برنامه کنسرت راجر واترز به نفع فلسطین تغییر کرد

Roger Waters
Roger Waters
راجر واترز ، عضو سابق گروه پینک فلوید، مدتی پیش برنامه تور تابستانی خود در اروپا را اعلام کرده بود که اجرای برنامه ای در تل آویو نیز در کنارآن دیده می شد. حدود یک ماه قبل، نامه سرگشاده ای از طرف انجمن هنر مدرن فلسطین و مجمع هنرمندان فلسطین برای راجر واترز ارسال شد که طی آن به شهرت این هنرمند در برقراری عدالت جهانی اشاره شده از او درخواست شده بود که اجرای برنامه در اسرائیل را لغو کند.

در بخشی از این نامه آمده است :

“به محض اطلاع یافتن از برنامه تور شما، هنرمندان فلسطینی و عده ای از هنرمندان بین المللی با آشفتگی تمام پرسیدند : چگونه هنرمندی که نامش در سراسر جهان برای سالها مترادف شکستن دیوارهای بی عدالتی بوده، به هر شکلی حاضر به همراهی با دیوار غول آسای اسرائیل شده است؟”

“دیواری که در دادگاه بین المللی لاهه نیز غیر قانونی اعلام شد است. مدت زیادی از زمانی که شما نام نیک خود را در اختیار کوششهای برنامه War on Want (عملیات خیرخواهانه در جهت رفع مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشورهای فقر زده که در سال ۱۹۵۱ در لندن پایه گذاری شده است) قرار دادید و برای جمع آوری امضای افراد متنفذ در رابطه با مبارزه با دیوار اسرائیل کوشش کردید، نمیگذرد، در آن زمان شما به حق اظهار داشتید که :”

“فقر تحمیل شده توسط این دیوار فلسطینیان را نابود خواهد کرد. این دیوار کودکان را از مدرسه و بیماران را از خدمات مناسب پزشکی دور نگه داشته است و به تخریب اقتصاد فلسطین ادامه خواهد داد. من از این برنامه (War on Want) کاملا حمایت میکنم و امیدوارم که عده بسیاری این دیوار را امضا کنند و پیامی قدرتمند به دولت بریتانیا بفرستند که هر چه زودتر وارد عمل شود.”

“این دیوار هنوز وجود دارد و راستش را بخواهید، بزرگتر هم شده است.”

پس از رسیدن این نامه مطبوعات اسرائیل و مجله یهودیان اروپا (European Jewish Press) اعلام کردند که راجر واترز خواسته فلسطینیان را رد کرده و به اجرای کنسرت در تل آویو خواهد پرداخت و به هیچ وجه قصد تحریم اسرائیل را ندارد.

دیواری در فلسطین اشغالی با شعاری در رابطه با همین کنسرت بر روی آن
“Friends can not be devided”
اخبار جدید و تغییر برنامه
روز گذشته (۱۷ آوریل ۲۰۰۶) اخبار تازه ای از تور راجر واترز منتشر شد. او که به خاطر ترانه “خشتی دیگر در دیوار” (Another break in the wall) شهرت جهانی دارد، از مخالفان سرسخت ساخت دیوار اسرائیل در زمینهای حاشیه غربی رود اردن است.

این دیوار که شبکه عظیمی از سیم خاردار و سنگرهای سیمانی است، محدوده مسکونی بزرگی را تحت نفوذ و کنترل اسرائیل قرار داده است.

واترز گفت که همچنان با این حصار مخالف است اما نمیخواهد طرفدارانش را به خاطر اقدامات سیاسی خود، تنبیه کند. او پس از ملاقات با رهبران مذهبی و همچنین عملگرایان فلسطین و اسرائیل، تصمیم گرفته است که برای نمایش اتحاد و همبستگی، کنسرت روز ۲۲ ژوئن خود را از تل آویو به نوه شلوم (Neveh Shalom) منتقل کند.

این شهر کوچک که به “دهکده صلح” شهرت دارد، در محلی بین تل آویو و بیت المقدس قرار دارد توسط اعراب و یهودیان ساخته شده و محل مناسبی برای اجرای برنامه ای با موضوع صلح و آشتی به نظر می آید.

تا کنون ۳۵٫۰۰۰ بلیط برای کنسرت فروخته شده است و بلیطهایی که قبلا برای اجرا در محل قبلی فروخته شده اند، همچنان معتبر خواهند بود. همچنین کسانی که با وجود خرید بلیط علاقه ای به حضور در این مکان جدید را ندارند میتوانند برای پس دادن بلیط اقدام نمایند. تهیه کننده برنامه گفته است که محل جدید بسیار بزرگتر است و واترز هم متخصص صوتی اصلی خود را که در زمان اوج گروه پینک فلوید با آنها بود، را همراه خواهد آورد.

من از تلاش برای رسیدن به آزادی حمایت میکنم
بنا به گزارشهای رسیده، از زمانی که واترز کنسرت اسرائیل خود را در برنامه قرار داد، نوازندگان و همراهان او زمان زیادی را به تحقیق و یادگیری ریشه های این کشمکشهای منطقه ای اختصاص دادند. واترز با ساکنان مسلمان و یهودی نوه شلوم، که هدف خود را ایجاد جامعه ای علاقمند به همزیستی صلح آمیز، میدانند، تماس گرفت.

در برنامه عظیم Live 8 در سال گذشته، اعضای گروه پینک فلوید در یک مصاحبه با کانال ۱۰ اسرائیل اعلام کرده بودند که اگر این گروه بخواهد در اسرائیل برنامه اجرا کند، محل آن در جایی خواهد بود که اعراب و یهودیان با هم در آن زندگی کنند.

واترز در پیام مطبوعاتی خود افزوده است: “رنجی که ناشی از اشغال ۴۰ ساله است، تحمل ناپذیر بوده و درک آن غیر ممکن است. من از تلاش برای رسیدن به آزادی حمایت میکنم.”

electronicintifada.net , ejpress.org , ynetnews.com

20 دیدگاه

 • ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۸۵ در ۳:۵۲ ب.ظ

  سجاد عزیز مطلب خوبی بود! در هفتان هم لینکش کردم.

 • amir
  ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۸۵ در ۶:۴۹ ب.ظ

  سلام، عالی بود و چه به روز. شما را نداشتیم از دنیا خبر نداشتیم. ای ولا به راجر واترز که چقدر آدم فهمیده ای هست. دیگه شکی مگه باقی است که این اسرائیلی ها دارن مردم فلسطین رو اذیت می کنند؟ به امید روزی که فلسطین آزاد شود و کنسرت بزرگ راک پینک فلوید در اونجا برقرار بشه.

 • ارسال شده در فروردین ۲۹, ۱۳۸۵ در ۹:۰۳ ب.ظ

  این آدم یگانه فردی که واقعآ بر ضد نژاد پرستی کار می کنه و یگانه مغز متفکر پینک فلویده و بزرگرترین مغز متفکر راک در طول تاریخ بوده و هست. از دوستان هم تقاضا می کنم داد و بیداد نکنن. برن ببینن دیگران چیکار می کنن؟ فقط بفکر پول درآوردن شخصی هستند.

 • ناشناس
  ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱:۴۴ ق.ظ

  بعد از ساکنان دبی،لبنان و دیگر برادران وخواهران عرب حالا نوبت فلسطینی ها و اسرائیلی هاست که به کنسرت راجر واترز بروند،مثل اینکه کنسرت استاد فقط برای ما ضرر دارد!
  به امید روزی که راجر واترز و پینک فلوید آوای رهایی را در وطن ما نیز سر دهند؛
  از قدیم گفتن آرزو بر جوانان عیب نیست!

 • امیر
  ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۵ در ۸:۱۵ ق.ظ

  آرزو که عیب نیست، اما این بنده خدا هم عمر نوح نداره. من که بعید می دونم روزی ایشون بتونه در ایران اجرای برنامه کنه.

 • ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۵ در ۱۱:۵۰ ب.ظ

  بابا این دیگه کیه

  اصلا قابل پیش بینی نیست

 • امیر
  ارسال شده در اردیبهشت ۱, ۱۳۸۵ در ۱:۴۴ ق.ظ

  یعنی میشه یه روز تو ایران…

 • http://www.blognews.ir
  ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۸۵ در ۱۱:۱۰ ق.ظ

  در بلاگ نیوز لینک داده شد.
  با تشکر از شما.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۳, ۱۳۸۵ در ۱۰:۰۵ ب.ظ

  روزنامه ی اعتماد ملی روز ۳ شنبه همین خبر رو با عکس بزرگ راجر روی صفحه ی اول چاپ کرد، طوری که جلوی دکه خشک شدم و هر چی روزنامه بود خریدم!!!
  برای دوستان علاقه مند هم بگم که راجر دو روز قبل از این برنامه ( ۳۰ خرداد ) توی استانبول کنسرت داره که رفتنش برای ایرانی ها خیلی هم سخت نیست.
  باز هم ممنون از harmony talk که مثل همیشه خبرهای راجر رو به فارسی می زنه.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۸۵ در ۱۱:۰۶ ق.ظ

  ! do you know any thing about think floyd

 • فرشید یاسائی
  ارسال شده در تیر ۱۱, ۱۳۸۵ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  از اینکه مشاهده می کنم ، جوانان ایران با چه علاقه ای به آثار هنری پاپ – راک توجه دارند . بسیار خوشحالم. خوشحالم از آنکه جوانان ما وقت خویش را تنها صرف شنیدن مصیبت و ترانه های ملانکولی داخلی نکرده و به موزیک غرب نیز توجه دارند.جای هنرمندانی مانند واترز ، استنک ، پیتر گابریل…و گروه هائی مانند پینک فلوید ، ایرون میدن ، کوئینزراش .. و هنرنمائی آنان در ایران خالیست. موفق و پیروز باشد

 • MAP
  ارسال شده در تیر ۲۶, ۱۳۸۵ در ۱:۱۸ ب.ظ

  موزیک تنها ارزشیه که میشه براش زندگی کرد . و اساتیدی مثل راجر واترز با موزیک روحشونو گرم می کنند کاش مثل صلیب سرخ در میادین جنگ یه موزیک سپید هم می تونست باشه!

 • نیما
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۴۲ ق.ظ

  راجر واترز خیلی با سیایت عمل کرد. شاید فقط یک نفر تو دنیا می تونست اینقدر عاقلانه تصمیم بگیره و با هیچ کس هم در نیفته. کنسرتش رو هم اجرا کنه، همه طرفداراش هم راضی باشن.

 • نیما
  ارسال شده در مرداد ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۴۴ ق.ظ

  آدم با سیاست به این میگن

 • دانيال
  ارسال شده در آبان ۲۰, ۱۳۸۵ در ۱۲:۳۳ ب.ظ

  سلام مطالب خوبیه من ازت خواهش می کنم که اگر امکان داره معنی آهنگها رو هم به مطالبت اضافه کن من خیلی دنبال معنی آهنگهای پینک می گردم ولی تویه شهر ما خبری از کتاب این گروه نیست

 • abbas iranmanesh
  ارسال شده در بهمن ۱۲, ۱۳۸۵ در ۹:۳۱ ق.ظ

  nothing more to say””

 • mostafa
  ارسال شده در خرداد ۳, ۱۳۸۶ در ۱:۲۲ ق.ظ

  jay dostan khali concert roger waters in dubai che jaleb bood

 • علیرضا
  ارسال شده در شهریور ۹, ۱۳۸۶ در ۲:۵۸ ب.ظ

  بالاخره راجرز هم تسلیم هوچیگری و پروپاگندای فلستینیها شد . آخه اونا چه میدونن موسیقی چیه بابا…

 • ارسال شده در تیر ۳۱, ۱۳۸۹ در ۹:۰۶ ب.ظ

  سلام!با اینکه زیاد علاقه ای به شخصیت مغرور ولی بزرگ راجر ندارم ! واقعا انسان بزرگی می نماید !
  عشق است پینک فلوید رو ! عشق است واترز گیلمور میسون مرحوم رایت و برت رو !

 • JAVAD AMIRI 1979
  ارسال شده در تیر ۷, ۱۳۹۲ در ۷:۰۵ ب.ظ

  موسىقى واترز تارىخ معاصر ماست تحلىلگر وقاىع گدشته ما گ. پىشگوى آىنده .از سىاست مداران و دنىاى کتىف. موسىقى زىبا مىسازه.کلا امام.کسى که با آتاشغال موضوعى جداب مىسازه بانلرمزعابر اىن آهنگسازى ناراحت چى مىشه گفت!!!!!!!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی (III)

مقایسه‌ی روش‌های آموزش ساز عود در موسیقی ترکی (III)

نام ساز عود مأخوذ از نام درخت Agalloch است که در عربی به آن «العود» (El-oud) گفته می‌شود. ترک‌ها واژه‌ی «oud» را بر اساس ساختار زبانی و رسم‌الخط خود تغییر دادند و آن را به صورت Ud می‌نویسند. غربیان با این ساز در زمان جنگ‌های صلیبی، میان قرن‌های پنجم تا هفتم قمری (سده‌های ۱۱ تا ۱۳ میلادی) آشنا شدند و آن را «لوت» نامیدند (در زبان انگلیسیlute، در زبان فرانسوی luth، در زبان آلمانی laute و در زبان ایتالیایی liuto).
زمان آن رسیده است که درکمان از موسیقی کلاسیک را نشان دهیم (I)

زمان آن رسیده است که درکمان از موسیقی کلاسیک را نشان دهیم (I)

پاییز گذشته باراک اوباما میزبان کنسرت موسیقی کلاسیک در کاخ سفید بود. پیش از شروع، گفت: «حالا، اگر هر کدام از شما شنوندگان خیلی موسیقی کلاسیک را نمی شناسید و نمی دانید چه زمانی باید دست بزنید، نگران نشوید. ریس جمهور کندی هم تقریبا همین مشکل را داشت. او و جکی برنامه های موسیقی کلاسیک زیادی را اینجا برگزار کردند و چندین بار او زمانی که لازم نبود شروع به دست زدن کرد. بنابراین مسوول روابط عمومی اش قرار گذاشت که به رییس جمهور از شکاف در علامت دهد چه زمانی باید دست بزند. حالا، من خوشبختانه میشل را دارم که به من بگوید کی دست بزنم. بقیه شما خودتان می دانید.»
موسیقی آفریقای جنوبی (II)

موسیقی آفریقای جنوبی (II)

سازهای غربی برای نواختن آهنگ های روستایی مورد استفاده قرار گرفتند که به نوبه خود باعث شد که سبک های جدید و دو رگه (ترکیبی) ساخت موسیقی (و همچنین رقص) در مراکز شهریِ در حال توسعه، افزایش پیدا کند.
«نیاز به کمالگرایی داریم» (II)

«نیاز به کمالگرایی داریم» (II)

شاید نویسنده و نوازنده سه تار و سردبیر مجله گفتگوی هارمونیک به نظر من عنوان قابل قبولی است، چراکه در این سه زمینه به اندازه ای کار کرده ام که قابل توجه باشد البته در کنار این ها به تار نوازی و آواز کلاسیک هم پرداخته ام و توانسته ام آنها را نیز به جایگاه آبرومندی برسانم و کارهایی نیز در این زمینه انجام دادم که کم و بیش به دست اهالی هنر رسیده است.
مراسم جشن انتشار و رونمایی از آلبوم “راپسودی بختیاری” (I)

مراسم جشن انتشار و رونمایی از آلبوم “راپسودی بختیاری” (I)

سال از نیمه ی نود و دو گذشته و هوای ملایم باغ موزه ی قصر، لذت مطبوع راه رفتن را مضاعف می کند. سالن فرخی یزدی باغ موزه، شاهد جشن انتشار آلبوم «راپسودی بختیاری» است. اثر متفاوت و قابل تامل پیمان سلطانی. راپسودی بختیاری اثری سمفونیک بر مقام شیرعلی مردون، امروز را به چشم تاریخ ِ دوباره انداخته است. آلبوم موسیقی «راپسودی بختیاری» به آهنگسازی پیمان سلطانی و با اجرای نوازندگان ارکستر فیلارمونیک و اپرای ارمنستان توسط انجمن موسیقی ایران منتشر شده است. این اثر که در آمفی تئاتر خانه آهنگسازان ارمنستان و به خوانندگی پروین عالی پور و همخوانی کوروش اسدپور ضبط شده، بر اساس اشعاری از روشن سلیمانی ساخته شده است.
امیرآهنگ: تقریبا تمام کتاب های آموزشی موسیقی نظری غربی ایران کپی است

امیرآهنگ: تقریبا تمام کتاب های آموزشی موسیقی نظری غربی ایران کپی است

با قاطعیت می توان گفت بجز چند مورد بسیار نادر و اِستثنایی، تقریباً تمامِ کتاب ها و مِتُد های آموزشی ای که در خصوص آموزشِ تئوری موسیقی عمومی، سُلفِژ، هارمونی و غیره توسط موسیقی دانان ایرانی نوشته شده و چاپ شده اند، رونویسیِ دوباره و کپی برابر با اصل بطور عینی از کتاب های تألیفیِ نویسندگان خارجی آن هم اغلب بطور ناقص ارائه شده اند. آن هم بدونِ در نظر گرفتن اینکه آیا اصلا طریقه و شیوه موردِ نظرِ آموزش از نظر طریقه بیان در آن کتابِ مربوطه متناسب با درک و فهم هنرجوی ایرانی می باشد یا نه؟!
نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (IV)

نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (IV)

همان‌طور که ذکر شد، در آنالیزی که می‌خوانید، نسخه صوتی «قطعه‌ای در ماهور» که توسط انتشارات ماهور در آلبومی به نام «گروه‌نوازی» منتشر شد را به عنوان نسخه مرجع قرار دادیم، چرا که به خاطر ضبط استودیویی، اشکالات اجرایی قابل اصلاح بوده است و طبعا، این نسخه مورد تایید نهایی آهنگساز نیز بوده است.
دوازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران (مگتان ۱۲- بهمن ماه ۹۶) برگزار می شود

دوازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران (مگتان ۱۲- بهمن ماه ۹۶) برگزار می شود

دوازدهمین دوره مسابقات گیتار تهران در روز ششم بهمن ماه ۱۳۹۶ به صورت اینترنتی برگزار خواهد شد. ای دومین دوره مسابقات مگتان است که به صورت اینترنتی به صورت ترکیب اجرای زنده و اینترنتی برگزار می شود و طبق معمول به برنده این مسابقه یک گیتار با ارزش اهدا خواهد شد.
موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (III)

موسیقی‌ فیلم در خدمت سینما یا نظام ستاره‌سازی؟ (III)

مکانیزم سینمای دفاع مقدس، ساخت و تأمین بودجه از سوی نهادهای دولتی و معنویت حاکم در آن اجازه ستاره‌سازی را به کلیت سینمای ایران نمی‌داد. البته برخی از بازیگران این دوره به دلیل فعالیت زیاد و تعدد کار در این سینما به عنوان پُرکاران سینما لقب گرفته بودند اما، ماهیت ستاره‌سازی همچنان در سینمای ایران دیده نمی‌شد.
شناخت کالبد گوشه‌ها (III)

شناخت کالبد گوشه‌ها (III)

پیش از هر چیز و حتا قبل از ورود به محتوا عنوان بخش دوم، برآورد داریوش طلایی را از کار خودش (یا دقیق تر بگوییم هدف پژوهش اش را) ظاهر می‌کند. همان طور که اشاره شد در تمامی سه پژوهشِ تاکنون منتشر شده از وی، هدف اصلی یافتن نوعی دستور زبان بوده است آن هم نه با هدف صرف تجزیه و تحلیل بلکه به آن امید که شاید بتوان با به سطح خودآگاه کشیدن آن انرژی آفرینشی را در میان نوازندگان موسیقی دستگاهی آزاد کرد و به برخورد متصلب با متن ردیف خاتمه داد (۹).