گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

تالار مشاهیر و موزهٔ راک اند رول (۲)

نمایی از ساختمان موزه مشاهیر راک اند رول

علاوه بر تالار مشاهیر، موزه آرشیوی از تمام آثار راک اند رول را دارا می باشد. این موزه هفت طبقه دارد. یکی از طبقات مربوط به مستنداتی از تاریخچه راک اند رول است. بخشی دیگر به هنرمندانی تعلق دارد که تنها از این سبک برای مدتی کوتاه در موسیقی خود وام گرفته اند همانند وارپد تور (Warped Tour). موزه همچنین فیلمهای بسیاری از کنسرت های برگزار شده راک اند رول را در اختیار دارد و به نمایش می گذارد. طبقه سوم موزه در واقع جایی است که تالار اصلی مشاهیر در آنجا واقع است، دیواری مملو از امضای تمام هنرمندان پذیرفته شده در این تالار. طبقه هفتم موزه، نمایشگاهی از آثار معاصر است که در هر دوره به معرفی گروهی خاص اختصاص می یابد. این قسمت که نزدیک به نوک هرم است کمترین فضا را به خود اختصاص داده. در سال ۲۰۰۷ اعلام شد که هر سه سال یکبار شهر کلیولند مراسم معارفه را برگزار می کند که آغاز آن از سال ۲۰۰۹ بود.

تالار مشاهیر لیستی از ۵۰۰ آهنگ را که معتقدند بیشترین تاثیر را در موسیقی راک اند رول گذارده، گرد هم آوردند، اگرچه بعضی از آنان به سبک راک و دیگر سبک ها تعلق دارند. این لیست که از بین آهنگ های سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۹۰ می باشد جز آثاری است که همواره در موزه نگهداری می شود. گروه بیتلز با ۷ آهنگ بیشترین تعداد را در این لیست دارد. الویس پریسلی و رولینگ استون هر کدام شش آهنگ و بیچ بویز (The Beach Boys) و باب دیلان (Bob Dylan) هر کدام با پنج آهنگ در این لیست حضور دارند. بیست و پنجمین سالگرد تالار راک اند رول با برگزاری مجموعه کنسرتهایی در ۲۹ و ۳۰ اکتبر ۲۰۰۹ در میدان مادیسون نیویورک برگزار شد. هنرمندان و گروه های بسیاری در این کنسرت ها شرکت کردند.

اجراکنندگان شامل خوانندگان و نوازندگان می‌شوند، گروه نامزد گزینی متشکل از تاریخ‌ دانان موسیقی، چندی از اجرا کنندگان را بر می گزیدند و سپس توسط نزدیک به ۱۰۰۰ متخصص؛ شامل تحصیل‌ کردگان دانشگاهی، روزنامه ‌نگاران و تهیه‌ کنندگان در صنعت موسیقی، رای ‌گیری می‌شود. اجراکنندگان دریافت‌ کنندهٔ بیشترین تعداد آرا و بالاتر از۵۰٪، برای معارفه انتخاب می‌شوند؛ هر سال در حدود پنج یا شش نامزد به این موفقیت می‌رسند. اولین شخصی که به عنوان اجرا کننده در تالار انتخاب شد؛ گیتاریست و تهیه کننده جو سولو (Joe Solo) بود.

موسیقی فولکلور، کانتری-محلی و بلوز در هنرمندان راک اند رول تاثیر بسزایی داشته اند. از هنرمندانی که در این سبک تاثیرگزارده اند و به تالار راه یافتند ؛ هنک ویلیامز (Hank Williams) موسیقی کانتری، هولین وولف (Howlin’ Wolf) بلوز و موسقیدانان جاز از جمله، جلی رول مارتون (Jelly Roll Morton) و لوئیز آرمسترانگ (Louis Armstrong). به غیر از نوازندگان و خوانندگان افرادی که به نوعی در پشت صحنه موسیقی فعالیت دارند نیز به این تالار راه یافته اند همچون؛ شرکت های ضبط، تهیه کنندگان، برگزارکنندگان کنسرت، خبرنگاران موسیقی و سرایندگان اشعار. به غیر از سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ از این گروه هر سال دست کم یک نفر برای ورود به تالار برگزیده می شود. پس از مرگ امت ارتگان (Ahmet Ertegun) از بنیانگذاران تالار، از سال ۲۰۰۸ جایزه «غیر اجرا کنندگان» به یاد وی به نام جایزه «امت ارتگان» نام گرفت. از نقص های اساسی به موزه نسبت داده شده حضور افراد غیر موسیقیدان در هیات انتخابی می باشد همچون؛ جان ونر (Jann Wenner) از بنیانگزاران و از ناشران مجله رولینگ استون، سوزان ایوانز (Suzan Evans) از مدیران موزه و دیو مارش (Dave Marsh) نویسنده، چرا که آنان بدون آنکه دانشی از دنیای موسیقی راک داشته باشند سلیقه خود را وارد عمل می کنند.

en.wikipedia.org

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است