زوج هنری باربیرولی (III)

جان و اولین باربیرولی
جان و اولین باربیرولی
بنجامین بریتن (Benjamin Britten)، آهنگساز و پیانیست انگلیسی، سه سال از ایولین جوانتر و او نیز هنرجوی همان کالج بود، بریتن از ایولین خواست تا بعضی از آثار وی را که برای ابوا ساخته بود بنوازد. خانم ایولین حرفه خود را با حضور در ارکستر خیابان دوری (Dury) آغاز نموده بود.

او بسیار زود به عنوان ابواییست دوم برای حضور در کنسرتهای سفری خانه اپرای رویال با رهبری جان باربیرولی منصوب شد. در آن زمان جان باربیرولی متاهل بود، اگرچه آن ازدواج چندان به طول نینجامید. جان بود که ایولین را به عنوان اولین ابواییست ارکستر منصوب کرد. باربیرولی چندین اثر ارکستر به همراه ابوا مخصوص ایولین برای اجرا انتخاب نمود، از جمله کنسرتوی هندل که تعدادی از این اجراها ضبط شده است.

رالف وان ویلیامز (Ralph Vaughan Williams) از اجرا و ضبط آنان از کنسرتوی خود بسیار خرسند بود. چندی از آهنگسازان، آثار خود را تقدیم ایولین نمودند: آرنولد کوک (Arnold Cooke)، استیفان دوگسن (Stephen Dodgson)، آرتور بنجامین (Arthur Benjamin)، ادموند رابرا (Edmund Rubbra) و الیزابت ماکونچی (Elizabeth Maconchy).

کیفیت اجراهای او در ارکستر اسکاتلندی این اجازه را به وی داد تا از سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۸ در جشنواره گلیندبورن (Glyndebourne) و از ۱۹۳۵ تا ۳۹ در ارکستر سمفونیک لندن بنوازد جایی که او و دوستش ناتالی کاین (Natalie Caine) به عنوان اولین نوازنده ساز بادی زن در آن ارکستر محسوب می شد و هنری وود (Henry Wood) وی را به عنوان اولین ابواییست ارکستر جدید ملکه منصوب نمود.

بعد از جدایی جان باربیرولی از همسر اولش، وی و ایولین در سال ۱۹۳۹ با یکدیگر ازدواج کردند. در این زمان باربیرولی رهبر فیلارمونیک نیویورک بود، سمتی که پس از پایان دوره آرتورو توسکانینی در سال ۱۹۳۶ به وی رسید. آنان تا سال ۱۹۴۳ در نیویورک زندگی کردند تا آنکه به انگلستان بازگشتند تا جان باربیرولی رهبری ارکستر هاله را در منچستر بر عهده گیرد.

ایولین نیز گاه در این ارکستر می نواخت. اگرچه وی برای اجتناب از ایجاد شایعه مبنی بر آنکه به دلیل وجود همسر وی قادر به نواختن در آن ارکستر می باشد، سعی به شرکت هر چه کمتر در آنجا می نمود. زمانی که ارکستر هاله در سالزبورگ در سال ۱۹۴۸ اجرا داشت او در اولین اجرای آنان از کنسرتوی ابوا اثر موتسارت، سولیست بود و در آن دوئتی را به همراه پیانیست ایریس لوریج (Iris Loveridge) اجرا کرد.

در منچستر ایولین خود را وقف کمک به باربیرولی کرد. وی همه جا در کنار وی حضور داشت و منشی و راهنمای او بود. زمانی که سلامتی باربیرولی به خطر افتاد، خانم ایولین کمتر به نوازندگی می پرداخت و وقت خود را فدای همسر کرد. زمانی که باربیرولی به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک هوستون منصوب شد، ایولین به همراه وی به آمریکا سفر کرد. در سالهای پایانی زندگی باربیرولی، مباشر سابق وی مشکلات مالی جدی را برای آنان فراهم آورد. پس از مرگ همسر در سال ۱۹۷۰ ایولین نوازندگی اُبوُا را از سرگرفت.

audio file موومان دوم از کنسرتو ابوا اثر وان ویلیامز با رهبری جان باربیرولی و تکنوازی همسرش اولین را بشنوید

وی در آکادمی رویال موسیقی به تدریس پرداخت جایی که به نام ”خانوم بی” شناخته شده بود! وی بارها به عنوان هیات داوران جشنواره های مختلف موسیقی حضور یافت. او همچنین نویسنده کتابی به نام تکنیک اُبوُا (Oboe Technique)، کتاب سه جلدی همراه اُبُواییست (Oboist’s Companion) و زندگی نامه خود: “زندگی با جان پر شکوه” (Living with Glorious John) می باشد.

ایولین در سال ۱۹۸۴ به عنوان شوالیه بریتانیا (Order of the British Empire) شناخته شد. خانم ایولین روثول/باربیرولی یک روز پس از نود و هفتمین سالروز تولدش، از دنیا رفت!

bach-cantatas.com en.wikipedia.org

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

میراث منگوری (III)

وقتی «ریچارد ریکو استوور» در سن ۷۳ سالگی (۳ فوریه) بر اثر سرطان در ایالت واشنگتن (ایالت متحده آمریکا) درگذشت، گیتار کلاسیک جهان چهره مهم دیگری را از دست داد. ریکو، مشهورترین فردی است که تمام زندگی خود را وقف مطالعه و ترویج زندگی و آثار آهنگساز و گیتاریست پاراگوئه ایی، «آگوستین باریوس» کرده بود. او نه تنها زندگی نامه ی قطعی، «شش پرتوی نقره ای ماه»، (زندگی و بارهای آگوستین باریوس منگوره) را نوشت، همچنین بیش از هر شخص دیگری مسئولیت پخش گسترده موسیقی باریوس را برای گیتاریست ها به عهده داشت.

خودآموختگی؛ از ورطه های تکرار تا هاویه های توهم (I)

موضوع اصلی در فرآیندهای زایندگی و خلاقیت اتصالی است که این روند میان میراث های گذشتگان با خواسته ها و آرزوهای آیندگان (و حتی گذشتگان) برقرار می کند. در این شرایط به همان اندازه که میراث ها قادرند برای خود حریمی از تکرار و فرومردگی در خود را پدید آورند خواسته ها و آرزوها نیز از نیروی تحمیل توهم به خودآگاه فرد راهی شده بهره مندند.

از روزهای گذشته…

مروری بر آلبوم «خداوند رخش»

مروری بر آلبوم «خداوند رخش»

۴۴ قطعه‌ی کوتاه موسیقی «خداوند رخش»، علاوه بر آن‌که همراهِ ۱۰ فصل روایت‌خوانی امیرحسین ماحوزی آمده‌ است، در یک سی‌دی جداگانه نیز پشت سر هم ردیف شده. با این کار، آهنگساز که خود ناشر اثر نیز است، به موسیقی‌هایی که اغلب به‌عنوان تیتراژ یا اینترلود (۱) ساخته شخصیتی مستقل بخشیده است. او از مخاطبش خواسته تا موسیقی‌ها را فقط از آن حیث که موسیقی‌اند، نیز بشنود. پس شایسته است چنین کنیم. و سپس بپرسیم؛ چه در این قطعه‌های موسیقی نهفته است که خواسته‌ی آهنگساز را معنی‌دار کند؟ جواب این است؛ اغلب هیچ.
اختلالات صدای خوانندگان (IX)

اختلالات صدای خوانندگان (IX)

این حالت ممکن است باعث زخم شدن تارآواها، در تماس با یکدیگر، در حین تولید صدای بسیار بم بشود. در حقیقت، صدای پرورش یافته ی خوانندگان بم اگر بسیار بلند تولید شود، ضمن حفظ سلامت حنجره، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
زنان موسیقی یا موسیقی زنان! (II)

زنان موسیقی یا موسیقی زنان! (II)

در حوزه ی موسیقی چند نفر را می شناسی که با نام آذرمیدخت رکنی آشنا باشند؟ پیانیستی بی نظیر و برجسته که در اوج فلاکت، بدبختی و فقر از دنیا رفت بی آنکه یادگاری از خود به جای گذارد. در کدام یک از نشریات موسیقی به ایشان یا نمونه های دیگری چون زینب محمدی، خان گل مصرزاده، فریده رهنما و … پرداخته اند؟ چرا راه دور رویم کدامشان به فوزیه مجد و شیدا قرچه داغی و طلیعه کامران و فروغ کریمی پرداخته اند؟
هربرت هانکوک

هربرت هانکوک

هربرت هانکوک (Herbert Jeffrey Hancock) در تاریخ ۱۲ آوریل سال ۱۹۴۰ در شیکاگو آمریکا بدنیا آمد. وی یکی از برجسته ترین پیانیست ای سبک جز میباشد که همانند همتای دیگرش چیکوریا تاثیر بسیار زیادی بر موسیقی و نوازندگی جز داشته اند و همچنین جوایز بسیاری را در عرصه های بین المللی از آن خود نموده است.
باغسنگانی: کتابسازی نکردم

باغسنگانی: کتابسازی نکردم

وقتی شما نواری را از آرشیو تحویل می گیرید یک کارت به شما داده می شود تا اسامی و شماره نوارها را در آن بنوسید من با دوستانی که در آرشبو کار می کردند رفاقت خوبی داشتم و به من اجازه می دادند تا مابقی کارتها را هم ببینم. بسیاری از تهیه کنندگان برنامه های فرهنگی و هنری مراجعه کنندگان به این برنامه بوده اند. چند سال بعد متوجه یک فاجعه بزرگ شدم. متوجه شدم بخش قابل توجهی از این گنجینه در آرشیو مرکزی ناپدید شده است.
فراخوان «ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت»

فراخوان «ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت»

«ششمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت» روز سه شنبه سوم اسفند ماه سال جاری در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود. علاقه مندان به شرکت در این جشنواره که با حمایت موسسه فرهنگی و هنری راداندیش نو و فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد، می توانند آثار خود را تا ۲۵ بهمن ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (VII)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (VII)

آشنایی اولیه ایران با سینما، زمان مظفرالدین شاه قاجار به اتفاق میرزا ابراهیم خان عکاسباشی در فرانسه با «سینموفتوگراف» در «لاترن ماژیک» حدود پنج سال بعد از رواج اختراع برادران لومیر در پارِس رخ داده است. (۵) سینما می تواند به راحتی مدرن باشد چرا که در اروپا مدل های «سنتی» ندارد و همه سینماگران ایرانی و اروپایی بدون ترس از امکان از دست دادنِ «سینمای سنتی» با هم در راه نوآوری قدم برمی دارند. هنرمندان ایرانی بدون مشکلات ناشی از مسائل قومی، مذهبی، طبقاتی، سنتی، تاریخی، با دیگر همکاران جهانی شان، چه غربی و چه شرقی (امریکا، اروپا، هند، چین و ژاپن) بدون کپی برداری، همراه و همگام هستند و هنر سینمای ایران هنری مدرن و جهانی است. علت نگفته پیدا است. سینما خود از اول یک هنر مدرن است که همراه با مدرنیته پا به عرصه وجود گذاشته است و نوع سنتی، قومی، مذهبی، تاریخی و طبقاتی ندارد.
نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (VI)

نقد تئوری پردازیِ داریوش طلایی (VI)

در اجراهای دیگر مانند ردیف آوازی محمود کریمی به شور بم هم اشاره می شود که «درآمد خارا » نام دارد. اما اگر اینجا هم «تجزیه» کنیم، می بینیم که ارزش صدا هادر شور بم، کمتر از صدا های اصلی در فاصله فا تا دو است.
نامه سر گشاده علی رهبری به وزیر فرهنگ و ارشاد

نامه سر گشاده علی رهبری به وزیر فرهنگ و ارشاد

در خبرها داشتیم که علی رهبری آهنگساز و رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران، چندی پیش تهران را به قصد وین ترک کرد و در آخرین کنسرت خود بیان کرد که دلایل رفتن خود را پس از رسیدن به وین، بصورت نامه ای به وزیر ارشاد می نویسم.
نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (VI)

نقد تاریخ نگاری موسیقی ایرانی (VI)

اگر به این رویداد تاریخی از دیدگاه فرهنگ ملی بنگریم و آنچنان که نویسنده کتاب ایران گواهواره دانش و هنر… بررسی نموده و آواز خواندن چند بنای ایرانی را (که موسیقی دان حرفه ای هم نبوده اند و معلوم نیست که بدون ساز چه می خوانده اند) در مکه باعث رواج موسیقی ایرانی در مملکت عرب دانسته، بررسی کنیم، باید به این نتیجه برسیم که موسیقی ایرانی در دوران بهرام گور ساسانی (موسیقی دوران خسرو پرویز و داستان های نظامی درباره بارید و نکیسا مربوط است به حدود ۱۵۰ سال بعد از این واقعه) در حقیقت موسیقی هندی بوده و ایرانیان موسیقی خاص خود یعنی موسیقی ایرانی نداشته اند.