زوج هنری باربیرولی (III)

جان و اولین باربیرولی
جان و اولین باربیرولی
بنجامین بریتن (Benjamin Britten)، آهنگساز و پیانیست انگلیسی، سه سال از ایولین جوانتر و او نیز هنرجوی همان کالج بود، بریتن از ایولین خواست تا بعضی از آثار وی را که برای ابوا ساخته بود بنوازد. خانم ایولین حرفه خود را با حضور در ارکستر خیابان دوری (Dury) آغاز نموده بود.

او بسیار زود به عنوان ابواییست دوم برای حضور در کنسرتهای سفری خانه اپرای رویال با رهبری جان باربیرولی منصوب شد. در آن زمان جان باربیرولی متاهل بود، اگرچه آن ازدواج چندان به طول نینجامید. جان بود که ایولین را به عنوان اولین ابواییست ارکستر منصوب کرد. باربیرولی چندین اثر ارکستر به همراه ابوا مخصوص ایولین برای اجرا انتخاب نمود، از جمله کنسرتوی هندل که تعدادی از این اجراها ضبط شده است.

رالف وائوگن ویلیامز (Ralph Vaughan Williams) از اجرا و ضبط آنان از کنسرتوی خود بسیار خرسند بود. چندی از آهنگسازان، آثار خود را تقدیم ایولین نمودند: آرنولد کوک (Arnold Cooke)، استیفان دوگسن (Stephen Dodgson)، آرتور بنجامین (Arthur Benjamin)، ادموند رابرا (Edmund Rubbra) و الیزابت ماکونچی (Elizabeth Maconchy).

کیفیت اجراهای او در ارکستر اسکاتلندی این اجازه را به وی داد تا از سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۸ در جشنواره گلیندبورن (Glyndebourne) و از ۱۹۳۵ تا ۳۹ در ارکستر سمفونیک لندن بنوازد جایی که او و دوستش ناتالی کاین (Natalie Caine) به عنوان اولین نوازنده ساز بادی زن در آن ارکستر محسوب می شد و هنری وود (Henry Wood) وی را به عنوان اولین ابواییست ارکستر جدید ملکه منصوب نمود.

بعد از جدایی جان باربیرولی از همسر اولش، وی و ایولین در سال ۱۹۳۹ با یکدیگر ازدواج کردند. در این زمان باربیرولی رهبر فیلارمونیک نیویورک بود، سمتی که پس از پایان دوره آرتورو توسکانینی در سال ۱۹۳۶ به وی رسید. آنان تا سال ۱۹۴۳ در نیویورک زندگی کردند تا آنکه به انگلستان بازگشتند تا جان باربیرولی رهبری ارکستر هاله را در منچستر بر عهده گیرد.

ایولین نیز گاه در این ارکستر می نواخت. اگرچه وی برای اجتناب از ایجاد شایعه مبنی بر آنکه به دلیل وجود همسر وی قادر به نواختن در آن ارکستر می باشد، سعی به شرکت هر چه کمتر در آنجا می نمود. زمانی که ارکستر هاله در سالزبورگ در سال ۱۹۴۸ اجرا داشت او در اولین اجرای آنان از کنسرتوی ابوا اثر موتسارت، سولیست بود و در آن دوئتی را به همراه پیانیست ایریس لوریج (Iris Loveridge) اجرا کرد.

در منچستر ایولین خود را وقف کمک به باربیرولی کرد. وی همه جا در کنار وی حضور داشت و منشی و راهنمای او بود. زمانی که سلامتی باربیرولی به خطر افتاد، خانم ایولین کمتر به نوازندگی می پرداخت و وقت خود را فدای همسر کرد. زمانی که باربیرولی به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک هوستون منصوب شد، ایولین به همراه وی به آمریکا سفر کرد. در سالهای پایانی زندگی باربیرولی، مباشر سابق وی مشکلات مالی جدی را برای آنان فراهم آورد. پس از مرگ همسر در سال ۱۹۷۰ ایولین نوازندگی اُبوُا را از سرگرفت.

audio file موومان دوم از کنسرتو ابوا اثر وائگن ویلیامز با رهبری جان باربیرولی و تکنوازی همسرش اولین را بشنوید

وی در آکادمی رویال موسیقی به تدریس پرداخت جایی که به نام ”خانوم بی” شناخته شده بود! وی بارها به عنوان هیات داوران جشنواره های مختلف موسیقی حضور یافت. او همچنین نویسنده کتابی به نام تکنیک اُبوُا (Oboe Technique)، کتاب سه جلدی همراه اُبُواییست (Oboist’s Companion) و زندگی نامه خود: “زندگی با جان پر شکوه” (Living with Glorious John) می باشد.

ایولین در سال ۱۹۸۴ به عنوان شوالیه بریتانیا (Order of the British Empire) شناخته شد. خانم ایولین روثول/باربیرولی یک روز پس از نود و هفتمین سالروز تولدش، از دنیا رفت!

bach-cantatas.com en.wikipedia.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

همه همصدا با سمفونی نهم بتهوون (II)

این تجربه‌ای است که به ندرت می‌شود به آن رسید، و به‌نظر من همین گروه کر شهر تهران چه اعضای دائمی و چه اعضایی که به آن اضافه شده‌اند، این تجربه را همراه خودشان در زمان‌های طولانی خواهند داشت و همین باعث خواهد شد که مطمئناً بیشتر علاقه‌مند بشوند و فعال‌تر بشوند و در کارشان ثابت‌قدم‌تر شوند.

مقدمه ای بر نحوۀ ترسیم و برش خطوط کانال سه زه صفحات ویولن

کانال سه زه جایگاه استقرار سه زه بر روی باند محیطی صفحه می باشد و دور تا دور محیط صفحه را در بر می گیرد. این کانال نه تنها نقش اساسی در زیبایی سه زه ها دارد بلکه عملکرد مکانیکی بسیار مهمی را نیز ایفا می نماید. اجرای دقیق کانال سه زه مستلزم داشتن مهارت بوده و همچنین صفحه ای که دارای لبه های کاملا صاف و باند محیطی مسطح باشد، تا بتوان با ترسیم خطوط راهنما مراحل اجرا و برش کانال سه زه را کاملاً تحت کنترل قرار داد.

از روزهای گذشته…

بررسی اجمالی آثار شادروان <br>روح الله خالقی (قسمت بیست و پنجم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت بیست و پنجم)

پیرامون این تصنیفها در دیوان عارف و در بسیاری از کتبِ موسیقی توضیحات کافی و وافی آمده است. در این نوشته، آنجا که متن ترانه از خودِ عارف نیست و یا در موردِ تنظیم آهنگ ذکر نکته ای ضروری بنظر رسد به آن اشاره خواهد کرد. در ضمن عارف خود این تصنیفها را نامگذاری نکرده است و نام آنها از نخستین کلماتِ ترانه برگرفته شده و شمارهِ تصنیف از دیوان عارف نیز ذکر گردیده است.
آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (I)

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (I)

به طوری که در کتاب های مختلف تاریخ موسیقی آمده است: «آرنلد شنبرگ» در سیزدهم سپتامبر ۱۸۷۴ در شهر «وین» پا به عرصه وجود گذاشت ولی متأسفانه در سن هشت سالگی پدرش را از دست داد، با این حال و با توجه به عشقی که در نهادش به ودیعه گذاشته شده بود در دوازده سالگی شروع به آموختن ویولون نمود و با پشتکاری که داشت او را به عنوان نوازنده در ارکستر مجلسی مدرسه پذیرفتند و در مدت کوتاهی توجه اولیای آنجا را به خود جلب نمود. در این مدت آهنگ هایی نیز تصنیف کرد تا این که به یکی از آهنگسازان به نام «زملینسکی» برخورد کرد. به زعم همان تاریخ نویسان، این آهنگساز به محض آن که به استعداد فوق العاده «شنبرگ» پی برد به آموزش کمبودهای او در زمینه مبانی موسیقی مانند کنترپوان پرداخت.
بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (V)

بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (V)

برونو نتل و کارول بابی راکی نیز در مقاله‌ی ارزشمند خود با عنوان «روابط درونی میان اجزای دستگاه شور»، گوشه‌های اصلی این دستگاه را در سه بلوک گنجانده‌اند که این بلوک‌بندی بر اساس نحوه‌ی توزیع گوشه‌های اصلی مشترک در ردیف‌ها (هجده نمونه ردیف مورد استفاده در این پژوهش) بنیان نهاده شده‌است.
ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (V)

ویژگیهای ارتعاشی چوب و کوک کردن صفحات ویولن (V)

حساسیت ارتعاش یک صفحه مرتعش شده را می توان در آزمایشگاه آکوستیک با روشهای پیشرفته Jansson و Alonso اندازه گیری کرد (تصویر ۹-۱). برای این کار صفحه مورد نظر بوسیله نوارهای لاستیکی آویزان می شود و بر روی آن محرک و اندازه گیر صوت نصب می گردد. با تغییر دادن فرکانس به آرامی، حساسیت ارتعاشی بدست می آید و در همین حال نتیجه میدان (وسعت) ارتعاش اندازه گیری می شود.
ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XVII)

ادوارد الگار، آهنگساز انگلیسی (XVII)

این اثر تم های مشترکی با “حواریون” دارد اما نباید “سلطنت” را به عنوان قسمتی از حواریون در نظر بگیریم چرا که خود این اثر به تنهایی نیز دارای ارزش های بسیار زیادی می باشد. دوست الگار، فرانک شوستر، روزی به آقای آدریان بولت می گوید که: «در مقایسه با “سلطنت”، کاری همچون”رویای جرونتیوس” یک اثر آماتور به حساب می آید!».
کینگ کول

کینگ کول

چهار ترانه دیگر گروه سه نفری کول نیز در سال ۱۹۴۴ در فهرست بهترینهای موسیقی سیاهان قرار گرفت و در پاییز آن سال کمپانی کپیتول نخستین آلبوم گروه را به نام خودشان The King Cole Trio منتشر کرد. این مجموعه شامل چهار صفحه ۷۸ دور و هشت ترانه بود که فقط سه تا از آنها با صدای نات کول بودند.
فراخوان دوازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران – مَگتان ۱۲- ششم بهمن ماه ۱۳۹۶

فراخوان دوازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران – مَگتان ۱۲- ششم بهمن ماه ۱۳۹۶

دوازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران در چهار کاتگوری L1 و L2 و F و A به طور ویدئویی برگزار می شود.
هشتادمین سالگرد درویش خان (II)

هشتادمین سالگرد درویش خان (II)

همراهان سفر دوم باقر خان رامشگر – طاهر زاده- اقبال آذر و عبدالله خان دوامی بودند. پس از ظهور مشروطیت و آزادی اجتماعات و بر پایی جشنها و کنسرتها و آشنایی با ارکسترهای خارجی به آهنگها و قطعات ضربی بیشتری احتیاج پیدا شد.
فراخوان دهمین دوره مسابقات گیتار کلاسیک تهران، ۸ و ۹ شهریور ۹۳

فراخوان دهمین دوره مسابقات گیتار کلاسیک تهران، ۸ و ۹ شهریور ۹۳

دهمین دوره مسابقات گیتار کلاسیک تهران، در تاریخ ۸ و ۹ شهریور ۱۳۹۳ برگزار می شود. برگزار کننده این دوره از جشنواره گیتار کلاسیک تهران همچون دوره های گذشته، کیوان میرهادی است.
برامس موسیقیدان فروتن (II)

برامس موسیقیدان فروتن (II)

در فروتنی برامس همین بس که روزی در جمع بسیاری از هنرمندان گفته بود “اگر من می توانستم قطعه ای مانند Hebrides Overture تصنیف کنم حاضر بودن همه کارهایم را در ازای آن بدهم”. (هبریدیز جزایری است در اسکاتلند و قطعه فوق کاری است از مندلسن).