گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

وینتان مارسالیس، تکنیک درخشان ترمپت (I)

وینتان مارسالیس (Wynton Marsalis)، به عنوان موسیقیدانی نابغه، فرهنگ دوست و بشردوستی دلسوز، ترمپت نوازی افسانه ای، آهنگسازی حرفه ای و استادی خستگی ناپذیر وصف شده است. این تعهد زندگی وینتان است که دانش و مهارت افراد را باید در موسیقی جاز بالا برد. او تاثیری بی مانند بر فرهنگ ملی و بین المللی گذارده است.

وینتان مارسالیس (Wynton Marsalis)، به عنوان موسیقیدانی نابغه، فرهنگ دوست و بشردوستی دلسوز، ترمپت نوازی افسانه ای، آهنگسازی حرفه ای و استادی خستگی ناپذیر وصف شده است. این تعهد زندگی وینتان است که دانش و مهارت افراد را باید در موسیقی جاز بالا برد. او تاثیری بی مانند بر فرهنگ ملی و بین المللی گذارده است.

وینتان مارسالیس در ۱۸ اکتبر ۱۹۶۱ در بندر نیواُرلینز، ایالت لوایزیانا (آمریکا) به دنیا آمد.

وی تحت تاثیر شدید سنتهای محل تولدش بود. با این حال زمانی که در سن ۶ سالگی اولین ترومپت زندگیش را از آل هیرت (Al Hirt) دریافت نمود تا سن ۱۲ سالگی این ساز را چندان جدی نگرفت.

در طول دو سال تمرین، در رقابت نوازندگی کنسرتو ترمپت اثر هایدن در Eb ماژور به همراه فیلارمونیک نیواُرلینز اول شد. وینتان در کنسرتها، گروههای جاز سازهای برنجی، کلیساها، ارکستر سمفونیکها و گروههای جاز مدرن می نواخت.

در سن ۱۷ سالگی جوانترین موسیقیدانی بود که به مرکز موسیقی تانگلوود در برکشیر (Tanglewood’s Berkshire) راه یافت. علی رغم جوانیش در مدرسه موسیقی، جایزه هاروی شاپیرو را به عنوان برترین هنرجوی سازهای برنجی دریافت نمود.

در سال ۱۹۷۹ وینتان برای تحصیل در مدرسه جولیارد به نیویورک نقل مکان کرد.

در سال ۱۹۸۱ آنجا را نا تمام رها کرد تا به مدرسه بهتری برای موسیقی جاز برود.

وینتان درسهای بسیار با ارزشی از گروهها و هنرمندان افسانه ای آموخت؛ در نیواُرلینز از پدرش الیس پیانیست و استاد جاز، جاز مدرن و از دکتر برت برود (Dr. Bert Braud) تئوری موسیقی کلاسیک را در مرکز هنرهای خلاقانه نیواُرلینز آموخت.

بانجو نواز مشهور، دنی براکر (Danny Barker) در حالی که گروه کلیسای باپتیست را سرپرستی می کرد، موسیقی جدید جاز نیواُرلینز را به وینتان آموخت و او در سن ۸ سالگی به این گروه پیوست. مارسالیس، از نوازنده ترومپت سبک بلوز، ادیسون، یکی از اعضای برجسته گروه کاونت بیسی سالهای ۱۹۳۰ و از کلارک تری (Clark Terry)، برجسته ترین عضو ارکستر الینگتون سالهای ۱۹۵۰ نوازندگی ترومپت را آموخت.

audio file بشنوید تکنیک درخشان مارسالیس را در “levy grand russian fantasia” با کرنت

وینتان همچنین به همراه گروه مایلز دیویس (Miles Davis)، هربی هانکوک (Herbie Hancock)، تونی ویلیامز (Tony Williams) و رون کارتر (Ron Carter) و در سفری که توسط الویس جونز (Elvin Jones) درامر و جان لویز (John Lewis) مدیر هنری کوارتت مدرن جاز انجام داد، درسهای بسیار آموخت.

در سن ۱۹ سالگی اولین آلبوم جاز خود را به عنوان ترومپت نواز و سرپرست گروه ضبط کرد و در سن ۲۰ سالگی گروه خودش را تشکیل داد و در عرض یک سال توانست ۱۲۰ کنسرت برگزار کند!

audio file بشنوید “My Funny Valentine” از مارسالیس و پیانوی آرت بلکی را

وینتان مارسالیس تا به امروز ۶۰ اثر ضبط شده دارد که تعداد بیش از ۷ میلیون آلبوم وی به فروش رفته است! مارسالیس تنها هنرمندی است که جایزه بزرگ گرمی را هم برای ضبط های موسیقی جاز و هم کلاسیک کسب کرده است و همچنین تنها هنرمندی است که جایزه گرمی را در پنج سال متوالی از آن خود نموده است. مارسالیس در موسیقی کلاسیک نیز بسیار فعال و موفق بوده است.

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۴

بیشتر بحث شده است