برنامه کنسرت راجر واترز به نفع فلسطین تغییر کرد

Roger Waters
Roger Waters
راجر واترز ، عضو سابق گروه پینک فلوید، مدتی پیش برنامه تور تابستانی خود در اروپا را اعلام کرده بود که اجرای برنامه ای در تل آویو نیز در کنارآن دیده می شد. حدود یک ماه قبل، نامه سرگشاده ای از طرف انجمن هنر مدرن فلسطین و مجمع هنرمندان فلسطین برای راجر واترز ارسال شد که طی آن به شهرت این هنرمند در برقراری عدالت جهانی اشاره شده از او درخواست شده بود که اجرای برنامه در اسرائیل را لغو کند.

در بخشی از این نامه آمده است :

“به محض اطلاع یافتن از برنامه تور شما، هنرمندان فلسطینی و عده ای از هنرمندان بین المللی با آشفتگی تمام پرسیدند : چگونه هنرمندی که نامش در سراسر جهان برای سالها مترادف شکستن دیوارهای بی عدالتی بوده، به هر شکلی حاضر به همراهی با دیوار غول آسای اسرائیل شده است؟”

“دیواری که در دادگاه بین المللی لاهه نیز غیر قانونی اعلام شد است. مدت زیادی از زمانی که شما نام نیک خود را در اختیار کوششهای برنامه War on Want (عملیات خیرخواهانه در جهت رفع مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشورهای فقر زده که در سال ۱۹۵۱ در لندن پایه گذاری شده است) قرار دادید و برای جمع آوری امضای افراد متنفذ در رابطه با مبارزه با دیوار اسرائیل کوشش کردید، نمیگذرد، در آن زمان شما به حق اظهار داشتید که :”

“فقر تحمیل شده توسط این دیوار فلسطینیان را نابود خواهد کرد. این دیوار کودکان را از مدرسه و بیماران را از خدمات مناسب پزشکی دور نگه داشته است و به تخریب اقتصاد فلسطین ادامه خواهد داد. من از این برنامه (War on Want) کاملا حمایت میکنم و امیدوارم که عده بسیاری این دیوار را امضا کنند و پیامی قدرتمند به دولت بریتانیا بفرستند که هر چه زودتر وارد عمل شود.”

“این دیوار هنوز وجود دارد و راستش را بخواهید، بزرگتر هم شده است.”

پس از رسیدن این نامه مطبوعات اسرائیل و مجله یهودیان اروپا (European Jewish Press) اعلام کردند که راجر واترز خواسته فلسطینیان را رد کرده و به اجرای کنسرت در تل آویو خواهد پرداخت و به هیچ وجه قصد تحریم اسرائیل را ندارد.

دیواری در فلسطین اشغالی با شعاری در رابطه با همین کنسرت بر روی آن
“Friends can not be devided”
اخبار جدید و تغییر برنامه
روز گذشته (۱۷ آوریل ۲۰۰۶) اخبار تازه ای از تور راجر واترز منتشر شد. او که به خاطر ترانه “خشتی دیگر در دیوار” (Another break in the wall) شهرت جهانی دارد، از مخالفان سرسخت ساخت دیوار اسرائیل در زمینهای حاشیه غربی رود اردن است.

این دیوار که شبکه عظیمی از سیم خاردار و سنگرهای سیمانی است، محدوده مسکونی بزرگی را تحت نفوذ و کنترل اسرائیل قرار داده است.

واترز گفت که همچنان با این حصار مخالف است اما نمیخواهد طرفدارانش را به خاطر اقدامات سیاسی خود، تنبیه کند. او پس از ملاقات با رهبران مذهبی و همچنین عملگرایان فلسطین و اسرائیل، تصمیم گرفته است که برای نمایش اتحاد و همبستگی، کنسرت روز ۲۲ ژوئن خود را از تل آویو به نوه شلوم (Neveh Shalom) منتقل کند.

این شهر کوچک که به “دهکده صلح” شهرت دارد، در محلی بین تل آویو و بیت المقدس قرار دارد توسط اعراب و یهودیان ساخته شده و محل مناسبی برای اجرای برنامه ای با موضوع صلح و آشتی به نظر می آید.

تا کنون ۳۵٫۰۰۰ بلیط برای کنسرت فروخته شده است و بلیطهایی که قبلا برای اجرا در محل قبلی فروخته شده اند، همچنان معتبر خواهند بود. همچنین کسانی که با وجود خرید بلیط علاقه ای به حضور در این مکان جدید را ندارند میتوانند برای پس دادن بلیط اقدام نمایند. تهیه کننده برنامه گفته است که محل جدید بسیار بزرگتر است و واترز هم متخصص صوتی اصلی خود را که در زمان اوج گروه پینک فلوید با آنها بود، را همراه خواهد آورد.

من از تلاش برای رسیدن به آزادی حمایت میکنم
بنا به گزارشهای رسیده، از زمانی که واترز کنسرت اسرائیل خود را در برنامه قرار داد، نوازندگان و همراهان او زمان زیادی را به تحقیق و یادگیری ریشه های این کشمکشهای منطقه ای اختصاص دادند. واترز با ساکنان مسلمان و یهودی نوه شلوم، که هدف خود را ایجاد جامعه ای علاقمند به همزیستی صلح آمیز، میدانند، تماس گرفت.

در برنامه عظیم Live 8 در سال گذشته، اعضای گروه پینک فلوید در یک مصاحبه با کانال ۱۰ اسرائیل اعلام کرده بودند که اگر این گروه بخواهد در اسرائیل برنامه اجرا کند، محل آن در جایی خواهد بود که اعراب و یهودیان با هم در آن زندگی کنند.

واترز در پیام مطبوعاتی خود افزوده است: “رنجی که ناشی از اشغال ۴۰ ساله است، تحمل ناپذیر بوده و درک آن غیر ممکن است. من از تلاش برای رسیدن به آزادی حمایت میکنم.”

electronicintifada.net , ejpress.org , ynetnews.com

20 دیدگاه

 • ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۸۵ در ۳:۵۲ ب.ظ

  سجاد عزیز مطلب خوبی بود! در هفتان هم لینکش کردم.

 • amir
  ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۸۵ در ۶:۴۹ ب.ظ

  سلام، عالی بود و چه به روز. شما را نداشتیم از دنیا خبر نداشتیم. ای ولا به راجر واترز که چقدر آدم فهمیده ای هست. دیگه شکی مگه باقی است که این اسرائیلی ها دارن مردم فلسطین رو اذیت می کنند؟ به امید روزی که فلسطین آزاد شود و کنسرت بزرگ راک پینک فلوید در اونجا برقرار بشه.

 • ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۰۳ ب.ظ

  این آدم یگانه فردی که واقعآ بر ضد نژاد پرستی کار می کنه و یگانه مغز متفکر پینک فلویده و بزرگرترین مغز متفکر راک در طول تاریخ بوده و هست. از دوستان هم تقاضا می کنم داد و بیداد نکنن. برن ببینن دیگران چیکار می کنن؟ فقط بفکر پول درآوردن شخصی هستند.

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱:۴۴ ق.ظ

  بعد از ساکنان دبی،لبنان و دیگر برادران وخواهران عرب حالا نوبت فلسطینی ها و اسرائیلی هاست که به کنسرت راجر واترز بروند،مثل اینکه کنسرت استاد فقط برای ما ضرر دارد!
  به امید روزی که راجر واترز و پینک فلوید آوای رهایی را در وطن ما نیز سر دهند؛
  از قدیم گفتن آرزو بر جوانان عیب نیست!

 • امیر
  ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۵ در ۸:۱۵ ق.ظ

  آرزو که عیب نیست، اما این بنده خدا هم عمر نوح نداره. من که بعید می دونم روزی ایشون بتونه در ایران اجرای برنامه کنه.

 • ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  بابا این دیگه کیه

  اصلا قابل پیش بینی نیست

 • امیر
  ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۵ در ۱:۴۴ ق.ظ

  یعنی میشه یه روز تو ایران…

 • http://www.blognews.ir
  ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۰ ق.ظ

  در بلاگ نیوز لینک داده شد.
  با تشکر از شما.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۵ ب.ظ

  روزنامه ی اعتماد ملی روز ۳ شنبه همین خبر رو با عکس بزرگ راجر روی صفحه ی اول چاپ کرد، طوری که جلوی دکه خشک شدم و هر چی روزنامه بود خریدم!!!
  برای دوستان علاقه مند هم بگم که راجر دو روز قبل از این برنامه ( ۳۰ خرداد ) توی استانبول کنسرت داره که رفتنش برای ایرانی ها خیلی هم سخت نیست.
  باز هم ممنون از harmony talk که مثل همیشه خبرهای راجر رو به فارسی می زنه.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۶ ق.ظ

  ! do you know any thing about think floyd

 • فرشید یاسائی
  ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  از اینکه مشاهده می کنم ، جوانان ایران با چه علاقه ای به آثار هنری پاپ – راک توجه دارند . بسیار خوشحالم. خوشحالم از آنکه جوانان ما وقت خویش را تنها صرف شنیدن مصیبت و ترانه های ملانکولی داخلی نکرده و به موزیک غرب نیز توجه دارند.جای هنرمندانی مانند واترز ، استنک ، پیتر گابریل…و گروه هائی مانند پینک فلوید ، ایرون میدن ، کوئینزراش .. و هنرنمائی آنان در ایران خالیست. موفق و پیروز باشد

 • MAP
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱:۱۸ ب.ظ

  موزیک تنها ارزشیه که میشه براش زندگی کرد . و اساتیدی مثل راجر واترز با موزیک روحشونو گرم می کنند کاش مثل صلیب سرخ در میادین جنگ یه موزیک سپید هم می تونست باشه!

 • نیما
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۴۲ ق.ظ

  راجر واترز خیلی با سیایت عمل کرد. شاید فقط یک نفر تو دنیا می تونست اینقدر عاقلانه تصمیم بگیره و با هیچ کس هم در نیفته. کنسرتش رو هم اجرا کنه، همه طرفداراش هم راضی باشن.

 • نیما
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۴۴ ق.ظ

  آدم با سیاست به این میگن

 • دانيال
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

  سلام مطالب خوبیه من ازت خواهش می کنم که اگر امکان داره معنی آهنگها رو هم به مطالبت اضافه کن من خیلی دنبال معنی آهنگهای پینک می گردم ولی تویه شهر ما خبری از کتاب این گروه نیست

 • abbas iranmanesh
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۳۱ ق.ظ

  nothing more to say””

 • mostafa
  ارسال شده در خرداد ۳, ۱۳۸۶ در ۱:۲۲ ق.ظ

  jay dostan khali concert roger waters in dubai che jaleb bood

 • علیرضا
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۶ در ۲:۵۸ ب.ظ

  بالاخره راجرز هم تسلیم هوچیگری و پروپاگندای فلستینیها شد . آخه اونا چه میدونن موسیقی چیه بابا…

 • ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۸۹ در ۹:۰۶ ب.ظ

  سلام!با اینکه زیاد علاقه ای به شخصیت مغرور ولی بزرگ راجر ندارم ! واقعا انسان بزرگی می نماید !
  عشق است پینک فلوید رو ! عشق است واترز گیلمور میسون مرحوم رایت و برت رو !

 • JAVAD AMIRI 1979
  ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۲ در ۷:۰۵ ب.ظ

  موسىقى واترز تارىخ معاصر ماست تحلىلگر وقاىع گدشته ما گ. پىشگوى آىنده .از سىاست مداران و دنىاى کتىف. موسىقى زىبا مىسازه.کلا امام.کسى که با آتاشغال موضوعى جداب مىسازه بانلرمزعابر اىن آهنگسازى ناراحت چى مىشه گفت!!!!!!!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

آرشه خمیده، بدعتی از تلمانی (I)

آرشه خمیده، بدعتی از تلمانی (I)

نام امیل تلمانی برای ویولونیست های امروزی نام آشنایی نیست، هرچند تلمانی در دوره فعالیت هنریش موضوع بحث بسیاری از جوامع هنری، بخصوص نوازندگان و سازندگان ویولون بوده است. حرکت انقلابی تلمانی در استفاده از آرشه ای خاص با وجود اینکه در آن روزها موج بزرگی از موافقان این طرح را بوجود آورد ولی به مرور این موج فروکش کرد؛ شاید امروز آنالیز این مسئله برای ما بیشتر از روی منطق باشد تا نوازندگانی که آن دوره با اختراع این آرشه مواجه شدند و گاه نظرات احساسی در مورد این آرشه می دادند. همچنین نگاهی دوباره به آثار اجرا شده و داستان ساخت این آرشه تلمانی میتواند ایده هایی جدید را برای صدا گیری سازهای آرشه ای برای نوازندگان این سازها بوجود آورد.
“ماندگاری کر، ارزش زیادی دارد” (I)

“ماندگاری کر، ارزش زیادی دارد” (I)

مهدی قاسمی رهبر کر، شاید پیگیرترین و فعالترین هنرمند در زمینه موسیقی کرال ایران پس از انقلاب بوده است. قاسمی سالهاست به تعلیم موسیقی کرال میپردازد و سعی داشته از انواع سبکهای موسیقی کرال در کنسرتهایش استفاده کند. یکی از مهمترین اتفاقات هنری در زمینه موسیقی کرال، تشکیل یک گروه کر بزرگ با ۲۵۰ خواننده بود که در فرهنگسرای بهمن کنسرتهایی را به اجرا گذاشتند. این گروه به مرور زمان با عدم همکاری مسئولین مربوطه کوچکتر شد و به گروهی ۵۰ نفره رسید که در آموزشگاه موسیقی پارت زیر نظر مهدی قاسمی فعالیت های خود را ادامه داد.
بازگشت ایرانی (II)

بازگشت ایرانی (II)

رادیو و تلویزیون هم، که سال‌ها (به عدد سال‌های رنج فردوسی) است با موسیقی قهراند. برنامه‌ی کودک و نوجوان که یک لحظه‌اش بدون آهنگ نیست، چیزی بر شناخت بچه‌ها از موسیقی سرزمین مادری‌شان نمی‌افزاید (راستش را بخواهید از موسیقی سرزمین‌های دیگر هم در آن چیزی نیست) و تقریبا همان روش کودکستانی را دنبال می‌کند، با این تفاوت که در این جا گاهی علاوه بر «خاله»، «عمو» هم داریم و حرکات موزون هم اکیدا ممنوع است. آن یار دلنواز هم اگر هست در پس گلدانی یا شمایل زنبوری یا … رخ در نقاب کشیده.
استاد فلوت کاندید دریافت جایزه گرمی شد

استاد فلوت کاندید دریافت جایزه گرمی شد

کارلوس ناکای (R. Carlos Nakai) به قدری راحت و صمیمی راجع به کاندید شدنش در مراسم گرمی (Grammy Awards) صحبت می کند که احساس می کنید او هر سال کاندید این جایزه می شود، که البته در چند سال اخیراین امر کاملآ درست بوده است.
دنیای نوازنده و حقیقت درک صدا (III)

دنیای نوازنده و حقیقت درک صدا (III)

دوم، جنبه فیزیکی و جسمی شخص است که طبیعتا به اعضای درگیر با این موضوع منتهی می شود، به طور مشخص عضو تعیین کننده ای که بیشترین حساسیت در مورد آن اعمال می گردد، گوش و سیستم شنوایی است که به عنوان ورودی اطلاعات صوتی، انتقال وتبدیل ایفای نقش می کند و قسمت نهایی، سلسله اعصاب و مغزمی باشد و کیفیت، تحلیل و پاسخ را به عهده دارد.
مژگان چاهیان برنده جایزه اول مسابقه بین المللی آهنگسازی شد

مژگان چاهیان برنده جایزه اول مسابقه بین المللی آهنگسازی شد

در بیست و چهارمین دوره مسابقه بین المللی آهنگسازی بولونیا ایتالیا، مژگان چاهیان موفق به کسب رتبه اول شد. مسابقه بین المللی آهنگسازی در شهر “بولونیا” ایتالیا از سال ١٩٩۴ توسط تئاتر شهرداری بولونیا راه اندازی شده و هر سال برگزار می گردد و از مهم ترین مسابقات آهنگسازی در دنیا است. از آهنگسازان بزرگی که هر سال به عنوان رئیس هیات داوران این مسابقه انتخاب می شوند می توان به افراد شهیری چون: «انیو موریکونه»، «ریکاردو موتی» و «ریکاردو چلی» اشاره کرد. همچنین هر سال از داوران بین المللی برای قضاوت آثار دعوت به عمل می آید. در سال ٢٠١٢ نیز برای اولین بار از یک آهنگساز ایرانی (امیر اسلامی) در این مسابقه دعوت به عمل آمد تا به عنوان یکی از داوران به قضاوت آثار بپردازد.
نگاهی به کتاب «موسیقی و سازهای موسیقی نظامی»

نگاهی به کتاب «موسیقی و سازهای موسیقی نظامی»

دفتر پژوهش های فرهنگی در تهران، هفتمین اثر از مجموعه «فرهنگ و مردم» خود را به پژوهشی در موسیقی و سازهای موسیقی نظامی در دوره قاجار اختصاص داده است. این پژوهش توسط علی بلوکباشی و یحیی شهیدی صورت پذیرفته است. این کتاب که در واقع، گزارشی است تاریخی، مصور و مستند درباره چگونگی شکل گیری و دگرگونی ها در موسیقی و نوع سازهای موسیقی در قشون قاجار، در ده گفتار تدوین شده است.
تروایس، گروه موسیقی موفق انگلیسی

تروایس، گروه موسیقی موفق انگلیسی

تراویس “Travis” یک گروه راک اهل گلاسکو، اسکاتلند متشکل از فران هیلی Fran Healy ، دوگی پین Dougie Payne، اندی دانلوپ Andy Dunlop و نیل پریمروز Neil Primrose است. این گروه از محبوب ترین گروههای موسیقی انگلستان است که در ادامه راه گروههای موفقی چون Coldplay و Keane تا کنون دو بار موفق به دریافت جایزه بهترین آلبوم سال Brit awards شده است.
غریب، غریبانه رفت…

غریب، غریبانه رفت…

امروز اولین سالگرد درگذشت بهمن پورقناد است. در “وداع با آقای فاگوت” گفته بودم که قرار بود مطلبی در مورد غلامحسین غریب گرکانی تهیه کنیم که متاسفانه چنین فرصتی به وجود نیامد. امروز با توجه به شنیده هایم از بهمن پورقناد و دیگران (نگارنده فقط یکبار با غلامحسین غریب ملاقات داشتم) در این مورد مینویسم.
چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (IX)

چهره ی آدرنو از قابِ اتنوموزیکولوژی (IX)

در ادامه آدرنو به شیوه ی کارکرد نظامِ تولیدِ صنعتیِ موسیقی (صنعت ضبط) می پردازد و آن را با نقطه نظرات خود بسط و گسترش می دهد. (این بخش ها که در زیر شماره های [۱۷] تا [۲۰] در متنِ اصلی آمده است، می تواند برای پژوهشگران عرصه ی موسیقی که قصد پژوهش در موسیقی های وابسته به صنعت ضبط را دارند بسیار گره گشا و یاری رسان باشد؛ چرا که امروزه این نظام ها به شکل بسیار گسترده تر و پیچیده تری از زمان آدرنو (دهه ی ۴۰ و ۵۰ میلادی) مشغول به تولید بخش بزرگی از منابعِ شنیداریِ جهان اند).