دکا (I)

ضبط دکا (Decca Records) شرکت ضبط انگلیسی ای است که برچسب آن در سال ۱۹۲۹ توسط ادوارد لوئیز (Edward Lewis) ثبت شد. برچسب آمریکایی آن در اواخر سال ۱۹۳۴ تولید شد که ارتباط شرکت آمریکایی دکا با شرکت انگلیسی آن برای چندین دهه از بین رفت. ویژگی برجسته این کمپانی، توسعه متودها در کمپانی انگلیسی و توسعه در عرضه آلبومهای اورجینال در آمریکا است که هر دوی این شرکتها بالهای مهم حرکتی شرکت بزرگ ضبط گروه جهانی موسیقی (Universal Music Group) می باشند که ویوندی (Vivendi) دارنده مرکز بزرگ رسانه ها در فرانسه، مالک آن است.

نام “دکا ” برمی گردد به گرامافون قابل حمل و نقل به نام “دکا دالسفون”.

وقتی نام شرکت به دکا تغییر یافت و در سال ۱۹۲۹ به ادوارد لوئیز فروخته شد. پس از گذشت یک سال ضبط دکا به دومین برچسب بزرگ ضبط دنیا بدل شد که خود را “رهبر شرکتهای ضبط ” می نامید. در واقع نام “دکا” توسط ویلفرد اس.ساموئل از کلمه “مکا” (همان مکه) برگرفته شد که بر اساس حرف اول نام دالسفون، “دی” را جایگزین “کی” کرد و بدین ترتیب نام “دکا” به وجود آمد.

در سالهای ۱۹۵۰ دکای آمریکایی در معبد پیتیان در نیویورک مستقر شد. دکا سهم شرکت ضبط ورشکسته انگلیسی ضبط، برانسویک را در سال ۱۹۳۲ خرید. در سال ۱۹۳۹ دکا و EMI تنها شرکتهای ضبط انگلستان بودند. در اواخر سال ۱۹۳۴ شرکت آمریکایی دکا آغاز به کار کرد و بدین ترتیب دکا به اصلی ترین شرکت ضبط موسیقی آمریکا بدل شد.

در دهه های ۱۹۳۰ و ۴۰ هنرمندان بزرگ بسیاری برای ضبط با دکا قرار داد بستند، حتی آنان که با شرکتهای ضبط بزرگی همچون ضبط کلمبیا همکاری می کردند از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۰ دکا را شرکت ضبط خود برگزیدند. در سال ۱۹۴۲ دکا اولین آلبوم از “کریستمس سفید” اثر بینگ کروسبی (Bing Crosby) را عرضه کرد.

در سال ۱۹۷۴ نسخه دیگری از آنرا ضبط کرد که در آن زمان بهترین فروش را کسب نمود. در سال ۱۹۴۳ دکا تمام آهنگهای راجر و هامرستین (Rodgers and Hammerstein) را در آلبومی به نام اکلاهوما (Oklahoma) عرضه کرد که توسط هنرمندانی که در مرکز تئاتر برودوی (Broadway) ایفای نقش کرده بودند اجرا شد.

موفقیت چشمگیر این آلبوم با ضبطهای دیگر به نام “چرخ فلک” (Carousel) و “آنی تفنگت را بردار” (Annie Get Your Gun) با همان هنرمندان ادامه یافت. به دلیل محدودیتهای تکینیکی ضبطهای صفحه گرامافون ۷۸ rpm هیچ کدام از این آثار کامل ضبط نشدند، اما دکا تاریخچه ای از مرکز موسیقی برودوی به وجود آورد که آلبومهای اصیل انگلیسی آن برای سالها بی مانند بودند. در سال ۱۹۴۶ ضبط کلمبیا آثار تئاتر را ضبط می کرد.

در سال ۱۹۵۴ دکای آمریکایی آلبوم “راک در میان ساعت” (Rock Around the Clock) توسط بیل هالی (Bill Haley) و هیس کومتس (His Comets) را عرضه کرد. این آلبوم موفقیت نسبی کسب نمود اما زمانی که در فیلم “جنگل تخته سیاه” (Blackboard Jungle) از آن استفاده شد، تبدیل به یک موفقیت بزرگ جهانی در موسیقی راک اند رول شد و مقام اول در رده بندی موسیقی آمریکا را کسب کرد.

در دهه ۵۰ دکای آمریکایی چندین موسیقی متن فیلم های کارتونی را تولید کرد به ویژه، “دور دنیا در هشتاد روز” اثر مایکل تود (Michael Todd) در سال ۱۹۵۶ با موسیقی آهنگساز پر تجربه ویکتور یانگ (Victor Young). برچسب ضبط آمریکایی RCA به دکا اجازه داد تا آثار ضبط شده الویس پریسلی (Elvis Presley) را در انگلستان با برچسب RCA پخش کند.

دکای انگلیسی چندین فرصت مناسب را از دست داد؛ آنان از ضبط و عرضه “به لورا بگو من عاشقش هستم” اثر ری پترسون (Ray Peterson) سرباز زدند و حتی کپی هایی که از آن اثر داشتند را از بین بردند! این آلبوم توسط ضبطهای EMI و کلمبیا به طور مشترک عرضه شد و برای سه هفته در ردیف اول پرفروش ترین آلبومهای انگلستان قرار گرفت.

یک دیدگاه

  • shahram
    ارسال شده در دی ۷, ۱۳۸۸ در ۱۰:۱۵ ب.ظ

    besyar jaleb lotfan edameh bedin

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

فراخوان «ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت»

فراخوان «ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت»

«ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت» روز سه شنبه سوم اسفند ماه سال جاری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این جشنواره که با حمایت موسسه فرهنگی و هنری راداندیش نو و فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد، می توانند آثار خود را تا ۲۵ بهمن ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
نقش زنان در موسیقی ایرانی (III)

نقش زنان در موسیقی ایرانی (III)

اما اولین زن نوازنده که از نوازندگیش بر روی گرامافون ضبط شد سه تارِ خانم پروانه است که خواننده نیز بوده است؛ آواز او با سنتور حبیب سماعی و تار قوام السلطان در سال ۱۳۰۶ به ضبط شده که انتشارات آن کمپانی هیزمسترز ویس بوده است، نام اصلی اش بتول رضایی است اما به نام موچول (چون ماه) و پروانه بر روی صفحات گرامافون ثبت شده است. پروانه زنی بود لاغر اندام و سبزه که در سال ۱۳۱۱ ش در سن حدود بیست و پنج سال در اثر بیماری سل در گذشت. (۱)
نگاهی به اپرای مولوی (IX)

نگاهی به اپرای مولوی (IX)

این پرده با صدای شمس آغاز میشود و مولانا را در تاریکی از محلی که مولانای جوان جلوی پدر زانو زده و سوگواری میکرد به خود میخواند؛ چهره مولانا نشان میدهد که او سالیان درازی را در غم پدر گذرانده و این صدا خلوت او را به هم میزند. شمس می خواند: “… پس تو را هر لحظه مرگ و پس تو را هر لحظه مرگ و رجعتی‌ست مصطفی فرمود دنیا ساعتی‌ست آزمودم مرگ من در زندگی‌ست چون رهی زین زندگی پایندگی‌ست” مولانا سر بر میدارد و میگوید: “کیستی تو؟” و شمس پاسخ میدهد:”کیستی تو؟” این سئوال و جواب یکبار هم در پرده سوم اپرا اتفاق افتاد ولی اینبار با ملودی دیگری که به طرز تحسین برانگیزی حالت روحی مولانا و همچنین شمس را نشان میدهد.
تئوری بنیادین موسیقی (قسمت سوم)

تئوری بنیادین موسیقی (قسمت سوم)

در بخش اول در مورد دیرند نت ها توضیح کوتاهی داده شد.در خط موسیقی ، نشانه ای که به یاری آن دیرند یا ارزش زمانی صدا ها مشخص می شود ، در شکل نت نمودار میگردد. به گفته ی دیگر ، به یاری شکل نت است که میتوان مقدار ارزش زمانی هر نت را نسبت به نت یا شکل دیگر باز شناخت . روشن است که هر ( شکل‌ ) نت می تواند در هر ( جای) حامل قرار گیرد. در واقع دیرند (ارزش زمانی ) هر صوت موسیقی ربطی به نواک (زیر یا بمی ) آن ندارد.
پنج را بگیر

پنج را بگیر

گاهی اوقات یک قطعه موسیقی به اندازه تمام کارهای یک آهنگ ساز مشهور میشود، یکی از این قطعات موسیقی در Jazz قطعه ای است به نام Take Five، پس از اولین اجرای این قطعه مطبوعات اینگونه نوشتند:

The legendary 5/4 time jazz hit “Take Five”


محمدرضا شجریان و سه گانه ۶۹ (I)

محمدرضا شجریان و سه گانه ۶۹ (I)

در سال ۱۳۶۹ محمد رضا شجریان همراه با داریوش پیرنیاکان، جمشید عندلیبی و مرتضی اعیان سه کنسرت را در سه دانشگاه به اجرا گذاشت که هنوز هم در میان آثار محمدرضا شجریان که با ارکسترهای اینچنینی اجرا شده، بی مانند است.
نوشتن همراهی برای یک ملودی (II)

نوشتن همراهی برای یک ملودی (II)

در دو نوشته قبل راجع به نحوه همراهی پیانو (یا گیتار و …) با یک ملودی نوشتیم و توضیح دادیم که چگونه بهتر است در موسیقی Jazz، در لحظاتی که شنونده انتظار شنیدن آنرا ندارد، اقدام به اجرای آکورد ها نماییم.
ویلالوبوس، مردی با قلبی بزرگ

ویلالوبوس، مردی با قلبی بزرگ

اولین باری که با نام ویلا لوبوس برخورد کردم حوالی سالهایی بود که تازه وارد دنیای قطعات پیچیده گیتار شده بودم. اتود شماره ۱ او را شنیدم با اجرای جولیان بریم (!). درگیر شدم با آنهمه آرپژهای فرمولی که صدای نت می (نت آزاد سیم اول) بصورت متناوب و با زمان بندی مرتب شنیده می شد. بعد آکوردهای دیسونانس آن از پایین دسته گیتار شروع شد و بصورت انتقال کروماتیک به بالای دسته حرکت کرد. انگار روحت در تقلای یک پایداری و آرامش دست و پا می زند که کاملا ناگهانی در یک پرش بزرگ از سر دسته به انتهای آن حرکت های لگاتو بر سیم اول و دوم و الی آخر شروع می شود.
ونجلیس  : هنر خود را از دیگران وام نگیر

ونجلیس : هنر خود را از دیگران وام نگیر

آلبوم Spiral در سال ۱۹۷۷ به بازار ارائه شد و از آن به بعد دنیا بدون کوچکترین شک و شبه ای ونجلیس را بعنوان موسیقیدانی با سبک jazz فضایی همراه با روح اساطیری شناخت.
لئوپاد آئور (I)

لئوپاد آئور (I)

لئوپاد آئور (Leopold Auer) ویلنیست، استاد، رهبر و آهنگساز بزرگ مجار است؛ آئور در خانواده ای یهودی به دنیا آمد. ابتدا موسیقی را با یادگیری ویلن آغاز نمود. بعدها زیر نظر ریدلی کوهن (Ridley Kohné) یادگیری موسیقی را در بوداپست ادامه داد. با اجرای کنسرتو ویولون مندلسون، چندین هموطن توانگر هزینه تحصیل وی را قبول کردند و او را برای تحصیل به وین فرستادند. آئور در وین در منزل استادش جاکوب دونت (Jakob Dont) زندگی می کرد.