گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk
ولفگانگ آمادئوس موتسارت

شش سال پس از مرگ یوهان سباستیان باخ که از سردمداران بزرگ موسیقی باروک بود، در سالرزبورگ کودکی بدنیا آمد که دنیای موسیقی را متحول ساخت.

او شانس زیادی برای استفاده از محضر بزرگان موسیقی نداشت چرا که جرج فردریک هندل نیز هنگامی که این کودک چهار ساله بود از دنیا رفت. تنها دو نفری که در ایام کودکی این نابغه فعالیت قابل ذکر موسیقی در سطح بالا داشتند یکی هایدن بود که هنوز مسیر کاری خود را پیدا نکرده بود و تنها بخاطر نوازندگی خوب پیانو مشهور بود و دیگری از خاندان باخ کارل امانوئل باخ بود که سونات هایش الگویی برای سایر آهنگسازان محسوب می شد.

در این میان؛ در گذر دوران موسیقی از باروک به کلاسیک سبکی متولد شده بنام “Rococ” (روکوکو) که حرف زیادی برای گفتن بیشتر از باروک نداشت، مگر داشتن رنگ آمیزی و زینت های فراوان در موسیقی نسبت به باروک. سبکی که در آن بیش از حد تزئینات بکار رفته شده بود، به حدی که موسیقی به نوعی ظاهرسازی تبدیل شده بود تا داشتن محتوی.

رکوکو بیش از ۵-۶ سال دوام نیاورد و این کودک نابغه توانست به راحتی پایه گذار سبکی نوین در دنیای موسیقی شود.

ولفگانگ آمادئوس موزار، نابغه اتریشی در ژانویه ۱۷۵۶ بدنیا آمد و توانست با عمر کوتاهش یعنی فقط ۳۵ سال توانست آنچنان قطعات زیبایی بیافریند که تا ابد دنیای موسیقی ستایشگر نبوغ او باشد.

گفتگوی هارمونیک
گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است