روی اوربیسن، صدایی با نفوذ (I)

روی کلتون اوربیسن (1936-1988)
روی کلتون اوربیسن (1936-1988)
روی کلتون اوربیسن (Roy Kelton Orbison) خواننده، ترانه ‌سرا و موسیقی ‌دان راک اند رول آمریکایی که به خاطر صدای متمایز و بانفوذ، ساختار پیچیدهٔ آهنگ‌ها و اشعار احساسی و محزونش شناخته شده ‌است. اوریبسن در تگزاس بزرگ شد و در گروه راک ابیلی-کانتری و غربی در دبیرستان، آغاز به خواندن کرد تا آنکه با شرکت ضبط سان در ممفس قرارداد بست.

بزرگترین موفقیت وی با شرکت ضبط مانیومنت در اوایل و اواسط سال ۱۹۶۰ بود. زمانی که ۲۲ آهنگ وی در بین ۴۰ آهنگ برتر بر روی بیلبورد آمریکا قرار گرفت، همچون: “فقط تنهایی” (Only the Lonely)، “گریستن”، “رویاها” و “اوه، بانوی زیبا”. حرفه وی در سالهای ۱۹۷۰ دچار رکود شد اما مورد استفاده قرار گرفتن یکی از آهنگهایش در فیلمی از دیوید لینچ در سالهای ۱۹۸۰ بار دیگر جانی تازه به آثار او بخشید.

در سال ۱۹۸۸ آلبوم جدید سولوی خود را عرضه نمود و همچنین به گروه The Traveling Wilburys پیوست با حضور: جرج هریسون (George Harrison)، باب دیلن (Bob Dylan)، تام پتی (Tom Petty) و جف لاین (Jeff Lynne). اوربیسن در دسامبر همان سال بر اثر حمله قلبی، در اوج موفقیت درگذشت. وی تجربه های دلخراشی در زندگی داشت از جمله مرگ همسر اولش و مرگ دو فرزندش در تصادفهای جداگانه.

audio.gif قسمتی از “dream baby” اثر اوربیسون را بشنوید

روی اوربیسن به طور طبیعی صدایی میانه داشت با اینحال می توانست نتهای زیر در حد صدای تنور را به سادگی بخواند، دامنه صدای وی سه تا چهار اکتاو بود. به دلیل ترکیب صدای قدرتمند و برانگیخته اوربیسن و موسیقی پیچیده وی، موسیقی او را اپرایی دانستند و همچنین او را “کاروسوی راک” نامیدند، به یاد انریکو کاروسو (Caruso Enrico) خواننده اپرای ایتالیا. خوانندگانی چون: الویس پریسلی و بونو (Bono) صدای اوربیسن را بهترین و خاص ترین صدایی که تا به حال شنیده اند توصیف کردند.

در حالی که دیگر افراد در موسیقی راک اند رول سالهای ۱۹۵۰ و ۶۰ جسارتی بی رحمانه را نسبت به او به تصویر کشیدند که بسیاری از آثار اوربیسن را به سکون، یاس و آسیب پذیری رساند. وی در هنگام اجراهایش بر روی سن ساکن و تنها بود، لباسهای سیاه بر تن و عینکی تیره بر چشم داشت که شخصیتی مرموز به او می بخشید.

audio.gif قسمتی از “you got it” اثر اوربیسون را بشنوید

در سال ۱۹۸۷ توسط ستایشگر همیشگی خود: بروس اسپرینگ استین (Bruce Springsteen) به تالار مشاهیر راک اند رول معرفی شد و همان سال به تالار مشاهیر ترانه سرایان شهر نشویل در ایلالت تنسی آمریکا نیز وارد شد. مجله رولینگ استون در بین ۶۰۰ موسیقیدان با آثار ضبط شده، نام اوربیسن را در رده ۳۷ لیست خود قرار داد و در سال ۲۰۰۸ این مجله او را در رده ۱۳ بین ۱۰۰ خواننده برتر تمام دوران قرار داد.

خانواده اوربیسن در شهر وینک در غرب تگزاس زندگی می کردند که اوربیسن ویژگیهای زندگی در آنجا را چنین توصیف کرده:” فوتبال، نفت، روغن و شن”، او سالها پس از آنکه قادر به ترک این شهر ویران شد، اظهار خوشحالی می کرد. همه فرزندان خانواده اوربیسن دچار ضعف بینایی بودند، بنابراین روی، از همان دوران کودکی عینک بر چشم داشت.

در کودکی مبتلا به بیماری یرقان شد که باعث جلوآمدن گوشهایش شد. اوربیسن نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس نداشت، در سنین جوانی موهایش که به سفیدی می گراییدند را مشکی می کرد. اوربیسن خیلی ساکت بود و خود را بی اهمیت می پنداشت، بسیار مودب و مهربان بود که بر اساس نوشته های بیوگرافر اوربیسن: آلن کلایسون (Alan Clayson) این خصوصیات از تربیت و رویش جنوبی وی سرچشمه داشت، با این وجود اوربیسن همیشه در اوج خوانندگی و شهرت و در زمان مرگش مرکز توجه همگان بود.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

پیروزی قهرمان نامراد

هیچ مبالغه ای درکار نخواهد بود اگر بگوییم که تاریخ موسیقی کشورما، به قبل و بعد از علی نقی وزیری تقسیم می شود، تاریخی که عملا هنوز نوشته نشده است. تاریخی که از گسستگی های فراوان دوره های تاریک و خالی از هرگونه اطلاع و دوره های پربار و کم سند و کم استناد، انباشته شده است.

نگاهی اجمالی به شیوه‌ی کار واروژان (VII)

موسیقی‌های انتخاب‌شده از سوی من برای این نوشته عبارت‌اند از: «بوی خوب گندم» با آهنگ‌سازی و تنظیم واروژان، ترانه‌ی «شهیار قنبری» و صدای «داریوش اقبالی»، «پُل» با آهنگ‌سازی و تنظیم واروژان، ترانه‌سرایی «ایرج جنتی عطایی» و صدای «فائقه آتشین»، «هفته‌ی خاکستری» با آهنگ‌سازی و تنظیم واروژان، ترانه‌سرایی شهیار قنبری و صدای «فرهاد مهراد»، «اسمر اسمر‌جانم» و «بارون بارون» از ترانه‌های فولکلور ایرانی با تنظیم واروژان و صدای «پریرخ شاه‌یلانی» (پری زنگنه).

از روزهای گذشته…

تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

من این نوع دیدگاه گسترش هارمونی را در هفت متد اصلی دسته بندی و خلاصه می کنم که در جای خود در باره ی هر کدام صحبت می کنم. این متد ها عبارتند از:
ودیم رپین

ودیم رپین

ودیم رپین (Vadim Repin) ویلنیست مشهور روسی، متولد ۱۹۷۱ نووسیبریسک است. روزنامه دیلی تلگراف، چاپ لندن درباره او نوشته است: “وقار ودیم رپین در هنگام اجرا بر روی سن و تفسیر گرم و متبحرانه ای وی، ویژه این موسیقیدان برجسته معاصر می باشد.” ودیم رپین نواختن ویلن را از ۵ سالگی آغاز کرد و تنها پس از شش ماه اولین اجرای عمومی خود را برگزار نمود! وی در شهر زادگاهش تحت تعلیم زاخار برون (Zakhar Bron) قرار گرفت. در ۷ سالگی برای اولین بار به همراه ارکستری کنسرت داد و در یازده سالگی اولین اجرای رسیتالش را به روی سن برد.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (VIII)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (VIII)

طلوع: این قطعه به عنوان یکی از زیباترین و تاثیرگزارترین آثار ساخته شده در دهۀ ۶۰ در موسیقی ایرانی مطرح می شود. شنیدن این قطعه و آثار ساخته شده در مجموعۀ هنری نوا مرکب خوانی، شنونده را ناخودآگاه به فضای آن سال ها می برد. قطعۀ از سه بخش متفاوت تشکیل شده که بخش اول از نظر وزن به صورت دوضربی ترکیبی بوده که دارای سرضرب های متفاوتی می باشد. بخش دوم از گوشۀ نهفت آغاز شده و در ادامه وارد فضای گوشۀ گوشت می شود و دارای ضرباهنگی آرام و کند می باشد.
نامه سرگشاده سیما بینا

نامه سرگشاده سیما بینا

مدتی پیش آلبومی با صدای علیرضا افتخاری به بازار آمد که بر روی جلد این اثر نام جمشید عندلیبی، به عنوان آهنگساز مشاهده می شد. اما محتویات این آلبوم در واقع بازنوازی آثار قدیمی موسیقی بود؛ در این مورد خانم سیما بینا، نامه ای سرگشاده در سایت شخصی خود قرار داده است که در ادامه متن نامه را می خوانید.
برنامه مدون آموزش ویولن (قسمت چهارم)

برنامه مدون آموزش ویولن (قسمت چهارم)

هدف از تدوین “برنامه مدون آموزش ویولن”، ایجاد راهکاری برای آموزش منظم، هدفمند و برنامه ریزی شده ویولن در طی چهار ترم می باشد. فراگیری ویولن طی روند پیشنهادی این برنامه، موجب می گردد تا هنرجو با تکنیک های مختلف نوازندگی این ساز آشنا گشته و به سطح استانداردی در زمینه نوازندگی دست یابد.
نگاهی به «اینک از امید» (II)

نگاهی به «اینک از امید» (II)

به طور کلی مقدمه ماهور از دو بخش بسیار ضعیف و قوی تشکیل شده است که بخش قوی آن یکی از برجسته ترین قطعات این آلبوم از نظر ملودی سازی و چند صدایی محسوب می شود. (هرچند در زمینه چند صدایی حرف زیادی برای گفتن ندارد.)
سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

سایه سار بلوط بر دامن زاگرس

هفدهم اسفندی که گذشت برای دیدن این جشنواره وارد نورآباد ممسنی فارس شدم. جشنواره ای که از روز قبل به مدت دو روز در حال برگزاری بود. وقتی با محمدرضا امیری دبیر این جشنواره صحبت می کردم می گفت در دوسال و دو دوره ی نخست با هدف کمک به منابع طبیعی و محیط زیست این جشنواره را برگزارکردیم اما پس ازپی بردن به این مهم که فرهنگ زیر بنای هر شالوده ای در بستر جامعه است ضروری دیدیم از المان های فرهنگ و هنر از جمله صنایع دستی، سوارکاری، کوچ، بازی های محلی، موسیقی محلی(فولکلور) و شعر در نهادینه کردن حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک بگیریم. لابه لای صحبت ایشان یادم به نگاه نسبیت گرایانه فرهنگی افتاد که می گوید: «باورها از فرهنگ ها متاثر می شوند و بهترین راه فهمیدن آن ها در بستر فرهنگ است» و این موضوعی است که به دغدغه ای مهم در جشنواره بلوط تبدیل شده است.
ارکستر فیلارمونیک لندن (III)

ارکستر فیلارمونیک لندن (III)

بعد از کناره گیری تینستد به دلیل بیماری، ارکستر به مدت ۳ سال بدون رهبر ماند تا ورود فرانز ولسر موست (Franz Welser-Möst) در سال ۱۹۹۰٫ دوره موست بسیار بحث برانگیز بود، در آن زمان به او لقب “سخاوتمندانه بدترین از بیشترین” (“Frankly Worse than Most”) را دادند و گزارشات بسیار منفی درباره او منتشر می شد. موست قراردادی را برای LPO با کمپانی EMI بست برای ضبط آثار ارکستر. اگرچه جابجایی ها در مدیریت، استرسهای اقتصادی و درگیریهای سیاسی به وجود آمده در مرکز بانک جنوبی (Southbank) در به وجود آمدن فضایی سخت برای کار در ارکستر نقش داشته اند. ولسر موست در سال ۱۹۶۰ به کار خود در LPO خاتمه داد.
ویولون مسیح استرادیواریوس (VII)

ویولون مسیح استرادیواریوس (VII)

تا کنون ۳ ناحیه عرضی مهم مورد سنجش قرار گرفت. در این مبحث یکی دیگر از اندازه ها و شاید مهم ترین آن در بخش اندازه های ۲ بعدی بررسی خواهد شد. مقدار مورد نظر، مربوط به اعداد راستای طولی ساز می باشد. شاید در اینجا این سوال مطرح شود که چرا در ابتدا ما این بخش را بررسی نکردیم . پاسخ این است که به علت دسته بندی قسمت های هم راستا و درک بهتر مفهوم اندازه های عرضی و اندازه های طولی روند مورد نظر را انتخاب نمودیم و همچنین برای این قسمت (بررسی اندازه طولی) بخشهای دیگری نیز درسنجش ابعاد وجود دارند، که باید آنها را نیز در نظر بگیریم. به همین علت بهتر است این مبحث به صورت مستقل تحلیل شده تا مخاطب بتواند طبقه بندی منظمی از توضیحات مطرح شده را ترسیم نماید.
کنترباس (II)

کنترباس (II)

اگر بخواهیم یکی از بزرگترین نوازندگان دوبل باس کلاسیک را نام ببریم بدون شک باید از جیووانی بوتسینی نوازنده مشهور ایتالیایی (۱۸۲۱-۱۸۸۹) نام برد. او که نزد بسیاری از منتقدین موسیقی به پاگانینی کنترباس مشهور است قطعات بسیار زیبایی را از جمله چندین کنسرتو برای این ساز نوشته است. زیبایی کارهای او به قدری است که به هیچوجه نمی توان آنها را با سایر کارهای سولو برای این ساز مقایسه کرد.