گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

کیونگ- وا چانگ (۱)


خانم کیونگ- وا چانگ (Kyung-wha Chung) متولد ۲۶ مارچ ۱۹۴۸ سئول – کره جنوبی، ویولنیست و پیشرو موسیقی کلاسیک آسیا است. خانم چانگ در سن سه سالگی حرفه موسیقی را آغاز نمود. در سن هفده سالگی شهرتی در رده دیگر ویولنیستهایی همچون پینچاس زوکرمن (Pinchas Zukerman) و ایزاک پرلمن (Itzhak Perlman) به دست آورد. وی به عنوان نوازنده آثار رومانتیک و مدرن شهرت دارد. او همچنان در زمینه شرکت در کنسرتها بسیار فعال است و دامنه نوازندگیش را تا آثار باروک در سالهای اخیر گسترش داده.

خانم چانگ در خانواده ای موسیقیدان به دنیا آمد. مادر وی استعداد ذاتی او را در سنین بسیار پائین کشف نمود.

وی در سن دو سالگی قادر به آواز خواندن بود! صدا و قدرت بیان عالی، او را به کسب چندین جایزه در رقابتهای کوچک رسانید. به دنبال این موفقیتها پیانو به او آموزش داده شد، اما این ساز وی را خیلی زود کسل کرد، به طوری که اغلب در هنگام تمرین به خواب می رفت! زمانی که برای اولین بار صدای ویولن را شنید به یکباره مجذوب طنین آن شد.

دقت و توجه شگفت انگیزش و سرعت حیرت آور او در یادگیری در آن سن بسیار پائین وی را قادر کرد تا از سن هفت سالگی نوازندگی ویولن را به طور حرفه ای دنبال کند. او به عنوان کودکی نابغه شناخته شد و در سن نه سالگی کنسرتو ویلن اثر مندلسون را به همراه ارکستر فیلارمونیک سئول می نواخت! هرچه زمان بیشتر می گذشت خانم چانگ جوایز بسیاری را در رقابت های مهم موسیقی در کره از آن خود می کرد.


audio.gif
قسمتی از کنسرتو ویولون بروخ را با اجرای کیونگ- وا چانگ
بشنوید

او به همراه خواهر و برادر خود به سرتاسر کشور سفر کرد و به اجرای موسیقی هم به عنوان سولیست و هم به عنوان نوازنده ای در گروه پرداخت. از آنجایی که این کودکان بیشتر و بیشتر در کره مشهور می شدند مادر آنان احساس کرد که این کشور برای پیشرفت حرفه موسیقی فرزندانش بسیار کوچک است و تصمیم گرفت تا به آمریکا مهاجرت کنند.

تمام فرزندان خانواده چانگ نوازنده بودند که سه تن از آنان موسیقیدانانی حرفه ای شدند. برادر کوچکتر خانم چانگ: میونگ- وان چانگ (Myung-whun Chung) رهبر و پیانیست که جایزه دوم رقابت چایکوفسکی را از آن خود کرد و خواهر بزرگتر خانم چانگ: میونگ – وا چانگ (Myung-wha Chung) نوازنده ویلنسل که در محضر پیاتیگورسکی (Gregor Piatigorsky) تحصیل کرده و جوایز بسیاری کسب نموده و در حال حاضر در دانشگاه ملی هنر سئول تدریس می کند.

خانم چانگ ۱۳ ساله بود که به همراه خانواده به آمریکا مهاجرت کرد که دوران سختی را برایش به همراه داشت. با کمک خواهر بزرگترش که نوازنده فلوت بود و در مدرسه جولیارد (Juilliard School) درس می خواند قادر شد در آزمون ورودی این مدرسه شرکت کند. خانم چانگ توانست بورسیه آنجا را کسب کند و در محضر ایوان گالامیان (Ivan Galamian) آموزش ببیند. تحصیل در جولیارد کار آسانی نبود.


audio.gif
قسمتی از کنسرتو ویولون سیبلیوس را با اجرای کیونگ- وا چانگ
بشنوید

تفاوت بزرگ زبان و فرهنگ بسیار مشکل ساز بود و خانم چانگ خود را همواره یک غریبه احساس می کرد. در کره یکی از بهترین نوازندگان جوان ویولن بود حال در جولیارد خود را بسیار کم استعدادتر از دیگران حس می کرد. مواجه شدن با این موضوع وی را بر آن داشت تا خود را پیشرفت دهد و مشهور شود، آنچنان سخت مشغول تمرین و یادگیری شد که خانواده از به خطر افتادن سلامتی اش نگران بودند.

آموزشهای گالامیان بسیار سخت گیرانه بود آنچنان که هنرجویان مجبور به ترک مدرسه می شدند، اما بر طبق آئین خانم چانگ روش گالامیان دقیقا همان چیزی بود که وی به آن نیاز داشت. گالامیان اگرچه با خانمهای ویولنیست مخالف بود اما کمک های وی به چانگ انکارناپذیر است. اگرچه به استعداد چانگ آگاه بود با اینحال تصور می کرد او تنها قادر خواهد بود در حد یک ویلنیست حرفه ای جلو برود و نه بیشتر و همواره به او تاکید می کرد؛ “ازدواج نکن”!

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است