زوج هنری باربیرولی (III)

جان و اولین باربیرولی
جان و اولین باربیرولی
بنجامین بریتن (Benjamin Britten)، آهنگساز و پیانیست انگلیسی، سه سال از ایولین جوانتر و او نیز هنرجوی همان کالج بود، بریتن از ایولین خواست تا بعضی از آثار وی را که برای ابوا ساخته بود بنوازد. خانم ایولین حرفه خود را با حضور در ارکستر خیابان دوری (Dury) آغاز نموده بود.

او بسیار زود به عنوان ابواییست دوم برای حضور در کنسرتهای سفری خانه اپرای رویال با رهبری جان باربیرولی منصوب شد. در آن زمان جان باربیرولی متاهل بود، اگرچه آن ازدواج چندان به طول نینجامید. جان بود که ایولین را به عنوان اولین ابواییست ارکستر منصوب کرد. باربیرولی چندین اثر ارکستر به همراه ابوا مخصوص ایولین برای اجرا انتخاب نمود، از جمله کنسرتوی هندل که تعدادی از این اجراها ضبط شده است.

رالف وان ویلیامز (Ralph Vaughan Williams) از اجرا و ضبط آنان از کنسرتوی خود بسیار خرسند بود. چندی از آهنگسازان، آثار خود را تقدیم ایولین نمودند: آرنولد کوک (Arnold Cooke)، استیفان دوگسن (Stephen Dodgson)، آرتور بنجامین (Arthur Benjamin)، ادموند رابرا (Edmund Rubbra) و الیزابت ماکونچی (Elizabeth Maconchy).

کیفیت اجراهای او در ارکستر اسکاتلندی این اجازه را به وی داد تا از سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۸ در جشنواره گلیندبورن (Glyndebourne) و از ۱۹۳۵ تا ۳۹ در ارکستر سمفونیک لندن بنوازد جایی که او و دوستش ناتالی کاین (Natalie Caine) به عنوان اولین نوازنده ساز بادی زن در آن ارکستر محسوب می شد و هنری وود (Henry Wood) وی را به عنوان اولین ابواییست ارکستر جدید ملکه منصوب نمود.

بعد از جدایی جان باربیرولی از همسر اولش، وی و ایولین در سال ۱۹۳۹ با یکدیگر ازدواج کردند. در این زمان باربیرولی رهبر فیلارمونیک نیویورک بود، سمتی که پس از پایان دوره آرتورو توسکانینی در سال ۱۹۳۶ به وی رسید. آنان تا سال ۱۹۴۳ در نیویورک زندگی کردند تا آنکه به انگلستان بازگشتند تا جان باربیرولی رهبری ارکستر هاله را در منچستر بر عهده گیرد.

ایولین نیز گاه در این ارکستر می نواخت. اگرچه وی برای اجتناب از ایجاد شایعه مبنی بر آنکه به دلیل وجود همسر وی قادر به نواختن در آن ارکستر می باشد، سعی به شرکت هر چه کمتر در آنجا می نمود. زمانی که ارکستر هاله در سالزبورگ در سال ۱۹۴۸ اجرا داشت او در اولین اجرای آنان از کنسرتوی ابوا اثر موتسارت، سولیست بود و در آن دوئتی را به همراه پیانیست ایریس لوریج (Iris Loveridge) اجرا کرد.

در منچستر ایولین خود را وقف کمک به باربیرولی کرد. وی همه جا در کنار وی حضور داشت و منشی و راهنمای او بود. زمانی که سلامتی باربیرولی به خطر افتاد، خانم ایولین کمتر به نوازندگی می پرداخت و وقت خود را فدای همسر کرد. زمانی که باربیرولی به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک هوستون منصوب شد، ایولین به همراه وی به آمریکا سفر کرد. در سالهای پایانی زندگی باربیرولی، مباشر سابق وی مشکلات مالی جدی را برای آنان فراهم آورد. پس از مرگ همسر در سال ۱۹۷۰ ایولین نوازندگی اُبوُا را از سرگرفت.

audio file موومان دوم از کنسرتو ابوا اثر وان ویلیامز با رهبری جان باربیرولی و تکنوازی همسرش اولین را بشنوید

وی در آکادمی رویال موسیقی به تدریس پرداخت جایی که به نام ”خانوم بی” شناخته شده بود! وی بارها به عنوان هیات داوران جشنواره های مختلف موسیقی حضور یافت. او همچنین نویسنده کتابی به نام تکنیک اُبوُا (Oboe Technique)، کتاب سه جلدی همراه اُبُواییست (Oboist’s Companion) و زندگی نامه خود: “زندگی با جان پر شکوه” (Living with Glorious John) می باشد.

ایولین در سال ۱۹۸۴ به عنوان شوالیه بریتانیا (Order of the British Empire) شناخته شد. خانم ایولین روثول/باربیرولی یک روز پس از نود و هفتمین سالروز تولدش، از دنیا رفت!

bach-cantatas.com en.wikipedia.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (XIX)

آن ها باید نوعی از مرتبه ی (نسبتاً) سطح بالایی را بر رویکرد واقع نما تحمیل کنند به گونه ای که قابل فهم باشد. از این رو فهرست متغیرهای (۱)–(۱۰) در بالا می تواند به عنوان تلاشی برای دادنِ امکانِ کنترل مستقیم متغیرهای معین سطح بالا به آهنگ ساز در نظر گرفته شود. این عوامل اولیه کاملاً متفاوت از ایده ی استاندارد «نت» موسیقایی، با زیرایی، حجم صدا و شیوش اَش هستند، اما بدست آوردن یک احساس بصری برای متغیرهایی مانند چگالی، کِدِری، و شفافیت سخت نیست.

اختلالات صدای خوانندگان (V)

از میان مواردی که بررسی شده اند، به نظر می رسد تدریس جزء مواردی باشد که بالاترین خطر ابتلا به اختلالات صدا را داراست. اینکه اختلالات صدا چگونه بر کیفیت زندگی فرد تأثیر می گذارد، به همت اسمیت و دیگران بررسی شده است. آنها ۱۷۴ معلم مبتلا به اختلالات صدا را با ۱۷۳ فرد بزرگسال سالم مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که، ۷۵ درصد معلمها و ۱۱ درصد غیرمعلم ها بر این باورند که بر اثر مشکلات در صدا، تعاملات اجتماعی شان به طور نامطلوبی دستخوش اختلال شده است. نتایج در پژوهش دیگر منفی بود. در این پژوهش، ۲۳۷ آموزگار زنی که از آنها پرسش شده بود، اغلب گزارش کردند که مشکلات صدایشان تأثیر تدریس آنها را محدود کرده و منشأ دائمی فشار روانی یا ناکامی آنها بوده است (ساپیر، کیدر و ماترز – اشمیت، ۱۹۹۳، ص ۱۷۷).

از روزهای گذشته…

دشواریهای تجزیه و تحلیل موسیقی ما (III)

دشواریهای تجزیه و تحلیل موسیقی ما (III)

تاثیر این ذهنیت را در یکی از موثرترین لحظات عملش در تحلیل «کنسرتینو برای سنتور و ارکستر» «حسین دهلوی» می‌بینیم، همانجا که نویسنده فرم کلی این کنسرتوی کوچک را مشابه یک نوبت یا مجلس دستگاهی، مرکب از پیش‌درآمد-آواز-چهارمضراب-آواز-تصنیف-رنگ می‌بیند و بر آن اساس تحلیل می‌کند (ص۴۶)؛ امری که با توجه به مکتب موسیقایی آهنگساز قدری دور از ذهن به نظر می‌رسد. افزون بر آن به‌کارگیری نمونه‌هایی از تئوری فواصل موسیقی ایرانی -که در یک سده‌ی اخیر دست‌کم دو بار دستخوش تغییرات بنیادی شده- برای تحلیل آهنگسازانی که نه از نظر سبکی به آن نوع نگاه وابسته‌اند و نه در دوره‌ی ساخت این آثارشان نظریه‌های مورد بحث هنوز وجود داشته است (مانند برگزیدن کتاب «کتاب مبانی نظری و ساختاری موسیقی ایران» که یک کتاب تئوری جدید است برای تحلیل «همایون» «لمر») (۶).

دو خبر از دنیای موسیقی

پس از موفقیت شوریده، کار گروه دستان و پریسا و انتخاب این اثر بعنوان بهترین موسیقی سال ۲۰۰۳ از طرف وزارت فرهنگ فرانسه، شرکت نت ورک آلمان اثر تازه ای از گروه دستان و پریسا را با نام گل بهشت منتشر کرد.
موسیقی pop دهه ۶۰ ، ریشه Rock

موسیقی pop دهه ۶۰ ، ریشه Rock

با پایان گرفتن جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵، سربازان آمریکایی پس از چهار سال به جمع خانواده باز گشتند. در طی پنج تا ده سال بعد از آن تعداد نوزادان و کودکان در آمریکا چنان به طرز بی سابقه ای افزایش یافت که این دوران در تاریخ آمریکا “Baby Boom” نام گرفته است.
گروه کر شهر تهران با آوای آذری

گروه کر شهر تهران با آوای آذری

نام مهدی قاسمی در پایتخت ایران به عنوان پرکارترین و جدی ترین رهبر کر و همچنین پیگیرترین هنرمند این رشته (چه در تربیت خواننده کر و چه در اجرا) شناخته میشود.
کنسرت خیریهء گروه همایون اجرا می شود

کنسرت خیریهء گروه همایون اجرا می شود

با همکاری شورای شهر و شهرداری لواسان، در روزهای ۱۶ تا ۱۸ بهمن ماه کنسرت موسیقی ایرانی گروه همایون به سرپرستی مهران مهرنیا و خوانندگی امیر اثنی عشری در لواسان، به روی صحنه میرود. این اجرا در دو بخش چهارگاه و ماهور اجرا میگردد.
از اثر تا عمل موسیقایی (I)

از اثر تا عمل موسیقایی (I)

فلسفه‌ موسیقی از دهه ۱۹۸۰ پرجنب‌ و ‌جوش‌ترین و بارآورترین حوزه مطالعات فلسفه هنر بوده ‌است و نصیب ما از این‌همه؛ هیچ، دست‌کم تا چندی پیش. جز درایه‌ «فلسفه موسیقی» «دانشنامه استنفورد» که تاکنون سه‌بار به فارسی برگردان شده و پراکنده مقاله‌هایی همانند مقاله دوران ساز «لوینسون»، «یک اثر موسیقی چیست؟» بازتاب چندانی از آن اندیشه‌کاری‌ها در جامعه‌ فلسفه یا موسیقی ما نیست. اما اکنون «حسین یاسینی» مترجمی که انتخاب و کیفیت ترجمه‌ قبلی‌اش («درک و دریافت موسیقی») یکی از بهترین‌های معاصر و تاثیرگذارترین‌ها بر محیط‌های آموزشی است، یکی از پژوهش‌های فلسفه‌ موسیقی، «پدیدارشناسی موسیقی؛ بداهه گفت و شنود موسیقایی» «بروس الیس بنسن» را به فارسی برگردانده است. با اینحال انتخاب او این بار به قدر بار پیشین یکسر حسن نیست بلکه همزمان سرشته به نیک‌و‌بد است.
وقتی همه خوابیم (III)

وقتی همه خوابیم (III)

در ادامه حسین شریفی نوازنده مسلط و خوش تکنیک ترمبون با اشاره به برگشتن مجدد به ارکستر گفت: “من با افتخار در زمان صهبایی اخراج شدم و به نظر من بزرگ ترین اشتباه ارکستر سمفونیک،دعوت از منوچهر صهبایی بود. هیچ کس نپرسید چرا در دوره ایشان چند نوازنده درجه یک ایرانی اخراج شد و نوازنده درجه چند خارجی به ارکستر آمد. من جوابش را می دانم. برای اینکه ایشان بتواند رهبری کند.” عجیب اینجاست که منوچهر صهبایی به کلی منکر اخراج این نوازنده از ارکستر شده و حتی نبود وی را، برای ارکستر سمفونیک زیان بخش میدانست! دیگر نکتۀ قابل بحث در گفته های حسین شریفی این است که ایشان به اتفاقات مشابهی که پس از رفتن منوچهر صهبایی رخ داده هیچ اشاره ای نکرده است، مانند خروج نوازندگان مسلط و جوانی که در آخرین کنسرت به ارکستر دعوت نشده بودند و انگار اصلا نوازندگانی مثل آروین و آرین قیطاسی، باربد بیات، امیر حسین محمدیان، سحر ابراهیمی آذر، مصطفی ادیبان و شبنم پرورش در ارکستر نبوده اند!
صداهای مشهور II – Star Wars

صداهای مشهور II – Star Wars

صدای شمشیرهای نوری یکی از محبوبترین صداهای من است و در واقع این صدا، اولین صدایی بود که من برای تمام این سری ساختم. بعد از خواندن فیلمنامه و با وجود اینکه وظیفه من پیدا کردن صدایی مناسب برای چیوباکا (Chewbacca موجود گوریل نما) و سپس صدایی برای آرتو (Artoo روبوت کوچک و همه فن حریف) و بعد شاید صداهایی برای تفنگهای لیزری و چیزهای دیگر بود، من به دلایلی بیش از همه به شمشیرهای نوری علاقمند شدم.
روش سوزوکی (قسمت پنجاه و هشتم)

روش سوزوکی (قسمت پنجاه و هشتم)

وقتی که ما به این مرحله می‌رسیم، کودک تازه شروع می‌کند به تدریس شدن. مادر سوالی می‌کند: مایل هستی که تو هم ویولن بنوازی؟ کودک جواب می‌دهد. بله! و تو خوب تمرین خواهی کرد؟ بله، حالا پس خوب ما از معلم خواهش می‌کنیم که دفعه بعد تو را هم شرکت بدهد این کار همیشه ما را به موفقیتی که می‌خواهیم به آن می‌رساند و این ساعت چه ساعت هیجان انگیزی است! کودک با یک فخری می‌گوید. من هم ویولن نواختم، از الان می‌توانم با بچه‌ های دیگر نوازندگی کنم.
گفتگو با مائوریزو پُلینی (III)

گفتگو با مائوریزو پُلینی (III)

ارتباط برقرار کردن با موسیقی در هر دو یکی است. در کار ضبط در استودیو، تماشاگر غایب است و این باعث مصنوعی شدن کار می شود. اما شما باید در نظر بگیرید که تماشاگران به آن گوش خواهند داد، تنها در زمانی متفاوت از آن لحظه…