راهنمای کوک های مختلف برای سنتور

در ادامه ی مقاله ی “کوک سنتور با استفاده از تیونر” بنا به درخواست برخی از دوستان در زیر جدول کوک دستگاه های دیگر را خواهم نوشت: اگر دوستان آن مقاله را مطالعه کرده باشند می دانند که آنجا فقط از چگونگی کوک در دستگاه شور سخن رفت. در اینجا برای راحتی در درک کوک های مختلف و اختلاف آنها با یکدیگر مبنای کوک را دستگاه شور فرض می کنم و اختلافی که در دستگا ه های دیگر در مقایسه با شور دارند را می نویسم.

کوک هایی که در زیر بیان میکنم کوک های آکادمیک هستند ولی در موارد نه چندان کمی کوک ها بر اساس نیاز قطعه تغییراتی می کنند.

کوک های آکادمیک در واقع کوک هایی هستند که بتوان با آنها کتاب های دستور سنتور، ردیف ابتدایی، دوره های صبا، سی قطعه چهارمضراب، قطعات موسیقی مجلسی و حتا ردیف میرزا عبد الله را اجرا کرد.

دستگاه شور، خود شامل چند آواز است: ۱ آواز ابوعطا ۲ آواز بیات ترک ۳ آواز افشاری ۴ آواز دشتی و ۵ آواز بیات کرد. که همگی آنها دقیقا مانند دستگاه شور کوک می شوند مگر در موارد خاص که به موضوع ما “فعلا” بی ارتباطند.

دستگاه نوا: عینا مانند دستگاه شور کوک می شود ولی چون شخصیت مستقلی دارد آنرا جزیی از دستگاه شور نمی شناسند.(جای نت “ر بکار” و “ر کرن” در سیم های زرد و سفید میتوانند عوض شوند)

دستگاه سه گاه: کوک آن دقیقا مانند شور است فقط نت “ر” سیمهای سفید نیز کرن کوک می شود. (طریقه ی کوک نت های کرن دار در مقاله ی مذکور آمده است).

دستگاه همایون: مثل کوک دستگاه شور است با اختلافات زیر : نت “می” خرک اول سیم های زرد “بکار” کوک می شود. نت های “سی” در هر سه پوزیسیون “بکار” کوک می شوند (گاهی “سی” پشت خرک “بمل” می شود که در این مورد باید خرک پنجم را کمی به سمت راست کشید). نت “ر” سیمهای زرد “بکار” می شود.

آواز بیات اصفهان: این آواز جزو دستگاه همایون است و دقیقا مانند آن کوک می شود.

دستگاه چهارگاه: مقایسه ی این دستگاه با همایون راحت تر است بدین صورت که کوک چهارگاه را مانند همایون فرض کرده با اختلافات زیر : نت “می” سیمهای سفید و پشت خرک “بکار” کوک می شوند. (در مقاله ی “کوک سنتور با استفاده از تیونر” ذکر شد که هنرجویان تازه کار لازم نیست که سیمهای پشت خرک را کوک کنند بلکه با کوک سیمهای سفید، نتهای پشت خرک تا حد قابل قبولی از نظر آنها کوک خواهد شد). نت “ر” سیم های زرد و سفید و پشت خرک هر سه “کرن” کوک می شوند. نت “می” خرک هشتم زرد “کرن” و خرک هشتم سیم های سفید و پشت خرک “بکار” کوک می شوند. نت “فا” خرک نهم سیم های زرد “دیز” کوک می شود.

دستگاه ماهور و راست پنجگاه: مقایسه ی این دو دستگاه نیز با دستگاه شور راحت تر است بدین صورت که باز هم سنتور را عینا” کوک دستگاه شور فرض می کنیم با تغییرات زیر: نت “می” خرک اول سیم های زرد و سفید و پشت خرک هر سه “بکار” کوک می شوند. نت “لا” سیم های سفید “بکار کوک می شود در حالی که نت “لا” پشت خرک باید همان کوک “لا ی بمل” باقی بماند. برای انجام این کار کافی است خرک چهارم را کمی به سمت راست بکشیم. نت “ر” سیم های زرد “بکار” و در سیم های سفید ” کرن” کوک می شوند. گاهی نیز نت “فا” خرک نهم سیم های زرد نیز “دیز” کوک می شود.

درباره ی اینکه چه مقدار باید خرک را جابجا کرد: وقتی “لا ی” سفید را “بکار” کوک می کنید “لای” پشت خرک را چک کنید و ببینید که آیا “بمل” شده است (با چراغ سبز) یا خیر. اگر که بود که درست است اگر نبود نسبت به اینکه لای بمل پشت خرک چه مقدار پایینتر یا بالاتر است باید دوباره خرک را کمی جابجا کنید و دوباره “لای” سفید را کوک و “لای” پشت خرک را چک نمایید تا به کوک درست برای هر دو نت “لا” برسید. پیشنهاد می کنم در این مورد از معلم خود کمک بگیرید.

همانطور که می بینید کوک دستگاه های مختلف، اختلاف کمی با یکدیگر دارند و این اختلاف در حد سه یا چهار نت است به جز دستگاه چهارگاه. بنابراین اگر نوازندگان سنتور کمی به کوک اشراف پیدا کنند به نظر من داشتن دو سنتور برای آنها کفایت می کتد، مگر اینکه یرای موارد خاصی از سنتور های “لا کوک” یا “سی کوک” یا سنتور های “ده یا دوازده خرک” بخواهند استفاده کنند.

27 دیدگاه

 • hamid
  ارسال شده در دی ۱۰, ۱۳۸۹ در ۶:۴۹ ب.ظ

  kheily khob bod

 • صادق
  ارسال شده در مرداد ۲۰, ۱۳۹۰ در ۶:۴۳ ق.ظ

  با سلام و تشکر.
  بنده مدتی همه ی نت های سنتور خود را بکار کردم. و برای بداهه نوازی و یا همکاری با ساز های غربی نتیجه ی مطلوبی داشت. خواهشمند هستم نظر خود را در مورد این عمل به ایمیل بنده بفرستید.

 • اسماعیل بحرایی
  ارسال شده در شهریور ۲۴, ۱۳۹۰ در ۸:۰۷ ق.ظ

  سلام و تشکر
  سامان ضرابی عزیز…مطلب بسیار آموزنده و خوبی بود…مثل همیشه از حضورت استفاده کردیم و یاد گرفتیم
  شاد و سلامت باشید

 • احمد
  ارسال شده در آبان ۱۳, ۱۳۹۰ در ۹:۳۴ ق.ظ

  با تشکر از شما مطالب خوبی بود اما نمیدانم چگونه سنتور خوبی بخرم.

 • امید
  ارسال شده در آذر ۳, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۰ ق.ظ

  واقعا مطالبی که ارایه دادید بسیار بسیار جالب بود . امیدوارم همیشه موفق و موید باشید . تشکر .

 • hamid
  ارسال شده در مرداد ۳۱, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

  دوست عزیز
  من مدتی با یک سنتور ۹ خرک کمی کار کرده ام و از چند ماه پیش دارای یک سنتور ۱۲ خرک هستم. با تلاش زیاد هنوز موفق نشده ام کوک این سنتور را برای هیچ دستگاهی در اینترنت پیدا کنم. البته خود بصورت تجربی کوکهائی برای چهارگاه، شور، ماهور و همایون پیداکرده ام لکن نمیدانم آیا این کوکها در ایران معمول هست یا اصولا سیم ها زیر تر یا بم تر کوک میشوند. من سیمها را از دو شروع و به سل دوم ختم داده ام و این را با مقایسه طول سیمهای مشترک با سنتور نه خرک. من در اروپا اقامت داشته و به محضر استادان برای سوال دسترسی ندارم. آیا امکان اینرا دارید که این کوکها را در سایت خودتان نشان دهید و یا با ایمیل بمن اطلاع دهید. متشکرم

 • هیوا
  ارسال شده در شهریور ۸, ۱۳۹۱ در ۸:۴۸ ق.ظ

  دوست فرهیخته و بزرگوارم

  سلام

  از مطالب ارزشمند شما بینهایت، بی نهایت، بی نهایت سپاسگذارم.

  کوک سنتور به این ترتیب ممکن است و کاملا هم شدنی و من هم کاملا دستورات آنرا به کار بستم و به نتیجه دلخواه رسیدم و این قوانین تا همیشه به کار من خواهد آمد، مخصوصا که به این سادگی و روانی نتوانستم در هیچ جا و کتاب و جزوه ای به آنها دست پیدا کنم، حتی از زبان استادقدیمی ام هم به این روشنی یاد نگرفته بودم. سپاس، سپاس، سپاس، اما متاسفانه مشکل “فلسفی” من این است که چرا مثلاً در کوک شور باید این دستور وجود داشته باشد؟!!! به عبارت بهتر تئوری موسیقی در این رابطه یعنی در رابطه با کوک سنتور چگونه است؟ بر اساس کدام علت علمی موسیقایی ما به این دستور رسیده ایم؟ همین طور در مورد کوک سایر دستگاه ها. یا اینکه اصلا دستگاه یعنی چه، کتابهای زیادی در این مورد هست، اما برای من هیچکدام مفهوم نیست، این در حالی است که شش سال سنتور می نوازم و مشکلی هم در نواختن ندارم. اگر امکان دارد بر بنده منت بگذارید و در رابطه با موارد مطرح شده به ایمیل این حقیر راهنمایی های ارزشمندتان را ارسال بفرمایید.

  غلام همت آنم که زیر چرخ کبود
  ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است.

 • جواد
  ارسال شده در شهریور ۱۱, ۱۳۹۱ در ۱:۵۴ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  مقاله شما در خصوص کوک سنتور بسیار مفید وکاربردی بود . ممنونم .
  فقط یک مطلب از استاد خودم شنیدم که بهتره با تغییر در سیمها به کوکهای مختلف رسید . درسته که قدری زمان بر تر هست ولی جابجا کردن متوالی خرکها موجب آسیب رسیدن به سصفحه و در نهایت خراب شدن صا ی سنتور می شود . لطفا در این خصوص هم نظر بدهید.

 • سامان ضرابى
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۴ ق.ظ

  هیوا سلام
  توضیحِ جواب سوالى که دارى بسیار مفصل تر از آن است که بتوان در یک یا دو شماره ى چنین مقالاتى پاسخ گفت اما توصیه میکنم برای شروع درک این مطلب به کلاس سه تار بروى و چند سال در نواختن آن ممارست کنى کم کم به درک این مفهوم نزدیک خواهى شد البته در کنار مطالعه.
  نهایتا اگر مشکلى بود مطرح کن اگر توان جواب در چند خط مقدور بود دریغ نمیکنم.

 • سامان ضرابى
  ارسال شده در شهریور ۲۷, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۱ ق.ظ

  جواد سلام
  حق با استاد شماست ولی اگر دقت کنی خواهی دید ما فقط در یک کوک احتیاج به تغییر چندین خرک داریم آنهم کوک کروماتیک در بقیه دستگاه ها یک یا دو خرک جابجا میشوند ( آنهم به ناچار) و یا خرکها اصلا جابجا نمیشوند.
  در ضمن این مطلب را در نظر بگیر که چرا خرکهای سنتور را متحرک میسازند و فلسفه آن چیست و آیا ساختن خرکهای ثابت برای سازندگان دشوار است؟

 • آروین صداقت کیش
  ارسال شده در شهریور ۲۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۰ ق.ظ

  هیوای عزیز،
  مشکلی که شما به آن اشاره می کنید و با کمی طنز -و البته به اشتباه- آن را «فلسفی» می نامید هم از دید نظری و هم از دید عملی یکی از دشوارترین مسائل موسیقی ایرانی است. ممکن است بتوانید با تمرین عملی ساز با این دستگاه ها آشنایی پیدا کنید اما دانستن روابط و … حتما نیاز به مطالعه ی نظام مند تئوری موسیقی دارد.
  با این حال، به نظر من آنچه که بیشتر از همه در این مرحله لازم دارید آشنایی با این دستگاه ها و منطق درونی آنهاست و نه تئوری کامل آنها.
  کتابی هست که برای همین نوع آشنایی نوشته شده است. کتابی به قلم محمدرضا فیاض (منتقد و آهنگساز و مدرس سنتور) به نام شناخت دستگاه های موسیقی ایرانی، از موسسه ی ماهور است که اخیرا منتشر شده است. خواندن این کتاب و شنیدن هفت حلقه سی دی همراهش احتمالا بخشی از پرسش های ذهنی شما را پاسخ خواهد گفت. برای آشنایی بیشتر با این کتاب مراجعه کنید به: http://www.harmonytalk.com/id/4832

 • مهدیه
  ارسال شده در آبان ۹, ۱۳۹۱ در ۱۱:۳۷ ب.ظ

  من خیلی از این مطالب رو نمی دونستم خصوصا در مورد نگه داری از ساز و انتخاب ساز خوب.
  مطالبتون خیلی به دردم خورد خصوصا در مورد کوک کردن ساز .ممنون

 • گودرز
  ارسال شده در آذر ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۲ ب.ظ

  سلام خواهشمندم در صورت امکان کوک سنتور لا کوک را در دستگاههای مختلف برایم ارسال دارید بسیار ممنون میشم. ارادت

 • امیر
  ارسال شده در آذر ۲۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  باسلام وخسته نباشیدخدمت شما
  اگه ممکنه همانندمقاله راست کوک،کوک سنتور
  درچپ کوک رانیزبه تفضیل روی سایت قراردهید.

 • سامان ضرابى
  ارسال شده در آذر ۳۰, ۱۳۹۱ در ۳:۱۸ ب.ظ

  گودرز و امیر جان سلام
  اطاعت میکنم منتها کمى صبر کنید و پیگیر باشید
  درود 

 • رحيم مرادي
  ارسال شده در دی ۱۷, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۱ ب.ظ

  خیلی وقت دنبال این نتها میگشتم ازتون ممنونم

 • سام
  ارسال شده در دی ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۳ ق.ظ

  درود بر شما برای مطالب مفیدتان
  یه سوال اینکه با یک میلیون تومان ساز کدوم سنتور ساز رو میشه گرفت که خوب باشه… تشکر میکنم جواب بدین..

 • ارسال شده در دی ۱۸, ۱۳۹۱ در ۶:۵۳ ب.ظ

  دوست گرامی پاسخ به این سئوال شما جنبه تبلیغاتی خواهد داشت، لطفا این سئوالات را خصوصی از نویسنده بپرسید از طریق ایمیل.

 • مریم
  ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۹۲ در ۱۲:۲۴ ب.ظ

  سلام مرسی از مطالب اموزنده شما

 • هادی
  ارسال شده در تیر ۱۴, ۱۳۹۲ در ۹:۳۹ ب.ظ

  سلام من تازه میخوام سنتور یاد بگیرم خیلی سنتور دوست دارم ولی کسی ندارم که کمکم کنه ممنون میشم اگه کسی هست کمکم کنه

 • امیر
  ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۹۲ در ۱۰:۵۷ ق.ظ

  سلام.باتشکر از مطالب خوبی که در دسترس قرارداده اید وبا تشکر از زحمات شما.
  دوست گرامی اگه ممکنه یه کاری بکنبد که بتونیم از مطالب فوق کپی بگیریم. یااگه زحمتی نیست واسم ایمیل کنید ممنون میشم
  باتشکر
  موفق باشید

 • مجتبی
  ارسال شده در دی ۲۳, ۱۳۹۲ در ۶:۴۰ ب.ظ

  سلام
  مرسی از مطالب اموزنده مفید شما

 • نجم الدین
  ارسال شده در دی ۲۸, ۱۳۹۲ در ۳:۴۷ ب.ظ

  سلام.خواهشمندم در مورد کوک سنتور لا کوک برای دستگاههای مختلف من را راهنمایی کنید .ممنون .موفق باشید

 • نازنين
  ارسال شده در بهمن ۲۷, ۱۳۹۲ در ۶:۳۱ ب.ظ

  سلام من حدود پنج ساله که سنتور کار میکنم یعنی از ده سالگی اما تا به حال کوک کردنشو بلد نبودم از مطلب خوبتون ممنون که منو توی این کار راهنمایی کرد.

 • محسن شیرعلی زاده
  ارسال شده در فروردین ۶, ۱۳۹۵ در ۶:۰۶ ب.ظ

  ممنون بسیار مفید و دقیق بود

 • محمد
  ارسال شده در آذر ۲۱, ۱۳۹۵ در ۹:۴۰ ب.ظ

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون
  بنده می خاستم بدونم روی یک سنتور ۹ خرک که کوک شور هست چه دستگاهایی رو میشه بدون جابجایی خرک ها کوک کرد که یتونم قطعه های از پایور یا مشکاتیان بزنم

 • رضا
  ارسال شده در مرداد ۱۳, ۱۳۹۷ در ۹:۵۰ ق.ظ

  بسیار مطالب ارزنده ای بود و استفاده بردیم . سپاس از وجودتان

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

شهرت پس از مرگ

شهرت پس از مرگ

این قطعه را گوش کنید به احتمال زیاد این موسیقی را در یکی از فیلمهای سینمایی یا رادیو و … شنیده اید، نام این قطعه “The Entertainer” است. سبک این قطعه موسیقی رگتایم (Ragtime) نامیده میشود که از جمله سبکهای موسیقی جز است. در موسیقی جز اصطلاح رگتایم عمومآ معادل با نام اسکات جوپلین (Scott Joplin) آهنگساز بزرگ اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ است که زیباترین قطعات رگتایم را آفریده است.
نابوکو (II)

نابوکو (II)

نیکولا بعد از رد کردن سرودن اشعار نابوکو، بر روی “Il Proscritto” کار کرد که اولین اجرای آن در مارچ ۱۸۴۱ فاجعه ای بود و باعث شد نیکولا قراردادش را لغو کند و زمانی که به وین بازگشت و درباره موفقیت نابوکو شنید بسیار خشمگین شد و گفت: “اپراهای وردی بسیار زشت هستند، قطعات وی از لحاظ تکنیکی تمسخر آمیز اند وی حتی حرفه ای نیز نمی باشد، باید برای او تاسف خورد، آهنگساز خوار.” همچنین اپرای نابوکو را هیچ خواند و گفت: “جنون آمیز، پرخاشگر و جانی”.
نی و دندان (I)

نی و دندان (I)

چندی پیش مقاله سجاد محرابی (کارشناس دیزاین، نوازنده و سازنده آلات موسیقی) با عنوان «مقدمه ای بر بینارشتگی» را در این سایت خواندید. امروز مقاله ای از رسول صادقی، نوازنده، خواننده و سازنده نی و دندانساز را می خوانید که درباره موضوع تاثیر دندان نوازنده در نواختن نی نوشته شده است:
نقدی بر هارمونی زوج (I)

نقدی بر هارمونی زوج (I)

چندی پیش مطلبی با عنوان «هارمونی زوج» توسط آقای امیرعلی حنانه در این سایت به انتشار رسید. نقدی بر این نوشته توسط آقای مهدی رضانیا نوازنده سنتور و کارشناس موسیقی از دانشگاه یورک کانادا و کارشناسی ارشد موسیقی در آهنگسازی از دانشگاه یورک کانادا نگاشته شده که به ایمیل سایت و همچنین آقای امیرعلی حنانه رسید و ایشان ضمن استقبال از روی دادن جریان نقد هنری درباب این مسئله، خواستار پیگیری این نقد در شماره های دیگر نوشته هایشان شدند، چراکه هنوز انتشار مجموعه «هارمونی زوج» به پایان نرسیده است. امروز بخش اول نقد هارمونی زوج را می خوانید:
میشل پتروسیانی (II)

میشل پتروسیانی (II)

پتروسیانی با گذشت زمان به این نتیجه رسید که قادر است در زمینه های دیگر نیز زندگی عادی داشته باشد. او به شرکت در جشنها و میهمانی های مختلف علاقه بسیار داشت، ازدواج کرد و دارای دو فرزند شد و نیز حزانت یک کودک دیگر را به عهده گرفت. هرچند یکی از فرزندان او نیز همانند پدر به پوکی استخوان مبتلا است که سرپرستی دو فرزند دیگررا به عهده گرفته است.
مستر کلاسهای آواز فلورانس لیپت برگزار می شود

مستر کلاسهای آواز فلورانس لیپت برگزار می شود

فلورانس لیپت (Florence Lippett) خواننده اپراتیک از تاریخ چهارم بهمن ماه امسال، اقدام به برگزاری مستر کلاس های آواز کلاسیک می کند. علاقه مندان می توانند با تماس با شماره های ۷۷۶۲۰۷۷۴ – ۷۷۶۲۰۷۵۳ از امروز ثبت نام نمایند. فلورانس لیپت از یک خانواده موسیقیدان و در شهر دوور انگلستان بدنیا آمد. پدر و پدربزرگ او از خوانندگان پرکار و فعال کاتیدرالهای انگلیس بودند و لذا وی تعلیم آواز را از سن ۱۳ سالگی و با اساتید آوازی چون لزلی تراماتیک (Lesley Tremethick) آغاز کرد.
تأملی بر عملکرد ارکستر «هنگام» و کنسرت اخیرش (II)

تأملی بر عملکرد ارکستر «هنگام» و کنسرت اخیرش (II)

چنان که پیشتر نیز گفته آمد، طی سالیان گذشته ارکسترهائی با ساختاری شبیه به آنسامبل زهی، ارکستر مجلسی و ارکستر ملی به فعالیت پرداخته یا می پردازند، که مشکلات عدیده ی مالی-اجرائی باعث شده است یا بطور کلی منحل شوند یا با توجه به مشکلات برگزاری کنسرت از اجرای عمومی چشم پوشیده و به تمرین و اجراهای خصوصی بسنده کنند. بقا، دوام و حضور فعال ارکستر هنگام طی سالیان گذشته، از مدیریت اجرائی و برنامه ریزی هدفمند و مدبرانه ای نشان دارد که پیشرفت این ارکستر در سالیان آتی را نوید می دهد.
پدیده های دنیای جز (III)

پدیده های دنیای جز (III)

کمی به عقب برگردیم، به روزگاری می گویند موسیقی Jazz ابداع شد؛ در این زمان بدون شک با نام جلی رول مورتون برخورد خواهیم کرد. او که به مخترع موسیقی Jazz معروف است (هرچند ممکن است کمی اغراق باشد) نوازنده پیانو و موسیقیدان آمریکایی بود که اولین قطعات موسیقی Jazz را تصنیف و منتشر کرد.
صفحه های علی اکبر شهنازی؛ سیمرغ قله تارنوازی (III)

صفحه های علی اکبر شهنازی؛ سیمرغ قله تارنوازی (III)

امروز صفحات علی اکبر شهنازی جزو مهمترین اسناد موسیقی و مالک و مصدر تدریس برای هنرجویان موسیقی است. در اوایل دهه ۱۳۳۰ با ورود ضبط صوت و نوار رییل آثاری از علی اکبر شهنازی ضبط گردید. همچنین چند فیلم از تدریس و تار نوازی ولی تهیه می گردد از جمله در سال ۱۳۵۰ در تالار فرهنگ که در مایه اصفهان می نوازد و فیلمی که در مورد «ساخت» ۵ دستگاه موسیقی از ایشان تهیه شده است که از استادی و تسلط خیره کننده وی بر موسیقی حکایت می کند.
موسیقی درمانی – ۲

موسیقی درمانی – ۲

موارد آموزشی و تعلیمات موسیقی درمانی بسیار گسترده است. یک موسیقی درمانگر نه تنها باید دارای مهارتهای موسیقایی بالایی باشد، بلکه باید در زمینه تاثیرات موسیقی در درمان نیز تعلیم دیده باشد. با وجود اینکه پروژه های دانشجویی در مراکز آموزشی مختلف متفاوت هستند، همه از خط مشی تعیین شده توسط AMTA پیروی میکنند. این دستورالعملها شامل موارد زیر هستند :