Il Carlo IX di Francia del 1566 (قسمت اول)

پروژه ساخت Il Carlo IX di Francia del 1566 / ANDREA AMATI
تاریخ در گذر خود رایحه روشن جاری در لحظه ها را لمس می کند و زمان جریان دیگری را از حضور نگاهی دیگر به ارمغان می برد زمانی که روزها از پی هم می گذشتند و ماه ها پیوند سترگ فصلها را نوید می دادند، در عمق تمدنی زیبا و پر شکوه به آرامی تولدی دیگر بدون آنکه هیچ پیش گویی خبر از حادثه ای شور انگیز را تجسم کند، صدای نفسی آرام آرام از درون عشقی مملو پا به هستی بی همتا گشود و به سادگی تکراری جاوید او را آندرا نامیدند، آندرا آماتی سر سلسله آغاز پدیده ای به نام ویولون.

زمان دقیق تولد او مشخص نیست از ۱۵۰۰ تا ۱۵۰۵ اختلاف نظر وجود دارد اما بیشتر بر ۱۵۰۵ میلادی اتفاق نظر است.

او را مخترع، مکتشف و مبدع ویلن با شکل امروزی می دانند اما این مطلب نمی تواند با این حجم وسیع کامل و بایسته باشد احتمالا بعد از آزمون و خطا های بسیار که در همان دوران بوسیله هنرمندان به انجام رسیده بود و با نتایج و بررسی های شهودی و تجربی محققان آن زمان، ادوات موسیقی پیشرف شایانی داشت و از مجموعه این پیشروی ها با توجه به اقتضای موسیقی روز و ذوق آهنگسازان که اندک نیز نبودند نیاز برای حضور سازی دیگر محسوس بود.

از این رو به حتم تا قبل از آماتی ها و حتی تا زمانی که آندرا آماتی به توانایی ساخت ویلن برسد کارهای در گوشه و کنار انجام می شد که آندرا توانست آنها را سازماندهی و به مرحله اجرا برساند از این رو او توانست نام خود را با ظهور ویلن منطبق و هماهنگ سازد زیرا که او توانست تمام آن چیزهایی که وجود داشت و یا بصورت ناقص نمود می کرد را در راستایی هدفمند مدیریت و به نتیجه برساند با این پشتوانه او توانست بسیار هوشمندانه سازی را تولید و در معرض دید جهانیان قرار دهد که با ویلنهای امروزی با توجه به گذشت ۴۵۰ سال تفاوت مختصری داشته باشد و تقریبا کار آخر را انجام داد.

او بسیار دقیق و کوشا با استفاده از امکانات ابزاری محدود آن زمان به ساخت و تولید ویلن پرداخت. جای تعجب است که الگو های اولیه را چگونه و از کجا توانست فراهم کند و در نهایت با کدام معیار سنجش به درون تاریکی ابهام انگیز بی انتها هجوم آورد، گردآوری وسازماندهی آنچه می توانست او را در این مسیر هدایت کند قدم اول بود.


اما گام دیگر یافتن هدف با در نظر گرفتن تمامیت وقایع زمان بود آری انگار که او زبان پیوست وقایع را به خوبی درک می کرد و انگار که او امروز را در بالاترین سطح توقع نوازنده از ساز و ویلن را در ناتوان ترین حالت ممکن پیش بینی می کرد. بنابرین با یک محاسبه حساس و تاریخی شعورو دریافت خود را به آزمایش در آورد.

نبوغ او به فرزندانش آنتونیو و گیرولامو انتقال یافت و آنها درادامه یافته پدر خدمات بارزی را به دنیای ویلن ارائه کردند.

ویلن تقریبا در مسیری محدوده ۱۵۴۰ تا ۱۵۶۰ سیر تکاملی خود را طی می کرد البته تا پایان عمر آماتی بزرگ همچنان ویلن های متعددی ساخته شد که روند پیشرف و توسعه در آن انکار ناپذیر بود در تداوم این راه فرزندان او بودند که تا واپسین روزهای تولد ستاره ای دیگر همچون آنتونیواسترادیواری زمام امور را به دست داشتند هر چند که استرادیواری در مکتب نیکولو آماتی نوه آندرا آماتی بزرگ ویلن را شناخته و پا به عرصه هنر نهاد.

فرزندان شایسته او آنتونیو و گیرولامو توانستند کار پدر را تکمیل تر کنند همچنین در طراحی محیطی ویلن تغییراتی بهینه اعمال نمودند اما حرکت بارز آنها بطور مشخص در قسمت دریچه های صوتی متمرکز بود.

فرم، اندازه، جایگاه و کیفیت عملی آن اقدام طلایی و بی سابقه ای بود که فقط می توانستیم از فرزندان آندرا با توجه به استقرار آنها در مرکز دنیای ویلن، مشاهده کنیم.

آنها توانستند ویولن پدر را با تحولاتی که در کیفیت دریجه ها و حجم ساز ایجاد کرده بودند به بالاترین حد ممکن ارتقاء بخشند.

یک دیدگاه

  • ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱:۵۹ ب.ظ

    با درود فروان وتشکر امیدوارم پشرو سازندگان موفق ویلن در این سرزمین باشید .

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VI)

نمونه اولین چکامه در منظومه درخت آسوریک آمده که تا زمان ما حفظ شده است. باربد را بزرگترین شخصیت ناقل فهلویات به شمار آورده اند. یکی از شکلهای معمول شعری و موسیقی زمان باربد پتواژه بوده است. پتواژه از دو واژه پت و واژه یعنی سخن بزرگ تشکیل شده متن آن از اشعار ستایشی و وصفی ترکیب یافته، بیشتر به قصیده های منبعده ی اسلامی شباهت داشت.

مروری بر آلبوم «لیله راست»

برخورد مستقیم گوش ایرانی با نغمات موسیقیِ عربی، در دوره‌ای (دهه‌های۴۰و۵۰) در کنارِ اشتهار ام‌کلثوم در ایران، در شاخه‌ی منحصربه‌فردی از موسیقی مردم‌پسند در خوانده‌های خوانندگانی چون قاسم جبلی یا داود مقامی و بعد از انقلاب بیش از همه عموماً در تلاوت قرآن بوده‌است. «لیله راست» (شبِ مقامِ راست) فرصتِ شنود و مواجهه‌ی مستقیم با اثری از موسیقی عرب را برایمان فراهم کرده‌است.

از روزهای گذشته…

نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (V)

نگاهی به وضعیت خواننده و خواننده سالاری در موسیقی معاصر ایران (V)

البته این مساله به برخی نوازندگان نیز سرایت کرده و برای مثال شاهد هستیم گروه شیدای کنونی نیز با همین وضعیت اداره می شود و اکثر نوازندگان این گروه از حقوق های هنری خود ناراضی هستند و آن را در شأن هنری خود نمی دانند. متاسفانه همانگونه که قبلا نیز ذکر شد هنرمندان خوانندۀ ما نه تنها تلاشی در جهت رفع این مشکلات فرهنگی و هنری نمی کنند بلکه در تلاش هستند تا این وضعیت همچنان به نفع آنها حفظ شود و آنها بتوانند از این مسیر، درآمد و حقوق بیشتری داشته باشند.
ادیت در ویولن (XI)

ادیت در ویولن (XI)

همانطور که در بخش پیشین ذکر شد بهترین راهکار نواختن دوبل نت اولین جمله، تعویض پوزیسیون بر پایه انگشتان اول-دوم می باشد که پتانسیل اجرایی بالاتری را برای نوازنده فراهم می سازد و این تعویض پوزیسیون ما بین پوزیسیون های دوم و سوم می باشد.
تأملی بر آموزش گیتار کلاسیک در ایران (II)

تأملی بر آموزش گیتار کلاسیک در ایران (II)

از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود در زمینه‌ی تدوین، تألیف و ترجمه‌ی منابع موسیقی، از متد گرفته تا مقالات مربوط به موسیقی و مطالعات بینارشته‌ای فعال باشند؛ نکته‌ای که متأسفانه در کشور ما به‌شدت از آن غفلت شده است. در دیگر کشورها بسیاری از دارندگان مدارک دانشگاهی و کنسرواتواری موسیقی در سال چند کنسرت برگزار می‌کنند و فعالیتشان فراتر از تدریس است. در کشور ما هرچند عده‌ای اندک نوازندگی گیتار را بر تدریس ترجیح می‌دهند، ولی اغلب مدرسان بیش از «مخاطب» که مربوط است به اجرا، به «هنرجو» فکر می‌کنند. اکنون بجاست که بپرسیم، هنرجو کیست و چه خصوصیاتی دارد؟
ارسلان کامکار: شاید دیگر جسارت کنسرتو زدن پیدا نکنم!

ارسلان کامکار: شاید دیگر جسارت کنسرتو زدن پیدا نکنم!

برای کنسرتو زدن و سولیست بودن باید نوازنده‌ای توانا بود. من بعد از اجرای کنسرتو ویولون بتهوون، پشت دستم را داغ کردم که دیگر کنسرتو نزنم! چرا که در آن اجرا از لحاظ روانی به من فشار زیادی وارد شد.
آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (I)

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (I)

به طوری که در کتاب های مختلف تاریخ موسیقی آمده است: «آرنلد شنبرگ» در سیزدهم سپتامبر ۱۸۷۴ در شهر «وین» پا به عرصه وجود گذاشت ولی متأسفانه در سن هشت سالگی پدرش را از دست داد، با این حال و با توجه به عشقی که در نهادش به ودیعه گذاشته شده بود در دوازده سالگی شروع به آموختن ویولون نمود و با پشتکاری که داشت او را به عنوان نوازنده در ارکستر مجلسی مدرسه پذیرفتند و در مدت کوتاهی توجه اولیای آنجا را به خود جلب نمود. در این مدت آهنگ هایی نیز تصنیف کرد تا این که به یکی از آهنگسازان به نام «زملینسکی» برخورد کرد. به زعم همان تاریخ نویسان، این آهنگساز به محض آن که به استعداد فوق العاده «شنبرگ» پی برد به آموزش کمبودهای او در زمینه مبانی موسیقی مانند کنترپوان پرداخت.
ANTONIO STRADIVARIUS VIOLIN 1699 (انتخاب و سنجش)

ANTONIO STRADIVARIUS VIOLIN 1699 (انتخاب و سنجش)

با توجه به توضیحات گذشته به این نتیجه رسیدیم که باید در مسیر مطمئن تری حرکت کنیم وبا در نظر گرفتن کلیه اطلاعات موجود از استرادیواری تا سال ۱۷۰۰ میلادی و بررسی تعداد بسیار زیادی از ویلن های او که متجاوز از ۲۰۰ ویلن می شد و جمع بندی آن با اطلاعات آرشیوی، ساز مذکور (کا ستندایک) از اعتدال مطلوب تری بر خوردار بود.
موسیقی و ایدئولوژی (III)

موسیقی و ایدئولوژی (III)

دلیل دیگری نیز که می توان برای عدم وجود محتوایی واحد و مشخص در موسیقی عنوان کرد و اینکه موسیقی توان انتقال یک مفهومی را به طور کامل ندارد، پاسخ به دلیلی است که برخی برای توجیه ضرورت موسیقی می آورند و آن این است که موسیقی عاملی است برای ایجاد آرامش در جهت رهایی از مشکلاتی که در طول زندگی مخصوصا” ماشینی بوجود می آید.
تروایس، گروه موسیقی موفق انگلیسی

تروایس، گروه موسیقی موفق انگلیسی

تراویس “Travis” یک گروه راک اهل گلاسکو، اسکاتلند متشکل از فران هیلی Fran Healy ، دوگی پین Dougie Payne، اندی دانلوپ Andy Dunlop و نیل پریمروز Neil Primrose است. این گروه از محبوب ترین گروههای موسیقی انگلستان است که در ادامه راه گروههای موفقی چون Coldplay و Keane تا کنون دو بار موفق به دریافت جایزه بهترین آلبوم سال Brit awards شده است.
مرگ زودرس برای اهالی موسیقی راک

مرگ زودرس برای اهالی موسیقی راک

ستاره های موسیقی راک- با شیوه زندگی ویرانگرانه خود- واقعا بیش از افراد عادی در معرض مرگ قبل از سنین کهنسالی قرار دارند. تحقیقی که بر روی بیش از ۱۰۰۰ هنرمند موسیقی راک بریتانیایی و آمریکای شمالی و در محدوده زمانی دوران الویس پریسلی Elvis Presley تا امینم Eminem خواننده رپ، انجام گرفته است، نشان میدهد که این افراد دو تا سه برابر بیش از جمعیت عادی در خطر مرگ زودرس قرار دارند.
نقدی بر «شیوه نوازی» علی قمصری (I)

نقدی بر «شیوه نوازی» علی قمصری (I)

چندی پیش نوازنده عزیز و توانای تار، علی قمصری، ویدئوهایی چهارگانه، تحت عنوان «گزیدهای از شیوههای تارنوازی از مکاتب مختلف، با رویکردی آموزشی، پژوهشی» در فضای مجازی منتشر کرد. لازم دانستم نکاتی را پیرامون این عمل ایشان ذکر کنم: