روی اوربیسن، صدایی با نفوذ (I)

روی کلتون اوربیسن (1936-1988)
روی کلتون اوربیسن (1936-1988)
روی کلتون اوربیسن (Roy Kelton Orbison) خواننده، ترانه ‌سرا و موسیقی ‌دان راک اند رول آمریکایی که به خاطر صدای متمایز و بانفوذ، ساختار پیچیدهٔ آهنگ‌ها و اشعار احساسی و محزونش شناخته شده ‌است. اوریبسن در تگزاس بزرگ شد و در گروه راک ابیلی-کانتری و غربی در دبیرستان، آغاز به خواندن کرد تا آنکه با شرکت ضبط سان در ممفس قرارداد بست.

بزرگترین موفقیت وی با شرکت ضبط مانیومنت در اوایل و اواسط سال ۱۹۶۰ بود. زمانی که ۲۲ آهنگ وی در بین ۴۰ آهنگ برتر بر روی بیلبورد آمریکا قرار گرفت، همچون: “فقط تنهایی” (Only the Lonely)، “گریستن”، “رویاها” و “اوه، بانوی زیبا”. حرفه وی در سالهای ۱۹۷۰ دچار رکود شد اما مورد استفاده قرار گرفتن یکی از آهنگهایش در فیلمی از دیوید لینچ در سالهای ۱۹۸۰ بار دیگر جانی تازه به آثار او بخشید.

در سال ۱۹۸۸ آلبوم جدید سولوی خود را عرضه نمود و همچنین به گروه The Traveling Wilburys پیوست با حضور: جرج هریسون (George Harrison)، باب دیلن (Bob Dylan)، تام پتی (Tom Petty) و جف لاین (Jeff Lynne). اوربیسن در دسامبر همان سال بر اثر حمله قلبی، در اوج موفقیت درگذشت. وی تجربه های دلخراشی در زندگی داشت از جمله مرگ همسر اولش و مرگ دو فرزندش در تصادفهای جداگانه.

audio.gif قسمتی از “dream baby” اثر اوربیسون را بشنوید

روی اوربیسن به طور طبیعی صدایی میانه داشت با اینحال می توانست نتهای زیر در حد صدای تنور را به سادگی بخواند، دامنه صدای وی سه تا چهار اکتاو بود. به دلیل ترکیب صدای قدرتمند و برانگیخته اوربیسن و موسیقی پیچیده وی، موسیقی او را اپرایی دانستند و همچنین او را “کاروسوی راک” نامیدند، به یاد انریکو کاروسو (Caruso Enrico) خواننده اپرای ایتالیا. خوانندگانی چون: الویس پریسلی و بونو (Bono) صدای اوربیسن را بهترین و خاص ترین صدایی که تا به حال شنیده اند توصیف کردند.

در حالی که دیگر افراد در موسیقی راک اند رول سالهای ۱۹۵۰ و ۶۰ جسارتی بی رحمانه را نسبت به او به تصویر کشیدند که بسیاری از آثار اوربیسن را به سکون، یاس و آسیب پذیری رساند. وی در هنگام اجراهایش بر روی سن ساکن و تنها بود، لباسهای سیاه بر تن و عینکی تیره بر چشم داشت که شخصیتی مرموز به او می بخشید.

audio.gif قسمتی از “you got it” اثر اوربیسون را بشنوید

در سال ۱۹۸۷ توسط ستایشگر همیشگی خود: بروس اسپرینگ استین (Bruce Springsteen) به تالار مشاهیر راک اند رول معرفی شد و همان سال به تالار مشاهیر ترانه سرایان شهر نشویل در ایلالت تنسی آمریکا نیز وارد شد. مجله رولینگ استون در بین ۶۰۰ موسیقیدان با آثار ضبط شده، نام اوربیسن را در رده ۳۷ لیست خود قرار داد و در سال ۲۰۰۸ این مجله او را در رده ۱۳ بین ۱۰۰ خواننده برتر تمام دوران قرار داد.

خانواده اوربیسن در شهر وینک در غرب تگزاس زندگی می کردند که اوربیسن ویژگیهای زندگی در آنجا را چنین توصیف کرده:” فوتبال، نفت، روغن و شن”، او سالها پس از آنکه قادر به ترک این شهر ویران شد، اظهار خوشحالی می کرد. همه فرزندان خانواده اوربیسن دچار ضعف بینایی بودند، بنابراین روی، از همان دوران کودکی عینک بر چشم داشت.

در کودکی مبتلا به بیماری یرقان شد که باعث جلوآمدن گوشهایش شد. اوربیسن نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس نداشت، در سنین جوانی موهایش که به سفیدی می گراییدند را مشکی می کرد. اوربیسن خیلی ساکت بود و خود را بی اهمیت می پنداشت، بسیار مودب و مهربان بود که بر اساس نوشته های بیوگرافر اوربیسن: آلن کلایسون (Alan Clayson) این خصوصیات از تربیت و رویش جنوبی وی سرچشمه داشت، با این وجود اوربیسن همیشه در اوج خوانندگی و شهرت و در زمان مرگش مرکز توجه همگان بود.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

ریتم و ترادیسی (VI)

برخی از نویسندگان از دگره ای استفاده می کنند که در آن اعداد مختلفی، بسته به برخی از ویژگی های ساز یا رویداد، ممکن است در فواصل زمانی ظاهر شوند: حجم صدای آن، نوع زخمه زنی، یا دیرش آن. برای مثال، برآون دامنه ی رویداد های نت را به وسیله ی دیرش زمانی سنجش می کند (Brown 1993)، که ممکن است هنگام تلاش برای کشف خودکار وزن مفید باشد. در این طرح، ریتم ایو عبارتست از:

موسیقی شناسی فمنیستی (I)

در دوران معاصر بحث حقوق زنان در جوامع و پرداختن به ارزشهای زنان از جایگاه ویژه ای در می ان صاحب نظران و انسان شناسان برخوردار است. در طول تاریخ در راستای برابر سازی حقوق زنان و مردان تلاشهای بسیاری شده است. این تلاشها صرفا در زمینه حقوق اجتماعی و شغل و پوشش و… نبوده بلکه یکی از این شاخه ها برابری در زمینه هنر است. چیزی که امروزه در غرب همچنان با آن مواجه هستیم و آن استفاده ابزاری از زن برای جذب مخاطب در آثار هنریست، از نقاشی و مجسمه سازی تا سینما و موسیقی. بر خلاف تبلیغ سیستم های غربی در زمینه برابری جنسیتی زن و مرد در عمل مشاهده می کنیم که هیچ برابری حتی در صحبت های برخی فیلسوفان تاریخ غرب برای زن و مرد در نظر گرفته نشده و گاها حتی زن را عاری از نبوغ و شعور آفرینش اثر هنری می دانستند. بحث بسیار گسترده و طولانیست اما در این مقاله با استفاده از چند نوشتار مشهور در زمینه موسیقی شناسی سعی کردیم تا حدودی به این موضوع مهم در زمینه هنر و مخصوصا موسیقی بپردازیم.

از روزهای گذشته…

«چهارشنبه سوری» منتشر شد

«چهارشنبه سوری» منتشر شد

رنگین کمون اثر هنرمند بزرگ کشورمان زنده یاد ثمین باغچه بان بی شک یکی از مهمترین و ماندگارترین آثار در حوزه موسیقی کودک در ایران است. بسیاری، روزهای خردسالی خود را با ترانه های این مجموعه عجین می بینند. باغچه بان طی سالیانی که در ترکیه اقامت گزیده بود، مجموعه دوم رنگین کمون را به اتمام رساند، اما دلایل متعددی سبب گشت تا این اثر به مرحله اجرا نرسد و در نهایت با فوت او در سال ۱۳۸۶، موسیقی ایران نه تنها نگین گرانبهایی را از دست داد، بلکه چه بسا اثری ماندگار هم به فراموشی سپرده می شد اما با تلاش های مستمر کاوه باغچه بان (فرزند) و اِولین باغچه بان (همسر)، “رنگین کمون ۲” بازیابی، تنظیم و مراحل اجرای آن آغاز شد.
مروری بر آلبوم «زمان»

مروری بر آلبوم «زمان»

نگره‌ی سکوت نقش‌دار به‌راستی نقش ایده یا نگره در آفرینش یک اثر موسیقایی کجاست؟ کدام پایه‌ی موفقیت آثار هنری را نگره‌شان می‌سازد؟ یا به بیانی دقیق‌تر رابطه‌ی نگره و ارزش یک اثر چیست؟ یک پاسخ بزرگ آن است که تعیُّن نگره، کیفیت محقق شدنش یا چگونگی برابر ایستادنش تعیین‌کننده است. بحث دامنه‌دار و پیچیده‌ای است…
ادامهٔ مطلب »
کلاسهای محسن الهامیان در فرهنگسرای ارسباران

کلاسهای محسن الهامیان در فرهنگسرای ارسباران

دوره های جدید آهنگسازی محسن الهامیان در اواخر پاییز در فرهنگسرای ارسباران شروع خواهد شد و علاقمندان میتوانند با مراجعه به فرهنگسرای ارسباران ثبت نام را انجام داده و در صورت نیاز، بصورت حضوری و یا تماس با واحد موسیقی فرهنگسرا، سوالات خویش را در این زمینه مطرح سازند.
کنسرت مجدد زند آوه در خانه هنرمندان

کنسرت مجدد زند آوه در خانه هنرمندان

نوید زند آوه در تاریخ ۱۶ و ۱۷ تیر ماه سال جاری (۱۳۹۰) رسیتال دیگری را در خانۀ هنرمندان ایران برگزار خواهد کرد. زند آوه در این رسیتال آثاری از آهنگسازانی چون: ناروائز، سور، گرانادوس، باریوس، دوفایا و آلبنیز و چند قطعۀ ایرانی نوشته شده برای گیتار کلاسیک از ایشان و فرزان زحمتکش اجرا خواهد نمود که رپرتواری به نسبت متفاوت در مقایسه با اجرای ماه پیش وی میباشد.
قول و غزل یا قول و غزل (V)

قول و غزل یا قول و غزل (V)

به عبارت دیگر مدگردی ها در این بخش بر بستر نغمات صورت نگرفته اند بلکه تغییر ریتم به عنوان کاتالیزوری عمل کرده و در این راستا از ساز عود بهره گیری ریتمیک شده است. برای بازگشت به چهارگاه نیز دقیقاً همین ترفند مجدداً بکار رفته است.
بلبل سرگشته (III)

بلبل سرگشته (III)

آثار ضبط شده ۶۰ روی صفحه که ۳۰ عدد صفحه است. نکته آنکه در این زمان استودیو های صفحه پر کنی مجهز به برق شده اند و روی صفحات گرامافون نوشته شده که با برق پر شده وضعیت صدابرداری تغییر کرده و سطح کار بالارفته است در این سری ضبط مرتضی خان نی داود است که می نوازد و برادرش موسی خان ویلن می نوازد و آثار مشترکی را با صدای قمر به ضبط می رسانند در میان آثار ضبط شده ۴ روی صفحه ۲ عدد صفحه از فلوت یعقوب خان رشتی و صدای قمر می باشد که در نوع خود جالب است به شماره کاتولگ ۳۰۰۵ – بیات زند – قطار و غم انگیز ۱ و ۲ به شماره کاتولگ ۳۰۰۵۲ می باشد هم چنین دو اثر که در چهارگاه – زابل و مخالف و منصوری با ویلن تنهای موسی خان نی داود و آواز قمر به شماره کاتولگ ۲۹ و ۳۰۰۲۸ به ضبط می رسد.
فراخوان «هفتمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت»

فراخوان «هفتمین جشنواره نوشتارها و وب سایت های موسیقی در اینترنت»

«هفتمین جشنواره‌ی نوشتارها و وب‌سایت‌های موسیقی در اینترنت» روز ۲۴ اسفندماه سال جاری در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره – که با حمایت گروه ژی و موسسه‌ی فرهنگی‌وهنری رادِ نواندیش و فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار می‌شود – می‌توانند آثار خود را تا ۱۷ اسفند ماه به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال کنند.
او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

او پیانیست بود یا شوپنیست؟ (III)

فردریک در سال ۱۸۳۵میلادی در سفری پس از ملاقات خانواده اش در برگشت دچار حمله ­ای شدید شد که روزنامه ها خبر مرگ او را منتشر نمودند. او توانایی زیادی در کارهای ارکسترال نسبت به بقیه هنرمندان آن ادوار نداشت و گواه آن هم دو کنسرتو پیانو ارکسترال اوست. او نیز توانایی خاصی در استفاده از آکوردهای شکسته و باز داشت. کارهای فردریک شوپن اغلب ۳ قسمتی هست و در قسمت سوم به قسمت اول اشاره­ای می­شود. همچنین هارمونی شوپن به کرات دارای آکوردهای حل نشده است و این چیزی است که امروزه در موسیقی سبک جز (Jazz) به کرات دیده می­ شود.
رموز ویولن (IV)

رموز ویولن (IV)

صفحه رو: صفحه رو بر خلاف سایر اجزای اصلی (صفحه زیر، کلافها و دسته) از چوب کاج انتخاب میشود. باید توجه داشت که این چوب با دقت و نکته سنجی خاص تری انتخاب و بکار برده شود زیرا صفحه روی ساز به دلیل موقعیت و وضعیت مهمی که دارد ویژگیهای بیشتری را باید در درون خود داشته باشد.
چیستا غریب: درست نیست که بچه را به بردگی وادار کنیم!

چیستا غریب: درست نیست که بچه را به بردگی وادار کنیم!

الکساندر کار نمی کنم ولی بیشتر روی ریلکسیشنی کار می کنم که از همان تکنیک انتقال وزنی ریشه گرفته که آقای اصلانیان روی آن تأکید داشتند، همان تکنیک را با شاگردهایم سالها کار کرده ام که تقریبا نزدیک به تکنیک الکساندر و تأکید آن روی ریلکسیشن بدن است.