گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

دنیس برین، مروج هورن (۱)

دنیس برین (Dennis Brain) هورن نواز برجسته انگلیسی بود که عمدتا به خاطر رواج دادن هورن به عنوان یک ساز کلاسیک و تکنوازی در جامعه پس از جنگ جهانی دوم در انگلیس بسیار معروف است. اجرای کنسرتوهای هورن موزار توسط برین با همکاری هربرت فون کارایان (Herbert von Karajan) و ارکستر فیلارمونیک برلین همچنان به عنوان اصلی ترین قطعات ضبط شده از این کنسرتوها به شمار می روند.

دنیس برین در خانواده ای به دنیا آمد که به آموزش هورن نوازان خبره شهرت داشت.

پدربزرگش آلفرد برین بزرگ (۴ فوریه ۱۸۶۰ – ۲۵ اکتبر ۱۹۲۵) یکی از برجسته ترین تکنوازان هورن در زمان خود بود. عمویش آلفرد ادوین برین (۲۴ اکتبر ۱۸۸۵ – ۲۹ مارچ ۱۹۶۶) یکی از هورن نوازان موفق انجمن سمفونیک نیویورک بود و سپس به تکنوازی در هالیوود پرداخت.

پدرش آوبری برین (۱۲ جولای ۱۸۹۳ – ۲۱ سپتامبر ۱۹۵۵) هورن نواز کلیدی ارکستر BBC و استاد هورن بود. او اولین نوازنده ای بود که کنسرتو هورن موزار را در ۱۹۲۷ ضبط کرد!

مادرش ماریون برین یک آهنگ ساز بود که کادانسهایی که برای کنسرتوهای اول و سوم هورن موزار نوشت که شوهرش آنها را اجرا کرد.
برادرش لئونارد برین (۱۹۱۵ – ۱۹۷۵) نوازنده ابوا بود که در اجرای کوئینتت بادی که دنیس طراحی کرده بود شرکت کرد. تینا برین یکی از فرزندان لئونارد (برادرزاده دنیس) نیز به یک هورن نواز حرفه ای تبدیل شد.

بیرن با ایون برین (Yvonne Brain) ازدواج کرد و دو فرزند به نام های انتونی پل و سالی دارد. پسر سالی، توماس پراور (Thomas Prower) فلوتیست و پیانیست خارق العاده ای است.


وقتی که برین بسیار کوچک بود اجازه داشت که شنبه ها صبح چند نت را با هورن پدرش بنوازد. آوبری برین معتقد بود که دانش پذیران موسیقی نباید نواختن آن را به صورت حرفه ای تا قبل از سنین نوجوانی آغاز کنند بلکه باید تا زمانی که دندان ها و فک کاملا شکل می گیرند صبر کنند. در طول این مدت برین به آموختن پیانو و ارگ پرداخت.

audio file
بشنوید قسمتی از سرناد برای تنور، هورن و ارکستر زهی اثر بریتن را با هورن دنیس برین

برین در ۱۵ سالگی از مدرسه سن پل به آکادمی سلطنتی موسیقی انتقال یافت تا تحت نظر پدرش به آموختن هورن بپردازد. در آنجا او همچنین به آموختن پیانو زیر نظر ماکس پیرانی و ارگ زیر نظر جی دی کانینگهام پرداخت. اولین کار اجرای برین به عنوان دومین هورن نواز پس از پدرش و با نوازندگان موسیقی مجلسی بوش در کوئینزهال در ۶ اکتبر ۱۹۳۸ رخ داد که کنسرتو شماره یک برندنبورگ باخ را اجرا کردند.

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است