گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

گفتگوی هارمونیک بیست ساله شد!

امروز بیستمین سال فعالیت مداوم ژورنال «گفتگوی هارمونیک» است. با توجه و حمایت شما مخاطبان فرهیخته و تلاش نویسندگان این ژورنال، بیست سال این مجلۀ آنلاین هر روز به روز رسانی شد و امروز هفت هزار و سیصد و هشتاد صفحه نوشته درباب موسیقی در این سایت انتشار یافته است.

ژورنال «گفتگوی هارمونیک» در فروردین ماه سال ۱۳۸۳ با مدیریت کامران وطن‌آبادی (پیانیست و برنامه‌نویس) فعالیت خود را آغاز کرد و به سرعت به یکی از پرمخاطب‌ترین پایگاه‌های موسیقی تبدیل شد. با پیوستن گروه بزرگی از نویسندگان و پژوهشگران موسیقی، این مجله صاحب مطالبی متنوع و تخصصی در حوزه موسیقی شد.

در طول این دو دهه، «گفتگوی هارمونیک» با انتشار نوشته‌های گوناگون در شاخه‌های مقالات علمی-پژوهشی، مقالات عمومی، نقد، یادداشت، خبر و مصاحبه‌هایی با هنرمندان موسیقی، توانست نقش بسزایی در ترویج و توسعۀ هنر موسیقی داشته باشد. این مجله با ارائه نظرات و دیدگاه‌های جدید و نقدهایش، به عنوان یک منبع قابل اعتماد در حوزه هنر شناخته شده است و سند این گفته، پایان‌نامه‌های دانشجویی و مقالات علمیِ متنوعی است که امروز منبعِ آنها، «گفتگوی هارمونیک» است.

متاسفانه در بیست سال گذشته، مجلات متنوع و معتبر موسیقی که به صورت آنلاین و کاغذی منتشر می‌شدند، یکی پس از دیگری به سوی خاموش رفتند و امروز در فقدان این مجلات با ارزش، وظیفه علمی و فرهنگیِ ژورنالِ گفتگوی هارمونیک بیش از پیش شده است.

به مناسبت جشن تاسیس ژورنال گفتگوی هارمونیک، ضیافتی برگزار شد که در این نشست ضیاالدین ناظم‌پور، رضا ضیائی، شاهین مهاجری، آروین صداقت کیش، زهرا نصیری، سعید مجیدی، محمدعلی پورخصالیان، علی نجفی ملکی و سجاد پورقناد حضور داشتند.

در بیست سال گذشته در بخش‌های خبر ۹۴۰، دانستنی های موسیقی ۳۷۸، ساز و نوازندگی ۶۹۰، فیزیک و مهندسی موسیقی ۱۶۷، مبانی نظری موسیقی ۳۱۱، مصاحبه و گفتگو ۴۶۵، مطالب عمومی ۸۷۱، موسیقی فیلم ۹۱، موسیقی کلاسیک ۱۵۱۲، موسیقی کلاسیک ایرانی ۴۰۹۷، موسیقی معاصر ۸۷۹، موسیقی ملل ۴۳۳، نقد و بررسی ۱۵۳۴ صفحه نوشته به انتشار رسیده است. 

صفحه اینستاگرام گفتگوی هارمونیک امروز ۹۵ پست و ۵,۴۵۸ دنبال کننده دارد. همچنین صفحه ژورنال گفتگوی هارمونیک در تلگرام نیز ۱۵۳۴ نفر عضو دارد.

در سال جاری قصد داریم، غیر از آغاز فعالیت جدی در فضای اینستاگرام سایت، یک جشن عمومی نیز با حضور علاقمندان این ژورنال برگزار کنیم که اخبار آن به زودی منتشر خواهد شد.

از اینکه در این بیست سال همراه ما بودید سپاسگزاریم…

گفتگوی هارمونیک

گفتگوی هارمونیک

مجله آنلاین «گفتگوی هارمونیک» در سال ۱۳۸۲، به عنوان اولین وبلاگ تخصصی و مستقل موسیقی آغاز به کار کرد. وب سایت «گفتگوی هارمونیک»، امروز قدیمی ترین مجله آنلاین موسیقی فارسی محسوب می شود که به صورت روزانه به روزرسانی می شود.

۱ نظر

بیشتر بحث شده است