گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگو با زوکرمن (۱)

مصاحبه با پینچاس زوکرمن (Pinchas Zukerman) یکی از بزرگترین موسیقیدان ها که برای خلق نسل جدیدی از نابغه ها تلاش می کند. او هم چنین درباره برقراری صلح در خاورمیانه نیز نظراتی دارد. (مصاحبه توسط جنی فریزر، ۲۹ ژانویه ۲۰۰۹)

درست است که زوکرمن تازه شصت ساله شده اما این نوازنده بین المللی در اعماق وجودش همچنان همان نوازنده مشتاقِ آتش افروزیست که مخاطبان در تمام نقاط دنیا از سال ۱۹۶۱، پس از اولین اجرایش به عنوان یک ویولونیست نابغه، شناخته اند و تحسین می کنند. او اکنون دارد لندن را نیز از این شور و اشتیاق بهره مند می کند.

او به درخواست تمامی نوازندگان ارکستر فیلارمونیک سلطنتی به عنوان رهبر میهمان اصلی مشغول به کار شده است و برای زوکرمن که متولد اسرائیل است، این یک بازگشت محسوب می شود؛ او اولین رهبری خود را سی و پنج سال پیش با ارکستر مجلسی انگلیس انجام داد.

گفتگو با زوکرمن بسیار سرگرم کننده است، مثل این است که اول او را کوک و سپس رهایش می کنی! زوکرمن از سال ۱۹۹۸ مدیر موسیقی ارکستر مرکز هنرهای ملی کاناد است.

زوکرمن طی مصاحبه در منزلش در اتاوا بیان کرد که شدیدا به دو چیز علاقه مند است: موسیقی و آموختن. او امیدوار است که بتواند از موقعیتش در ارکستر فیلارمونیک لندن برای ارتقاء هر دو استفاده کند.

«پیوستن به ارکستر فیلارمونیک سلطنتی باعث خوشحالی و افتخار من است و از جهتی مثل این است که دارم به خانه ام بر می گردم. من در اوایل دهه هفتاد نیمی از سال را در لندن می گذراندم. پس آنجا برایم قلمرو آشنایی است. اما من شاهد تغییرات انگلیس بوده ام و فکر می کنم که امروز موسیقی دوباره به بخش مهمی از آنچه مردم در زندگی به دنبالش هستند تبدیل شده است.»

«…و من بسیار خرسندم که در آن (موسیقی) مشارکت دارم. در ارکستر [فیلارمونیک سلطنتی]، روشنفکران و موسیقیدانان انگلیسی و خارجی حضور دارند که ترکیب موسیقایی شگفت انگیزی را به وجود آورده است… خیلی خوب است، به گونه ای احساس می کنم کامل شده ام. نمی توانم نوازنده ها و نحوه نمایان شدن ضربان ارکستر را به طوری که شایسته آنهاست توصیف کنم».

رهبر میهمان به چه معناست؟ زوکرمن یکی از خنده های مخصوص خودش را سر می دهد. «یعنی من یک میهمان هستم! یعنی اینکه آن ها به من شام نمی دهند… البته آن ها قطعا به من شام می دهند!» زوکرمن برای شفاف کردن این مسئله، در ادامه می گوید که نظر او درباره رهبر میهمان اصلی بودن با نظر دیگر نوازنده ها متفاوت است.

زوکرمن مصمم است تا با توسعه فعالیت های آموزشی، نشانی از خود بر ارکستر فیلارمونیک بر جای بگذارد و او اقرار می کند که عمیقا از تجربه های خودش به عنوان یک نوجوان نابغه ناراضی در دهه شصت نیویورک بهره می گیرد.

پدر و مادر زوکرمن هر دو اهل موسیقی و از بازماندگان هولوکاست بودند؛ او اولین بار در تل آویو بود که توسط آیزاک استرن (Isaac Stern)، ویولونیست، و پابلو کاسالز (Pablo Casals)، نوازنده ویولونسل، به عنوان نوازنده با استعداد جوان انتخاب شد. استرن هماهنگی های لازم را برای تحصیل زوکرمن چهارده ساله در دانشگاه موسیقی جولیارد انجام داد. زوکرمن خود اقرار می کند که یک دانشجوی ایده آل نبود و معمولا از کلاس هایش جیم می شد تا اطراف منهتن پرسه بزند!

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۴

 • با سلام و تشکر از سایت خوبتون واقعاً عالیه.
  یه سؤال داشتم اونم این بود که من ۲۳ ساله هستم و تازگی شروع به ویلن زدن کردم.البته هیچ اشنایی قبلی با موسیقی نداشتم. می خواستم بدونم یادگیری موسیقی برای من دیره؟ یا اینکه هنوزم امیدی هست.
  ممنون از لطفتون

 • برای خلق نسل جدیدی از نابغه ها تلاش کردن!…
  به عنوان رهبر میهمان اصلی مشغول به کار شده است !

  در متن ۲ جا دیدم که (…) گذاشته اید، اگر منظور خلاصه کردن است، فکر می کنم جاهای دیگری هم می توان خلاصه نویسی کرد. چطور می توان برای خلق نسل جدیدی از نوابغ تلاش کرد؟ عبارت انگلیسی دقیقا چه بوده؟
  رهبر میهمان و رهبر اصلی هر دو تعریفی مربوط به خود دارند؛ اما مراد از رهبر میهمان اصلی چیست؟

 • در مورد سئوال اول منظور روشن است که تربیت نوابغی است که زیر نظر ایشان کار میکنند.
  رهبر میهمان اصلی هم نباید برای شما عجیب باشد بسیاری از رهبران میهمان همکاری مستمر با یک ارکستر دارند ولی رهبر دائم نیستند. میتوانید به بیوگرافی یک رهبر آشنا به نام کریستین داووید مراجعه کنید که به عنوان رهبر دائم میهمان با ارکستر دو شهر اروپایی همکاری داشت.
  برای سئوال آخر میتوانید از لینک مطلب استفاده کنید.

بیشتر بحث شده است