آنتونیو استرادیواری – کاستندایک ۱۶۹۹

آنتونیو استرادیواری – کاستندایک ۱۶۹۹ (ANTONIO STRADIVARI KUSTENDYKE 1699)

FINAL
در این مرحله، اتصال صفحه زیر به کلافها، آماده سازی صفحه رو، اجرای دریچه های اف و نصب و تراش باس بار، خروج قالب از داخل کلافها و آماده سازی فضای داخل به جهت اتصال صفحه رو، آماده سازی دسته به همراه فینگر برد و محاسبات نصب آن به بدنه تا مرحله اتصال و همچنین رنگ ساز مورد نظر می باشد. در مرحله اتصال صفحه زیر به کلافها از ابزار مخصوصی به جهت نصب یکنواخت سطح چسبنده در صفحه زیر با مقطع کلافها استفاده کردیم، با توجه به نوع چسب مصرف شده در این قسمت، امکان حرکت کردن و جابجایی صفحه رو از لبه ها وجود داشت که این مسئله می توانست فاصله لبه صفحات را با دیواره های محیطی از دقت خارج کند، ابزار مربوطه تمامی اشکالات احتمالی را مهار کرده و اتصال به خوبی انجام شد.

به طور کلی اجرای اتصالات یکی از مهمترین ارکان سازگری است که در این ساز، ویژگیهایی از قبیل ایجاد اعتدال و توازی نوسان بر اساس چگونگی کیفیت اتصالات اعمال شده است.

در قسمت صفحه رو بعد از مراحل تراش و در مراحل حساس تر، انجام آزمایشات صوتی و طرح دریچه های f، به این نتیجه رسیدیم که در الگوی اصلی، دریچه ها از تقارن و دقت ایده آل برخوردار نیستند که بخشی از این اشکالات مربوط به گذشت زمان و قدمت تاریخی ساز و آسیبب های ناشی از نگهداری و احیانا تعمیرات سطحی بوده و بخشی دیگر به علت ابزارهای محدود و مشکلاتی از این دست می باشد، در نتیجه دریچه ها تحت زاویه صحیح و با حجم خروجی مناسب و تبادل بهینه ارتعاشات صوتی، طراحی- انتقال و ایجاد شد، در ادامه کار مقدار جرم کاسته شده محاسبه شده و تاثیر آن در فرم آکوستیکی کنترل شد.

در مرحله انتخاب چوب برای باس بار و هماهنگی آن با صفحه رو و همچنین محدوده اتصال آن به سطح داخلی صفحه رو، از نکات بسیار مهمی بود که می بایست با مهارت بالایی انجام می شد، زیرا که هر گونه سهل انگاری در این بخش می تواند منجر به تغییرات جبران ناپذیری در نوع ارتعاشات سیمهای ر و سل و همچنین تاثیرات آن بر سیمهای می و لا شود.
بعد از این توضیح با استفاده از چوب مورد نظر (باس بار) و تطبیق قطعی آن با سطح مربوطه، برای ایجاد پتانسیل مکانیکی و دستیابی به ارتعاش قوی و زنده، تغییراتی را باید در نحوه اتصال اعمال می نمودیم که با کنترل پی درپی در راستای محور اتصال طولی به این هدف رسیدیم، در مرحله بعد از اتصال، شکل و فرم تراش بسیار مهم بود که با در نظر گرفتن ارتفاع مناسب در ناحیه مرکزی به منظور ایجاد مقاومت لازم و کوک دقیق صفحه، این بخش به اتمام رسید. لازم به ذکر است که باس بار مربوطه امکان ارتعاش فعالتری را به تناسب باس بارهای دیگر داشته و در عین حال استحکام و ایستایی قابل توجهی به واسطه تکنیک اجرایی در آن اعمال شده است.

در بخش جداسازی قالب از کلافها و تنظیم فضای داخلی محفظه رزنانس، نهایت تلاش به جهت فراهم شدن فضای مناسب در محدوده استاندارد صورت گرفت، از جمله این عوامل اصلاح بلوکها تا حد امکان و کاهش وزن اضافه آنها بود که این موضوع در جهت تحریک پذیر بودن بیشتر ساز و بازتاب صحیح موثر است.

در مرحله اتصال صفحه رو به کلافها نیز همانند صفحه زیر انجام شد با این تفاوت که میزان نیروی وارده برای اتصال کمتر بود، زیرا که جنس صفحه رو از استحکام کمتری در برابر فشردگی برخوردار است و در صورت فشار بیش از حد، چوب دچار تغییر فرم شده و نظم تراکم خود را از دست خواهد داد.
آماده سازی دسته بواسطه نیروهای وارده بر آن امری حائز اهمیت است که در اکثر سازها به آن توجه چندانی نمی شود و یا اینکه از چوبهای فشرده ای که از نقاط نامناسب تنه درخت است، استفاده می شود، اما آنچه مهم است، دسته ساز به مرور زمان به علت فشارهای ثابت رو به افزایشی که بر آن قالب است، دچار تغییراتی درابعاد خواهد شد و در برخی از موارد دچار دگرگونی که باید چوب و کیفیت آن با توجه به طول زمان مناسب در ساز در نظر گرفته شود. همچنین در بخش فرم و چگونگی تراش، نوع مقاومت توام با زیبایی در آن اعمال شده است که در نهایت با توجه به مشخصات اتصال در محل مربوطه با چسب مخصوص نصب شد.

در مرحله وارنیش، با استفاده از رنگهای طبیعی و همچنین روغنهای طبیعی کار را ادامه داده و روال ساخت را کامل کردیم. در این قسمت با کاربرد و ترکیب صمغ های مختلف به همراه روغن در جهت ایجاد سطحی یکنواخت و هماهنگ با چوب اقدام نموده و با در نظر گرفتن ارتقاء سطح کیفی صدا در ساز مربوطه و دفع رطوبت مازاد در چوب از طریق واکنشهای شیمیایی حاصل از مواد ترکیب شده طبیعی کار را به پایان رساندیم.

توضیح اینکه این ساز به سفارش خاص یک ویولنیست پس از طی مراحل تحقیقاتی، خلق گردید.

       
 
       
 
       
 
       
 
       
 
       
 

9 دیدگاه

 • nima
  ارسال شده در آبان ۲, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

  agha in benzeh ya violon?

 • sheyda
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۷:۳۱ ق.ظ

  excellent!
  Tnx!

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۹:۳۵ ب.ظ

  سلام آقای ضیایی. این ساز چه مدت طول کشید تا ساخته بشه؟ چطوری میشه صدای این ساز رو با استراد اصلی سنجید و تفاوتش رو فهمید؟ و نظر خود شما در رابطه با مقایسه صدای این دو چیه؟ وسوال آخر اینکه برای سفارش سازی با مشخصاتی به این شکل چقدر باید هزینه کرد؟ متشکرم

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۴, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

  اگر امروز کیفیت برتر و ایده ال را با بنز و از این قبیل می سنجند به این علت هست که فکرو شعور درست و سنجیده در پس آن نهفته است.

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۰۷ ق.ظ

  سلام آقای سیامک
  ساخت این ساز بین ۸ تا ۹ ماه طول کشید.
  پاسخ سوال دوم و سوم شما:
  دستگاه های مجهز به سیستم تحلیل و آنالیز پارامترهای مختلف صدا، قادر به انجام این کار خواهند بود،هر چند که گوش سالم و دقیق می تواند تا حد قابل قبولی تشخیص بدهد.
  نظر من نسبت به صدای هر دو ساز مطلوب است البته با توجه به ویژگیهای خاص هر دو .
  وپاسخ سوال آخر اینکه در صورت تمایل از طریق ایمیل می توانید با من تماس برقرار کنید.

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۸ در ۱۲:۱۶ ق.ظ

  از توضیحات شما ممنونم. لطفا کمی در مورد “ویژگی های خاص” صدای هر یک از این دو ساز که شاید به نوعی نقاط تفاوت صدایی آن دو هم هست توضیح بدین و اینکه همانطور که در قسمت های اول ودوم این مقاله اشاره کردین صدای سازتون رو با پولیگناک مقایسه میکنید یا با کاستندایک؟ چون اونجوری که گفتین قالب انتخابی کاستندایکه ولی نمونه صوتی از پولیگناک هست و ظاهرا اینجا کمی قضیه بخاطر تفاوت الگویی و صدایی این دو استراد با همدیگه واز طرف دیگه با ساز شما، برای من مبهم میشه.مرسی

 • رضا ضيايي
  ارسال شده در آبان ۶, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

  سلام آقای سیامک
  در توضیح قبلی من نظرم رو در رابطه با صدای هر دو ساز مطلوب اعلام کردم و نوشتم برای شما با توجه به ویژگیهای خاص هر دو.
  منظور من از عنوان ویژگیهای خاص هر دو ،کلیه موارد مختلف در هر دو ساز بود نه فقط صدای این دو ساز.
  اما اگر به سراغ همان سوال شما برویم”ویژگیهای خاص”: باید بگویم مولفه هایی همچون اعتدال و هماهنگی در تعویض سیمها -قدرت و درخشندگی اصوات-شدت و شتاب صوتی در هر دو ساز قابل تشخیص هست با این تفاوت که ساز اورجینال با توجه به طول عمر قابل توجهی که دارد، از لطافت بیشتری برخوردار است و ساز جدید کمی شارپ و پر هیجان است و ضمنا در سیمهای ر و سل ساپورت بیشتری رادر آن می شنویم.
  پاسخ سوال ۲:این ساز در مسیر رسیدن به کیفیت صدایی همچون کنتس پلیگناک برنامه ریزی و ساخته شد،اما دلیل انتخاب کاستندایک این بود که از نظر مهندسی ساختار با استانداردهای امروز تطابق بیشتری داشت.
  توضیخ اینکه با توجه به این موضوع که هر ساز کیفیتهای خاص خودش را دارد و شاید عمل قیاس خیلی منصفانه نباشد ،اما در نهایت چون کنتس پلیگناک مورد نظر بوده است ، ساز جدید رامی توان در کنار آن مورد بررسی قرار داد.

 • سیامک
  ارسال شده در آبان ۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  از دقت و حوصله شما سپاسگذارم.من پاسخ سوالم رو متوجه شدم، متشکر.

 • نیکولو
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۶ ق.ظ

  دوستان عزیزم به شما توصیه میکنم که یکبار هم که شده صدای این ساز رو از نزدیک بشنوید و اگه تونستید باهاش بنوازید و پرواز کنید ،بگم مرسدس بنزه ،نه بالاتره ،بگم یه بوگاتی ۸ سیلندره بازم بیشتره ، یه آپاچیه …تنها میتونم بگم یه استرادیواریوس مجیکه…

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

نگاهی به روند تحول کتاب سال شیدا (III)

نگاهی به روند تحول کتاب سال شیدا (III)

سه بخش اول این مشکلات مربوط به وضعیت خاص شیدا و وضعیت کنونی موسیقی ایرانی است شرایطی که باعث می‌شود کمتر همکاری و همدلی میان اهل فن به‌وجود آید و در نتیجه کار گروهی بیشتر تک محوره و فردی شود و به صورت جمع‌هایی شکل گرفته به دور مراکز توانمند در آید. دلیل قسمت چهارم هنوز روشن نیست، پاره‌ای از آن را با همان دلیل قبلی توجیه پذیر است اما پاره‌ی دیگر ممکن است حاصل تغییر و دگرگونی در اندیشه‌ی حاکم بر کتاب سال شیدا باشد که در آینده مشخص خواهد شد.
گروه ریمونز (VIII)

گروه ریمونز (VIII)

دیگر گروههای پانکی همچونن؛ راسویی با صدای ناهنجار (Screeching Weasel)، کینه جویان (The Vindictives)، نامتعارفها (The Queers)، آقای تی.با تجربه (The Mr. T Experience)، موریانه های سرکش (Beatnik Termites) و زندان سیاسی جان کوگر (Jon Cougar Concentration Camp) تمام آلبومهای ریمونز را ضبط کردند، شامل: خانه را ترک کن، موشک به روسیه، جاده رو به خرابی، رویاهای شیرین و خیلی سخت برای مردن.
انتشار «بیداری»، اثر بهزاد رنجبران

انتشار «بیداری»، اثر بهزاد رنجبران

به‌تازگی آلبوم دیگری از ساخته‌های بهزاد رنجبران، آهنگساز ایرانی مقیم آمریکا منتشر شده است. آلبومی که قطعه «بیداری» را نیز در خود دارد؛ اثری که حدود دو سال پیش به سفارش یک جشنواره کره ای ساخته شد.
گزارشی از سخنرانی مژگان چاهیان در فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران

گزارشی از سخنرانی مژگان چاهیان در فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران

سمینار پژوهشی “مطالعه‌ی تأویلی فعالیت‌های موسیقی معاصر در ایران” ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ از ساعت ۱۲ تا ۱۴:۳۰ در موزه هنرهای معاصر تهران – سینما تک در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران برگزار شد. نوشته ای که پیش رو دارید گزارشی است از سخنرانی مژگان چاهیان تحت عنوان «تأثیر نغمات موسیقی قدیم بر آهنگسازی معاصر» در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران.
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIII)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XIII)

در این شعبه اول سازهای بادی و کوبه ای نظامی، همراه با تئوری مقدماتی موسیقی اروپایی و خط نت نگاری فرنگی برای مقاصد موزیک نظام تدریس می شد. (درویش خان هم در عنفوان جوانی در این مدرسه نواختن طبل و نت نگاری را یادگرفت). اما… بعد از اینکه شاگردان ایرانی از این مدرسه فارغ التحصیل و بعد صاحب اسم و رسم (سالار و سرهنگ و تیمسار) شدند، با اطلاع و شناخت از موسیقی به زعم ایشان پیش رفته و «علمی» فرنگی (که تئوری تدوین شده داشت) و البته با در نظر گرفتن جو فرهنگی آن زمان (همگام بودن آزادی خواهی و مشروطه طلبی با تجدد خواهی و فرنگی مابی) بر آن شدند که در خدمت به فرهنگ ایران در راستای تجدد طلبی موسیقی «عقب مانده» را به کلی کنار گذارند.
فیلیپ گلس (II)

فیلیپ گلس (II)

گلس به تدریج از حال و هوای مرتاض وار موسیقی خود کاست و با گرایش به سمت ترکیبهای پیچیده تر و نمایشی به جایی رسید که از نظر خود به هیچ وجه مینی مال نبود. قطعاتی چون Music in Similar Motion و Music with Changing Parts از جمله این آثار به شمار می آیند.
پیپا

پیپا

پیپا که معروف به گیتار چینی میباشد دارای سابقه ای به بیش از دو هزار سال می باشد. برخی اوقات آنرا لوت چینی نیز نام میبرند که بسیاری از سازهای آسیا بالاخص سازهای جنوب آسیا از این ساز بوجود آمده است و شاید بتوان آنرا مادر سازهای زهی جنوب آسیا دانست. از جمله biwa یک ساز چینی و ساز محلی کشور ویتنام đàn tỳ bà و همچنین پیپای کره ای، اما برخلاف پیپای چینی همتای کره ای این ساز مدتهاست که دیگر نواخته نمیشود و باید آنرا درون موزه ها دید؛ سعی و تلاش در جهت احیای دوباره آن بی ثمره مانده است.
گفتگو با تیبو (VI)

گفتگو با تیبو (VI)

یکی از عالی ترین و زیباترین خاطره های من در زمینه موسیقی به جلسه کوارتت و کوئینتت زهی (با پیانو) در خانه ام در پاریس بر می گردد. در این جلسه ما ۴ اثر از دوست داشتنی ترین آثار موسیقی مجلسی را به ترتیب زیر اجرا کردیم: کوارتت هفتم بتهوون (ایزایی ویولون یک، من ویولون دو، کرایسلر ویولا که خیلی هم خوب می نواخت و کاسالز ویولون سل)؛ کوراتت شومان (کرایسلر ویولون یک، ایزایی ویولون دو، من ویولا و کاسالز ویولون سل) و کوارتت سل ماژور موتسارت (من ویولون یک، کرایسلر ویولون دو، ایزایی ویولا و کاسالز ویولون سل). سپس ما به پونیو (Pugno) تلفن زدیم و او هم به ما پیوست.
دوره آموزشی «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» برگزار می شود

دوره آموزشی «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» برگزار می شود

نخستین دوره «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» از تاریخ ۱۱ مهرماه در آموزشگاه گذر، توسط بهداد بهرامی (آهنگساز و پیانیست) برگزار خواهد شد. بهرامی طی این دوره، روش ها و تکنیک های آهنگسازی فیلم را شرح داده و آموزش می دهد.
گاهی لازم می‌شود نه های دردناکی بگوییم (II)

گاهی لازم می‌شود نه های دردناکی بگوییم (II)

یکسری کارها پله‌ای برای کارهای بعدی می‌شوند. شاید خود آن کار آنقدر اهمیت نداشته باشد. نمونه‌ی خیلی دورتر آن آلبوم «آئین‌ها»ست. آلبومی که هیچ چیز خارق‌العاده‌ای در این اثر نمی‌شنوید اما آن کار برای بهانه‌ی دیگری بود که در آلبوم نمی‌توانم بنویسم. می‌خواستم از یک مسیری به آقای گاسپاریان وصل شوم. آن کار مرا به ایده‌ای «به تماشا…» رساند. درواقع جرقه‌ی ارتباط من با آقای گاسپاریان آن آلبوم بود. اینها درواقع یکسری استراتژی است که در مقطعی تصمیم می‌گیرید حتی اگر آن کار قربانی شود انجام دهید ولی از نظر من آن کار به من کمک کرد که بتوانم آلبومی را که کاندید گرمی هم شد تهیه کنم. یا در پروژه‌ی «گاه و بیگاه» ایده‌های بکری وجود داشت ولی خودِ اثر لزوماً اثر قابل دفاعی نیست اما از درون آن چیز دیگری درآمد. آدم‌ها این طرف و آن طرف چیزی می‌کارند و امیدوارند که اتفاقی بیافتد. گاه نتیجه می‌دهد و گاه نه.