی می‌شود به وضوح می‌توان دید. این روش برخورد در ابتدای قطعه‌ی «در انتظار باران» هم به شکلی مشابه به چشم می‌خورد.
آلبوم فراموش شده پینک فلوید – ۲

آلبوم فراموش شده پینک فلوید – ۲

ترک های ابتدایی و انتهایی آلبوم Animals با عنوان Pigs on the wing هر دو با فضایی عاشقانه برخلاف انتظاری که عمومآ از کارهای واترز می رود تهیه شده اند. بنظر می رسد که واترز این دو ترانه را برای همسر دوم خود – که در زمان تهیه آلبوم تا زه با او ازدواج کرده بود – تهیه کرده است.
ارکستر سمفونیک بی بی سی (II)

ارکستر سمفونیک بی بی سی (II)

به طور کلی می توان گفت که این ارکستر تنها ارکستری است که بیشترین تعدا اجرا ها را در بین ارکسترهای شرکت کننده در پرامز دارد. تمامی کنسرت ها در شبکه سه رادیوی بی بی سی پخش شده و به صورت اینترنتی و از طریق “iPlayer BBC” نیز تا هفت روز پس از پخش، قابل شنیدن است. تعداد زیادی از این کنسرت ها نیز در شبکه های تلوزیونی پخش شده اند. در واقع، این ارکستر، تنها ارکستر انگلیسی است که تعداد زیادی از اجراهایش از رادیو و تلوزیون پخش شده اند. شاید بتوان گفت که مهمترین مورد در بر پا نگهداشتن این ارکستر، ضبط های استودیویی برای شبکه ۳ رادیوی بی بی سی است که در مکان میدا ویل که متعلق به ارکستر است، صورت گرفته اند.