گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگو با زیگمونتوویچ

کتاب ویلون ساز نوشته جان مارکیز که اوایل آوریل سال ۲۰۰۷ منتشر شد زندگی زیگمونتوویچ را در حال ساخت ویولون یوجین دراکر ویولونست Emerson String Quartet به تصویر می کشد. این کتاب که حول دیدگاه مارکیز به عنوان یک نوازنده ترومپت، انتظارات دراکر از یک ویولون و فرایند ساخت پیچیده زیگمونتوویچ می چرخد کتاب بسیار جالبی است. نویسنده یک سال تمام زیگمونتوویچ را زیر نظر داشت و من کنجکاو بودم که نظر زیگمونتوویچ را درباره این کتاب بدانم. متن مصاحبه با او از این قرار است:

قبل از اینکه قبول کنید کسی شما را در حال ساخت ویولون زیر نظر بگیرد اصلا دچار تردید شدید؟

بله، کمی. مطمئنا هر پروژه ای مانند این وقت گیر است و می تواند حواس شما را پرت کند. همچنین وقتی اجازه می دهید که خبرنگاری که عقاید شما را تفسیر میکند به شما نزدیک شود کمی حساس تر نیز می شوید. تنها می توان امیدوار بود که یک خبرنگار منظور شما را خوب بفهمد و از داستان سازی و جنجال های رسانه ای فراتر رود.

چه چیزی باعث شد که با نوشتن این کتاب توسط جان موافقت کنید؟

افراد زیادی فریب دنیای ویولون سازی را می خورند بدون اینکه بدانند چه چالش ها و مشکلاتی بر سر راه کسانی که در این حرفه کار می کنند وجود دارد. اندیشیدن به ماهیت این حرفه و توصیف این دیدگاه، روشی برای بیان و عمق بخشی به حس من، نسبت به ویولون سازی است. در واقع ویولون سازی فقط کار بر روی چوب نیست.

نظرتان درباره کتاب چیست؟

حرفه ما از نظر کسانی که از بیرون به آن نگاه می کنند به طرز عجیبی اسرارآمیز است. به نظرم جان هم با همین دیدگاه شروع به کار کرد اما توانست بدون اینکه زیاد وارد مسائل تکنیکی شود با حال و هوای کار آشنا شود. شاید اگر کسی که کاملا با این حرفه آشناست این کتاب را نوشته بود کتاب دقیقتری از آب در می آمد اما به اندازه کتاب فعلی جالب نبود.

به گفته جان مارکیز ویولونی که او درباره ساختنش کتاب نوشت اکنون دست به دست شده است. پس یوجین دراکر الآن با چه ویولونی می نوازد؟

یوجین ویلون جدیدش را ترجیح می دهد و چند قطعه نیز با آن نواخته و ضبط کرده است، چون در سالن صدای خوبی دارد اما انگار این ویولون زیاد برای کار او مناسب نبود! اخیرا یک ویولون استراد مشابه ویولون من به دستم رسید که برای یوجین بسیار مناسبتر بود. بازخوردی که از ویولون من گرفت بسیار شبیه ویولون استراد بود و هردوی ما احساس کردیم که ویولون استراد روان تر و قوی تر است بهتر جواب میدهد.

چه کسی اکنون ویولونی که برای جین دراکر ساختید را می نوازد؟

جاشوا بل اخیرا ویولون جین را امتحان کرد و شدیدا از آن خوشش آمد. ما در کارنگی یک مسابقه کوچک با ویولون زیگ، استراد و یک ویولون گواد راه انداختیم. اکنون او دارد ویولون جین را با ویولون زیگ خودش مقایسه می کند. باید منتظر نتیجه ماند!

وقتی می بینید ویلونی که برای شخص خاصی ساخته اید را فرد دیگری می نوازد چه حسی دارید؟

اگر آن فرد واقعا از ویولون من خوشش بیاید مشکلی ندارم. اما کلا سعی می کنم به ویلون ها زیاد وابسته نشوم و از بازخوردها نیز برداشت شخصی نداشته باشم. نه اینکه برایم اهمیتی نداشته باشد. بلکه مسئله مهمتر این است که نوازنده احساس راحتی کند. اگر یکی از ویولون های من به خوبی کار نکند یا نوازنده ناراضی باشد، آن را تعمیر، تنظیم یا اصلاح می کنم. اگر آنها باز هم احساس رضایت نکنند آن را با کمال میل پس گرفته و به فرد دیگری می دهم. البته این مورد بسیار نادر است اما طول عمر ویولون ها از طول عمر ما بیشتر است و کسی نمی داند که ماجرا به کجا ختم خواهد شد!

کدامیک از ویولون هایی را که تاکنون ساخته اید بیشتر دوست دارید؟

دو ویولونی که برای ایزاک استرن ساختم همیشه از دوست داشتنی کارهای من خواهند بود. استرن همیشه در خانواده ما از قهرمان های فرهنگی بود و کار با او برای من مایه افتخار بود. من همیشه به خاطر حمایتش از او متشکرم و آن دو ویولون توانستند در مزایده تاربیسیو در املاک استرن تاریخی برای خود بسازند.

نظرتان درباره آینده هنر ویولون سازی چیست؟

اکنون ویولون سازی شرایط جالبی دارد. از یک سو، این حرفه از سازنده های ماهر که بسیاری از آن ها چینی هستند پر شده و از طرف دیگر مهارت سازندگان روز به روز در حال افزایش است و ویولون های نوساز نیز توسط نوازنده های بسیار برجسته مورد استفاده قرارمی گیرند و این موضوع دقیقا چالشی است برای من و همکارانم.

نمی توان تنها با تقلید کورکورانه از ویولون های استراد با آن ها رقابت کرد یا از آن ها پیشی گرفت. بلکه باید دانش و اصولی که در آن ویولون ها نهفته است را شناخت و آن ها را به صورت پویا به کار برد. پرسش بعدی این است که مرحله بعدی چیست. برای برخی مرحله بعد به نوآوری های جدید می انجامد و برای برخی مانند من مرحله بعد ساخت ویولون های بسیار با کیفیت به شیوه ای سنتی است.

تاکنون چند ویولون ساخته اید؟

با احتساب ویولا و ویلنسل ۱۷۰ تا.

در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟


در حال حاضر آهسته و پیوسته بر روی لیست سفارش هایم کار می کنم که شامل ۴ ویولونسل برای یویوما و اعضای گروه جاده ابریشم می شود که فعلا در مرحله طراحی است.

من به تحقیقات و آزمایش های آکوستیک هم در کارگاه آکوستیک ویولون اُبرلین و هم در استودیوی خودم نیز شدیدا علاقه مندم. در پاییز امسال با کمک نورمن پیکرینگ و اُلیور راجرز دو تا از ویولون های استراد مورد علاقه ام و همچنین یک ویولون گوارنری را برای تحقیقات ویبرومتری لیزری در اختیار دکتر جورج بسینجر قرار دادم. این کار درک من را از حرفه ویولون سازی به طرز غیر قابل پیش بینی افزایش می دهد. هر روز نکته جدیدی درباره جزئیات ناشناخته این حرفه و عملکرد آن ها می آموزم. خواهیم دید که آموخته ها به کجا می انجامد.


violinist.com

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است