هنوز هم برای یادگیری ساز جدید دیر نیست (I)

گیل شهام
گیل شهام
این متن مصاحبه ای با گیل شاهام (Gil Shaham) ویلنیست آمریکایی اسرائیلی متولد ۱۹ فوریه ۱۹۷۱ و دارنده جوایز بین المللی است. این مصاحبه در اتاق رختکن گیل در تالار ملکه الیزابت توسط ریچارد اسلانی (Richard Slaney) از طرف وب سایت سئوند اکسچنج تعویض صوت ( Sound Exchange) پس از پایان تمرین گیل با ارکستر فیلارمونیا، انجام شده است.

به سئوند اکسچنج خوش آمدید، پیشا پیش برای قبول انجام این مصاحبه از شما سپاسگزاریم.
باعث خرسندی من است.

می دانم که شما تازه امروز صبح به اینجا پرواز داشتید، من شاهد تمرین شما از ویلن کنسرتوی مندلسون بودم که آن را فردا شب در تالار ملکه الیزابت لندن اجرا خواهید کرد و روز جمعه به مرکز مانوکیان خواهید رفت، چگونه با این شرایط کنار می آیید آیا شما را خسته نمی سازد؟
در حقیقت امروزه بسیار کمتر از آنچه در گذشته عادت داشته ام سفر می کنم. به یاد می آورم زمانی که تنها دو یا سه روز از ماه در خانه بودم اما دیگر اینچنین برنامه ریزی نمی کنم. در حال حاضر در حدود ۵۰ برنامه در سال اجرا می کنم و راضی هستم. حال زندگی موسیقی متفاوتی نسبت به گذشته دارم و وقت بیشتری را صرف زندگی خانوادگی ام می کنم. ما یک فرزند پسر داریم و اتنظار تولد فرزند دوممان را می کشیم، پس باید زمان بیشتری به آنان اختصاص دهم.

من خیلی خوش شانس بودم که توانستم تمرین شما را بشنوم، صدایی شگفت انگیز بود، چگونه موسیقی مخصوص خود را از دل چنین اثری (ویلن کنسرتوی مندلسون) خلق می کنید؟
دوست ندارم نوازندگی را همانند زدن مهر بر روی برگه ای خاص قانون گذاری کنم، حرفه ما شباهت زیادی به هنرپیشگی دارد، ما همانند یک هنرپیشه شخصیتی را که برای ما، نتها هستند، را بر می گزینیم و در مقابل تماشاچیان به آن جان می بخشیم. هر دوی ما اجرا کننده هستیم و طبیعی است که شخصیت اصلی ما در اثر آشکار می گردد، اما فکر می کنم ابتدا باید با آهنگساز منصفانه برخورد کنیم.

ما از طرف وب سایتمان سولاات بسیاری از شما داشتیم، شاید شما قادر باشید بعضی از آن ها را پاسخگو باشید؟
البته

از زبان کیت فیلی: اگر ویلن را به عنوان ساز اصلی خود انتخاب نکرده بودید چه ساز دیگری به جای آن می بود و چرا؟
چیزی که همیشه به خاطر آن اظهار پشیمانی می کنم آن است که چرا هیچ گاه نواختن پیانو را نیاموختم، یک ویلنیست تمرینات بیشتری برای درک هارمونی و counterpoint تکنیک جور کردن دو یا چند ملودی در یک قطعه، را نیاز دارد در حالی یک پیانیست آنها را بهتر می داند… اما فکر می کنم زیاد هم برای یادگیری سازی جدید دیر نباشد!

آیا تا به حال ویولا نواخته اید؟
من در چندین موسیقی مجلسی ویولا نواختم، اما در خواندن کلیدهای آن بسیار کند هستم.!گاه مجبورم آرنجم را بچرخانم تا دنبال سیم E بگردم و هنگامی که آنرا نمی یابم وحشت می کنم!

بن کلاپتون پرسیده است: آیا به تکنیکهای خاصی برای نوازندگی به همراه ارکستر نیاز است بر خلاف رسیتالی که به همراه پیانو می نوازید؟
سوال خوبی است. شکی نیست که بعضی از قسمتها را متفاوت از دیگری اجرا می کنیم، بستگی به آن دارد که با چه پیانیستی هم نواز می شوید. زمانی که به همرا پیانو می نوازید فضای بیشتری برای ریتم دارید. اما کوک کردن ساز به همراه ارکستر راحت تر است. به همراه ارکستر باید ۲۵ دقیقه بنوازید و بعد سمفونی را بشنوید، اما در رسیتال ۲ ساعت کامل باید بنوازید.

سخن شما جالب است زیرا درمود پرسیده: چه نوع سیمی استفاده می کنید و هر چند وقت یکبار آن را تعویض می کنید؟ سیم چه اندازه در صدای ویلن تاثیر دارد و تا چه اندازه صدا تا پشت سالن انعکاس خواهد داشت؟
سیم ساز موثر است، اما هیچ گاه تحقیق جدی در این مورد انجام نداده ام. من همیشه از سیم Dominant استفاده می کنم و جرات امتحان سیم دیگری را ندارم. ساز من از نوع استرادیواریوس (Stradivarius) که اصل آن ساخته سال ۱۶۹۹است، می باشد. من بسیار خوشبختم که چنین سازی دارم، این روزها بیشتر تالارهایی که در آنان می نوازیم برای تنها صدای یک ویلن محدود هستند اگرچه در همین تالار ملکه الیزابت که خانه لندن فیلارمونیا محسوب می شود باید مواظب باشید که مبادا صدایتان در میان گروه بزرگتر قطع نشود.

3 دیدگاه

 • ارشاد
  ارسال شده در اسفند ۱۷, ۱۳۸۸ در ۱۱:۴۲ ب.ظ

  عالی ! مرسی برای ترجمه !

 • p.h.a
  ارسال شده در اسفند ۲۱, ۱۳۸۸ در ۶:۴۹ ب.ظ

  “اما فکر می کنم زیاد هم برای یادگیری سازی جدید دیر نباشد”
  جمله ای عالی و عمیق

 • یوسف
  ارسال شده در فروردین ۲, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۳ ب.ظ

  بسیار ممنون

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

آلبوم «در محاصره» با آهنگسازی منتشر شد

یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی و آهنگسازی بهزاد عبدی در قالب آلبوم صوتی تصویری «در محاصره» به خوانندگی محمد معتمدی، توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» منتشر شد. آلبوم «در محاصره» مشتمل بر یکی از کنسرت‌های ارکستر «خنیاگران مهر» به سرپرستی بهزاد عبدی که مرداد ماه سال ۱۳۹۵ به خوانندگی محمد معتمدی در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، در قالب یک اثر صوتی تصویری توسط نشر «پردیس موسیقی معاصر» وارد بازار موسیقی شد. این مجموعه همزمان با کنسرت‌های اروپایی ارکستر «خنیاگران مهر» در کشورهای فرانسه، سوئیس، کانادا و آمریکا نیز به صورت فیزیکی و دیجیتال در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

از روزهای گذشته…

گفتگو با جاشوآ بل (II)

گفتگو با جاشوآ بل (II)

دوست قدیمی دیگر کریس بوتی نوازنده ترومپت است، ما با هم در دانشگاه ایندیانا تحصیل می کردیم. نزدیک به ۲۵ سال است که او را می شناسم و همیشه می خواستیم کاری را با هم انجام دهیم اما هیچ گاه شانس آن را نیافتیم. این آلبوم شانس ما بود و قطعه “پروگی عاشق تو هستم” (I Loves You Porgy) را در این آلبوم به همراه هم اجرا کردیم. خواننده فوق العاده توانا و با استعداد خانم کریستین چنوویث که سالها پیش دوست دختر خود من نیز بود بار دیگر آهنگ “ولنتاین مضحک من” (My Funny Valentine) را با هم در این آلبوم اجرا کردیم. زمانی که گروه تکمیل شده بود شنیدم که رجینا اسپکتور نیز تمایل دارد در این آلبوم حضور یابد. او خواننده فوق العاده موسیقی فولکلور است بنابراین به سرعت به چند اثر از او گوش دادم و قطعه ای را برای او آماده کردم. کار سختی بود اما در انتها از قطعه های محبوبم شد.
ارکستر فیلارمونیک نیویورک (III)

ارکستر فیلارمونیک نیویورک (III)

در سال ۱۹۲۱ ارکستر فیلارمونیک با ارکستر سمفونی ملی نیویورک یکی شدند. با ترکیب این دو ارکستر، فیلارمونیک رهبری هلندی به نام ویلم منگل برخ (Willem Mengelberg) را منسوب کرد. برای فصلهای ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۳ استرانسکی و منگل برخ رهبری ارکستر را به طور مشترک بر عهده داشتند، اما استرانسکی بعد از پایان یک فصل مشترک آنجا را ترک کرد و منگل برخ برای مدت نه سال رهبری اصلی ارکستر را در میان دیگر رهبران بر عهده داشت از جمله؛ برونو والتر (Bruno Walter)، ویلهم فورت وانگلر (Wilhelm Furtwängler)، ایگور استراوینسکی (Igor Stravinsky) و آرتور توسکانینی (Arturo Toscanini). در این دوره، فیلارمونیک اولین ارکستر آمریکا بود که سری سمفونیهایی را در کنسرتهای تابستانی با قیمت پائین در استادیوم لویسون، منتهتن، برگزار کرد.
جسور و ایرانی (III)

جسور و ایرانی (III)

بعد از چند بار تکرار این الگو، جمله ای ملودیک با سرعتی بالا در تضاد با آنچه تا آن لحظه نواخته می شد شنیده می شود، مانند اتفاقی بزرگ میان تکرار روزمرگی ها. بعد از آن دوباره همان پایه با همراهی تنبک نواخته می شود که این بار تپش و ضربان تداعی می شود. اما با پیش رفتن قطعه، احساسی که ممکن است هنگام شنیدن این قطعه به شنونده دست دهد نه احساس تکرار که بیشتر احساس بی قراری و حرکت رو به مقصدی سرنوشت ساز است، شاید حاصل از اتفاقی بزرگ که در میان آن ”ضربان خسته ی تکرار” رخ داده باشد، بماند که ناشر در جلد سی دی داستان دیگری برای این قطعه دارد.
حدیث آرزومندی

حدیث آرزومندی

پس از سالها دوری و انتظار خبر اجرای کنسرت پرویز مشکاتیان به همراه گروه عارف دل بسیاری از شنوندگان و مخاطبان موسیقی را شاد و خرسند نمود.امیدوار بر این که پس از چیزی قریب به ۷/۸ سال سکوت،آقای پرویز مشکاتیان و گروه عارف شروع به فعالیت مجدد و پایدار خواهند نمود.
بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (IV)

بررسی کتاب های آموزش سازدهنی در ایران (IV)

کتاب فوق اولین کتاب از مجموعه سه جلدی با عنوان “دوره جامع آموزش سازدهنی” می باشد که به وسیله انتشارات سرود در سال ۱۳۸۰ منتشر شده است. مولف کتاب آقای منصور پاک نژاد (متولد ۱۳۴۱ ) است که از نوازندگان و مدرسان باسابقه سازدهنی هستند .
دامارو یک ساز ضربی

دامارو یک ساز ضربی

باورکردنی نیست اما در فلات تبت (Tibet) نوعی ساز ضربی بنام Damaru وجود دارد که در ساخت آن از جمجمه انسان استفاده می شود. این ساز از دو کاسه سر انسان تشکیل می شود و جالبتر از همه آنکه بنابر متون مذهبی مردم این منطقه، ترجیح بر آن است تا در ساخت این ساز از جمجمه سر یک پسر ۱۶ ساله و یک دختر ۱۲ ساله استفاده شود.
به چه سبکی سنتور بنوازیم؟ (II)

به چه سبکی سنتور بنوازیم؟ (II)

زمانی که ما سعی می کنیم یکی از سبکها را و فقط یکی را، هم برای نوازندگی و هم برای شنیدن انتخاب کنیم طبیعی است خود را از ویژگی های خوب دیگر سبکها محروم کرده ایم. آیا نمیتوان بی تعصب از تمامی شیوه ها و سبکهای نوازندگی لذت برد؟ من فکر می کنم این موضوع ارتباط به دیدگاه یک نوازنده و اطلاعات و سواد او نسبت به موسیقی دارد.
گفتگوی هارمونیک یازده ساله شد

گفتگوی هارمونیک یازده ساله شد

امروز هجدهم فرودین ماه سال ۱۳۹۴، سایت گفتگوی هارمونیک به یازدهمین ساگرد فعالیت خود رسید و در این یازده سال ما افتخار همراهی همه روزه شما عزیزان را داشته ایم. امروز در یازدهمین سال فعالیت این سایت، ماهنامه انگلیسی سایت به دبیری محبوبه خلوتی به صورت رسمی در این آدرس en.harmonytalk.com افتتاح شد و نیز تعداد دوستداران وب سایت گفتگوی هارمونیک در فیس بوک از مرز ۶۳۰۰ نفر گذشت.
رمضان: به اجرای آثار معاصر علاقه داشتم

رمضان: به اجرای آثار معاصر علاقه داشتم

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با لیلا رمضان، نوازنده و مدرس پیانو درباره فعالیت های اخیرش، این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است. لیلا رمضان مدتی است که مشغول ضبط و اجرای آثار آهنگسازان ایرانی برای ساز پیانو است و اخیراً هم با یکی از انتشارات‌های معتبر موسیقی کلاسیک در فرانسه یک CD از این آثار ضبط و منتشر کرده است.
پن فلوت (I)

پن فلوت (I)

پن فلوت pan flute (که به نامهای سیرینکس syrinx یا کوییلز quillsهم خوانده میشود) یکی از باستانی ترین سازها است که بر اساس قوانین لوله های صوتی بسته ساخته میشود و معمولا با ده یا بیش از ده نی که به ترتیب طول و گاهی قطر کنار هم چیده شده اند ساخته میشود.